Het Nederlandse Van de zwakke werd met 4-0 elftal faalde opnieuw Noorse ploeg verloren ELFTAL ALS GEHEEL FAALDE VOLKOMEN Blanke eerste helft, vier Noorse doelpunten na rust Grote zege van Lugdunum op RKAVV MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Van een speciale A.N.P. verslaggever). OSLO, 27 September: Het wordt eentonig te schrijven, dat het Neder lands voetbalelftal wederom een wedstrijd heeft gespeeld, welke de slechtste van alle tot dusver gespeelde interlands moet worden genoemd. Maar de eerlijkheid gebiedt ons deze trieste conclusie voor de zoveelste maal te trekken. Ook NoorwegenNederland, de eerste internationale wedstrijd in het nieuwe seizoen, heeft de troosteloze reeks van nederla gen, die nu al 2^ jaar als maar groeit, dus niet kunnen onderbreken. Met 40 heeft Oranje in het kleine, provinciaals aandoend Ulleval- stadion te Oslo van een lang niet sterk spelend Noors elftal verloren. Zo slecht, zo onbezield en mach teloos hebben wij Nederland zelden of nooit zien spelen. De momenten, waarin de ploeg werkelijk goede dingen te zien heeft gegeven, zijn op de vingers van een hand te tellen. Meestal was het een armzalig spel letje, waarvoor elke eerste klasser zich zou hebben geschaamd. Vooral in de tweede helft, waaraan met nog dubbelblanke stand moest worden begonnen, werd het van Nederland se zijde een droevige vertoning en naarmate de Noren zich meer en meer loswerkten en na in de tiende minuut de leiding te hebben geno men, de score met groeiend élan op voerden, zakte de kwaliteit van het Nederlandse spel tot een schrikba rend laag peil. De aanwezige leden van de tech nische en keuzecommissie van de KNVB, ir. H. Denis, H. Pellikaan en C. van Es, zullen zich ongetwijfeld met grote bezorgdheid afvragen, hoe zij voor de wedstrijd tegen België, op 25 October a.s., tot een redelijke formatie moeten komen. Want behalve dat het elftal als geheel heeft gefaald, ook indivi dueel vielen er in de ploeg maar heel weinig voldoende cijfers uit te de len. Van de debutanten heeft alleen Van der Hoek als stopperspil .zo danig voldaan, dat hij een tweede kans verdient. Zijn opstellen en ingrijpen waren steeds goed. Voor al met het hoofd heeft de lange Rot terdammer vaak voortreffelijk werk geleverd. Wel ging hij na rust ook meedelen in de algemene malaise, maar toch was hij toen met Odenthal de enige, die het hoofd koel hield en beheerst bleef v/erken. Misschien dat ook Meyers nog een keer een plaat', in het elftal mag krijgen, maar dan in geen geval als linksbuiten. De Nijmegenaar mag dan aardig met zijn linkerbeen over weg kunnen, hij blijft een uitge sproken voorliefde houden voor de rechtervleugel, iets dat hij met zijn neiging om met elke bal voor zijn rechtervoet naar binnen te zwenken, duidelijk demonstreerde.' Als rechts buiten zou hij in elk geval beter tot z'n recht komen dan van Ede, die in deze ontmoeting letterlijk nergens De derde nieuweling, doelman steiger, had een moeilijk debuut. In le eerste helft, toen het krachtsver- ;chil maar zeer gering was, verde- iigde hij zijn doel naar behoren, naar na rust heeft de Eindhovenaar :alrijke onzekere momenten gehad en lan twee der doelpunten had hij schuld. Hij had de pech een ach terhoede voor zich ce hebben, die als geheel slecht speelde. Toen de No ren eenmaal deze zwakke stee in ie Nederlandse defensie hadden ge bonden en bijna al hun aanvallen Dver rechts begonnen te leiden was ie weg naar het Nederlandse doel volkomen open, elk duel, zo 'het al tot een duel kvtem, werd