Diploma's zwemmen werden weer door velen behaald Tropenliefdc MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 't Was weer feest in de Leidse overdekte Onder grote belangstelling vond Za terdagavond in de Leidse Overdekte het diplomazwemmen plaats en zoals steeds was het weer gezellig druk. Namens de R.K. bond St. Lidwina en de Alg. Ned. Invalidenbond sprak de heer H. P. Pannekoek waarderende woorden voor al hetgeen elke Dinsdag avond voor deze mensen wordt gedaan. Voor directie, instructeurs en instruc- trices niets dan lof. Nadat de heer C. W. v. Zijp de toe schouwers nog iets had verteld omtrent het zwemonderricht, zagen wij enkele invaliden hun kunnen tonen. Een don derend applaus was een welverdiende beloning, terwijl een collecte voor beide bonden 57,63 opbracht Hierna werd een aanvang gemaakt met het diplomazwemmen door de leer lingen der Overdekte, wier manipulaties met belangstelling door ouders en fa milieleden werd gevolgd. De geslaagden zijn: Meisjes A: Irma Zeeman, Edith Cal- car, Starj o de Vries, Irene de Vries, Rijna van der Leeden, Miepje de Mun- nik, Tilly Singer, Louise van der Scheer, Ansje de Vos van Steenwijk, Ivonne Dexel, Jenneke Barmentloo, Ietje Boers- ma, Jansje Kromwijk, Ria Wassink, Aukje Boersma, Wille Alphenaar, Minie Lichter, Ria de Haan, Ans Menijn, Dienka Kooreman, Greet je Dekker, Etna van der Berg, Helga Zurloh, Joke Haze- broek, Flora de Boer, Ita Kreft, Lillie van Vallenthoven, Ria Oudshoorn, Jannie Lutgendorf, Fietje Noort, Jollie Over- dijkink, Nelly Zoetemelk, Jopie Spieren burg, Maria Colenbrander, Alie Zwa nenburg, Bea Sierat, Hannie Schrama, Jantine van der Knaap, Stieneke den Haan, Harja de Ruyter, Anneke Lutgen dorf f, Jopie Kraan, Johanna de Groot, Anne Marie Keijzer, Jannie Kantebeen. Meisjes B: Greetje Knijnenburg, Elisa beth Langezaal, Gerarda Vogelaar, Jo hanna Vogelaar, Helen van Os. Jongens A: Robbie Heck, Har jo van Amerongen, Rudolph van Calcar, Frans Langezaal, Jacques Alphenaar, Rudi Jansen, Jacques Rijnsburger, Sam de Haan, Jan Kromhout, Willy van der Zeeuw, Boudewijn Jansen, Joop Singe- ling, Hans Kampinga, Piet Barmentloo, Jan van Dijk, Dick Bavelaar, Hans Stolp, Cornelis Zwaan, Hans Tieleman, Hans Diehl, Eddy Ladan, Onno Schithal, Cor Bavelaar, Rudi Behrend, Piet van der Kwaak, Cor Scheffers, Thomas Junge- rius, Jan Jungerius, Kees de Brave, Saan Loos, Gerard Koch, Leo Rooyak- kers, Tom van der Berg, Jan Stol, An- tonius Maria Walenkamp, Joop van Dijk, Rob Lacourt, Matteys de Witt, Cees Boers, Herman Gorter, Johan van den Boom, Pieter Verbeek, Jan Grand- jean, Pieter de Jong, G. C. Bleijs, Henny de Haan, Richard v. d. Berg. Jongens B: Henk van der Hom, Henk van der Leeden, Sander Duparc, Johan nes Vogelaar, Kees van der Kaay, Cor nelis Maria Walenkamp, G. C. Bleijs. JUDO. DE HOFSTAD WON VAN LEIDEN. Zaterdag ontmoetten elkaar in Sport school Holvast Judoclub „Leiden" en Judoclub „De Hofstad". De heer Holvast opende deze avond met een welkomst woord voor de Haagse gasten en voor de supporters van beide verenigingen. Het programma begon met een kleine uiteenzetting van het principe Judo; volgens demonstreerden de heren Hol vast 2e Dan en Rapmund le Dan het le Kata. De wedstrijden, die vervolgens gehouden werden, waren zeer aantrek kelijk en toonden een sportieve strijd. De uitslag was: Schendstok (L.)H. Hendriks 10; Cliteur (L.)Hoen 00; Ouwehand (L.)De Nenni 02; La- brujère (L.)Buizer 20; Hoek (L.) Speel 02: Borel (L.)Luciano 20; Slegtenhorst (L.)Gorissen 11; Oort (L.)Bonte 02; Raar (L.)Rovers 0—0. De uitslag was dus onbeslist, maar Judoclub „De Hofstad" werd winnaar door dat deze club één worp meer ge plaatst had. Aan de Leidse zijde vielen op door hun goed werk de heren Borel Labrujère, Slegtenhorst en Oort bleven beneden hun normale prestaties. Bij de .Haagse