S)e ftzidóeSoti/toa/rit De geallieerden hakken de knoop van Triest door BRITSE TROEPEN IN GUYANA GELAND Demonstraties in de straten van Belgrado De post bleef weer liggen Sluiting gat bij Ouwerkerk wordt een titanenstrijd Hoe de Uiver het deed Eisenhower over atoomwapens Mayerling blijft onopgehelderd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13012 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.— p. mnd„ f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Krot-opruiming en woningbouw MEN KAN NIET ontkennen, dat er voortgang zit in de woning bouw. Voor dit jaar vijf en zestig duizend woningen al zijn we daar mee nog lang niet uit de narigheid het kan er toch mee door. Maar hoe hoger de kwantiteit stijgt, hoe sterker de speciale problemen, die in de woningbouw de aandacht ver- dienén, de aandacht ook vragen. Als minister Witte tot een aantal van vijf en zestig duizend woningen is kunnen komen, dan dankt hij dat mede aan de gunstige economische omstandigheden. Maar hoe meer er wordt gebouwd, hoe duidelijker springen de fouten om van pro blemen niet te spreken in het oog. In de tijd van zijn voorgangers ging de strijd vooral om het aantal en is er buiten het boekje van mr. In 't Veld over „Krotopruiming" te weinig aandacht geschonken aan wat de gevolgen van het zoveel mogelijk maar bouwen zouden zijn. Nu zien we in de grote steden de zware, rechthoekige blokken naast elkaar staan, tien, twintig, dertig met de wetenschappelijk vereiste tussen ruimten, mensenpakhuizen, smaak- en vreugdeloos, gedoemd om leeg te staan en te vervallen, indien in de toekomst en laat ons hopen, dat deze niet meer ver zal zijn de huizennood zal zijn opgelost en deze toestand gelijke tred zal hebben ge houden met het voortschrijden van de sociale voorzieningen op dit ge bied. NAAR DIT LAATSTE ziet het er intussen nog niet geheel uit, zo lang naast deze woningpakhuizen de misère der krotwoningen blijft bestaan. Men versta ons wel: nie mand kan ijzer met handen breken. En men kan zich dan ook afvragen of men vooral in de grote steden, waar dit probleem wel heel erg dui delijk is, niet beter zou doen de krot woningen op te ruimen en op de plaats daarvan nieuwe wijken te bouwen, niet voor een bepaalde groep van de bevolking, die alsdan van de rest der bevolking gescheiden blijft leven, maar gedifferentieerd. In de binnenstad is Jiet niet zo ge makkelijk groepsgewijze opgeborgen te worden in huizenblokken, als aan de rand van de stad. Het ligt voor de hand, dat men voor de grote ste den wel eens deze redenering maakt. Men heeft hier in het centrum wij ken van krotwoningen. Deze worden door de betere mensen verlaten, die naar de nieuwbouw aan de rand der steden trekken, daar achterlatend een steeds meer verpauperend ge slacht, dat weggroeit van de rest der bevolking en tenslotte een gevaar gaat opleveren voor de maatschappij. Intussen groeien er aan de rand der steden nieuwe groeperingen, óók van eigen milieu's, die eveneens intellec tueel verpauperen, omdat zij in hun woonwijk geen èamaking meer heb ben met andere groepen van de be volking, voor wie men weer ergens anders.... mensenpakhuizen heeft gebouwd. Zou men nu .niet beteren goed koper deze krotwoning wij ken in de binnenstad kunnen opruimen en daar nieuwbouw toepassen? Men heeft daar zegt men dan kerken, scholen, riolering, water leiding kant en klaar, die overal an ders voor heel veel geld moeten wor den gebouwd en aangelegd en men krijgt er een gediferentieerde ge meenschap, een aanraking van de verschillende bevolkingsgroepen, wat men o zo hard nodig heeft. UET KLINKT SCHOON maar men kan de historie niet tegenhou den. In zover het de grote steden be treft is het centurm van de stad er gedoemd om city te worden, bu reau's en kantoren. De krotopruiming zal er vanzelf geschieden, als na jaren de mensen, die daar nu nog wonen, zelf mens waardiger woningen zullen gaan op zoeken, omdat hun kinderen een an dere wooncultuur hebben leren kennen, en niet meer als hun ouders in die oude huisjes willen blijven. Dat wil niet zeggen, dat men de krotopruiming aan de toekomst zou moeten overlaten. De minister van Wederopbouw wil in zijn nieuwe program twaalfduizend krotten op bouwen in de tijd van drie