Het zes-jarig millionnairszoontje dat ontvoerd werd doodgeschoten Een drama van 20 jaar geleden herhaall zich Als er niemand meewil, gaat Churchill alleen Vrijdagnacht regent het sterren Waar is die kist met goud De toestand in Br* Guyana Er moest feest gevierd worden Op zoek naar de„Rommel-schat" Geldigheid van Concordaat in t geding t M M SONDERDAG 8 OCTOBER 1953 M /li I /7| vLf 45ste JAARGANG No. 13011 ^eCckióceoti^ani: p=x::j Direct™ c. M v. ham'rsveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Moskou? I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. S t Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 In een haastig gedolven graf in St.-Joseph, 90 kilometer ten Noorden van Kansas City, is het lijkje gevonden van Bobby Greenlease, het zesjarige zoontje van de Amerikaanse millionnair Greenlease, dat tien dagen gele den werd ontvoerd. Tevergeefs hebben zijn ouders het losgeld van 600.000 dollar (ruim 2K millioen gulden) aan de onderwereldfiguren doen uitbe talen. Twee personen zijn reeds in arrest: de 37-jarige Carl Austin Hall en de 41-jarige vrouw Bonnie Brown Heady. Beiden hebben verklaard, dat een zekere Thomas John Marsh (37 jaar) medeplichtig is Twee jaar gele den verliet deze de gevangenis van Missouri, waar hij was opgesloten we gens een vergrijp tegen een minderjarig kind. Vader betaalde vergeefs millioenen De ontvoering van Bobby Greèn- lease wordt in de Ver. Staten be schouwd als een tweede „affaire Lindbergh'. (In 1932 werd het 19 maanden oude zoontje van de be roemde vliegenier Charles Lindbergh gekidnapt. Later vond de politie ook slechts het lijkje van het slachtoffer, j En in 1936 boette de dader Bruno Hauptmann op de electrische stoel): Bobby Greenlease werd zoals indertijd gemeld ontvoerd door 'n trouw, die zich naar zijn school had begeven en had gezegd, dat zij hem kwam halen „omdat zijn moeder ernstig ziek was". De ouders van de 6-jarige knaap maakten onmiddellijk bekend, dat zij bereid waren, het gevraagde los geld te betalen. Zij verzochten de politie niets te doen, wat zijn leven In gevaar zou kunnen brengen. Zondag j.l. heeft vader Greenlease de 600.000 dollar doen uitbetalen gan een onbekende, die tot dit doel een afspraak had gemaakt op een brug, argens tussen Kansas City en St. Louis. Waarschijnlijk echter hadden de kinderrovers toen reeds de moord op het knaapje gepleegd, dit leidt men af uit de toestand waarin het lijkje verkeert. Bij de arrestatie van Carl Austin Hall vond de politie, volgens het blad „Post Dispatch" een bedrag van 292.000 dollar op hem. Ook trof men in zijn kamer in het „Congress Hotel" te St. Louis een revolver van het kaliber 32, die ge bruikt zou zijn om de misdaad te volvoeren. Er bleken drie schoten mee gelost te zijn. Hall was in April op ere-woord vrijgelaten uit de gevangenis van Missouri, waar hij sinds Januari '52 wegens diefstalhad vertoefd. Ook de gearresteerde vrouw, Bon nie Brown Heady had reeds een uit gebreid strafregister. Ze geven elkaar de schuld. De chef van de Amerikaanse re cherche (Federal Bureau of Inves tigation), J. Edgar Hoover, verklaar de, dat Hall bekend zou hebben, de dood van het kleine slachtoffer op zijn geweten te hebben. Thans echter, ontkent Hall weer: ,Ik wist, dat het kind in de kelder var. het huis van vrouw Heady was verstopt. Maar ik was ontsteld, toen ik het knaapje er dood aantrof. De revolver, die naast het lijkje lag, was de mijne, maar die had ik en kele dagen tevoren aan medeplich tige Thomans Marsh gegeven." Europese televisie-verbindingen Op een conferentie van televisie deskundigen te Londen, waaraan ook vertegenwoordigers van de Sowj et- Unie en andere landen van het Oos telijk blok deelnemen, is besloten tot de aanleg van nieuwe Europese televisieverbindingep. De intendant van de Hessische ra dio, Eberhard Beckmann, vertelde toen hij gisteren