3)e CcidóeSoti^ont MAARSCHALK GEWELD TE TITO DREIGT GEBRUIKEN Churchill blijit vóór conlerenlie van de Vier In brommend Nederland bromt Limburg ft meest Ernstige ontwikkeling inzake Triest Nederlands episcopaat vraagt gebed voor Polen Hertog op jacht verongelukt Dr. Jagan zet tot boycot aan Jongens hielden trein aan Voorstel van rood China Europese beweging Bijna 300.000 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13014 Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2— p. mnd„ t 6p. kwart. Franco p. p. I 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Militaire verloven ingetrokken De ontwikkeling inzake Triëst dreigt een dramatische wending te zul len nemen. In een nieuwe rede te Skoplje, waarin hij nog een nieuw voor stel ter oplossing van deze kwestie aan de hand deed, heeft maarschalk Tito gezegd, dat „Joegoslavische soldaten de zóne-A van Triëst zullen bin nenrukken op het ogenblik dat een Italiaanse soldaat daar een voet zal zetten." Joegoslavische grenswachten hebben alle verbindingen tussen de zones A en B. van Triëst verbroken. In Joegoslavië zijn alle militaire verloven ingetrokken. De Joegoslavische troepen in zóne B aan de Italiaans-Joego slavische grens worden versterkt. Volgens Italiaanse bronnen rukten drie Joegoslavische divisies met 200 gevechtswagens op naar d% 9 km. lange grens tussen zóne A en zóne B. Ook zouden Joegoslavische oorlogsschepen ter hoogte van de kust van zóne B worden samengetrokken. In het grensgebied ten Noorden van Triëst zijn Italiaanse artillerie-een heden waargenomen, die posities innamen tegenover de stellingen der Joegoslaven. OORLOGSSCHEPEN IN DE HAVENisolement er niet toe zou laten bren gen om de politiek der Westerse lan- In de haven van Triëst zijn drie l den te aanvaarden, en dat hij er niet GEALLIEERDEN WAARSCHUWEN In Londense diplomatieke kringen gelooft men, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten president Tito ernstig zullen waarschuwen, dat elke mili taire actie tegen de zone A ernstige gevolgen zou hebben. In dit verband herinnert Reuter er aan, dat Joegoslavië in het komende belastingjaar waarschijnlijk ruim 200 millioen dollar aan Amerikaanse en 59 millioen aan steun uit andere Wes telijke landen zou ontvangen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren, dat de Ver. St. zich houden aan de Brits- Amerikaanse verklaring van 8 Oc tober, maar dat de ontwikkeling nauwlettend wordt gadegeslagen, verder commentaar wilde hij niet leveren. Van gezaghebbende Italiaanse zij de werd n.a.v. Tito's verklaring ge zegd: „De bedreigingen van de maar schalk zijn slechts bluf. Zij zullen er niet toe bijdragen zijn gezag in het buitenland te vergroten." Amerikaanse torpedoboot jagers aan gekomen, de „Neu", Brain" en „Is- herwood"; in de eerstvolgende da gen worden twee Britse o'orlogssche- pea verwacht. Woordvoerders der Amerikaanse en Britse marine heb ben zich echter gehaast mede te de len, dat deze bewegingen „gewoon" zijn en geen verband houden met de huidige situatie in zake Triëst. De Italianen zien deze daarentegen als een „tegenzet". De opperbevelhebber der gealli eerde strijdkrachten in het gebied van Triëst, generaal Sir John Win- terton, heeft gisteren in een com muniqué „om misverstanden uit de weg te ruimen" gezegd, dat nog geen datum is vastgesteld voor de over dracht van de zone A aan de Italia nen en dat de voorbereidingen nood zakelijkerwijze enige tijd zullen ver gen. Inmiddels meldt AFP uit Rome, dat de Italiaanse minister zonder portefeuille, Salvatore Scoca, belast is met de voorbereiding van het over nemen van het bestuur in de zone A door de Italiaanse autoriteiten. De burgemeester van Triëst, Gian ni Bartoli, heeft in een radiobood schap aan de Italianen gezegd: „De tegenwoordigheid van de Atlantische geallieerden en vooral de nabijheid van het gehele Italiaanse volk geven ons zekerheid en kalmte". VERRASSEND FELLE REACTIE. De felle reactie van maarschalk Tito heeft vele Westerse waarnemers te Belgrado verrast, meldt Reuter. De aanvankelijk uitgesproken ver wachting, dat de maarschalk eerst