Duinstreek Parkeren op de Breestraat Bevrijdingsfeest en 3 October Waarom tegen melksanering N.E.S.B. een herziene uitgave van de voormalige N.S.B. Aandeelhoudersvergadering van de N.V. Leidsche Duinwatermij. Geen aapjes op 't 3 October-feest Piccard nam z'n duik Gemeenteraad Valkenburg WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Woensdag 30 September. Ziezo, we eindigen de maand met een goed bericht. De politie van Wor- merveer heeft een goede slag gesla gen door een zekere A. K. (40 jaar) te arresteren, die in Augustus uit een inrichting was ontvlucht en er se dertdien een gewoonte van maakte in winkels bestellingen op te geven en daarna geld ter leen te vrage voor „zakenreizen" naar naburig gemeen ten. Dat grapje heeft hij o.a. ook in Leiden uitgehaald. In Wormerveer was een winkelier zo verstandig de politie op te bellen met het boven gemelde gevolg. Gisteravond om kwart over negen is de 31-jarige J. G, uit de 2e Groene- steeg met grote snelheid op zijn scooter tegen een afrastering langs de Hoge Morsweg (tegenover de school gereden. Hij viel en liep een hersenschudding op. De 66-jarige duo-passagier A. H. v. d. W., wonend aan de Toussaintkade, bekwam een schedelbasisfractuur. Beiden werden door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Hedenmorgen was de toestand van de duo-passagier niet levensgevaarlijk meer. De heer A. Alberts, deurwaarder bij 's Rijks Belastingen te Leiden, gaat morgen de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, nadat hij ruim 40 jaar in 's Rijksdienst is geweest. En de Volkstuinvereniging „Ons Be lang" gaat Zaterdag 10 October het 35-jarig bestaan vieren met een re ceptie in Den Burcht om 3 uur en een feestavond met Gé Heynen om half acht. Er schijnt in de stad enige dei ning te zijn over het niet optreden van de T. en B.-harmoniekapel tij dens de 3 O ctoberfeesten. Reeds ge durende 30 jaar was het de gewoonte, dat D. en T. concerteerde op het Waaghoofd tijdens de uitreiking van haring en wittebrood. Dit ja*hr echter zal de R.K. Harmoniekapel dit doen. Bovendien loopt T. én D. ook niet mee in de optocht Over deze kwes tie schrijft het bestuur van T. en D. ons, dat het al die jaren gratis mede werking heeft verleend aan 3 Octo ber. Verleden jaar echter liet de kas niet toe, dat de vereniging zelf de kosten van directeur en de reiskos ten van leden buiten de stad droeg, reden waarom het bestuur aan de 3 Octobervereniging vroeg ontheven te worden van het muciseren op het Waaghoofd. De 3 Octobervereniging zei toen echter, dat T. en D. deze kosten in rekening mocht brengen, zodat deze harmonie toch haring- en wittebrood-muziek kon maken. Dit jaar echter heeft T. en D., aldus haar bestuur, geen uitnodiging gehad om deze muziek te verzorgen, terwijl zij ook niet uitgenodigd is voor de op tocht, omdat verleden jaar de kosten in rekening zijn gebracht. De op- tochtcommisie heeft, aldus T. en D., nog wel geprobeerd de zaak in het reine te brengen, maar het 3 Octo- ber-bestuur bleef op zijn standpunt staan. Tja. wat moeten wij daarvan zeggen? We zouden eerst het stand punt van de 3 Octobervereniging moeten horen. Maar afgezien daar van kunnen we toch wel wensen, dat er een zodanige oolossing gevon den wordt, dat alle Leidse muziek gezelschappen zoals de traditie wil in de optocht meelopen, hoe dan ook. Waar Leiden op 3 October feest viert met de gehele bevolking, dient er ook op dit terrein eensge zindheid te bestaan. Hoe dan ook! Tenslotte moet u nog weten, dat het echtpaar G. MulderS. Braggaar, Morsweg 77A, a.s. Zondag zestig jaar getrouwd zal zijn. De bruide gom is thans 81, zijn bruid 80 jaar. Hij heeft 50 jaar als typograaf ge werkt ben de fa. LJudo en is souffleur en regisseur geweest van enige to neelverenigingen. Bovendien was hij leider van het kinderkoor Eensge zindheid, leider