jjlï Vijf Succes-nummers van Swift! V REX Gemeentebestuur van Noordwijk reageert op uitlatingen in de „Kampeerkampioen" kinderen ye" •„deren R.K. Chauffeur PLUIMVEEHOUDERS MEISJE f !D HET DODENMASKER DINSDAG 6 OCTOBER 1953 DE LE1DSE COURANT 1 WtSfc.UK BLAD EAG1NA t KAMPEERKWZSTIE IN NOORDWIJK I. In de Kampeerkampioen van Juni 1.1. heeft de A.. N. W. B. een artikel gelanceerd tegen het kampeerbeleid van de gemeente Noordwijk. Het ligt in de natuur der dingen, dat hij die zich sterk waant ook het verlangen^ in zich voelt opkomen die kracht te tonen en te gebruiken. Helaas bewijst de geschiedenis vanaf Goliath tot het totalitaire régime, dat gebruik dan spoedig misbruik wordt en dat met brallen en kleinerend smalen vaak een machtig en gemakkelijk effect wordt bereikt. Hoewel de kansen voor zulke aanvallen voorlopig gunstig zijn, want een vlugqge persklap is altijd zulke aanvallen voorlopig gunstig zijn, want een vlugge persklap is altijd meer waard dan zijn drukinkt, blijft toch een deel van het publiek daar voor zijn oordeel te vellen is ook niet van vandaag of gisteren. En dan blijkt soms dat de aanvaller zichzelf heeft overschat. Tot ons leedwezen moeten wij ervaren, dat de A. N. W. B. het gezocht heeft in de eerste klap, die zoveel waard is. Dat is voor ons wèl onaangenaam, want Goliath was geen klein kind, maar de A. N. W. B. met zijn 260.000 ledenja, dat is een macht om van te rillen en dan opzij te gaan. Tenminste, als hij nog gelijk heeft ook! Anders is verzet geboden. Het algemeen belang vraagt antwoord op dit artikel. Wij zullen trachten het zo volledig mogelijk te geven, aldus B. en W. van Noordwijk. De redacteur steekt met trompet geschal van wal. Na ons te hebben onderwezen, dat Noordwijk door zijn karakter als badplaats van allure gastvrijheid behoort te betonen, ver kondigt hij alvast met luider stem, dat wij geen begrip hebben van sociaal toerisme. Wij beschouwen dat maar als een „hinderlijke last post" en sollen" ermee. Voorwaar, geen gering verwijt! Hiermede heeft de schrijver, het zij tot zijn eer gezegd, de kern van de zaak tenminste ineens bloot gelegd. Want het artikel wemelt verder van uiteenlopende beweringen, welke een systematisch antwoord moeilijk ma ken. Zij zijn de onwelluidende illustra tie van het hoofdthema: het sociaal toerisme. Daartegen zondigt Noord wijk zichtbaar en voortdurend. Nu heeft elke tijd zijn eigen in slag, hoofdgeluiden waarbij ieder de oren spitst, slogans die inslaan, al denkt men er weinig over na. Zo is het ook met de term „sociaal toeris me". Zij wekt associaties op aan me nigten die vacantie behoeven in de vrije natuur. Men gevoelt zich daar bij sympathiek gestemd en is dus reeds een eind op weg naar de min- ach+ing van een ieder wiens belang stelling, onder de maat zou zijn of niet luid genoeg spreekt. Vooral, wanneer onze Kampioen dat belieft te beweren. Maar wat is nu dat „sociaal toe risme"? De doorsnee lezer gewend aan slo gans en niet aan taalkundige ontle ding, denkt dan aan toerisme van de kleine man en stelt de kleine man gelijk met de massa. Maar ook deze slogan is misleidend, want elk toerisme heeft sociale bete kenis. Het heeft een maatschappelij ke functie, onverschillig of het door de eenling, het gezin op in groeps verband wordt beoefend en los van financiële draagkracht. Het ontleent die maatschappelijke functie niet aan de reislust van persoon of "klasse en evenmin aan de trek in massa. Het toerisme zelf is immers de maat schappelijke, sociale vorm van re creatie welke in reizen en trekken tot uiting komt. Elk toerisme is so ciaal, niemand en niets hiervan heeft het alleen-recht van maatschappelijk heid. Doch elk en een ieder behoeft het toezicht van de overheid naar zijn eigen aard en betekenis. Maar de schrijver, de publieke opinie tegen ons op-hitsend, wacht zich wel voor