Omgeving Schadeloosstelling en vergoeding aan Kamerleden hoger Delftsc winkeliers speelden voor de Stichting 1940-1945 Vroede vaderen vereerden Bacchus nog na sluitingstijd Maquette van nieuw gemaal te Katwijk Dronken bromfietsrijder krijgt gevangenisstraf Groningse burgemeester greep Haren in de kuif Binnenlands hout dekt 10 pet van verbruik DE DOLLE MUSKETIERS" <7> WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 L)h LH1USE GO Li KANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bij de Tweede Kamer zijn inge diend de wetsontwerpen: 1. Nadere regeling van de schade loosstelling van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 2. Herziening van de regeling der vergoeding voor verblijfkosten van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Aan de memories van toelichtin van de minister van Binnenlandse Zaken en Financiën is het volgende ontleend: De schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer bedraagt thans, naar gelang van de afstand van woonhuis tot het gebouw der Tweede Kamer, 7200, 7800 of ƒ8400. Daarvan wordt een bedrag van resp. 1200, 1800 of 2400 als vergoeding voor noodzakelijke onkos ten beschouwd. Het bedrag der schadeloosstelling is volstrekt ontoereikend gebleken. De kosten aan het Kamerlidmaat schap verbonden (bureaukosten, ad ministratieve hulp, verblijfkosten) zijn van dien aard, dat verhoging van de bedragen van 1200 1800 en 2400 tot respectievelijk 2500, 3100 en 3700 noodzakelijk is. Daarnaast dient, ten einde de fi nanciële gevolgen geen beletsel te doen vormen voor de vervulling van het lidmaatschap der Tweede amer, het grondbedrag van 6000 verhoogd te worden tot ƒ7500, waardoor dus de schadeloosstelling in totaal komt op ƒ10.000, ƒ10.600 of 11.200. De toelage voor de voorzitter behoort naar het oordeel van de minister op 10.000 te worden gesteld. Het eerstgenoemde ontwerp beoogt de genoemde verhogingen, zulks met ingang van 1 Januari 1953, te verwe zenlijken. De vergoeding van de verblijfkos ten van de leden der Eerste Kamer is eveneens volstrekt ontoereikend Kolendamp zoekt weer naar slachtoffers Dode te Winterswijk Gistermorgen omstreeks half 12 is de 60-jarige weduwe D. van de HamerHelmink te Winterswijk, dood in haar woonkamer aangetrof fen. Zij was door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Toen de melkboer geen gehoor kreeg, in formeerde hij bij de familie, bij wie mevr. Van de Hamer inwoonde. Men trof haar toen in de woonkamer aan liggende naast haar stoel. De haard was nog aan en het licht in de ka- mei brandde. Uit het ingesteld on derzoek is gebleken, dat roet, het welk zich in de schoorsteen had aan gezet, in de pijp was gevallen, waardoor deze verstopt raakte. Bo vendien had de vrouw de haard af gesloten waardoor zich de kolendamp had ontwikkeld. OOK ZOONTJE VAN KRANTEN BEZORGER OVERLEDEN. Het twaalfjarig zoontje van de krantenbezorger uit Arnhem, die Maandag met zijn motor in botsing kwam met een vuilnisauto en kort daarop overleed, is thans eveneens aan z'n verwondingen bezweken. gebleken. Het tweede ontwerp be oogt ter zake de nodige voorzienin gen te treffen. Voor zover het be drag der verblijfsvergoeding afhan kelijk is van de woonplaats der le den, is thans aansluiting gezocht bij de regeling van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. Aan de leden van de Eerste Ka mer, die meer dan 75 km. van het Kamergebouw wonen, wordt een ver goeding voor kosten van verblijf toe gekend tot een bedrag van vijftig gulden per dag voor de tijd, waar in zij de vergadering hebben bijge woond, tot een bedrag van dertig gulden voor reisdagen. Leden, die 10 tot 75 km. van het Kamergebouw verwijderd wonen, ontvangen per vergadering veertig gulden, zij die op minder dan 10 km. afstand wonen dertig gulden per ver gaderdag. De vergoeding voor de voorzitter is honderd gulden per dag en per etmaal. UTRECHT GAAT ANNEXEREN Ook de Eerste Kamer heeft gister avond zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot annexatie van enige landelijke gedeelten rond de bisschopstad aanvaard. Slechts drie leden lieten aantekenen, dat zij ge acht wilden worden te hebben tegen gestemd. Het waren de C.H.