Meer dan 150.000 niet-Leidenaars zon-overgoten 3 Octoberfeest op Cabaret in Stadsgehoorzaal en vuurwerk op het Schuttersveld Stemmige ochtendviering en 'n uitbundig vervolg Een Taptoe met iets meer licht Nationale Reserve vormde de trots van de militaire parade MAANDAG 5 OCTOBER 1953 „E1DSE COURANT x-WEEDE BLAD PAGINA 1 ZATERDAGAVOND was de grote Stadsgehoorzaal stampvol toen de heer H. de Wilde de cabaret-voor stelling inleidde en daarna het woord gaf aan conferencier John Pims, die een vrolijk 3 October-programma van Roland Wagter presenteerde on der de titel „Haring en Kuit". We hoorden het uitstekende show- orkest van Cor de Vries 'o.a. in een goede Parijse scène met An Verdo en Vivian Durand als solisten, de muzikale clown Fantasio die de zaal deed schudden van het lachen, John Pims met enige niet zo heel bijzon dere liedjes, en de onbetaalbare fiet sendief Zambal die muziek haalde uit ieder rijwielonderdeel, zelfs uit een kettingwiel! De antipodiste Bet ty Visero liet zien hoe ijselijk lenig en buigzaam zij wel was. Nadat het Wilhelmus geklonken had, haastte het publiek zich naar het Schuttersveld, waar om elf uur een grandioos vuurwerk tot besluit van het feest werd afgestoken. Begunstigd door prachtig avond- weer was het een genot naar de sprookjesachtige licht- en knaleffec- :en er zan zagen we zö'n mooi vuurwerk! Een waardig besluit van een uitstekend geslaagd feest, dat op straat en in de stampvolle café's tot een uur in de nacht luidruchtig voortduurde. ZESTIG JAAR KORAALMUZIEK GEZONGEN Vanzelfsprekend was ook Gijs van Delft weer met zijn B-bas present tijdens de reveille op het Stad- huisbalcon. Weinig ongelukken /"VNDANKS de grote drukte op 3 October zijn er in de stad practisch geen ongelukken ge beurd. Het enige ongeluk speel de zich Vrijdagavond om zeven uur af op de Rijnsburgerweg te genover het Acad. Ziekenhuis. De 70-jarige voetganger J. O. uit Rijnsburg werd aangereden door met een grote snelheid rijdende fietser, die geen remmen op zijn fiets bleek te hebben. De man werd opgenomen met een her senschudding, een hersenbloe ding en enige ernstige vleeswon den. Aanvankelijk vreesde men voor z'n leven, maar hedenmor gen was de toestand redelijk. Bij de politie werd aangifte ge daan van verlies of diefstal van twee portemonnaies, een met ƒ35,-— en een met ƒ25,Bo vendien is er Zaterdag ingebro ken in een perceel aan de De Ge- nestetstraat, waar een jongens fiets en 18,vermist worden. Ook in de Bilderdijkstraat werd ingebroken. De buit bedroeg daar 150,—. en filmoperateurs natuurlijk weer bij de haringkuipen gezet, om het edel zeebanket persoonlijk uit te reiken aan de overigens niet meer uitge hongerde bevolking. INMIDDELS was de militaire mars begonnen en waren de wielrenners in de Burgemeesterswijk gestart. Langzamerhand werd het drukker op straat, terwijl in de Pieterskerk de traditionele herdenkingsdienst ge houden werd, waarin ds. J. van der Wiel voorging. Vele Leidenaars en vreemdelingen spoedden zich ondertussen naar De Lakenhal, waar de herinneringen aan het beleg en ontzet weer tentoon gesteld waren. Niet minder dan 1930 personen bezochten tussen tien en twaalf uur het museum. Aan de 1000ste bezoeker, de heer N. de l'Esture, werd door de directie een catalogus van het museum aangebo den. Steeds drukker werd het in de stad. Niet zozeer op de Vismarkt, waar om tien uur mo ment van het „sprüigeiW der fon tein" plaatsvond, als'wel de Steen straat en Stationsweg, evenals op de Rijnsburgersingel, waar duizenden de toegang naar het Schuttersveld pas seerden. Op straat deden boeienko- ningen, palingverkopers en andere venters hun uiterste best om pu blieke aandacht te trekken, terwijl muzikanten zich een weg baanden door de menigte en dat typische ca chet aan het straatbeeld gaven, zon der welk een dergelijk feest ondenk baar is. Zo verstreek de ochtend. Tegen twaaalf uur werden eindelijk de mistgolven door een aarzelend zon netje overwonnen en toen om een uur de optocht van start ging, was de stad één zee van zonlicht, mensen en vreugde. Maar dat is een verhaal apart. Een romantisch plekje op de praal wagen van het Annahofje in de op tocht: een breiende bewoonster voor haar huisdeur. Tijdens de reveille v. r. n. 1. burge-1 meester Van Kinschot, mr. De Ruy- ter de Wildt, de heer H. de Wilde en twee leden van het collegium van het Leidsch Studentencorps. HET WAS VRIJDAGAVOND weer als vanouds, een kilometerslan ge Taptoe, die om half acht van de Kaasmarkt vertrok en zich als een phosphorescerende slang door de stad slingerde naar het Van der Werffpark, waar mr. Ph. J. de Ruij- ter de Wildt, waarnemend voorzitter van de 3 October-vereniging, de ge bruikelijke krans naar de voet vgn het standbeeld hees. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd -er geen Taptoe geblazen, zodat de stoet geen oponthoud had. Langzamerhand gaan de deelne mers meer gevolg geven aan de drin gende oproep om meer licht mee te voeren. We zagen Docos met een zee van fakkels, Sportief met een groot aantal kleurige lampions, Groen Wit eveneens, de korfbalver. Crescendo met een verlicht naambord, de Lode- wijk-verkenners en St. Cunera-gid- sen met houtvuren en hutspotten. De Bataven, die enige tambours van de St. Laurentius-harmonie uit Voor schoten bij zich haden, droegen slechts enkele fakkels, evenals de Leonardus-verkenners, maar Victorie had niets, helemaal niets.... De Golfbrekers evenmin.Waarom lopen die clubs mee wanneer zij geen enkel lichtje dragen? Aan het einde van het programma i huldigde de waarnemend voorzitter, mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, drie Koraalmuziek-jubilarissen. Mej. A. Schilschut uit het Janshofje en mej. W. Dee uit het Juffrouw Maashofje, beiden 75 jaar, hadden nog nooit ont broken op de thans 60-jarige traditie van de koraalmuziek en de heer G. Mulder, Morsweg 77A, is ook al vele jaren een vaste klant. Omdat hij de zer dagen 65 jaar getrouwd was, werd hij bij de huldiging betrokken. De dames kregen bloemen en de voor zitter hoopte hen nog vele jaren in het park te zien. „Ik ben vanmorgen om half vijf al opgestaan", vertelde mej. Wilschut in haar dankwoord namens de jubi larissen. „Ik was zó bang, dat ik te laat zou komen". „En ik heb van de zenuwen na twee uur geen oog meer dichtgedaan", voegde mej. Dee er aan toe, die even later in het Waaggebouw voor de microfoon ge roepen werd voor een interview met de Wereldomroep. DE OCHTENDVIERING van 3 Oc tober kenmerkt zich steeds door zekere rust en ernst, overeenkom stig de waardigheid van Se traditie. Ons is de ochtend daarom wèl zo lief als de verdere dag, wanneer de feestvreugde uitbundiger vorm aan neemt en de meeste Leidenaars er niet meer bij stilstaan, dat hun dap pere voorvaderen 379 jaar geleden de Spanjaarden trotseerden, 't Is dan ook wel een hele tijd geleden Iets van die rust vindt men ook nog in het Waaggebouw waar haring en wittebrood wordt uitgedeeld, een kos telijke traditie, die uniek in het land is en zeker bewaard moet blijven. Steeds meer Leidenaars gaan de zin hiervan beseffen, getuige het indruk wekkende aantal van 13.057 personen, die voor deze feestgave in aanmer king wilde komen. Vertegenwoordi gers van ruim 3.700 families haalden de gaven af, terwijl de R.K. Leidse Harmoniekapel op het Waaghoofd een pittig concert gaf. Burgemeester Van Kinschot werd door de buitensteedse persfotografen „Krijgt de baas nog een kusje?" vroeg de man. De aap deed het prompt. Nog al hardhandig, zoals de foto Iaat zien! Foto-reportage van „De Leidse Courant" Nog nooit eerder zagen we zó veel palingventers als tijdens dit 3 Octoberfeest! Iedere vijf meter op Steenstraat en Stationsweg liep men er een tegen het lijf. Zij lieten zich 's avonds door een lamp bijlichten, hetgeen een romantisch effect gaf. Tijdens de Koraalmuziek mochten de jubilarissen helemaal vooraan staan. V. 1. n. r. mej. Dee, mej. Wil schut en de heer Mulder. j De muziekgezelschappen zorgden I weer voor de goede stemming, even als de padvindersbands, de St. Pau- lusband en de St. Franciscusband, die met hun fors getrommel en bazuin-1 geschal leven in de brouwerij, brach- ten. Om negen uur was de Taptoe ten einde en verspreidden de duizenden mensen, die langs de kant gestaan j hadden, zich door de stad. Foto rechts: Het duurde wethou der Menken veel te lang voordat de stadhuis-bode Vrijdagavond