rustige ontleding. Want de halve waarheid is toch voordeliger. In Noordwijk krijgt dus het „sociaal toe risme" geen kans. Het venijn steekt in bewust mis bruik van het gevoel, dat die kreet opwekt. Wij hebben onze eigen op vatting over de manier waarop in Noordwijk verschillende vormen van toerisme moeten worden ontwikkeld en geleid, wij lopen niet spoedig aan het lijntje van anderen. Maar ja, daarom zijn wij in des aanvallers' ogen ook niet deskundig in dat vak; koppige „beunhazen" zijn wij, die correctie behoeven totdat het lijntje van de A. N. W. B., afdeling Toeris me, zoetjes wordt gevolgd. Kampeerbeleid in het algemeen. Het gekke is, dat wij zelfs niets be grijpen van die behoefte tot correc tie. In de eerste plaats bestaat er een redelijke kans, dat het gemeentebe stuur de levensbehoeften van Noord wijk beter kent dan de A. N.. B. W., afdeling Toerisme, en dat het ook steeds werkzaam is om de groei van dat leven te bevorderen. Ver volgens leven wij niet onder een dic tatuur. Het beleid, ook het kam peer beleid, wordt gevoerd met me dewerking en onder critisch toezicht van de Gemeenteraad; en het over grote gedeelte van die raad steunt en stimuleert dit huidige beleid. Dat is geen wonder overigens. Want ten overvloede laten B. en W. zich des kundig voorlichten: niet door een of andere schreeuwlelijk, doch door de Nederlandse Kampeerraad. Die samenwerking is uitstekend, zou die samenwerking zo goed en zo vruchtbaar zijn, wanneer Noordwijk zijn taak verwaarloosde, of wil de A. N. W. B., afdeling Toerisme, het al tijd beter weten, beter ook dan de Nederlandse Kampeerraad? Het schijnt wel alsof hij op diens stoel wil gaan zitten. Kort gezegd: hij wenst blijkbaar dat elke vorm van toerisme, het kampeerbeleid inbe grepen, zich overal en altijd ontwik kelt op de wijze die past in zijn po litiek en daartoe zal hij termen ge bruiken, feiten verzinnen en ver draaien, hitsen en loven en bieden, beloven en schouderklopjes geven, wanneer dat hèm gelegen komt. Het spijt ons zeer, dat deze ma nier van doen ons bepaald niet past. Want het vele voortreffelijke, dat de A. N. W. B. in al zijn geledingen door de jaren heen heeft gedaan, geeft hem niet het recht zich op onze plaats te dringen, ons de les te lezen in ons eigen huis en een open doekje bij het publiek te verlangen voor de be strijding van wantoestanden, welke uit een vernuftige duim worden ge zogen. In de „Kampeerkampioen", een orgaan van de afdeling Toeris me van de A. N. W. B. verscheen enige tijd geleden een artikel onder de titel „Noordwijk loopt achter." In dit artikel werd een aanval gedaan op de plaatselij ke overheid van Noordwijk in verband met haar houding ten aanzien van het „Sociale Toe risme". Het gemeentebestuur van Noordwijk heeft met een geschrift op dit artikel gerea geerd. Gezien de omvang van deze reactie zullen wij op vier achtereenvolgende dagen de letterlijke tekst hiervan publi ceren. Hierbij gaat de eerste aflevering. 4 Maar het wordt tijd voor een recht streeks antwoord: Wdj moeten de ar tikelschrijver niet met gelijke munt betalen, maar liefst specie leveren van hoger gehalte. In het algemeen dus geven wij aan 't toeristisch ver keer van de kleine man geen behoor lijke kansen. Aldus is de kern van 's mans betoog. Wij schreven reeds, dat het voor eerst hoogst onwaarschijnlijk is, dat de Gemeenteraad van een toeristisch centrum als Noordwijk ook niet voor de belangen van die kleine man zou zijn opgekomen, bij gebreke althans van enige activiteit van B. en W. Neen, zegt schrijver, de raad is zo doordrongen van h<-.t belang van Noordwijk als „élite-badplaats", dat hij oogkleppen voorbindt voor elk ander toeristisch belang. Men zou reeds overtuigd kunnen worden van het tegendeel, wanneer men het prae- advies van B. en W. d.d. 11 Mei 1950 bij de ontwerp-Kampeerverordening zou lezen. Doch dat vermeldt schrij ver niet; goede bedoelingen en fra sen zijn immers zijn zwak, voor hem tellen alleen de harde feiten. Bravo, wij komen er op terug. Maar nu eerst iets over dan ,.