van twee mannen- kwartetten en bibliothecaris van „Kunst na Arbeid". Er werden zes kinderen geboren, gevolgd door zes tien kleinkinderen en acht achter kleinkinderen. Bruid en bruidegom genieten nog een puike gezondheid; men zou hen de 80 jaar niet aanizen! STADSKOK. Nadat er in de afgelopen maanden verschillende proeven zijn genomen om te zien op wel ke wijze het parkeren op de Breestraat het best geregeld kon worden, heeft het gemeen tebestuur besloten met ingang van 1 October een definitieve regeling in te laten gaan, die inhoudt, dat parkeren aan de oneven zijde van de Breestraat, dus van Rapenburg tot Steen- schuur, altijd geoorloofd is. Aan de even zijde, dus aan de kant van Stadsgehoorzaal, Stadhuis, enz., is parkeren slechts geoor loofd op Zondag. In de week dus aan één zijde, op Zondag aan beide zijden. Het gemeentebe stuur is er van overtuigd, dat iedere regeling bepaalde voor- en nadelen heeft en dat het on mogelijk is alle belanghebben den tevreden te stellen. Men meent echter, dat bovenstaan de oplossing in de gegeven om standigheden de beste is. WAT LEZERS SCHRIJVEN: Nog enkele dagen en het is weer 3 October, de dag van Leidens ont zet. Niet alleen in de stad zelf, maar door heel ons land, ja zelfs in alle uithoeken der aarde, wordt deze dag herdacht en gevierd, omdat deze her denking en viering leven voor iedere Leidenaar, waar ook ter wereld, en ook bij hen die op de een of andere manier banden hebben met de Sleu telstad. Honderden zullen op die dag weer uit alle hoeken van ons land komen om getuige te zijn bij de herdenking in de vroege morgenuren, om daarna in gezelligheid deze dag te vieren. Vele oud-Leidenaars doet het altijd weer goed in hun mooie oude Stad te vertoeven. En zij hebben reden om er trots op te zijn. Alles wat leefde en streed in die verschrikkelijke periode van het be leg, gaat weer tot je spreken, omdat Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht. mej. C. H Huijsmans Den Haag. idem de heren: F. A. H. Cuppen Leiden, M. A. M. Kramer Delft; voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (F) de heer H. W. Z weegman Voorburg; idem (A) de heer J. H. J. Herfkens Leiden, idem (B) de heer E. J. Was- scher Leiden, idem (K) de heren E. M. J. Jaspers Leiden, A. J. van Tooren Groningen; voor het docto raal examen Scheikunde de heer M. S. de Groot (cum laude) Leiden, idem mej. C. P. E. M. Ploevier Lei den; voor het doctoraal examen Geo logie de heer C. E. Gischler Den Haag; voor het doctoraal examen Biologie de heer A. Koster Den Haag; voor het doctoraal examen Sterrenkunde de heer E. H. Bilo Leiden. UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagden voor het candidaatsexamen theologie de heren J. Bronsgeest jr. en P. W. Martijn, beiden uit Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Johan zn van J. Sieders en E. Chaudron; Simon zn van S. Schellingerhout en M. van den Berg Adriana Pieternella dr van W. Vol- ker en A. H. Visser; Marjo dr van F. M. van de Buld en H. J. Willemse: Petronella dr van J. Boehmer en P. Seijn; Martijje Jannetje, dr van L. van Egmond en J. Bouwman; Caro lina Maria dr van J. J. de Vries en C. M. Spitsbaard. Overleden: A. L. van Zonneveld, man 68 jr. L.P.S.V—S.V.M.R. 4—4 Het voetbalelftal van de Leidse Politie verscheen voor deze compe titiewedstrijd met drie invallers. De Leidenaren speelden een slechte eer ste helft en kregen een 41 achter stand. Na de rust herstelde L.P.S.V. zich en wist drie doelpunten te scoren, .waardoor de eindstand 44 werd. Wassenaar, 29 Sept. '53 Wat er de laatste tijd geschreven is over de melksanering, die in Lei den op stapel staat, doet voor iemand die sinds 1947 in een gesaneerde plaats woont, wel erg vreemd aan. Een gesaneerde melkhandel bete kent verbetering en ordening bren gen in de bestaande toestand, en daar