jaar. Het probleem is meer het bouwen van meer gedifferentieerde wijken, aan de buitenkant van de steden, waar de mensen niet vereenzelvigen in hur. eigen milieu, waar zij geen maatschappijmens meer zijn, maar een mens, die alleen contact kan onderhouden met zijn eigen stand. De nieuwe woonwijken moeten an ders worden en hiervoor kunnen de grote steden een voorbeeld nemen aan de kleinere, waar differentiatie gemakkelijker en automacischer wordt doorgevoerd. Daar komt men er niet toe alsmaar hoge, rechthoe kige blokken te bouwen. Daar komt men van nature tot 'n zinvolle men ging in een nieuwe woonwiilr, een menging van hoog- en laagbouw, welke tegelijkertijd een vervloeiing van woningtypen in een en dezelfde wijk in de hand werkt. Eerst dan krijgt men een waarlijke levensge meenschap van ,de mensen, die el kaar aanvullen en verrijken. In de grote steden daarentegen groeit de nieuwe woningbouw tot een ver scherping van de klassenstrijd. Als Tot vreugde van Rome en woede van Tito De Britse en de Amerikaanse regering hebben gisteren meegedeeld, dat zij hun troepen zullen terugtrekken uit de A-zóne in Triëst en dat zij het bestuur over deze zone zullen ovérdragen aan Italië. Zij stellen voor, dat Italië en Zuid-Slavië, dat de B-zóne van Triëst bezet, het omstreden gebied zullen verdelen volgens de huidige demarcatielijn. Italië heeft deze oplos sing in beginsel aanvaard. Maar maarschalk Tito heeft vierkant geweigerd. Gisteravond trokken duizenden Zuid-Slaviërs door de straten van Belgrado, schreeuwend: „Wij willen onze levens geven, maar niet Triëst!" ITALIë AANVAARDT DE BESLISSING. De geallieerden namen bovenge noemd besluit, nadat de langdurige onderhandelingen tussen Italië en Zuid-Slavië geen succes bleken op te leveren. De geallieerde stap sluit een wij ziging van de zönegrens na onder handelingen tussen Italië en Zuid- Slavië niet uit. Deze grens is een mi litaire en geen ethnische. De Italiaanse regering heeft het Westerse voorstel voor een oplossing van het vraagstuk-Triëst aanvaard. In een verklaring van het Italiaan se ministerie van buitenlandse Za ken wordt gezegd, dat het overdra gen van Triëst en de zone A, zonder voorwaarde of beperking, de verwe zenlijking betekent van de voor waarden, die nodig zijn om tot rege ling van de kwestie te komen. Het verluidt, dat de Italiaanse re gering gaarne zou zien dat Italiaan se troepen de Brits-Amerikaanse zó- i ne van Triëst binnen enkele dagen binnenrukken. De Italiaanse gene rale staf en de bevelhebbers der Brit se en Amerikaanse troepen te Triëst zouden reeds begonnen zijn met dit te regelen. TITO ZEGT „NEEN" Maarschalk Tito heeft de Britse en Amerikaanse ambassadeurs, die hem de genomen beslissing in zake Triëst mededeelden, onmiddellijk ge antwoord, „dat zijn regering onmo gelijk kan instemmen met dit een zijdig optreden". Atoomkanon in Duitsland aangekomen Het eerste atoomkanon voor de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa is Donderdagavond per schip in Bremerhaven aangekomen. De kade werd door Duitse en Amerikaanse politie afgezet. De onderdelen van het kanon zijn in de loop van de nacht gelost en per spoor naar Zuid- Duitsland vervoerd. De plaats waar het kanon wordt opgesteld, wordt geheim gehouden. deze bouwplannen in de grote ste den niet spoedig worden herzien, zal men er spoedig de wrange vruch ten van plukken. In dit opzicht zui len de intellectueel verpauperde ste den van de kleinere provinciesteden veel kunnen leren. Het gaat immers om de wijkgedachte, de wijk als 'n afgesloten geheel, waar de inwoners een meer menselijk en persoonlijk contact met elkaar zullen kunnen krijgen. Het gevoel van saamhorig heid en verantwoordelijkheid voor elkaar zal in een goed gedifferen tieerde wijk kunnen groeien, zodat cok de stadsmens minder vereen zaamd en ontworteld zal kunnen le ven dan nu veelal het geval is. in Belgrado demonstraties van vele duizenden, die optrokken naar de Amerikaanse, Britse en Italiaanse ambassades. De orde werd niet ern stig verstoord. Er werden enkele rui ten vernield. De betogingen ver spreidden zich in de loop van de avond door het gehele land. De officiële commentator voor bui tenlandse aangelegenheden van ra dio-Belgrado noemde de beslissing „een belangrijk precedent, dat on voorziene ontwikkelingen kan uit lokken". De vice.