élite"-karakter. In ge- muede, kan men zich iets schoners denken? Een mens met een élite-karakter is ook in deze tijd van nivellering de moeite waard om te ontmoeten. En een badplaats met zo'n karakter, dat zal een paradijs zijn voor ieder die ermee kennis maakt; een bijzondere belevenis voor jong en oud. Zelfs de A. N. W. B., afdeling Toerisme, moet dit wel erkennen, maar dan op een zure manier met de inslag, welke ge makkelijk inslaat. Want „élite" in het spraakgebruik van velen tegenwoor dig, betekent een pretentie van voor naamheid, welke geen reden van be staan meer heeft. Vandaar dan ook de tirade op pag. 244, waarbij de schrijver ons smalend afvraagt, waar om wij niet begrijpen, dat een bad plaats tegenwoordig, niet meer van „élite-publiek' kan bestaan. Ja, be wogen schrijver, dat vinden wij nu juist wèl. Noordwijk is een élite-bad plaats, dat weten wij, bestemd voor élite-publiek en alléén maar daar voor. Doch wij geven aan die term zijn juiste betekenis, bevrijden hem van uw zure bijsmaak der financiële draagkracht en bewaren de diepste kern ervan. Noordwijk is bestemd voor publiek, dat niets voelt voor massa-verblijf en massa-vertier Noordwijk wordt gezocht en bemind door een ieder, die tot rust wil ko men. Het biedt daarvoor alle moge lijkheden. En het biedt die voor allen. Mooie woorden? Een overzicht van de groei en ontwikkeling in de badplaats en van geheel het uitbreidingsplan zou dit bewijzen. Doch bepalen wij ons tot de tegenwoordige tijd en her inneren wij ons twee punten uit het voorafgaande Vooreerst behoeft iedere vorm van toerisme het toezich van de overheid. Zij stelt daarom plaatselijk passende regels op, ook voor het kamperen; de Nederlandse Kampeerraad biedt haar bij dit laatste de behulpzame hand. Verder is Noordwijk geen ge schikte plaats voor massa-verblijf en vertier en dient dat ook nooit te worden, want niemand verloochent ongestraft zijn karakter. „Sociaal toerisme" in die zin wijzen wij af. Maar massa-vertier is niet hetzelfde als het verblijf en de recreatie van velen van allerlei slag. En het „élite publiek" dat in Noordwijk thuishoort is samengesteld uit vogels van diverse financiële pluimage. Zulk „sociaal toerisme" juichen wij toe. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de 8.00 Nws en weerber. 8.10 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst." 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Roem zonder reclame", hoorsp. 11.50 Gram. 12.00 Zang en piano. 1.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Protes tants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevar. muz. 13.43. Hansel und Gre- tel", opera. (gr.). 15.20 Gram. 15.40 Kamerkoor en sol. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Promenade ork. en sol. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gram. 19.0C Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radio krant. 20.20 Jeugdavond. 21.45 Volks muz. (met toelichting). 22.15 „Cana da, een land met een grote indus triële toekomst voor Nederland", vraaggesprek. 22.25 Gram. 22s45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.45—24.00 Idem. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Or gelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 „Ome Jan van Zutphen 90 jaar", rep. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 „Ome Jan van Zut phen 90 jaar", rep. 14.00 Voor de kind. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 „Ome Jan van Zutphen 90 jaar", rep. 15.30 Kinderkoor. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Instr. kwint. 17.35 „Ome Jan v. Zutphen 90 jaar" rep. