D ui NSTREEK Vriendenkring werkte plan voor gouden feest nader uit DENK NIET Leidse Instrumentmakersschool nam groot aantal examens af Leidse familie heeft een jonge eekhoorn als logé DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1923 DE LEIDSE COURANT jERSTE BLAD PAGINA 2 Algemene ledenvergadering Bij de opening van de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Vriendenkring Ier ere van het H. Sacrament, die gisteravond in de Ja- cobazaal van Den Burcht werd ge houden, kon de voorzitter, de heer P. N. Brouwer, een optimistisch ge luid laten horen. Het afgelopen jaar werd gekenmerkt door een interne versteviging der vereniging, terwijl de voorbereidingen voor het gouden feest in 1954 zijn begonnen en 50 leden zich hiervoor zeer verdienste lijk maken. Helaas moest de secretaris, de heer M. G. J. Ham, een kleine teruggang in ledental vermelden in zijn jaar verslag. De penningmeester, de heer A. A. M. van Leeuwen, was echter optimistisch; hij meldde een batig saldo van 69,42. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Versteegen en H. Buis. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren M. G. J. Ham (dag. best.) en H. Dingjan (St. Pe- truspar.) Gekozen werden de heren G. Roelandse (St. Jozefpar.), J. Ro dewijn (Hartebrug par.) en H. Mont- frooy (St. Leon.par.). touiver geestelijk feest. Katholiek Leiden is er zo langza merhand wel van op de hoogte, dat de Vriendenkring gaat jubileren, al dus de geestelijk adviseur, kapelaan J. van Adrichem, in een korte toe spraak. Het stemt tot grote vreugde, dat de leden zeer spontaan geofferd hebben voor een waardige viering. In deze materialistische tijd doet het goed te constateren, dat vele katho lieken een offer over hebben voor een feest van zuiver geestelijke aard, zoals de vereniging een zuiver gees telijk karakter heeft. Het moet een feest worden met slechts één mid delpunt: Christus Eucharisticus. Hem hulde te brengen moet het enige doel zijn. Vragen we Hem, dat het feest moge slagen en dat er ter voorbe reiding in goede verstandhouding sa mengewerkt moge worden. De feestplannen. Nadien zette de voorzitter de plan nen voor het feest nader uiteen. Vaststaat, dat er op de Burchtheuvel een H. Mis zal worden opgedragen door deken M. A. Jansen, 's Middags zal mgr. J. P. Huibers een Pontifi caal Lof celebreren. De aanbidding in de openlucht is nog niet definitief. Anton Sweers heeft zich bereid ver klaard het openluchtspel Gastmaal der Kinderen" van Henri Ghèon te regisseren. Het zal tweemaal op de Burcht worden opgevoerd, telkens hopelijk voor 1.500 personen. Wat de financiële actie betrof, kon worden meegedeeld, dat er van de geplande 2.500,als bijdrage der leden reeds 1.320,25 binnengeko men is. Bij de gedachtewisseling werd na mens het bestuur van de R.K. Leid- se Harmoniekapel geheel belangloos aangeboden de plechtige Hoogmis muzikaal op te luisteren. Het be stuur zou dit aanbod gaarne in ern stige overweging nemen. Wat de propaganda betrof, deelde het bestuur mede, dat er plannen zijn om de katholieken van Leiden pa- rochiegewijze te bewerken. Er kun nen nog honderden nieuwe leden ge boekt worden. Tenslotte nog een herinnering aan de Vriendenkringdag van a.s. Zon dag. In alle parochiekerken van Lei den zal een H. Mis worden opgedra gen tot intentie van de Vrienden kring. In de St. Petrus-, St. Jozef- en St. Leonarduskerk zullen predi- caties over de H. Eucharistie gehou den worden, resp. om 8, 10 en 9 uur. Op 2 October geen Avondmis Wegens het feit, dat de Eerste