kan en mag niemand op tegen zijn. Mijn overtuiging en ondervinding is, dat in een goed gesaneerde melk handel de klanten beter en vlugger bediend worden, wat de kwaliteit van de producten ten goede komt. Wat het verliezen van vrijheid be treft: het is maar denkbeeldig. Een sector indeling biedt de klant nog ge noeg gelegenheid om te veranderen van leverancier. Bij ondervinding zijn er heel wat moeilijkheden van klant en leverancier ontstaan in ver band met de betaling. Geen overdrij ving is het, want de bewijzen zijn aanwezig, dat er nog maar al te veel klanten zijn, die hun melkleveran- cier gebruiken als een soort crediet- tank. Als de schuld wat hoog wordt komen de moeilijkheden, want als de leverancier op betaling aandringt cm dat hjj zelf ook in moeilijkheden zit met zijn leverancier, dan is hij brutaal, of er wordt gedreigd met een andere leverancier te nemen. Deze toestand schreeuwt om verbe tering, wat ieder weldenkend mens zou kunnen beamen. Hiervan kun nen de leverende bedrijven ook een woordje meespreken. Laten de in woners van de Sleutelstad toch be grijpen, dat sanering van de melk handel niet nieuw is, en dat er gele genheid genoeg is te informeren in gesaneerde plaatsen rondom Leiden, zoals Sassenheim, Lisse, Hillegom, Heemstede, Wassenaar, Voorschoten, enz., hoe de bedieningen daar ge schieden en welke resultaten er be reikt zijn. Hopende, dat deze enkele regels er toe mogen bijdragen, dat de oppo- inten van inzicht mogen verande ren. A. J. VERKLEIJ, Langstraat 103, Wassenaar. er zoveel historische banden met het verleden zijn blijven voortbestaan. De wetenschappen en de kunst, die Leiden rijkelijk binnen zijn muren mocht zien ontplooien en die nog he den ten dage de naam Leiden in heel de wereld de grootste eer aan doen, zijn tot een symbool geworden. Een symbool, dat hen die eens de strijd voor de vrijheid in Nederland heb ben gestreden, steeds opnieuw weer voor ons doet leven. Het is dan ook met een gevoel van trots en grote dankbaarheid, dat wij mogen erva ren, dat men door de eeuwen heen deze vechters voor des mensen hoog ste idelaal onstervelijk heeft weten te maken. En het is daarom, dat ik Leiden als voorbeeld moge stellen aan hen, die op het ogenblik bezig zijx een aanslag te plegen op de 5e Mei. onze Nationale Bevrijdingsdag. Gelijk als eens honderden binnen de veste van Leiden en de bevrijders er buiten hun leven veil hadden voor de vrij heid zo zijn ook de duizenden vrij heidsstrijders uit de laatste wereld oorlog voor deze zelfde idealen ge vallen. Als waren de eeuwen terug gegaan, werden opnieuw de offers gebracht in dezelfde geest als die van een Van der Werff en zijn ge trouwen. Arm het volk, dat het niet meer op kan brengen zijn vrijheidshelden te gedenken en ten hunner ere het bevrijdingsfeest te vieren. Moge van Leiden, als de stad met grote historische betekenis, mede de roep uitgaan voor het behoud van de 5e MEI. Een oud-Leidenaar. C. SPOOR. Marktberichten N.E.S.B.-leiders voor rechtbank Vanochtend zijn de landelijk lei der van de Nationaal Europese Socia le Beweging, de 51-jarige mr. J. A. Wolthuis uit Groningen en de alge meen leider, de 31-jarïge boekenim- porteur Paul van Tienen, die de vo rige maand beiden zijn gearresteerd, voor de rechtbank verschenen. De rechtbank werd gepresideerd door mr. F. Tabingh Suermondt, Of ficier van Justitie was mr. F. Hollan der. Beide verdachten is een verde diger toegevoegd. Mr. Th. Muller Massis is raadsman van Van Tienen, mr. E. F. L. Steyns verdedigt mr. Wolthuis. In de rechtzaal waren vanochtend niet alleen een groot aantal journa listen aanwezig, doch ook van de zij de van het openbare ministerie bleek voor dit proces belangstelling te bestaan. Zo woonde o.a. mr. W. P. Bakhoven de zitting bij. Ook enkele hoge functionarissen van de Amsterdamse