3 TAARTEN VOOR 3 OCT. DE DOLLE MUSKETIERS" Eerste brief uit Louides van Tante Jo VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 an LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 WIE PUZZELT ER MEE? HYPOTHEKEN en Toor alle andere taken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en M akelaar jbedrijt v.d. Drift Oude Vest 29 Lelden Telet. 20513 (Advertentie) r~¥ 1 I 1 I ldo Siaaje m België bij Spa, Z-oek vier bekende namen op 1107 aangedaan worden. Horizontaal: 1 kraakbenige vis der Noordzee, 5 dwaalster, 12 gem. in N.H., 17 kamperfoelieachtige plant, 18 het plan van deze landvoogd der Nederlanden, om zich van Leiden meester te maken mislukte (1587), 20 leerrede, 22 zwemvogel, 23 ijve rig, 24 lang, smal en licht roeivaar tuig, 26 opera van Verdi, 27 voor deel, 28 turfland, 29 achting, 31 hard vet, 33 plaats op Ameland, 34 aca demische titel (afk), 35 schor, 36 helleveeg, 38 papiermaat, 40 rijks telwoord, 55 mikpunt, 56 sociëteit, 58 koffiehuis, 60 beroemd Nederl. leerdichter. 61 bijwoord, 62 droge, lichte hoest, 64 assistant Engineer (afk), 65 foei, 66 soort hond, 69 spe cerijachtige plant (Indonesië), 71 diamantgruis, 72 kleine hooistapel, 74 eerbied opwekkend, 80 eetgerei, 81 landbouwwerktuig, 83 leeg. 85 muziekzaal, 86 deel van een vuur wapen, 87 maandstand (afk), 88 draaikolk, 90 garstig, 92 ik (Lat), 93 verdikking der opperhuid, 94 stuk telefoon (afk), 41 mand, 42 zeerovers, I stof, 95 zijtak Donau, 97 daar is te 43 overslag, 45 witte rand langs Leiden een bekend dagblad gevestigd, brieven, 49 welriekende gomhars, 100 juffrouw, 101 richting van een Verticaal: 1 handling, waar -- gedachteloos een gewoonte volgt, 2 kleur, 3 plech ige gelofte, 4 plaat, de oudheid,, 5 wortel, 6 lus, 7 to neelspeler, 8 afkorting van neon, 9 geest, vernuft (Fr), 10 electrotech- nisch ingenieur (afk), 11 kraam, 13 voorzetsel, 14 bid (Lat), 15 zuiver, 16 in de richting naar omlaag, 17 oud "'"die in Frankrijk a d. Loir, 18 meisjesnaam, 19 zijtak Donau, 21 slot, 2.)' familield, 25 afval van gietijzer, 28 gom. in Zeeland, 30 tijdrekening, 32 rustig, 39 op 8 Febr. 1575 kreeg de stad Leiden een 36 fiat inser- lio (afk), 37 water in Friesland, 39 dit dorp was de legerplaats van Val- 51 drietenige struis, 52 voorzetsel, 53 schip, 103 vlug, 104 uitroep, 105 fa- dez tijdens het beleg van Leiden, 41 radio omroep vereniging (afk), 44 voor, 46 zetmeel, 47 aardappelen schillen, 48 bekende gravin uit het Beierse Huis, 50 ooievaarachtige vo gel, 52 rekening. 54 uitbraaksel van een vulkaan, 57 bekende afkorting, 59 afkorting voor ferrum, 62 dorp ten N. v. Woerden in Utrecht, 63 jongensnaam, 67 tevens, 68 deel van een bloem, hetwelk het stuifmeel op neemt, 70 grondsop, 71 vaartuig, 73 welgevormd, 75 jaar (afk Lat), 76 stad in Z. Arabië, 77 bijrivier van de Vecht in 'Overijsel, 78 bijwoord, 79 voorzetsel, 80 eenheid v. electrische spanning, 82 snelrit van een paard, 84 weinig, ziertje, 86 Hongaars com ponist van operetten, 87 stad in Bel gië, 89 roosachtige, doornige heester, 91 vlekje, 93 gem. in Limburg, 94 bergplaats, 96 dorp in N. Brabant, bij Vechel. 98 dorp in Geld., 99 voorzet sel. 100 honingbij, 102 muzieknoot, 105 voire excellence (afk). Bij juiste oplossing leest men op onderstaande cijfers vier namen van bekende personen tijdens het beleg van Leiden. Aan het kloek beleid en de onversaagdheid van bedoelde per sonen was het toe te schrijven, dat de stad het nog volhield. 