Ondanks tegenslag bereikt de spanning rond de „Christchurch-race" 't kookpunt Waarom 5°/0 loonsverhoging? Meteoren - regen op 9 October? Kinderbedevaart uit Lourdes teruggekeerd Jongen experimenteerde Het kleuteronderwijs De raadsmeerderheid van Megen stuurde haar burgemeester naar een klooster In één dag van fabrieksarbeider tot directeur van groot wereldconcern DINSDAG 6 OCTOBER 1953 Uh LEIDSb COUKANI TWEEDE BLAD PAGINA 1 De K.L,M. staat startklaar Als Z.K.H. de hertog van Glou cester Donderdag 8 October a.s. des middags op het vliegveld „London- Airport" omstreeks half zes (Ned. tijd) aan de Douglas DC-6a „Lift- master" van de KLM het vertrek sein zal geven, is de Londen-Christ- cburch-vlucht voor deze KLM-ma- chine, de „Dr. ir. M. H. Dammc" be gonnen. Met korte tussenpozen zul len de twee mededingers van de KLM-„Liftmaster", de viermotorige Handley Page .„Hastings C 3" van de Kon. Nieuw Zeeiandse Luchtmacht, en de viermotorige Vickers „Viscount 700" van de „British European Air ways" daarna van „London Airport" op stijgen De drie deelnemers in de handicap-afdeling van de wedstrijd zijn dan op weg naar hun eerste lan dingsplaats. MAX. STARTGEWICHT RUIM 48.000 KG. HET GEWICHT VAN CIRCA 16 OLIFANTEN De vijf deelnemende vliegtuigen in de snelheidsafdeünfg van de race zullen omstreeks half zeven Neder landse tijd van „London Airport" vertrekken. De goden gaan mee. Elk vliegtuig heeft, behalve de re- gistratieletters en cijfers een wed strijdnummer. De PH.TGA (de „Dr. ir. M. H. Damme") heeft wed- strijdnummer 21 aan weerskanten van de romp. Daarenboven zijn de woorden „Trade Wings" aangebracht, waar mede misschien wil worden gezegd dat de uit de mythologie bekende ge vleugelde Hermes of Mercurius, de god van o.a. verkeer, handel en rei zigers, ook nu weer zijn vlugge en vindingrijke geest ten dienst mag stellen, niet alleen van de „Dr. ir. M H. Damme" op deze versnelde vlucht met passagiers naar Nieuw Zeeland, maar ook van de andere deelnemers en in het algemeen van de burgerluchtvaart, die de volke ren dichter tot elkaar brengt. Op de grond en in de wolken. Als Dick Visser voor de rest van zijn leven het woord „handicap" niet het k.l.m. wedstrudvuegtuig in enkele c'jfers ROUTE'S VAN DE BELANGR'JKSTE DEELNEMERS AAN 0E LUCHTRACE LONDEN-CHRISTCHURCH 2 Australische Canberra's, 3 Britse Canberra's en de Hastings v.d. lucWmachtvan Nieuw-Zeeland Britse Valiant bommenwerper dinger voor de^.^ ^Gevaarlijkste mede- meer zal kunnen horen, dan komt het omdat de Engeland-Christchurch vlucht voor hem een dubbele han dicap betekent. Aan boord van vliegtuigen mag immers naar internationaal voor schrift geen pijp gerookt worden, daar hieruit vonken op de bekle ding zouden kunnen vallen. En Dick Visser zonder pijp is net zo erg als een Dick Visser zonder hersens in zijn hoofd. Er schijnt nl. enige on derlinge verwantschap tussen beiden te bestaan: Brandt het lichtje in zijn pijp, dan brandt ook het lichtje in zijn hersens en Dick Visser denkt rokende en rookt denkende. Achter zijn lessenaar als chef van het vliegtechnisch bureau der KLM doet Dick Visser denken aan een Russische schaakspeler in de concen- BENZINEVERBRUIK 1400 LTR PER UUR tratie van een match. En dat is ook eigenlijk zijn verantwoordelijke taak, die bestaat in de theoretische vlieg technische bijdrage tot de veiligheid, de regelmaat en de economie van de vluchtuitvoering. Hij heeft een grond- functie, maar zijn gedachten zijn voortdurend bij het intensieve ver keer der tientallen KLM-machines boven het wolkendek der ganse we reld. Hij staat met zijr- benen op de grond, maar zijn hoofd is in de wol ken! Dick Visser werd twee jaar gele den ingeschakeld bij het werkcomité, dat de KLM-bijdrage in de a.s. En geland-Christchurch handicap race in studie nam. Waar het omgaat. Zoals men weet is niet de meest voor-liggende positie op de route, noch de eerste aankomst beslissend voor het winnen van de handicap race. Er is een gecompliceerde han dicap fomule, die bepaald wordt door het type vliegtuig, gewicht, boord- uitrusting, opvarenden en meegeno men lading. Voor elk der deelnemers -.t-iL ït HOOGTE 8.75 METER VERZENDING ZEEPOST Met de volgendé schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw.-Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); Ned. Antillen: m.s. Aga- mennon" (12 Oct.); Suriname: m.s. „Nestor" (14 Oct.); Australië: via Engeland (10 Oct.); Nw.-Zeeland: via Engeland (10 Oct.); Canada: m.s. „Prins Frederik Hendrik" (10 Oct.); Zuid-Afrika: m.s. Arundel Castle" (10 Oct.); Zuid-Amerika: s.s. „Pres. Peron" (17 Oct.); Brazi lië: m.s. „Aldabi" (14 Oct.). Inlichtingen over de verzendings data van postpakketten geven de postkantoren. „Sociale Zaken" geeft nadere toelichting De voorlichtingsdienst van het mi- kunnen verenigen en mitsdien het nisterie van Sociale Zaken deelt me- percentage loonsverhoging op 5 de, dat de persconferentie, welke de bepaald, een percentage, dat in de staats-secretaris van Sociale Zaken1 huidige economische omstandigheden onlangs heeft gehouden, aanleiding heeft gegeven tot enige verwarring aangaande de overwegingen welke de regering hebben geleid tot haar be slissing in zake de in te voeren loons verhoging met 5 pet. Tussen partijen bestond overeen stemming over de wenselijkheid om de huurverhoging te compenseren en de nog resterende consumptiebeper king op te heffen. Verschil van mening bleef be staan t.a.v. de meeste der veronder stellingen, waarvan werd uitgegaan bij het maken van de becijferingen die moesten leiden tot vaststelling van het percentage loonsverhoging ter compensatie van de huurverho ging en de consumptiebeperking. Een oordeel, gegeven door drie onafhankelijke daartoe door partij en aangewezen deskundigen, over de juistheid der becijferingen en de re delijkheid der gekozen uitgangspun ten, diende als grondslag voor de te nemen regeringsbeslissing, toen par tijen het ook na kennisneming van dit rapport niet eens bleken te kun nen worden. De commissie van drie, die de cij fers, tot welke de werknemers ge komen waren, voor het merendeel aanvaardbaar achtte, week op een be langrijk punt de prijsindexcijfers voor het gezinsverbruik af van een door werkgevers en werknemers op dit onderdeel gezamenlijk aan vaarde becijfering. Zij meende bij na der inzien dit indexcijfer op 119 (1949 100) te moeten stellen. Over de wijze, waarop dit nieuwe cijfer tot stand kwam, zal het rapport van de commissie.welk rapport dezer dagen door de Stichting van de Ar beid zal worden gepubliceerd nadere inlichtingen verschaffen. De regering heeft zich met de con clusie van de commissie van drie Kampioene van de slachtveetentoonstelling in het algemeen verantwoord werd geacht. De beslissing werd mede be ïnvloed door het feit, dat een bereke ning van de consumptiebeperking op grondslag van het tot dusver gepu bliceerd interimprijs-indexcijfer van 1949 tot vrijwel nauwkeurig dezelf de uitkomst leidde, als het door de commissie aanvaarde indexcijfer. Daarbij is geen rekening gehou den met een eventuele stijging van het prijsniveau als gevolg van de ko mende loonsverhoging, omdat daar omtrent geen enkele zekerheid be staat. Wel zeker is, dat zulk een prijsstijging wordt gestimuleerd (en in zekere zin ook gesanctionneerd schijnt te worden) door er bij voor baat rekening mee te houden en in verband daarmede een hogere per centage loonsverhoging vast te stel len. De regering meende niet te kun nen ingaan op de suggestie van werk nemerszijde om een beslissing uit te stellen en opnieuw besprekingen over de cijfers te voeren, o.a. omdat dan ook van werkgeverszijde weer an dere becijferingen in discussie zou den kunnen worden gebracht. Te minder was daartoe aanleiding, nu de drie deskundigen, die hun oor deel gaven door werkgevers en werk nemers zelve waren aangewezen De voornaamste reden echter, waar om de regering op dit verzoek van de Raad van Vakcentralen niet meen de te kunnen ingaan was, dat het ne men van een beslissing met het oog op de komende Kamerdiscussie en de talloze wijzigingen, welke nog in verscheidene sociale wetten en uit keringsregelingen