gasten was het de heer De Nenni oranje-band, die zeer goed werk ver richtte. Tot slot maakten de aanwezige zwarte- en bruine banden een competitie, spe ciaal tegen meerdere tegenstanders. Oranje GroenAltior 55. Het tempo in deze wedstrijd was hoog en er waren verschillende perioden waarin van beide zijden prima voet bal te zien werd gegeven. De talrijke belangstellenden zullen zich niet be- kocht hebben gevoeld. Ook de doel punten waren talrijk en de meeste van goed gehalte. Oranje Groen trapt af, maar het eerste schot komt op het Oranje Groen-doel. Na 5 minuten reeds maakt Oranje Groen het eerste doelpunt (1—0). Na een kwartier volgt de gelijkmaker door de Altior- rechtsbuiten (11). Aanvallen van beide partijen volgen elkaar op. Na 20 minuten is het 21 en even later 3i voor Oranje Groen. Altior komt dan aan de beurt. Hoog opspringend kopt de Altior rechtsbuiten de bal in het O. Gr.-net (3—2). De midvoor maakt er 33 van en kort voor de rust neemt Altior door haar links buiten de leiding (34). Met deze stand is het rusten. Na de hervatting hetzelfde aantrek kelijke snelle spel. Altior zet aanval len op en na 7 minuten is het de Al tior linksbinnen die de voorsprong vergroot (35). Oranje Groen is niet van plan zich gewonnen te geven en vecht door. Na 20 minuten hebben zij succes en maken er 45 van. In de allerlaatste minuten weet Oranje Groen toch nog de gelijkmaker te scoren en het is 55. De beide ploe gen, die elkaar niets toegaven, heb ben dus in deze interessante wedstrijd' de punten broederlijk gedeeld. Een goede verhouding. VVO AMorskwartier 44. Onder stralend herfstweer blies de scheidsrechter de elftallen binnen de lijnen en dadelijk bleek al dat de gasten er zin in hadden om de pun ten mee naar Leiden te nemen. VV OA kon maar geen vat op het spel krijgen en er moesten doelpunten komen. Reeds na 10 min. spelen wis ten zij de doelman kansloos te pas seren (01). Af en toe verschenen de voor waar tsen van WO A ook wel voor het gastendoel, maar er zat geen vaart in. Na 20 min. wist Morsch- kwartier de stand op 02 te bren gen en vijf min. later was het al 03. Toen zette VVOA de tanden op elkaar en zaten voortdurend voor het gasten-doel wat resulteerde in een prachtig doelpunt van Kees v. d. Poel die deze middag bijzonder in vorm was en alle vier doelpunten voor zijn rekening nam. Na het theedrinken \was het al VVOA wat de klok sloeg en zoals reeds gezegd, Kees v. d. Poel was een ware schrik voor de gasten en hij gde er in de partijen op gelijke voet te brengen en zelfs bracht hij de stand op 43. Maar 5 min. voor het einde was er een handsgeval en uit de toegestane vrije trap wisten de gasten de eindstand te brengen op 44. SVLVStompwijkse Boys 51. Reeds direct na het begin maakte SVLV met enkele pittige aanvallen duidelijk, dat het niets voelde voor een derde nederlaag. Stompwijkse Boys weerde zich kranig, maar het overwicht van de Voorschotenaren is te groot. Na ongeveer '10 minu ten spelen resulteerde dit in een doel punt. Van buiten het strafschopge bied loste Th. Lamboo een prachtig schot en onhoudbaar verdween de bal in de touwen (10). Nog geen 5 mi nuten later was het weer Th. Lamboo, die met een hard schot het tweede- doelpunt scoorde (20). SVLV bleef in de aanval. Twintig minuten na het begin na een mooie switch tussen J. Lamboo en van der Ham was het eerstgenoemde, die met een zuiver schot de stand op 30 bracht. De Boys probeerden het spel te verplaat sen. Bij een van hun aanvallen kopte stopper F. Mens de bal uit de doel- mond weg. Tot ieders verbazing gaf de scheidsrechter toen een penalty. De Boys lieten zich dit buitenkansje niet ontglippen en onhoudbaar voor keeper Gerrits werd de bal ingescho ten (31). Met deze stand ging ook de rust in. De tweede helft was nog geen vijf minuten oud, toen één der Stomp wijkse achterhoedespelers in een uiterste poging een doelpunt te voor komen, de bal langs zijn eigen doel man plaatste (41). De Boys lieten de moed nog niet zakken en zetten enkele goede aanvallen op. Door slecht schieten en ook door goed in grijpen van de SVLV-verdediging slaagden de Stompwijkers er echter niet in te doelpunten. 