17 7. 16. 55 9. 72. 74. 29. 19. 36. 59. 47. 69 87. 80. 104. 27. 35. 85. 4. 2. 34 95 88. 62 28 99. 52. 71 15. 13. 33 73. 12. 67. 103. 84. 31. 48. 46. 23 105. 75. 8 78. 10. 90. 100. 14. 22 89. Oplossingen worden tot en met Donderdag 8 October op ons bureau verwacht Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Voor deze bijzondere 3 Oct.-puz- zel worden als eerste, tweede en der de prijs een taart beschikbaar ge steld. Bovendien zes trootsprijzen in ie vorm van sieraden. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. bloed, 5. Somme, 10 Epe, 11. S.S., 13. Noë, 15. enk, 17 lampet, 20. sla, 23. keer, 24. op, 25 Êrp. 27. dollar, 29. brij, 30. Ako, 32. T.T., 33. omo, 35. krans, 37. smeer, 39. marge, 40. melde, 42. Ane, 43. Da, 45. Ike, 47. Ant, 49. Nornen, 52. lor, 54. lij, 55. rage, 56. ka 57. elf, 59. namens, 61/ kan, 62. ego, 64. Oda, 67. Serge, 68. sport. Verticaal: 2. Lek, 3. op, 4. eel, 6. Apen „Kunt U mij aan een aap helpen?", vroeg de klant. „Ja zeker, mijnheer", antwoordde de bediende. „Kijk, hier hebben we opgezette apen in allerlei maten". „Maar ik moet een levende aap hebben", hernam de klant. „Een levende?" herhaalde de be diende. „Nou, dan zal ik mijn baas eens even roepen". Onzeker Zij: „Maar man, wat speel je nu toch op de trompet?" Hij: „La Paloma blaas ik er in; wat er uit komt weet ik niet!" Zwijgen is goud „Wat speelt die vrouw erbarmelijk slecht", zei een heert tegen iemand, die naast hem zat in de schouwburg. „Dat is mijn vrouw", was het ant woord. Een poosje staarde de hèer be schaamd voor zich uit. Toen zei hij: „Ze speelt toch wel goed. Ik héb me vergist Het stuk is zo slechts ge schreden". „Ik ben de schrijver", was het ant woord. ont, 7. M.O., 8. mes, 9. merel, 11. smélt, 12. spelt, 14. tapijt, 16. nar, 1:3. Ako, 19. Era, 21. lor, 26. paraat, 27. Dongen, 28. Romein, 29. boedel, 31 karn, 34. melk, 35. K.M., 36. se, 37. Sm., 38. re, 41. salet, 43. drama, 44 angel, 46. Frans, 48. Nijl, 50. ora, 51 een, 53. Oka, 58. fee, 59. nog, 60. sop, 61. kar, 63. Gr., 66. do. De winnaars van deze week zijn: M C. van Maris, Houtmarkt 5, Lei den (sigarettenkoker); Th. W. M. Sluys, B. G. Cortslaan 46, Leider dorp (sieraad); L. Volders, Tieboel Siegenbeekstraat 24, Leiden (boek). De prijzen zuuen worden toegezon den. DE COWBOYS van de Q-RANCH (Vervolgverhaal door Joke). Die tocht zou tante haar levenlang niet vergeten. Vooreerst was daar de angst of ze de jongens nog tijdig zou kunnen bereiken en dan kwelde haar de grote vraag hoe ernstig het ongeluk van hun vader wel was. Zo stevig in het zadel gezeten, leek ze wel een cowboy met de grote hoed op voor de zon. In een flinke draf ging het er van door, zonder te rusten. Een gelukkig toeval was het dat het viertal mannen die mid dag in dezelfde kraal aan het werk wa ren. Ze hadden in de verte al een ruiter in een stofwolk zien aankomen en ze waren heel nieuwgierig en verbaasd om even later tante herkennen, die moe en warm bij hen van het paard sprong. In een kringetje stonden ze om haar heen, benieuwd te horen, waarom ze hierheen gekomen was. Nu bemerkte tante pas, hoe moeilijk het was om de ware reden van haar tocht te vertellen, nu de jon gens haar zo vrolijk aankeken. „John ik ben hier gekomen met geen prettige boodschap", begon ze. „Staat het huis soms in brand", lachte oom John. „Nee, natuurlijk niet, dan was ik toch zeker niet weggegaan". „Nu vertel dan gauw op, maar