Rondom de „Ommelanden" is alles botertje tot de boom Dansende belastingcommies deed dansleraar de das om Drama in den Haag Jongen met stok geslagen KOSTER Kras oudje Kruideniers politiek 3ia*ite GOLF Het plan voor Het Watertje werd uitvoerig besproken ZWERVEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 DE LE1USE GOUKAN I rWEEDE BLAD PAGINA 2 Het „Ommelanden"-conflicht loopt ten einde. Broederlijk naast elkaar rondom de rondetafel geschaard, hebben di rectie en vakbond de laatste geschil puntjes geregeld en nu schijnt niets meer een zonnige toekomst in de weg te staan. Zoals men zich zal herinneren, wa ren de laatste moeilijkheden gelegen in de pensioenregeling; het conflict had ook bij dit tere punt zijn oor sprong gevonden. Nu was de regeiing hiervan niet zo heel eenvoudig, want er moesten voorzieningen getroffen worden voor de arbeiders, die weer in het bedrijf werkzaam zijn, voor hen, die in een ander zuivelbedrijf werken en voor degenen, die de gehele zuivel vaar wel gezegd hebben. Op basis van de bestaande C.A.O. is men echter geheel en al tot over eenstemming gekomen en tevens heeft men een oplossing gevonden KONINGIN WOONT CONFERENTIE BIJ Op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche is gisteren door het Cen traal comité van kerkelijk initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden een conferentie ge houden. Deze conferentie kreeg bij zondere betekenis, doordat zij ook werd bijgewoond door H.M. de Ko ningin. De minister van maatschappelijk werk Mr. F. J. Th. van Thiel betuig de in zijn toespraak zijn erkentelijk heid voor de wijze waarop kerkelijke en particuliere organisaties zich hun roeping en taak bewust zijn gewor den. De laatste spreker was rector P. Mommersteeg dir. van het Diocesaan sociaal charitatief centrum in het bisdom 's Hertogenbosch, die sprak over de taak van de goede buur. ZONDAG 4 OCTOBER K. J-M. V.- CONGRES Op Zondag, 4 October zal de Katholieke Jonge Middenstandsver eniging haar nationaal congres hou den in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. In de ochtendzitting zal dr. Klaas Steur Pr. het onderwerp „De men sen lebben God nodig" behandelen In de middagvergadering houdt Wou ter Prquin een inleiding onder de titel „God heeft de mensen nodig". Een omlijsting in het teken van het feest van Sint Franciscus „De -.jon van de lakenkoopman" zal door K. J.M.V -ers worden verzorgd. Ver wacht wordt, dat o.a. de staatssecre taris voor de middenstand dit con gres zal bijwonen. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7. 00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon. 7.15 Marialiederen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoon. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NNCRV: 10.00 Gramofoon. 10.03 Utrechts stedelijk orkest. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.3312.40 „Wij van het land", causerie). 12.40 „Wij van het land", Kinderbedevaart naar Lourdes", reportage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gramofoon. NCRV: 14.00 Metropole orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Piano, violen en bas. 15.45 Gramofoon. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramofoon. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool, altviool en piano. 17.55 Gramofoon. 18.00 13e Internationale tentoonstelling van fotokunst". 18.15 Sopraan, tenor en piano, en voordracht. 18.35 Raad- huis-praat. 18.45 Leger des Heils-mu- ziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gramo foon. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 21.00 Gevarieer de muziek. 21.30 „Mastklimmen", wedstrijd. 22.00 Gramofoon. 22.05 „Ik denk er zo over.... en U?" 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoon. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foon. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gramo foon. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nieuws. 8.15 Gramofoon. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra mofoon. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoon. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lir.gen. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gra mofoon. 13.25 Tirolermuziek. 13.55 „Beroemde Engelse Rechtszaken". 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Gramofoon. 16.15 Voor dracht. 16.30 Gramofoon. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoon. 17.45 Re geringsuitzending: N. van der Stoep: „Opvoeding en onderwijs in Nieuw Guinea". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Reportage of gra mofoon. 18.40 Cowboy muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 AVRO Jasz Sociëteit. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 „Saskia", opera. 21.25 „Middag in October", hoorspel 22.00 Lichte muziek. 22.40 Orgelcon cert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportac- tualiteiten. 23.30 Gramofoon. 23.40 24.00 Zang en orgel. voor de degradatie-gevallen, waar door stakers na hun terugkeer een lagere functie in het bedrijf moesten innemen. Er rest thans nog een zeer klein aantal moelijkheden van onderge schikt belang en dan zal de grote sta kingsactie, die ruim een jaar lang de gemoederen verhit en de belangstel ling geprikkeld heeft, tot het verle den behoren. ONBEKENDE SINTERKLAAS Verscheidene Hagenaars vonden in de omgeving van de Rijs wij kse weg briefjes van f 10, f 25 en f 100 De vinders deden aangifte bij de politie, maar er is nog geen eigenaar komen opdagen. Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. (Advertentie) De relletjes rondom de Nijmeegse universiteit Erkenning of uittreding Het Nijmeegse studentencorps heeft gisteravond vergaderd ter be spreking van het incident van 22 September 1.1. in het toen pas geopende „Trefcentrum". De leden hechtten eensgezind hun goedkeu ring aan het tactvol beleid van de senaat, toen in de nacht van 22 Sep tember toen de sociëteit op gezag van de politie moest worden ont ruimd en ook de 350 studenten uit Amsterdam, Leiden, Delft en Wage- ningen het gebouw moesten verlaten. De vergadering concludeerde, dat indien de Unie van Katholieke Stu dentenverenigingen in Nederland op 15 October a.s de structuur van het Nijmeegse studentencorps, met o.a. inhoudende de stichting van het „Trefcentrum", niet erkent, het Nij meegse Studentencorps zich genood zaakt zal voelen zich terug te trek ken uit de Unie van Katholieke Stu dentenverenigingen in Nederland. Naar wij vernemen wordt het standpunt van de senaat gesteund door de Sint Radboudstichting en door de hoogleraren van Nijmegen. Niet bijster elegant Tijdens het dansseizoen van het vorig jaar kreeg een Hoornse dans leraar op een Zondagavond een jon geman met zijn verloofde op bezoek, die zich na een kwartiertje ontpopte als een lokvogel van de Hoornse be lastingdienst. De belastingcommies Voorberg, die toendertijd in Hoorn werkzaam was, meende, dat er belastingovertredin gen werden gepleegd door de Hoorn se dansleraar. Deze stelde voor leerlingen de mogelijkheid open ook na het begin van een danscursus voor deze les sen in te schrijven. Zij moesten dan op de oefenavond, waarop zij zich kwamen aanmelden, een gulden entrée betalen en zich laten inschrij ven in de registers, waarna het cur susgeld verder in termijnen kon wor den betaald. De overtreding bestond nu hierin, dat voor lesgelden minder belasting verschuldig is, dan voor dansavon den en de spitsvondige belasting commies had dat maar eens eventjes lekker opgespeurd Hoe voortreffelijk de speurzin van deze commies, die thans naar Lei den is overgeplaatst, ook zijn moge, de Officier van Justitie, de gisteren voor de Alkmaarse rechtbank deze zaak in