Zieke doch blijde kinderen op weg naar Lourdes NOG TWEE POLDERS Wild West-drama op het jaagpad Nederlandse politie wapent zich tegen ruw- en wreedheid Bijna de helft mannen zou beslist anders gaan leven Wilde staking te Amsterdam DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Biddend „Thuisfront Maandagmiddag is de eerste Neder landse kinderbedevaart met 200 inva lide en zieke kinderen uit Maastricht naar het genade-oord te Lourdes ver trokken. In de trein, waarmede de 500 pelgrims reizen, bevindt zich ook de bisschop van Roermond, mgr. W. Lemmens, die de geestelijke leiding van de tocht heeft. Omdat deze bedevaart van zieke kinderen een eerste onderneming van haar soort is, heeft zij niet alleen in Nederland, maar ook in het buiten land veel aandacht getrokken. Er zijn bijzondere maatregelen overal getroffen en de belangstelling is van het eerste ogenblik af erg groot ge weest. Deze 200 kinderen immers rei zen niet alleen naar het verre Lour des, maar zy worden in de geest ver gezeld door 600.000 kinderen in Ne derland. De voorzitter van het Co mité Kinderbedevaart mgr. Fr. Op de Coul. die zelf ook met de zieken naar Lourdes trekt, heeft alle leer lingen der Katholieke scholen opge roepen met deze kinderen te bidden voor hun genezing. En zij zijn daar mede reeds enige dagen geleden be gonnen. ito waren dus op het Maastrichtse station niet alleen de vele ouders en familieleden der pelgrims aanwe zig, maar ook alle kinderen der Ka tholieke lagere scholen De drukte op het perron begon al om 10 uur, toen van alle delen van het land de kleine zieken werden binnengebracht. Zij arriveerden per trein, per bus, met de ziekenwagen, op bedden, in kis ten. Veel menselijke ellende, die de toeschouwer tot in het hart aangrijpt, was bijeen. Maar er was geen klacht en geen zucht waar te nemen: slechts blijheid. Dat kwam ook, omdat de goede Limburgse bisschop mgr. Lem mens zich tot die vele zieke kinderen persoonlijk wendde, ze ondervroeg en bemoedigde. Vijftig brancardiers en voortrekkers van de Lourdesgroep Nederland en 40 verpleegsters staken van dit ogenblik af de handen uit de mouwen en ston den onafgebroken klaar. De kinde ren weten, dat door de zelfopoffering van dezen niets hun zal ontbreken. En zij zullen dicht bij Maria zijn en in de genezende bronnen mogen af dalen. Zeer indrukwekkend was het HUPACTIE GRIEKENLAND. Voor de overhandiging van een cheque ten bedrage van honderddui zend gulden op naam van koningin Frederike van het door aardbeving getroffen Griekenland was gistermid dag ten kantore van de Hollandse Bank Unie te Amsterdam een korte plechtigheid gearrangeerd. De Griek se gezant, de heer N. G. Lely was daarheen gekomen op uitnodiging van het comité „Hulp Aardbeving Grie kenland" waarvan ook burgemeester d'Ailly deel uitmaakt en dat voor de ze gelegenheid was vertegenwoordigd door jhr. H. van Lennep, directeur van de K.N.S.M., mr. N. E. Rost On nes, hoofddirecteur van de Hollandse Bank Unie en de heer W L. Morsink, vice-Consul honoraire van Grieken land. Eerst genoemde deelde in een kor te toespraak mede dat de actie, 'die na de eerste berichten over de aardbe vingen is ingezet, zeventienhonderd giften tot een totaal van honderddui zend gulden heeft opgeleverd. Na 15 October als de actie ten einde is zal het restant worden overgemaakt. De gezant verklaarde in zijn ant woord getroffen te zijn door de hulp, die blijkens vele ook zeer kleine be dragen (tot 0.50) uit alle lagen der Nederlandse bevolking is toegevloeid. Ook bij de Griekse ambassade, zo zeide hij, zijn al giften binnen geko men en wel tot een bedrag van 34.000 gulden, ten dele bijeenge bracht door kinderen. ogenblik, toen de bisschop midden op het perron, omringd door 50 kinde ren, die van hun vriendjes