-premier Kardelj heeft in een verklaring het afwijzend stand punt der regering bekend gemaakt. Belgrado zou deze zaak aan de V.N. voorleggen. Om de Mau-Mau eronder te krijgen De regering van Kenia heeft order gegeven zeven inheemse wijken van de hoofdstad met prikkeldraad af te zetten. De bedoeling is, op deze wij ze controle uit te oefenen op de 60.000 inheemsen in Nairobi. In het gebied van Fort Hall heb ben veiligheidstroepen Woensdag slag geleverd tegen een groep van ongeveer 100 leden van de Mau Mau. 45 Inheemsen werden gedood en 20 gevangen genomen. De politie heeft voorts Donderdag avond in het hartje van Nairobi een overval gedaan tijdens een plechtig heid, waarbij nieuwe leden van de Mau-Mau werden ingezworen. 21 Aanhangers van de Mau-Mau werden gearresteerd. Blanken geëvacueerd Voor het aanbreken van de dag zijn gisteren twee Britse fregatten de haven van Georgetown, de hoofd stad van Brits-Guyana, binnengelo pen, waar zij troepen aan land heb ben gezet. Kleine groepjes mensen sloegen de landing gade, maar de toestand bleef kalm. De troepen heb ben de wacht betrokken bij het gou vernementshuis en bij suikerplanta ges buiten Georgetown. Later op de dag is de kruiser Su perb aangekomen met vijfhonderd man aan boord en per vliegtuig ar riveerden er nog honderdtwintig uit Jamaica. De premier van Brits-Guyana, dr Jagan, die tevens leider is van de tamelijk linkse Progressieve Volks partij, heeft de gouverneur van de kolonie er van beschuldigd, dat deze Engeland had verzocht bij, wijze van machtsvertoon oorlogsschepen met troepen te zenden zonder zijn minis ters te raadplegen Nu berust de ver antwoordelijkheid voor wat er ook gebeuren gaat, dus geheel en al bij .de gouverneur, meende dr Jagan. Donderdagavond heeft hij in de volksvertegenwoordiging medege deeld, dat zijn regering zich voor stelt een delegatie naar Londen te zenden, om hahr zaak met de Britse autoriteiten te bespreken. Deze delegatie zou mogelijk ook naar New York reizen, om de zaak van Brits-Guyana onder de aandacht der Verenigde Naties te brengen. Een der redenen, waarom de Brit se regering zo'n sterke troepenmacht naar Georgetown stuurt is, dat de stad vrijwel geheel uit houten hui zen en hutten bestaat en dat één kwaadwillige brandstichtershand vol doende is om hier een ramp te ver oorzaken. Alle blanken gezinnen die op de suikerplantages wonen, is aangezegd zich gereed te maken om naar Geor getown te worden geëvacueerd. In het Gare de Lyon te Parijs la gen gisteren vijf duizend postzakken opgehoopt zonder dat er iets mee ge beurde, aangezien ongeveer tachtig man van de sorteerafdeling weiger den overwerk te verrichten. Een groot aantal sorteerders had eergis teren het werk neergelegd op het ge rucht, dat de regering nieuwe maat regelen overwoog tegen personeel, dat meedeed aan algemene stakingen. -C;:. H.M. de Koningin op Tweede Congres Het tweede Europese Congres van Den Haag werd Donderdagochtend in de Ridderzaal onder voorzitterschap van de voormalige Belgische premier Paul Henri Spaak geopend. H. M. de Koningin en Prins Bernhard woon den de openingsplechtigheid bij. H. M. begroet de gewezen Franse Minis ter van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, bij baar binnenkomst in de Ridderzaal. Een vergelijking tussen de Mel bourne-race en de vlucht naar Christchurch levert 't volgende beeld op: De „Uiver" vloog in 1934 van Lon den naar Bagdad in een tijd van 16 uur en 33 minuten. De ,,Dr. ir. M. H. Damme", heeft dezelfde afstand afgelegd in 9 uur en 55 minuten. De „Uiver vertrok in 1934 uit Lon den om 06.35 en kwam te Bagdad om 23.08 uur. De „Dr. Damme" 1953 vertrok uit Londen om 17.30 en arriveerde om 03.25 uur. Dank zij de gezameiilijkc krachtsinspanning van ingenie urs, aannemers en arbeiders zijn thans alle gaten, die in of na de rampnacht van I Februari 1953 in onze dijken zijn geslagen gedicht op één na, het stroomgat bij Ouwerkerk. Dit stroomgat, dat meer dan 200 meter breed en ruim 20 meter diep is, vergt thans alle aandacht. Wil men het oude eiland Duiveiand en in het bijzonder de Vierbannepolder behouden, dan zal het nodig zijn, dat het gat bij Ouwerkerk