-sena toren J. Reijer, prof, dr. F. C. Gerret- son en mr. G. Vixeboxse. Minister Beel had van de heer Reijers het verwijt te horen gekre gen, dat het wetsontwerp onvoldoen de voorbereid was en van groot na deel voor het verzorgingspeil der randgemeenten. De Rotterdams burgemeester Van Walsum (PvdA) had persoonlijk ernstige bezwaren tegen de door de bewindsman voorgestelde gemeen schapsraad voor Zuilen. Door de absentie van de grote meerderheid der senatoren dreigde de beslissing wederom te moeten worden uitgesteld. De drie C.H.-sena- toren, die het „tegen" hadden willen horen, redden de situatie, doordat zij geen stemming vroegen, doch zich tevreden stelden met de aantekening dat zij tegen waren. Zakenlui hadden goede dag De opnamen voor de MGM-film „The true and ti e brave" zijn giste ren te Delft voortgezet. Op de markt heerste de trieste sfeer uit de oor logsjaren. Winkelramen waren ge blindeerd, bloemversieringen verwij derd en van de gevel van het stad huis wapperde de hakenkruisvlag. Er was rondom het plein een afzetting ten verscheidene malen worden her haald alvorens regisseur Godfried Reinhardt tevreden was. Als gevolg hiervan was de Markt de gehele dag afgesloten voor het publiek. De op de markt wonende winkeliers kregen echter een behoorlijke vergoeding. In een ten stadhuize gevoerde be spreking werd deze vastgesteld voor de meeste za ren op 40,bij een sluiting tot een uur, 80,— tot vijf uur en f 90,voor later dan vijf uur. Enige zaken krijgen ƒ250,al leen voor de ochtend zouden zij f 150 van Duitse militairen en links van hebben gekregen. Hierdoor zullen het stadhuis stonden, aan een paal de opnamen op de markt de MGM gebonden, drie Delftse burgers voor het vuurpeloton Een publiek van fi guranten was getuige van de execu tie. De scène van het fusileren der ver zetstrijders en die waarin Lana Turner over de markt komt snellen als zich de exacutie voltrekt, moes- JEUGDIGE VOOGD De 23-jarige Apeldoornse monteur P. H. H., die op 8 Mei van dit jaar een personenauto aan de Eusebius- bmnensingel te Arnhem had wegge nomen, heeft voor de Arnhemse rechtbank een jaar jeugdgevangenis tegen zich horen eisen. Ter zitting verklaarde H., na het overlijden van zijn ouders, als voogd over de twee ander kinderen uit het gezin, in gro te financiële moeilijkheden te zijn geraakt en derhalve tot de diefstal gekomen te zijn. Het bleek, dat hij de auto in Rotterdam met vervalste papieren voor 1000 had verkocht Ook het reclasseringsrapport advi seerde tot onderbrenging in een jeugdgevangenis. De verdediger, mr. Schadd» zag in deze heropvoeding echter geen heil. Liever zag hij de verdachte, die thans een eigen mo torbedrijfje heeft, als monteur te werk gesteld. Hij vroeg een oplos sing in de vorm van een voorwaar delijke veroordeling met onder toe- De jongen zat op de duo en liep I zichtstelling van de reclassering, een zware schedelbasisfractuur op. i Uitspraak over 14 dagen. Zijn we raadsleden of zijn we 't niet! Hoge bomen vangen veel wind en hieraan hadden de 5 Geldropse raadsleden moeten denken toen zij een maand geleden zo gezellig in een kroegje bijeenzaten en de klok met luide slagen verkondigde, dat een nieuwe dag en daarmede het slui» tingsuur aangebroken was. Het was er echter zo intens gezel lig en daarbij wist de vrouw van de kastelein de „baas" lag ziek te bed niet precies, wat alles wel kostte, zodat de afrekening onder grote hilariteit en met de nodige grapjes geschiedde. Gezelligheid kent geen tijd, maar een politieman, die buiten zijn rond jes loopt, heeft het niet gezellig, dus deze kent de tijd precies. Zodoende stapte deze tijd-kenner toen de nieuwe dag al aardig aan het groeien was, vergramd het kroegje binnen en slingerde alle aanwezigen op de bon. „Laten we in 's hemelsnaar het dé corum bewaren" dachten de raads leden benauwd en vroegen of zij het af konden kopen. Nu, dat ging, maar de prijs, was dermate hoog, dat zij het toch voor deliger achtten om maar naar de rechter te gaan, zoveel was het dé corum hen nu ook weer niet waard. Bij de rechter te Eindhoven kwa men ze echter op de koude koffie, want deze vond de boete een zeer