Pres. Eisenhower treedt op tegen de havenstakers MORGEN GEEN KRANT Taft-Harteywet wordt toegepast Incident in „Indisch dorp" Niet-aanvalspact met Sovjet-Unie? leJ Oostenrijkse invlieger door Russen vrijgelaten INGESCHAKELD Christchurch-race zakt als zwakke pudding in elkaar Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VK1JUAU Z OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13007 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 1 0.47 p. w., f 2.p. mnd„ f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 l^ilORGEN breekt de dag weer aan, dat Leiden in rep en roer ver keert tèr feestelijke herdenking van de bevrijding der stad op de derde October van het jaar 1574. Het onprettige gevolg van deze prettige viering is, dat er morgen geen krant in de bus valt. Bizonder op Zaterdagavond zal dat wegblij ven van de krant als een gemis wor den gevoeld. De Leidenaars zeiven zullen het niet in de gaten hebben, aangezien zij, na zich met hutspot te hebben verkwikt, hun vreugde over het ontzet de teugel zullen vie ren. Maar wij kunnen ons indenken, dat in andere gemeenten en hoe verder van de feeststad verwijderd, les te sterker men over 't uitblijven van de Zaterdagse krant allesbehalve te spreken is. Er is gepoogd door gis teren en vandaag de krant een groter omvang dan gebruikelijk te geven, enigszins het gemis te vergoeden, al thans te verzachten. Er is overwogen een beperkte krant op Zaterdag uit te geven, doch de technische mogelijk heid daartoe ontbrak. De derde Octo ber is voor Leiden een stedelijk hoog feest, dat, zonder dat de kerkelijke autoriteiten daartoe aanwijzing heb ben gegeven, zeer nauwgezet „ge vierd wordt als Zondag". Het enig ingrijpen van kerkelijke autoriteiten in het 3 Octoberfeest is van negatie ve aard. Ondanks de Zaterdagavond is er nergens biechthoren, en on danks de Octobermaand nergens Lof! Dit is wel kentekenend voor de alge- iele feeststemming, waarin Leiden morgen verkeert. Het moge en daarom vertellen we 't ook ons ter verontschuldiging dienen. Wie nog niet overtuigd mocht zijn, dat het uitblijven van de Zaterdagse krant een noodzaak is, welke met de beste wil niet ondervangen kon wor den, menge zich morgen in het feest gewoel. Hij zal in het ontzettende ge roezemoes van de ontzette veste het gemis spoedig vergeten en begrijpen, dat in zulk een jubelende vrijheids stad elke normale arbeid als verraad aan de Spanjaarden wordt be schouwd! Tegen een der grootste havenstakingen Het geallieerde commando te Seoel heeft meegedeeld dat Indische bewa kingtroepen tijdens een demonstratie van anti-communistische krijgsgevan genen tegen Poolse en Tsjechische lé den van de Koreaanse repatriërings commissie één persoon hebben gedood en zes gewond, van wie er één zeer ernstige verwondingen heeft opge lopen. Het incident gebeurde in het zoge naamde „Indische dorp" op Korea. Gezegd wordt dat de krijgsgevange nen zich reeds enige dagen verzetten tegen het bezoek van dokters uit de neutrale landen die in de commissie zitting hebben. Toen enkele Polen en Tsjechen gisteren vastbesloten wa ren toch een ziekenbarak te betreden sloeg het vijandig vertoon om in ge welddaden. De Noordkoreaanse ge vangenen van een andere barak na men ook een dreigende houding aan. Aanvankelijk konden de Indische be wakingstroepen de 500 gevangenen nog zonder gebruik van vuurwapens in bedwang houden. Toen enkele krijgsgevangenen over de afraste ring begonnen te klimmen om zich bij hun makkers te voegen in de barak waar de Polen en de Tsjechen een inspectie wilden houden, brak het tumult los. Met geweren en gummi stokken werden de demonstranten tenslotte uiteengedreven. Zeven krijgsgevangenen bleven op de grond liggen. Een van hen was reeds over leden. Het incident kwam als een verras sing voor de diplomaten op het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties in New York, die niet beter wis ten of de