uit Londen in Frankfort terugkeerde, dat men in 1954 wil beginnen met de aanleg van een verbinding LondenBelgië NederlandWest-DuitslandScandi navië en een verbinding Londen FrankrijkZwitserland—Italië. Wel heeft Hall toegegeven, de gene te zijn, die het stoffelijk over schot van Bobby Greenlease begroef in de tuin achter de woning van Bennie Heady. Ook erkende hij, de brieven te hebben geschreven en de telefoon tjes te hebben gevoerd, om van de 71-jarige vader Greenlease het los geld af te persen. (De brieven wa ren in blokletters geschreven, be halve het adres, dat in kinderlijke letters wellicht door Bobby zelf? was neergezet). Vrouw Heady's verhaal. Vrouw Heady heeft toegegeven dat zij het jongetje onder valse voor wendsels van zijn school heeft weg gelokt. Zij zegt echter, toen niet te hebben geweten, dat het om een ont voering ging. Volgens haar zou Hall gezegd heb ben, vroeger met mevrouw Green lease gehuwd te zijn geweest. Bob by zou zijn zoontje zijn en aange zien het hem onmogelijk was, een bezoek aan mevrouw Greenlease te brengen, zou hij haar gevraagd heb ben: „Zorg, dat ik Bobby ten minste één keer enkele uren kan zien." Zij beweert, de politie niet te heb ben durven waarschuwen, uit angst de schuld van de ontvoering te zul len krijgen. Voorts zei ze sentimen teel- „Ik wilde ook niet, dat Carl Hal) zou worden gearresteerd. Ik hou te veel van Carl." Carl Hall heeft feitelijk zelf de aanleiding gegeven tot zijn arresta tie: De politie kreeg namelijk de tip, dat „een man, die er helemaal niet als een rijkaard uitzag, in het Con gress Hotel verdacht met geld smeet." Hij wil praten met Malenkof Een Reuterbericht uit Londen deelde gisteravond mede, dat de Britse premier sir Winston Churchill overweegt naar Moskou te vliegen om een poging om de spanningen in de wereld te verkleinen indien hij er wederom in zou falen de leiders der Grote Vier bijeen te brengen. Be trouwbare diplomatieke waarnemers zouden dit gisteren hebben medege deeld. De 78 jaar oude minister beijvert zich nog zeer een conferentie van de Grote Vier tot stand te brengen, al dus een „belangrijke diplomatieke bron" te Londen. Indien Washington en Parijs niet zoud,en instemmen met een conferentie zou Churchill zich direct tot de Sowj et-premier Malen kof willen richten. De Ver. Staten er Frankrijk zou den een dergelijke poging niets in de weg willen leggen. Directe Brits-Rus- Als u in de nacht van 11 op 12 Augustus de stroom meteoren, die bekend is onder de naam Perseïden hebt gemist, krijgt u Vrijdag 9 Oct. tegen middernacht, nog een kans. Dan gaat de aarde namelijk door de zwerm meteoren, die als een lange staart achter de komeet van Giaco- bine sliert. Deze dankt zijn naam aan de astronoom Giacobini, die hem samen met zijn collega, Zinner, ont dekte. De komeet zelf is ons op 9 October, al een half jaar geleden ge passeerd, maar zijn gruisachtig ge volg vliegt nog door de ruimte. En de aarde gaat dwars door die stoet heen. Komen de (meestal uiterst kleine) steenplintsters in de damp kring van de aarde, dan lopen zij letterlijk witgloeiend aan en wij, nachtelijke speurders naar bijzondere hemelverschijnselen, kunnen ze zien. Er is natuurlijk een (zelfs grote) kans, dat de hemel potdicht zit; we wonen nu eenmaal in Nederland. Dan kunnen wij rustig naar bed gaan, de meteoren zullen het moeten doen zonder toeschouwers. Tenminste: zonder hen, die ze direct met hun ogen waarnemen. Want in de obser vatoria zullen dan wèl de astronomen aan hun radar-toestellen zitten om de Giacobini-komeet-gruisjes op het scherm te zien. Want helemaal on opgemerkt kunnen die meteoortjes tegenwoordig niet meer in onze dampkring dringen: radar verraadt ze onherroepelijk. Die meteoren van Giacobini's ko meet glippen ieder 61/2 jaar langs onze aarde. In 1946 heeft niemand ze met het blote oog kunnen zien. omdat zoals