RIJNSTREEK DUINSTREEK Gecompliceerde botsing Minister Mansholt opende de nieuwe vleugel van het Rijkszuivelstation WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT KS&KST'E BLAD FAÜINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN AVIFAUNA TREKT AANGEBODEN ACCOORD IN. Het ter vorige verificatievergade ring aangeboden accoord van de fa milie v. d. Brink tei opheffing van het faillissement van „Avifauna" te Alphen aan den Rijn is naar wij van de curatoren vernemen ingetrokken. De vergadering van schuldeisers, die op 9 October te Amsterdam was be legd, gaat thans niet door. De cura toren hopen thans op korte termijn tot een eerste uitkering aan de cre diteuren over te gaan. Dinsdagavond vond omstreeks 7 uur op de Rijksstraatweg, ter hoogte van de kaashandel van de firma Wit- hof-Keus (J. C. Geel) in wijk Hoorn te Alphen a. d. Rijn een gecompli ceerd verkeersongeval plaats, waar bij twee personenauto's en een mo torrijder waren betrokken. Gezien de omstandigheden zijn de betrokken bestuurders er wonderlijk goed van afgekomen en bleef het ongeval be perkt tot ernstige materiële schade. Op genoemd punt is de rijweg over honderd meter voor de helft opge broken i.v.m. het leggen van buizen. De bestuurder van een personenauto, de heer W. J. v. d. H. uit Leiden, die op weg was naar huis, werd op genoemd punt verblind door een te genligger, een volkswagen, bestuurd door de heer W. V. uit den Haag, die uit de richting Leiden naderde. Hoe wel het opgebroken weggedeelte vol doende is afgebakend en aangegeven, door rode lichten, werd dit door de heer v. d. H., die met een snelheid van ongeveer 60 km. reed, te laat op gemerkt. Hij wilde het gevaar ont wijken, zwenkte sterk naar links maar botste eerste tegen de afbake ning en vervolgens tegen de volks wagen op. De botsing was zo hevig, dat de personenauto van de heer v. d. H. over de kop sloeg en in de berm van de weg terecht kwam. Even tevoren wilde de motorrijder P. H. S. uit Alphen a. d. Rijn, die zich achter de volkswagen van de heer V. bevond en telaat opmerkte dat deze stopte, aan dezelfde kant passeren, doch ook hij kwam met zijn voorganger in botsing, werd van de motor geslingerd en zijn voertuig kwam precies terecht op de plek waar enkele seconden later de perso nenauto op zijn kop terecht kwam. Alle drie voertuigen werden ernstig beschadigd, de personenauto van de heer v. d. H. moest worden wegge sleept. Doordat de heer P. H. S. en kele meters vóór de plek des on- heils van zijn motor werd geslingerd is hij aan een ernstig letsel ontko- komen. Een dame, die naast de heer V. in de auto zat bekwam enkele snij wonden aan het hoofd en is door dr. J. v. E. verbonden. De drie be stuurders kwamen er met onbeteke nende verwondingen van af. Op de plaats van het ongeluk was een grote ravage van verwrongen materiaal en glasscherven. Toeschouwers waren verwonderd dat dit ongeval nog be trekkelijk goed is afgelopen. De heer P. Dirkzwager herdacht gisteren de dag, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Oosthoek. Deze jubilaris, werkzaam bij de dakpannenfabriek in de Em- malaan, was 40 jaar in functie en is als vervaardiger van hulpstukken een zeer gewaardeerde kracht. Zoals gebruikelijk, vond een huldi ging plaats ten huize van de direc teur, de heer A. Oosthoek, waarbij de onderdirecteuren, de heren F. H. Kotter en Jhr. Asch van Wijck ook aanwezig waren en de Bedrijfsleider de heer D. Falkena. De heer Oosthoek prees de vakbe kwaamheid van de jubilaris en bracht hem dank voor de toewijding, waar mee hij steeds zijn werkzaamheden heeft verricht. Bij zijn 25-jarig jubileum ontving de heer Dirkzwager een gouden hor loge, nu mocht hij een