redelijke straf voör vroede vaderen, die zo klakkeloos hun eigen wetten overtraden. „Ja, maar", jammerde een der be- stuurderen, ,we kwamen daar bijeen naar aanleiding van een raadsbe- spreking". „Dus u dronk daar ambtshalve een borrel na twaalf uur?", informeerde de rechter met een ironisch klankje in zijn stem. De raadsleden meesmuilden een beetje, want dat vonden zjj nu ook weer te kras uitgedrukt. Toen kwam de man op de prop pen, die in Geldrop altijd de mooi ste speechjes in de raad afsteekt: „Maar als we er dan niet als raads leden waren, kunnen we toch ook moeilijk als raadsleden gestraft wor den en u achtte de hoge boeten re delijk omdat v/e raadsleden zijn." Dit was een raak argument en de gevoelige- weegschaal van Vrouwe Justitia kwam geheel in beroering. De balans werd die middag niet meer gevonden en de rechter besloot om de uitspraak op te schorten, zo dat hij eerst even een praatje met de kasteleinse kan gaan houden, om precies uit te vinden, hoe het kwam, dat zij zoveel werk had gehad met het berekenen van de onkosten; naar ruwe schatting een vijfduizend gulden kosten Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft de dijkgraaf van Rijnland tijdens de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap medegedeeld, dat de werkzaamhed en aan het nieuwe gemaal te Katwijk aan Zee goed vorderen en dat de installatie vermoedelijk 1 Mei 1954 in gebruik genomen zal worden. De modelbouwerij F. A. van der Ham in Den Haag heeft van het nieuwe gemaal een maquette gemaakt, die in het Rijnlandhuis aan de Brcestraat te Leiden is opgesteld. (Foto: „De Leidse Courant".) De wet wil het dit eveneens moet gelden voor de bestuurders van z.g. bromfietsen. Ten De vcrkecrskamer der Rotterdam- se Rechtbank heeft een bromfietser, die onder invloed van sterke drank had gereden, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier dagen. De zaak van de bromfietser was als een z.g. „test-case" door de politierech ter naar de meervoudige kamer der rechtbank verwezen. Ter motivering van deze straf ves- De Delftse zakenmensen P. Osen- tigde de rechtbank allereerst de aan- darp en Klaas Vos, die met C. Tobi (een der filmmensen), voor het vuur peloton moesten vallen", hebben be sloten hun honorarium te verdub belen en dit af te dragen aan de stichting 1940'45. dacht op de bedoeling van de wetge ver. De wetgever heeft duidelijk ge wild de onder drankinvloed rijden de bestuurders van voertuigen als regel te treffen met gevangenisstraf. De rechtbank overwoog verder, dat Wie kaatst Het was nu niet direct een vrien delijk speechje, dat de burgemeester van Groningen de vorige week in de raadsvergadering hield en waar in hij zijn ambtsgenoot te Haren zyn buurgemeente ernstige ver wijten naar het hoofd slingerde, om dat deze het bekende circus Althoff binnen zijn veste geduld had, terwijl Groningen het circus geen toestem ming tot optreden gegeven had. Zoals men zich zal herinneren, had Groningen verklaard, dat het al met e-en ander circus afgesproken had, maar Haren had hierin geen belet sel gezien, om het circus te ontvan gen. Omdat het circus te Haren er het eerst was, stroomde half Groningen naar de buurgemeente en de vroede vaderen zagen met smart, hoe al de belastingpenningen inde gemeente kas van hun fortuinlijke buurman terecht kwamen. De burgemeester van Groningen was hierover zo verbolgen, dat hij een vlammende speech in de raad hield. Maar wie kaatst, moet de bal verwachten en gisteren heeft de burgemeester van Haren een speech gehouden. Hierin vertelde hij, dat Haren tij- d:g genoeg het Groninger politie corps in kennis had gesteld van de komst van het circus, zodat van een verrassing, die de burgemeester de vorige week suggereerde, geen spra ke geweest kan zijn. Voorts vertelde de burgemeester, dat Haren ook vroeger op de zelfde plaats circussen had ontvangen en dat dit steeds in goed overleg met Groningen was gegaan. Hij achtte de speech, die de burgemeester van Groningen de vorige week gehouden heeft, een burgemeester onwaardig en deed het hele geval nog eens haarfijn uit de doeken. ZWART WATER IN DELFT Hoewel het nog enige tijd zal du ren alvorens nauwkeurig