krachtig zou reageren, maar op het eind het Brits-Amerikaanse besluit aanvaarden, schijnt niet gerechtvaar digd, aldus deze waarnemers. Na de dreigende woorden, door hem ge sproken zal het voor Tito moeilijk zijn, zonder prestigeverlies terug te krabbelen. In zijn rede te Skoplje, en daar voor te Leskovac, maakte Tito het duidelijk, dat hij zich vanwege zijn aan dacht Triëst te verkopen voor dollarhulp. Als voorstel zijnerzijds wilde hij nog het idee aan de hand doen, dat men voorlopig de huidige toestand zou laten voortbestaan, maar zou streven naar het vestigen van twee autonome zones, waarvan de ene zou worden bestuurd door Italianen, de andere door Joegoslaven, maar als gebieden, buiten de nationale gren zen liggende. Te Leskovac zeide hij de intocht van Italiaanse troepen in Triëst als „een daad van agressie" te beschouwen. WERVERSTORM TEISTERDE KOREAANSE WESTKUST. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is de Koreaanse Westkust geteis terd door een wervelwind. Een hon derdtal personen kwam om het leven of wordt nog vermist. Zes vaartuigen zijn niet op tijd op hun plaats van bestemming aangekomen. De haven van Seoel, Intsjon, heeft vooral van de storm te lijden gehad. Hier zijn 44 doden en gewonden ge teld. Feest in China Mao Tse Toeng, voorzitter van de Centrale Volksregering in China, groet de deelnemers aan een demon stratie ter „elegenheid van de vie ring van de viert-, verjaardag van de stichting van do Chinese Volks republiek. De Joegoslavische autoriteient zijn begonnen met de uitvoering van een reeds lang voorbereid plan tot uit wijzing van Italiaanse priesters uit de Joegoslavische zone van Triëst en uit Istria. Plaatselijke gezagsdragers hebben instructies ontvangen het leven der Italiaanse priesters zo te bemoeilij ken, dat zij eigener beweging het gebied verlaten. Indien zij toch aan blijven, dan moeten er voorwend sels gezocht worden, waarop zij over eenkomstig het plan kunnen worden uitgewezen. Paul Henri Spaak op Soestdijk De voorzitter van het Europese Congres, dat in Den Haag is gehou den, Paul Henri Spaak is Zaterdag door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op het paleis te Soestdijk ontvangen: We zien hier het Koninklijk Paar in gesprek met de Belgische staatsman. Hij gaat toch niet alleen Op het partijcongres der Britse conservatieve partij te Margate heeft Sir Winston Churchill Zaterdag een rede gehouden, welke een nieuwe oproep inhield tot het houden van een informele conferentie met de Sowjet-leiders, waarbij hij als grond slag een algemene niet-aanvalsover- eenkomst noemde. In Parijs is men van oordeel, dat de toon, waarin Churchlü rede ge steld was, minder krachtig was dan toen hij voor de eerste maal opwekte tot een viermogendhedenbijeen- komst. terwijl het voorstel zelt thans minder formeel was. Te Washington hebben Sir Win ston's woorden geen geestdriftige re actie verwekt; minister Dulles heeft reeds onlangs te kennen gegeven, dat z.i. het Handvest der V.N. reeds genoegzame waarborgen tegen agres sie biedt en dat besprekingen over een universeel niet-aanvalsverdrag zullen leiden tot een verslapping t.a.v. veiligheidsstelsels als de EDG en de NAVO. In de rede van Churchill wac geen sprake van een suggestie in zake een bezoek aan Moskou. Churchill zeide voorts, dat, indien de Fransen niet zouden kunnen instem men met de voorgestelde Europese verdedigingsgemeenschap, geen an dere keus zal zijn dan het sluiten van de een of andere nieuwe overeen komst, waardoor de Westduitse kracht via de Noordatlantische ver dragsorganisatie aan de Westerse verbondenen zou worden toegevoegd. Hij verzekerde, dat de Britse en Amerikaanse troepen in Europa zul len blijven, waardoor er een even wichtstoestand tussen Frankrijk en West-Duitsland zal bestaan. De Britse regering harerzijds zou er haar uiterste best voor doen, dat er een Europees leger tot stand komt, met inbegrip van een sterk Duits contingent. Wat de algemene toestand in de wereld betreft, zeide Churchill van oordeel te zijn dat het gevaar nu niet meer zo dreigend is als op het tijdstip, waarop de