ik zie gezicht, dat het geen prettige „Nee, het is zeker geen prettig bericht. Ik werd opgebeld door jullie moeder jongens, dat je vader een ongeluk gehad heeft met de nieuwe auto". „Vader een ongeluk gehad, met zijn m« auto?" vroegen ze allebei gelijk. ,.!s 't erg tante? Leeft hij nog?" Was 't dicht bij huis?" allemaal vragen die Fred en Piet stelden en die tante niet kon beantwoorden. t „Jongens, ik weet verder niets. Je moeder was erg gehaast en legde de te lefoon dadelijk op de haak. Komen jul lie vlug mee naar huis, dan kunnen jullie je klaar maken om zo gauw moge lijk naar huis te komen". In de kortst mogelijke tijd zaten ze op hun paarden. Oom John ging ook mee en gaf Bill opdracht om alleen voor de paarden te zorgen. „Tante, vader zal toch niet dood zijn?", vroeg Piet angstig. „Ach nee jongen, stel je nu alsjeblieft niet het ergste voor", antwoordde tante troostend. Fred zei niet veel, maar bad zachtjes het ene weesgegroetje na het andere voor zijn vader. Hoe dichter ze by de ranch kwamen, e meer ze de paarden tot spoed aan- anden. Iet de trein konden ze die avond niet r weg en toen werd besloten dat ze de jeep zouden gaan en oom John lan rijden. Het afscheid was droevig maar tante trachtte de moed er nog in te houden ofschoon ze inwendig dacht dat het wel ernstig was. Onderweg werd niet veel gesproken. Oom John moest alle ge dachten bij de weg houden, die lang niet overal verlicht was. Piet en Fred zaten bang tegen elkaar aan geleund, telkens biddend voor hun vader. Het begon al een beetje licht te wor den toen zij bij de farm aankwamen. Het licht dat door de kieren van de gor dijnen doorscheen bewees, dat de be woners nog op waren. Oom John tikte tegen het raam en even daarna ver scheen moeder in de opening van de deur. De jongens vlogen op haar af, maar ze hoefden niets te vragen. Moe der keek zo in-bedroefd en haar ogen waren zo rood-gezwollen van het huilen dat zij al dadelijk begrepen: we hebben geen vader meer. Moeder omhelsde haar oudste zonen zo innig, alsof ze hun steun nodig had en toen kwam met tranen in haar stem de vreselijke waarheid uit haar mond: „Kinderen vader is over leden", en schreiend ging ze met hen naar de kamer. Moeder vertelde hoe het j ongeluk gebeurd was. Vader was met de nieuwe auto voor de tweede keer op weg. O, hij was zo blij geweest en zo trots met de mooie wagen. Maar hoe het gebeurd was, weet niemand, maar met volle vaart reed hij tegen een boom en de botsing was zo geweldig, dat de boom in de auto drong en vader tussen de bank en het stuur bekneld raakte. Hij moet vrijwel op slag dood gebleven zijn. Goede vrienden van haar zagen de ver nielde auto staan. Ze hebben nog gepro beerd om vader er uit te halen, maar dat ging niet zonder werktuigen. Aan vader was niets meer te doen en toch waren ze er vlug bij geweest, want ze hadden de slag gehoord. Droeve dagen volgden nu. Het was maar gelukkig dat oom John meegeko- was, die nu alles voor moeder regelde. Na de begrafenis werd overeengeko men dat Fred nu voortaan bij moeder zou blijven om de farm te besturen. Dat was een gewichtige taak voor zo'n jonge man, maar oom John zou voorlopig iedere week een dag komen helpen. Piet terug gaan om met Bül samen het cowboy-vak verder goed te leren. HOE HET NU VERDER GING. Fred werd door de meesterknecht, die an alles op de hoogte was, in de hoen derteelt bekwaamd, het was zo geheel anders dan cowboy te zijn. In zijn hart