Shawlkraag met soepel doorlopende revers Bijna 8 aanslagen in één seconde Storm in de theepot De suikerbietenoogst Vier broers gearresteerd in de Bodegraafse Meye Lionel Hamptons optreden in Concertgebouw te A'dam DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1923 BE LEIUBE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 NIEUWE HERENSNUFJES Kortom wij doen niet mee! Aan de zevende Herenmodebeurs, die van ES September tot en met 5 October a.s. wordt gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam, is ook ditmaal weer een modeshow van Ne derlandse herenmode- en confectie- artikelen verbonden, waarvoor als motto is gekozen „van top tot teen". Vijfentwintig deelnemers beslaan met de stands een ruimte van meer dan 1500 m2. Dit keer is ook de bui tenlandse propaganda ter hand ge nomen en voornamelijk in de Bene- luxlanden bestaat grote belangstel ling voor deze Nederlandse beurs, al dus deelde de voorzitter van de stich ting, de heer H. Sinasappel mede. Bij de volgende beurs hoopt men met nog meer landen contact op te nemen. Dat zulks van groot belang is werd aangetoond door de heer Si nasappel met de exportcijfers, die over het algemeen toegenomen zijn. In het komende winterseizoen treedt bij de herenmode de tendens naar meer kleuren nog sterker naar voren, als ook het fantasievest. Ten aanzien van de costuums werd me degedeeld, dat in het algemeen het twee rij-model nog zeer in zwang is, speciaal bij de donkere stoffen. Voor meer sportieve dessins komt even welwel het een-rij model steeds meer in trek. Beide modellen brengen evenwel dezelfde lijn, te weten rui me bovenpartij met royale „drape" voor en achter de arm, slank toelo pende naar de heupen, enigszins lange, soepel doorlopende revers, sluiting iets beneden de taille. Af wijkend van deze modellen worden enige zeer afwijkende sportieve mo dellen in het winterseizoen gebracht, o.a. een sportcolbert met shawlkraag en voorts het een-rij model met zeer Nieuws achtervolgt luchtreizigers Alleen al op Schiphol worden jaarlijks één millioen dagbladen door de afdeling „Lectuurvoorziening" in de lectuurtassen der vliegtuigen ver werkt, terwijl ook een groot aantal in de wachtkamer onder de passagiers wordt verspreid. 40 hiervan bestaat uit Nederlandse dagbladen. Om de luchtreizigers zowel aan boord der vliegtuigen als tijdens de tussenlandingen in de wachtkamers met het laatste nieuws op de hoogte te brengen en event, aangenaam be zig te houden heeft de K.L.M. sinds vele jaren een afdeling die daarvoor zorg draagt en die de naam „Lec tuurvoorziening" heeft. Deze afdeling verspreidt dagelijks 218 verschillende dagbladen in 17 talen aan boord van de „Vliegende Hollanders", om nog maar niet eens te spreken over de pakken kranten, die dagelijks iri het vrachtruim van het vliegtuig de plaats van bestem ming bereiken. 120 tijdschriften in 12 talen, kin derboeken in 7 talen, pocketbooks in het Engels en Nederlands, speel goed, bridge- en patiencekaarten, schaakspelen, routekaarten 2000 stuks rouleren in de vliegtuigen fraai uitgevoerde routeboekjes met allerlei wetenswaardigheden omtrent route, vliegtuigen en bemanning 120.000 stuks per jaar), corres pondentiemappen, touristenmapjes met allerlei wetenswaardigheden over het land van bestemming, doua neverklaringen, gezondheidspapieren en gastenboeken worden eveneens door „Lectuurvoorziening" verzorgd. Deze afdeling beschikt over ruim 650 sorteer vakjes, waarin acht man personeel het enorme assortement van opiniebladen tot amusements bladen van kranten van veertig tot kranten van zes pagina's, sorteren. De dikwijls kostbare tijdschriften worden met een bijzondere zorg be handeld en derhalve van een vernuf tig omslag met een miniatuurslot voorzien. De K.L.M. vliegtuigen worden niet alleen op Schiphol met lectuur be voorraad, maar ook op de tussen