en vrien dinnetjes afscheid kwamen nemen, het lied „Sterre der Zee" aanhief. Te zamen met hen zong hij *het lied, waarna de kinderen neerknielden. Luid hoorbaar voor alle kinderen in de trein gaf de bisschop zijn zegen. Het inladen der zieken nam gerui me tijd in beslag, maar de organisa tie verliep vlot en de trein kon op tijd het Maastrichtse station verla ten, nagewuifd door de talrijke ken nissen en familieleden, die de pel grims uitgeleide deden. Konijnen-ziekte niet besmettelijk voor mensen Het Instituut Pasteur te Parijs heeft medegedeeld dat het meent dat de myxomatose niet besmettelijk is voor mensen. In ieder geval heeft men gedurende de vele maanden dat de epidemie thans heerst nog geen geval van besmetting kunnen con stateren. Het is natuurlijk nooit raad zaam een aan epidemie gestorven dieren zonder voorzorgsmaatregel te benaderen. Het instituut heeft ook nog medegedeeld dat men gerust ge kookt vlees van gezonde konijnen kan eten daar mogelijk aanwezige bacillen bij het kookproces hun wer king volledig verliezen. staan in Rampgebied onder water EIND OCTOBER VALT EEN VAN DEZE DROOG Naar ons door de dienst dijksher- stel Schouwen en Duiveland wordt medegedeeld, vorderen de werk zaamheden aan de nieuwe ringdijk nabij Schelphoek zodanig, dat van daag 29 September, een aanvang is gemaakt met het leegpompen van het waterschap Schouwep. Dit bete kent dat, indien alles vlot verloopt, eina October wederom een opper vlak ter grootte van ongeveer 9.000 ha droog zal komen. Dan zal in het gehele rampgebied alleen de Vïerbannenpolder van Duiveland, groot ongeveer 2500 ha, met daarin de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk als laatste over stroomd gebied resteren. Dit gebied zal eerst kunnen worden droogge malen, na de sluiting van het laat ste gat, n.l. bij Ouwerkerk. Aan dit laatste object wordt met man en macht gewerkt. Ramp gekeerd en land gewonnen Het dijklichaam van Middelharnis haven naar de polder Oude Stad op Goeree Overflakkee is na vijf maan den hard werken gereed gekomen. Met het herstel van de dijk is op 25 April jd. een aanvang gemaakt. Sindsdien is driehonderd veertig duizei.d kubieke meter zand over een lengte van in titaal vier en een halve kilometer opgespoten. Begin October zal, naar wordt vertrouwd, het zandprofiel van de dijk gereed kunnen zjjn en eind van die maand de afrastering. Een maand later zal ook de kleibekle- ding zijn aangebracht. De noordzij de van het eiland kan dan veilig worden geacht De nieuwe dijk is zodanig gelegd, dat bij het Lrienengors circa zestig hectare nieuw land is gewonnen. Aan de Zuidzijde van het eiland verlopen de werdzaamehden even eens naar wens, Koningin naar Duiveland H.M. de Koningin is voornemens Woensdag 30 September as. een POST VOOR HR. MS. DUBOIS. Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. fregat Dubois, welk schip thans onder weg is van Nederland naar de Koreaanse wateren ter aflos sing van Hr. Ms Johan Maurits van Nassau, welke post wordt uitgereikt te Aden, Colombo, Singapore en Hongkong, dient respectievelijk voor 3, 12, 19 en 26 October om 0800 uur op het Marinepostkantoor te Am- i sterdam (CS) aanwezig te zijn. Adressering: Naam, rang of kwaliteit, marine- nummer. Aan boord van Hr. Ms. fregat Du bois. Amsterdam-CS., Marine. De haven, waar de post wordt uit gereikt, dient niet te worden ver meld. niet officiéél bezoek te brengen aan Duiveland. De Koningin zal o.m. de dorpen Oosterlond, Sirjansland, Bruinisse, Nieuwerkerk en Ouwer kerk bezoeken. Zeals is gemeld zal de Koningin op Woensdagmiddag in Kouderker- ke op Walcheren de uitbreiding van het verpleeghuis voor chroni sche zieken „Der Boede" in gebruik stellen. Het bezoek van hare Majes teit aan Duiveland zal aan haar be