moeten worden aangebracht, rekening houdende met het percentage loonsverhoging, zeer urgent moest worden geacht" aan de handicap race ligt die dus weer anders. Dick Visser, die als extra beman ningslid meegaat, neemt behalve zijn hand en verder vertrouwend op zijn van te voren gemaakte berekenin gen ook een moderne omreken- schijf mee. Met deze „maarschalkstaf" in de hand en verder vertrouwned op zijn hersens en natuurlijk dat ondefi nieerbaar beetje geluk, dat voor een wedstrijd nodig is, zal Visser als „papieren piloot" zo snel mogelijk mede trachten om de „Dr. ir. Dam me" naar onze tegenvoeters te bren gen. BENZINETANKINHOUD 20.500 LITER Op de avond van 9 October 1933 werd Europa verrast door een grote sterrenregen. Er waren ongeveer een uur lang tientallen vallende sterren per minuut te zien. In de nacht van 9 op 10 October 1946 her haalde zich dit verschijnsel, zij het wat minder intensief Op grond van berekeningen wordt de Sterrenregen dit jaar in de avond van Vrijdag October waarschijnlijk vrij la terugverwacht. Het is mogelijk dat het aantal meteoren weer zo groot zal zijn als de vorige malen. Het is echter ook denkbaar, dat er niet meer dan één af twee meteo ren per minuut te zien zijn. In ieder geval is de kans op een bijzonder verschijnsel groot. Wie zich die kans niet wil laten ontgaan, houde Vrij dag 9 October van tijd tót tijd de hemel in het oog. Buitenland vraagt inlichtingen Grote groepen, juichende, wui vende en vlaggen zwaaiende school kinderen langs de vele overwegen tussen de grens en het station Maas tricht vormden het onverwachte hartelijk welkom voor de uit Lour des terugkerende eerste Kinderbe devaart ter wereld. Overal op de landwegen op boerderijen en huizen stonden spontaan juichende mensen, moeders met kinderen op de arm, wegwerkers en landarbeiders, een treffend bewijs, hoezeer juist deze bedevaart de sympathie heeft. Toen de trein om vijf voor half elf het station Maastricht binnen reed stonden ook daar massa's schoolkinderen opgesteld, vertegen woordigers van het thuisfrontleger van 600.000 kinderen, die hun zieke en invalide vriendjes kwamen ver welkomen na negen dagen lang in gebed en ontroerende offerzin met hen te hebben medegeleefd. De voorzitter van het comité Kin derthuisfront, mgr mr F. Op den Coul, toonde zich vooral diep ge troffen door dit blijk van medele ven van de schoolgaande kinderen en hun ouders. „Wij benijden", aldus mgr Op den Coul, „de organisato ren van de volgende kinderbede vaart. Want wel zelden hebben wij een grotere voldoening gevoeld dan over de dankbare vreugde, waarmee de stralende ogen van deze kinde ren ons hebben beloond. Verschei dene landen, die in Lourdes verte genwoordigd waren, hebben ons reeds verzocht het noveneboekje te doen vertalen en om inlichtingen gevraagd over de organisatie en over de medische verzorging der kinde ren." Het overbrengen der zieken te Maastricht uit de pelgrimstrein ge schiedde, dank zij de voorbeeldige hulp van de brancardiers, verpleeg sters, helpers en helpsters in een En werd door eigen geesteskind gedood Een 21-jarige jongen uit Hooge- veen, die Zaterdagavond in een schuurtje bij zijn woonhuis aan het experimenteren was met proeven, die moesten leiden tot een nieuwe samenstelling van een soort projec tiel, is het slachtoffer geworden van zijn eigen uitvinding. Tijdens de proefneming kwam het projectiel-in-wording in zijn handen tot ontploffing en verwondde de jongen dusdanig, dat hij op weg naar het ziekenhuis aan zijn kwetsuren is bezweken. deren en van alle pelgrims afzon derlijk afscheid genomen. Hij heeft de ouders zijn dank kenbaar ge maakt voor het vertrouwen, dat zij gesteld hebben in de leiding van de bedevaart. De geestelijke autoriteiten van Lourdes, zowel als de leiding van het ziekenhuis hebben hun tevre denheid betuigd over de gang van zaken omdat niets aan de organisa tie heeft ontbroken. Het is dan ook een zeer grote uitzondering ge weest, dat de kinderen op een spe ciale tijd en als aparte groep in de piscines mochten baden. Hieruit blijkt wel de grote sympathie, welke men in Lourdes heeft opgevat voor deze eerste Kinderziekenbedevaart. Volgens de laatste beschikbare gegevens is sinds het schooljaar 194950 tot 1 Januari 1953 het aan tal kleuterscholen in ons land ge stegen met 343. Op dat tijdstip tel de Nederland 3357 kleuterscholen. Dit betekent een vermeerdering van 11,4 pet. Deze landelijke toene ming kan als volgt naar de richtin gen worden verdeeld: aant. sch. verm, in 1950 1953 R.K. 1228 1319 91 7,4 P.C. 796 918 122 15,3 Neutraal 696 782 68 12,4 Openb. 