Vrijdag volgende maand op 2 October valt de vooravond van het Leidse 3 Octoberfeest met taptoe en lunapark, zal er die avond geen avondmis worden opgedragen in de St. Jozefkerk aan de Herensingel, De eerstvol gende Eerste Vrijdag-avondmis vindt dus plaats op Vrijdag 6 November a.s. Dat u het met uw kapsel van vóór uw vacantie nog wel tot Sinterklaas kunt doen. Dat uw permanent het zonder veel omslag tot zolang nog wel dragelijk uithoudt. En dat het er vóór de Decembermaand niet op aan komt, of u gesoigneerd voor de dag komt of niet. Die permanent nl. van vóór de va cantie houdt het beslist korter uit dan anders. Met die krullen en golven heeft de wind gespeeld; in het zwem bad of in zee zijn zij aan water van diverse samenstellingen blootgesteld geweest en vlak daarop hebt u in de brandende zon gelegen. Het gaf toen weinig meer, of u uw haar bij thuis komst goed uitwaste, Zelfs een pri ma haarolie kon de schade niet meer geheel herstellen. Bovendien groei den uw lokken tot een lengte, die oorspronkelijk niet bedoeld was. Uw kapsel „zit" niet meer. Daarom is het geen luxe weer eens naar de kapper te gaan. En zeker niet om dan naar een goede kapper te gaan. Deze immers houdt rekening met uw speciale behoeften. Gebleekt, geverfd en grijs haar hebben hun eigen eisen. En ook van nature blond of bruin haar vertoont individueel verschillen, waarmee een gewetens vol vakman rekening houdt. Zo neemt men altijd voetstoots aan, dat fijn haar zich moeilijk laat krullen en grof haar gemakkelijk. Zo eenvoudig is het echter niet. De neiging tot krul len van het haar moet individueel van tevoren vast gesteld worden. De kap per heeft rekening te houden met al de eigenaardigheden van het haar, dat hij onder handen krijgt. Dat is de vaste overtuiging van J. P. v. d. Blom Steenstraat 57 Telefoon 21721 (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Martha Rendrika dr van J. Horstman en A. van Rijn; Wilhel mus Paulus zn van W. H. van Rijn en A. M. van der Boog; Antonius Cyprianus Maria zn van W. H. Steenbergen en H. J. M. van Diest; Anna Cornelia, dr van A. J. Jansen en A. van den Berg; Jan zn van G. J. Kioppert en G. J. Geene; Johan nes Hendrikus Laurentius zn van J. L. L. Vorst en J. van Polanen; Ro nald Hermanus zn van G. J. ten Brinke en J. J. Lepelaar; Geertruda Maria, dr van N. Brand en G. M. Kusters. Gehuwd: C. Ketel en J. Kraan; N. Rietkerk en W. van der Leek; J. P. van Eek en A. M. T. van Buitenen; C. M. Vlasveld en M. van Dorp; G. A. Lotte en T. Vos; C. P. de Reus en C. A. U. Hug; C. W. de Boer en E. Paauw; G. J. Men tink en G. Brou wer; C. Driebergen en A. Lepelaar; B. Lagendijk en C. J. M. Baan; J. G. Verhoeven en L. Rhijnsburger. Voor de vergadering van de Ge meenteraad van Leiden, op Maandag 28 September a.s. om twee uur zijn nog twee punten aan de agenda toe gevoegd: Aanwijzing van acht gedelegeerden in de besturen van de in deze ge meente gevestigde vakscholen. Aanwijzing van een gedelegeerde in het bestuur van de Vereniging voor Schoolkindervoeding en -kle ding. Voor de vakscholen worden voor gesteld: le. de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „De Am bachtsschool"; 2e. de heer J. C. van Schaik in het bestuur der vereniging „Vak school voor meisjes voor Leiden en omstreken"; 3e. de heer mr. C. J. Woudstra in het bestuur van het genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix"; 4e. de heer A. van Dijk in het be stuur van de Zita-vereniging, afd. R.K. vakschool voor meisjes; 5e. de heer A. van Dijk in het be stuur van de