Wederom bedreigen wind en water enkele polders in het rampgebied De Tuberculose bestrijding onder koninklijke vlag en bescherming Vrouwen verveelden vaandrig Handgranaat hielp Mgr* Huibers diende gisteren voor de 350*000ste keer het HL Vormsel toe Clark Gable-himself zal enkele weken in Nederland doorbrengen DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1923 DE LEIDSE COURANT i'WEEDE B1.AD PAGINA 1 Dag en nacht wordt bij Dreischor gewerkt De harde wind van de laatste da gen, die het water tot vrij hoge gol ven in de Vierbannenpolder op Schouwen en Duiveland opzwiepte, heeft weer veel vernielend werk ge daan aan huizen en boerderijen, welke nog onder water staan. Hier en daar zijn opnieuw stukken van do boerderijen weggeslagen. Ook de in bet midden van de 16e eeuw ge bouwde molen van Ouwerkerk heeft het begeven. Zij stond er reeds lan ge tijd wankel bij en is nu ingestort. Bij het haventje Flauwers tussen Zierikzee en Schelphoek zijn twee bakken op drift geslagen. Sleepboten slaagden er later in ze naar de kust terug te brengen. Sinds Dinsdag wordt een hevige strijd gevoerd tegen het water aan de dijk van de Vierbannenpolder, waar deze dijk de bescherming vormt voor „de Jongepolder" en de „Adri- ana Johannapolder". Onder de ge meente Dreischor is de situatie zeer critiek en zou deze dijk doorbreken, dan zou dit opnieuw een rechtstreek se bedreiging betekenen voor de pol der Dreischor, waarin de bevolking is teruggekeerd. Daarom heeft men de versterking van de dijk met alle beschikbare middelen aangepakt. Al le arbeiders zijn opgeroepen en er is ook vannacht doorgewerkt. De dijk werd na de ramp wel gedicht, maar blijkt niet genoeg versterkt om de kracht van het door het gat bij Ou- wekerk binnenstromende water te kunnen weerstaan. De dijk werd van rijsbekleding voorzien, doch, deze is thans over een grote afstand wegge- Vrije slagen. Thans brengen 30 grote vrachtwagens en vele door tractoren getrokken landbouwwagens grond aan, om de grote gaten te dichten,1 welke aan de voet van de dijk zijn ontstaan. Het slechte weer belem mert de werkzaamheden in ernstige mate. Burgemeester A. J. Vermeu len van Dreischor toonde zich nog niet optimistisch over de stand van zaken. Eg zal nog veel moeten gebeu ren, zo verklaarde hij, om de dijk te behouden en daarbij kan de wind ons geducht tegenwerken. invoer van Duitsers Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Maenen over af schaffing van verblijfsvisa in het verkeer NederlandDuitsland en omgekeerd, heeft de minister van buitenlandse zaken, mede namens de minister zonder portefeuille Luns schriftelijk het volgende geantwoord: „De Duitse Bondsregering heeft met ingang van 1 Juli 1953 eenzij dig de visumplicht voor Nederlandse tijdelijke bezoekers afgeschaft. De Belgische en Luxemburgse regerin gen hebben besloten met ingang van 1 September 1953 visa aan Duitsers grotis te verlenen. De regering is ten volle overtuigd van de noodzaak het reizigersver keer zo weinig mogelijk te belemme- ren als met de eisen van vreemde- lingtoezicht en veiligheid iri over eenstemming kan worden gebracht. Bij voortgezet ovehleg is zij tot de overtuiging gekomen, dat handhaven van de visumplicht voor Duitsers, die tijdelijk Nederland wensen te bezoeken, ook al zouden de visa gra tis worden verstrekt, geen wezen lijke bijdrage vormt voor het door haar beoogde doel. Zij heeft dezer dagen aan de rege ring van de Duitse Bondsrepubliek de bereidheid van de regering doen mededelen om in onderhandeling te treden, ten einde tot spoedige af schaffing van het visum voor be zoekers te geraken". De ontdekker van de Julianarivier in Nieuw Guinea, pater C. Meuwese M.S.C., zal Zondag in het Missiehuis te Tilburg zijn zilveren kloosterfeest vieren. Pater Meuwese vertoeft momenteel in ons land, omdat hij aan een kwaal lijdt, die in zijn missiegebied niet kon genezen. Twee en een half jaar geleden was hij na een vacantie in Nederland naar Nieuw Guinea terug gekeerd om verder zijn gebieden te onderzoeken en er staties te vesti gen. Wegens zijn plotselinge ziekte moest hij tijdelijk naar Nederland te rugkeren. Bij zijn vorig verblijf in ons land werd hij o.m. door H.M. de Koningin ontvangen om Haar verslag te doen cvei zijn ontdekkingen. Krotten-opruiming hoofddoel De inzet van het gisteren in Den Haag begonnen congres van de Ned. Centr. Vereniging tot bestrijding van de tuberculose is voortreffelijk inge zet. Minister Suurhoff deelde name lijk mede, dat de Koningin de ver eniging, die haar gouden jubileum viert het praedicaat Koninklijke heeft verleend. De minister vertolkte de grote waardering der regering voor het werk der t.b.c.