gouden ket ting hierbij ontvangen. Zoals gebrui kelijk werd ook aangeboden de oor konde van de Vereniging van Han delaren in Bouwmaterialen, daar het hier een 40-jarig jubileum betrof, met bijbehorende lauwerkrans. De echtgenote van de jubilaris ont ving een fraai bloemstuk. Achtereenvolgens spraken hierna ook nog de onder-directeuren en de heer Falkena. Hun woorden getuig den van zeer grote waardering voor de persoon en de bekwaamheid van de jubilaris. De heer Dirkzwager bracht dank voor het vertrouwen dat hem steeds ten deel viel en betuigde zijn erken telijkheid voor de ontvangen blijken van waardering. Steentjes gooien naar publiek. Een aantal opgeschoten knapen had den al een heel eigenaardige manier om hun middagpauze door te bren gen. Na het nuttigen van de boter hammen namelijk ging men zich gis termiddag vermaken met het werpen van steentjes vanaf de viaducten in Hooftstraat en Emmalaan naar het daaronder lopende of fietsende pu bliek. Natuurlijk werden er klachten ingediend bij de politie, die de daders, vijf in getal, noteerde. De kanton- rcehter zal deze heren wel aan het verstand brengen, dat dit optreden niet bepaald flink genoemd kan wor den. Feestavond Ouderdomszorgen. In de bovenzaal van hotel „Cen traal" heeft de vereniging „Ouder domszorgen" gisteravond haar eerste feestavond in dit nieuwe seizoen ge houden. die direct al een zodanige belangstelling trok, dat om acht uur geen plaats mee. onbezet was. Voorzitter G. Zekveld sprak een welkomstwoord en wees daarbij op het doel van deze avonden, namelijk de leden naast de wekelijkse con tactbijeenkomsten ook eens een echte feestavond aan te bieden. Hte programma bood zowel mu ziek als toneel Door een aantal jon gelui werden vlotte melodietjes ge bracht, waarbij het jodelen van een der dames bijzonder gewaardeerd werd. Een toneelgroep uit de Hoorn bracht een toneelspel op de planken onder de titel „De nieuwe veearts". Het was een niemendalletje, dat ver. dienstelijk door het gezelschap ge speeld werd. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Géb.: Jacobus, z. v. Jan van Dam en Pieternella J. de Jong; Johanna Margaretha, d. v. Joh an de Bruin en. Margje N. W. Zweserijn; Cornells, z. v. Cornelis Tuinenburg en Neeltje Koopman; Hendrika Geertruida Maria, d. v. Albertus A. Hogenboom en Geertruida M. Th. Barendsen Louise Charlotte, d. v. Sijvert Witte- bol en Jeanne C. Sjoerts; Elisabeth Christina Maria, d. v. Joseph J. M. van Gils en Mecheilina Th. M. Scheer der; Anthonius, z. v. Hugo v. Veen en Adriaantje M. van Elk; Marinus Bernardus, z. v. Hermanus G. J. v. d. Linden en Maria B. van Dipten; Maria Willemina, d. v. Frans R. Boone en Jacoba Dijk; Cornelius, z. v. Cornelius van der Linden en Hen drika J. van Eijk; Barend Jan, z. v. Jan van Zwieten en Neeltje van Leeuwen; Willem Frederik, z. v. Willem de Leeuw en Neeltje B. Ke tel; Johannes Leonardxis Maria, z. v. Johannes W. A. van Niekerk en Ida J. M. Kortmann. Ondertr.: Jacob Bos, 29 jaar, en Margaretha J. Booij, 20 jaar; Corne lius J. Booij, 23 jaar, en Aaltje Groen, 29 jaar; Arie van Donk, 29 jaar, en Cornelia A. van dfn Akker, 22 jaar; Adrianus van der Eijk, 30 jaar, en Marrigje den Hertog, 29 jaar. Getr.: Anthonie M. de Bruin, 23 jaar, en Mas je Stapper, 21 jaar. Overl.: Diderica M. Bruijstens, 64 jr., echtg. van G. Th. A. v. d. Kant. BOSKOOP Dat een kleine plaats als Boskoop twee zeer goede Harmonie-corpsen bezit kan zeer zeker op rekening van het doorzettingsvermogen van de Boskoopse kwekers worden geschre ven. Werd vorig jaar het 50-jarig be staan van Excelsior gevierd, thans is Concordia aan de beurt. Zaterdag 10 October a.s. is het precies 50 jaar geleden dat de