10 Minuten na de rust kreeg linksbuiten Parle- viet van SVLV een hoekschop te ne men. Prachtig zweefde de bal voor het doel en met een beheerste kop stoot deed J. Lamboo de bal in het net belanden (51). Hierna slaagde SVLV er nogmaals in te scoren, v. d. Ham kopte een hoge bal van rechts uitstekend in. Dit mooie doelpunt vindt echter in de ogen van de scheidsrechter geen genade en aan gezien ook de Voorschotense achter hoede het verder wel klaarde, kwam het einde met een 5—1 overwinning voor de thuisclub. De Int. Militaire kampioenschappen De Nederlandse militair C. de Wit zegevierde te Cairo op het nummer 1500 meter vrije slag in de tijd van 20 minuten 33,6 sec. tijdens de in ternationale militaire zwemkam- pioenschapper,. G de Bruyn zorgde er voor, dat ook de tweede plaats door een Nederlandse zwemmer werd bezet, want hij tikte in 20 min. 49 7 sec. aan. Nummer drie werd Bahnassay (India) in de tijd van 21 min. 29,3 sec., een groot verschil met de beide Nederlandse militairen. J. Sievers sloeg tegelijk aan met de Egyptenaar Hellouda op de 200 me ter schoolslag. Voor beiden werd een tiid afgedrukt van 2 min. 42.1 sec. De Egyptenaar Gharbo werd derde in 3 min. 4.5 sec. In het waterpolotournooi sloeg Egypte India met 160, na met de rust reeds met 7—0 de leiding te hebben gehad. Nederland is op de tweede plaats geëindigd in de internationale mili taire zwemkampioenschauppen te Cairo. Met 64 punten eindigden onze landgenoten achter Egypte, dat met 80 punten eerste werd. De Verenig de Staten werden 3e met 50 p. en India vierde met 6 punten. Op de laatste dag won Egypte de 4 x 100 meter estafette wisselslag in 4 min 43,5 sec De Nederlandse mi litairen werden in 4 min. 64.7 sec. tweede. In de finale van het waterpolo tournooi versloeg Egypte het Neder landse zevental met 42, na met rust met 30 te hebben voorge staan. N.H. le klasse: Allen WeerbaarDED 98; WesterkwartierArchipel 95; RohdaSVK 96; Koog Zaandijk Luto 6—4. Z.H. le klasse: DeetosZwervers 115; Het ZuidenVicus Orientis 81; AlgemeneOns Eibernest 59; Gymna siastenHKV 310. Tweede klasse B: ReadyFluks 54; Regenboog—Achilles 65; ActiefUni cum 42; OlympiaanSperwers 33. CRESCENDO—FLUKS 2 7—2. Crescendo heeft kans gezien de tweede competitiewedstrijd met grote cijfers te winnen. Fluks, die wel zeer sterk in het veld kwam, gaf hun de overwinning niet cadeau. De eerste aanval was voor Fluks, maar de verdediging speelde een goede partij en wist dan ook spoedig de bal naar het middenvak te spelen, waar door de aanval aan het werk werd ge zet. Ook de verdediging van Fluks liet voorlopig geen steek vallen, zodat de eerste 15 min. het spel op en neer golfde met Crescendo iets in de meerderheid. Na 15 min. drukte Crescendo deze meer derheid uit met een prachtig doelpunt. Fluks zakte hierna iets af, waarvan Crescendo dankbaar gebruik nam. Zij namen het spel geheel in handen en weldra was de stand tot 40 opgevoerd. Fluks gaf zich nog niet gewonnen en fel kwamen zij opzetten. De verdediging kreeg nu handen vol werk, maar prach tig hielden zij stand. Toch wist Fluks voor de rust de achterstand te verklei nen tot 41. Crescendo speelde na de rust weer ge heel fit verder en prachtige aanvallen werden opgebouwd en opnieuw troffen zij tweemaal de roos 61. Hierna volgde een prachtige aanval van Fluks, die met een even mooi doelpunt werd besloten. Hiermede hadden zij al hun kruit ver schoten. Crescendo speelde rustig door en nog eenmaal wisten zij te scoren, zo dat het einde kwam met 72 in