Werkgevers hebben taak in maatschappelijk leven DAM Middenstand zoekt compensatie voor de voorgestelde Ioonronde Een goed bedoeld gebaar vergrootte slechts de chaos Arbeidsproductiviteit weer toegenomen Psychopathen in éigen gestichten IVÖROL: tanden Wit adem Fris Firmant en procuratiehouder bankiershuis staan terecht Rundvet wordt niet ranzig meer Wie bakt VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 ÖE LEIOSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 MINISTER VAN THIEL: De taak, welke de ondernemer in het maatschappelijk werk heeft, omvat niet slechts zijn sociale verant woordelijkheid in de productie bin nen de fabriek, integendeel het komt mij voor, dat de werkgever aller eerst zal moeten streven de moge lijkheid tot ontplooiing der mense lijke persoonlijkheid in de onder neming zoveel mogelijk veilig te stellen. Doch ook buiten de onderneming heeft de werkgever een taak. In een toespraak tot de Limburgse Katholieke Werkgevers vardedigde minister van Thiel zijn visie. Hij deed dit toen hij zijn gedachten ontvouw de met betrekking tot de ontwikke ling, welke het maatschappelijk werk van tegenwoordig doormaakt. Zijn uitgangspunt was, dat de vele sociale voorzieningen, welke in de loop der jaren door de sociale poli tiek getroffen zijn, aanvulling be hoeven in de vorm van raad en steun. De tijd, dat de werkgever zich ver der buiten alle behoeften van de werknemers kon houden, is achter de rug. Het uitgangspunt moet thans zijn, dat goede menselijke verhou dingen de ontplooing van de mense lijke persoonlijkheid bevorderen en het wordt langzamerhand wel alge meen aanvaard, dat met het oog op de menselijke verhoudingen naast de formele organisatie van de onder neming de informele menselijke be trekkingen en spontane contacten van grote invloed zijn. Hiermede hangt ook nauw samen de verhou ding tussen de verschillende afdelin gen en werkgroepen in het productie proces. De aanpassing -van de werk nemer aan de autoriteit in de onder neming (werkbaas, bedrijfsleider, ondernemer enz.) staat dan ook te recht in het centrum van de be langstelling. Voor de mens in het drijf is ook de materiële omvang, het psychisch werkmilieu van veel bete kenis. Daar het leven van de arbeiders in de onderneming en de aanwezigheid van de industrie in een samenleving grot invloed heeft op de mens en op het groepsleven daarbuiten, ziet spr. het daarom als een onderdeel van de sociale taak van de ondernemer, dat deze een positieve bijdrage ver leent tot de bevordering van de persoonlijkheids-ontplooiing der ar beiders buiten de onderneming en aan de vormgeving aan het wijdere maatschappelijk milieu. In het bijzonder beval de minister aan de zorg voor de jeugdige en vrou welijke personen, hetgeen o.a. door het subsidiëren van instellingen, die op deze terreinen werken, kan ge schieden. De minister wees even wel de gedachte af het maatschap pelijk werk van de onderneming uit te subsidiëren. Dit zou de' arbeider meer binden aan het bedrijf dan no dig en wenselijk is. Wel kan de on dernemer te zamen met andere fi guren zijn krachten aan dit werk geven. „Als u", zo vervolde minister van Thiel, „uw perscoon hieraan zou willen geven, dan zie ik dit ook als een organische inpassing van de werkgever in de samenleving bui ten het bedrijf. Gelukkig is in ons land, en toch zeker ook in Lim burg, in vele gevallen de werkge ver nog een figuur, die midden in het maatschappelijk leven staat en die zich niet uitsluitend interesseert voor de economie van het bedrijf". Na gesproken te hebben over de wijzigingen, welke de industrie in het maatschappelijk beeld veroor zaakt, sprak de minister over het maatschappelijk opbouwwerk. Als