zoek aan Kouderkerke voorafgaan. Hoe kookt U smakelijk en toch zó, dat U toekomt met Uw huishoudgeld? ABONNEER U OP NOLENSNUMMER VAN DE OPMARS. De inhoud van het jongste num mer van „De Opmars" is gewijd aan mgr. prof. dr. W. H. Nolens in ver band met de onthulling van een mo nument te zijner ere en nagedachte nis op 3 November a.s. te Venlo. Aan dit Opmars-nummer werkten meer Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, mgr. prof. drs. van der Mühlen, president van Rolduc, oud- ministers van Schaik en Bongaerts, de Commissaris der Koningin voor Limburg, prof. mr. C. P. M. Romme, dr. L. G. Kortenhorst, enkele Lim burgse Kamerleden en anderen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.), Ned. Antnlen: ss. „Breda" (6 Oct.) Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (3 Oct.). Ca nada: „s.s. „Maasdam" (2 Oct.) ss.. „Amsterdam" (6 Oct.), 6S. „Ameri can Defender" (8 Oct.). Zuid-Ame rika: s.s. „Alcantara' (5 Oct.). Bra zilië: ms. „Uruguay Star' (5 Oct.). Australië: s.s. „Strathnaver" (3 Oct Nieuw Zeeland: via Engeland (3 Oct.). Inlichtingen over de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren Klokken worden geboren in Aarle-Rixtel Klokken met hoge tonen en klokken met zware tonen, klokken, die teeza- men een carillon zullen vormen, en klokken, die geheel alleen ergens hoog in een toren hun klanken zullen uitstrooien, worden vervaardigd in de oude klokkengieterij N.V. Petit en Fritsen te Aarle Rixtel. Men vervaardigt daar in de werkplaatsen klokken, bestemd voor Nederland, doch het voor naamste afzetgebied ligt in de V.S. en Zuid-Amerika, waar rijke families vaak carillons bestellen ter nagedachtenis aan een geliefd overleden familielid. Vormen van klokken, in diverse stadia. Schuldenaar werd »afgedroogd« Een ambtenaar, die op de 2e Juli 1952 op het Jaagpad bij Rijswijk 's avonds een auto en een fietser zag, zal niet hebben vermoed dat hij enige ogenblikken later getuige slachtoffer gewassen, keeg hij een sigaret en een kop koffie en daarna werd hij teruggebracht. „Dat deden de Duitsers uok", peinsde de rechter „Eerst slaan en dan met koffie bij brengen". De sloper uit Hoogmade voerde aan dat de Delftenaar zijn laatste spaarcentjes had ingepalmd en twee of drie mensen volkomen ongeluk- zou zijn van een Wild West-schouw- had gemaakt. „Ze kunnen van spel. Later moest hij hiervan getui- je bloed karnemelk maken", vond genis afleggen, want de nasleep speelde zich gisteren af in kringen van toga en bef. Het werd een lan ge nasleep, want via Rechtbank en Hof werd de zaak verwezen naar de Haagse Politierechter. Zo stonden thans een 40-jarige bouwer van kermisattracties uit Leiden, een 34- jarige kermisexploitant eveneens uit Leiden en diens broer, een slo per uit Hoogmade, terecht. Z'j waren verbitterd geweest op een Delftenaar, die hen voor enke le tienduizenden zou hebben bena deeld en net deed of zijn neus bloedde. Op een avond trokken de drie schuldeisers gezamenlijk per auto naar Delft en wachtten de Delftenaar op Toen deze per fiets in de richting Den Haag ging, wa ren zij hem achtena gereden, had den hem klem gezet en waren hem te lijf gegaan. Hij werd in de auto gesleurd en meegenomen. De tocht ging naar een schuur in Rijpwete- ring. Nadat stallantaarns waren ge haald probeerde men de Delftenaar te dwingen een schuldbekentenis te tekenen die achter op een sigaret tendoosje was gekrabbeld. Hij wei gerde en toen het drietal zag dat er niets met hem te beginnen was nam men hem mee naar het huis van de bouwer te Leiden. Hier werd de bloedende oogwond van het IURMEREND GEPLAAGD DOOR PROGRESSIEVE PERIKELEN Te Purmerend is thans een hoogte punt bereikt in het conflict tussen twee soc. gemeenteraadsleden en de P. v, d. A., dat Donderdag a.s. tot