het voordeel van Crescendo. Het tweede twaalftal, dat met enige invallers verscheen, verloor met 52 van het sterke De Demping 1. Effectiever, gevarieerder en gezelliger dan ooit. Reeds meer dan 73.000 enthousiaste bezoekers (sters). (Advertentie! Heren West le klasse: TOGOKam pong 60; AmsterdamHilversum 11; Be FairBMHC 03; Groen Geel HHYC 0—7. Promotieklasse B: EechtropHHYC III 5—0; HD Mil—Tempo '34 4—0; ZuidwijckLeiden 12; AeolusSpirit 3—4. Tweede klasse C: TOGO IIIBMHC IV 3—1; HDM IV—HLC 0—7; Club te Werve—HGC III 3—3; Leiden II—Rijs wijk 11. Dames West. Promotieklasse A: Aeolus •TOGO II 01; VictoriaLeonidas 11; LeidenGroen Geel 14. BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de wedstrijden voor de L.B.B. luiden: Medaillehuis-beker. 2e ronde: Rijne- gomTOG 26; TOP—Drei Pottekens 26. De Zilveren Heinekens-krans. 2e ronde UVS—De Spijkerbak 4—4 (UVS wint met moyenne); De SportDrei Potte kens 44 (Sport wint met moyenne); 't Zuid vrijgeloot. Z.H.B.-beker, 2e ronde: 't Spoortje De Vriendschap 62; Carambole 't Vierkantje 44 ('t Vierkantje wint met moyenne); UVS vrijgeloot. De Amstel-beker: UVSTOP 44 (UVS wint met moyenne). In de eindstrijd om de Amstel-beker komen héden De MorschpoortUVS in het clublokaal van De Drei Pottekens. WIELRENNEN. DE 3 OCTOBERRONDE. Voor de 3 Octoberronde welke om 8.30 uur aanvangt op het traject Burg- gravenlaan (start en finish) Fruinlaan, Cobetstraat, De Laat de Kanterstraat, Thorbeckestraat, v. d. Brandelerkade schreven o.m. de volgende renners in: W. Verhoeven (kamp. Z. Holland), H. de Roo (kamp. Drente), J. Charinus (kamj. Friesland), Fr. Mik (kamp. Gro ningen), F. Nijmeijers (kamp. Gelder land), Krijn Post (kamp. N. Holland), P. de Bruin (kamp. N. Brabant), G. Pouw (kamp. Utrecht), C. Boelhouwers (kamp. Limburg). Naast deze kam pioenen o.a. P. Kooijman, J. Brugge- kamp, W. Rusman. H. de Vos. J. Hof land, Gebr. Versluis, A. v. d. Voort, M. Alblas, T. Peters, H. Kuitwaard, Van Steenselen, allen renners die dit jaar dan 3 ronde overwinningen op hun naam brachten. Van de Leidse renners, die op deze feestdag de eer van hun stad moeten ophouden, noemen we: W. Vreeswijk, die ook meer dan 3 overwinningen wist te boeken. J. Slingerland (kampioen lange afstand), R. Wallet (kamp. korte af stand) A. v. Houweiingen, C. Plasmeijer, H. v. d. Lubbe, J. de Lange. B. Rijkeüjkhui- J. Riethoven Jr., J. de Vroomen en B. v. Wetten. Bij de gehouden kampioenschappen korte afstand wist D. Wallet op de titel bij de A-klasse beslag te leggen. In de B-klasse was het 3. Riethoven Jr., die kampioen werd. Voor de C-klasse was het A. Vermeulen en D-klasse P. Pouw. De^itslag werd: A-klasse 1. D. Wallet, 2. W. Vreeswijk, 3. J. Bushman; B-klasse 1. J. Riethoven Jr., 2. B. Rijkelijkhuizen, 3. J. Veltmaat; C-klasse 1. A. Vermeulen, 2. Th. Hoogkamer, 3. J. Turk; D-klasse 1. P. Pouw, 2. A. Kruit, 3. J. Kamphorst. ATHLETIEK. Christa Seeliger, de jeugdige sprint ster uit Potsdam kon met moeite winnen van onze landgenote Willy Lust op de 100 meter tijdens de in ternationale wedstrijden, welke in het stadion van Frechen (bij Keulen gelegen) werden gehouden. De Duit se athlete had een lichte voetbles sure opgelopen. Zij noteerde een tijd van 12,3 sec., terwijl de Zaanlandse 12,4 sec, liet afdrukken. Bij de heren won Heinz Futterer in de tijd van 10,5 sec. voor Roland Vercruysse, die 10,8 sec. noteerde, J. Vercruysse (10,9) en onze land genoot Riüander (11 sec.). Het hoogspringen werd gewonnen door Jenss (Duitsland) met 1.90 me ter, terwijl van Druten de tweede plaats innam met 1.85 meter. Willy Lust won de 80 meter horden in 11,8 sec. voor de Duitse athlete Föhrèn- bach met 12,2 sec. Een tweede zege behaalde Willy Lust bij het ver springen met een afstand van 5.62 meter. Smildiger liep de 400 meter in 49,6 sec. en bezette de tweede