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 „Het vol le pond", caus. T8.35 Orgelspel. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 „Waar men Denemarken leert kennen", caus. 19.15 Arbeidsliederen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Parlementair overz. 20.15 Hul digingsavond van Ome Jan van Zut phen. 21.00 „Snelheid en handicap", klankb. 21.30 Huldigingsavond van Ome Jan van Zutphen. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Espe ranto. 23.20 Orgelens. 23.4524.00 Gram. Kinderen blijven kinderen, de meeste zullen meer belangstelling hebben voor het spel dan voor hun door moeder zo keurig gestreken jurkje. Wanneer zij in hun speJ verdiept zijn en op de stoep gaan zitten knikkeren, denkt geen kind aan haar jurkje. Daarom kiest moeder jurkjes die praktisch en goed wasbaar zijn. Geen besmettelijke kleuren en stoffen die niet kleurecht zijn of gauw kreuken. Onze uitgebreide najaarssortering wollen kinderjurkjes beant woordt aan bovengenoemde eisen. Het is de moeite waard ee-ns onze collectie kinderjurkjes vrijblijvend te bezichtigen. Hier zijn 2 voorbeelden. A. Schotse ruiten wollen jurkje met ..eton' kraagje. Di verse kleurencom binaties JA7P Leeftijd6jaar fl lü kleine stijging p. m. B. Uni wollen jurkje met geborduurde garnering. In de kleu ren rood. groen en korenblauw. 4 r 7 e Leeftijd 6 jaar filü kleine stijging p. m. maaA nid LEIDEN - BREESTRAAT In zwart, bruin en rood bruin. Diverse 4Q QA brede modellen. Fantastisch makkelijke schoen, speciaal voor brede voeten. Geen 25.90 29.75 Leren tussenz ooi: Veerkrachtige Poro-rubberzool. Super Swift Spijkerloos. GEVRAAGD: Genegen ook andere werkzaamheden te verrichten. Brieven onder no. 1073 bureau van dit blad Weest nu attent op Uw Pluim vee, omdat de rui-tijd gekomen isVoedert Monk's Gemengd Graan dessanen's Ochtendvoer •m Uw hennen weer spoedig ian de leg te krijgen. Momen- reel bovendien verlaagde Graan- .rijzen. LONK's GRAAN- EN FOURAGEHANDEL ciden, Kort Galgewater 12 DE RIJK, Herenstraat 20 In het Kinderwagen- ïuis De Ooievaar vindt U •en geweldige sortering in kinderwagens Wandel wa lens, Kinderledikanties Cinderboxen en Baby speeJ joed, schoonmaakartikelen ponsen zemen, dweilen lorstel waren enz De Ooie vaar Janvossensteeg 37 Tel 25354. 3760 2 „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud. zilvei en juwelen Grote keuzt in verlovingsringen guu den zilveren en verzilver de artikelen Het adres voor alle reparaties en uur werken. Steenstraat no. 16. TeL 26854. In ons bedrijf is nog plaats voor een aankomend Radio-Monteur Zelfstandig kunnende werken. Sollicitaties met vermelding van genoten opleiding, ver langd salaris etc. uitsluitend schriftelijk aan IEMCO N.V. NIEUWE RIJN 32. LEIDEN Wordt gevraagd op fabriekskantoor: PLM. 17 JAAR voor kantoorwerkzaamheden, waarbij ook typewerk In sollicitaties te vermelden opleiding, diploma's, wanneer ter beschikking. Brieven onder no. 1070 bureau van dit blad. Culturele ondernoming op commerciële grondslag te Leiden vraagt voor een van haar afdelingen een CORRESPONDENT die bij gebleken geschiktheid t z.t. aangesteld zal worden tot sous-chef. Leeftijd tot '25 jaar; in het bezit van diploma typen en (M)ulo ot ontwikkeling op overeenkomstig niveau. Dipl. Ned. Handelscorrespondentie strekt tot aanbeveling. Aan hen, die beschikken over een prettige stijl in correspon dentie, accuratesse en ijver wordt een aangename werkkring aangeboden. Eigenhandig geschreven sollicitaties met volledige inlichtingen worden ingewacht onder no. 1062 bureau van dit blad DONDERDAG 8 OCTOBER in de (UNDfcR CAPRICORN) INGRID BERGMAN JOSEPH COTTEN Regie: ALFRED HITCHCOCKS Aanvang der voorstellingen 2.30, 7.,9.15 uur Cassa de gehele dag geopend vanat half twee Toegang 18 jaar Bespreekt tijdig uw plaatsen Ook per telefoon 25414

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8