uiting zal komen in een dan belegde vergadering. De herrie begon reeds tijdens de candidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezingen in het begin van dit jaar. Een groep soc. Purmerenders kon den zich niet meer verenigen met de candidatuur van de toen zitting heb bende soc. wethouder, mevr. G. J. Steert-Brouwer en stelde voor om een zekere meneer S. de Vries tot lijsttrekker te benoemen. Noch de partij, noch de gehouden stemming bleken het met deze zienswijze eens en de betreffende wethoudster werd no. 1 op de lijst, terwijl meneer De Vries met paats 6 genoegen moest nemen. Tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen bleek de heer De Vries echter weer wel erg getapt te zijn, want hij werd met voorkeurstemmen in de raad gekozen. Niet alleen nam hij deze zetel aan, maar toen er enkele maanden later een soc. wethouder gekozen moest worden, steunde hij de candidatuur van het soc. raadslid C. Beukenkamp, die de dame van haar zetel verdreef. Deze gang van zaken heeft de P. v .d. A. dermate verdroten, dat zij van plan is tijdens de komende ver gadering een motie aan te nemen, waarin de twee opposanten uitgeno digd worden hun zetel en porte feuille ter beschikking te stellen. De genoemde heren zullen op deze uitnodiging hoogstwaarschijnlijk niet ingaan, waarop dan royering zal vol gen. DIEREN-BESCHERMING! Met het oog op werelddierendag (4 October) hield de Bond van Politie ambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren gistermiddag een persconferentie, waarop de voorzitter van deze bond, de heer J. Fremery Kalff, een uiteenzetting gaf van het werk dezer organisatie op het gebied der dierenbescherming. Het doel van onze bond, zo zei hy, is propaganda maken onder de Ne derlandse politie voor de juiste be ginselen waarop de dierenbescher ming behoort te berusten om aldus de Nederlandse politie te mobiliseren in de strijd tegen ruwheid en wreed heid ten opzichte van het dier. Voor 1919 deed de politie practisch niets aan dierenbescherming. Thans zijn er 7.000 aangeslotenen bij de bond, waarvan 5 000 surveillerende politieambtenaren. Dientengevolge is er nu een daadwerkelijke dierenbe scherming in geheel Nederland bij dag en bij nacht tussen Dollard en Schelde en tot in de verst gelegen ge huchten. De burgerlijke verenigingen hebben hoogstens 00 inspecteurs, maar de politiebond telt er practisch 5.000. Immers, elk lid is „inspecteur dierenbescherming" op straat. Hij heeft gezag, kent de wet en is „be voegd" om op te treden en proces- verbaal op te maken. De leden zijn dus een onmisbare aanvulling tot het tegengaan van mishandeling en kwel ling van het dier. Het buitenland, al dus spreker, is jaloers op onze bond, die enig is in de wereld. De heer de Fremery Kalff vertelde, dat er jaar lijks honderden processen-verbaal wegens dierenmishandeling worden opgemaakt en gaf enige ergerlijke staaltjes van mishandelingen, waar aan de dieren tot op deze dag in Ne derland bloot staan. hij. De Delftenaar verscheen als ge tuige, maar weigerde om op enkele vragen van de verdediger te ant woorden. Die wilde hij bewaren voor de civiele procedure. De officier van Justitie vond dit een voor ons land zeldzaam geval en tij vond het bedenkelijk dat de ze mannen zo weinig eerbied had den voor gezag en rechtspleging. Het is ongehoord zo'n strafexpeditie uit te rusten, riep de officier en hij eiste tegen ieder van de verdachten zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak doende veroordeelde de Haagse Politierechter de kermis exploitant tot zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf, diens broer tot zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk en de bouwer tot zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. PROMOTIE DRS