door een Noor gewonnen. De Nederlandse linksback werd telkens zonder moeite gepasseerd, of het nu binnendoor of langs de lijn ging, door de lucht of laag langs de grond. In de eerste helft had hij bij een botsing een pijnlijke enkel op- De Nederlandse verdediging in actie tijdens een Noorse aanval. Steiger heeft zich op de bal geworpen; ach ter hem Van der Hoek en geheel links Tebak. gelopen en bijna dankbaar, dat hij het veld kon verlaten, maakte hij daarvan gebruik om zich een kwar tier voor het einde door Lager waard te laten vervangen. De tussen beide partijen gemaakte afspraak invallers gedurende de gehele wed strijd toegestaan, kwam dus goed van pas. Klaassens en Biesbrouck hebben de verdediging wanneer het er op aan kwam geen voldoende hulp kun nen bieden. Als steun voor de aan val kon hun spel helaas nog min der betekenen. Een enkele maal trok Klaassens mee naar voren en zelfs kwam hij een keer tot een goed schot, maar het plaatsen was slecht verzorgd en het waren over het algemeen meer Noren dan Neder landers, die van een pass van de Venloër «ebruik konden maken. Van Ede en Tebak faalden. Met de volkomen falende Van Ede de Rotterdammer streed met Te bak om de weinig eervolle titel: slechtste speler van 't veld de niet op zijn plaats staande Meyers en een hard werkend, maar matig binnen- trio was de Nederlandse voorhoede machteloos tegen de verdediging van Noorwegen, waarin linksachter Karl- sen en spil Svenssen uitblonken. Doelman Asbjoern Hansen heeft over te veel en te moeilijk werk dan ook niet te klagen gehad. Bleyenberg kreeg tegen de stoere Svenssen geen kans zijn bekende bijna een marteling. Hoe het voetbaldrama zich voltrok passjes naar rechts en links met het hoofd uit te delen en een schot op doel heeft de Nederlandse aanvals leider maar een heel enkele maal kunnen geven. Van Beurden heeft al les gedaan wat in zijn vermogen lag om mee te helpen het gat op het middenveld te stoppen, maar enig effect heeft zijn zwoegen niet gesor teerd. Van der Kuil, die met de te ruggetrokken spelende Biesbrouck achter zich een zware taak had, heeft de rol van verbindingsspeler evenmin naar behoren kunnen ver vullen. Dat deze elf spelers, die allen on der hun vorm speelden, geen werke lijk team hebben kunen vormen, is duidelijk. Zij hadden individueel te veel moeite zich staande te houden tegen deze toch waarlijk niet groot se tegenstanders dat er sprake kon zijn van enig verband tussen de li nies. Het stoppen en verwerken van de bal kostte te veel tijd, hetgeen zijn invloed op het tempo vanzelf sprekend niet miste, en het plaatsen was over de gehele linie matig tot zeer slecht. Natuurlijk hebben wij gelukkig ook goede dingen kunnen noteren, al was de voorraad prettige ver rassingen schaars. Na een onzeker be gin heeft de verdediging in de eerste helft behorlijk werk gedaan met be heerst ingrijpen van Steiger en kor daat wegwerken van Odenthal en Van der Hoek. In de aanval hebben wij Van der Kuil er een paar maal aardig tus senuit zien trekken en een fraaie in zweefduik opgeleverde kopbal van de rappe Velsenaar had-beter lot ver diend. Zo ook enkele schoten van v. Beurden en Bleyenberg. Maar daar mee zijn wij dan ook uitgepraat. Verder was en bleef het van Neder landse zijde een matige vertoning, een „poor game", waarbij de ruim 25.000 toeschouwers de tribunes waren lang niet uitverkocht zich in som mige perioden mateloos verveeld hebben. Voor de Noren, bij wie zich koning Haakon bevond, hebben de vier Noorse doelpunten na rust veel goed