politie, onder wie commissaris H. Dijkstra en voorts vele advocaten waren aanwezig. De publieke tribune was geheel gevuld. Aan de beide verdachten was ten laste gelegd, dat zij „als oprichters en bestuurders, immers als „leiders" hebben deelgenomen aan de NESB, die als organisatie het streven van de vroegere NSB en/of van' een of meer der in artikel 1 van het be sluit ontbinding landsverradelijke organisaties, bedoelde organisaties tracht voort te zetten en aldus een met de openbare strijdige en mits dien bij de wet verboden vereni ging is". Nietigverklaring ging niet door Het was mr. Wolthuis die aan het begin van de zitting bezwaar opper de tegen deze dagvaarding en een beroep deed op nietigheid daarvan. Hij zeide, dat in de dagvaarding geen duidelijke feiten waren omschreven en dat hem dus niet duidelijk was waarvoor hij terecht moest staan. „Er wordt slechts in gezegd dat de NESB een voortzetting is van de NSB, doch de dagvaarding omschrijft niet in welk opzicht. Uit de dagvaar ding moet toch de verdachte, maar ook de rechtbank kunnen afleiden, waarom de vereniging een onrecht matige zou zijn. Waarom en hoe hebben wij dan de NSB willen voort zetten? Ik .vind, dat de Officier daar op in zijn dagvaarding een duidelijk omschreven antwoord had behoren te geven. Dat is niet geschied. Ik persisteer dus bij mijn verzoek deze dagvaarding nietig te verklaren en ik verbind daaraan een verzoek tot directe invrijheidstelling". Mr. Hollander, Officier van Justi tie, gaf hierop ten antwoord: „Ik zou wel een kind in juridische zaken zijn als ik dit bezwaar niet van te voren had zien aankomen. Maar het bezwaar gaat niet op. Ver dachte leest de dagvaarding slecht. Het gaat er niet om of hij de NSB voortzet, maar waarom de vereni ging dat doet. Wat de vereniging na- stx*eeft is beslissend". De Officier haalde vervolgens een aantal wetsartikelen aan, waaruit hij WOERDEN, 30 September. Kaasj meende te mogen concluderen, dat Aangevoerd 206 partijen. Ie Soort het beroep op nietigheid ongegrond 216224. 2e Soort 207215. Zware lis. tot 240. Handel flauw. De rechtbank begaf zich vervol- De Commissaris van Politie te Lei. den brengt ter kennis, dat het bij po litieverordening verboden is op de openbare weg: a. vertoningen te ge ven (acrobatiek e.d.); b. aapjes, mar motten e.d. dieren te vertonen; c. verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelneming aan ha zardspelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opge maakt, terwijl de voorwerpen, waar mede het feit is gepleegd in beslag genomen zullen worden. De Eerste - Hulpdiensten zullen zich op 3 October bevinden in de ge bouwen van de G.G.D. aan de Mare, de school Schuttersveld, tijdens de koraalmuziek in de hall van de R.K. Bibliotheek aan het Steenschuur en tijdens het wielrennen in het Gym nasium aan de Fruinlaan. Op 2 Octo ber 's avonds m de hall R.K. Biblio theek Steenschuur en in de school i Schuttersveld. i de gisterenavond onder voor zitterschap van jhr. mr. F. H. van Kinschot gehouden algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aande len met 15 stemmen. Tot Commissa ris werd herbenoemd de heer A. van Dijk. Aan het door de directie uitge brachte verslag is het volgende ont leend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 4.443.677 m3 water, tegen 4.257 140 m3 in 1951, of 186 537 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 12.141 m3 te gen 11.663 m3 in 1951. De totale lengte van riet hoofdleidingnet be droeg op 31 December 1952 222.765,50 m. Het aantal in bedrijf zijnde water meters bedroeg op die datum 21.276 stuks. Volgens de kohieren is aan meter afnemers geleverd 3.646.940 m3 zodat gerekend naar het totaalverbruik van 4.443.677 m3 door abonnen- ten moet zijn gebruikt 796.737 m3, in welke laatste hoeveelheid echter het water voor spuien, filterspoeling, brandblussing en lekkages is begre pen. Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 19.617. Zeer goed drinkwater Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacterio- logisch onderzocht door het schei- ZOETERMEER HET GILDE HIELD EERSTE BIJEENKOMST. Gisteravond werd in het Parochie huis de eerste bijeenkomst gehouden van de Groep Gilde van de Kath. Vrouwenbeweging. Een groot aantal kundig laboratorium van het Keu ringsinstituut voor Waterleidings artikelen te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr ir A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit. langs scheikundige eg is uit te maken." Bijzondere ernstige lekkages of buisbreuken deden zich in het ver slagjaar niet voor. Alle aandelen bevinden zich in handen van publiekrechtelijke licha men. Het dividend is vastgesteld op 8%, hetgeen voor de Gemeente neer komt op een rendement van ca. 2,7% waaruit zij echter rente en aflossing der aangegane geldlening moet beta len. dames was aanwezig toen de bijeen komst geopend werd. De voorz. mevr. v. Velzen, zette in grote lijnen het drieledig doel van de vereniging uiteen: de bewustmaking van de Kath. vrouw wat betreft haar taak in de Kerk, gezin en samen leving. Pastoor J. A. Voorham wees op de grote verandering in het leven van de vrouw. Haar gezichtskring kan niet meer zoals vroeger beperkt blij ven tot het huishouden, zij moet ken nis nemen van het sociale en maat schappelijke leven en zich daarover een juist oordeel vormen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de dames mevr. Moers-den Elzen en mevr. Hartman aan het voorlopig bestuur toegevoegd. Mevr. v. Velzen werd bij acclamatie tot voorzitster gekozen. De heer Theo v. d Meer was door een ongeval ver hinderd als declamator op te treden. De heer v. Velzen droeg in zijn plaats „de Berechtinge" van G. Gezelle voor, terwijl enige leden voor gezel lige ontspanning zorgden. Namens het Hoofdbestuur was mevr. de Vette-Zurlohe aanwezig. Het ligt in de bedoeling zo moge lijk een ontwikkelingsclub en een kookcursus op te richten. Ook excur sies en demonstraties staan op het programma. Met een hartelijk dank woord werd deze bijeenkomst ge sloten. gens in raadkamer om over het ver zoek van verdachte te beslissen. Vijf minuten later kwam zij terug in de zaal. De president deelde mede, dat de rechtbank de tenlaste legging voldoende feitelijk omschreven acht. De president las vervolgens stuk ken voor uit een praeadvies, dat door de beide verdachten was uitgebracht in April j.l. Het was een praeadvies, dat moest dienen tot oprichting van een nieuwe partij. Een vergadering was daartoe bijeengeroepen in een verenigingsgebouw te Amsterdam, genaamd Het Kraaiennest. In dit praeadvies stonden vele details ver meld van de „doelstellingen". Er werd gesproken over frontstrijders organisaties van Oud-Oost-front- strijders, er werd gesproken over de naam, die een probleem vormde, om dat men aanvankelijk gedachte had aan „Nationaal Sociale Beweging". Afgekort zouden die woorden N.S.B. zijn. Daarom wenste men het woord „Europese" toe te voegen. Het doel. „Ondergetekenden menen, dat de ze beweging een eind zal maken aan de huidige versnippering van krach ten", zo stond er in. Ter zitting ver telde Van Tienen, dat hij daarmee gedoeld had op leden van de stich ting expolitieke delinquenten en le den van zijn eigen „Werkgemeen schap Europa". President: „Waarom is de verga dering op 17 April, waarvoor dit praeadvies was uitgebracht, doorgegaan?" Van Tienen: „Ilc heb de groepen willen bundelen, die thans min of meer dezelfde doelen nastreven, doch ieder op zichzelf. Mijn plan was de fouten van het verleden te overwin nen, doch het goede te bewaren. Op de basis, die wij toen voorstelden, bestond er bij de groepen bezwaar. Men was bang voor dictatuur. Daar om