voor de. winter wordt gesloten. In verband met de najaarsstormen moet worden gesteld: hoe eerder hoe beter. Het dijkgat bij Ouwerkerk. Op de achtergrond wordt aan de Westelijke verbiudingsdam tussen de Ringdijk en de oorspronkelijke zeedijk hard gewerkt. Op .de voorgrond middtn een gedeelte van de ringdijk. Links zijn nog de betonnen caissons te onderscheiden, die bij de opbouw hebben gediend en rechts wordt reeds een begin gemaakt met de verdediging van de ringdijk. Op de achtergrond een steiger voor een pers leiding. LUCHTOPNAME ANPFOTO. President Eisenhower heeft Don derdag te Washington op zijn pers conferentie verklaard, dat de Sow- jet-Unie nu in staat is een aanval met atoomwapens uit te voeren op de Ver. Staten en dat dit vermogen in de toekomst zal toenemen. Deze ontwikkeling was volgens hem geen verrassing. De president voegde hieraan toe, dat „de Sowjets nu een voorraad atoomwapens van conventioneel ty pe bezitten". De gemelde krachtige ontploffing in de Sowjet-Unie op 12 Augustus j.l. „werd teweeg gebracht door een wapen of een voorloper van een wa pen, dat veel krachtiger is dan het conventionele type" zo zei hij op deze conferentie, waarop hij „de fei ten" gaf na een serie verwarrende en met elkaar in tegenspraak zijnde verklaringen van leden van de Ame rikaanse regering over de dreiging van een Russische waterstofbom. Over de Amerikaanse atoomwa pens wilde Eisenhower slechts zeg gen, dat de voorraad „groot en ge stadig groeiend" is en verschillende types voor speciale doeleinden om vat. Naar van gezaghebbende zijde te Wenen wordt vernomen, hebben de Tsjechoslowaakse autoriteiten aan Oostenrijk de verzegelde doos terug geven, die volgens de wens van kei zerin Elizabeth, echtgenote van kei zer Franz Josef I van Oostenrijk Hongarije niet vóór 1950 mocht wor den geopend. De verwachting dat zich in de doos mogelijk papieren be vinden, welke licht zouden kunnen brengen in de geschiedenis van Mayerling, het keizerlijke landgoed, waar men op 30 Januari 1889 kroon prins Rudolf van Oostenrijk en ba ronesse Vetsera dood aantrof, zal echter niet worden bevestigd, als de doos binnen .enkele dagen door de Oostenrijkse academie van weten schappen te Wenen zal worden opend. De secretaris-generaal van deze instelling, prof. Keil heeft n.l. mee gedeeld, dat de doos reeds tien maan den geleden te Praag in het bijzijn van een vertegenwoordiger der Oos tenrijkse regering is geopend, waar bij men alleen twee brieven van de hand van een functionaris van het toenmalige keizerlijke hof aantrof, die gericht waren aan „de federale president van Zwitserland". Volgens prof. Keil hebben deze brieven niets te maken met de zaak-Mayerling. „De kwestie is voor ons verder van geen belang, maar wij zullen de doos, overeenkomstig de wil van de kei zerin officieel in de academie ope- i nen", aldus de Weense hoogleraar. Dr. ir. Damme wenst bemanning goede reis Dr Ir M. H. Damme was Donderdag op de luchthaven van Londen aan wezig om de bemanning van het naar hem genoemde KLM-vliegtuig bij hun vertrek naar Christchurch een goede reis te wensen. Hier zien we dr ir Damme de hand drukken van de heer H. A. Kooper gezagvoerder van het toestel. VLIEGTUIG IN ZEE. Op 15 mijl ten Zuiden van Bourne mouth, aan de Engelse zuidkust, is Donderdagmiddag een vliegtuig brandend in zee gestort. Twee heli copters en een vliegtuig nemen aan het reddingswerk deel. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken en in het Zuid-Oosten van het land in de nacht en ochtend hier en daar mist. Over het algemeen weinig 1 verandering in temperatuur. In het binnenland aanvankelijk nog zwakke, overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 10 Oct.: zon oj 6.56 en onder 17.58; maan op 9.54 en onder 18.14 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur. luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bewolkt 1 C. OSLO mist 3 STOCKHOLM zwaar bewolkt 4 KOPENHAGEN geheel bew. 9 LONDEN mist 3 AMSTERDAM geheel bewolkt 11 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUENCHEN ZUERICH WENEN ROME onbewolkt onbewolkt mist 4 onbewolkt 12 nevel 2 zwaar bewolkt 8 nevel 1 mist 0 nevel 2 zwaar bewolkt 6 onbewolkt 8 Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1