oprichtingsvergade ring werd gehouden. Het was voor de oprichters, van wie alleen de heer Hagen het voorrecht heeft dit gou den jubileum mee te vieren, geen ge makkelijke opgave. Niet alleen, dat er leden nodig waren maar bovenal moest men de beschikking krijgen over de nodige instrumenten. Beslo ten werd de zaak maar ineens goed aan te pakken en een beroep te doen op de Boskoopse ingezetenen. De col lecte, welke daarop werd gehouden, bracht 89.50 op, hetgeen in die da gen een kapitaal was. Met deze buit en een borgstelling op zak toog men naar Zwolle., om te trachten instru menten te bemachtigen. De betrok ken firma toonde begrip voor het willen van de jonge Boskopers en me de met het oog op de borgstelling, konden de muzikanten in wording elf koperen instrumenten uitzoeken. Spoedig werd daarna met de repe tities begonnen, waarbij de heer v. Willigen de dirigeerstok zwaaide. Toen begon echter het dirigenten wee. De heer v. Willigen vertrok naar Amerika. Zijn opvolger, de heer Noest uit Leiden, kreeg het na eni ge tijd te druk en recommandeerde de heer de Man, die blaakte van ac tiviteit en adviseerde om aan een con cours mee te doen. Om een goed fi guur te slaan moesten dan echter trommels worden aangeschaft. Ook deze kwamen er, doch Concordia maakte geen goede beurt, zodat geen prijs werd behaald. Dit was blijk baar voor de dirigent zo'n tegenval ler, dat'hij op de terugweg zijn sa laris vroeg en na ontvangst daarvan verdween om nimmer terug, te ko men. Onder leiding van de heer Smolders, weer uit Leiden, gaf de vereniging meerdere uitvoeringen, welke evenzovele successen waren. Thans beschikt Concordia ook1 over een uitstekende drumband, die eveneens meerdere malen met eerste prijzen huiswaarts keerde. Dat Con cordia bij de Boskopers bemind is, blijkt wel uit het feit dat zij bij het herdenken van haar gouden jubileum, met een concours op 5 September j.l., in het nieuw is gestoken met uniformen, waarop verenigingen uit grotere plaatsen jaloers zijn. Het zal Concordia, dat Zaterdag voor genodigden een jubileum-uit voering geeft, zeker niet aan belang stelling ontbreken. NOORDEN JONGVEEDAG De jaarlijkse jongveedag, georga niseerd door de L.T.J. in samenwer king met de C.J.B.T.O., afd. Woer- dense Verlaat, bij J. Boon gehouden. Aangevoerd werden 72 stuks. De jury werd gevormd door de he ren Bats en de Boer, assistenten bij de Rijksveeteelsconsulent uit Den Haag. Rubriek 1: Zwartbont: K. I. gebo ren voor 5 Maart. 1 Eefje,' eign. D. Stam te Wilnis; 2a Ellie, eign. J. Mourits Noorden; 2b Wimpje, eign. J. Mourits Noorden. Kalveren geboren in het tijdvak van 5 tot 15 Maart van K. I.: 1 Lida, eign. W, de Jong Wzn Wil nis; 2 Frida, eign. P. de Jong Pzn Wil nis. Rubriek 2: Kalveren geboren na 15 Maart van K.I.: 1 Hendrientje eign. W. de Jong „de Hoge" Wilnis; 2a Gre eign. W. de Jong „de Hoge" Wilnis; 2b Wijntje, eign. W. de Jong „de Ho ge" Wilnis; 3 Sien, eign. J.A Neute boom Grechtkade Noorden. Rubriek 3: Zwartblaar Kuiskalve ren: la Annie 3, eign. P. Wahle Ze venhoven; lb Johanna, eign. Johan Koole Noorden. Rubriek 4 Kuiskalveren van na tuurlijke bevruchting: 2 Corrie, eign. Jan Langeslag Noorden; 3a Alie, eign. Jan Langeslag Noord; 3b Bep, eign. C. v .d. Arend Noorden. Rubriek 5 Pinken: 1 Corrie, eign. Johan Koole Noorden; 2 Greetje, eign. A. H. Wahle Noorden. RITEWETERING Uitvoering voor de blindenbond. Voor een volle zaal gaf de toneel groep „Concordia" uit Hillegom een uitvoering van „Vogel, vlieg de we reld in", 't Was een vrolijk geval en er werd flink gelachen, zodat het 'n plezierige avond is geworden. Aan het eind dankte de voorzitter alle spelers alsook de aanwezigen. De verloting had pijn. 133 