Indische troepen waren ont wapend. President Eisenhower heeft gisteren de bepalingen van de beroemde anti- stakingswet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op een van de grootste havenstakingen die ooit in de Verenigde Staten uitgebroken is en hij stelde een commissie van onderzoek van drie leden in, die hem vóór Maandag te middernacht verslag moet uitbrengen. Eisenhower kan op grond van hun rapport het departement van Justitie opdracht geven de slaking bij gerechtelijk bevel 80 dagen te doen opschorten. In deze periode van „afkoeling" kunnen pogingen gedaan worden cm tot een vergelijk te komen over de looneisen van de 60.000 havenarbeiders, die Woensdag te middernacht het werk hebben neergelegd. haven, maar gistereren was er een ware uittocht van 68 schepen, die de wijk namen voor de stakingsoproep Van de staat Maine tot de staat' van kracht werd. De spoorwegen Virginia liggen 12 havens aan de hebben het vervoer naar de haven- Oostkust met inbegrip van de1 steden gestaakt om opeenhopingen New Yorkse stil en er dreigt een van goederen op de kaden te voor verlies van millioenen en millioenen komen. De stakers posten om werk- dollars. De ingewikkelde bepalingen j willigen te verhinderen aan de slag van de anti-stakingswet maken hette gaan, maar er kwamen geen rel- nnn>..«ni.i;niMir flat jjgj departe-1 letjes voor. De staking was algemeen, 1 ji— j~ naijver die tussen de onwaarschijnlijk ment van Justitie vóór het begin van de volgende week kan ingrijpen. De vakbond van de havenarbeiders, die vorige week uit het vakverbond AFL gestoten is, heeft bekend gemaakt dat hij gehoor zal geven aan een ge rechtelijke uitspraak. Twee grote passagiersschepen de Franse „Liberté" en de Ameri kaanse „Constitution" zijn gisteren in de New Yorkse haven gemeerd met behulp van motorboten, omdat het sleepbootpersoneel met de haven arbeiders meestaakt. Gewoonlijk ver laten dagelijks 25 a 30 schepen de De ban voor kardinaals-vervolgers De Vaticaanse congregatie van het consistorie heeft bij decreet de ex communicatie afgekondigd van allen, die de hand gehad hebben in de schorsing van kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat, aartsbisschop van Gneisen én Warschau. Het decreet noéhit de tegen de kardinaal geno men maatregel van de Poolse rege ring heiligschennis. ondanks bonden heerst. Léon Jouhaux, de president van het socialistische Franse vakverbond „Force Ouvrière", droeg evenals de andere passagiers van de „Liberté" zijn eigen bagage van boord. ,,A1 ken ik het motief van de staking niet, toch beschouw ik dit als een daad van solidariteit van de ene arbeider tegenover de andere", zo merkte hy op. In Baltimore «liggen 67 schepen in de haven, waarvan er 22 in het dok liggen en dus niet door de staking worden getroffen. In Boston wordt niet geladen of gelost en in Portland, waar geen schepen in de haven lig gen, wordt slechts een schip ver wacht. STAKINGSOPROEP ZONDER SUCCES Aan een oproep van de ^Franse- communistische vakvereniging der spoorwegarbeiders tot een staking van 24 uur in het Zuidelijke deel van Frankrijk is Vrijdag vrijwel geen ge volg gegeven. Vrijdagmorgen vertrokken alle treinen op de belangrijke lijnen op tijd uit het „Gare de Lyon", het Pa- rijse eindpunt van het betrokken gebied. De treinen op de trajecten Nice, Marseilles, Lyon kwamen met een vertraging van twee a drie uur te Parijs aan. De vakvereniging had de spoor wegarbeiders tot staking opgeroe pen uit protest tegen het feit, dat vandaag vier spoorwegarbeiders voor een discipinair gerechtshof moesten verschijnen voor hun aandeel in de Augustus-staking. Wegens het 3 Octoberfeest zal de Leidse Courant morgen niet verschijnen „Moordend werk" De „Salzburger Nachtrichten" heeft een gesprek gehad met Otto Dermat, een Oostenrijker, die in Oostenrijk is teruggekeerd na als invlieger voor de Russen dienst te hebben gedaan. Der- mat, die als kolonel