Stichting R.K. am bachtsschool „Don Bosco"; 6e. de heer J. M. van Stralen in het bestuur van het Genootschap „Kennis is Macht"; 7e. de heer mr. J. Drijber in het bestuur der vereniging tot bevorde ring van de opleiding tot instrument maken (Leidse Instrumentmakers school); 8e. de heer mr. J. Drijber in het bestuur van de avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond. Wat de Vereniging voor Schoolkin dervoeding en -kleding betreft, me nen B. en W., dat twee gedelegeer den, zoals tot op heden gebruikelijk, teveel is. Zij volstaan met één en stellen zodanig mevr. Braggaar-De Does voor. Voor het leerling-instrumentma- kersexamen zijn geslaagd: W. G. van den Berg, Leiden; J. P. de Mey, Leiden; A. R. v. d. Heyde, Amsterdam; P. H. de Blocq van Scheltinga, Leiden; J. de Bode, Den Haag; G. v. d. Hoff, Amsterdam; J. M. van der Kloot, Rotterdam; A. G. Mandersloot, Leiden; C. M. van Ven- deloo, Amsterdam; H. G. Bander, Amsterdam; P. B. M. Sweens, Den Haag; K. A. Peters, Nijmegen; A. H. Wallaard, Leiderdorp; H. J. Eradus, Leiden; A. L. C. Heemskerk, Gouda; B. Hermans, Amsterdam; J. C. de Jong, Schagen; A. J. Meyer, Mij drecht; S. Andela, St. Johannesga; G. J. van den Boom, Den Haag; F. Her mans, Leiden; D. Mensert, Delft; A. Raavé, Amsterdam; P. Rustenburg, Amsterdam; J. Witte, Arnhem; J. F. Lambregts, Amsterdam; J. Langer- horst, Amsterdam; J. W. W. C. v. d. Linden, Oostvoorne; P. C. van Put ten, Halfweg; C. J. Bodde, Delft; K. I. Mechelse, Leiden; J. J. van der Nat, Leiden; N. B. Kil jan, Haarlem; D. J. Hensing, Leiden; Th. L. Schroote Vlissingen; J. J. Wagenaar, Wasse naar; W. F. van Rest, Den Haag; A. J. G. Riksen, Dongen; A. P. G. van Rijn, Sassenheim; Ph. G. A. van Rijt, Delft; P. Walther, Den Haag (met lof); L. D. Meyer, Amsterdam; W. J. van Riet, Leiden; H. Schilder, Lei den; W. Th. van Weeren, Leiden; J. F. van der Leden, Amsterdam; H. Schouten, Amsterdam; J. F. Spiering, Katwijk; H. Treur, Leiden; J. Wiep- king, Delft; C. Wijnen, Edam; W. H. J. Louman, Delft, G. J, H. Schuiveling Amsterdam; Cl. W. Siegertsz, Den Haag; L. van Loon, Delft; H. C. Nieuwpoort, Delft; F. P. Visser, II- pendarn. Afgewezen 45: Voor het gezel-instrumentmakers examen slaagden: J. C. Dalman, Haarlem N. J. Minekus, Den Haag; E. S. Prins, Leiderdorp; J. W. Rup- pert, Amsterdam; F. L. Vierveyzer, Zeist; O. Faber, Drachten; G. Selier, Leiden; H. Weerheym, Vlaardingen; A. van Bergen, Delft; J. Groot, Wor- mer; D. de Snaijer, Vlaardingen. Af gewezen: 17 candidaten. Het meester-instrumentmakersdi- ploma werd uitgereikt aan: J. Zand vliet te Leiden, die dit diploma met lof behaalde: Afgewezen: 4 candida ten. Voor het leerlingglasblazersexamen slaagden: A. v. d. Bergh, Amster dam; D. K. Bogaard, Amsterdam; G. Gielkens, Amstenrade; K.F.G.J.. Ha- bets, Oirsbeek (L.); F. Kalse, Weesp; A. J. J. v. d. Schoot, Eindhoven; W. F. Wase, Delft; M. J. Kool, Delft; F. Neugebauer, Landsmeer; H Stutz, Leerdam; A. Vos, Amsterdam; C. A. J. van Zandvoort, Eindhoven; J. B. Poot, Delft. Afgewezen: 10. Het gezel-glasblazersexamen werd met gunstig gevolg afgelegd door: S. A. Ciere te Leiden. Afgewezen 3. Her examen, theoretisch gedeelte 1. Voor het meester-glasblazcrsexa- men werden twee candidaten afge wezen, 1 kreeg een herexamen voor het theoretisch gedeelte- Voor het leerling-glasslijpers- examen slaagden: D. Jense, Delft er J. P. de Mey te Leiden (met lof). De candidaten voor het gezel-glas- slijpersexamen werd allen afgewezen evenals die voor het meester-glasslij- persexamen. VOORHOUT