onderdeel noemde hij de huisvesting en de verbetering, welke nodig is. Na nog de belangstelling van de werkgevers te hebben gevraagd voor het werk der sociaal-charitatieve centra en de solidariteitsdiensten, sprak Minister van Thiel de hoop uit, dat de Katholieke Werkgeversver eniging in overweging zou nemen haar gedachten over deze zijde van de sociale taak van de werkgever nader uit te werken en in eigen kring in discussie te brengen. Hoe prettig is zo'n prinselijke jagerij daar in Afrika Prins Bernhard, die nu reeds on geveer tien dagen deelneemt aan de jacht op groot wild in het Noordelijk del van Tanganyika (Afrika) kan al bogen op uitstekende resultaten, doch hij heeft alle deelnemers aan de expeditie ingeprent geen by- zonderheden aan de openbaarheid prijs te geven, meldt United Press. Zondag keert de Prins terug naar Arusha en Maandag zal hij per Dako- ta-vliegtuig de terugreis aanvaarden. Verondersteld wordt, dat de Prins weliswaar verscheidene gazellen heeft neergelegd, doch dat het hem nog niet gelukt is groot wild zoals leeuwen of rhinocerossen te schie ten. De Prins zou dan ook niet te vreden zijn eer hij tenminste een leeuw heeft gedood, 's Nachts slui pen herhaaldelijke leeuwen rond het kamp van het gezelschap, tvaarmede de Prins zijn vacantie doorbrengt. Snuif en wrijf (Advertentie) Wie is nu feitelijk wèl tevreden? „Hef verevenings- heffing op" In een buitengewone algemene vergadering heeft de Chr. Midden standsbond zich gistermiddag in Den Haag beraden over de maatregelen, die de regering als gevolg van de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking, voorne mens is per 1 Januari a.s. te nemen. De vergadering had o.a. tot re sultaat dat een resolutie werd aan genomen, waarin er bij de regering en de Staten Generaal op wordt aangedrongen de vereveningsheffing af te schaffen. „Het in de onderne ming blijvende deel van de winst, althans voor de helft, niet te belas ten en zorg te dragen voor de reali- sefring van de verdere wensen van de middenstand, neergelegd in het belastingprogram der drie midden standsbonden. Tijdens deze vergadering werd een rede gehouden, waarin onder meer werd opgemerkt, dat er dat laatste tijd „met cijfers is gegoocheld", het geen tot resultaat heeft gehad, dat de regering een loonsverhoging van 5 pet heeft goedgekeurd. Spreker vroeg zich echter af of de Staten-Generaal door de beslising van de regering niet in een beoaalde dwangpositie zijn geraakt. De middenstandsorganisaties willen Haring, kaas eu wittebrood (Vervolg van pag 1, 2e blad) De platte schuten waren tegen het geweld van de explosies niet bestand en scheurden. Het gevecht moest af- broken worden. Toen besloot men met behulp van de bevolking een andere weg te zoeken en inderdaad wisten de Geuzen het Zoetermeerse meer te bereiken. Op dit en het Noord Aase meertje verzamelde de vloot zich weer. Reddende springvloed. LIET WATER IN DE POLDER bleef echter beneden het peil waarbij men een doortocht kon wa gen. De maand September verstreek en de stemming op' de platgeboomde schuiten werd er door het slechte weer niet beter op. Eindelijk op de 28ste schenen de kansen te keren. Een stralende dag zag een op timistische Prins die zijn mannen moed in kwam spreken. Vierentwin tig uur later was het springvloed en een harde Z.W-wind dreef het water naar de bedreigde stad. De sprong kon gewaagd worden. Vanaf het Papemeer (achter het Kruisherenklooster) werd de vijand in de Lammen-schans beschoten. Een gedeelte zag men over de on dergelopen wegen in de richting van Voorschoten vluchten. Anderen wer den achterhaald en het land inge dreven, waar ze in onzichtbare slo ten veelal verdronken. Vlak voor