tijdens de ontvangst met sigaren kwam. Daarom ging hij zelf weldoende rond en bediende o.a. de praeses van het L. S. C., de heer Wansink. WANNEER DE MISTIGE MORGENNEVEL de ochtend-zon van Zaterdag al belet mocht hebben het feestende Leiden met eigen ogen te aan-* schouwen, de jubelende klanken, die de traditionele militaire parade bege leidden, hebben zich niets van de dralende dampen aangetrokken en ver scheurden de flarden, totdat zij de blauwe hemel boven de witte wolken bereikt hadden. LJET STADHUISPLEIN hulde zich nog in nevelen, tóen Zaterdagmorgen om zeven uur de eerste tonen van het Wilhelmus verklonken, waar mede de 58ste feestviering van Leidens beleg en ontzet officiéél geopend werd. Maar op dat ogenblik was de halve stad reeds ontwaakt en heerste er op straat al grote drukte van mensen, die zich naar de uitreiking van haring en wittebrood in het Waaggebouw spoedden. „Dan maar voor de andere helft", moet dirigent Dick Anderson gedacht hebben en toen del stadhuisklok zeven slagen galmde, tikte hij met z'n stokje op de lessenaar. Plechtig en gedragen klonk het volkslied over de hoofden van vele hon derden Leidenaars, die op het Stadhuisplein de traditionele reveille aan hoorden, waarmede het Leidse Politie-Muziekgezelschap jaarlijks de her denkingsdag opent. Het was de opening van een grandioos festijn, een 3 Octoberfeest als Leiden in geen jaren meer gekend heeft, dat in de an nalen van de vereniging zal worden opgetekend als het feest van de zon, en van de honderdduizenden. Kant volgens een globale schatting is heb aantal niet-Leidenaars, dat Zaterdag binnen de Leidse singels vertoefde, veel groter geweest dan de verwachte 150.000, zodat de stad prop en prop vol was, waar men ook ging of stond. Voeg daarbij nog de verrukkelijke najaarszon, die 's middags de optocht glans en kleur gaf, terwijl het 's avonds prachtig weer was zonder een spoor van koude, dan is daarmede het succes van de feestelijkheden eigenlijk al getekend. z MAAR ER WAS MEER. Het bleef niet bij zon en drukte. Nadat de reveille geblazen was, stroomden er meer dan duizend zangers naar het Van der Werffpark, waar Leo Mens om acht uur de Koraalmuziek beginnen liet, met begeleiding door Concordia. Machtig mooi en indruk wekkend klonken de vrome psalmen aan de voet van het monument, dat even later gesierd werd met een krans, die de heer H. W. de Nie met een toespraakje door de jongedames Elly Sierach en Annie v. d. Bos aan burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot liet overhandigen. Ondertussen bood mej. Thea Platteel aan mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees een prachtig bouquet rood-witte anjers aan. De St. Franciscusband van de Har- tebrugparochie presenteerde tijdens de taptoe de kleinste tambour-maïtre van Leiden: de zes-jarige Tonny Leune, Janvossensteeg 67. Het was of de Nationale Reserve zich bewust was, dat haar troepen tij dens het beleg en ontzet in 1574 een generale rol gespeeld hebben, want aihoewel de manschappen eerst vrij kort in opleiding zijn, vormden zij de trots van de parade. Én met aan het hooid parade-commandant, kapitein G. Peetsold, mar cheerden de mariniers, de luchtvaarttroepen, de marine-luchtvaart en de kokschool, aangevuld met enkele detachementen van B. K. I., en Cadi weer langs het historische stadhuis, waar de Drumband van de Nationale Reserve halverwege zijn klankvolle taak overdroeg aan de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en waarvandaan de troepen zich als een indruk wekkende slinger door de gehele feestende stad zwaaiden. De autoriteiten, die het défilé in ontvangst namen, burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot en echtgenote, gen.-maj. W. J. M. Peters, die a.s comm van de terr. bewakingstr. West het def-ilé afnam, en vele andere militaire en burgerlijke autoriteiten, hadden geen zware taak, want de 3-October-parade duurt nooit erg lang. Leiden herdenkt immers op deze dag juist de bevrijding van militaire druk, maar de korte parade blijft nodig om er aan te herinneren, dat ook voor deze bevrijding mannen in uniform hun leven veil gehad hebben.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5