Ze wist zeker dat ze geboren was In Voorhout deed zich een dezer dagen het merkwaardige feit voor, dat een vader aangifte kwam doen van de gebs^brte van zijn 23-jarige dochter. De noodzaak hiertoe kwam aan het licht, toen mej. Chr. Heemskerk voorbereidingen ging treffen voor haar huwelijk met de heer P. v. d. Hulst. Op de eerste plaats moest zij een geboortebewijs hebben en om dat te verwerven toog zij naar de gemeente-secretarie. Maar daar Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Albert Thomas' dertig jaar sociaal Reformisme, de heer B. W. Schaper, geboren te Voor burg en thans wonende te Amster dam. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Some old English sound changes" de heer L. F. Brosnahan, geboren te Wellington (Nieuw Zee land) en thans wonende te Ibadan Negeria. DAHLIA-AVOND VAN D.E.V. De Leidse Tuinders- en Bloemist vereniging „Door Eendracht Verbon- bonden" hield gisteravond haar eer ste bijeenkomst in het winterseizoen met een kweek-wedstrijd. De vele Dahlia-inzendingen maakten dat het clubhuis van de speeltuin „Ooster kwartier" een kleurig en fleurig ka rakter kreeg. Een prijs werd door de volgende personen gewonnen: 1. J. v. d. Berg (wisselbeker); Tuinkwe- kers-particulieren, met glas: 1. H. v. d. Leek (wisselplaquette). Tuinkwe- kers zonder glas: 1. Th. Buys. Dah lia-inzendingen: 1. J. H. Smit (wis selplaquette). Dahlia-prijsvraag 1( bloemen Van 1 variëteit: 1. J. v. d. Berg. Ook waren er enkele groeps- prijzen. De rest van de avond werd gezel lig doorgebracht. Men besprak de ko mende bollenwedstrijd en besloot de ze met tulpen te bevechten, met hya- cinthen als vrije inzending. Er waren deze avond ook weer ettelijke pun- ten-inzendingen, waarmee de leden punten kunnen verzamelen voor een speciale prijs (diploma). Binnenkort zal D.E.V. haar 65-jarig bestaan vieren, n.l. in het komende voorjaar. De jubileumcommissie is al druk aan de slag. kwam aan het licht, dat de huwe- lijkscandidate niet bestond althans niet voor de burgelijke stand. Nu was mej. Heemskerk er zelf van overtuigd, dat ze geboren was en haar vader ook, zodat de laatste be sloot zijn dochter nog maar eens te gaan aangeven. Hij rustte zich, zo als de wet dat voorschrijft uit met twee getuigen, de buurman en een familielid en stapte naar het secre tarie om de ambtenaar mede te de len, dat hij in 1929 een dochter rij ker was geworden. De getuigen be vestigden onder ede, dat zij zich goed konden herinneren, dat het meisje geboren was en toen was de ambte naar overtuigd. Hij schreef het in de boeken, keek nog eens extra of er geen foutje ingeslopen was en gaf toen aan mej. Heemskerk haar ge boortebewijs. Zij kan naar het stadhuis gaan en naar de pastoor dat kon ze na tuurlijk toch al maar nu ook in gezelschap van de heer P. v. d. Hulst Hzn. Geb.: Maria J. C. d. v. Th. J. Kor- tekaas en J. E. v. Dam; Franciscus L. z. v. F. J. van Kesteren en C. 'J. A. Bergman. VOORSCHOTEN Geboren: Petra Clara Johanna, d. van J. W. de Haan en J. Th. van Os; Jakobus Lambertus, z. van H. Mul der en I. Westrup; Josephina, d. van M. du Pré en A. T. van Kuijk; Petro- nella Catharina, d. van A. Q. Does- wijk en M. E. van d^r Plas. Overleden: J. Stam 64 j., echtgenoot van A. van der Kuijl. kunst, Rapenburg 22, bij te wonen. Aller opkomst is dringend gewenst, omdat het de eerste repetitie is in samenwerking met het Toonkunst orkest. STADSKOK. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS KWAMEN WEER BIJEEN. De leden van de Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars hielden gisteravond een bijeenkomst in de Kleine Burcht, waar de voorzitter, de heer J. van Doorn er bij de aan vang van het winterseizoen velen mocht begroeten. De voorzitter vroeg speciale aan dacht voor de rondzendingen, die op de juiste wijze behandeld moe ten worden. Door de leiders wordt er als sectiehoofden veel zorg aan be steed. De voorschriften dienen nage leefd te worden Vervolgens werd een aantal nieu we leden aangenomen, terwijl de voorzitter mededeelde, dat er nog enige op de ballotagelijst staan. „Het gaat steeds crescendo!", aldus de voor zitter. Nadat de secretaris nog enige me dedelingen had gedaan, ving de vei ling aan, die zich in een grote be langstelling mocht verheugen. Na de pauze volgde er een hersengymnas tiek, waarvoor enige prijzen beschik baar waren gesteld, en de tentoon stelling van vier bladzijden Enge land en Koloniën. De voorzitter be sprak daarna het behandelde op de bondsraadsvergadeiing en tenslotte werd er weer een onderlinge ruil ge houden. Donderdag 24 September. Gistermiddag heeft wethouder J. C. van Schaik de openbare ULO- school aan de Plesmanlaan geopend. Zoals bekend was in dit gebouw aan de Paul Krugerstraat voorheen o.a. een lagere school gevestigd, waar van de leerlingen zijn overgeheveld naar de nieuwe openbare school aan de Damlaan. Na een uitgebrei de restauratie en modernisering is thans de ULO-school aan de Bree- straat, waarvan het gebouw niet meer aan redelijk te stellen eisen voldeed, in de voormalige lagere school ondergebracht. De verande ring van straatnaam is geen werke lijkheid; slechts is de ingang van het gebouw aan de andere zijde ge bracht, dus aan de Plesmanlaan. Met cijfers toonde de wethouder aan, dat de belangstelling voor de ULO stijgt; van 1944 tot 1952 bedroeg het ge middelde aantal leerlingen jaarlijks 1700. Op 1 September 1952 stonden er 1880 ingeschreven en thans 1970. Over vier jaar wordt een zeer sterke stijging verwacht. Gisteravond werd een wielrijder, de heer van U., 'wonend aan de Zee manlaan, toen hij uit de Vrouwen- steeg komend geen voorrang ver leende aan een motorrijder, op de Aalmarkt aangereden Hij liep een bloeduitstorting in zijn been op, ter wijl zijn achtjarig dochtertje, dat op de bagagedrager zat, twee ribben brak. Beiden werden door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Het R.K. Alma Materkoor roept al le leden op de extra repetitie van mor genavond 8 uur in het gebouw Toon- DRIE ZANGERSJUBILEA IN DE ST. PETRUSPAROCHIE Zondag a.s. zullen drie leden van het parochiële zangkoor van de St. Petrusparochie een jubileum vieren. Het zijn de heren: J. Vreeburg, 40 jaar, A Devilee vice-president en dirigent), 25 jaar, en W. Bergers (secretaris), 25 jaar. Om half elf zal tot hun intentie de Hoogmis worden opgedragen door kapelaan A. Vreeburg, zoon van een der jubilarissen. Daarna zal er in de pastorie aan de Lorentzkade een hul diging plaats vinden. Na deze huldi ging is er voor belangstellenden, cor poraties en oud-leden van het jon genskoor gelegenheid tot feliciteren van een uur tot half twee. Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zoon van niemand", 14 jaar. Lido: „Lach of ik schiet", 18 j. Luxor: „Rebecca", 18 jaar. Trianon: „Het Manderson Myste rie", 14 jaar. Rex: „Levend begraven", 18 j. Geen dividend bij Hoogenstraten Gistermiddag werd te Leiden de jaarvergadering gehouden van de aandeelhouders der N.V. Nederland- sche Fabriek van Verduurzaamde Le vensmiddelen, voorheen W. Hoogen straten en Co. te Alkmaar. Aanwezig waren zes aandeelhouders, vertegen woordigend 122 aandelen. Binnengekomen was een verzoek van een groep aandeelhouders om in afwijking van de voorstellen van commissarissen en directie alsnog over het afgelopen jaar een dividend uit te keren en wel uit de reserves,nu de winst slechts f 576.73 bedroeg. De ze groep aandeelhouders was van me ning, dat de positie en vooruitzich ten van het bedrijf en de belangrijke winstreserveringen in het verleden een dergelijke uitkering rechtvaar digen. Van directiezijde werd even wel verklaard, dat de algemene re serve vooral is aangekweekt om de moeilijke periode te overbruggen die thans begonnen is. De blikdistributie was gebaseerd op voor het bedrijf ongunstige jaren, waardoor sindsdien noodgedwongen onder geproduceerd werd. Nu deze beperkingen zijn op geheven, moeten de productie en de omzetten in snel tempo worden uit gebreid. Dit is slechts mogelijk door prijsverlaging der producten. De aan looptijd van een dergelijke hogere productie tegen lagere prijzen is financieel steeds moeilijk. Reeds in 'n belangrijke omzetverhoging gereali seerd en er bestaat goede hoop op een verdere stijging, waardoor dan met tertijd de productie tegen de lagere prijzen weer winstgevend kan wor den. De vertegenwoordiger van de aan deelhouders, die het dividendverzoek tot commissarissen en directie had den gericht, legde zich bij deze uit eenzetting neer en nam het verzoek terug. De balans werd goedgekeurd, even als de resultatenrekening. Het winst saldo werd toegevoegd aan de alge mene reserve. Ir E. L. A. Driessen te Den Haag, werd als commissaris herkozen. Van directiezijde werd nog verklaard, dat de verkoop na het afsluiten van het vorige boekjaar goed is geweest te gen lonende, hoewel niet hoge prij zen. De verwachtingen voor de toe komst zijn hoopgevend. Laatste Berichten PRINSES WILHELMINA SCHONK SIGARET! ENKOKER VOOR REBUSPRIJSVRAAG. Prinses Wilhelmina schonk voor de rebusprijsvraag, die op het ogenblik door de K. N. V. C. wordt gehouden een ereprijs, bestaande uit eem zil veren sigarettendoos met inscriptie. Het eerste exemplaar van het ge denkboek van de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging is tijdens de slotvergadering van het congres aan de Koningin aangeboden. TREKKING LU VA-LOTERIJ. Op Donderdag 1 Oktober de6 avonds zal in de Lu va-stand op de dames- beurs te 's-Gravenhage (Houtrust- hallen) de trekking geschieden van de Luva-loterij 1953. De hoofdprijswinnaar van de Luva- loterij kan kiezen tussen een auto, een complete woninginrichting en een intercontinentale retourvlucht per KLM voor 1 of 2 personen. In de Staatscourant van heden wordt gepubliceerd de prijzenbeschikking Ziekenhuistarieven 1953. In verband met kostenstijgingen, tengevolge van de verkorting van de arbeidsduur in de ziekenincrichtingen van 51 tot 48 uur per week, wordt de ziekenhuizen en sanatoria toegestaan hun tarieven met ingang van 1 Octo ber 1953 met 0.30 per verpleegdag te verhogen. BARAK OMGEWAAID. Woensdagavond is de grote barak aan het Wittevrouwenplanisoen te Maastricht door de storm vernield. De hevige wind rukte een gedeelte van het dak weg, zodat de slagregen vrij spel had. Er werd aanzienlijke schade aan huisraad toegebracht en ook de ruiten werden vernield. In deze barak woonden drie gezin nen met in totaal zestien personen. Zij werden bij andere bewoners on dergebracht. De houten barak heeft vroeger gediend als quarantainekeet voor t.b.c.