gemaakt, voor de kleine Nederlandse kolonie buiten de lijnen werd het In het heerlijkste voetbal weer, dat mea zich denken kan, liet de Deense scheidsrechter Leo Helge, beide elf tallen zich opstellen en nadat Bies brouck de toss had gewonnen en de zon schuin in de rug had gekozen, trapte de Noorse midvoor Dybwad af. De eerste periode bracht de Noren enkele malen voor het Nederlandse doel en toen Biesbrouck, Tebak en Klaassens in een onzekere start een paar lelijke missers ten beste gaven, kreeg het binnentrio der gastheren enkele onverwachte kansen. Maar Odenthal, Van der Hóek en in laatste instantie doelman Steiger konden dan nog redding brengen. Een schiet kans van rechtsbinnen Thoresen kon echter niemand voorkomen, maar de Noor schoot, het doel met meters missend, hard in de staantribune. Intussen hadden ook de Neder lands aanvallers enkele schuchtere verkenningstochten ondernomen. Maar de combinaties liepen vast óf door treuzelen óf door slecht plaat sen. De stugge Noorse verdediging, de in oranje trui en zwarte broek geklede Nederlanders, niet af wachtte, maar tegemoet trok, kon het wandelend af. Thoresen kreeg door missers van Biesbrouck een paar maal achtereen een kans, maar stond Steiger goed opgesteld. Met dat al speelde de Nederlandse mid- Van Beurden en Van der Kuil een te zware opgave het grote gat tussen aanval en verdediging te overbrug gen. Pas toen Klaassens en een enkele maal ook Biesbrouck achter de voor hoede aantrokken, hadden de Neder landse aanvallen enige stootkracht. Hoewel het nog lang duurde voor doelman Hamen het eerste schot te verwerken kreeg. De over het alge meen grotere Noren hadden met de hoge passes in het Nederlandse spel wemig moeite, de Oranjemannen zelf des te meer Rechtsbuiten Strandbakke kreeg een kans toen Tebak een pass ver keerd timede, maar Van der Hoek, die Telouw op waardige wijze ver ving, redde. Pas na twintig minuten had Neder land zich wat losgewerkt en Meyers, die tot dusver angstvallig aan de lijn was blijven wachten op de ballen, die hij niet kreeg, ging met zelfvertrou wen het centrum opzoeken. Msar zijn dribbels liepen in hun eigèn tiralantijnen vast. Maar op de rechtervleugel lukte het helemaal niet. Van Ede kon gee^ moment in zijn Sparta-spel komen, waardoor Van Beurden zijn vertier ook al in het binnenveld ging zoe ken. De samenhang in het centrum der aanvallen, waarin de switches leverde moest van rechtshalf Klaas sens komen. Van der Kuil, die door de escapa des van Meyers zijn huis kwijt was, ging het alleen proberen, maar hij kwam niet verder dan tot een goede kopbal, waarbij hij in de eerste plaats in buitenspelpositie stond en die bovendien door Hansen werd gestopt. Bleyenberg en Van Beurden pro beerden het ieder met een schot, waarmee de activiteit van de Neder landse aanval, wat de eerste helft betreft, ten einde was. De tweede helft. De tweede helft begon met een slechte uittrap van Steiger, die dit onderdeel overigens voortreffelijk onder de knie bleek te hebben. De betere techniek van de gastheren, hun beter stoppen en plaatsen, begon langzaam maar zeker nut af te wer pen. De Noren werden sterker, al waren de aanvallen, in de breedte en zonder veel fantasie opgezet, niet erg gevaarlijk. Aan de andere kant, waar de Nederlandse voorhoede steeds minder aan het woord kwam, hiel den de Noren na ongeveer tien mi nuten hun hart vast, toen Svenssen een bal hoog op zijn doelman terug speelde, waarbij het leder via de vuist van de reeds uitgelopen Hsn sen in de doelmond viel. Op het