is het toen niet doorgegaan". De president ging vervolgens over tot bespreking van de oprichting der NESB, die geschiedde op 21 Juni jl in een vergadering te Amsterdam. Van Tienen deelde mede, dat op die vergadering mr. Wolthuis niet aan wezig is geweest. Van Tienen had een 25-tal vertegenwoordigers uit genodigd van de stichting oud-poli tieke delinquenten en de voormalige Werkgemeenschap Europa, waarvan hij zelf de leider was. Voorts was op die vergadering aanwezig een dele gatie van de reeds bestaande Vlaamse Sociale Beweging. Op de vergade ring was besloten dat tussen de Ne derlandse en de Vlaamse organisatie een nauwe samenwerking zou ko men. Eerst na de oprichtingsvergadering op 21 Juni werd mr. Wolthuis door Paul van Tienen benoemd tot leider van de beweging in Nederland. j President: „Op de vergadering zelf bent u benoemd tot algemeen lei der, althans opgeworpen, of hoe is dat gegaan?" Van Tienen: „Gekozen". President: „Wat was precies die Werkgemeenschap Europa?" Van Tienen: „Het was een zuiver culturele organisatie voor oud-poli tieke delinquenten, die streefde naar een Verenigde Europa op nationale grondslagen en wel op cultureel ge bied. Wat de werkgemeenschap dus op cultureel terrein trachtte te bevor deren, dat streeft de NESB op poli tiek gebied na". Na het verhoor van de verdachten ging de president over tot het ho ren van twee getuigen decharge, twee vooraanstaande figuren uit de Europese Sociale Beweging. De eerste was professor Maurice Bardèche uit Parijs, een vroegere hoogleraar, de twee dr. Perengdahl uit Zweden. Hun antwoorden kwamen er in hoofdzaak op neer, dat de beweging geen rassendiscriminatie kent en geen leidersprincipe huldigt, althans niet in de vorm van het nationaal- socialisme. Aan beide getuigen stelde de Of ficier van Justitie bovendien de vraag, of zij op de hoogte waren ge weest van de activiteit der voorma lige N.S.B. in Nederland. Beiden antwoordden, dat zij hiervan weinig afwisten. Tegen het middaguur kreeg de Of ficier van Justitie gelegenheid zijn requisitoir uit te spreken. „Hier staan twee verdachten, zeide mr. Hollander, die beiden na de be vrijding terecht hebben moeten staan voor hun aandeel in het onrecht dat ons volk tijdens de oorlog heeft on dergaan. Zij beiden hebben het be staan om zich weer in de politiek te begeren, kort nadat zij hun straf hadden ondergaan. Ik ben van mening, dat de demo cratie front moet maken tegen die genen, die de regels van het spel niet hoog houden. Ik wens mij te distancieren van al les, wat de twee buitenlandse getui gen hebben medegedeeld. Zij behoe ven ons niet te vertellen hoe wij het recht moeten handhaven. Wanneer de Nederlandse Justitie moet uit zoeken of deze nieuwe beweging een streven van de voormalige N.S.B. tracht voort te zetten, dan heeft het weinig nut daarover getuigen te ho ren, die deze voormalige N.S.B. niet eens hebben gekend". Aan het slot van zijn uitvoerig re quisitoir heeft de officier van justi tie mr. F. Hollander vanmiddag te gen elk der beide verdachten op grond van artikel 140 W. v. S. (deel nemen aan een bij de wet verboden vereniging) een jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat van dat jaar tien maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd. De twee verdachten bevinden zich ruim een maand in preventieve 1 hechtenis. Laatste Berichten 3.150 METER DIEP De Zwitserse onderzoeker profes sor August Piccard is Woensdag met zijn diepte-duiktoestel 3.150 meter beneden de zeespiegel afgedaald, meldt het Italiaanse persbureau „Ansa". Het toestel is iets meer dan twee uur onder water gebleven. Professor Piccard voerde zijn duik uit in de z.g. „kuil" van de Tyrheense zee, die 3.600 meter diep is, bij het eiland Ponza. Hij werd naar deze plaats verge zeld door de Italiaanse korvet „Feni- ce". Het oude wereldrecord