de invloed van het semi-permanente gemaal te het metacentrum hoog ligt, hetgeen aan de manoeuvreerbaarheid niet ten goede komt, in de tweede plaats om dat de rem-capaciteit naar verhou ding gering is en tenslotte omdat de berijder van een rijwiel met hulpmo tor, indien hij met ingeschakelde motor blijft rijden, zijn snelheid in het algemeen niet geheel naar belie ven kan verminderen. De rechtbank was daarom van me ning dat van de berijder van een z.g. bromfiets geëist mag worden, dat hij lichamelijk en geestelijk vol ledig in staat is aan het verkeer langs de weg op in alle opzichten verant woorde wijze deel te nemen. Leidsch-endam op het zoutgehalte van het boezemwater in het hoog heemraadschap „Delfland" zal kun nen worden vastgesteld, kan thans reeds een aanzienlijke verbetering worden geconstateerd. In diverse de len van het Westland is het zoutge halte al geleidelijk aan dalende. Hiertegenover staat, dat het water uit „Rijnland" dat in Leidschendam op Delflandsboezem wordt gemalen, door tal van polders is gestroomd en daardoor troebel is geworden. Een gevolg hiervan is dat soms het wa ter in de Delftse grachten zwart van kleur is. De technische dienst van „Delf land", die dit euvel had voorzien, is thans bezig het onder de knie te krij gen en verwacht, hierin weldra te zullen slagen. Ons land levert jaarlijks 600.000 gen voor specifieke doeleinden, '00.000 m3 hout, dat is ongeveer tien procent van de totale jaarlijkse behoefte, die 5 a 6 millioen m3 rond hout bedraagt. In de toekomst kan de binnenlandse productie door ge bruik van exotische snel groeiende, waardevolle houtsoorten, zeker tot één millioen m3 stijgen, zo zeide ir. H. W. Schenkenberg van Mierop, inspecteur van het Staatsbosbeheer te Utrecht tijdens zijn uiteenzetting welke hij heeft gehouden op de in landse houtdag te Amsterdam over de betekenis van het inlandse hout. Deze dag was georganiseerd door de algemene vereniging Inlands hout met als speciaal doel de grote verbruikersgroeper met het inlands hout in natura in contact te brengen op de expositie „Dik hout en plan ken", op het rijksmuseumterrein en zich daarna gezamenlijk met de voortbrengers en handelaren te be raden over eventuele tekortkomin- Laat ze helmaar eens leze) lambiek!Die qeest van held haftigheid, wilskracht en ot tervaardigheid word! tegen woordig maar al le vaak in de hoek getrapt.' Kom, Sidonia, ik ga eens naa huis. Goeden avond en tot j morgen! Ik ben soms altijd dapper... onbaalzuchliq ...ik denk nooit aan mezelf... ik, hola,een telefooncel, daar schiet me iets te bin- Hallo, Sidonia Hier lam biek !fh.ik veriaar mor gen, maar je moet geen ca deau voor me kopen, hoorL Ik ze q dat zo maar, hé W ^rllaap -g\yvel! cverleg te plegen over de wijze, waarop hierin door betere bosver- zorging en beter „opwerken" van het hout kan worden tegemoet gekomen. De grote betekenis van inlands hout voor de Rijkswaterstaat is bij de ramp nog eens duidelijk aan het licht getreden en voorts speelt het een grote rol bij de mijnbouw. HET OPTREDEN VAN MAARSCHALK JUIN. Het Tweede Kamerlid de heer Fens heeft aan de ministers van Bui tenlandse Zaken, van Oorlog en van Marine schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de uitlatingen, welke gedaan zouden zijn door de Fran se maarschalk Juin, bevelhebber van de N.A.V.O.-zee-, land- en luchtstrijdkrachten in de centrale sector Europa, tijdens een diner te Brussel, waarbij hij twee nieuwe garanties zou hebben geëist, wel ke als aanvullende protocollen zouden moeten worden opgeno men in het E.D.G.-verdrag? 2. Indien de maarschalk deze uitla tingen heeft gedaan, zijn de mi nisters dan niet van mening, ge zien het politieke karakter van een dezer uitlatingen, n.l. dat de ondertekenaars van het verdrag zich te allen tijde uit de ge meenschap moeten kunnen terug trekken, wanneer zij merken, dat de politiek van Duitsland extra risico's ten aanzien van een oor log met het Oosten met zich mee zou brengen, dat de maarschalk als bevelhebber van N.A.V.O.