Westerse herbe wapening begon, en zeer zeker min der gespannen, dan twee jaar gele den. Churchill voegde hieraan de op merking toe, dat hij de „zekere hoop" Na twee dagen zoeken heeft men in het Engelse graafschap Devon shire het stoffelijk overschot van de 64-jarige hertog van Bedford, een van de rijkste Britse edellieden, ge vonden. De hertog had Vrijdag zijn woning te Endsleigh in genoemd graafschap verlaten om te gaan jagen qp havi ken en aalscholvers. Het stoffelijk overschot ontdekte men in het struikgewas van het 7500 ha. grote landgoed. De hertog was aan het hoofd ge wond, waarschijnlijk door een schot hagel. De hertog is wijd en zijd bekend cm zijn zoölogische belangstelling. Op een van zijn landgoederen heeft hij een visvijver en drie klokken. Luidde hij de grootste zo luidt het verhaal dan kwam de groot ste vis om voedsel, bij de op een na grootste bel de middelgrote vis, enz. In 1940, toen zijn vader overleed, erfde de hertog diens titel en een vermogen van bijna 45 millioen gul den. Hij had zich toen reeds een re putatie verworven als „propagan dist voor onpopulaire kwesties", als geldhervorming en pacifisme. In 1941 trad de hertog uit de kerk van En geland, omdat hij, zoals hü toen ver klaarde, „niets te maken wilde heb ber. met een kerk, die als lichaam massamoord steunt". In het begin van de tweede wereldoorlog heeft hij via Ierland nog getracht „goede diensten" te verlenen tot herstel van de vrede, De erfgename van de hertog is de 36-jarige markiezin van Tavistock zij verblijft thans in Zuid-Afrika. De hertog heeft nog een zoon, lord DE KARDINAAL EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Aan de Him toevertrouwde Geeste lijkheid en Gelovigen, ZALIGHEID IN DEN HEER. BEMINDE GELOVIGEN. In de afgelopen week is geheel de katholieke wereld opgeschrikt door de gebeurtenissen in Polen. De onwaardige en onrechtvaardige bejegening van een Kardinaal der Kerk heeft allerwegen protesten doen opgaan tegen een dergelijke brute, belegigende handelwijze. Men wil de herder scheiden van de kudde «n het hem onmogelijk maken om zijn kerk te leiden. Zo blijven de gelovigen achter zonder leidsman, die hun rechten verdedigde, ten prooi aan de vijanden van de Kerk, die hen afval lig willen maken van ons heilig ge loof. Men zet Kardinaal eh Bisschop pen gevangen als misdadigers, en hun enig misdrijf is, dat zij trouw zijn aan de Kerk en trouw aan Z.H. de Paus. Wij die in 'n vrij land leven, wij, mo gen onze lijdende broeders in het Oosten van Europa niet vergeten. Wij moeten God dankbaar zijn, dat wij ons heilig geloof in vrijheid, on gestoord kunnen beleven. En het besef van dat kostbare bezit zal ons er nog meer toe brengen om voor onze vervolgde broeders achter het ijzeren gordijn veel te bidden. Wij willen -voor hen vragen trouw aan de H. Kerk. Wij willen voor hen vragen moed en standvastigheid in het belijden van het geloof. Wij wil- had dat het „met de machtige hulp wc,t £Uuu, iuru der Ver. St. mogelijk zou zijn een Hugh Russell, en een dochter, lady derde wereldoorlog te vermijden. i Daphne. Labour verontrust Vijf Deense jongens van 10 tot 12 jaar hebben Zaterdag gepoogd, in de omgeving van Kopenhagen een trein te overvallen. Hiertoe hadden zij de spoorbaan geblokkeerd met grote stenen, waartussen zij scherpe pa tronen hadden gelegd. Zelf hadden zij, gewapend met buksen, stellingen naast de spoorbaan betrokken. De machinist van een electrische trein kon, dank zij krachtig remmen, de trein vlak vóór de barricade tot stilstand brengen. Toen hij van de locomotief sprong en de achtervol ging inzette, zetten de jongens het, zonder een schot te lossen, op een lopen. Bij het oversteken van de spoorweg werden twee van hen bij na gegrepen door een exprestrein. Slechts één van de jongens kon ten slotte worden aangehouden. De na men en adressen van de anderen zijn bekend. BENDELEDEN GAVEN ZICH OVER Honderd leden van een bende heb ben zich vrijwillig aan de Indonesi sche strijdkrachten overgegeven. Zij deelden mede, bereid te zijn het le ger bij zijn veiligheidsacties tégen verstoorders van de orde behulp