nip pertje kon hier rechtsback Odivar Hansen redding brengen. Prikkel voor de Noren. Het was een belangrijk punt iu de wedstrijd, die zonder twijfel er. nog afgezien van de cijfers, een ander verloop zou hebben gekregen, wan neer een Nederlands doelpunt ter wereld zou zijn gekomen. Nu werk te dit critieke moment Kennelijk ais een prikkel voor de Noren, die in de volgende minuut de gronoslag vot hun grote overwinning legden. Een aanval van links, een diagonal? lage pass van linksbinnen Ncrdahl prach tig op maat m het gat achter Oden thal en Van der Hoek en voor de voeten van de toestormende Thore sen, die ineens $n onhoudbaar in schoot. Het rustige publiek voelde de zege naderen en onder luide aanmoedigin gen werd het offensief der rood-wit- ten voortgezet. Een kogel van Nor- dahl juist naast de linkerpaal was de tweede waarschuwing voor Neder land. Maar onze verdediging kon blijkbaar niet beter, Tebak begon fout op fout te stapelen, Steiger was zijn rust en zekerheid kwijt en Van der Hoek had ineens alle moeite mid voor Dybwad te volgen. Twee minuten na het eerste Noor se doelpunt volgde het tweede. Een schot van Thoresen werd door Stei ger onvoldoende weggewerkt en Strandbake kon opnieuw inschieten Tegen de lat nu, maar toen w«*s Noröahl er bij om de volkomen uit positie gespeelde Steiger kansloos te slaan. De wedstrijd was beslist. Met nog ruim een half uui te spelen hoeft een 20 acoterstand niet onoverko melijk te zijn maar voor dit Neder landse elftal was het dit wel. Gesla gen en onbezield zwoegden df jon gens verder, maar succes bleef uit. Veelzeggend was het gebaar van Odenthal naar oefenmeester Van der Leek, die tussen de reserves, bij wie Piet Kraak als vervanger van de ge blesseerde Landman, toen hij nadat de Noren weer eens door de verdedi gers waren gewandeld wanhopig zijn beide armen omhoog stak. Toen Strandbake voor de zoveelste maal met een hautaine glimlach langs Tebak gleed en een kniehoge voorzet gaf, nam Dybwad de bal ineens op zijn schoen en in het volgende ogen blik lag Steiger voor de derde maal geslagen ter aarde (30). Voetbaldrama. Een Nederlandse voetbaldrama sleepte zich naar het einde, maar dat einde zou pas komen nadat het vierde Noorse en voor Nederland meest beschamende doelpunt zou zijn gemaakt. Een hoekschop van Strandbakke werd even door Thore sen met het hoofd van richting ver anderd. Steiger stond, aan weerszij den door een man geflankeerd, goed opgesteld op de doellijn en gevaar leek niet aanwezig. Was ook niet aan wezig, maar niemand van het drietal stak een been of hand naar de bal uit en ongehinderd plofte het leder in het net. Niet lang hierna kon de Deense scheidsrechter, die met deze tempo- loze en sportief gespeelde wedstrijd, geen moeite had, het verlossende fluitsignaal geven. Met gebogen hoofden, zich ten volle bewust van hun slechte pres taties, zochten de elf Nederlanders de kleedkamer op. DE HEER K. KRUYVER: „OFF-DAY VOOR GEHEEL NED. ELFTAL. Na afloop van de wedstrijd heeft de voorzitter van de Technische Com missie van de K.N.V.B. de heer G. Kruyver aan een verslaggever v an het A.N.P. verklaard, dat de Oranje spelers zonder uitzondering een off day hadden gehad en een spel hebben vertoond, dat beneden het normale niveau heeft gelegen. Toen in de tweede helft de gastheren een „Nooi*. kwartiertje" voetbal demonstreerden, Een aanval op het Noorse doel: Rechts op de voorgrond doelman Hansen, achter hem gedeeltelijk zichtbaar Van Ede. (Advertentie) denlinie in teruggetrokken positie, j mislukten