CKRISTCHÜRCH De koningin bij „Ome Jan 12 jaar geëist tegen jurist Gips en kalk geven Rampgebied zijn vruchtbaarheid weer terug Amsterdamse tram behoeft niet meer model te rijden WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 on. LtilUSb CUUKAN I TWEEDE BLAD - PAGINA 1 en de boer hij ploegde voort In de polder Bruinisse heerst thans weer de bedrijvigheid, die men se dert de ramp van 1 Februari daar zo node heeft gemist. Begin April was men reeds zover, dat men met de inzaai van gerst dacht te beginnen, toen de oude dijk evenwel opnieuw doorbrak en aan alle illusies een einde maakte. Thans wordt overal weer de grond gereed gemaakt, de gips gestrooid en de wintertarwe ingezaaid. Ook de landbouwvoorlichtings- dienst dringt er op aan, in het be lang van de grond, zoveel mogelijk granen te zaaien. Gewacht wordt nu op de Najaarsregens om het zout- cijfer zoveel mogelijk terug te drin gen. Voor de polder Bruinisse geldt thans weer: „En de boer, hij ploegde voort". Meer verlof voor militairen De verlofregeling voor militairen is blijkens een Dinsdag uitgegeven legerorder uitgebreid. Bij de parate onderdelen der Kon. Landmacht wordt elke Zaterdag aan hoogstens 50 pet. der tot de sterkte behorende militairen bewegingsvrijheid ver leend van 13 uur af tot de daarop volgende Maandag 24 uur. Bij de opleidingsdepots en onder wijsinrichtingen, behalve die van de Kon. Marechaussee, de Hogere Krijgs school, de KMA en de onderofficie- renschool, krijgen alle dienstdoende militairen bewegingsvrijheid van Zaterdag 13 uur tot Maandag 23 uur. Bovendien wordt in de 4e, 12e, 20e, 36e en 44e oefenweek van elk kalen derjaar een bewegingsvrijheid van vier dagen (inclusief Zondag) ver leend. Zijn vader vermoord Misdadiger of geestesziek Mr. W. W. F., de 27-jarige repeti tor uit Bilthoven, die op 12 Mei door de .Utrechtse rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens moord op zijn vader en po ging tot moord op zijn broer, heeft gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht gestaan. Een uur lang hoorde het hof gis teren als getuige-deskundige, prof. dr. H. C. Rumke, psychiater te Utrecht, die de verdachte zes maan den in zijn kliniek in observatie heeft gehad. Men zal zich de feiten herinneren: F. jr. werd het vorig jaar gearresteerd, nadat sectie op het lijk van zijn vader, die in Juli was overleden, de aanweizgheid van cyaankali had aangetoond. Later bleek, dat F. Jr. verscheidene malen vergif in het eten van zijn familie had gedaan. Op 8 Juli van het vorig jaar deed hij opnieuw arsenicum door de havermoutpap, die voor zijn zijn vader en zijn broer bestemd was. Kort daarna haalde hij poeders bij de apotheek, die de huisarts zijn vader had voorgeschreven en meng de er een theelepeltje cyaankali door. Dezelfde dag overleed de va der. De president van het hof, mr. W. A. Vos, zeide gisterochtend ter zit ting tot prof. Rumke: „U hebt alle mogelijke moeite gedaan om een in zicht te krijgen in de motieven van verdachte, doch zonder succes. Had hij op een gegeven moment zo'n aversie tegen zijn omgeving, dat hij tot zijn daad gekomen is?" Prof. Rumke: „Mogelijk, maar dan blijven er toch tal van onbegrij pelijkheden." Pres: „Heeft hij in een schemer- Met grote bos bloemen HJM. de Koningin heeft gister middag incognito een bezoek ge bracht aan „Ome Jan" van Zutphen, de voorzitter van „Zonnestraal", die vandaag zijn 90ste verjaardag viert. Om half vier arriveerde H.M., die vergezeld was van mevrouw Repe- laer van Driel, aan de woning van Jan van Zutphen aan de Loosdrechtseweg te Hilversum. Het hoge bezoek was voor de Zonnestraal-voorzitter een volkomen verrassing. Diep onder de indruk dankte hij de vorstin voor haar gelukwensen, die zij vergezeld deed gaan van een groot bloemstuk, dat in de auto was meegebracht. In kleine kring, waarbij ook on der meer mevrouw van Zutphen aan wezig was, vertelde „Ome Jan" verzoek van de koningin vervolgens over zijn werk voor de tbc^bestrij ding en zijn wens om het sanatorium „Zonnestraal" te verrijken met een meditatie- en recreatie-oord. Hij dankte H.M. daarbij, dat zij be reid was geweest als beschermvrou we van het comité, dat de