helaas gewoonlijk de hemel zwaar was bewolkt. Laten we hopen, dat het Vrijdagavond be ter is. De „sterren-regen' is natuur lijk niet aan de hele hemel te zien. U moet uw blikken wenden naar het Noorden, waar dan vrij laag bij de horizon „De Grote Beer" staat, een sterrenbeeld, dat vrijwel ieder een kent. „Links" boven „De Beer" ziet u een grillig sterrenbeeld, dat dan ook de naam van „Draak" draagt. Daar moet u de Giacobini's zoeken. DE KOMEET VAN GIACOBINI sische besprekingen zouden volgens Washington van nut kunnen zijn om de gezindheid in Washington te pei len, zonder nochtans de Ver. Staten tot iets te binden. Te Parijs heeft 'n woordvoerder van de Quai d'Orsai de gemelde po gingen van Churchill om in Moskou met Malenkof te gaan praten, toe gejuicht. Een kist met 35 kg goud is verdwe nen. Zij is zoek geraakt tussen het vliegveld Le Bourget (bij Parijs) en Genève. Is zij gestolen of met een verkeerd toestel verstuurd? vraagt de commissaris van politie van Le Bourget zich thans af. Maandagavond werd een grote zending goud verstuurd door een Franse bank aan een Zwitserse bank, aldus meldt de „Telegraaf". Dertien kisten met 400 kg edel metaal moes ten naar Genève aan boord van een toestel van de „Swiss Air". De kisten werden 's middags naar Le Bourget vervoerd en in afwach ting van het vertrek van het vlieg tuig opgeslagen in de brandkast van de douane. 's Avonds enkele minuten voor het toestel opsteeg, werden zij uit de brandkast gehaald en naar de start baan gevoerd. Om 22.20 uur steeg het toestel op. twee uur later landde het te Genève, zonder dat het een tus senlanding had gemaakt. Gistermorgen constateerde de bank, voor welke de zending bestemd, was, dat er een kist ontbrak. Vijf en der tig kg goud ter waarde van 170.000 was verdwenen. Terstond stelde de Parijse Süreté een onderzoek in. De inspecteurs en de beambten, die op de startbaan van Le Bourget de kisten hadden in geladen, zijn verhoord. Zij hebben beweerd dat, toen het toestel opsteeg, de dertien kisten aan boord waren... De Britse kruiser „Superb" en twee fregatten zijn in Georgetown aange komen. De blanken in de kolonie juichen over het algemeen het zenden van troepen en schepen toe, hoewel men de noodzaak van deze maatregelen betreurt en hoopt, dat de militairen slechts zo lang als strikt nodig is zul len blijven. Er is geen teken van slechte verstandhouding tussen blan ken èn inheemsen. Misschien helpt dat De huidige gouverneur van Noord- Sumatra waar thans Atjeh in op stand is Abdoel Hakim, zal wor den vervangen door een meer popu laire figuur, zo is in Djakarta be kendgemaakt. Welingelichte kringen menen, dat hij zaL worden opgevolgd door de ad vocaat dr. Nasoetion. Dat zal je overkomen als ex-koning De Egyptische regering heeft ex- koning Zog van Albanië verboden het land te verlaten. De ex-koning had reeds voor zich en zijn gezin passage geboekt op een Franse pas sagiersschip en zou 19 October a.s. naar Marseille vertrekken. Het Egyptische parket heeft een onderzoek ingesteld naar de commer ciële en financiële activiteit van de ex-vorst, gedurende zijn verblijf in Egypte. Voor het niet declareren van zijn bezittingen bij het binnen komen van Egypte en voor het niet betalen van belasting over zijn in komen tijdens zijn verblijf in Egyp te kan de ex-koning tot een gevan genisstraf van drie maanden tot een jaar worden veroordeeld. GRONDVERSCHUIVING BIJ OSLO. Tengevolge van een grondverschui ving bij Nordstrand, een voorstad ■van Oslo, zijn een bus vol passagiers en vijf andere auto's meegesleurd, waardoor minstens vier personen om het leven kwamen en een aantal werd bedolven onder een laag aarde en stenen. Behalve de autobus, drie vracht auto's en twee personenauto's, werd ook een klein huis van twee verdie pingen enige meters meegesleurd. De bewoonster liep lichte verwondin gen op. Gespannen