zaam te zijn. In Tegalsari is een bandiet ge dood en zijn twee bendeleden door militairen van het Indonesische le ger gevangen genomen. len voor hen vragen verlossing uit hun lijden en vrijheid om hun geloof te beleven naar Gods wil. Nu in deze maand in alle kerken weer de Octoberoefeningen worden gehouden voor de vrijheid en de verheffing van onze Moeder de H. Kerk, nu sporen Wij U dit jaar bij zonder aan, aan dit gezamenlijke ge bed deel te nemen en het te bidden voor onze vervolgde broeders in Po len en de andere landen achter het ijzeren gordijn. Moge de Moedermaagd, die in Polen en de andere landen van het Oosten, zo vurig en godvruchtig wordt vereerd, door haar machtige voorspraak van haar goddelijke Zoon verkrijgen de vrijheid voor de Kerk en voor onze zo hevig lijdende broe ders in Christus. Tevens staan Wij toe, dat op Zon dag 11 October a.s enkele uren het Allerheiligste ter aanbidding zal worden uitgesteld en wekken Wij de gelovigen op te komen bidden voor de vervolgden. Tegelijkertijd zullen onze gelovigen niet vergeten veel te bidden voor onze H. Vader de Paus, die zo smartelijk wordt getroffen door het lijden van zijn kinderen. t JOHANNES KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t Dr. B. J. ALFRINK. Aartsbisschop-Coadj utor van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's Hertogen bosch. f J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda, t Dr. J. M. J. A. HANS9EN, Bisschop-Coadjutor van Roermond, In een nota heeft de Chinese pre mier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, voorgesteld, dat de geallieerden en de communisten delegaties naar Panmoenjon zullen zenden om te bespreken, wanneer en waar de Koreaanse politieke confren- tie gehouden zal worden en welke landen er aan zullen deelnemen. Tsjoe en-Lai verklaarde op dit voorstel een antwoord van de Ver. Staten en van de Ver. Naties te ver langen. Radio-Peking deelde mee, dat dit het antwoord van Tsjoe en-Lai is op de geallieerde nota's in zake de Ko reaanse conferentie. De Ver. Staten hadden de commu nisten eerder voorgesteld een verte genwoordiger naar Honoloeloe, San Francisco of Genève te zenden om de conferentie voor te bereiden. De Ver. Staten stellen zich op het standpunt, dat de Ver. Naties bij re solutie bepaald hebben, dat de deel nemers de landen moeten zijn, die aan de Koreaanse oorlog hebben* deelgenomen, of dat de conferentie zelf besluit het aantal deelnemende landen uit te breiden. Van gezaghebbende zijde is te Washington vernomen, dat de Ver. Staten het aanbod der Chinese com munisten om te Panmoenjon bespre kingen te voeren, waarschijnlijk zul len aanvaarden. De progressie volkspartij van dr. Jagan, de dezer dagen afgezette pre mier van Brits-Guyana, heeft een pamflet uitgegeven, waarin de be volking wordt opgeroepen het werk naar te leggen. Ook wordt aan de inheemsen verzocht zich niet in te laten met de Britten en alle goede ren uit het Verenigd Koninkrijk te boycotten. Zij had voordien reeds de onmiddellijke terugtrekking der ge lande Britse troepen geëist. De afgezette premier heeft tele grammen van protest gezonden naar de V.N. en de leiding der Engelse Labourpartij. Hij wil zich naar Lon den begeven om daar met de regering te spreken. Hij is van mening, dat de tijd voor hem zal werken. Zijn beroep op Labour hééft reeds een weerslag gevonden. Labourafge- vaardigde Fenner Brockway zal de minister van Koloniën Oliver Lyltel- ton, vragen over de toestand in Brits- Guyana stellen, wanneer het Lager huis deze maand bijeenkomt. Brockway wil weten, waarom er Britse oorlogsschepen en troepen naar Twee zoons van Mossadeq in arrest Zaterdagavond is te Teheran een zoon van oud-premier Mossadeq, in genieur Ahmad Mossadeq,gearre steerd. Hij was indertijd onder-mi nister van de verbindingen. Ook een andere zoon van de vtror- malige eerste minister, dr. Ghaiam Hossein Massadeq, die onlangs werd aangehouden, doch "spoedig daarop tegen een borgstelling werd vrijge laten, is weer gearresteerd. de kolonie worden gezonden, hoewel zich daar geen wanordelijkheden hebben voorgedaan. Voorts