inzame ling daartoe regelt, op te treden. De koningin luisterde met grote belangstelling naar de verhalen van Jan van Zutphen, die een geboren verteller is en ook ditmaal met me nige vrolijke kwinkslag zijn hoge bezoekster aan het lachen bracht. Vorsten, die „Ome Jan" ontmoette. „Ome Jan" verhaalde Over zijn eerste ontmoeting met koningin Emma, die reeds in 1909 grote be langstelling voor de Zonnestraal- stand koesterde Op de tentoonstelling in het Paleis van Volksvlijt in Am sterdam, en daardoor het tijdschema geheel in de war stuurde. Later ontmoette hij prins Hendrik eens op een bijeenkomst ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan der Amsterdamse vereniging „Lief dadigheid naar vermogen". Boek voor de prinsessen. Toen koningin Juliana haar res pect uitdrukte voor „Ome Jan's" ge heugen, zei deze: „Ik heb een geheu gen als een ijzeren pot, majesteit en mag ik u vragen hoe het met Uw kinderen gaat?" „Dank u, Ome Jan, uitstekend", antwoordde de koningin, die getrof fen werd door een spontaan verzoek van de ontroerde negentigjarige, de prinsessen een kinderboek met spe ciale opdracht te mogen geven. „Ik aanvaard dat graag", zei de koningin, „en ik hoop. dat zij in hun la ter leven zullen beseffen van welk een groot en goed mens zij dit hebben gekregen". „Ome Jan" heeft 't nog druk. Even later vroeg de koningin: Hoe is nu uw dagindeling, Ome Jan? U hebt het natuurlijk bijzon der druk. Hoe laat staat u op?" Jan van Zutphen antwoordde, dat hij elke morgen om half zeven al achter zijn bureau zat. De koningin meende hierop, dat „Ome Jan" dan 's middags wel een dutje zou doen, maar „Ome Jan" ont kende dit, terwijl hij even later ver telde, dat hij meestal om elf uur naar bed gaat. De koningin sprak er haar ver wondering over uit, dat Jan van Zut phen dit kan volhouden zonder moe te worden, waarop de man met de baard antwoordde: „Majesteit, de be langstelling voor het leven houdt je jong". Ovatie bij vertrek. Zo verstreek dit uur van het ko ninklijk bezoek, waarvan wel het aangrijpendst moment was, toen Jan van Zutphen over de somberste ogen blikken in zijn leven vertelde, de da gen in oorlogstijd, toen de Duitsers de Joodse patiënten uit „Zonne- I Natuurlijk poseerde H. M. de ningin met „Ome Jan". straal" wegsleepten. „Ome Jan", die zioh met grote moeite nauwelijks kon beheersen, greep dit moment aan om zijn Joodse vrienden nog eens eerbiedig te herdenken. Voor de negentigjarige, die heden een reeks van huldigingen heeft on dergaan, was dit een onvergetelijk uur, een uur, waarin een eenvou dige diamantbewerker van Katten burg in Amsterdam zijn koningin in zijn huis op bezoek kreeg. Het bezoek van de vorstin duurde ongeveer een uur Haar komst was onopgemerkt geweest maar bij het verlaten van Jan van Zutphens wo ning had z'ch buiten een flinke me nigte verzameld, diie de koningin hartelijk toejuichte. Trokken 2 Nederlandse soldaten naar het lusthof van Malenkof? Duistere desertie Volgens een door Reuter aange haald bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N hebben twee Ne derlandse militairen politiek asyl in Oost-Duitsland gevraagd De namen van de betrokkenen, die op 25 September in Oost-Duitsland zouden zijn aangekomen, worden opgegeven als Robert Willeminus Louwman, legernummer- 320119228, en Robert Wanrooij, legernummer r' Kriebels rond We voelen ons op het ogen blik vreselijk opgelaten en nu zijn we nog niet eens opgeste gen; maar het is hier in Londen ook momenteel een toestand om verlegen van te worden, want als we een piano-Spelende witte olifant waren en dat zijn we heus niet konden we niet meer nieuwsgierigheid wekken. Eerst werden er zoveel deelne mers aan de Christchurch-race verwacht, dat Engeland iedere vreemdeling wantrouwend be zag, omdat de voorzichtige Lon- denaar toespitsing van het heer sende woningprobleem vreesde. Maar thans is de toestand radi caal gewijzigd De stoere stoet brokkelde brekerig af tot een treurig trosje fanatiekelingen en wie schetst onze oprechte vreugde, toen de K.L.M. ook bij dat kleine drommetje doorzet ters behoorde? Een journalist wil per slot ook wel eens iets an ders dan doorlopend maar schrij ven