BANNENBERG Maandagmiddag is in de aula van de R. K. Universiteit te Nijmegen gepromoveerd tot doctor in de rechts wetenschap op het proefschrift: „De organisatie en het bestuur van de Middeleeuwse universiteiten".drs G. P. J. Bannenberg, regent van het Klein seminarie van het bisdom Den Bosch te St. MichieLs Gestel. In de aula waren o.m. aanwezig de bisschop van Den Bosch mgr. W. Mutsaerts en het volledig kapittel van het bis dom Den Bosch, het lid van het ratorium mr. Baron E. van Voorst tot Voorst, de burgemeester van Til burg, en verscheidene pastoors. De promotor, prof. mr. W. J. Duynstee CSSR, huldigde de nieuwe doctor, die ondanks verschillende taken in het Bossche Diocees, toch nog de tijd en de wilskracht had weten op te bren gen dit historisch-juridisch verant woorde proefschrift te voltooien. Hij wenste bisschop en bisdom geluk zulk een toegewijde werkkracht onder zijn clerus te tellen. Dr. G. Bannenberg heeft vroeger in het Zuiden des lands veel werk gedaan voor de opbouw van de jeugdbeweging. Wat zou U met een nieuw leveii doen 1 zeggen ze „Ruim 4 op de 10 mannen zouden hun leven anders in richten, indien zij het over konden doen. Dat was het resultaat van een on derzoek, dat het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie onlangs instelde bij een representatieve steekproef van de mannelijke bevol king. Gevraagd werd: „Men hoort wel eens zeggen: „Als ik mijn leven over kon doen, zou ik alles heel anders aanpakken. Zoudt u het ook heel anders aanpakken of niet?" 42 procent zouden het leven anders gaan aanpakken. Dit percentage be draagt bij de mannen tot 35 jaar 35 procent en boven 35 jaar 45 procent. Van de volksklasse zouden 46 pro cent en van de beter gesitueerden 34 procent hun leven anders gaan in richten, gesteld dat z. het over kon den doen. 39 pet. tevreden. Iets meer dan de helft (53 pet.) van de kantoormensen, ambtenaren en gepensionneerden prefereren een andere aanpak van hun leven. Bij de arbeiders is dit percentage 45 en bij de boeren en landarbeiders 37. Bij de leidende functionnarissen is de voorliefde voor een andere le- vensaanpak minder sterk (29 pet.). Tegenover 42 pet., die hun leven wel anders zouden gaan aanpakken, worden er iets minder (30 pet.) ge vonden, die het niet zouden doen. Bijna 2 op de 10 (19 pet.) onthou den zich van een oordeel. Meer studeren, zuiniger en aardiger. Vervolgens is geïnformeerd, wat men dan anders zou gaan doen. 15 pet. van alle ondervraagden zouden meer willen leren en studeren als zy hun leven over konden doen. Ruim 1 op de 10 mannen (11 pet.) zou een ander beroep, betrekking kiezen. 3 op de 100 zouden dan minder fouten maken, de dingen beter doen en har der werken. „Wij zouden meer willen berei ken, een betere baan, een hogere positie wensen, als we nog eens leefden, zegt 2 procent. Eenzelfde percentage zou zuiniger leven, minder uitgeven, minder ver kwisten, degelijker zyn, geen bier en borrels drinken, geen sigaren roken. 1 procent zou meer willen genieten van het leven, reizen en trekken. Eveneens 1 pet zou aardiger, vriende lijker, en behulpzamer zyn. „Grand Repulse" eiste één Nederlands leven Tijdens de oefening Grand Repluse in Duitsland is een Nederlandse mi litair om het leven gekomen. Op Woensdag 23 September, kort voor het einde van de oefening, heeft de 25-jarige Th. M. J. Furer van het regiment huzaren Prins Alexander een tankdeksel tegen het hoofd ge kregen, waardoor hij een schedelba- sisfractuur opliep. Hij is dezelfde dag in een hospitaal van de RAF overleden. Het slachtoffer was af komstig uit Groesbeek. In Amsterdam is een staking uit gebroken onder de transport-arbei ders van de afdeling bestratingen van de gemeentelijke dienst van publieke werken. Alle, ongeveer 80, (ook de by de