de Lammenschans wer den de troepen gereorganiseerd. De vlaggen aan de wieken van de vele molens die Leidens wallen sierden, lieten zien, dat de bevolking op de hoogte was van de komst van Boisot. De avond van de 2de October viel echter zonder dat de stad bereikt kon worden. Goede raad voor 6 gulden. TVE volgende dag was het Zondag. Al voor het aanbreken van de dag heerste bij de Vlietwal een enor me bedrijvigheid. Men zou een uit val naar de Lammenschans wagen om de Geuzen te ontmoeten. Voor op voeren enige roeiboten met aan joord de mannen die de hinderpalen uit de weg moesten ruimen. Ze dom pelden de spanen zo geluidloos in het Vlietwater als maar enigszins moge lijk was, om de vijand niet te alar meren. Langzaam naderde men zo schans. In het schemerige licht van de aanbrekende herfstdag was geen leven te zien. Zelfs het geluid van een afbrekende paal bracht geen Spanjaard te voor schijn. Toen vreesde men een hinder laag en trok ijlings terug. Goede raad was echter niet duur, want men vond een weesjongen bereid om voor zes gulden zijn leven te wagen. Hij ging kijken en het resultaat van zijn onderzoekingstocht staat morgen, zij het enigszins verhollandst bij u op tafel. Brood kaas en haring. r%E schansen waren verlaten. Con- tact met de Geuzen werd opge nomen en enige tijd later vielen de schepen van Boisot Leiden binnen. Voorop de vlootvoogd met zijn staf in verschillende galeien. Daarachter de schepen met het voedsel. Tot zijn ontsteltenis merkte Boisot, dat de mensen bij het zien van het zolang gemiste voedsel zich in het water stortten om de schepen te bereiken. Om te vermijden dat er ook nog ver- drinkingsgevallen aan de lange ver- lieslijst zouden worden toegevoegd, liet hij het scheepsvolk broden en haringen op de kant werpen, daar mee echter de chaos nog vergrotend. Wat er over was werd in het St. Jacobshuis (de tegenwoordige Lode- wijkskerk) opgeslagen. Iedere Leidse burger kon hier een half brood met een stuk kaas en een haring afhalen Ondanks deze matige verdeling moes ten nog sommigen hun gulzigheid van het eerste Ogenblik met hun laatste bezuren. De volgende dag bracht de Prins een bezoek aan de geteisterde stad. Als beloning liet hij de bewoners meewerken aan een loonsverhoging, mits deze wordt gecompenseerd. De raad van vakcentralen achtte dit standpunt echter onjuist en be schouwde de middenstand daarom geen partij meer in de ondtrhande- iingen. Een eventuele verlaging van de premie voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering zou een wel doen uit andermans zak zijn. Deze premje is destij(L te hoog geraamd en moet nu worden verlaagd, zon der dat dit mag worden aangewend voor compensatie. Het afschaffen van de vereve ningsheffing zou een werkelijke com pensatie zijn. Doch deze heffing zou» nodig zijn voor de financiering van de ouderdomsvoorziening in de toe komst. De vermindering van de arbeids productiviteit der industrie-arbei ders, welke in het eerste kwartaal van dit jaar intrad in vergelijking met het vierde kwartaal van 1952, blijkt van voorbijgaande aard te zijn geweest. In het tweede kwartaal van dit jaar is weer een krachtige stij ging opgetreden. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende index-cijfer (1938 100) van de productie per werknemers in de industrie (zonder bouwnijverheid) trok in het tweede kwartaal van dit jaar wederom tot her niveau van het vierde kwartaal van het afgelopen jaar, t.w. 105. In het eerste kwartaal van 1953 beliep de Index 102. Door deze ontwikke ling overtrof de arbeidsproductiviteit der industriearbeiders voor het derde kwartaal in successie het peil van vóór de oorlog. De personeelsbezetting onderging in het tweede kwartaal van dit jaar geen wijziging ten opzichte van de bezetting in de beide voorgaande Advies aan regering: Drie jaar Fries op school In de laagste drie klassen aan de Friese lagere scholen zal de Friese taal voertaal worden, wanneer de regering zich verenigt met het thans gepubliceerde rapport der commis sie, welke onder leiding van de raadsadviseur, dr. J. H. Wesselings, het vraagstuk van het Fries op de lagere school bestudeert. De commissie adviseert gemeen te- en schoolbesturen de bevoegd heid te geven om Fries als leervak voor Friese scholen in te voeren. Zij kwam tot de conclusie, dat de meeste kinderen op de Friese scho len alleen Fries spreken en denken en dat onderwijs in het Nederlands aan de Friese lagere scholen tot ge volg zou kunnen nebben, dat Friese kinderen in hun ontwikkeling wor den geremd. In het tweede leerjaar zal een begin moeten worden ge maakt met het onderwijs in Neder lands .op zodanige wijze, dat de kinderen in het vierde leerjaar het Nederlands voldoende beheersen. Na de derde klas adviseert de commis sie het Fries niet als verplicht leer vak in te voeren. Hun aantal vijf maal hoger dan voor de oorlog In de toekomst zal er behoefte ko men aan verpleegruimte voor 1000 mannelijke en 120 vrouwelijke psy chopathen. Deze conclusie van de commissie- Van der Horst deelt minister Don ker aan de Tweede Kamer mee in een nota, die hij in de toelichting op zijn begroting-1954 had beloofd. Thans zyn in de permanente ver pleeginrichtingen slechts 450 plaat sen voor mannen e.. 100 voor vrou wen beschikbaar. Het aantal nieuwe terbeschikkingsstellingen zal echter, naar het oordeel van de commissie- Van der Horst, in de toekomst eer der stijgeh dan dalen. De zgn. psychopathenwetten date ren van 1948. Na enige jaren al bleek, dat de bestaande verpleeginrichtin gen onvoldoende ruimte boden. Het vroeger Rijksopvoedingsgesticht in Avereest werd ingericht als rijks- asyl ter vervanging van het Leidse, dat een veel geringe capaciteit had Afgezien van het feit, dat de ge stichten in Avereest minder goed ge outilleerd waren en dat de afstand tot de wetenschappelijke centra een ernstige handicap vormde, bleken zij kort na de oorlog alweer te klein. Vijf keer zoveel. Al in 1946 vertoonde zich een plot selinge stijging van het aantal ter beschikkingstellingen der regering. De jaren daarop bereikten deze een hoogtepunt door tot ongeveer het vijfvoudige van voor de oorlog te stijgen. Daarna bleef het aantal constant hoog, n.l. ongeveer driehonderd per jaar. Overbevolking leidde tot ongewen ste toestanden en in 1952 moest wor den overgegaan tot inkrimping van het aantal verpleegden in Avereest tot tweehonderd. Het gevolg was, dat vele ter be schikking gestelden niet konden wor den ondergebracht en voorlopig als it" moesten worden opgeno men in een huis van bewaring, tot er een plaats voor hen zou openkomen. Velen moesten hier zes maanden vertoeven. De commissie, onder leiding van prof. dr. L. v. d. Horst, heeft over deze moeilijke kwestie rapport uit gebracht. Reeds is, doordat voorstel len van deze commissie uitgevoerd zijn, een verbetering ingetreden. Verbeteringen. In Groningen werd een hulpasyl geopend, dat 60 verpleegden kan op- nemen. Het noodasyl in de Bijzon- fing van alle belastingen of"de stich-1 dere Strafgevangenis in Den Haag ting van een Universiteit. De belas tingbetaler van heden zou waar schijnlijk geen moment aarzelen om de winst van het ogenblik te kiezen. De burgerij van 1574 echter schonk Leiden een Universiteit, die stad en land nu nog siert. zal weldra plaats bieden aan zeven tig psychopathen. Mede na enkele verbouwingen in Avereest, zo meent minister Donker, zullen nu spoedig