over 'oonronden en ontevre den mensen. De Londense harmonie kwam ons afhalen en bracht ons naar een hotel waar we niet meer vandaan mogen, omdat men veel te bang is, dat de laatste deel nemers op het allerlaatste mo ment nog onder de tram of zo iets komen en omdat hét Don derdag a.s „kijkdag" is; dan mag iedereen op het vliegveld voor een billijke prijs naar ons ko men kijken en de organisatoren begrijpen we1, dat ze ons dan van te voren flink moeten ver bergen, anders komt er natuur lijk niemand. KRONUS. Nieuwe vinding Het droogleggen van de over stroomde gebieden in Zeeland en Zuid Holland heeft, de omstandighe den in aanmerking genomen, vrij snelle vorderingen gemaakt, maar na de drooglegging stuitte men steeds on de moeilijkheid, om de polders, die grotendeels door het zeewater verzilt waren, wederom tot bruik baar bouwgrond te maken. Door de grond ruimschoots met gips of kalk te bestrooien wordt de vruchtbaarheid bevorderd, maar een eis is hierbij dat zo weinig mogelijk over het land gereden mag worden Hierdoor kwam men tot een andere moeilijkheid, hoe deze gips of kalk- producten op de snelst mogelijke wij ze uit te strooien. Met de hand duurt dit te lang en met de bestaande appaturen, zoals meststrooiers gaat dit slecht zeer ge brekkig. Te Numansdorp op de Ambachts heerlijkheid Comstrije zijn nu ver schillende proefnemingen gedaan met een werptransporteur van een Bus- sumse firma. Deze transporteur werpt zand. grondklei en andere materialen in een gesloten straal vrij door de lucht naar de plaats van bestemming, die soms 16 meter ver kan liggen. Uitvindig, uit nood geboren Een handige man in de over stroomde gebieden is thans op het idee gekomen deze werptransporteur dienstbaar te maken aan het vrucht baar maken van de verschillende pol ders. Hij heeft een raam, met steeds verder uit elkaar staande tralies ge monteerd, waardoor, als de werp transporteur in werking is een strooiwerking over een afstand van 8 a 10 meter ontstaat. Een verrassend effect bij deze ef ficiënte werkwijze is, dat speciaal natte kalk het gewenste product voor de polders en voorheen bijna niet uit te strooien, nu bijzonder goed verstrooid kan worden. Op deze wijze hoopt men thans snel de droog gelegde gebieden van de nodige hoe veelheden gips en kalk te kunnen voorzien. Van vele zijden toont men belangstelling voor deze wijze van gipsstrooien. Zo zullen deskundigen van het lanbouwkundig laboratorium te Wageningen de proefnemingen in ogenschouw nemen. Het belang van deze wijze van werken voor de vruchtbaarmaking van het ingepol derde Zuiderzeegebied wil men daar bij niet uit het oog verliezen. Brandend maagzuur blust U in een mum Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger gehezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. (Advertentie) 320302412. In een door ADN gepu bliceerde verklaring zeiden zij het niet eens te zijn met „wat er op het ogenblik in Nederland gaande is" Van bevoegde zijde te Den Haag vernemen wij dat het hier een geval van desertie betreft Bedoelde mili tairen, R. W. Lou.wman en R. Wan rooij, zijn sinds 6 September 1953 niet in hun garnizoen teruggekeerd. Met de' oefening „Grand Repulse" heeft deze desertie niets uitstaande. Onze zegsman pehtte het zeer on waarschijnlijk. dat de beide militai ren asyl zouden hebben gevraagd achter het „IJzeren Gordijn". STANDBEELD VAN HENRI DUNANT ONTHULD. Onder belangstelling van vele auto riteiten en andere genodigden heeft prof. Burghard Breitner, voorzitter van het Oostenrijkse Roode Kruis, gistermiddag op het terrein van het conferentieoord „Woedschoten" te Zeist het standbeeld van Henri Du- nant, de oprichter van het Interna tionale Roode Kruis onthuld. Met deze onthuling verrichtte prof. Breit ner symbolisch tegelijketijd de ope ning van het Henri Dunanthuis, een geschenk van het Oostenrijkse Jeugd Roode Kruis aan Nederland, ge bouwd door Oostenrijkse ambachts toestand gehandeld?" Prof. Rumke: „Nee, dat is ge loof ik niet gebeurd." Pres: „Wijst zijn toestand er op. dat hem de een of andere drang heeft bezeten, waaraan hij geen weerstand heeft kunnen bieden?" Ziekelijk. Prof. Rumke: „Er zijn facto ren, die