toestand in Br. Guyana Met van hogerhand georganiseer de fee#len werd gisteren in Oost-Ber- lijn de stichting herdacht van de communistische Oostduitse republiek. Pieck, 77 jaar oud en niet erg sterk meer van gestel, werd tot president herkozen. Tienduizenden arbeiders werden uit de fabrieken gehaald en moesten opmarcheren naar het Marx-Engels- plein. £ij droegen primitief geteken de en geschilderde portretten van Pieck en Malenkof mee Pieck klom op een tribune om een rede te hou den, maar zijn woorden werden over stemd door een reusachtig vuurwerk op klaarlichte dag. Talrijke betogers maakten van deze verwarring ge bruik om zich langs de zijstraten uit de voeten te maken met achterlating van platen en portretten. Er versche nen toen clowns en orkesten op straat en er werden kraampjes geopend waar men tegen verlaagde prijzen, ongebruikelijke luxueuze lekkernijen kon kopen zoals sinaasappelen en ba nanen. Russische soldaten, die zich onder de menigte bevonden, bleken de gretigste afnemers te zijn. De hele dag door hebben Oostduitse troepen met tanks en Russische soldaten met tommyguns de regeringsgebouwen, de spoorwegstations en de sector grenzen bewaakt. In Brits-Guyana heerst een crisis, ontstaan door het intrigeren van com munisten en hun handlangers, die, zoals het Britse Ministerie van Koloniën heeft medegedeeld, de vrede en de welvaart in deze kolonie in gevaar brengt. In allerijl zal men de benodigde versterkingen aanvoeren, om aldus de vrede en veiligheid van alle standen te waarborgen. Een overzicht van Georgetown (Br.-Guyana) aan de rivier Demerara, waar de kruisers, die 11 menteel op volle snelheid naar de kolonie onderweg zijn, ligplaats zullen nemen. noteerden de juiste positie, doch zij brachten de duiker hiervan niet op de hoogte. Dezelfde dag nog kwamen de officieren in de Italiaanse oorlogs haven La Specia aan. De zaak moest op de een of andere manier echter zijn uitgelekt, want zij werden on middellijk gearresteerd en voor de krijgsraad gebracht. Doden spreken niet. Na een kort proces werden de vier officieren gefusilleerd, terwijl Pleig, die kon bewijzen op bevel van een su perieur te hebben gehandeld, ten slot te vrijgelaten werd. Na de oorlog poogde Pleig de schat terug te vinden. Hij ging in 1946 naar Corsica, doch de juiste plaats kon hij niet meer bepalen Hij vond ook geen geldschieter voor het kapi taal, dat een dergelijke bergingsope ratie vereist. Verleden jaar zou Pleig echter in Genua zijn geweest en ver moed wordt, dat hij toen een over eenkomst heeft gesloten met Mario Raffaele, de directeur van de Ita liaanse bergingsmaatschappij Sorina, zelf een gewezen duiker, die eigenaar is van de „Rosto". Een merkwaardige feit is nog, dat de „Rosto" een Duitse duikbootjager is geweest. Zij werd door de Engelsen indertijd in de grond geboord. Ra- faelle kocht het wrak na de oorlog en maakte er een bergingsvaartuig van. Zes zware kisten met goud De „Rosto", het Italiaanse ber gingsschip, Jat met zoveel succes een gedeelte der lading van de „Flying Enterprise", waaronder 128.000 dol lar in bankpapier, wist te lichten, zal zich waarschijnlijk naar Corsica be geven om te trachten aldaar in de baai van Bonifatius de veel bespro ken „schat van Rommel" op te sporen, aldus een correspondent van de „Ga zet van Antwerpen", die een bezoek heeft gebracht aan de „Rosto". Toen het Duitse Afrikakorps uit Tunis werd verdreven, laadden de Duitsers op een schip, dat naar Bas- tia (Corsica) moest varen, zes zware kisten met goud, juwelen, dollars, ponden en kostbare oorlogsbuit. De waarde van deze schat werd geraamd op 300 millioen gulden. Deze kisten met haar waardevolle inhoud zouden echter nimmer in Duitsland aanko men. De vier S.S.