plaats achter Raddusch (Duitsland), die 49,3 sec. liet noteren. Van der Maat zegevierde in het nummer hink-stap- sprong met 13.59 meter terwijl het discuswerpen werd gewonnen door Rosendahl (Duitsland) met een worp van 47.49 meter. Van der Maat be zette in dit nummer de derde plaats met 39.92 meter. De Zweedse estafet te was voor D.S.D. Düsseldorp met een tijd van 1 mip. 59.2 sec. terwijl Vlug en Lening de tweede plaats bezette met een tijd van 2 min. 0,2 sec. Toch een eigen Vierdaagse van de NWB De Zaterdag te Utrecht gehouden buitengewone algemene ledenverga dering van de Nederlandse Wandel sportbond heeft besloten uitvoering te geven aan de eerder genomen, doch later uitgestelde beslissing met een eigen Vierdaagse te komen in dezelfde week als de Vierdaagse van de N.B.V.L.O. te Nijmegen. De N. W.B. laat tot 1 November de moge lijkheid nog open om door een even tuele regeringsbemiddeling alsnog tot overeenstemming met de N.B.V.L.O. te komen. Na 1 November zullen de reeds aangevangen voorbereidingen voor een N.W.B.-Vierdaagse 1954 te Apeldoorn vaste vorm aannemen. De voorzitter mr. W. J. Kom verklaarr de opnieuw, dat het geenszins in de bedoeling is in Nijmegen de leiding over te nemen. Maar wel dient de avondvierdaagse uitsluitend door de N.W.B. te worden georganiseerd. De ze is echter ook in 1953 weer door avondvierdaagsen van de N.B.V.L.O. gekruist en wel op dezelfde avonden. De avondvierdaagse voor het seizoen 1954 werd vastgesteld op 22 t/m 25 Juni a.s. Voorts werd besloten voortaan ook voor niet-leden van de N.W.B. de gelegenheid open te stel len een wandelboekje aan te vragen RUGBY WEDSTRIJD IN ALPHEN Het Alphense sportminnende pu bliek heeft Zaterdagmiddag kennis kunnen nemen van de rugbysport. Op initiatief van de terreincom missie der vereniging Alphen werd op het Alphen-terrein een soort se lectiewedstrijd gespeeld ter samen stelling van het Nederlands team voor de ontmoeting tegen België. Duidelijk kwam hierbij aan het licht, dat om deze bij uitstek man nelijke sport te kunnen waarderen men minstens met de spelregels op de hoogte dient te zijn. Het blauwe (B)team kon in de eer ste speelhelft een 156 voorsprong nemen, terwijl in de tweede helft de Oranjehemden de A. ploeg een 2315 overwinning lieten noteren. Natuurlijk verwekten de verschil lende spelmomenten nog al wat hila riteit. Toch wil het ons voorkomen, dat men niet geheel en al ontevreden het terrein na de wedstrijd verliet. SCHAKEN HET CANDIDATENTOURNOOI. De uitslagen van de partijen, ge speeld in de 15e ronde van het can- didatentournooi te Zürich luiden; BoleslavskyEuwe afgebr. in gelijke stelling. KotovSzabo 10; Geiler Averbach y3Smyslov—Pe- trosian afgebr. in gunstige stelling voor Smyslov; KeresNajdorf afge broken in gunstige stelling voor Naj dorf; ReshevskyTaimanov uitge steld tot heden; BronsteinGligoric afgebr. in gunstige stelling voor Brenste:n De uitslagen van de 16e ronde lui der: BronsteinTaimanov J4y,\ ReshevskyNajdorf Smyslov Averbach ytJ4. Keres—Petrosian afgebr. in ge lijke stelling; GelierSzabo afgebr. in geliike stelling; Kotov—Euwe V K', BoleslavskyStahlberg af gebroken in iets betere stelling voor Boleslavsky. De afgebroken partij uit de 15e ronde tussen Keres en Najdorf is zonder verder te spelen door beide spelers remise gegeven. De stand luidt thans: 1. Smyslov 9 y pnt. -f- 1 afgebr. partij. 2. Reshevsky 8y, pnt. 4- 1 afgebr. (14). 3 Najdorf 8y pnt. 4. Euwe 7 y, pnt -f 1 afgebr. partij. 6, 6, 7. Boleslavsky, Petrosian, Bronstein, allen 7 pnt. -f- 2 afgebr. part. 8. Ke res 7 pnt -4- 1 afgebr. partij. 9. Tai manov 7 pnt (14). 