hield hij veel meer van paarden dan van hoenders, maar ja, 't moest nu een maal, hij, als oudste zoon, kon zijn moe der niet zonder hulp laten zitten. De zusjes en zijn jonger broertje gingen nog op school. Trouw iedere week kwam en intussen droomde hij nog stuk prairie er bij te kopen, om nog wat aan paardensport te kunnen doen. Met moeder ging het niet best. Bij de' heimwee die ze nog altijd naar haar familie in Holland had, miste ze nu ook de steun van vader, ook al probeerde Fred, door veel thuis te zijn, aan zijn moeder wat gezelligheid te geven. Het werd zo erg met haar, dat oom John haar aanraadde om eens een trip, dat wil zeggen, een tocht van een half jaar, naar Nederland te maken. Eerst wilde moeder er niets van horen, maar toen tante aanbood, om die tyd voor de huis houding te zorgen, toen kwam ze er toe om haar koffers te pakken en een paar maanden naar«-haar familie te gaan. Voor tante was het een welkome af wisseling, nu ze eens voor kinderen kon zorgen, want jammer genoeg, hadden ze zelf geen kinderen gehad. Oom John was nu meer op de hoenderfarm dan op de Q-ranch. Met plezier zag hij hoe Fred werkte om meer vooruit te komen. Bin nenkort zou er weer een auto komen, dan konden de zaken veel vlugger afge handeld worden en wie weet zou de farm zo uitgebreid kunnen worden dat het een ranch werd. Allemaal nog toe komstmuziek, maar Fred werkte als de beste. Bill en Piet konden het als steeds samen zeer goed vinden. Nu tante voor een half jaar weg was gingen ze bij Jerry Cooper inwonen, die het natuur lijk ook gezellig vond om 's avonds niet meer zo alleen te zitten. De datum van aankomst van Toon na derde al meer en meer. Fred had ge zorgd een paar dagen vrij te hebben om zijn beste vriend van de boot te halen. Met trots toonde hij em zijn nieuwe auto, waarmee ze samen naar de ranch van Jerry Cooper reden. Wordt vervolgd. Correspondentie Willy Hoogeveen, Zwarteweg 16, Noordwijk. Vind je er geen aardigheid aan, als het strand zo leeg is. Nu ik vind het heerlijk op een winderige dag een lange wandeling langs het strand te ma ken. zo met de wind door je haren. Fijn dat bij jullie thuis alles zo goed is. Je schrijft: we zijn zo gezond als een vis. Nu als jij dit briefje leest, zit ik nog in Lourdes, bij al die zieke kinderen. Laten we toch bidden dat Maria ze allemaal helpt, vooral om hun lijden met geduld te dragen. Dag Willy, groetjes aan de hele kinderschaar thuis. Margriet Neefjes, v. Panhuisstraat 53, Noordwijk. Je briefje met de twee ge dichtjes is vast niet aangekomen, want ik herinner me er niets van en ik lees altijd allemaal door. Waren ze zelj oom John een dag helpen en controle- i gemaakt? Jammer Margriet, je bent ook ren hoe de zaken stonden en 't moet tot grote eer van Fred gezegd worden dat hij heel tevreden was. Er zou zeker wel een jaar overheen gaan eer Fred het nieuwe vak volkomen onder de knie had deze keer niet gelukkig geweest, daar kan ik heus niets aan doen. Dank je wel voor zoveel groeten. Dag meiske. Griet Kraan uit Koudekerk, Gnep-i hoek 55, komt met een verhaaltje overt PECH. Op het hek van de school stond een jongen, hij heette Piet. Hij klom op het hek en ging er weer af. Weer klom hij er weer op en weer er af. Hij verveelde zich en keek eens rond. Ha! daar zag hij in de verte zijn vriendje aankomen. Hij zwaaide met zijn hand heen en weer. Daar kwam Gijs op een holletje aanlo pen. „Wat gaan we doen?" vroeg