-bestrijding en wenste de vereniging met haar 50-jarig be staan van harte geluk. Vandaag zal de Koningin, die be schermvrouwe der vereniging is, een deel van het tweedaagse congres bij wonen. Prinses Wilhelmina, erevoorzitster, liet zich vertegenwoordigen door jkvr. C. E. B. Röell. Onder de talrijke autoriteiten be vonden zich dr. P. Muntendam, staats secretaris van Volksgezondheid, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Konin- le Feber, loco-burgemeester van Den Feber, loco-burgemeester van Den Haag. Na de herdenkingsrede van dra W. I. R. Heinsius van den Berg, kwam de staatssecretaris voor Volksgezond heid prof. dr. P. Muntendam, aan het woord. Voeding van grote betekenis. „De overbevolkte woning is een van de grootste gevaren voor de ver spreiding van t.b.c. en daarom bete kent krotopruiming t.b.c.-bestrijding", aldus prof. dr. Muntendam. Wiens brood men eet... De Nederlandse zakenlieden hebben op de Leipziger Messe goede orders binnengekregen. Verheugend niet waar. Minder verheugend is echter, dat vele van deze orders verkregen wer den met behulp van zeer minne methoden. Nederlanders lieten zich namelijk, in interviews met kranten- en radioverslaggevers voor ons enigszins verrassende verklaringen, ontglippen. Zo zou do handel in O.-Duitsland veel vrijer zijn dan hier. Volgens een ander liepen de Nederlan ders er armoediger en hon geriger bij dan de Oost-Duitsers. Men behoeft zich slechts de stormloop op de voedselpakket ten te herinneren om een vieze smaak in de mond te krijgen krijgen over deze „voorlichting", bedoeld om bij de communis tische opdrachtgevers in 't ge vlei te komen. „Zaken zijn za ken" zullen sommigen zeggen. Maar wij gaan liever onze mond spoelen. Hij weerlegde de opvatting alsof in verband met de sterke daling van de t.b.c.-sterfte, de ziekte haar bete kenis als volksvijand zou hebben verloren. Spreker wees er op, dat eiwitvoe ding vooral van betekenis is om de weerstand tegen t.b.c. te verhogen. Hij achtte melk, vooral voor het kind van het grootste belang. De moderne bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee vormt een krachtige steun voor de t.b.c.-be strijding bij de mens. De grote so ciaal-economische betekenis van df t.b.c. blijkt o.a. uit het feit dat in 1952 alleen aan sanatorium- en zieken- huisverpleging van t.b.c.-patiënten ƒ30 millioen werd uitgegeven. WERKGROEP EIGEN WONINGEN GEÏNSTALLEERD. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een werk groep in het leven geroepen, die hem zal adviseren omtrent de maatrege len, die genomen zouden kunnen wor den ter bevordering van het eigen woningbezit. Deze groep is gistermiddag door de minister geïnstalleerd met een rede, waarin hij o.m. de voordelen opsomde, die aan het eigen woning- bezit zijn verbonden. Doch er zijn nadelen. De minister hoopte, dat de werkgroep een weg zou kunnen aan wijzen die ertoe zal leiden, dat deze nadelen worden weggenomen of al thans tot geringe proporties zullen worden teruggebracht. Autobus Amsterdam- Den Haag Op 4 October zal de N.Z.H.V.M. een autobusdienst openen Amsterdam Den Haag, ter ontlasting van het overdrukke vervoer op de spoorlijn. De autobus is uitsluitend bestemd voor reizigers van Amsterdam naar Den Haag en omgekeerd. Er zijn geen tussen-haltes. 