zonder twijfel ziekelijk zijn, bijv. zijn eigenaardige gevoelsstilte. Hij weet natuurlijk heel goed, dat hij het niet doen mocht, maar gevoels matig merkt hij dit niet." Pres: „Met andere woorden; het doet hem niets?" Prof. Rumke: .,Nee, weinig." De verdachte had aanvankelijk hardnekkig ontkend, doch heeft la ter de moord toegegeven. Zonder precies achter de motieven ie zijn gekomen, meende prof. Rumke te mogen concluderen, dat de verdachte „vrij aanzienlijk ver minderd toerekeningsvatbaar" is en dat in ieder geval pertinent vast staat, dat hij een „zwaar gestoorde persoonlijkheid" is. Pres. „Stelt u voor, dat het hof deze man ontoerekeningsvatbaar zou verklaren en ter beschikking van de regering zou stellen. Dan zou hij in eeu gesticht worden opgenomen. Zo als u weet. worden de patiënten ont slagen, als men meent, dat ze gene zen zijn. Denkt u, dat men deze ver dachte na een jaar weer naar huis zou laten gaan?" Prof. Rumke: „Ja, zeer waar schijnlijk wel. Hij zou dan echter voor zijn omgeving uiterst gevaar lijk blijven." Prof. Rumke achtte de beste op lossing, dat de verdachte wordt ge straft, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat hij eigenlijk ziek is. De deskundige zinspeelde op opsluiting in een bijzondere strafge vangenis. Psychose. Na prof. Rumke werden nog vier artsen en een apotheker als getui- gen-deskundigen gehoord. Onder hen bevond zich de Amsterdamse psy chiater dr. S. P. Tammenoms Bak ker, die o.a. verklaarde, dat de ver dachte de laatste tijd .lichamelijk sterk achteruit gaat. De verdachte zelf, een magere jongeman met een zeer bleke gelaatskleur, werd op be vel van de president tijdens de ver horen van de getuigen-deskundigen uit de zaal verwijderd. Dr. Tammenoms Bakker sprak van een degeneratief psychotisch proces, dat zich vermoedelijk bij de vet- dachte had voltrokken. Volgens hem was van krankzinnigheid geen spra ke. De kans op genezing achtte de getuige gering. Dr. Tammenoms Bakker acht de verdachte ongeschikt voor de cel én meent, dat hij op het ogenblik zeker in een gesticht be hoort te worden opgenomen. Prof. dr. G. Th. Kempe, buitenge woon hoogleraar in de criminologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, meende, dat de verschijnselen bij Het Henri Dunanthuis is één van de projecten, die door het internatio nale Roode Kruis zijn ondernomen naar aanleiding van de watersnood. Met het Henri Dunanthuis beoogt het Oostenrijkse Jeugd Roode Kruis evenzeer een blijvend geschenk aan te bieden als blijk van dankbaarheid voor wat vroeger jaren door Neder land is gedaan voor de Oostenrijkse jeugd. Personeel wordt flink uitgebreid Nadat de Amsterdamse tramcon- ducteurs gisteren voor de tweede maal in korte tijd „model" zijn gaan rijden, is een diepgaande bespreking gevoerd tussen dc directie van de trammaatschappij en de Amster damse wethouder van Openbare Wer ken. De besprekingen hebben direct tot goede resultaten geleid en als de plannen verwezenlijkt worden, zoals zij gisteren voorgesteld zijn, zal de Amsterdamse tram in de toekomst niet meer „model" behoeven te rij den. Men was bet er tijdens de bespre kingen over eens, dat de klachten niet gemoriveerd zijn; in de laatste jaren is het drukker geworden en zijn er minder mensen om de tram te bedienen. Dit komt, doordat er velen met pensioen gegaan zijn en de am bitie om bij de tram te werken niet geweldig groot is De directie heeft nu besloten om de leeftijdsgrens voor sollicitanten te verhogen tot 35 jaar en tevens het niet meer ais een beletsel te zien, wanneer een conducteur, wanneer hij in dienst is, een bril móet gaan dra gen. De keuringseisen bij de aanneming zuilen echter dezelfde blijven. Voort-s werd nog eens precies uit- gelegd, waar de moeilijkheden uit bestaan hadden. De vacantiedagen waren alle door het personeel opge nomen, maai daarnaast hebben tram mensen recht op extra vacantieda gen, als compensatie voor feestda- dat met de nieuwe normen zeer bin nenkort de personeelsbezetting weer op peil zal zijn, waardoor ook deze kwestie tot ieders tevredenheid afge daan kan worden. verdachte wijzen in de richting van een ernstige geestesziekte. De