stations komen de nieuwste edities, zowel kranten als tijdschriften, de vraag van de passagiers naar nieuws bevredigen. korte revers en vier strak onder el kaar geplaatste knopen. Alle jassen hebben aan lengte in geboet en het ziet er naar uit dat de mode steeds meer in de richting van kortere jassen zal gaan. Ook bij de demi's en winterjassen zijn de spor tieve modellen meer in zwang, een- rij doorgeknoopt met lange revers. Al deze nieuwe modellen zullen op de modeshows iedere avond tijdens de beurs in het RAI-gebouw worden getoond. De uitslag van de Zaterdag 19 Sep tember in de Houtrusthallen te 's-Gra- venhage gehouden nationale wedstrijd in machineschrijven is als volgt: het kampioenschap is behaald door mej. Francisca Kant, Den Haag met 14417 bruto aanslagen, 65 fouten, netto 13767 aanslagen of gemiddeld 459 aanslagen per minuut. Mej. Kant be haalde haar eerste kampioenschap in 1951 met een gemiddeld aantal aanslagen van 422 per minuut. In 1952 overschreed zij het toegestane foutenpercentage, waardoor zij bui ten de prijzen viel. De tweede prijs viel ten deel aan mej. Johanna H. W. van Dijk, te Sant poort-Dorp, bruto 13361, 47 fouten, netto 12891, 430 aanslagen per minuut. De derde prijs behaalde mevr. El len W. Polman-Dessauvagie, Den Haag, bruto 12904, 21 fouten, netto 12694, 423 aanslagen per minuut. MINDER BRANDSCHADE. In de maand Juli zijn in ons land 36 branden met een schade van meer dan 20.000 voorgekomen Hierbij .werden 38 personen gewond waar van 19 leden van het brandweerper soneel. De directe schade als gevolg van deze branden wordt geraamd op 2.714.645. (In Juni 1953 8.153.380 en In Juli 1952 5:021.560). Van de 36 branden hebben er 15 in boerderijen gewoed, waarbij een to tale schade werd aangericht van 706.000. De veestapel leed hierbij het verlies van 1 paard, 3 koeien, 25 varkens en 87 stuks klein vee. Handel en industrie leden in Juli bij 16 branden een schade van 1.041.000. Over de oorzaken van deze bran den wordt medegedeeld, dat in 30 van de 36 gevallen, dat is 83.4%, de oorzaak kon worden vastgesteld. In een kwart van de gevallen, namelijk 9, was blikseminslag de oorzaak. Driehonderd arbeiders bij het Britse onderzoekingscentrum voor atoomenergie te Salwick zijn gisteren 24 uur in staking gegaan ter verdediging van het recht van de Engelsman op zijn.middagthee. Tot Maart kregen zij n.l. twee pauzes van 10 minuten een 's morgens en een 's middags. Maar de directie vond, dat met dit theedrinken te veel tijd ver loren ging en schafte de middag pauze af. Overigens begon deze „storm in de theepot" al twee weken geleden, toen de arbeiders een ultimatum stelden, dat de mid dagpauze binnen een week weer moest worden ingevoerd op straffe van een staking. Ook in Sheffield heeft een fa briek (voor speelgoederen) zijn thee-affaire. Twaalf dagen gele den gingen daar n.l. 500 arbei ders in staking, omdat zij niet meer in de ochtend hun eigen thee mochten zetten maar deze moesten halen bij de cantine. En zó zijn deze arbeiders gesteld op hun kopje zelf gezette thee, dat zij nog steeds staken Helicopter-landing in Geleen Feestelijke eerste Helicopterlanding in Geleen met aan boord de „Ridder van de Kattenburcht", die ter ere van de opening van de nieuwe zaak door de Stadsautoriteiten en de Directie van Nederland—Kattenburg op de Markt te Geleen wordt ontvangen. Als de aanvoer van suikerbieten naar de fabrieken geen stagnatie ondervindt, rullen de suikerfabrie ken in West Brabant in de eerste week van October met de campagne beginnen, die dit jaar tot half De cember zal duren en ongeveer 2200 arbeiders in los dienstverband werk verschaffen. Over het algemeen zijn de oogst- verwachtingen bijzonder gunstig. De najaarszon heeft de bieten te velde goed gedaan. Men rekent er op, dat het suikergehalte zeker niet aan de lage kant zal liggen. Ook de op