2 toerwagen-ondernemers-orga- nisaties zullen protest aantekenen te gen deze autobus-concessie. Het verzet van de ondernemers is niet gericht tegen het instellen van een dergelijke busdienst. Zij begrij pen zeer goed, dat vele reizigers bij deze verbinding zullen zijn gebaat. De protesten richten zïch evenwel tegen het feit, dat deze concessie is verleend aan de Spoorwegen, die de uitvoering opdroegen aan een doch termaatschappij, de Noord-Zuid-Hol- landsche Vervoer-maatschappij te Haarlem. De ondernemers achten het niet op zijn plaats, dat de N.S. zich bewegen op het terrein van deze lijndiensten, die ook door particulieren kunnen worden uitgevoerd. Enige tijd geleden fietsten in de buurt van de militaire oefenterrei nen te Amersfoort vier vrouwen, die op een voor de commandant hinder lijk manier de daar marcherende troep militairen passeerden. ~e commandant, een 22-jarige vaandrig, nam dit niet en besloot krachtig op te treden. Hij pakte een vrij-ongevaarlijke aanvalshandgra- naat waarbij het effect meer van de harde klap, dan van het verwoes tend element uit moet uitgaan en wierp die naar de lastige dames. De harde wind hielp een beetje mee en daarom kwam de granaat te dicht bij de fietsende vrouwen tot ontploffing. De uitwerking was precies, wat de vaandrig zich voorgesteld had. de da mes schrokken zich een hoedje, maar wal! beroerder was. drie van de vier dames werden door een paar splin ter jes getroffen en renden naar de politie om krachtig te protesteren. De politie vond ook dat de vaandrig te krachtig opgetreden was en zo doende stond hij gistermorgen voor de krijgsraad, die het hele geval eveneens maar uiterst matig vond. De vaandrig kreeg veertien dagen voorwaardelijk en moest tevens 50 boete betalen. Hij zal het nooit meer doen. Konijnenpest een plaag voor de hoed der heren JUBILEUM W. VAN WILLIGE. De heer W. van Willige, redacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, herdacht gisteren zijn zilveren jubi leum als zodanig. De feesteling ont ving overvloedige blijken van harte lijke waardering. Des morgens had in het gebouw van de krant een huldi ging plaats, waarbij o.a. het woord gevoerd werd door de heren J. J. H. Boerrigte, secretaris, drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur, dr. ir. H. A. J. de Goey, directeur van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". De ju bilaris werd bij de huldiging en bij de 's middags plaats hebbende receptie met geschenken vrijwel overladen en onder bloemen vrijwel bedolven. Van mgr. Huiibers, die op Vormreis was, mocht hij een eigenhandig schrijven met gelukwensen ontvangen. Zo ook van de burgemeester van Haarlem, i De burgemeester van Bloemendaal waar de jubilaris woont kwam persoonlijk feliciteren, evenals vele vooraanstaande persoonlijkheden in openbare, godsdienstige en sociale leven van de stad Haarlem. De 6-jarige Jan van A. te Amster dam is gisteren met zijn autoped on der een vrachtwagen gekomen. Het kind werd op slag gedood. Door voedselverstikking is gisteren op een woonschip in Amsterdam een baby van drie waken, om het leven gekomen. FAILLISSEMENT CAREL BRIELS VERNIETIGD Het faillissement van de heer Ca- rel Briels, organisator van tentoon stellingen, shows, e.d., dat de Am sterdamse Rechtbank op 14 Septem ber buiten tegenwoordigheid van de heer Briels heeft uitgesproken, is gis termorgen vernietigd en buiten effect gesteld. Dit geschiedde nadat de pro cureur van de liefdadigheidsvereni ging, die het faillissement van de heer Briels had aangevraagd, gister morgen de aanvrage had ingetrokken. Het was deze procureur namelijk na de uitspraak van de rechtbank op 14 September gebleken, dat de vor dering die deze vereniging op de heer Briels had, tijdig was betaald. Dit muisje zal echter waarschijn lijk nog een staartje hebben. De heer Briels is niet van plan in de gang van zaken, zoals die door zijn ver blijf buitenlands is ontstaan, te be rusten. Hij heeft zijn raadslieden opdracht gegeven een klacht in te dienen bij de Orde van Advocaten te Amster dam tegen de procureur van de aan vraagster, die zijn faillissement had gevraagd voor een vordering van 16.000, terwijl naar uit de correspon dentie blijkt, het bedrag, tot welke betaling de heer Briels was gesom meerd slechts 2.235.20 bedroeg, welk bedrag bovendien reeds was voldaan vóór de behandeling van het faillissementsrequest plaats vond. Voorts overweegt Carel Briels een acte tot