Hoger Beroep kreeg te be handelen, kon maar zeer weinig waardering opbrengen voor de wijze, waarop deze commies gemeend had zijn werk te moeten verrichten. Ondanks dit meende de Officier echter, dat er toch een overtreding gepleegd was en veroordeelde de dansleraar tot tweemaal 15 boete. De leraar was echter reeds eerder van dit beroep in hoger beroep ge gaan. omdat veroordeling enorm Man slaat zijn vrouw neer Voor een woning in de Insinger- straat te 's-Gravenhage is gister middag een moordaanslag gepleegd op een vrouw. De 46-jarige timmer man K. verwondde zijn 47-jarige echtgenote, van wie hij gescheiden leefde, zodanig met een bijl, dat zij onmiddellijk overleed. Dit geschied de op de stoep van de woning van de vrouw. De man, die, naar omwonenden verklaarden, vroeger in een zenuw inrichting opgenomen is geweest, woonde de laatste jaren niet meer thuis. Toen de vrouw gistermiddag het jongste dochtertje, tien jaar, van school had gehaald, werd zij voor haar huis opgewacht door haar man. Hij haalde een bijl te voorschijn en gaf haar daarmee enige harde sla gen op hals en hoofd. Toen de vrouw op de grond viel reed de man snel weg op zijn bromfiets. De bijl liet hjj achter. Voorbijgangers zagen het drama gebeuren, doch alles gebeurde zo snel, dat zij geen gelegenheid had den, tussenbeide te komen. Mevr. K. had vier dochters, waar van de oudste in Australië woont; de andere drie, resp. tien, dertien en achttien jaar, zijn nog thuis. Gisteravond omstreeks half negen heeft K. zich bij de centrale recher che van de gemeentepolitie te 's-Gra venhage aangemeld. De politie heeft hem in bewaring gesteld. Omtrent de motieven, die K. tot zijn daad heb ben gebracht is op dit ogenblik nog niets bekend. Het Amsterdams gerechtshof heeft gisterochtend de 59-jarige grondwer ker J. G. uit Beverwijk, die zijn door de kinderrechter ter beschikking van de regering gestelde en in Valken- heide verpleegde minderjarige de biele zoon, bijna twee jaar in zijn woning voor de politie verborgen had gehouden, conform de eis ver oordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. De verdachte was in eerste instan tie door de rechtbank te Haarlem tot vier maanden, waarvan twee voor waardelijk, veroordeeld. kostoare gevolgen op fiscaal gebied met zich mee brengt. De verdediger laakte ook nog eens het optreden van de commies en be toogde verder, dat het dossier, het welk de belastingdienst uit Hoorn over de leraar bij de rechtbank ge deponeerd had, niet compleet was. daar hier enkele opgemaakte pro- cessen-verbaal, die in het voordeel van verdachte waren, uit verdwenen waren. De vechter bepaalde de uitspraak van deze niet zeer elegante zaak op 13 October a.s. Zes maanden geëist Op 18 April j.l. liepen enige jon gens op het land van de 56-jarige landbouwer K. K. te Oostvoorne. De man ontstak hierover in toorn, nam een stok en ging naar de jongens toe. De 11-jarige T. R. werd door de man geslagen en de jongen moest, o. m. met een hersenschudding, in het zie kenhuis worden opgenomen. De landbouwer had zich voor de Rotter damse rechtbank te verantwoorden. Tijdens de zitting werd verklaard, dat de man in de buurt als hard en gevoelloos bekend stond. Na het voorval heeft de man geen enkel blijk van belangstelling gege ven. merkte de officier van justitie op, die tegen verdachte een gevan genisstraf van zes maanden met af trek, waarvan twee maanden voor waardelijk eiste, met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van verdachte zeide, dat zijn cliënt geplaagd was en zo tot zijn daad was gekqpien. kaapte de collecte Een gevangenisstraf van drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van tien gulden of drie dagen eiste de officier van justitie bij de Rotter damse Rechtbank gistermiddag tegen een 64-jarige verdachte, die gepen- sionneerd was als matroos-motordrij