gulden opge bracht. De 50 gratis beschikbaar ge stelde prijzen waren natuurlijk heel dankbaar aanvaard. De voorzitter drukte de mensen nog eens op het hart, vooral te bedenken, dat er voor onze blinden op sociaal gebied nog verschrikkelijke tekorten zijn, zodat dringend huiLp nodig is. The South Sea Melodians zorgden, eveneens gra tis, voor een opwekkend stukje mu ziek, zodat de hele avond goed ge vuld was. ROELOFARENDSVEEN Middenstanders bespraken belas tingproblemen. In café „De Ha ven" startte de middenstandsver. „St. Maarten" gisteravond met het winterprogram. De heer J. L. Hedel, belastingdeskundige, sprak over „Actuele Belastingproblemen. De heer Hedel had er slag van om deze moeilijke materie op duidelijke wij ze uiteen te zetten Prettig nieuws noemde spr. de aangekondigde ver laging van de inkomstenbelasting. Verbeteringen waren de investerings aftrek, de vervroegde afschrijving te verlengen tot 1957, vermindering van belasting door bijzondere lasten, afschaffing van de extra bedrijfs winstbelasting, de verdubbelde kin deraftrek voor studerende kinderen van 17 tot 27 jaar, of voor gebrek kige kinderen tot 21 jaar. Voor de middenstand zijn hiermede niet alle problemen opgelost. Relatief is deze belastingverlaging niet zo groot om dat men hier de waardevermindering de koopkracht van de gulden tegen over moet stellen. Er blijven voor de Middenstand nog belangrijke wen sen, n.l. opheffing van de belasting heffing bij overlijden, alsmede de heffing van belasting op de winst bij verkoop van onroerend goed, te meer daar bij verkoop van conjunc- tuurgronden door de landbouw geen belasting over de winst verschuldigd is. Voorts blijft er voor de Midden stand nog de wens om een gedeelte van de winst voor het bedrijf be lastingvrij of althans voor een lager tarief te mogen reserveren. Spr. be sloot met de talrijke aanwezige Mid denstanders aan te sporen om toch Grote verbetering van instituut te Leiden Tijdens viering van 50-jarig bestaan Het was niet meer dan een toe vallige omstandigheid, dat het Rijks zuivelstation in de Vreewijkstraat te Leiden gisteren zijn 50-jarig bestaan vierde en tevens het nieuwe gebouw in gebruik nam, dat door de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, officieel geopend werd. Dr. C. I. Kruisheer, de directeur van het station, wilde het nieuwe ge bouw dan ook niet beschouwen als een juiste boekhouding te voeren, omdat dit in fiscaal opzicht in hun eigen belang is. Na een aangename gedachtenwisseling sloot voorz. Stockmann met een kort dankwoord deze leerzame avond. Jaarvergadering Treffers. Dins dagavond kwam de tafeltennisver eniging Treffers voor haar jaarver gadering in de Pancratiuszaal bijeen. Na lezing der notulen richtte voorz. Van Berkel zich allereerst in enkele waarderende woorden tot de reeds eerder afgetreden bestuursleden M. Heemskerk en mej. Tiny Wesselman welke beide een herinneringscadeau tje in ontvangst mochten nemen. Secr. N. Heemskerk besprak hierna in zijn jaarverslag de behaalde resul taten in competitie en diverse tour- nooien, waaruit bleek, dat Treffers op een zeer succesvol jaar kon terug zien. Penningm. Jas. v. d. Meer mocht in zijn finantieel overzicht een klein batig saldo vermelden. Naar aanlei ding hiervan werd een e.v. contri butie verhoging onder de loupe ge nomen. Doordrongen van de nood zaak verklaarde de leden zich hier unaniem voor. Voor training werden wederom drie avonden per week vastgesteld. Besloten werd om de steunende leden, alsook de leden een jaarlijkse feestavond aan te bieden. In korte trekken werd het competi tieprogram voor hoofd- en over gangsklasse bekend gemaakt. Kape laan Sikking spi;ak een woord ter