brengst zal meevallen: 2750 millioen kg. bieten, zo wordt voor heel Ne derland geschat. De gunstige cijfers zijn voor een niet gering deel te danken aan het grote areaal: 68.000 hectaren dit jaar. De watersnood heeft tot gevolg ge had, dat 7000 hectaren verloren gin gen. Zonder de ramp zou 1953 met 75.000 hectaren een topjaar gewor den zijn. Maar ook nu nog is het areaal groter dan de laatste twintig jaren het geval is geweest. De drie VCS-fabrieken in West Brabant, die te Roosendaal, Zeven bergen en Stampersgat, zullen teza men een campagne van ongeveer 800 millioen kg. bieten maken. Dat is 100 millioen kg. minder dan vorig jaar; ook al weer een gevolg van de watersnood. Het zou nog minder ge weest zijn als de regering niet tot een compensatiemaatregel besloten had als gevolg waarvan de bieten uit het Noorden des lands naar het Zuiden worden getransporteerd om daar verwerkt te worden. De drie genoemde fabrieken halen tijdens de campagne gezamenlijk 12 millioen kg. bieten per dag. KNIPPER-DRIEPOOT. Wachtmeester W. E. Meyer van de Rijkspolitie, Haarlemmermeer heeft ter beveiliging van alle politieman nen, die deze polder telt, een „knip per-driepoot" geconstrueerd. Het is een gewoon koekblik met daarin een wekker en enkele batte rijen. Er bovenop een rood glaasje en een lampje dat door het wekker mechanisme aan het knipperen wordt gebracht. „Doel is de automobilisten te laten zien, dat er iets gebeurt", zei de heer Meijer ons. „Rood licht, dat niet knippert, doet de automobilisten niets, want zij denken dan, dat er een auto geparkeerd staat en gaan gewoon hun gang." Met dit apparaat trekt de politie in de Haarlemmermeer naar nachte lijke ongelukken op de Haag weg en andere belangrijke autowegen die „De Meer" kruisen. „Er komen nog meer „knipper driepoten", misschien nog betere", zei de wachtmeester bij wie het idee was gerijpt toen hij enkele maanden geleden bij het uitoefenen van zijn nachtelijke werk, bijna was overre den. FIRMAGEHEIMEN VERRADEN. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren de 36-jarige boekhouder L. H. uit Weesperkarspel wegens het verraden van firmage heimen tot een geldboete van 300 of 2 maanden gevangenisstraf, zoals ook het vonnis luidde van de Haarlem se rechtbank, waartegen H. op appèl was gegaan. De procureur-generaal had ƒ1000 of 2 maanden geëistt. H. was er van beschuldigd een volledige klantenlijst van zijn vroe gere werkgevers, een pluimvee- en veevoederfabriek te Heemstede, te hebben overgelegd aan de Gooise fir ma, bij wie hij later als boekhouder in dienst was getreden. In verband met moord op agent Van Eek Naar wij vernemen heeft de Rijks politie van het district Leiden, op last van de Procureur Generaal te 's-Gravenhage gearresteerd, vier broers in de Bodegraafse Meije. De arrestatie geschiedde in de vroege morgen van Woensdag en vrijwel bij alle vier personen gelijktijdig. De politie trof hen thuis. Zij wer den van him bed gelicht. Zonder te genstand van enige betekenis gin gen ze met de politiemannen mee naar de overvalwagens, waarmede ze naar Den Haag werden overge bracht, De politiemannen, die in groot aantal, geüniformeerd en in burger, opereerden, bleken op alle KR AAMCENTRA. In de kring van de katholieke ge zondheidszorg is met voldoening kennis genomen van het voorsel op de begroting voor 1954 van het de partement van Sociale Zaken, om het rijkssubsidie per verzorgingsdag voor de kraamhulp te verhogen van 1 tot 2,50, aldus deelt de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" me de. Hoe dringend deze verhoging no dig is' kan reeds blijken uit de op merking van minister Suurhoff, dat de kraamcentra in een financiële noodtoestand verkeren. Gezien het grote aandeel, dat het Wit-Gele- en R. K. Limburgse Groene Kruis in Nederlands kraamzorg nemen, be dreigt deze noodtoestand uiteraard in het bijzonder