schadevergoeding tegen deze procureur in te stellen, tot het ver haal van het nadeel dat hij door het faillissement en de daaruit voort gevloeide publiciteit heeft geleden en nog zal lijden. Hij begroot deze scha de op 225.000. Dat de haarvilten herenhoed van konijnenhaar gemaakt is, weten vele heren. Dat in een hoed ongeveer vier konijnenvellen zijn verwerkt is min der bekend. Tengevolge van de myxo ma tose, de zo gevreesde konijnen ziekte, zijn honderden konijnen ge storven, waardoor in de landen van de grootste haarleveranciers, zoals Australië, Frankrijk en België, de prijzen van het haar de laatste maand met 50 procent zijn gestegen. De hoe den zijn daardoor schrikbarend veel duurder geworden. RECTIFICATIE. Naar aanleiding van ons bericht in de krant van Dinsdag, betreffende de inenting van zieke konijnen, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat iedere dierenarts het recht heeft zieke diertjes te vaccineren. Ons bericht van Dinsdag had dan ook niet tot oogmerk de bevoegdheid van de dierenartsen te beperken, maar alleen de toeloop naar Utrecht, waar men momenteel over het vaccin beschikt, te remmen. FOUTIEVE ADOPTIE. Een Heerenveense kruidenier, wiens huv/ehik kinderloos was ge bleven, n.eeft enkele kinderen in zijn gezin opgenomen. Toen hem in 1945 een meisie van enkele maanden oud werd aangeboden, heeft hij ook dit kind in zijn gezin opgenomen, maar hij beging daarbij een misstap door de ambtenaar van de burgerlijke stand mede te delen, dat het kind bij hem te vondeling was gelegd en dat hij het nu zijn naam wilde ge ven. De Leeuwarder Rechtbank ver oordeelde de man wegens verduis tering van staat met een boete van 150,subs 30 dagen hechtenis. Bert Meeuwenoord uit Noordwijkerhout beleefde de mooiste dag van zijn leven Amerikaanse film over Nederlands verzet Gistermorgen is het personeel van Schiphol, dat toch werkelijk wel iets gewend is, heel eventjes van streek geweest, toen daar uit een Engels vliegtuig niemand minder dan Clark Gable stapte, de man, die via het witte doek alle mannen een minder waardigheidscomplex bezorgt en die vanaf dit smetteloze vlak de vrou wen laat zien, wat zij allemaal wel missen, omdat zij per ongeluk niet met meneer Gable getrouwd zijn. De vrouwelijke douane-beambte op Schiphol viel het eerst door de mand en smeekte meneer Gable om zijn handtekening en kort daarop kwam het gehele personeel van de restau ratie aangestroomd om meneer Ga ble in levende lijve te aanschouwen.. Meneer Gable vertelde. Meneer Gable vertelde, dat hij 52 jaar is, nog nooit in Nederland was geweest, een tijd lang in Engeland bezig was aan de voorbereiding van de nieuwe film, die hier in Neder land opgenomen zal worden en dat hij voor die film drie weken in Ne derland denkt te blijven. Ook vertelde meneer Gable, dat hij niet in Hollywood, maar in En- cino woont, waar hij een boerderij tje heeft, dat hij niet naar Duitsland zal gaan, omdat hij daar tijdens de oorlog „te warm" ontvangen is hij ging dikwijls als vrijwillig foto graaf mee op bombardementsvluch- ten dat hij deze zomer in Italië wel golf gespeeld en niet Ingrid Bergman ontmoet had en dat hij een beetje griep had, reden waarom hij een borreltje zou gaan nemen. Meneer Gable dronk. Na deze hoogstbelangrijke mede delingen nam zijn regisseur, die hem gezelschap houdt, hem bij de arm en meneer Gable kreeg het borreltje, dat hij in het laatste gedeelte van zijn speech had aangekondigd. Meneer Gable is naar Nederland gekomen om de hoofdrol te spelen in een film getiteld The true and the brave" die handelt over het Nederlandse verzet. Meneer Gable zal spelen. De opnamen zullen gemaakt wor den in de kerk van O. L. Vrouw Sterre der Zee te Maastricht en het Marktplein te Sittard, in de Betuwe en het Jansplein te Arnhem, op het vliegveld Ypenburg, de markt te Delft, te Nes in Friesland, het kasteel Nijenrode en natuurlijk Monniken dam. De Nederlandse regering acht een zekere propagandistische mogelijk heid in de film aanwezig en verleent daarom grote medewerking. De tegenspeelster van meneer Ga ble zal Lana Turner zijn, die een Nederlands onderwijzeresje voor stelt