opwekking. Het prachtige resultaat, dat Treffers reeds enige jaren in de hoofdklasse uitko/nt moet behouden blijven. Dit kan, maar dan ernstig en intensief trainen. Voorz. L. M. v. Berkel sloot zich hierbij volkomen aan. Voor het diploma vakbekwaam heid brandstoffen slaagde te Amster dam de heer Th. Klein Jz. HILLEGOM BLOEMBOLLENEXPORT. Nu het verzendseizoen van de bloembollen aflopende is, kunnen cijfers worden genoemd. Voor Amerika en Canada werden tussen 1 Juli t/m 19 September 162.603 kisten bloembollen verladen; vorig jaar was dit aantal over het zelfde tijkvak 159.141, dus 3462 min der. De afgegeven uitvoer machtigingen laten de volgde exportcijfers zien: Amerika: 1 Juli t/m 19 Septem ber 1953 10.825.756 netto kg., waarde 34.094.229. 1 Juli t/m 20 September 1952 10.738.295 netto kg., waarde 34.603.400. Canada: 1 Juli t/m 19 September 1953 1.758.066, waarde ƒ4.686.857; 1 Juli t/m 20 September 1953 1.725.130 netto kg., waarde ƒ4.609. 215. Op enkele uitzonderingen na ver liep de verscheping der bloembollen vlot. De verwerking der kisten in de Amerikaanse havens verliep vlot; ook de doorzending naar de eind- adressen gaf geen reden tot klachten. LEIDSCHENDAM SCHOOLARTS RAPPORTEERT OVER T.B.C.-REACTIES EN STRUMA. Uit het verslag van de schoolarts blijkt dat hier onder toezicht staan 13 scholen met 1665 kinderen. Van dit aantal zijn 229 kleuters en 368 leerlingen geheel onderzocht door de schoolarts en gedeeltelijk onder zocht 629 leerlingen van de lagere scholen en 46 leerlingen van de ulo school. Het aantal Leidschendamse kinde ren van de lagere scholen met posi tieve reacties op t.b.c. was voor de St. Maria-school 19 (144), St. Josef- school 45 (227), St. Willibrordus-jon- gensschool 40 327), School met de Bijbel 29 202), School voortgezet la ger onderwijs 6 (26). Voor Stompwijk waren de cijfers voor de jongensschool 42 (121), meisjesschool 41 (134). Voor de 4 kleuterscholen te Leid- schendam-Veur met totaal 278 kinde ren was het reactie-cijfer slechts 9 en voor de kleuterschool te Stompwijk met 92 kinderen was het 4. De schoolarts heeft ook nagegaan hoe de verhouding is bij de kinderen van veehouders en is tot de conclusie gekomen dat 40.3 van de kinderen in Leidschendam-Veur en 48.3 SPORT FLORENCE CHADWICK OVER DE BOSPORUS. Florence Chad wiek, de 34-jarige Amerikaanse zwemster, is er in ge slaagd de Bosporus, die de Zwarte Zee met de Zee van Marmora ver bindt, over te zwemmen in de re cordtijd van 75 minuten precies. van Leidschendam-Stompwijk posi tief reageerden. In samenwerking met de kropspe- ciaiist dr. E. Pasma heeft de school arts een onderzoek ingesteld naar 't voorkomen van schildkliervergroting. Het onderzoek heeft uitgewezen dat in streken met jodiumarm drink water hoge percentages struma voor komen en omgekeerd in streken met jodiumrijk drinkwater zijn de per centages laag. Gebleken is dat het drinkwater van de „Tien Gemeenten" een zeer minimaal jodiumgehalte heeft, terwijl het drinkwater van „De Vlietstreek" (in Leidschendam wordt van beide drinkwaterleidingen be trokken) 23.0 gamma jodium per liter bevat. Het water van de „Tien Gemeenten" is dus wat de struma- bestrijding betreft zeer onvoldoende, want de behoefte aan jodium is ge middeld ongeveer 125 gamma per dag (1 gamma is 1/1000 mg.). Vol gens het onderzoek van de school arts hebben 195 onderzochte kinde ren met een gemiddelde leeftijd van 8,9 jaar 30,8 een vergrote schild klier welke percentage van dg 55 on derzochte kinderen met een leeftijd van gemiddeld 13.9 jaar 30,9 be draagt. In Leidschendam-Stompwijk is een percentage van 38,2 gecon stateerd bij 131 kinderen van de ge middelde leeftijd van 9,2 jaar. R.K. Middenstand. De