Piet. „Zwemmen", zei Gijs. „Heb jij centen Gijs?" „Nee, maar ik weet wat. We gaan aan de mensen vragen om hun pakken en koffers te dragen. Daar krijgen we mis schien dan wel een kwartje voor". Piet en Gijs gingen naar het station en gingen bij het houten hek staan wachten. Ze troffen het, want er kwam juist een trein binnen. Mannen, vrou wen en kinderen stapten uit en ze had den bijna allemaal koffers of dozen en pakjes bij zich. „Kijk Piet, die oude man daar met die koffer en die twee dozen, zullen we gaan helpen?" Ze gingen naar de man toe en ze vroegen: „Koffertje dragen meneer?" De oude man keek de jongens eens „Vooruit dan, ieder een doos dragen!" „Waar moeten we heen, meneer?" „Ginds bij die kruidenier". Ze liepen naar de winkel toe. Het oude mannetje sukkelde achter hen aan.. „Hier is het", zei Gijs. De oude heer zette zijn koffer neer en gaf de jongens ieder een rol zuurtjes. Toen pakte hij de koffer en de dozen en verdween in de winkel. „Pech gehad", zei Piet. Maar Gijs zei: ,We hebben toch wat gehad". Ina Kraan uit Koudekerk heeft haar verhaaltje een beetje door elkaar ge haald. De volgende keer eens goed over lezen meisje, nu moet ik er zoveel aan veranderen. Probeer het nog maar eens, je kunt het best. Dag Ina. Zwaartillend Een boer stuurde zijn knecht naar het station, oim een kippenhok af te halen, dat met de trein was verzonden. „Lieve hemel", riep de boer, toen zijn knecht terugkwam. „Wat denk je dat je nu meegenomen hebt?" „Het kippenhok", antwoordde de knecht, „maar ik heb geen rug meer over van het sjouwen". „Dat is geen kippenhok sufferd", riep de baas. „Dat is de bagageloods van het station". Verantwoording „Maar kerel", schreeuwde de patroon, „wat heb je nu voor een sufferige winkeljuffrouw aangenomen?" „Kom, kom mijnheer", was het antwoord van de chef. „Ze is voor de beddenafdeling". Ook wat Zij: „Je moet niet al tijd op schoonmoeders afgeven!". Hij: „Kind, waar maak je je toch druk om. Ik heb het toch niet over jouw schoonmoeder, maar over de mijne!". Oplossing „Mag ik even een springtouw van de kinderen gebrui ken, mevrouw?", vroeg de dienstbode. „Waar heb je dat voor nodig, was de wedervraag. „Ik heb vergeten, om mijn drank je voor het innemen te schudden, mevrouw". Niet geteld „Mag ik wat insec tenpoeder van U hebben". „Hoeveel?" „Nou, om U de waarheid te zeg gen, ik heb ze niet geteld". Suf Bediende: „Hier is een pak voor U, mijnheer". Patroon: „Laat maar m de wacht kamer staan. Dat komt morgen wel, ik kan nu niet gestoord worden". Bediende (even later): „Mijnheer, dat pak was toch niet voor U". LOURDES, 30 September. Ik kom jullie gauw vertellen dat ik veilig en wel in Lourdes ben aangeko men. In alle vroegte hebben wede H. Mis bijgewoond en toen zijn we naar een groot plein gegaan dicht bij de grot. We moesten ons opstellen in een pro cessie en zagen toen de 220 zieke kin deren langs ons rijden in kleine wa gentjes of op brancards. Ieder kindje had een bosje rode en witte anjers in de handen en zij die de handen niet kon den gebruiken hadden de bloemen op de dekens liggen. Nadat allen rondom de grot stonden opgesteld gingen de grote mensen er achter staan en toen begon de H. Mis, opgedragen door de Bisschop zelf. Op de preekstoel stond een pries- deslied. Op drie brancards lagen duizen den brieven van andere zieke mensen. Die brancards werden door kinderen naar de grot gedragen. O, wat was dat aandoenlijk en Maria in de hemel