de katholieke orga nisaties. In 10 jaar tijds richtten zij 70 kraamcentra op, die in hun werk gesteund worden door vijf centrale opleidingsinternaten. Deze katholieke kraamcentra namen in 1952 alleen al 3UO.OOO verzorgingsdagen voor hun rekening. Intussen is over de voorwaarden, welke aan het nieuwe rijkssubsidie zuilen worden verbonden, nog wei nig bekend, zodat nog niet gezegd kan worden of de kraamzorg in haar huidige vorm, welke de minister zelf een uniek Nederlands instituut noemt, werkelijk behouden kan blij ven. In ieder geval staat wel vast, dat ook van andere kanten steun dringend nodig is, waarbij in het bij zonder wordt gedacht aan provin ciën en gemeenten voor zover deze de kraamzorg nog niet voldoende subsidiëren. VALSE VEILINGKISTEN. Enkele weken geleden is door het bestuur van de coöp. fruit- en groen - tenveiling te Wateringen ontdekt, dat van het lege aangeboden fust een be langrijk gedeelte bestond uit vervals te veilingkisten. Deze vervalsing bleek bij het ingestelde onderzoek van zodanige aard, dat slechts na een nauwgezette beschouwing van elke kist het onderscheid aan het licht kon worden gebracht. De kwaliteit hout, waarvan de zo genaamde veilingkisten waren ge maakt, was aanmerkelijk slechter dan de originele kisten, terwijl even eens verschillen waren te constateren in de uitvoering van de op de kisten aangebrachte opschriften. Daar de veilingen in ons land uitsluitend hun in eigendom toebehorende kisten in roulatie brengen en daarvoor, bij in levering, statiegeld vergoeden, brengt elke elders nagemaakte kist de be trokken veiling op kosten. Blijkens inlichtingen zouden de vervalste veilingkisten (platte bak ken) afkomstig zjjn uit Duitsland, waar men ze in fabrieken zou hebben vervaardigd. De Rijkspolitie te Wate ringen heeft gedurende haar onder zoek tot dusverre reeds op een dui zendtal kisten beslag kunnen leggen. Het onderzoek is nog niet beëindigd. mogelijke verzet te zijn voorbereid. Zij namen geen enkel risico. Voordat men tot de arrestatie overging, werd de Meije door een grote politiemacht hermetisch afgesloten en werden de betreffende woningen omsingeld. Volgens geruchten houdt de mas sale arrestatie verband met de moord op de politieagent J. van Eek te Woerden. Hoewel een van de gebr. De Blanken, de oudste van het twee tal, Chris, die, zoals bekend is, al se der enkele maanden in arrest is, be kend heeft, op de Woerdense politie agent te hebben geschoten in die fa tale nacht, schijnt het wapen, waar mede het noodlottige schot werd ge lost, nog steeds niet te zijn gevonden. Het is niet uitgesloten dat de gebr. De Blanken onthullingen hebben ge daan, welke leidden tot de arrestatie van de vier broers. Er wordt be weerd, dat de gearresteerden even goed met wapens kunnen omgaan als de gebr. De Blanken. Men acht het zelfs niet uitgesloten, dat een voorraad wapens en munitie bij dit viertal wordt aangetroffen. Na de overbrenging van de vier verdach ten naar Den Haag, is een sterke po litiebewaking achter gebleven, deels, om iedereen die de woningen tracht te naderen op een afstand te hou den, deels om naar het doel van hun komst te informeren, maar hoofdza kelijk om er voor te waken, dat er uit de huizen iets verdwijnt. Naar wij vernemen is in de loop van de Woensdag een grootscheepse huiszoeking verricht bij de arre stanten. De politie heeft hierbij zelfs schuren, hooibergen, hokken, enz., niet ongecontroleerd gelaten. Men heeft ons niet kunnen zeggen, of een en ander intussen enig resul taat heeft opgeleverd en ir. hoeverre deze arrestatie de opheldering van de moord op de politieagent J. van Eek nader tot haar eindphase heeft geleid. Uiteraard heeft dit nachtelijke in grijpen van een dergelijke grote po litiemacht, een optreden, dat tegen de schemering reeds aan velen niet onopgevallen is gebleven en als een lopend vuurtje