bij de Duitse luchtmacht diende, was na de oorlog bouwvakarbeider te Linz, zijn woon plaats in Opper-Oostenrijk, toen hij in 1946 in de Sowjet-zone door enkele Russen werd aangehouden en per auto naar Wenen gevoerd. Daar liet men hem de keuze tussen 25 jaar gevangenisstraf als oorlogsmisdadiger een contract voor 12 jaar dienst als Volgens de leider der Amerikaan-taTlieger in Siberië- se democratische partij, Stevenson,! Emigratie naar Australië De aanmeldingen voor emigratie naar Australië bewegen zich thans weer in stijgende lijn. Iri de maand Augustus waren er in totaal 1227 aanmeldingen tegen 585 in Augustus van het vorige jaar. Medio Septem ber werd het hoogste aantal aanmel dingen van dit jaar bereikt. Ook ten aanzien van Canada valt een stijging te constateren, de aan tallen bedragen hier resp. 1715 en 1833. Voor Brazilië, waarvoor zich een jaar geleden nog niemand aanmeldde waren er in Augustus 1953 112 ge gadigden. Een cijfer, dat zich goed aanpast bij de mogelijkheden in het experimentele stadium waarin de emigratie naar dit land zich thans bevindt. De belangstelling voor Nieuw Zee land en Zuid Afrika tenslotte laat een daling zien, n.l. resp. van 669 tot 193 en van 442 tot 254. Het totaalcijfer toont ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar een stijging van 3411 tot 3619 aanmeldingen. heeft president Eisenhower een voor stel in overweging genomen tot het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie. Stevenson zei, dat dit niet-aanvals verdrag kan worden gesloten tussen de Sovjet-Unie en de Europese de fensie-gemeenschap, zoals voorgesteld door kanselier Adenauer, of tussen het gehele Sovjetrussische blok en de NATO-landen. Stevenson legde zijn verklaringen af na een onderhoud met president Eisenhower naar aan leiding van zijn geruchtmakende rede tijdens het Democraten-congres in Chicago. De acht leden van de Arabische Liga hebben een plan in overwe ging genomen tot het aanleggen van een grote verkeersweg, die de Per zische Golf met de Middellandse Zee zal verbinden. De weg zou slechts een derde van de lengte der huidige zee route door het Suez-kanaal zijn. Er zijn belangr-ke commerciële en stra tegische voordelen aan verbonden. Het gehele project zou binnen vijf jaar kunnen worden voltooid. Het staatshoofd van Saoedi-Ara- bië, koning Ibn Saoed, zou zeer wel willend tegenover het plan staan en bereid zijn een groot deel der on kosten te dragen. Veertien personen zijn om het le ven gekomen en acht gewond, toen Donderdag een volle autobus tenge volge van een defect aan de remmen in Asuncion, de hoofdstad van Para guay een ongefuk kreeg. Singapore vaart niet meer op Atjeh De reders van Singapore hebben besloten, hun schepen niet meer die havens van Atjeh te laten aandoen, die door de revolte worden getroffen. Zij vrezen, dat de Indonesische re gering beslag op hun schepen zal leg gen voor het vervoer van troepen. Intussen zijn volgens een commu. niqué van het leger tijdens gevech ten te Kampong Delima, die drie uren hebben geduurd, tw'ntig bendeleden gedood. Vijf karabijnen zijn in be slag genomen. De treinverbinding tussen Idi en Pangkalan Soesoe is se dert 28 September weer hersteld. Dermat koos het laatste. Hij kreeg een hele serie „Migs" in te vliegen op de basis Novo-Sibirsk en vele straalbommenwerpers. Soms moest hij wel een tiental proefvluchten op één dag maken. Herhaaldelijk vloog hij door de geluidsmuur en hij be reikte hoogten van 18 kilometer. Reeds in 1944 had hij de eerste Duit se straaljager beproefd. e Russen namen de strengste voorzorgsmaatregelen om te voorko men, dat de invhegers met hun ma chines uitweken. Zij kregen slechts brandstof voor een afstand van 500 km. mee en stonden steeds onder be waking van luchtmachtescadrilles, die order hadden een proefvliegtuig terstond- omlaag te schieten als het verdachte bewegingen maakte. Dermat zeide, dat het „moordend