de „passanten" uit I 20u doen toenemen. Omdat de Chem. de huizen van bewaring zijn verdwe- Fabriek „Naarden" in dit opzicht al nen. Ihet een en ander wist werd het re- Belangrijk is ook, dat in 1952 in Utrecht het Selectie-instituut is ge opend. In deze centrale inrichting wordt, na een observatieperiode en met kennis van de diverse verple- gingsmethoden, advies uitgebracht over de verdere verpleging van de ter beschikking gestelden. TIJGER VAN HEIMWEE GESTORVEN. Gistermorgen arriveerde aan de Lloydkade te Rotterdam het m.s. „Zeeland", dat, zoals wij reeds schre ven, drie tijgers aan boord had. Oor spronkelijk waren het er vier, doch een van de dieren is van heimwee gestorven. De tijger heeft tien dagen en nachten in zijn kooi zitten huilen. kwartalen. Het desbetreffende index cijfer bleef namelijk gehandhaafd op 151. De industriële productie (zonder bouwnijverheid)' gaf, als gevolg van de verhoogde arbeidsproductiviteit in het tweede kwartaal van 1953 een toeneming te zien en wel tot het niveau van het laatste kwartaal van het vorig jaar het index-cijfer kwam van 154 in het eerste kwar taal op 158 in het tweede kwartaal van dit jaar. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem zal Dinsdag 6 en Woensdag 7 October a.s. geen audiëntie verlenen. NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND President Eisenhower heeft giste ren de plaatsvervangende onder-mi nister van buitenlandse zaken H. Freeman Matthews benoemd tot am bassadeur in Nederland. He benoemde Selden Chapin, die tot dusver ambassadeur in Den Haag is geweest, tot gezant in Panama. Verdacht van reeks knoeierijen De rechtbank in Den Haag heeft zich twee dagen bezig gehouden met het onderzoek naar de onregclmatig- heden bij het Haagse bankiershuis K. en S. De verdachten, de 80-jarige firmant van het bankiershuis J. S. en de 53-jarige procuratiehouder J. M. uit Delft, thans gedetineerd, wor den o.m. beschuldigd van verduiste ring, oplichting, valsheid in geschrif te en ontduiking van belasting. Een cliënte van het bankiershuis uit Voorschoten had bij het bankiers huis effecten gedeponeerd. De fir manten en de procuratiehouder zou den zonder haar toestemming deze effecten hebben verkocht voor 21.410,55 en naderhand dergelijke effect-en gekocht voor 15.472,74. Het verschil, 'n bedrag van 5.937,81 zou gedeeld zijn door de beide fir manten, S. en de thans overleden K., en de procuratiehouder M. Verdachte M. ontkende alles en herriep enige, malen eerder afgeleg de verklaringen. Als getuige werd o.a. gehoord mr. J. M. Barens, advocaat te 's-Graven- hage, die de belangen had behartigd van mevrouw K. en van de erfgena men van de in 1951 overleden fir mant van het bankiershuis, wijlen de heer K. Bij de liquidatie van het bankiers huis na het overlijden van deze fir mant, werd beweerd, dat er grote vorderingen op de familie K. waren, waardoor de erfgenamen niets te vorderen zouden hebben. Integen deel, zij zouden een schuld aan de bank moeten betalen. Mr. Barents verklaarde, dat hij aanvankelijk ge loof had gehecht aan hetgeen M. hem had medegedeeld en dat hij de juist heid en de betrouwbaarheid van de liquidatiebalans niet had betwijfeld, M. had mr. Barents gezegd^ dat de nu overleden firmant ook hem had Ook hazen ziek Het laboratorium voor diergenees kunde te Maissons-Alfort bij Parijs heeft meegedeeld, dat dezer dagen voor het eerst ook twee hazen door de konijnenziekte zijn aangetast. Tot nu toe heeft men aangenomen dat een dergelijke besmetting niet mo gelijk was. Het ir wel waarschijn lijk dat de hazen beter tegen de ziekte bestand zullen zijn dan de ko nijnen en dat alleen de zwakke ha zen er aan zullen sterven. Nederlandse