meneer Gable is natuurlijk eep officier van de geheime dienst en voorts zal ook Victor Mature een belangrijke taak in de film te ver vullen krijgen. Ongeveer 2.000 Nederlandse figu ranten zullen aan de film medewer ken. De vervaardigers hopen de film in 3 weken op te nemen, maar men houdt rekening met slecht weer, waardoor de werkzaamheden wel eens ernstig vertraagd zouden kun nen worden. De tien-jarige Bert Meeuwenoord uit Noordwijkerhout heeft gisteren iets beleefd, dat hij nooit meer zal vergeten en dat hem tot onderwerp van gesprek heeft gemaakt in alle klassen van de school en in alle katholieke huisgezinnen van zijn dorp. Zonder iets te kunnen vermoeden liep Bert gistermiddag met zijn armen gekruist voor de borst in de rij van meer dan tweehonderd jongens, die in de parochie van de H. Jozef het H. Sacrament van het Vormsel ont vingen. Precies op het ogenblik, dat hij voor de bisschop was getreden, stond deken Brinkman van Noordwijk op en op dat teken zweeg de priester, die op de preekstoel voorbad. Zich tot mgr Huibers richtend, zei- de de deken: ..Monseigneur, sta mij toe, dat ik deze plechtigheid voor enkele ogenblikken onderbreek. Zo dadelijk zal U het knaepje, dat thans voor U staat sterken met de genade van de H. Geest en dan zal het tevens de 350.000ste maal zijn, dat U het H. Vormsel toedient. Ik feliciteer U, dat U dit Sacrament zo dikwijls reeds tijdens Uw pontificaat mocht toe dienen". Bert Meeuwenoord, gekleed in een groene windjack en met weerbarstige lokken langs het voorhoofd, stond perplex en voelde zich kennelijk ver ward bij deze onverwachte gang van zaken. Maar toen mgr. Huibers hem vriendelijk toelachte en even later de plechtigheden weer hervatte, was hij over zijn verlegenheid heen. En dat was maar goed ook, want er stond hem nog een grote eer te wachten. WATER NAAR DUINEN GEPOMPT. De Ministerraad heeft in zijn ver gadering van jongstleden Maandag zijn goedkeuring gehecht aan het wa- tertransportplan Kennemerland. Dit plan voorziet in het overbrengen van water uit het Amsterdam-Rijnkanaal, dat bij Jutfaas wordt opgepompt, naar de duinen bij Noordwijkerhout en Vogelenzang om het tekort aan „natuurlijk" duinwater voor de voorziening van Amsterdam en een groot deel van Noord-Holland aan te vullen. In Den Haag is men met de uitvoering van een soortgelijk plan reeds bezig. JONGEREN-DAGEN OP DRAKENBURGH De jongeren-dagen voor geeste lijke verdieping, die jaarlijks in de R. K. Volkshogeschool Drakenburgh nabij Hilversum worden gehouden, zullen dit jaar worden gehouden op Zaterdag 10 en Zondag 11 October a.s. Het thema: ,De moderne mens en het Evangelie" wordt ingeleid door prof. dr. Schillebeek uit Leuven, pa ter dr. Grollenberg O. P. en de pu blicist Gabriël Smit. Na elke inlei ding zal het onderwerp in groepsbe spreking en onderlinge gedachten- wisseling nader worden uitgewerkt. Een culturele avond zal het pro gramma completeren. Toen Bert tussen zijn vriendjes de kerk uit schuifelde, werd hij door de kapelaan geroepen en twee minu ten later werd de jongen voorgesteld aan de bisschop. En daar bleef het niet bij, want de bisschop bood hem ook nog een geschenk aan, de Biblia Sacra. Diep onder de indruk stond Bert bij de tafel naast mgr. Huibers, die in de bijbel schreef, dat hij deze aan zijn 350.000ste vormeling had geschon ken. Vervolgens mocht Bert in gezel schap van bisschop, de burgemees ter van Noordwijkerhout, de heer v. d. Weijden en diens echtgenote een bezoek brengen aan pastoor v. d. Waarden, die enige tijd het bed moet houden en derhalve niet bij de plech tigheden aanwezig kon zijn. Zijn ge lukkige parochiaantje vertelde hem echter, wat er die middag allemaal was gebeurd. Toen dit achter de rug was, zagen we Bert Meeuwenoord de trap van de pastorie afrennen, de deur uitgaan en in vliegende vaart, met de Biblia Sacra onder de arm en zijn school vriendjes op zijn hielen, in de rich ting van zijn ouderlijk huis, Heren weg 166, verdwijnen, waar hij ver moedelijk de gehele avond nodig heeft gehad om te verhalen over deze on vergetelijke middag.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5