werk" was. Na een dag vliegen strompelde hij halfdood van het vliegveld af en na drie maanden kreeg de hoogteziekte hem steeds weer zo te pakken, dat hi> enkele we ken rust moest nemen. Dermat had 68 invliegers zien verongelukken. Of zo'n ongeluk te wijten was aan een constructiefout van het vliegtuig of aan uitputting van de piloot zelf, was nooit na te gaan. Dermat vertelde, dat de eerste Duitse straaljagers slechts weinig bij de „Mig 15" ten achter waren. De Russen hadden hem laten gaan, omdat hij niet meer in staat was tot vliegen. SPA/V/F FNIGE DAGEN GELEDEN is er een overeenkomst gesloten tus sen de Ver. Staten van Amerika ener zijds en Spanje anderzijds, waarbij Amerika de beschikking kreeg over marine, en luchtbases in het Iberi sche schiereiland, in ruil voor econo mische hulp. Met dit verdrag is Spanje einde lijk ingeschakeld in het Europese verdedigingssysteem, zij het langs een omweg, welke omweg noodzakelijk is geworden, dank zij de afwijzende houding welke de Westerse wereld aanneemt tegeilbver het regiem van Franco. Ook nu heeft men nauwe lijks een goed woord over voor deze overeenkomst, welke toch in de toe komst wel eens een zeer belangrijke zou kunnen blijken. De Westeuropese defensie is 0 weliswaar uitgegaan van de gedachte, dat in elk geval een eventuele aanval uit het Oosten moet worden opgevangen en zo dicht mogelijk bij 't IJzeren Gordijn, maar men moet toch ook rekening houden met de mogelijkheid, dat die aanval niet wordt opgevangen. Dan zal de Westerse verdediging zich moeten kunnen terugtrekken op een z.g. bruggenhoofd, dat zy als spring plank zal dienen te gebruiken voor een bevrijdingsoffensief. Men neme Korea maar eens als voorbeeld. Ook daar trachtten de troepen van de Verenigde Naties de opmars te- Noordkoreanen te stuiten, maar te vergeefs. Zij werden teruggedrongen op een klein gebied rondom de ha ven van Poesan. Maar toen begon men Poesan vol te proppen met sol daten en voorraden en weldra kon van Poesan uit de victorie beginnen. Het is niet te hopen, maar het zou wel eens kunnen gebeuren, dat Span je ook zo'n rol zou moeten spelen. Het is er in elk geval voor geknipt, want het ligt buitengewoon gunstig achter de ontoegankelijke wal van de Pyreneeën en verder aan alle kanten omgeven door het water van de zee. Bovendien is de bevolking sterk ge kant tegen het communisme, zodat men zich moeilijk een beter bond Ook R.A.F. trekt zich bescheiden terug De met zoveel ophef aangekondigde en voorbereide „Christchurch Race", waarvan de organisatoren hoopten, dat zij de wereld weer terug zou voeren naar de spannende dagen van de de beroemde „Melbourne Race" in 1934, vertoont angstvallig veel overeenkomst met een schone pudding, die naar n.ate zij uit de vorm komt, meer nijgingen tot ineenstorting gaat vertonen. Toen de race bekend werd, zouden er een respectabel aantal deelnemers zijn en Nederland vond het maar gelukkig, dat de K. L. M. ook vlug in schreef, anders zouden wij er misschien wel naast gegrepen hebben! Nu de vooravond van de race aangebroken is, blijkt echter, dat er geen sprake van „naast grijpen" is geweest en dat de organisatoren met iedere deelnemer gelukkig zijn, al zou hij ook op het laatste nippertje intekenen want steeds meer brokkelt het bouwwerk af. Reeds kort, nadat de voorbereidingen begonnen waren, trokken enkele deelnemers zich terug, enkele dagen geleden moesten we berichten, dat er nug maar drie deelnemers aan de startlijn van de handicap-race en 8 voor de snelheidsrace zouden verschijnen en in de afgelopen 24 uur is de trotse pudding weer verder ineengestort, doordat de R. A. F. zijn straalbommen- werper uit de race teruggetrokken heeft, wegens „technische redenen". Er blijven nu dus nog drie deelnemers aan de handicap-race een par ticulier, de K. L. M. en Nieuw Zeeland en 7 aan de snelheidsrace over. Het is voor de organisatoren te hopen, dat het vlug 8 October wordt