ver bij het rijks loods wezen. De man vervulde de functie van koster bij de gereformeerde kerk en in de periode van September 1952 tot Mei 1953 zou hij geldsbedragen tot een totaal van 300.uit de col- lectezak hebben genomen in plaats van het af te dragen aan de kerke- raad. De koster vertelde 1.000,pen sioen te hebben en ook zijn salaris was niet hoog. Hij kon er niet van komen en dit was de oorzaak van het gebeprde. Hij betaalde nu ƒ5,per maand als vergoeding. De verdachte had geen raadsman. Uitspraak over veertien dagen KLEIN-SEMINARIE CAPUCUNEN IN OOSTERHOUT. Voor de Capucijnerorde in Neder land was het gisteren een grote dag. In Oosterhout werd de eerste steen gelegd voor de kapel van het klein seminarie der paters Capucijnen, dat daar aan de Warandalaan in aan bouw is. De plechtigheid, die door vele be langstellenden, onder wie de deken en burgemeester van Oosterhout en het vrijwel voltallige docentencorps der Capucijnen in Voorschoten, werd bijgewoond, werd verricht door dr. Clementinus van Vlissingen, de pro vinciaal der Capucijnen in Neder land. Met de bouw van deze opleidings school, die in September 1954 in ge bruik zal worden genomen, keert het Capucijner seminarie in Brabant te rug. Het klein-seminarie was n.l. se dert 1887 gevestigd in Langeweg bij Zevenbergen; door de oorlogshande lingen in OctoberNovember 1944 werd dit gebouw totaal verwoest. Na de oorlog heeft men onderdak ge vonden in het buitengoed Beresteyn te Voorschoten, dat echter wat de accomodatie betreft geenszins aan de steeds stijgende behoefte voldeed. Mevrouw A. B. KarnebeekBacks te Eibergen, hoopt Vrijdag 2 October haar 104e verjaardag te vieren. De nog zeer vitale jubilaresse ver richt nog huiselijke bezigheden, leest haar krantje en maakt af en toe een wandelingetje, zij het dicht bij huis. Voor zover wij kunnen nagaan, is zij de oudste inwoonster van Neder land. H. van der W. te Winschoten heeft in 1951 aldaar een z.g. zelfbedie ningszaak geopend. Volgens de plaat selijke verordening behoren kruide nierszaken in Winschoten op Woens dagmiddagen gesloten te zijn, maar Van der W. was van oordeel, dat zijn zaak niet onder de regeling viel, maar onder die voor de groep waren huizen. Ook de kruideniersorganisatie heeft blijkbaar zo geoordeeld, want men zond hem geen uitnodigingen meer voor vergaderingen e.d. Niettemin legde de Groninger economische po litierechter hem een veroordeling op, maar zodanig, dat appel mogelijk was. Gistermiddag diende de zaak voor het gerechtshof te Leeuwarden. De procureur-generaal zeide niet in te zien dat iets principieels in deze kwestie is gelegen. Appellant ver koopt toch in hoofdzaak kruide nierswaren en dan valt hij onder de groep kruideniers. De procureur-ge neraal vorderde 25,boete of 10 dagen hechtenis. De pleiter mr. Veldhuis meende, dat hier wel degelijk sprake is van een principiële zaak. Verdachte heeft een zelfbedieningszaak en kan niet over een kam worden geschoren met een gewone kruidenierszaak. De raad van Winschoten heeft echter deze bedrijven in de winkelsluitings verordening opgenomen en wil ook nog geen wijziging aanbrengen, om dat het verloop van deze rechtszaak wordt afgewacht. Spreker conclu deerde tot vrijspraak, subsidiair ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 8 October a.s. Spoorwegman sloot overwegbomen niet Thans voor de rechter Op 15 Juni j.l. is op de spoorweg overgang Vlaardingsedijk te Maas sluis een auto in de flank aangere den door de trein, die van Hoek van Holland kwam, de autobestuurder was vrijwel op slag dood. Naar aanleiding van dit ongeval had een 57-jarige blokwachter uit Maassluis zich gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank te verant woorden, omdat hij de bomen van de overweg niet had gesloten. Hij zou volgens de dagvaarding van de komst van de trein op de