zal hij vragen naar bewijzen^dat er wanor delijkheden werden voorbereid, waar door de aanwezigheid van troepen zou worden gerechtvaardigd en infor meren, waarom de grondwet is ge schorst en de gekozen ministers zijn afgezet voordat de voorgestelde com missie van onderzoek was ingesteld.1 Duitse en Nederlandse staatsburgers Nadat de Westduitse Bondsrege ring voor de onderdanen van de sta ten-leden van de Raad van Europa en daarmede ook voor Nederlandse staatsburgers, de visumplicht per 1 Juli 1953 reeds had afgeschaft, heeft nu ook de Nederlandse rege ring besloten, Duitse staatsburgers zonder visum in Nederland toe te la ten. Hierover is tussen beide rege ringen een accoord gesloten. Dit accoord voorziet erin, dat Een delegatie van de Europese Be weging, waarin Paul Henri Spaak en andere voorvechters van deze bewe gingen, zullen de komende weken de regeringen van de zes landen van „Klein-Europa" bezoeken. Het doel van dit bezoek zal zijn bij deze rege ringen er op aan te dringen haast te maken bij de tot standkoming van de supra-nationale Europese gemeen schap. De delegatie zal trachten de bezoeken te hebben afgelegd voordat de ministers van buitenlandse zaken van deze landen in het midden van November bijeen zullen komen om de plannen in zake de Europese po litieke eenheid te bespreken. De delegatie zal een verklaring geven bij de op het Haagse Congres genomen besluiten aan de zes rege ringen en om snelle verwezenlijking van de eisen van het Congres ver zoeken. HOE wordt het weer? Zijn laatste vraag zal zijn in hoe verre „de suikerbaronnen" druk op de regering hebben uitgeoefend en in welke mate de Ver. St. de hand in het gebeurde hebben gehad. Brockway heeft in een toespraak verklaard, dat het optreden van de Britse regering in Guyana daar meer communisten zal maken dan welke propaganda ook. Attlee heeft voor heden een verga dering van partijleiders bijeengeroe pen ter bespreking van de houding van Labour tegenover de noodmaat regelen van de regering te Guyana. die in het bezit zijn van een geldig paspoort (ook collectief paspoort en zeemansboekje) zonder visum naar het andere land kunnen reizen. De duur van het verblijf in het desbe treffende land is voor elke reis tot 3 maanden beperkt. Post voor Hr. Ms. fregat Dubois, uit te reiken te Singapore, Honkong en Josaka dient respectievelijk uiter lijk 16, 23 en 29 October om 8 uur aanwezig te zijn op het Marinepost kantoor te Amsterdam. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te tien uur). BEWOLKT MAAR ZACHT. Veel bewolking met plaatse lijk, in hoofdzaak vanavond en vannacht, enige regen, hier en daar gevolgd door mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Be langrijk minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelf de tempearturen als vandaag. 13 Oct.: zon op 7.01 en onder 17.51. maan op 13.12 en onder 20.13 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI op Maandagochtend 7 uur luiden: Volgens de telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wa ren op 1 Augustus j.l. 283.023 brom fietsen in ons land in gebruik. In vergelijking met de stand op 1 Aug. 1952 (217.658) betekent dit een toe neming met ruim 65.000 of 30%. In de jaarperiode voor afgaande aan 1 Augustus 1952 nam het aantal brom fietsen met bijna 70.000 toe. Sedert 1 Augustus 1952 is het aan tal bromfietsen het sterkst gestegen in de provincie Limburg (toeneming ruim 43%). Het geringst was de toe neming in de provincie Zeeland (21%). Het aantal bromfietsen bedraagt thans in Amsterdam 24.119 (toene ming 33%), in Rotterdam 20.381 (33%), in 's-Gravenhage 15.397 (28 en in Utrecht 5.364 (29%). HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM I BRUSSEL i PARIJS i BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH WENEN ROME weer motregen 10 i zwaar bew. 8 zwaar bew. 9 onbewolkt 9 mist 8 onbewolkt 4 onbewolkt 8 motregen 9 nevel 15 zwaar bew. 12 onbewolkt 2 onbewoklt 5 nevel —3 mist 2 mist 5 nevel 4 onbewolkt 10 Korreltje Sterren begeert men niet; men verheugt zich alleen in hun pracht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1