J/gu^i/CIÓCCOW/ÏC^ i ™™sn DE LONEN VIJF PROCENT HOGER 2Sr DE MINISTERRAAD BESLIST Minder verschil tussen gemeenteklassen r.A.J. vraagt: Werkgevers accoord met 5 procent Cijfer consumptie-beperking was niet juist berekend Vernielingen bij de relletjes in Durban Laatste loonberekeningen Regering kiest de kant van pessimisten m DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 1 M ^k I "1 fl| 44ste JAARGANG No. 13004 Directeur: c M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I OP DE VLAKTE j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. j S Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes £1.50 KNOOP IS DOORGEHAKT ^ADAT nog enige pogingen waren gedaan door overleg de Gordiaan se knoop van de loonsverhoging te slaken, heeft de regering haar op alexandrijnse wijze doorgehakt met een zwaard, dat zij fluks van het Centraal Bureau van de Statistiek in handen kreeg gespeeld. Dag en nacht heeft het C.B.S. de laatste etmalen aan het smeden van dit zwaard gewerkt en nog net Op tijd kwam het met een andere bereke ning van de prijs-index-cijfers en de verbruiksbeperking, dan bij het moei zaam overleg tussen werkgevers en werknemers grondslag van onder handelen was geweest. Een geijkt gezegde luidt: er zijn leugens en statistieken, en opnieuw is gebleken, dat er veel van afhangt, hoe statistieken worden gehanteerd. Reeds de werkgevers- en werkne mers-organisaties kwamen bij hun berekeningen tot andere slotsom men. Te elfder ure herzag ook het C.B.S. zijn becijferingen en kwam tot een conclusie, waarop de rege ring de aanbevolen loonsverhoging van 5 percent heeft berekend. Evenmin als men de cijfercombi naties, door werkgevers en werkne mers ter tafel gebracht als foutief kan beschouwen, evenmin is er aan leiding de objectiviteit van het C.B.S. in twijfel te trekken. Men startte van verschillende uitgangspunten en kwam zo met wiskundige zekerheid tot andere gevolgtrekkingen. Leken op het gebied van statistiek hebben zich altijd afgevraagd, hoe het mogelijk was zo nauwkeurig pro centueel de consumptie-beperking af te wegen, maar steeds hebben wij cnze ondeskundigheid verweten niet voldoende vertrouwen te hebben in de deskundigheid der statistici. Wij hebben in de statistiek geloofd, maar dit geloof is enigszins beschaamd. De berekeningen, dat nemen wij gaarne aan, zijn zeer ingewikkeld. Het C.B.S. had echter toch ruime erva ring op dit terrein. Autoriteiten op het statistisch gebied hebben te ken nen gegeven, dat zulke berekenin gen niet uitsluitend geschieden op vaststaande gegevens, doch ook op veronderstellingen en nevenver schijnselen, en dat bij het toepassen van de nodige wiskundige fórmules uitgegaan kan worden van verschil lende theorieën over samengestelde indexcijfers. Het is dus niet te ver wonderen, dat de werknemers-orga nisaties bij monde van hun woord voerders, weinig vertrouwen schen ken aan deze eensklaps herziene be rekeningen en nieuwe berekeningen wensen. Maar van de andere kant behoeft men niet als vaststaand aan te nemen, dat de cijfers, door de Raad van Vakcentralen naar voren ge schoven, de juiste is! Ook de cijfers van de werkgevers-organisaties klop pen niet! Met stelligheid kan op geen van de becijferingen worden ge bouwd en de regering in tijdnood heeft in deze verwarring de knoop doorgehakt en daarmede de twee on derhandelende partijen beide ongelijk gegeven en geen van beide partijen bevrediging geschonken. Zij heeft hierbij de wijste weg gekozen. Men kan betreuren, dat het overleg in de Stichting van de Arbeid niet tot een eensgezind advies inzake de loonsverhoging heeft geleid en de regering toch nog moest ingrijpen. Bij deze teleurstelling moet echter niet verdoezeld worden, dat de on derhandelende partijen op vele even eens belangrijke punten tot overeen stemming waren gekomen en het de uiteenlopende becijferingen zijn ge weest, welke het overleg deden struikelen. Over die becijferingen kan men kort of lang blijven rede twisten zonder dat men eikaars goede trouw in twijfel behoeft te trekken en zonder dat men de rege- EXTRA-VERHOGING GESCHOOLDEN TWEE CENT PER UUR „Na kennisneming van het rapport der drie deskundigen en van de stand punten der centrale werkgevers- en werknemersorganisaties heeft de ministerraad besloten het college van Rijksbemiddelaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari a.s. een alge mene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud, dat de thans aanhangige wetsvoorstellen in zake huurverhoging e.d. zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Generaal worden aanvaard", aldus werd van officiële zijde medegedeeld. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek in dier voege, dat de lonen voor geschool den in het bedrijfstakgewij ze overleg met twee cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met twee cent per uur zal mogen worden verminderd. Over de verdere bijzonderheden (dispensaties, jeugdlonen enz.) zal nog nader overleg tussen het college van Rijksbemiddelaars en de stichting van den arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier lonen niet bij C.A.O. of bindende loonregeling zijn vastgesteld, overeenkomstig het advies van de centrale werkgeversorganisaties vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toepassen. In een communiqué, dat de geza menlijke werkgeversorganisaties ge publiceerd hebben voor de beslissing van de Ministerraad bekend was, wordt het verloop der onderhande lingen nog eens uitvoerig gememo reerd. De werkgeversorganisaties hebben ten slotte het volgende stand punt ingenomen: 1. Rekening houdende met de con clusie van de Commissie van Des kundigen en geleid door de wens om tot overeenstemming te geraken, ver klaarden de centrale werkgeversor ganisaties zonder het rapport van de Commissie in alle onderdelen te kunnen onderschrijven zich bereid om per 1 Januari a.s. een verplichte loonsverhoging, naar boven op 5 pet. afgerond, voor werknemers van 23 jaar en ouder aan de regering aan te bevelen. Hierbij dienen op de gebrui kelijke wijze dispensaties mogelijk te zijn. In dit verband werd in het bijzon der gewezen op de situatie in het middenstandsbedrijf, op grond waar van de centrale middenstandsbonden op het standpunt staan, dat in deze ring behoeft te gaan verwijten dat zij te ener of anderer zijde een bui ging heeft gemaakt. Er blijven aan beide zijden onvervulde wensen over, .en in het bijzonder de mid denstand, welke als buffer tussen de twee partijen geklemd zit, heeft zich bij deze gang van zaken te beklagen. De volksvertegenwoordiging, welke medio October over de huurverho ging en derzelver aankleve gaat be raadslagen en besluiten, zal het be lang van de middenstand niet uit het oog mogen verliezen Misschien komt het C.B.S., na zijn berekeningen in storm-tempo. intussen weer tot an dere becijferingen. Misschien komen intussen de werkgevers en werkne mers tot de conclusie, dat het 't bes te is, nu niemand zijn zin heeft ge kregen, elkaar de hand te reiken en het gestaag overleg voort te zetten. sector van het bedrijfsleven de loons verhoging door een evenredige lasten verlaging volledig dient te worden gecompenseerd. 2. De gezamenlijke centrale werk geversorganisaties wensen de beslis sing over een herziening van de lo nen voor mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar over te laten aar het bedrijfs taksgewijze overleg, met dien ver stande, dat hierbij geen grotere loons verhoging zal mogen worden vastge steld dan 5 pet. 3. Voor personeel van 23 jaar en ouder in dienstbetrekkingen, waar voor geen C.A.O. of bindend vastge stelde loonregeling geldt, bevelen de centrale werkgeversorganisaties aan dezelfde procentuele verhoging als bovengenoemd op de lonen of salaris sen toe te passen. 4. De centrale werkgeversorgani saties achten daarnaast, voor een ver groting van de spreiding tussen de functiegroepen, een herziening van de richtlijnen voor de loonvorming per 1 Januari a.s. gewenst, in dien zin, dat de richtlijn-uurlonen voor de ge schoolde arbeiders met twee cent worden verhoogd. De uitwerking en de toepassing van deze richtlijnen dienen aan het bedrijfstaksgewijze overleg te worden overgelaten. 5. De centrale werkgeversorgani saties spreken zich voorts uit voor een wijziging van de richtlijnen voor de gemeenteclassificatie voor hand arbeidslonen, in dien zin, dat het aantal klassen op 5 blijft gehand haafd, doch dat het uurloonverschil tussen de le en 5e gemeenteklasse wordt verminderd van 12 op 10 cent De toepassing van deze gewijzigde richtlijnen dient overeenkomstig de op dit punt bestaande practijk, even eens aan het bedrijfstaksgewijze over leg te worden overgelaten. Naar aanleiding van de regerings beslissing inzake de loonsverhoging heeft het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Jeugd het vol gende telegram verzonden aan het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging: „Het verbondsbestuur van de Ne derlandse K.A.J. in vergadering bij een is ernstig bezorgd over de be richten, volgens welke voor de jon ge arbeiders onder de 23 jaar geen bindende regeling zal worden voor geschreven. Overwegende, dat de arbeidende jeugd ook getroffen wordt door ho gere levenskosten, evenzeer getrof fen door het gebrachte concumptie- offer, in het bijzonder degenen, die zich voorbereiden op het stichten van een gezin. Dringt er bij u op aan te bewerk stelligen, dat ook voor de jonge ar beiders een bindende loonsverhö- Minister Luns voor de V.JV. 4P' f v V Ma» V Minister Dr. J. M. A. H. Luns, voor zitter van de Nederlandse delegatie in de V.N. richt zich tot de Algemene vergadering van de Verenigde Naties ging landelijk wordt voorgeschre ven". Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de KAJ, de heer Pennings. Op het laatste moment Namens de Raad van Vakcentralen heeft gisteravond de heer A. Vermeu len, secretaris van het N.V.V., voor de radio enige merkwaardige dingen gezegd omtrent de slotfaze van het overleg en de beslissing van de Re gering. De beslissing, aldus de heer Ver meulen, was eigenlijk al in handen van de Regering gelegd door de on derhandelende partijen, toen van werkgeverszijde de instelling werd gevraagd van een commissie. De mi nisterraad benoemde zulk een com missie onder voorzitterschap van prof. De Vries. Deze achtte het uit gangspunt van de werknemers rede lijk en feitelijk juist. Wij verwacht ten dus, aldus de heer Vermeulen, dat de Regering zou besluiten tot een loonsverhoging van 6 procent. Maar wat is er nu gebeurd? Op het laatste ogenblik, aldus de heer Ver meulen, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de commissie- De Vries medegedeeld, dat het cijfer betreffende de resterende consumptie beperking niet juist was berekend. Dat was één der belangrijkste cijfers, waarop de onderhandelingen waren gebaseerd. Deze mededeling is het geweest, aldus de he Vermeulen, die er toe heeft geleid, dat er vijf en niet zes procent uit de bus is geko men. De heer Vermeulen noemde dit een De foto toont de grootste van de 18 winkels, die werden vernield en in brand gestoken tijdens relletjes tussen Afrikaanse negers en Indiërs in Durband. Aanleiding tot deze relletjes was een busongeluk, een neger trachtte op een rijdende bus voor Indiërs te springen; het lukte hem echter niet, hij viel er af en werd doodgereden. Woedende negers vielen toen de Indiërs aan. hoogst merkwaardige ontwikkeling. Vijf minuten voordat de onderhan delingen met de werkgevers opnieuw begonnen, kreeg de Raad van Vak centralen keni.is van dit nieuwe cij fer. Bij die onderhandelingen deden de werkgevers toen voor het eerst het voorstel om het eens te worden over een loonsverhoging van 5 procent. De werknemersvakcentrale echter achtte zich niet gerechtigd dit voorstel te accepteren, omdat hun uitgangspun ten als juist waren erkend en over de oorspronkelijke cijfers tussen hen en de werkgevers en de regerings commissie en het Centraal Bureau voor de Statistiek zelf overeenstem ming bestond. Onder die omstandig heden kon in de Stichting van den Arbeid dus geen overeenstemming worden bereikt. Toen werd besloten, dat beide partijen opnieuw hun van elkaar verschillende standpunten aan de Regering kenbaar zouden maken, teneinde de Regering te laten be slissen. Naar het oordeel van de werkne mers hebben de werkgevers zowel met betrekking tot de ontwikkeling der onderhandelingen als ten aan- aanzien van hun uitgangspunten Op welke punten verschilden de berekeningen van werkgevers en werknemers met elkaar? Volgens de voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert, had den beide partijen de volgende percentages berekend: Werk- Werk gevers nemers Huurverhoging 1,95 pet. 2,7 pet. Consumptiebeperking 2,62 pet. 3,9 pet. Tezamen Hierop in mindering de voordelen van de belastingverlaging 4,57 pet. 6,6 pet. 0,96 pet. 0,85 pet. Resteert voor loonsverhoging 3,61 pet. 5,75 pet. of afgerond 4 pet. 6 pet. De regeringsbeslissing is ech ter genomen op grond van de volgende berekening, die geba seerd was op de plotseling ge wijzigde indexcijfers van het C.B.S. Huurverhoging 2,1 pet. Consumptiebeperking 3,5 pet. Samen Belastingverlaging 5,6 pet. 0,8 pet. 4,8 pet. of afgerond 5 pet. een irreële houding aangenomen. De Raad van Vakcentralen heeft nu in de eerste plaats aan de Re gering gevraagd een nader onder zoek te laten instellen naar het thans verstrekte nieuwe cijfer van de consumptiebeperking. Daarnaast heeft de Raad aan de Regering zijn mening kenbaar gemaakt, dat, jnede in verband met de sociaal- economische positie, waarin ons land verkeerde, aan zijn van meet af aan gestelde eis van 6 procent loonsverhoging tegemoet zou kun nen worden gekomen. Op dit ogenblik, aldus besloot de heer Vermeulen heeft de Raad van Vakcentralen op het besluit van de Regering om 5 procent toe te kennen, geen nader commentaar. K.A.B.