hoogte zijn ge weest. De trein was echter van doorgaan de trein in 'n stoptrein veranderd. Bij het naderen van een stoptrein had de blokwachter daardoor na een door hem ontvangen signaal minder tijd om de bomen te sluiten. De officier eiste tegen de man, die niet is ontslagen, een hechtenis van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van f 150,subsidiair zes maanden hechtenis. Verdachte's raadsman meende, dat er niet van grove nalatigheid sprake was. Overal worden fouten gemaakt, doch deze mensen kunnen het zich niet permitteren. Zijn oordeel was, dat de spoorwegen inzien dat ver dachte een fout had gemaakt, doch dat zijn persoonlijke schuld niet zo zwaar is geweest. Uitspraak over veertien dagen. TWINTIG JAAR WEGENS MOORD OP ZIJN VROUW De rechtbank te Almelo heeft gis teren te Hengelo uitspraak gedaan in de zaak tegen de 34-jarige C. v. d. S. te Hengelo, wie moord op zijn vrouw ten laste was gelegd, en te gen zijn medeplichtige, de 37-jarige mej. A. W. H. Van der S. werd ver oordeeld tot 20 jaar, mej. W. tot 13 jaar en vier maanden en terbeschik king stelling van de regering, beiden met aftrek van voor-arrest. De eis luidde resp. 20 en 15 jaar. Nadat de 36-jarige vrouw van Van der S., moeder van vier kinderen, was overleden, deden in Hengelo geruchten de ronde, dat zij niet een natuurlijke dood was gestorven. Nog voor de begrafenis stelde de politie een onderzoek in, waarbij het ver moeden rees, dat de vrouw doqr ver giftiging om het leven was geko men. Haar man, de 34-jarige voor werker Ch. van der S., en de 37-ja- rige fabrieksarbeidster A. W. H., met wio Van der S. een verhouding had, werden gearresteerd. Zij legden toen een volledige bekentenis af. Zij had den de vrouw vergiftigd. Enige tijd later ontkenden de verdachten echter de moord te hebben bedreven. Ook voor de Almelose rechtbank ontkenden beide verdachten hard nekkig. Volgens de getuige-deskun- öige, dr. Zeldenrust was de vrouw onomstotelijk door fosfor-vergiftiging om het leven gekomen. ARKA (Bollenstreek) vergaderde De afd. Bloembollenstreek van de A.K.K.A. hield in „Het Bruine Paard" te Sassenheim Dinsdag avond een goed bezochte ledenver gadering onder voorzitterschap van de heer J. P. de Jong uit Noordwij- kerhout. De afevaardigden naar het Congres van Hoofdgroep III en naar het al gemeen congres, brachten in deze vergadering verslag uit. Nadat het verslag van het Algemeen Congres was uitgebracht, ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Hierna kwam het a.s. winterpro- gramma in bespreking. De voorzit ter liet het vorige winterprogram de revue passeren en hoopte dat voor het nieuwe programma nog meer be langstelling is. Verschillende lezin gen zullen worden georganiseerd, terwijl het in de bedoeling ligt het Vastenavond-programma door eigen krachten uit te laten voeren. Er zal ook een avond belegd worden, waar op een lid van het hoofdbestuur zal komen waarmede de leden dan al lerlei zaken kunnen bespreken. Bij de rondvraag vroeg een lid of het mogelijk zou zijn iemand eens goed uit te laten leggen wat eigen lijk bedoeld wordt met „Status van de ambtenaar. De voorzitter antwoordde, dat dit gedaan kon worden op de vergade ring als er een spreker is van het hoofdbestuur. Tezamen met 1440 andere emi granten zal het uit 13 personen be staande gezin Voogt uit Helmond met het m.s. Johan van Oldenbarnevelt scheep gaan naar Australië. De oudste inwoonster van Haar lem, mevrouw C. M Krouwels-Trak- sel, die op 2 Maart jl. de leeftijd van 102 jaar bereikte is gisteravond over leden. Op haar 100ste verjaardag werd zij door de paus onderscheiden met de orde Pro Ecclesia et Pontifice. GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE dat is mijn bestaan Naar schatting bezit Nederland ongeveer 10.000 zwervers, die dwa lend van gemeente naar gemeente het werk