10. Kotov 7 pnt. 11. Averbach 8y, pnt., 12, 13, 14. Gli- gric, Szabo, Gelier 6 pnt., -f 1 afgebr. partij 15. Stahlberg 3% pnt. -f 1 af gebroken partij. BRIDGE. BRIDGECLUB „SANS ATOUT' De uitslagen van de afgelopen week zijn: Groep rood: 1. TielkemeijerBonnet 42 p., 2. Dames v. d. Zeeuw—Brunée 36 p., 3. MekelBonnet 34 p., 4. Staay Kins 33 p., 5. Mej. v. RijnBrakel f' 6. Ginjaar—v. Rhijn 29 p., 7. Dames Zeeuw 28 p., 8. Mej. v. VegelKoops 20 p. Groep zwart: 1. Schilling—v. Noort 40U - Maak 'n einde aan dat ondragelijke znnrbranden Neem een ol twee Rennlex, en op 't zelfde moment is dat zuur- branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie) PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. Toto noteerde ruim 100.000, Het was gisteren ongekend druk op Duindigt en om de toeschouwers niet teleur te stellen, kwamen er heel wat verrassingen te voorschijn, want ver schillende favoriteen werden geklopt. Er werden hoge prijzen uitgekeerd en de totale omzet werd bijna een record. De uitslagen luiden: Kerriganprijs, afstand 2500 m. Prijzen- draverij voor paarden, die nog geen 2000,hebben gewonnen. 1. Rosa B, F. A. Bosveld, tijd 3.48.8, km-tijd 1.32.3; 2. Rudi Williams, T. Slikker. 3.49.6, 1.33.3; 3. Quick P, J. M. v. d. Berg, 52.4, 1.31.5. Toto: w. ƒ70,50; pl. ƒ9,90, 2,—, 4,30; gek. ƒ12,90; cov. ƒ5,—. HenriotprUs, afstand 2100 m. Prijzen- draverij voor paarden, die 2000,doch nog geen 600,hebben gewonnen. 1. R. Petrosia, A. S. Tesselaar, 3.04.4, 1.28.7; 2. Quena BH, J. Ham, 3.04.4, 1.27.8; 3. Queeny Dillon, J. Wagenaar, 3.05, 1.27.3; Toto: w. 17,40; pl. 5,10, 3,—, 3,70; gek. ƒ5,20; cov. ƒ7,20. Generaal G. J. A. A. Baron van Heem stra-beker, afstand 2600 m. dr. interna tionaal. 1, Mac Kinley, W. H. Geersen, 3.39, 1.24.8; 2. Notekraker S, P. M. Smit, 3.39, 1.24.8; 3. Norton Williams, P. A. Strooper, 3.40.5, 1.25.5. Toto: w. 1,20; pl. ƒ1,10, 2,gèk. ƒ4,—; cov. 4,—. Fentonprtjs, afstand 2000 m. Prijzen- draverij voor Nederlandse paarden, die 6000 of meer hebben gewonnen. 1. Prinses Julia B, J. M. v. d. Berg, 2.47.9, 1.24; 2. Petulance K, F. A. Bosveld. 2.48.8, 1.24.4; 3. Nonnie M. P. A. Stroo per. 2.49.4, 1.24.7. Toto: w. ƒ16,20; pl. ƒ4,40, 2,40, 2,40; gek. ƒ22,90; cov. ƒ6.50. Flagnacprljs, afstand 2100 m. Prijzen- draverq voor paarden, die ƒ3500, doch nog geen 10.000,hebben gewon nen. 1. O Mc. Gregor, C. H. Bergisch, 3.01.8, 1.25; 2. Ooststar, P. J. Ruiter, 3.02.4, 1.26; 3. Nico the Saint, H. Dragt, 3.02.4, 1.25.2. Toto: w. ƒ12,50; pl. 2,70, 1,70, 3,10; gek. ƒ22,50; cov. ƒ4,60. Poinccletprijs. afstand 1600 m. Voor Nederlandse paarden van 2 jaar. 1. Co lumbus, C. Th. Sterk, 1.50.2 na h.; 2. Ma- haradja, G. W. Groos; 3. Sans Valeur, S. Ossendrijver. Toto: w. ƒ6,70; pl. 1,90, 1.40, 1,80; gek. ƒ7,10; cov. ƒ5,10. Gen. G. J. A. A. Baron van Heemstra beker, afstand 2200 m. voor Nederlandse paarden van drie jaar. 1. Sagita, A. W. v. Dijk, tijd 2.27.3; 2. Pistache, J. C. Pex; 3. Morina, G. W. Groot. Toto: w. ƒ9,30; pl. ƒ2,20, 1,40; gek. ƒ6,70; cov. ƒ3,90. Johnstonpr(js, afstand 1600 m. (han dicap A) voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Taxiol, F. Delbrassinne. 1.47.6, na dead heat; 2. Cleone, H. J. v. d. Kraats; 3. Flying Gal, C. Th. Sterk. Toto: w. ƒ4,30; pl. ƒ1,90, 1,30, 1,70; gek. ƒ4,60, 9,50; cov. ƒ2,30, 2,20. Gordon Rlchardprljs atetand 3200 m. steeple-chase voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Wiribi, A. W. van Dijk, tijd 3.04.1; 2. Capriola du Einrath, J. Voor- haar; 3. Phroso, H. Pije. Toto: w. 1,70; pl. ƒ1,20, 1,70; gek. ƒ6,10; cov. ƒ3,90. Totale omzet ƒ100.813,50. POSTDUIVEN. Atphcnse Vriendenclub. Concours- vlucht vanaf Arlon, afstand 285 km.; ge lost om 11.30 uur bij N.O.