en dat in die tussentijd het laatste stukje pudding onbeschadigd" uit de vorm te voorschijn komt! Overdracht Commando op Soesterberg genoot kan denken dan de Span jaard. Toch heeft men hier in het Wes ten zich altijd verzet tegen het denk beeld, Spanje te moeten opnemen in onze defensiegemeenschap. En waarom? Alleen ofdat Franco's re giem een dictatoriaal regiem is en afwijkt van de democratische staats vorm, waaraan men hier z'n hart heeft verpand. Franco herinnert te veel aan Hitler en Mussolini, twee manmen die stelsels vertegenwoor digden, welke men in de tweede we reldoorlog juist heeft willen neer slaan. Daarom kijkt men Franco met de nek aan en neemt een standpunt in, dat volkomen vreemd is aan elk gevoel van realiteit. JLIET WESTEN heeft intussen wel zoveel begrip voor de werkelijke situatie, dat het met voldoening de versterking van de defensie incas seert en blij is, dat Amerika een zaakje heeft opgeknapt, waarmee het Westen zelf z'n handen niet vuil wilde maken. Een tikje schijnheilig heid is hier wel te bespeuren. Wanneer het nu óm Tito zou gaan of om Malenkof, zou men dan ook eenzelfde standpunt innemen? Chur chill doet alle mogelijke moeite om tezamen met Eisenhower en de Fransman Laniel in contact te ko men met Malenkof en als Tito in En geland komt, wordt hij officieel ont vangen en verwelkomd. Zijn zij geen vertegenwoordigers van een totali- taS systeem? Wij moeten tóegeven, dat wij zelf niet graag onder dictatoriaal bewind zouden leven, een regeringsvorm, welke wij voor het Noordwesten van Europa noch voor Noord-Amerika geschikt achten. Er zijn echter vol ken welke nog niet aan de demo cratie toe zijn; waarom zouden wij hen een systeem moeten opdringen waar ze geen raad mee weten? De geschiedenis heeft bewezen, dat dictators gevaarlijk kunnen worden, dat is ongetwijfeld juist. Maar zo lang zij zich behoorlijk gedragen is er geen bezwaar tegen dictatoren, die regeren volgens de aard van hun onderhorigen. Wij zouden ons even goed kunnen verzetten tegen een meedoen van Spanje omdat ons de gedachte on verdraaglijk is, dat wij ooit nog eens bevrijd zouden moeten worden. In derdaad, ook dat is een onaangena me herinnering. Wij zouden ons ook verzetten tegen elk plan, om van te voren reeds als vaststaand aan te ne men dat Europa toch niet te verde digen is. Maar dat is iets anders dan met een dergelijke mogelijkheid re kening te houden. Gelukkig dat in Amerika het koele verstand de overhand heeft behou den op allerlei vooroordelen en wensdromen. „De militairen hebben de politici omver gelopen", zegt men. HOE wordt het weer? Donderdag heeft Lt.-Gen. I. A. Aler het commando overgedragen als chef-luchtmachtstaf aan zijn opvolger, Gen.-Majoor A. Baretta. De plechtigheid geschiedde op vliegbasis Soesterberg. De inspectie van de erewacht. Van links naar rechts: Minister van Oorlog en Marine Ir. C. Staf, Lt.-Gen. I. A. Aler; de commandant van het eskader en Gen.-Majoor A. Baretta. (Geldig van Vrijdagavond tot j Zaterdagavond. Opgemaakt 10 uiur). AANHOUDEND ZACHT. Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en j overdag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Aanhoudend zacht weer. 3 Oct. zon op 6.44 en onder 18.14; maan op 1.44 en onder 16.33 uur. 4 Oct.: zon op 6.45 en onder 18.11; maan op 2.05 en onder 16.46 uur. 5 Oct.: zon op 6.47 en onder 18.09; maan op 4.04 en onder 16.58 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 12 C. OSLO onbewolkt 8 STOCKHOLM onbewolkt 13 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 LONDEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM nevel 14 BRUSSEL nevel 13 PARIJS geheel bew. 12 BORDEAUX mist 7 NICE onbewolkt 17 WARSCHAU geheel bew. 15 BERLIJN nevel 16 FRANKFORT nevel 6 MüNCHEN nevel 9 ZURICH nevel 11 WENEN nevel 11 ROME onbewolkt 16 Korreltje De ware vrijheid wetten. luistert naar

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1