verder op de dag zijn weg heeft gevonden, in de de anders zo rustige Meije en het even vreed zame Bodegraven, grote consterna tie verwekt. Betreffende de arrestatie van de vier gebroeders in de Meije verne men wij nog, dat bij deze affaire ze ventig politiemannen betrokken zijn geweest. De gehouden huiszoekin gen hebben de politie een groot aan tal bezwarende materialen in de hand gewerkt. Er zijn o.a. een aan tal vuurwapens in beslag genomen. De arrestanten waren sinds lange tijd gevreesde bewoners van de Meye. Zij werden geschuwd uit angst. Vaak vermiste men goederen, veelal ook levensmiddelen, doch de gedupeerden durfden daar geen aan gifte van te doen uit angst voor wraak van de vier broers. Door deze toestand stond de poli tie machteloos. Bij een der broers moest de politie de deuren en ramen forceren, omdat men een hinderlaag vreesde. Door een snelle overrom peling is erger voorkomen. Drie van het viertal staan als zeer gevaarlijk gesignaleerd. Zij werkten veel samen met de twee broers, die in verband met de moord te Woerden gevangen zitten. LEIDERDORP Raadsvergadering. De raad van Leiderdorp komt Vrijdagavond a.s. om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a. Behandeling van het rapport be- grotingsonderzoek 1953. Verpachting land aan C. Hoogeboom; opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van een straatbelasting; Aankoop van de grond van de Dr. van Rhijnstraat; verbetering finan ciële positie gemeentepersoneel; Ge meenschappelijke regeling betref fende de behandeling van gemeen- WAT LEZERS ONS SCHRIJVEN Leiden, 23 September. Met verontwaardiging heeft schrij ver dezes het artikel in uw blad van Dinsdag j.l., overgenomen uit „Het Parool", betreffende het Lionel Hampton Concert te Amsterdam, ge lezen. Is het misschien uw bedoeling om de lichte muziek gehaat te maken bij hen, die alleen maar kunnen luiste ren naar klassieke muziek (onder getekende kan deze muziek zeer ze ker ook waarderen) of bij de lief hebbers van nutteloze klanken van waardeloze bandjes, zoals er zovele optreden, zelfs voor de radio? Is het niet verwonderlijk, dat de stadsredacteur van „Het Parool" geen enkel woord over heeft voor jiet concert? Er vielen toch heus ook wel goede momenten te beluisteren. (Ondergetekende woonde n.l. zelf het concert te Amsterdam bij). Wie wel eens goede klassieke con certen bezoekt. bemerkt toch ook wel eens, dat de dirigent geheel in vervoering geraakt en met hem het publiek. Zo was het ook met Lionel Hampton. Maar Hampton wordt nu bij zijn optreden in bovenvermelde neger-show, gedoodverfd als een waanzinnig geworden neger. Is het b.v. nodig een drum-stick een stuk hout te noemen, en daarmee onnodig een blaam te werpen op een groot musicus. Wat het publiek betreft, dit was op sommige momenten inderdaad wat rumoerig, maar van massa-suggestie was absoluut geen sprake. Als er een enkele jongen is, van een jaar of 16, 17, die op de maat van het rhyth- me gaat dansen, dan is dit wellicht extase, maar geen maatstaf ter be oordeling van de avond en het pu bliek. De stijl van het gewraakte arti kel doet vermoeden, dat de redacteur er heen is gegaan met de bedoeling de zaak eens heerlijk af te breken en zijn persoonlijke smaak aan anderen op te dringen. Als deze man geen klap verstand heeft van lichte mu ziek, laat hy dan liever een klas siek concert recenseren. De vergelijking in het verslag van een hond, die op de voordeurmat een grote heeft gedaan, pleit niet voor de goede smaak van de schrij ver, en past niet in uw blad. Van heen willen gaan was bovendien geen sprake, integendeel men betreurde, dat men weg moest. Opgemerkt moet worden, dat deze avond alleen bedoeld was als neger swing-show en als zodanig is deze avond uitstekend geslaagd. Het spijt me ,dat de „Leidse Cou rant" gemeend heeft, dit verslag uit „Het Parool" te