-wind; aan komst eerste 14.36.35, laatste 14.54.50. Uitslag: 1. J. A. Vernes; 2. en 5. Th. Goddijn; 3. en 4. G. v. d. Ham. Kampioen werden voor vluchten met oude en jonge vogels: met twee duiven 1. G. v. d. Ham; 2. J. A. Vernes en 3. A. Ekelschot. Met 3 duiven: 1. G. v. d. Ham, 2. A. Ekelschot en 3. J. A. Vernes. Generaal kampioen van 1953 werd: G. v. d. Ham, 2de werd D. van Eik en 3de J. A. Vernes. Echtp. Bik 34^ p.. 4. Echtp. Werter 33 p.. 5. Mevr. Tielkemeijer— Pauw 30 V7 p., 6/7. Mevr. v. Egmond en parner 25 y p., 6/7. Echtp. Bouzie 25J^ p.. 8. Dames NieuwenhuizenWinter kamp 12V7 p. Nos. 7. en 8. van groep rood degraderen. Nos. 1. en 2. van groep zwart promoveren. Sport in 't kort De volleybalwedstrijd BelgiëNeder land zal gespeeld worden op 31 October in de Handelsbeurs te Antwerpen. Zo wel de dames als de heren zullen elkaar ontmoeten. Ondanks het feit, dat de Zuid- Afrikaanse dameshockeyploeg 4 inval sters opstelde in de ploeg, die ln En schede het Nederlands elftal met 42 versloeg, betekende dit, zoals uit de uit slag blijkt, allerminst een verzwakking. De gasten wonnen met 91 van het Haags elftal. Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft in de voorronden van het tournool om het wereldkampioenschap te Wenen Por tugal met grote cijfers geslagen: 91. Reeds voor de rust hadden de Oosten rijkers zich van een 40 voorsprong verzekerd. Een te Essen gehouden internatio nale Marathanloop is door Janus van der Zande uit Halsteren in 2 uur 47 min. 40 sec. gewonnen. En ook de tweede plaats was voor een Nederlander, t.w. de Amsterdammer Jaap O verdijk, die in 2 uur 53 min. 17 sec. finishte. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 86) „Wat is er gebeurd?" vroeg hij vaag. „Waar zijn ze allemaal? Zijn ze nog kunnen ontsnappen? Wij hebben het fort toch ingenomen, nietwaar?" Hij dacht dat zijn hoofd van het den ken zou barsten. Hij wist wel, dat er iets was, dat hij met alle geweld te weten wilde komen, maar wat was het? Ampau gaf langzaam enige ophel dering. „Toean, we hebben het fort schit terend ingenomen. Het is helemaal afgebrand. Ze konden het tegen ons niet bolwerken". „Prachtig", zei Desmond. „En ver der?" »,Een man of vyf, zes zijn gesneu veld. Tijdens de aanval vielen er twee door onze kogels, Toen ze wat dicht bij kwamen hebben we ze met kris en speer van het lijf weten te houden. We hebben zeven en twintig gevan genen g nomen. Enkele zijn ontsnapt in de jungle, maar dat mag geen naam hebben, Toep*" „En de vrouwen. Is daar niemand van gewond?" „Niet een. Toean. Want ze waren niet op het fort Wij dachten wel, dat we vrouwen hoorden schreeuwen, maar dat zijn een paar kerels ge weest, die in hun angst zyn te keer gegaan als ouwe wijven. Ze had den ze allemaal weggestuurd met de oude mannen en de kinderen, toen ze wisten, dat wij het fort zouden be legeren". „Hoe staat het met mijn manschap pen?" „Si Pukol is dood. Mahap en Anad zijn gewond en Toean Hij aar zelde. „Ja, ga door", drong Desmond zwak aan. Hij voelde zich erg moe en zwak. Hij wenste zo vlug mogelijk van het gesprek af te zijn en met rust gelaten te worden. „Sirr/uk is gewond, levensgevaarlijk gewond, Toean. Zij vraagt naar u, Toean, indien u bij haar zou kunnen komen. We hebben gezegd, dat u zelf „Simuk gewond? Was zij dan bij het gevecht? O, ja, nu herinner ik het me weer. Jij hebt haar toestem ming gegeven om met ons mee te trekken, Ampau jij hebt haar kleren geleend maar waar is ze gewond? Waren er dan geen mannen, die een vrouw in het gevecht konden beschermen?" Nu nam Baji het gesprek van Am pau over. „Het kwam als volgt, Toean. Ik was er bij en heb alles van het begin af gezien. Zij deden een woeste uitval vanuit de bres, die wij met de bom men in de muur hadden geslagen. De Toean heeft er een neergeschoten, de ander viel door onze kogels. Ze sprongen op de boomstam af, waar achter wij ons verborgen hielden en staken als woestelingen op ons in. De Toean stak met zijn speer naar een der aanvallers, maar die sloeg met zijn kris de speer in tweeën, de Toean verloor zijn evenwicht en stortte door een gevaarlijke slag van de kris tegen de grond. Onder het vallen kwam u met