vinding vertraagt het bederf Het hoeft de Nederlandse huis- j searchlaboratotium van deze indu- vrouw binnenkort niet zo gauw meer strie ingeschakeld. En nadat acht ja- I ren is geëxperimenteerd, waarbij men sla-saus en reuzel en allerlei andere stoffen rustig heeft laten be derven en met gallaten uitgeruste producten laten verorberen door ratten (om te kunnen vaststellen, dat het nieuwe middel geen gif be vatte) is thans de oplossing van het ranzigheidsprobleem gevonden. Er waren al enige andere produc ten in omloop, bijvoorbeeld het pro- pylgallaat en in de Ver. Staten het „nordihydroguajaoctine-zuur" maar deze middelen sorteerden of weinig effect, of zij brachten een onaangename bijsmaak mee. Met de uit het galluszuur (dat uit Spanje en Amerika geïmporteerde eikels wordt gehaald), bereide gal laten is dit niet het geval. Zij oefe nen geen invloed uit op de smaak van het product, zijn niet schadelijk voor de gezondheid en werken heel goed. Bovendien zijn zij erg goedkoop. De prijs, waarvoor de fabrikanten de nieuwe stof, nu zij is goedgekeurd van de Chemische Fabriek „Naar den" kunnen kopen, bedraagt 0,8 ct. per kg., zodat verwacht mag worden dat vethoudende producten, waar van het leven door toevoeging van gallaten is gerekt, slechts één cent per kilo duurder zullen zijn dan ar tikelen, die van het bederfwerende middel zijn verstoken. Intussen hebben het TNO en de Chemische Fabriek „Naarden" ook een middel gevonden dat roomboter langer houdbaar maakt. Dit middel is niet afkomstig uit galluszuur, daar het bederf van roomboter niet, zoals bij andere vetten, tewijten is aan oxydatie, maar uit een volkomen an dere stof. De ontwikkeling van een bederfwerende stof voor roggebrood en andere broodsoorten bevindt zich in een vergevorderd stadium „Trouw". - te overkomen, dat zij ranzig gewor den rundvet of reuzel uit haar kel der haalt. Binnenkort zal namelijk een Nederlandse vinding worden toegepast, die vethoudende levens middelen veel langer houdbaar maakt dan thans het geval is. Door het toevoegen van een kleine hoe veelheid octyl-gallaat of dodecyl- gaüaat aan het product, wordt bij voorbeeld het leven van koekjes, dat thans niet langer dan 28 dagen duurt gerekt tot 84 dagen, de levensduur van sla-saus wordt door dit middel van 28 op 70 dagen gebracht, die van pinda's van 57 op 119, die van kippenvet (en ook van pakjes kip pensoep) van 56 op 780. die van reu zel van 150 op 750, en die van rund vet van 150 op 1050 dagen. Dit zijn de resultaten van een on derzoek, door het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek van het TNO te Utrecht in samenwerking met het research-laboratorium van de N. V. Chemische Fabriek „Naar den" meteeen na de oorlog is inge steld en onlangs zijn bekroning vönd in een Koninklijk Besluit, dat de toepassing van de zogenaamde gallaten in verschillende vethou dende product-en goedkeurt. Vele huisvrouwen, die in de oor logsjaren meenden, over een voor raadje reuzel of rundvet te beschik ken, kwamen, toen zij „krap zaten" tot de ontdekking, dat hun geham sterde levensmiddelen niet meer te gebruiken waren omdat ze ranzig waren geworden. Deze onaangena me ervaringen hebben de mensen van het TNO de koppen bij elkaar doen steken om te trachten een mid deltje uit te denken dat de houd baarheid van vethoudende stoffen bedrogen en dat deze minderwaar dige praktijken had uitgeoefend. Voor de politie had M. verklaard, dat hij zich inderdaad had schuldig gemaakt aan deze verduistering. Ter zitting ontkende hij echter hardnek kig enige schuld. Aan beide verdachten was verder ten laste gelegd dat zij met effecten tot een bedrag van ongeveer f 40.000 die aan anderen toebehoorden, ze