zal dat alles zeker ook wel mooi gevonden hebben. Toen alle kinderen weer in hun wagentjes lagen kwam de Bisschop zelf preken voor de kinderen. Ja, sommige kinderen hadden veel pijn, maar dat moesten ze offeren voor de mensen, die zo weinig van O.L. Heer willen weten. Daarna moesten alle kinderen hardop een kruis maken want we kregen de zegen van Monseigneur. Lieve kinderen bidden jullie toch alle maal goed mee, er zijn zulke stakkerds bij. Er zijn jongens met een gezonde kleur, sterke handen, maar met lamme benen. Ik zag een meisje van 10 jaar, met een mooi wit tasje, maar ze kon ook niet lopen. O, ja, dat vergat ik nog te zeggen, alle meisjes hadden 'n blauwe strik in het haar. In het ziekenhuis worden ze goed ver zorgd en ik ga ze daar eens opzoeken. Zal ik ze de groeten van jullie doen? Volgende week vertel ik verder. Dag kinders. Groetjes uit Lourdes. TANTE JO. Na de H. Mis kwamen de verpleegsters en helpers de kinderen uit de wagentjes halen en droegen ze naar de grot waar ze zelf de bloemen mochten neerleggen. Vader Bisschop stond er naast en hielp ook mee. Er waren zulke ongelukkige kinderen bij dat ze door twee dragers geholpen moesten worden. Intussen zon gen de grote mensen het bekende Lour- schendam. Je best gedaan Hillie. Alles was goed en keurig in orde. De groetjes aan Corrie en Koos en ook aan vader en moeder. Jan en Ria van Santen, Ofwegen 11, Woubrugge. Ik heb je verhaaltje wel twee maal overgelezen, maar ik zal het maar niet plaatsen, want het is haast onmogelijk dat een kleutertje op een vrije Woensdagmiddag wegloopt en 's avonds pas om half 10 thuis gebracht wordt. Het was anders wel een aardig Joke en Rini Vroonhof, Voorweg 7, Noorden. Joke heeft het juiste woordje gevonden en die Rini is toch een geluks vogel om zo vlug achter elkaar een boek te winnen en dan nog bij de kinder spelen een tweede prijs te krijgen. Ik ben blij dat je het boek zo mooi vond. Grardje Koek, Westeinde 32, R'veen. Dat is me toch ook wat, dat ik jou voor een jongen had aangezien, maar' nu weet ik het wel beter. De oplossing was prima. Dag meiske. Ludy v. d. Meer, Kapteynstraat 21, Leiden. Zo Ludy ik zal jou meteen maar feliciteren met je verjaardag. Hoe gaat het nu met Keesje? Ik hoop dat hij nu beter is. De groeten ook aan va der en moeder. Wout Warmerdam, Essenweg 4, Roe- lofarendsveen. Heb je er lang over moe verhaaltje. Probeer eens wat anders. Annie en Jopie v. d. Berg, Koninginne weg 18, N'hout. De oplossingen waren netjes verzorgd, maar hadden jullie heus geen tijd om er een klein briefje bij te schrijven. Martha Vonderbank, Plantage 5, Oude Wetering. Martha moet maar eens het ten zoeken WouC'eer ie de* £ie getaUen «TSiTSiM had? Sommige kinderen vonden het wel moeilijk. Toch zal ik nog eens meer der gelijke opgaven geven, daar leren jullie goed bij nadenken. Adrie v. d. Berg, 's Gravend.weg 25, Voorhout. Jij hoopte ook al op een prijs, maar 't was deze keer mis. Volgende keer nog maar eens proberen. Hillie van Riek, Voorb.weg 67, Leid- Henk v. Berkel, Noordeinde 186, Roe- lofarendsveen. Jij bent vandaag de laat ste, die een antwoordje krijgt Je hebt een fijne vacantie gehad en nu weer hard aan het leren om het volgend jaar weer over te gaan. Dag Henk. De andere kinderen moeten nog even geduld hebben. Dag allemaal. TANTE JO en OOM TOON. naderen de bewoonde wereld, ke. Er driven al kop jes op t

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6