moeten overnemen, het is onwaardig en onjuist. Ik hoop dan ook, dat u dit artikeltje ter cor rectie zult willen opnemen. Fr. Eradus. Naschrift redactie. Wanneer een timmerman een gedicht schrijft en dit aan een deskundige voorlegt, kan hij niet verwachten, dat de beoorde ling luidt: „U bent een bekwaam timmerman". Op dezelfde gronden 'kan Lionel Hampton niet verwachten een goed musicus te worden ge noemd, wanneer hij zoals in Am sterdam gebeurde voor de voor stelling laat weten, dat „het niet zo zeer een muzikaal programma be-- treft dan wel een fantastische show. Dit, om vergissingen in de kranten te voorkomen". Welnu, de pers heeft zich niet ver gist en Lionel Hampton werd niet beoordeeld als musicus, maar als show-man. Op eigen verzoek! Als U derhalve spreekt van een Lionel Hamipton-concert, het gehaat maken van lichte muziek en een blaam werpen op 'n groot musicus, dan zijn wij de mening toegedaan, dat U zich vergist hebt in de aard van de avond. Zelfs Hampton vond het geen muziekprogramma, zodat het wel erg veel gevraagd is van de pers om dat er wel in te zien. Bij wijze van verantwoording wil len wij er nog op wijzen, dat we ons niet uitsluitend hebben laten leiden door de stadsredacteur van het Pa rool. We hebben ook ons licht opge stoken bij andere bladen. Zo lazen we in het Algemeen Handelsblad: „Een wilde rage, een bezetenheid, die iets angstwekkends had, maakte zich van hem (Lionel Hampton ,red.) en mede door hem van de zaal meester. Al eerder op de avond heeft het or kest met zijn monotone rhythmische mokerslagen, zijn loeiende trompet ten, trombones en saxofoons het ge hoor verbluft. De klaniklawines wer den herhaalde malen ondergedompeld in een oorverdovend gefluit, gejoel en gestamp van de menigte, doch de apothese waarbij Curley Hammer de boventoon voerde, tart elke beschrij ving. Een bezoeker viel van louter opwinding flauw. Als een moloch zette het orkest zich in beweging en schreed luid schetterend in diverse richtingen dwars door de zaal. De 'beukende slaginstrumenten op het podium, de luid-toeterende blazers tussen de menigte brachten het audi torium op kookpunt. Stuiptrekkende dansen werden door enkelen uit het puibliek uitgevoerd, de motorische op winding steeg ten top." En dr. Rudolf Mengelberg, direc teur van het Concertgebouw ver klaarde in een interview (Parool van 22 Sept.): „Als wij van tevoren geweten had den, wat zich zou gaan afspelen hadden wij de zaal natuurlijk niet verhuurd", aldus de heer Mengel berg. „Aan de andere kant sta ik echter op het standpunt, dat wij goede jazz-concerten in ons Concert gebouw niet moeten weren. Integen deel. Als wij daartoe zouden over gaan zou er een leemte in onze taak ontstaan. Wij kunnen van te voren echter niet weten, wat er gaat gebeu ren. Het optreden van Louis Armstrong enige tijd geleden was ook een te leurstelling we hadden ook hem niet moeten hebben. Nu, achteraf, horen we, dat het publiek, bij het optre den van de heer Lionel Hampton in Oslo, de stoelzittingen heeft stukge sneden. Als we dat voor het optre den hier in Amsterdam hadden ge hoord hadden wij de zaal natuurlijk niet verhuurd. Maar jazz, goede jazz weren? Nee, ik geloof niet, dat wij daartoe moeten overgaan." Als zelfs dr. Mengelberg, die toch een muziekdeskundige bij uitstek is en de goede jazz een kans wil ge ven, de overtuiging is toegedaan, dat het optreden van Lionel Hampton ook muzikaal gezien beneden peil was, dan geloven wij dat we bij het schrijven van ons artikel in goed ge zelschap waren. telijke personeels-aangelegenheden; Stichting van centraal gymnastiek lokaal; Aanvulling van de toege zegde medewerking aan de bouw van een bijzondere school in het Zijl- kwartier; verzoek van afdeling Zoe- terwoude-Leiderdorp van de Katho lieke kinderuitzending om subsidie; Uitbreiding en verbetering der straatverlichting. ROELOFARENDSVEEN