tactisch ontlopen en de ge meenschap voor hun levensonder houd laten opdraaien. Deze vrije zielen maken er een goede gewoonte van om in iedere gemeente waar zij arriveren, onder steuning te vragen en meestal ont vangen ze deze ook wel, omdat de gemeente liever een klein bedragje geeft, dan met de mensen opge scheept te blijven zitten. Enige tijd geleden besloot men de ze zwervers eens te registeren, doch tot nu toe heeft men pas 2.500 namen in de registers kunnen opnemen. Tussen deze administratieve be drijven door poogt het Leger des Heils in Ede een gedeelte van deze mensen weer aan het werk te krij gen en hen zodoende op het nijvere pad van de normale burger te bren gen. De regering slaat het experi ment vol belangstelling gade en zal zich, wanneer er mogelijkheden tot succes aanwezig blijken, niet onbe tuigd laten. Gisteravond vergaderde de raad van Zoeterwoude. Aanwezig waren alle leden. Bij de ingekomen stukken is de cir culaire van het Ministerie van Volks huisvesting omtrent de regeling voor woningsplitsing en woningverbete ring. B. en W. delen mede, dat voor de toepassing van deze regeling reeds een post van 900.op de begroting voor 1954 is geplaatst. De voorz. deelt, naar aanleiding van de op merking van de heer Dorrepaal over de slechte toegang van de Ommedijk naar de Rijksstraatweg Hoge Rijn dijk mede, dat contact is opgenomen met de K.N.A.C. waarvan een rap port is ingekomen, dat geen ernstige moeilijkheden of gevaren ziet. De heer Dorrepaal, gesteund door mevr. Neuwal-Sanders, blijft volhouden, dat het moeilijk is vanaf Leiden de Om medijk in te draaien; vooral lange auto's hebben daar grote moeite mede. Vervolgens worden aangeboden de gemeenterekening en de rekening van het waterleidingbedrijf, grondbe drijf en burgerlijk armbestuur. Tot leden van de commissie ter na- ziening van deze rekening worden gekozen de heren C. J. van Leeuwen, Dorrepaal en Wesseingh. Begroting. De gemeentebegroting wordt aan geboden met een totaal voor de ge wone dienst van ƒ533.487.72. De ka- pitaalsdienst heeft het millioen over schreden 1.211.571.58. Het waterleidingbedrijf raamt een winst van ƒ3000— en het grondbe drijf heeft een totaal van ƒ25.312.56, terwijl de begroting van het burger-1 lijk armbestuur kloppend wordt ge-1 maakt met een geraamde subsidie van ƒ20.909.47. Tot leden van de begrotingscom missie worden gekozen mevr. Neu wal-Sanders, en de heren J. van Vliet en Q. Onderwater. De woningen Noordbuurt 1 en Mie- ning 4 worden onderhands verhuurd resp. ƒ6.per week en ƒ25.40 per maand. Ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot aankoop van per ceel Weipoortweg 25 gaat de raad in geheime zitting. Het prae-advies van B. en W. luidt: Het perceel verkeert in een desolate toestand. De familie Van Kempen is niet bereid verbeteringen aan te brengen doch is bereid het perceel voor 1000.aan de gemeente te verkopen. De kosten var. verbetering worden geraamd op ƒ4450.Voor woningverbetering wordt (maximaal) 50 pet. van 2800.of 1400te ruggegeven, waarvan de gemeente 1/3 betaald alzo 933.333. Het huis zou nu komen op 4516.67 met over. dracht 5000. Gezien dat de huisvesting van de familie Van Kempen thans alles te wensen overlaat, stellen B. en W. voor een crediet van 5000.te ver lenen. Na heropening besloot de raad tot aankoop en verbetering van dit per ceel. Salarissen. In de vergadering van 18 Mei werd besloten een oproeping te doen voor voor sollicitanten naar de sinds 9 Mei vacerende betrekking van gemeente architect. De basis-jaar wedde was ge steld op 4000 minimum en 4600 maximum. Met de bekende verhogin gen was dit respectievelijk ƒ4610 en 5271.50. B. en W. zijn van oordeel, dat het zeer gering aantal sollicitanten een gevolg is van de te lage salariëring. Een sollicitant maakte de restrictie, dat hij niet minder wilde ontvangen dan in zijn