kerheid hadden gesteld om een bij rechterlijk vonnis opgelegde ver plichting na te komen. Voorts wordt M. verdacht een valse kwitantie van 20.000 te heb ben opgemaakt. Middenstandsbeleid Op 7 en 8 October a.s. zal het 16e nationale congres van de Ned. Kath. Middenstandsbond in Arnhem wor den gehouden. Op dit congres zullen spreken mr. F. J. H. Bachg (princi piële uiteenzetting van punten voor het middenstandsbeleid); E. J. F. Mause en drs. P. J. A Hegelsom (handels- en vakonderwijs i.v.m. het vestigingsbeleid; dr. W. L. M. P. de Kort (sociale voorzieningen voor zelf standigen); prof. mr. C. P. M. Romme (verwezenlijking van het midden- starudstoporgaan in de P.B.O.); dr. A. E. M. G. van der Borg (brandende problemen in de bouwpolitiek); prof. dr. A. A. Ariëns (de maatschap pelijke betekenis van de midden stand); prof. dr. G. W. Groeneveld (het fiscaal beleid ten aanzien van de middenstand en de aanhangige fis cale wetsvoorstellen) Door het bondsbestuur van de N. R.K.M. wordt aan het congres aange boden een rapport van een commis sie, ingesteld door de middenstands commissie van de K.V.P. en N.K. M.B. In dit 193 pagina's tellend rapport wordt in de algemene inleiding aan dacht besteed aan de economische en maatschappelijke betekenis van de middenstand tegen de achtergrond van de historie. Tegenover de staats- socialisatie wordt de katholiek so ciale visie gesteld, waarin gestreefd wordt naar een economisch-maat- schappelijke orde, die de synthese be helst tussen persoonlijke verantwoor delijkheid en gemeenschapsverant woordelijkheid in een organische structuur. Gesignaleerd wordt span ning, onrust en onzekerheid in de middenstandskringen t.a.v. vaak niet begrepen overheidsbeleid. Met name wordt als oorzaak genoemd de on gemeen zware belastingdruk. Aan» gaande het vestigingsbeleid wordt op gemerkt dat de vestigingswet voor de Kath. Middenstandsbeweging gezien wordt als de hoeksteen van een posi tief en constructief middenstandsbe leid. Verdere materiële vraagstukken, waaraan in het rapport aandacht wordt geschonken zijn o.a. het mid- demstandsonderwijs, mededingings beleid, fiscaal beleid, credietbeleid, bouwbeleid en sociaal beleid. T.a.v. het laatste acht het rapport de sociale zekerheid bij zelfstandigen gebrek kig. De overheid heeft de plicht uit te zien naar geschikte middelen om het prijzenstelsel zodanig te beïnvloe den, dat de component van een rede lijke vergoeding voor de arbeid van de zelfstandige in de prijs tot haar komt en dit onder het aspect der sociale zekerheid. Gewezen wordt nog op de economische betekenis van de verschillende sectoren van het mid denstandsbedrijfsleven. In dit ver band wordt de aandacht gevestigd op het totaal der bedrijfsvestigingen van 373.154. het beste brood? Met het doel de kwaliteit van het brood op te voeren, is in Zwolle het initiatief genomen voor een nationale „Beter brood"-actie, die onder het motto; „Geeft acht op uw brood" wordt gehouden. Reeds zijn verscheidene hojider- den aanmeldingen binnen gekomen en zo zullen bakkers uit alle delen van het land op 20 October van hun broden, waarvan zij er dagelijks hon derden bakken, er één naar Zwolle ter keuring zenden. Door een lande lijke jury zullen de broden op sa menstelling, kleur, volume, bakaard, afwerking enz. worden gekeurd. De deelnemende bakkers krijgen niet alleen voor deze onderdelen van do keuring cijfers, och ook zullen zij een uitgebreid technisch rapport ont vangen, waarin op eventuele gebre ken wordt gewezen en waarin tevens richtlijnen worden aangegeven om die gebreken op te heffen. Voor de beste broodbakprestaties zijn prijzen beschikbaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8