en de Noren dankbaar elke waardoor eigenlijk van de eerste mi- slechte centre oppikten, was zoek nuut af het middenveld in handen Het schot, dat na 25 minuten de was van de Noren. Het bleek voor eerste hoekschop voor Nederland op- Rust 1-4, einde 1-7 De wedstrijd van Lugdunum tegen RKAVV is een verdiende overwinning voor de groenwitten geworden. De 71 uitslag was wel wat geflatteerd maar toch waren de Leidenaars beter dan de Leidschendammers. Na de aftrap kwam RKAVV sterk opzetten en gingen de ballen rakelings langs de Leidse palen. Keeper van Well kreeg veel te doen, maar hij wist prachtig te stoppen. Toen Lugdunum daarna doorbrak kon v. d. Voort nog juist door een corner redding bren gen. Lugdunum kreeg hierdoor een mooie kans, maar uiteindelijk ging de bal over. RKAVV hervatte nu haar sterk spel en nadat de bal driemaal gehouden werd had Van der Sman, daarbij geholpen door Frans Hak kaart, succes en scoorde het eerste doelpunt (10). Lugdunum beant woordde dit doelpunt met zeer vlug spel en het was vooral v. d. Voort, die als rechtsback herhaalde malen ruim de. Hij was ditmaal voor RKAW de beste en ook de meest bezadigde spe ler. Nadat weer enige aanvallen van RKAW te niet waren gedaan, kreeg Lugdunum de bal te pakken. Links buiten Teeuwen wist de bal op te brengen en op het juiste moment naar de doelmond te dirigeren, waar Fi- lippo klaar stond en door een keuri ge kopbal de stand gelijk maakte. (11). Uit een corner fabriceerde Lugdunum daarna door een onoplet tendheid van RKAW via Teeuwen het tweede doelpunt en ook het der de doelpunt van Filippo was het ge volg van de onvoldoende verdediging van RKAW (13). Weer kwam Lugdunum in de aanval. Uit een in gooi van rechts kon Mizee de bal goed meenemen en voor het doel plaatsen. Keeper van Rijswijk liep uit, maar liep over de bal heen waar door de midvoor Verhoeven een West n Tweede klasse A: DFC HOV 7—0. Tweede klasse B: RFC—VCS 1—5. Derde klasse A: RKAWLugdu num 17. Derde klasse B: Excelsior '20L FC 22; ScheveningenHPSV 22. Vierde klasse A: WarmundaRoo- denburg 03. Vierde klasse d: DONKGSV 14 heel gemakkelijke kans kreeg en in schoot (14). Na de rust was RKAW wel wat beter, maar het plaatsen van de bal en het te korte spel bracht haar toch in de minderheid en Lugdunum wist hiervan handig partij te trekken. RKAVV miste daarna enige unieke kansen, waarna Bekkering er van door ging en voor het vijfde doel punt zorgde (15). Toen het spel wat al te hard werd, gaf RKAVV de strijd blijkbaar reeds op. In een solo run ging Verhoeven zonder gehinderd te v/orden op het doel af en weer viel een doelpunt in het voordeel van Lugdunum' (16). De rechts back van Lugdunum werd nu vervan gen door Paul van Berkel. RKAW liet haar laatste kans onbenut. Voor het open doel werd naastgeschoten. Het laatste doelpunt van Lugdunum n.l. dat van Verhoeven kwam weer tot stand door de slappe verdediging van RKAVV. Hij kwam in de laatste minuut alleen voor het doel en bracht de eindstand op 17, een uitslag welke geenszins overeenkomt met het spelpeil, hoewel toegegeven moet worden, dat Lugdunum een voorbeel dige partij voetbal gespeeld heeft. hetgeen zij voortreffelijk deden met de Noorse midvoor als uitblinker, vertoonde de linkerhelft van onze verdediging zwakke plekken en kwam onze spil in moeilijkheden en werd de dreigende nederlaag een feit. Natuurlijk waren onze spelers, aldus de heer Kruyver, onder de in druk van de nederlaag. De verwonding van Tebak laat zich bevredigend aanzien. Hij heeft wel meer last van zijn