uw hoofd tegen een boomstam terecht. Toean, en u bleef als dood liggen. Hij sprong u achter na om u de doodsteek toe te bren gen Er was niemand in de buurt om u te helpen. Toean. Niemand dan Si muk. Die trad de ander in de weg met haar lichaam en Si Gajah, de verschrikkelijke kris van Pulangga. Zij kwamen als man tegen man te genover elkander te staan, Toean en Simuk bracht de aanvaller verschil lende verwondingen toe. Van voor tot achter dreef zij hem de Si Gajah in het lyf. Maar toen hij eenmaal te gen de grond was geslagen haalde hij nog eenmaal zijn kris uit om u af te maken. Niets lag er ter bescher ming van uw lichaam', Toean, dan Si- muk's eigen lichaam Zonder zich te bezinnen had ze zich over u heen geworpen en als een trouwe hond liet ze zich afslachten op het lichaam van haar meester. Toen we eindelijk na de hitte van het gevecht gelegenheid kregen om ons met de gewonden te bemoeien, vonden we haar verschrik kelijk bloedend over uw lichaam lig gen". De rustige, monotone stem stierf weg. Desmond hoorde weer dat be klemmend gonzen in zijn hoofd, zo dat hij zijn hersens aan het werk zette om de zin van dit alles te vat ten. „Simuk? Wie was dat nu weer?" Als de vloed kwamen de golven der herinnering opzetten. „Simuk Pulangga's dochter het meisje dat Stella had gered En die lag nu op sterven? Er was dus iemand op hem afgekomen en toen had zij zich daar mee bemoeid, ze had dat willen beletten en toen wat ze Ze had dus zijn leven ge red; ten koste van het hare .Dus ook zijn leven!" „Help me eens, Baji. Ik moet over eind zien te komen, want ik wil Si muk zien. Ik moet haar spreken, waar is mijn verbandkist om haar wonden te verbinden? Zoek alles even op. Ik moet aan het werk". „We hebben alles gedaan, wat mo gelijk was, Toean. Ampau en ik heb ben haar uitstekend verzorgd. Maar er helpt geen medicijn meer aan. Binnen een uur is ze dood. Wacht even, Toean, voordat u opstaat. Laat ik eerst even nazien of uw verband nog stevig zit". Zijn vingers frommelden wat aan Desmond's schouder, die verschrik kelijk stijf en pijnlijk aandeed. Baji had zijn meester dikwijls aan de gang gezien, als deze op zijn tochten een noodverband moest leggen. Hij was daarna belast met het verzorgen der minder ernstige gevallen van zijn eigen manschappen. Desmond was dus overtuigd dat het ruw aange legde noodverband in ieder geval voldoende zou zijn, althans zeker voor de eerste uren. Aan beide kan ten steunend op zijn trouwe makkers strompelde hij uit de hut. Zijn hoofd zwaaide als een zware bol op zijn hals heen en weer. Toen hij buiten kwam, werd hij zo straf door het fel le zonlicht aangegrepen, dat hij een ogenblik moest blijven staan om weer op krachten te komen. Hij ontdekte een drom zware, nors loerende ge vangenen, die scherp door zijn man schappen werden bewaakt. Hier en daar lagen strepen en vlekken bloed over de glimmende bruine lijven. Vuile lappen deden dienst om de zo genaamde „schrammen", waaronder men in oorlogstijd de minder gevaar lijke vleeswonden verstaat, te verbin den. „Zijn al hun wonden behoorlijk nagekeken, Ampau?" vroeg Des- mond. „Nog niet, Toean. D'r zijn trou wens geen gevaarlijke bij. Daar ginds in de hut liggen er twee. die ver schrikkelijk zijn toegetakeld. We heb ben ze onmiddellijk verzorgd en de wonden verbonden, zoals de Toean het ons heeft geleerd". „Waar is de verbandkist? Laat die onmiddellijk brengen en ook mij' veldfles". Hij deed enkele stappen, zo maar in het wilde weg. Toen verbrak een zacht gesteun aan zijn voeten de stilte. Het scheen ook Desmond weer tot bezinning te brengen. Hij liet zijn hoofd naar voren zakken en hij zag. Simuk lag languit op de grond ga- strekt. Een donkere sarong lag over haar heen. Op verschillende plaatsen droop die van het bloed.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7