-officieren, die met de bewaking van de schat waren be last, aldus luidt het verhaal, beseften, dat de oorlog verloren was en beslo ten de buit te verstoppen tot betere tijden zouden zijn aangebroken. Zij gaven een Duitse duiker, Peter Pleig, opdracht een geschikte plaats te zoe ken in de Baai van Bonifatius, waar de schat veilig zou kunnen worden opgeborgen tot na de oorlog. Op 18 September 1943, bij het aan breken van de dag, werden de kis ten in zee neergelaten. De officieren Schoolkwestie in Baden-Württemberg De vraag of het indertijd door Adolf Hitler met het Vaticaan geslo ten Concordaat nog altijd rechts kracht zou bezitten, zal'straks in de Westduitse Bondsdag worden behan deld. Adenauer is van mening, dat het Concordaat inderdaad nog rechts geldig voortbestaat en dat het daar om niet alleen bindend zou zijn voor de Bondsregering, doch ook voor de landelijke regeringen. De kwestie is actueel geworden sedert men in de nieuwe staat Baden-Württemberg bezig is een nieuwe grondwet uit te werken, waarbij de Christelijke Par tij de bijzondere tegenstand onder vindt van de liberalen en de socialis ten, die slechts openbare scholen op christelijke grondslag wensen. De Christelijke Partij heeft daarbij het argument gebruikt, dat de bijzondere school op grond van het Concordaat in geheel Duitsland zou moeten wor den toegelaten. Dit is klaarblijkelijk ook het standpunt van het Vaticaan, dat enige tijd geleden door de pan- selijke nnntius, mgr Muench, bij de Bondsregering heeft aangedrongen op het naleven van de bepalingen van het Concordaat. Dr. Adenauer zelf heeft de landelijke regering in Stuttgart verzocht de verplichtingen van het Concordaat na te komen. Fransen praten niet over Marokko Frankrijk heeft gisteravond de zit ting van de politieke commissie van de Assemblée der N.V., waarin een debat zou gehouden worden over de Marokkaanse kwestie geboycot. De Franse delegatie heeft de com missie geboycot om kracht bij te zet ten aan haar bewering, dat de V.N. niet het recht hèeft de verwarde toe stand in het Franse protectoraat te bespreken. Mgr. J. H. Goumans t Op.zeventigjarige leeftijd is giste ren in de missieprocure der Kruis heren te Nijmegen overleden mgr. J. H. Goumans, titulair-bisschop van Lavidia en oud-apostolisch vicaris te Bandung. Mgr. Goiimans is op 19 September 1883 te Venray geboren. In 1902 werd hij in de Orde van het Heilige Kruis geprofest. In 1906 priester gewijd, in 1942 bisschop gewijd. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau. In 1910 werd hij magister der no vicen en fraters te St. Agatha, in 1922 werd hij prior der Kruisheren te Uden. In 1926 werd hij regulier over ste der Kruisheren, die in het vica riaat van Batavia enige staties in de Preanger zouden overnemen. In 1932 werd hij apostolisch prefect in de nieuwe prefectuur Bandung, in 1942 apostolisch vicaris te Bandung. Drie jaar heeft mgr. Goumans in Japanse gevangenschap geleefd. Direct na de capitulatie der Japanners nam hij het missiewerk weer ter hand. In 1948 keerde hij naar Nederland terug. De Pontificale uitvaart en begrafe nis zijn Vrijdag a.s. tien uur te St. Agatha-Cuyki HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP NACHTVORST In de nacht en ochtend plaat selijk mist en kans op lichte nachtvorst. Morgen later op de dag over het algemeen vrij zon nig en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Overwe gend zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. 9 Oct.: zon op 6.54 en onder 18.00; maan op 8.4L en onder 17.53 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bewolkt —3 C. OSLO licht bew. 2 STOCKHOLM zwaar bew. 3 KOPENHAGEN onbewolkt 7 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM onbewolkt 5 BRUSSEL zwaar bew. 9 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX mist 6 NICE zwaar bew. 13 WARSCHAU zwaar bew. 4 BERLIJN nevel 7 FRANKFORT nevel 7 MüNCHEN nevel 7 ZüRICH mist WENEN ROME onbewolkt ii Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1