bedroeg 2.100 meter. Het werd verleden maand door twee Franse marine-of ficieren gevestigd. PROCES TEGEN MOSSADEQ De militaire procureur-generaal in Perzië, generaal Azmoedeh, heeft Woensdagmorgen bekend gemaakt, dat Zaterdag a.s. het proces tegen Mossadeq zal worden geopend. De oud stafchef, generaal Riahi zal te gelijk met de oud-premier worden berecht. ATHLETEEK SCHORSING SLIJKHUIS NIETIG VERKLAARD De schorsing van Slijkhuis door de KNAU opgelegd naar aanleiding van het niet starten van de Haagse athleet in de wedstrijd Nederland— Duitsland op 9 Aug. te Treebeek, is door de commissie van beroep van de KNAU nietig verklaard. Het be stuur van Trekvogels, inmiddels ook geschorst, heeft een schrijven ont vangen, waarin de commissie van be roep verklaart, dat de schorsing is opgeheven aangezien Slijkhuis niet de gelegenheid is gegeven „zich schriftelijk of desgewenst mondeling bij het Unie-bestuur of bij de hier door aangewezen instantie te verde digen", zaols een reglementsartikel luidt. Onder voorzitterschap van burge meester Van der Harst kwam de ge meenteraad van Valkenburg gister avond in voltallige zitting bijeen. Een wijziging in de bouwverorde ning maakt, dat tegenwoordig de bouw van bedrijfsschuren wel goed gekeurd moet worden dor „Stad en Land", terwijl kleinere objecten zo als kippenhokken en dergelijke dooi de gemeente-opzichter kunnen wor den behandeld. De vaststelling van het verplaat- singskostenbesluit voor onderwijzers geschiedde zonder bespreking. Een wijziging van de Algemene Politie verordening lokte wel discussie uit. Voorgesteld werd artikel 105 aldus te laten luiden: „Het is verboden zich binnen de kom der gemeente van huisvuil, keu kenafval, scherven, brandstofresten cn dergelijke stoffen met uitzonde ring van tuinafval, privaatmest en dierlijke meststoffen te ontdoen, an ders dan door middel van het daar van gemeentewege aangesteld personeel. „De heer Poot stelde vooi het woord „brandstoffresten" te la ten vervallen. De heer Joh. v. d. Meij ondersteunde dit, omdat sommige tuinders deze as gebruiken in hun bedrijf en dan zou het vervoer daar heen niet eens plaats kunnen vin den. Uit de bespreking "bleek wel duidelijk, dat er nauwlettend op zal worden toegezien, dat ander huis vuil niet op verkeerde plaatsen wordt gedeponeerd maar voor „brandstof- resten" wordt dan een uitzondering gemaakt, want dit woord vervalt. De toekenning van de „Toelage 1953" aan secretaris, ontvanger en ander gemeentapersoneel ondervond geen bezwaren, evenmin als enkele wijzigingen van de begroting 1953. Het laatste agendapunt handelde over de benoeming van de leden voor de Adviescommisie Woonruim- teewt. Voorgesteld werd de herbe noeming van de heren P. de Vries, W Oosterlee, A. L. van Delft en P. A. van der Walle. De heer K. v. d. Broek wenste in verband met zijn benoeming tot wethouder niet voor herbenoeming in aanmerking te ko- mne. De volgende heren hadden zich bereid verklaard een eventuele be noeming zich te laten welgevallen. K. Binnekade, Th. v. d. Meij en M. H. van Stijn. De voorz. vertelde ech ter, dat de heer Van Stijn zich toch teruggetrokken had en dat de heer Van der Meij in verband met vele bestuursfuncties ook liever in aan merking kwam, zodat de raad eigen lijk niet behoefde te stemmen. Na enige discussie werd er toch ge stemd; de heer Binnekade werd ge kozen. Bij de rondvraag informeerde de heer Poot naar de verlichting van de Kerkweg door de lamp, die aange bracht is aan de Chr. School. Weth. Ouwersloot zei, dat deze lamp ver wijderd was, maar dat er besprekin gen gaande waren over veranderin gen in deze verlichting. Ook merkte de heer Poot nog op, dat de verkeersborden op de vlucht heuvel op de „Punt" verkeerd zijn aangebracht. Verbetering werd toe gezegd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3