294 338 44 15,0 Hieruit blijkt, dat het Prot. Chr., het neutraal en het openbare kleu ter onderwijs in staat zijn geweest procentsgewijs meer scholen te stichten dan bü het R.K. onderwijs het geval was. HENGELOSE FABRIEK IN DE AS GELEGD Door een felle brand is in de af gelopen nacht in Hengelo (Gld) een meubelfabriek geheel uitgebrand. Ook de woning van de eigenaar, waarin tevens een kruidenierswin kel, een meubelzaak en een wijk- gebouw van het Groene Kruis wa ren gevestigd, ging in de vlammen op. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade 150.000 èi 200.000 gulden De brand brak ongeveer te kwart voor vier uit en het vuur greep zeer snel om zich heen. Door het spoedig ingrijpen van de plaatselij ke brandweer, die werd bij gestaan door haar collega's uit Vorden, Ruurlo, Zelhem en Doetinchem, was het mogelijk het vuur te loca- liseren, waardoor een nabij gele gen schoenfabriiek gespaard bleef. Als „grote mensen" doet Megen aan politiek Het vorig jaar kreeg de burge meester van Megen ongevraagd eervol ontslag wegens een onder zoek, dat de rijkspolitie op advies van de oppositie der gemeenteraad tegen hem had ingesteld. Zoals te doen gebruikelijk kwam er een nieuwe burgemeester, maar de ex-burgemeester bewoonde nog steeds de burgemeesterswoning en toonde geen neigingen hieruit weg te trekken. Nu was de ex-burgemeester door de oppositie in de raad ten val ge bracht, waardoor de nieuwe bur gervader natuurlijk niet de sympa thie van de „regerende" raads meerderheid kon hebben; dat is nu eenmaal politiek en ook daar in Megen willen ze goed laten zien, dat ze alles precies zo doen als de „gro ten"! Nu was er in Megen geen andere geschikte woning voor de burge meester te vinden, maar gelukkig wonen er zustertjes Carmelitessen, die het hoofd van de gemeente met zijn gezin gastvrijheid aanboden. Zo leefde de burgemeester met zijn gezin in het Carmelitessen- klooster, maar iedereen vond dat het toch niet helemaal in de haak was. Daar tegenover stond echter de „politiek" met een hoofdletter en het „regerende" deel van de raad voelde dat het een prestige kwestie was geworden en liet de GELUK IN DE LIEFDE EN IN HET LEVEN Ter gelegenheid van de eerste Maandagse slachtveemarkt in Den Bosch tot nu toe werden deze markten alleen op Woensdag gehouden werden een slagersvak- en een slachtveetentoonstelling gehouden. De Burgemees ter van Den Bosch, Mr. H. J. M. Loeff hangt het erepraedicaat op de kop van de kampioene van de tentoonstelling. Zoals duizenden andere Nederlandse jongens ver trok in de na-oorlogse ja ren Rudy Rutten uit Pan- nerden naar het toenmali ge Indië om daar even als die duizenden andere Nederlanders mét een illusie ook enkele kostbare jaren kwijt te raken. Rudy raakte echter on der de tropenzon nog meer kwijt, want op een goede dag verloor hij zijn hart en Elsje Schadt, de dochter van een Nederlandse va der en Batakse moeder, nam dit kwetsbare li chaamsdeel stevig in bezit. Zo trad Rudy in 1949 te Bandoeng met Elsje in het huwelijk en zo kwam hij een jaar later weer in Pan- nerden terug, waar al heel spoedig bleek, dat de schoenmakerij van vader Rutten niet voor twee ge zinnen kon zorgen, zodat Rudy uiteindelijk als fa brieksarbeider op de A. K. U.