Kath. Middenstand is Dinsdagavond gestart met haar winterprogram. In de ge zellige grote zaal van het verenigings gebouw wareA vele leden met hun dames op deze eerste avond present en de voorz., de her P. Meijer, sprak daarover zijn voldoening uit. Spr, deelde nog mede, dat de mid denstandscentrale besloten heeft de ze winter minstens 3 gecombineerde bijeenkomsten te houden met een ge zellig tintje. Daarnaast zal de kath. middenstand ook enige eigen ver gadering beleggen, om de belangen van de eigen leden onder ogen te ne men. Verder merkte spr. op dat de nu reeds enige achtereenvolgende jaren gehouden middenstandsbeurs ,niet meer gehouden zal worden in het voorjaar, maar in het vroege na jaar, omdat de winkeliers dan meer tijd hebben om de beurs degelijk voor te bereiden. Pater Rembertus hield daarna een gemoedelijk praatje met het doel om ook in Leidschendam tot kernvor ming te komen. Na deze uiteenzetting declameerde de heer Meershoek „De Werkstaking" een vertaald werk van. de Franse dichter Francois Coppée en hij oogstte daarmede een spontaan applaus. Vervolgens deed de heer Van Dorp, de directeur van de „Siho Club" een beroep op de aanwezigen voor het volgen van een cursus in welsprekendheid. Na de pauze kwam het meer komische gedeelte van de avond, dat verzorgd werd door de cabarettiers „De Romijnen". Zij heb ben de middenstanders een vrolijke avond bezorgd. een geschenk van het Rijk bij het 50-jhrig bestaan, maar als een be wijs, dat het Rijk de waarborg van echtheid, samenstelling en kwaliteit van het Nederlandse product met volle kracht wil handhaven door het orgaan, dat met het wetenschappe -lijk onderzoek op dit gebied belast is, zo volledig mogelijk aan de eisen van de moderne tijd aan te passen. De directeur sprak deze woorden in de collegezaal van het Organisch Chemisch Laboratorium in de Hugo de Grootstraat, dat meer gelegen heid bood dan het station, om de tal rijke autoriteiten en genodigden te ontvangen. Dr. Kruisheer schetste de ontwik keling van het Rijkszuivelstation, dat in 1903 werd opgericht omdat er ernstige knoeierijen plaatsvonden in do boterhandel, waardoor de naam van ons land grote schade leed. Ver valsingen van boter door toevoeging van margarine waren in die jaren aan de orde van de dag. Een goede controle kon slechts langs chemische weg geschieden, zodat de oprichting van een laboratorium na afkondi ging van de Boterwet in 1903 voor de hand lag. In de loop de* jaren breidden de werkzaamheden zich sterk uit, waardoor het personeel van 7 tot 57 man groeide. Spoedig ontstond er dan ook ruimtegebrek, waarin slechts gedeeltelijk voorzien kon worden door het bijtrekken van enige particuliere huizen. Op zolder kamertjes en in kleine hoekjes moest men zich behelpen, een situatie, die niet kon voortduren. Zodra er dan ook na de bevrijding een mogelijk heid tot bouwen kwam, werd die aangegrepen. Volgens het plan van architect Stelling van de Rijksge bouwendienst, kwam in de afgelo pen jaren de nieuwe vleugel tot stand, die aanmerkelijk groter is dan het oorspronkelijke gebouw, dat eveneens in gebruik blijft. Minister Mansholt wees in zyn toespraak op het grote nut van een dergelijk instituut, dat volkomen ob jectief en betrouwbaar bepaalde controles verricht, waarmede Neder land zeer gebaat is, omdat het bui tenland, dat onze zuivelproducten afneemt, het volste vertróuwen heeft in het Rijkszuivelstation. De toestem ming en de ge'den voor de nieuwbouw wilde de minister zien als een er kenning van de overheid'van het be langrijke werk, dat in het Rijkszui velstation verricht wordt. Bovendien achtte spr. het van groot belang, dat de werkers kun nen werken in een goed