-patiënten. Eekhoorns zijn zeer schuwe dieren, het is dan ook een zeldzaamheid te noemen, dat de fam. Glijn te Leiden veel plezier heeft van de jonge eekhoorn, die nu reeds een maand door de kamer springt van de gordij nen op de kast en soms rustig midden op de tafel zit tussen de familie. Een zoon van de heer Glijn vond het diertje volkomen hulpbehoevend, toen het enkele dagen oud was te Apeldoorn. Hij nam het mee naar huis, waar het werd opgekweekt met behulp van een pincet. Deze eekhoorn heeft nu natuurlijk geen wintervoorraad, zodat de fam. Glijn het dier t\t aan de zomer zal verzorgen, waarna het volwassen zijn vrijheid weer zal krijgen. (Foto: De Boer, Haarlem). EN MAAR ROKEN. Een felle brand heeft hedenmor gen in Culemborg' gewoed in een op slagplaats van sigaretten en tabak van de firma G. G. Sanderse. Deze opslagplaats bevond zich in de voor malige brandspuitenfabriek van de firma Gebroeders Kronenburg. Een grote partij sigaretten en een partij shag-tabak ging in vlammen op. De belendende percelen, waarvan er een ontruimd werd, kregen waterschade. Tegen twaalf uur kon de vrijwillige brandweer de slangen oprollen. De inhoud van de opslagplaats was ver zekerd. Intellectueel van straks de vandaal van thans?? Het botert nog steeds niet al te best tussen de diverse katholieke studen tenverenigingen van de diverse Ne derlandse universiteiten en de stu dentenvereniging „Carolus Magnus" te Nijmegen. In 1946 werd Nederland verrast door de „aanval", die een grote groep leden van de Utrechtse R.K. Studen- vereniging „Veritas" op de sociëteit van de Nijmeegse universiteit lan ceerde en eergisteren is het wederom tot een treffen gekomen in de oude Karelstad tussen studenten van de diverse corpora uit Nederland. In de middaguren van Dinsdag had het Nijm'eegse corps een trefcentrum voor studenten geopend en in de late avond wilden circa 350 studenten uit Delft, Amsterdam, Utrecht en Wa- geningen, dat het trefcentrum voor hen geopend zou worden. De Nijmeeg se senaat ontving de gasten echter in de sociëteit en toen bleek, dat de he ren zich met geweld toegang tot het trefcentrum wilden verschaffen, werd de politie gewaarschuwd. Ten einde de orde te herstellen, moest deze het gehele sociëteitsgebouw ontruimen, hetgeen erg onplezierig was voor de genen, die niet aan de onregelmatig heden hadden deelgenomen. Dank zij het tactische optreden van de Nijmeegse politie werden ernstige incidenten voorkomen, al wisten de vandalistische bezoekers tot twee maal toe de toegang tot het trefcen trum te forceren, waar zij voor onge veer 400 schade aanrichtten. DE TOESTAND IN ATJEH. Na een Donderdagmiddag gehouden spoedzitting van het Indonesische kabinet, waarbij de zojuist uit Noord- Sumatra teruggekeerde vice-premier, de heèr Wongsonegoro, aanwezig was, werd aan de pers verklaard, dat „de staatsorganen de moeilijkheden in Noord-Sumatra hebben kunnen overwinnen en dat de regering de si tuatie meester blijft." De heer Wong sonegoro verklaarde voorts aan de pers, dat de toestand in Atjeh niet zo ernstig is, als men wel denkt en dat de regering de moeilijkheden zo vredelievend mogelijk wil oplossen, teneinde onnodig bloedvergieten te vermijden. De minister van voorlichting, de heer Tobing, zal Donderdagavond voor de radio een rede houden over de gebeurtenissen in Atjeh. DIE MIG GAAT TERUG. De V.S. hebben Donderdag aange boden de Mig-straaljager, die Maan dagochtend door een Noord-Ko- reaanse piloot naar Zuid-Koreaans gebied is gevlogen, aan zijn „recht matige eigenaars" terug te geven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2