-fabrieken te Arnhem terecht kwam. Erg breed hadden zij het nu niet direct, vooral niet toen er kort achter elkaar een paar peuters kwamen en voor Elsje, die in de tropen een vrij onbezorgd leven gewend was, bete kende het leven in Panner- den een hele overgang. Het leven leert echter vlug en zo was zij in de loop der jaren al een hele Hollandse huisvrouw ge worden met al de econo mische inzichten, die voor deze taak vereist worden. Ergens in Nederland had Een oom van Elsje, die door een toeval van het tweetal en hun zorgen ge hoord had, herinnerde zich de oer-oude adat, die voorschrijft, dat ieder wel gesteld familielid te zorgen heeft voor de minder for tuinlijke familie. Daar oom een wereld- Elsjes oom herinnerde zich de wetten van zijn adat de wispelturige, maar soms zo heerlijk verrassende Vrouwe Fortuna echter een hele stapel geluk voor hen beiden gereserveerd en deze kwam de vorige week plotseling hun be staan binnenrollen. In de avonduren van 22 September kwam er een telegrambezorger naar het kleine Pannerdse huisje gerend met een boodschap, waarin Rudy onverwijld naar Amsterdam werd ont boden. vermaard publiciteitskan- toor in Djakarta heeft, met kantoren over de gehele vvereld, was hij in de fami lie de aangewezen man om de adat in practijk te bren gen en oom liet er dan ook geen gras over groeien. De volgende dag kwa men Rudy en Elsje in Am sterdam en daar besliste oom, die voor hen een dure suite in een van de grootste hotels gehuurd had, dat de man van zijn nicht directeur zou wor den over het Amsterdam se kantoor. Rudy kreeg het warm en begon zwakjes te proteste ren; hij kende geen enkele vreemde taal en was hele maal niet op de hoogte met het bedrijf, waarover hij de leiding zou moeten voeren. Oom wilde echter van geen weigeren weten; de adat moest nageleefd wor den en voor ieder bezwaar was een middel aanwezig. Rudy krijgt een kundige adjunct-directeur en een staf van tolken tot zijn be schikking; zijn vrouw kreeg als voorschotje een bedrag, dat zij nog nooit in Hollands geld bijeen ge zien had en momenteel maakt Rudy een grote reis door Europa om overal er varing op te doen. Hoe wispelturig en toch ook weer heerlijk verras send kan die onbereken bare godin van het for tuin zijn. De vorige maand was een bromfiets het grootste ideaal, dat Elsje durfde te koesteren en mo menteel keurt zij met criti- sche blik de reclame-boek werken van dure automo bielfabrieken. burgemeester kalm in het klooster zitten. De oppositie was het echter een doorn in het oog ook dat is poli tiek en zij zocht naar middelen. Na langdurig beraad een actie van dergelijke omvang wordt in Megen terdege voorbereid dien de zij een motie in, waarin de ex- burgemeester de huur van de bur gemeesterswoning per 1 November werd opgezegd, zodat de woning dan voor de huidige burgervader vrij zou komen. Het „regerende deel" was echter op haar hoede en verwierp het voorstel. Wederom ging de oppositie tot de aanval over en stelde voor om 30.000.beschikbaar te stellen voor een nieuwe burgemeesterswo ning. De „regering" lachte sma lend voor zo'n bedrag moet men een stelletje eindcijfers van Megen- se jaarbegrotingen bij elkaar optel len en verwierp ook dit progres sieve idee. Tot zover is de politieke strijd in dat maar bar verpolitiekte Megen gekomen, maar iedereen voelt, dat de oppositie nog lang niet haar laatste pijl verschoten heeft. Zij had nog een zware troef in handen en deze heeft zij thans uit gespeeld: Het raadsbesluit om het voorstel te vernietigen, waardoor de ex-burgemeester de huur zou wor den opgezegd, is aan de regering ter vernietiging voorgedragen. En inmiddels leeft de burge meester met zijn gezin genoeglijk bij de zustertjes; hij. schijnt het er best naar zijn zin te hebben, want hij is de enige, die zich in Megen niet opwindt, wanneer de beruchte kwestie ter sprake komt. Boerderij uitgebrand Gezin met 18 kinderen dakloos In het dorp Herpen, gemeente Ravestein (N.Br.), is gisterenavond brand uitgebroken in een boerderij aan de Broeksteeg, die bewoond werd door een gezin, dat achttien kinderen telt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de boerderij is geheel uitgebrand. Een hooimijt, een landbouwschuur en de gehele landbouwoogst gingen eveneens in de vlammen op. De oorzaak van de brand is nog onbe kend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5