gebouw en passende omgeving. In het verleden is de overheid op dit gebied vaak en ernstig tekort geschoten, maar in de laatste jaren is er een belangrijke kentering merkbaar en volgt de overheid het goede voorbeeld van vele particuliere bedrijven, die reeds eerder inzagen, dat productiviteit en levensvreugde belangrijk gestimu leerd worden door een omgeving, waarin het prettig werken is. De minister sprak ten slotte de wens uit, dat de samenwerking en teamgeest ook in het nieuwe ge- NOORDWIJK UIT DE TRAM GEVALLEN. Maandagavond is het 8-jarig zoon tje van de heer v. d. Z. alhier, bij het stoeien in de tram van het bal- con naar buiten gevallen. Met een ernstige hoofdwond moest het knaap je naar een ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. NOORD WIJKERHOUT URGENTIEPROGRAMMA KVP. Leidraad voor de afgevaardigden in de gemeenteraad. De pl. afd. van de KVP, heeft als resultaat van de vergaderingen en z.g. „praatavonden" met de leden een urgentieprogramma opgesteld, dat als leidraad moet dienen voor de afge vaardigden van de KVP in de ge meenteraad. Het in druk uitgegeven programma luidt als volgt: Algemeen beleid: Dit behoort, ge worteld in de Katholieke beginselen, gericht te zijn op de toekomst, uit gaande van een wetenschappelijk rapport over bevolkingssamenstelling en -groei, werkgelegenheid, streok- ontwikkeling etc. Woningbouw: Het bevorderen van de bouw van huur- en koopwoningen, mede voor grote gezinnen, ook in de particuliere sector. Verantwoorde spreiding rond de bestaande open bare gebouwen en oplevering met complete douchecellen. Bij de wo ningbouw rekening houden met de draagkracht der verschillende bevol kingsgroepen. Werkgelegenheid: In de agrarische sector: uitbreiding en verbetering van cultuurgronden bevorderen ten be hoeve van de eigen agrarische bevol king. In de industriële sector: ver antwoorde uitbreiding van de indus trie stimuleren. Onderwijs: Naast het landbouw- en huishoudonderwijs een geschikte vorm van ambachts- en handelson derwijs. Voorziening in de moeilijk heden van het kleuteronderwijs. Stimulering van het volgen van voor bereidend hoger en hoger onderwijs. Openbare werken: Naast de zorg voor het dorpscentrum voortdurende aandacht'voor de buitenwegen en de belangen der bewoners buiten het centrum. Verbetering van de elec- triciteitsvoorziening en de openbare verlichting. Vrije jeugdvorming en cultureel werk: Stimulering van het particu liere initiatief door een verantwoorde subsidiepolitiek, met, waar nodig, controle op de besteding. Vrijstelling bouw zouden blijven bestaan en nog meer aangewakkerd worden, opdat het Rijkszuivelstation zijn belang rijk werk goed zal kunnen doorzet ten. Met deze woorden verklaarde de minister het gebouw voor geopend. Nadat ook nog dr. ir. P. N. Boekei, dir. van het Zuivelwezen, en ir. J. J. M. Aengenent, directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst, gespro ken hadden, bezichtigden de auto riteiten, waaronder zich pok burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot bevond, het nieuwe gebouw. Aller- wege werd de voortreffelijke en piactische inrichting van de labora toria, onderzoekkamers, e.d., gepre zen. In het drie verdiepingen tellen de gebouw hebben licht en lucht overal vrij toegang, zodat het inder- derdaad een grote verbetering is ten opzichte van het oude gebouw, dat als vleugel bij het station in ge bruik zal blijven. Zes-jarig knaapje in de Vliet verdronken Gistermiddag om drie uur is de zes jarige Geert Groot, wonend Rapen burg 117A, bij het spelen in het wa ter van de Vliet gevallen. Zijn vriendje zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde de ouders, die on middellijk