- strijdkrachten zich op een ter rein heeft begeven, dat ver buiten zijn militaire opdracht ligt, en dat hij èn door deze uitlating èn door een naar zijn zeggen krachtig ad vies aan de Franse regering om zijn standpunt te volgen de toch reeds moeilijke verhoudingen rond de ratificatie van het E.D.G.-ver drag heeft verzwaard? 3. Zijn de ministers bereid te be stemder plaatse (in de N.A.V.O.- raad) een ernstig protest te doen horen tegen het optreden van maarschalk Juin, tegen wiens po litiek optreden bij andere gelegen heden reeds ernstige bedenkingen OEGSTGEEST J. C. KRIJGER OM HET LEVEN GEKOMEN. De vroegere chef-veldwachter, de heer J. C. Krijger, is bij een aanrij ding te R'dam om het leven gekomen. De aanrijding had plaats op het kruispunt DortselaanZuidplein. De heer Krijger werd zwaar gewond en overleed in het ziekenhuis. De heer Krijger was veldwachter in .Oegstgeest van 1919 tot 1930. Op 1 Nov. 1930 werd hij chef-veldwachter en vervulde deze functie tot Juni 1943. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. VOORSCHOTEN R.K. Vrouwenbeweging. Gister avond kwam de R.K. Vrouwenbewe ging in vergadering bijeen voor de bespreking van het jaarprogramma, Aan de leden was een overzicht ge geven, wat er dit seizoen uitgestip peld staat. Het was een heel pro gramma. Enige demonstratieavonden, enige sprekers, o.a. pater De Graaf en mevr. Klarenbeekvan Klaveren, terwijl er in Januari en Februari cursussen zullen worden gegeven over sexuele voorlichting. Na de opening las de presidente, mevr. E'. van GentZonneveld een brief voor over de wereldvrede. Een extra gebed in de Octobermaand voor het behoud van de wereldvrede, werd de leden als intentie meegegeven. Daarna richtte de presidente zich met nog twee verzoeken tot de ledem Eers tens werden er collectrices gevraagd voor de collecte op het Christus Ko- ningfeest. Uit de uiteenzetting bleek, dat deze gelden ten goede komen aan Het Christus Koningfonds en bestemd zijn voor de Ziekenkas. Het andere verzoek zette de dames aan het werk, het zgn. nuttige handwerk. In het voorjaar zal dit handwerk op een fancy fair worden verkocht. De R.K. Vrouwenbeweging kwam deze avond met een mooi plan naar voren. Op initiatief van de beweging wil men komen tot de oprichting van 'n meis jes-zangkoor en wel voor meisjes in de leeftijd van 714 jaar. Mevr. J. StrengSchoonderwoerd zal zich met de leiding van dit zangkoortje belasten. Voor deelname kan men zich melden bij het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging. Het overige gedeelte van de avond nam de heer Flaton uit Voorburg voor zijn reke ning. Gezeten achter een tafeltje met als achtergrond enige gordijnen van velours droeg deze voordrachtskuns tenaar voor „De schone voleinding" van An toon Coolen. Op sublieme wij ze en onder doodse stilte werd dit spel door de heer Flaton voorgedra gen. Spontaan brachten de aanwezigen na afloop van de voordracht hulde aan de voordrachtskunstenaar. ZOETERWOUDE Iedere K.A.B.-er voor één dag ka pelbouwer. In 1895 schonken de leden van de toenmalige R.K. Volks bond 'n bedrag voor de bouw van 'n kapel in de Kathedrale Basiliek te Haarlem, en nu, ruim 50 jaar later, is deze kapel nog steeds onvoltooid en wacht op afbouw. Het is 'n vurige wens van onze bisschop, dat deze ka pel, de Willibrordus kapel, wordt af gebouwd en daarom gaan wij met onze Diocesane Haarlemse K.A.B. in dit jaar 1953 deze kapel voltooien. Het is de uitdrukkelijke opzet dat deze kapel is 'n geschenk aan onze bisschop van de leden en hun gezin nen. Ieder moet 'n steentje bijdra gen, vandaar ons opschrift: Iedere K.A.B.-er voor één dag kapelbouwer" Op Zondag 18 October .a.s. zal een ieder de gelegenheid worden gebo den om bij te dragen voor dit schone doel, hoe dat gebeurt hoort U nog. De daarvoor ingestelde Diocesane Kapelcommissie vraagt van alle le den met hun gezinnen 5n royale gift, 'n gezinsgift ter ere van St. Willi brordus. 18 October Kapeldag, we verwach ten 'n groot succes. Het K.A.B.-bestuur. Marktberichten WOERDEN, 7 Oct. Kaas. Aan- gevoerd: 173 partijen. Prijzen: 1ste zijn gerezen, en daar te bevorde-soort 2.15—2.21, 2de soort 2.07 ren, dat herhaling van het gebeur-12.14, zware tot 2.35 per kg. Han- de wordt voorkomen? -^el kalm.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2