procureur-generaal, mr. J. F. Hocffelman, eiste ten slotte bevesti ging van het rechtbankvonnis, be halve ten aanzien van de op te leg gen straf. Hij was van mening, dat de 20 jaar met aftrek, die de recht bank te Utrecht verdachte heeft op gelegd. een straf was indien een vol komen normaal mens deze moord zou hebben begaan. In verdachte zag de procureur echter iemand, die sterk verminderd toerekenbaar is. Hij vroeg het hof daarom verdachte twaalf jaar op te leggen, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis, met dé bepaling, dat hij daarna ter beschikking van de rege ring zal worden gesteld om van ha rentwege in een gesticht te worden verpleegd. paardenhoofd Enige tijd geleden overleed de fok- hengst Nico van Meïo, die geduren de 18 jaar grote betekenis heeft ge- had voor de paardenfokkerij in N. Limburg. Het dier was in 1938 kam pioen van Nederland en twee zijner zonen hebben nadien nog dezelfde waardigheid behaald. Daarnaast zijn tal van andere afstammelingen in het keurstamboek opgenomen en op diverse tentoonstellingen met ere prijzen bekroond. De fokkersasso ciatie „Vooruitgang" te Venray kon na de dood van Nico dan ook niet besluiten het dier de weg van alle vlees te laten gaan. Het hoofd werd opgezonden naar een paeparateurs- bedrijf en is thans opgezet. Het zal een plaatsje krijgen ten huize van de voorzitter van de associatie, de heer A. Poels te Venray. Aethe»*Manken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Franse muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.25 Wa terstanden. 9.30 Schoolradio. NCRV: 10.00 Openingszitting van het Tweede Congres van Europa. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en tuinib.- mededelingen). 12.3312.40 „Wij van het land". 12.50 Rep. 13.00 Nieuws en .Kath. nieuws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zuid Afrikaans progr. 15.30 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Reportage Chrlstchurch-race. 18.00 Gram. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heils muziek. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.Ï50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.00 Amus.muz. 21.30 Wedstrijd in kennis en wetenschap. 22.05 „Ik denk er zo over.... en U?" 22.15 Orgel concert. 22:45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Cabaret. 12.00 Gra- mofoonmuziek. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Land- en tuinbmieded. 12.33 Surinaamse volksmuz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven'^ 13.00 Nieuws. 13.15 ÏTede. of gram. 13.20 Lichte Kluz. 13.55 «„Beroemde Engelse r&chtzaken", hoorsp. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevar. progr. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. (Tussen 17.15 en 18.30 Rep. Christchurch race). 17.45 Re geringsuitzending: „Nederland en de wereld". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- prablemen. 18.25 Rep. of gram. 18.40 Cowboy-muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuz. 19.30 „Van Groenlan- ders en Eskimo's", caus. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Ork.conc. 21.05 Gevar. progr. 21.35 Gram. en rep. Christchurch-race. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. Tentoonstelling „Ven etiaanse Meesters' De overweldigende belangstelling van het publiek is aanleiding ge weest voor de Directie van het Rijksmuseum om de tentoonstelling de „Venetiaanse Meesters" ook des avonds open te stellen. Maandagavond gen, die werkend moeten woraen de eerste avond, dat het publiek toegang kon krijgen was de belang- dOBTPfibrVtbl. I StP.lllTIP* TPPéIq TPPf ernnf Dl» nirP(»Hn lion Lnt I?Iibcm 1TCQ11 w Lnnf: f/ki i.,.: doorgebracht. De regelir van dit laatste nu stelling reeds zeer groot. De Directie van het Rijksmuseum heeft tot het openstellen des avonds hetgeen slechts bij hoge uitzondering gebeurt de laatste tijd door personeelsgebrek besloten, omdat de tentoonstelling niet kon worden verlengd, en op 11 in de knel geraakt. October a.s. moet worden gesloten. Een der zalen, waarin enige altaar- De directie is echter van mening,stukken staan opgesteld, bij avondlicht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6