-voorzitter Middelhuis De verbondsvoorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft gister avond in Utrecht een verklaring af gelegd over de beslissing van de re gering inzake de 5 procents loonsver hoging. Deze verklaring luidt als volgt: „Omtrent de werkelijke sociale ge zindheid bij de werkgevers koester den wij al geruime tijd geen grote illusies meer. Nu ook de regering in zake het loon vraagstuk blijkbaar de kant van de pessimisten kiest, is ons lijstje van teleurstellingen compleet. Wij weten nu waar wij aan toe zijn. De gang van zaken is zo bijzonder teleurstellend omdat éen nieuw (la ger) indexcijfer van het centraal bureau voor de statistiek in het ge ding is gekomen waarover intern in genoemd bureau nog zwaar wordt ge- discusseerd. Ware dit cijfer niet te elfder ure ter tafel gekomen, dan zou de commissie van deskundigen waar schijnlijk tot 6 procent gekomen zijn. Hieruit moge blijken dat de cijfers van de Raad van Vakcentralen reëel waren. Het meest opmerkelijke in deze loonaffaire is, dat ons reeds maanden geleden van verschillende zijden in het oor werd gefluisterd, dat het wel op 5 procent zou uit draaien. De aanvankelijk zeer aan de krappe kant gehouden berekingen haar beslissing en wel gevolg te ge ven aan het verzoek van de Raad van Vakcentralen om een onderhoud met de Raad voor Economische Aange legenheden van de ministerraad. Wij zijn door deze houding van de rege ring in ernstige mate teleurgesteld. Het lijkt verdacht veel op een zware speculatie op het fatsoen van de bo nafide vakbeweging. Wij kunnen ons moeilijk ontdoen van de vrees dat dit in de toekomst wel eens schadelijke gevolgen zou kunnen hebben. De K.A.B. zal zich nader op een en ander moeten bezinnen. Zij zal ter zijner tijd op gepaste wijze van haar gevoelens blijk ge ven". van de werkgevers leidden tot 3 en een half procent. Met een royaal ge baar brachten zij dit op 4 procent. De berekeningen van de loon- en prijs commissie van de regering bleken iets ruimer te zjjn en wezen toen reeds naar de 5 procent. De Raad van Vakcentralen kwam met zijn bere keningen enigszins boven 6 procent uit. Al was het even reëel om met de prijs-verhogende factoren rekening te houden als met de prijsverlagende, toch heeft de vakbeweging er van af gezien om de eerstgenoemde in haar berekeningen te verwerken. De vakbeweging heeft de nieuwe (plotseling ter tafel gebrachte) CBS- cijfers nog niet op deugdelijkheid kunnen toetsen. Te elfder ure Daarvoor heeft zij te elfder ure geen tijd kunnen vinden. Het is voor ons zelfs de vraag, of de regering daartoe kans heeft gezien. Blijkbaar was zij er zo verheugd over, dat zij nader onderzoek niet nodig achtte. Daar blijkbaar in de hoogste kringen van het CBS op het ogenblik nog geen absolute klaarheid is over de nieuwe cijfers, ware er des te meer aanleiding geweest voor de regering, deze nog niet te nemen als basis voor HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER KOUDE NACHT. Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noor den en Westen van het land enige regen. Later opklaringen en droog weer. Matige en langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-west en West. Min der koude nacht, overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 30 Sept.: zon op 6.39 en onder 18.21; maan op 23,17 en onder 15.29 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI onbewolkt 15 C. STOCKHOLM regen 15 OSLO zwaar bew. 12 KOPENHAGEN licht bew. 16 AMSTERDAM onbewolkt 17 EDINBURGH regen 15 LONDEN mist 16 LUXEMBURG zwaar bew. 15 PARIJS licht bew. 17 BORDEAUX licht bew. 22 GRENOBLE geheel bew. NICE regen 17 GENèVE regen 17 ZURICH regen 21 LOCARNO regen 20 BERLIJN geheel bew. 25 FRANKFORT nevel 21 MüNCHEN motregen 21 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK licht bew. 25 ROME licht bew. 27 Korreltje Demagogen zijn de massa.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1