tegenwoordige betrekking. De waterleidingcommissie adviseert nu zowel het technische als het ad ministratieve gedeelte aan de ge meentearchitect op te dragen om daardoor de wedde op te kunnen voe ren. De basis jaarwedde wordt vastge steld op 40005500 met de ver hogingen 4610—6263.78 (6 jaar lijkse verhogingen van ƒ275.631. In verband hiermede heeft het col lege van B. en W. de wedde van de tegenwoordige gemeente-opzichter bekeken. Deze was tevens administra teur van het waterleidingbedrijf en had als zodanig zowel het technische als het administratieve gedeelte met een maximum van ƒ4190.66 plus 760 als administrateur. B. en W. zijn van mening, dat deze salariëring laag is geweest. De opzichter komt met 31 dienstjaren niet aan zijn maximum pensioen. Ten einde hierin nog zo veel mogelijk verbetering te brengen wordt op voorstel van B. en W. de jaarwedde van het waterleidingbe drijf met ingang van 7 Nov. '52 ver- hoofd met ƒ500. De voorstellen worden aangenomen en er zal een nieuwe oproep voor sollicitanten gedaan worden. Ter voorziening in de vacature vak onderwijs nuttige handwerken aan de O. L. school luidt de voordracht: 1. mevr. P. L. Witteveen-Katuin, 2. mej. A. Hulsbos, 3. mej. G. J. v. d. Berg Oegstgeest. Met algemene stem men wordt mevr. Witteveen-Katuin gekozen. Het verzoek van priesteroplei dingsinstituten om subsidie waarom trent B. en W. voorstellen 50.per student per jaar te verlenen wordt op verzoek van de voorzitter van de kath. fractie aangehouden tot de vol gende vergadering. Het verzoek van de St. Jansfanfare om een subsidie groot f 200 wordt in gewilligd. De heer v. d. Ploeg dringt aan op het geven van concerten en opluisteren van het jaarlijkse Oran jefeest, doch de voorz. zegt, dat daar toe dan gelegenheid, als terrein en tent, gegeven moet worden. Over de vergoeding voor reiskosten naar de school te Leiden van de ge zinnen Rijsdijk en Van Rijt H.R. wordt breedvoerig gediscussieerd. De fam. van Rijt is tevreden met ƒ2.50 voor rijwielvergoeding, terwijl v. Rijswijk ƒ5.vraagt voor autobus abonnement per maand. Er dreigde nog weer een geheime zitting, maar de raad besluit elk te geven wat gevraagd wordt. Het plan-Watertje. Het plan van het Instituut Stad en Landschap. De weg van het Watertje kan door de lage ligging van de voor deuren der aangrenzende percelen niet hoog genoeg komen voor de wa terkering als polderkade. Hiertoe wordt de schoeiing door een keermuur boven de weg staande verhoogd. Het kronkelende verloop zal zoveel mogelijk behouden blij ven. Er is een trottoir van 0.72 m. en een slootrand langs de keermuur ontworpen waarbij het rijvlak 4.25 kan worden. Door toepassing van klinkerbestrating, ook van het trot toir en de gemetselde opstand op de schoeiing afgedekt door gemetselde z.g. ezelsruggen is nuchtere betonont- siering van de landelijke weg voorko men. De begroting is nu gestegen van ƒ33.000.— tot ƒ45.000.—. De heer Van der Velden dringt aan op een trottoir van betontegels. Wethouder Kraan geeft een toelich ting dat de breedte van dit trottoir zeer verschillend wordt, hetgeen mooier op te lossen is met klinker- bestrating. De voorz. wil over dit aesthetisch aspect nog overleg ple gen met Stad en Landschap. De heer Van der Geest wil de stoepen weg ruimen en desnoods een stoep buiten de keermuur leggen. De voorz. zegt, dat voor stoepen in de vaart het Wa tertje te smal zal zijn. B. en W. zul len het plan zo ter goedkeuring aan G.S. aanbieden onder toezegging dat voor de besteding de raadsleden het bestek ter inzage krijgen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Van der Geest de gevaarlijke bocht NieuwewegWeipoort richting Lei den. De voorz. zegt ook dit verkeerspro bleem met de bocht van Schenkelweg Zuidbuurt te zullen bespreken met de K.N.A.C.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6