begonnen te dreggen. Na korte tijd werd het knaapje opge haald. Aanvankelijk meende men, dat het leven nog niet geweken was, maar kunstmatige ademhaling le verde geen resultaat meer op. gesubsidieerde verenigingen. Aanleg van sportterreinen. Volksgezondheid: Bouw van een badhuis. Aansluiting van alle woon- centra op de riolering. Bevordering van de vestiging van een medisch centrum. Sociale zorg: Stimulering van het particuliere werk op sociaal terrein en aanvulling waar het particuliere initiatief te kort schiet of te weinig middelen heeft. Aanstelling van een sociaal werkster, wanneer het parti culiere initiatief hierin niet kan voor zien. Bijzondere aandacht voor de be jaardenzorg. Recreatie: Ontspanningsgelegenheid scheppen voor de jeugd, vooral door de aanleg van speelterreinen. Ont- spanningsgelegenheid scheppen voor vreemdelingen, onder zodanige voor waarden en controle, dat ongewenste elementen uit onze gemeenschap ge weerd worden. Voor recreatie-doeleinden zoveel mogelijk gebruik maken van die gronden, welke voor cultuurgrond minder geschikt zijn. Voor het diploma woningstof feerder slaagde de heer G. v. Gijils- wijk. LISSE Afrika ontwaakt. Dinsdagavond werd in het KSA-gebouw de film „Afrika Ontwaakt" vertoont. Toen de missiepater deze film avond opende was de zaal goed be zet. Hij verwelkomde de aanwezigen, waarna met de vertoning van de film werd begonnen. Deze film vol klank en kleur is vervaardigd in op dracht van de Sociëteit voor Afri kaanse Missiën en ontsluierde het mysterieuze van het Afrikaanse land. Een wereld vol vreemde klanken, kleuren en bewegingen. De bescha ving en de godsdienst worden aan de bewoners van dit werelddeel ge bracht ZOETERMEER R. K. Middenstand vergaderde. De plaatselijxe afdeling van de Hanze hield gisteren een algemene leden vergadering in de „Jonge Prins." Op voorstel van het hoofdbestuur werd een ingezonden voorstel voor de Cen trale Raadsvergadering, die in Am sterdam zal gehouden worden, inge trokken en vervangen door een nieuw waarin wordt aangedrongen, dat ver zekering tegen ziekte en ongevallen voortaan als onkosten kunnen wor den beschouwd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer C. v. d. Werf, werd benoemd, de heer B. van Veen. Laatstgenoemde werd tevens benoemd tot adviseur van de Middenstand. De vergadering besloot unaniem, niet mede te doen aan de actie van de Alg. Middenstandsvereniging: „Aller Be lang" voor het uitgeven van een z.g. zwarte lijst. Felle protesten stegen uit de vergadering op tegen art. 176 der plaatselijke politieverordening, waarbij hët verboden is varkens te houden in de kom der gemeente. K.A.B. en K.A.V. in actie voor Herwonnen Levenskracht. Gister avond zijn de leden van de K.A.V. be gonnen met het haken van een sprei. Zij willen deze verloten en de op brengst als geschenk aanbieden aan Herwonnen Levenskracht. Er waren een respectabel aantal dames, die met ijver en katoen aan de arbeid waren. Het ging er eig gezellig aan toe. De heren van de K.A.B. waren in tussen in „De Gouden Leeuw" dap per aan het kruis- en klaverjassen voor hetzelfde doel. Er waren een paar mooie prijzen geschonken door de heer P. Hoogduin, een Zoetermeer- se patiënt van Berg en Bos. Men wil deze kaartavond laten volgen door meerderen. Er zijn ook plannen om te komen tot een thuis-competitie. Varkens moeten weg. Krachtens art. 17, der plaatselijke politieveror dening is aan de desbetreffende be woners van de kom der gemeente medegedeeld, dat zij vóór 1 December a.s. hun varkens moeten opruimen. Deze aanzegging heeft nog al wat I van vermakelijkheidsbelasting voordeir.ing veroorzaakt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3