enkel gehad en toen hij in de eerste helft een trap te gen die enkel kreeg, werd het al spoe dig duidelijk, dat hij vervangen moest worden. Het was maar gelukkig, dat de internationale bepalingen inzake het invallen voor deze wedstrijd door beide partijen terzijde waren ge schoven. Op een vraag of en wanneer men met de centrale training zou verder gaan, antwoordde de heer Kruyver, dat de spelers Dinsdag 6 October weer in het Olympisch stadion te Amster dam bij elkaar komen, dit met het oog op de landenwedstrijd tegen Bel gië in de tweede helft van de maand. Zweedse profs tegen België Tijdens de landenwedstrijd tussen België en Finland, Woensdag jl. te Brussel gespeeld voor de voorronde van het wereldkampioenschap, welke ontmoeting in een 22 gelijk spel einuigde, kon men duidelijk consta teren, dat de kracht van de Finse voorhoede vooruitgegaan was door het opnemen van een drietal spelers. Rytkonen, Rytberg en Lehtovirta, die tegenwoordig in Franse profclubs uit komen. De tijd ligt niet zo heel lang achter ons, dat het Finse voetbal uit sluitend op het amateurisme was ge baseerd. Sedert echter enkele Finse spelers naar het buitenland zijn ge gaan om daar als beroepsspelers hun brood te verdienen, is men in Finland van mening, dat deze spelers even goed kunnen worden opgesteld in nationale ploegen bij het spelen van landenwedstrijden. Het eigenaardige feit doet zich thans voor, dat ook de Zweedse Voet balbond er ernstig over denkt in het nationale elftal, dat op 8 October te Brussel tegen België speelt, enkele Zweedse professionals op te nemen. Niet Gunnar Nordahl, die in het voor lopig Fifa elftal is gekozen, zou hier voor in aanmerking komen, maar wel de ook in Italië vertoevende Jepsson, Gren en Skoglund. Een defi nitieve keuze heeft men te Stock holm evenwel nog niet gedaan. EXCELSIOR '20—LFC LFC heeft het gepresteerd haar derde wedstrijd in een verdiend ge lijk spel om te zetten. Het is een goede spannende strijd geweest; ja een kleine overwinning ware zelfs wel verdiend geweest.' De tegenstanders moesten beamen,, dat de Geel-zwarten zeker niet op een van de onderste plaatsen thuis be hoorden. Over het algemeen was deze kamp zeer sportief. Voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. Beide defensies waren er goed in, zodat de voorhoe den weinig kansen kregen. Rust ging met 00 stand in. 10 Min. na de rust zette LFC een goede aanval op en het was G. Nach. tegeller, die het net wist te vinden (0—1). Even later had deze speler weer een kans; alleen voor de kee per gekomen loste hij een hard schot, waarbij de bal met veel geluk werd gestopt. Excelsior zag het gevaar en wist tenslotte gelijk te maken. Na 30 min. werd zelfs de stand op 21 gebracht. Heel LFC viel toen aan, zij wist en begreep, dat deze uitslag haar in deze strijd niet toekwam. Fel zette zij de strijd voort. Tenslotte slaagde v. Kampen er in de goed spelende keeper te passeren (22), met welke stand het einde kwam. LFC had een invaller voor rechts, half Neuteboom, wat wel werd ge merkt. De invaller kon hem niet doen vergeten; hoewel hij zijn best deed. ZATERDAGCOMPETITIE KNVB De uitslagen van de competitiewed strijden van het Zaterdagvoetbal luiden: District West II 3e klasse a: Mon sterTer Leede 60; Rijnsburgsche BoysARC 21; Noordwij kQuick Boys 12; Zwaluwen's-Graven- zandse Sportvereniging 33. 4e klasse A: Sportlust '46Bode graven 26; VWSKoudekerk 50, Lisser BoysLeiden 32, Jodan BoysWoerden 3—3, RCL—Rouw koop 40.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5