ORANJEFEESTEN MET ERG VEEL TEGENSLAG. Het^ zit het jubilerende Oranje- comité, Juliana in zijn veertigste be staansjaar niet erg mee. Immers, zo als gisteren gemeld, moest de ope ning van de feesten vanwege het slechte weer een dag verschoven worden. En Woensdagmiddag te 5.30 uur, toen men eindelijk voor de of ficiële start van de feesten stond, was het weer nog niet „je van het". Wel was het bij de muzikale wan deling droog. De muziekver. Liefde voor 'Har monie ging voorop, gevolgd door de vermeldenswaardige grote groep van gidsen (waar bleven de andere sport en jeugdverenigingen?) de auto's met de comitéleden en aan het slot van de stoet liep de muziekver. Door Gunst Verkregen uit Nieuwe Wetering. Een dreigende lucht tekende zich echter reeds af en de Veenders vertrouwde het weer niet wij zagen ët zelfs in een winterjas. Het feestterrein, waarop dit jaar een keur van vermakelijkheden was nog maar juist in werking gesteld of het zag er voor de kermis-exploi- tanten alweer niet hoopvol uit. Veel regen, maar weinig zegen. Gelukkig werd het nog enkele uren droog, zo dat er op het feestterrein en in het dorp, waar dank zij het Leidse Glip- pertje en enkele aapjes-koetsiers een regelmatig personenvervoer werd verzorgd, toch nog een op gewekte stemming heerste. Maar de regen werd wederom spelbreker en maakte aan het feest op deze eerste avond, behoudens dan in de café's een vroegtijdig einde. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad komt Dinsdag a.s. bijeen te 19.45 uur. Op de agenda o.a.: Aanbieding gemeen te-begroting, alsmede de begrotin gen van het waterleidingbedrijf, grondbedrijf en burgerlijk armbe stuur, alle voor 1954. Voorstel van B. en W. tot onderhandse verhuring ECONOMISCHE POLITIERECHTER. Duizend gulden boete. Een bloembollenkweker uit Noordwijk stond terecht voor de Haagse Econo mische Politierechter omdat er meer tulpenbloemen waren geoogst dan waarvoor vergunning was. Er was een meeropbrengst van pl.m. 1400 berekend. Overeenkomstig de eis werd verd. veroordeeld tot 1000. boete of drie maanden. Hij was te goed. Aan zeven werknemers, die in April en Mei be zig waren met de herbouw van pan den van het badcentrum te Katwijk aan Zee, had een aannemer uit Kat wijk aan Zee te hoge lonen betaald. Hij bekende tegenover de Haagse Economische Politierechter. Het werk moest vóór Juni klaar, het was een groot pension, deelde verdachte me de. „U hebt betaald dat de stukken er afvlogen. Dit slaat alles wat ik tot dusverre gezien heb", merkte de rechter op. „De jongens werkten hard", zei verdachte verontschuldi gend. De officier van justitie requireerde 1000.boete en vijf dagen voor waardelijke hechtenis met een proef tijd van twee jaar. Mr. J. v. d. Plas, de raadsman, schetste hoe verdachte een groot aan deel heeft in de snelle wederopbouw van Katwijk. Ondanks de hoge lonen schrijft verdachte steeds laag in. De loonadministratie bood. geen juist beeld daar mensen, die als timmer man ingeschreven stonden, eigenlijk uitvoerders waren. In recordtijd is gebouwd ten bate van de wederop bouw en de raadman verzocht de rechter hiermede rekening te hou den, evenals met het blanco strafre gister. Hij verzocht voorts geen voor waardelijke straf op te leggen. „Het enige wat me weerhoudt een hogere boete te geven is Uw goede reputatie", zeide politierechter tegen verd. en hij veroordeelde de aanne mer overeenkomstig de eis. van de woonhuizen Miening 6 en Noordbuurtseweg 1. Aankoop van het woonhuis Weipoortseweg 25. Ver hoging van de jaarwedde van de te .benoemen gemeente-architect. Be noeming van vakonderwijzeres in de nuttige handwerken aan openb. la gere school. Verzoek van het bestuur der St. Jansfanfare om subsidie. Ver hoging van toegestane crediet voor verbetering van het watertje.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6