Uniebonden georganiseerde) vracht vaarders hebben het werk neerge legd met het doel inwilliging te be reiken van hun eis: In een hogere salarisgroep te worden geplaatst, d.w.z. een weekloonverhoging van 3.50 te ontvangen. De Unie-organisaties stellen zich niet achter deze staking. Zij hand haven haar standpunt dat deze kwestie in het z.g. georganiseerd overleg dient te worden behandeld, heer G. Groot Roessink heeft zich gisterochtend met wethouder B C. Franke verstaan Zonder resultaat! HERDENKING TIENDE STERFDAG A. M. DE JONG Vrienden van de schrijver A. M. de Jong, die tien jaar geleden door moordenaarshanden is gevallen, wil len zijn sterfdag herdenken op Zater dag 17 October a.s. in zaal Nederheem te Blaricum. De zoon van de overledene, de heer Mels A. de Jong en mr. Francois Pauwels zullen resp. spreken over „A. M., mijn vader" en „A. M.t myn vriend". Na de herdenkingsbijeen komst begeven alle genodigden zich naar het huis waar A. M. de Jong heeft gewoond voor de onthulling van een gedenksteen waarop te lezen zal staan: „Hier leefde, werkte en stierf A. M. de Jong". Op 5 October zal de ingestelde tweede marktdag voor het gemeen telijke Bossche veemarkbedrijf wor den gehouden. Dit voor het Bossche bedrijf belangrijke gebeuren zal met feestelijk vertoon geschieden, waar toe thans reeds versieringen worden aangebracht. Het gebouwen-com plex zal bovendien in „floodlight" worden gezet. Harmonieën en een vuurwerk zullen nog een bijzonder cachet aan de feestelijkheden geven. Bij gelegenheid van de voor d( eerste maal te houden tweede markt dag zal op 4 en 5 October een grote slagersvaktentoonstelling worden ge houden, waaraan een wedstrijd zal worden verbonden. Een jury be staande uit Nederlandse, Belgische, Luxemburgse en Franse deskundigen zal de wedstrijd-producten naar schatting 800 in getal beoordelen. Behalve de slagersvaktentoonstelling zal ook nog een tentoonstelling van slachtvee worden gehouden. BOERDERIJ VERBRAND. Door onbekende oorzaak is gister middag te ongeveer drie uur brand ontstaan in een boerderij aan de Marsdijk in de gemeente Assen. De Asser brandweer kwam met groot materiaal, doch kon niet voorkomen, dat de boerderij geheel afbrandde. De totale oogst ging verloren. Het meubilair kon grotendeels worden gered. Een schuur achter de boerderij en een naast de woning staande stook- hut bleven gespaard. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De pastoor van de parochiekerk van O. L. V. Geboorte aan de Berg en Dalseweg te Nijmegen heeft bij de politie een klacht ingediend over de baldadigheid der jeugd, die, vol gens de klacht, zelfs de kerken niet spaart. Zondagavond, na de dienst, is een aantal jongens de kerk binnen gegaan. Zij hebben daar kaarsen, welke voor de beelden stonden, ver nield. Men vond voor de voetstuk ken van beelden stro, en lucifers. Wat voor plannen deze jongens heb ben willen uitvoeren, is uiteraard niet met zekerheid bekend. Om her haling te voorkomen zal men in het vervolg na de kerkelijke diensten, in ieder geval des Zondags, wanneer de jeugd vrij is, de kerk gesloten houden. En de boer, hij egde voort met handgranaat Een 70-jarige landbouwer uit Echt heeft het klaar gespeeld een hele middag gebruik te maken van een Duitse steel-handgranaat als hand vat voor zijn kleine eg waarmee hij op zijn akker bezig was. Op een ge geven moment brak het handvat van zijn eg. In de buurt zag hij een voorwerp liggen dat daar wel dienst voor kon doen. Hij knoopte het ding aan een touw en ging rustig verder. Later ontdekten buren het vreemde werktuig. De ontsteking zat er nog in. In de omgeving vond de mijnoprui- mingsdienst later nog granaten van groot formaat en pantserafweer-gra- naten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5