2)e Caidde(Eoii4cmt Is Beria een vliegende schotel DE OPSTANDIGE BEWEGING IN ATJEH Beria en de vliegende schotels Ondergronds duplicaat van Panamakanaal Men staakt in Italië Oe „strijd" is gestreden; militairen weer naar huis De doodstraf in Engeland Zal Mossadeq moeten hangen Meteor vermist Deze week nog geen loonbeslissing Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1923 44ste JAARGANG No. 13000 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2»— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AT J EH r\E BERICHTEN OVER de opstan- dige beweging in Atjeh, het ge west in de kop van het Indonesische eiland Sumatra, wekken herinnerin gen op aan de tijd van v. Heutz en aan de veldtochten welke de Neder landse koloniale troepen in het laat ste kwartaal van de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw hebben moeten houden. In die jaren hebben wij kennis gemaakt met de goede en minder prettige eigenschappen van dit volk, dat fanatiek was in het ver zet, trots op zijn traditie en fel Mo hammedaans. Met diezelfde eigenschappen wordt thans de regering van Djakarta ge confronteerd en onze zorgen van eni ge tientallen jaren geleden zijn thans h.un zorgen geworden. De nieuwe heren van Djakarta ondervin- 0 den nu zelf, hoe sterk de drang naar zelfbestuur zich in een volk kan openbaren en hoe het ver langen naar onafhankelijkheid niet alleen leeft bij de Javanen. Misschien erkennen zij mi ook, dat de Neder landse bedoelingen om Indonesië ge leidelijk tot grotere zelfstandigheid op te voeden, toch wel hun goede kanten hadden en dat de gedachte van een federale unie van deelsta ten, welke gedachte door het een- heidsstreven van Djokja is getorpe deerd, ook wel reden van bestaan had, omdat het Indonesische volk nog lang geen eenheid is. Ambon heeft het voorbeeld gege ven, nu dreigt Atjeh te volgen. Ook hier schijnt de eis van grotere zelf standigheid één der voornaamste oor zaken te zijn van de opstandige be weging, een eis, welke met des te meer klem kan worden gesteld, om dat het gezag van de centrale rege ring te Djakarta meer en meer een paskwil blijkt te zijn. Er gaat geen kracht van uit. Zelfs op Java kan men de rovende en plunderende ben den niet eens de baas, laat staan, dat er in het verre Sumatra enige schijn van een behoorlijk bewind te bespeu ren valt. Vandaar, dat er in alle com mentaren gesproken wordt van een gevoel van verwaarlozing, dat de Atjehers zou hebben bevangen. Het is dus niet alleen de wil om het zelf te doen, maar bovendien het besef, dat men het zelf beter kan, dat aan leiding heeft gegeven tot een actie om zich los te maken van Djakarta. Maar naast politieke en economi sche overwegingen schijnen ook gods dienstige, althans ideologische motie ven een rol te spelen. De Atjehers zijn fanatieke Mohammedanen en er schijnt in de Mohammedaanse wereld van de Archipel een toenemende af keer te groeien van het slappe be wind van Djakarta, wegens de con cessies, welke het doet aan het com munisme. Het is vooral dit laatste aspect van de opstand in Atjeh, dat van bijzonder belang is en waard is met aandacht te worden gevolgd. Overigens is de oude liefde van Nederland voor het rijke gebied in het Oosten nog te groot, dan dat wij Indonesië een herhaling van de Atjeh-oorlogen zouden toewensen. Bevolking voelde zich verwaarloosd Meer en meer doet zich het verschijnsel voor, dat de Mohammedaanse elementen in Indonesië in verzet komen tegen de regering te Djakarta een verzet, dat zich niet alleen uit in de activiteit van de Daroel Islam op West-Java, Zuid-Celebes en thans ook in Atjeh, waar de regering nu de luchtmacht in de strijd heeft ingeschakeld, -maar ook in scherpe critiek tijdens het congres van de Masjoemi te Bandoeng vanwege het feit, dat de communisten thans meer dan ooit hun invloed in de rege ring doen gelden. Een van de leiders van de partij, Isa Ansjari, be schuldigde premier Ali Sastroaridjojo er van, dat hij „met de commu nisten flirtte". In dit verband wijst het blad „Keng Po" er op, dat de Atjeher van oudsher godsdienstig fanatieker is dan waar ook in Indonesië. Andere bladen zien eveneens als oorzaak van de onrust in Atjeh het falen van de centrale regering te Djakarta, die nooit enige belangstelling voor dit gebied heeft getoond en het slechts bij het doen van beloften heeft gelaten. COMMENTAREN. Het enige nieuws, dat vandaag uit Atjeh komt, is de melding van enige arrestaties. Overigens verdiepen de kranten zich in beschouwingen. „Indonesia Raja" schrijft, te hopen, dat de regering de zaak niet ver keerd zal aanpakken, opdat er niet een soort „compagnies-strijd" zal ontstaan, zoals de Nederlanders die vroeger hebben gevoerd. Verder schrijft het blad, dat de ordeversto ringen in West-Java Zuid-Celebes er in enkele streken van Borneo nog niet zijn afgewikkeld en dat het daarom belangrijk is, dat de rege ring de kwestie-Atjeh op de best mo gelijke wijze zal oplossen. „Merdeka" noemt de opstand in Atjeh een bittere les voor de rege ring, die nog niets heeft kunnen ver richten, omdat haar machtsappara ten haar nog geen volledige inlich tingen hebben gegeven. De oorzaak daarvan, aldus „Merdeka" is duide lijk: De politieke infiltratie in de leiding der ministeries duurt reeds jaren voort en als er partijen in de oppositie gaan, handelen de daartoe behorende ambtenaren in overeen stemming met de opvattingen hunner partij, waardoor sabotage en verhin dering van vooruitgang door de re geringsmaatregelen, daarvan het ge volg zijn. De conclusie van Merde ka" luidt: Alleen door revolutionnaire maatregelen om de uitvoerende machtsapparaten van de regering te vernieuwen, kunnen ons volk en on ze machtsapparaten steeds paraat zijn. Moge het gebeurde voor de re gering Ali SastroamidjojoWongso- negoro een aansporing zijn om de machtsapparaten zodanig samen te stellen, dat ze de bevolking kunnen doen voelen dat er een regering is, zowel te Djakarta als daarbuiten. De „Keng Po" wijst er op, dat van oudsher de Athejer godsdienstig fa natieker is dan bijv. de bevolking in West-Java, zodat men geneigd is, er Hij zou geheimen willen uitleveren Het verhaal van Beria's vlucht naar Spanje, waarbij hij volgens het blad „ABC" per parachute zou zijn ge daald, houdt nog steeds de nieuws gierigheid gaande. De chef van de Spaanse nationale politie heeft gezegd dat hij het bericht van „ABC" belachelijk vond. „Het ziet er naar uit dat Beria nu de vliegende schotels gaat vervangen" meende hy. De Madrileense correspondent van het Franse dagblad ,;Le Monde" heeft gezegd, dat een rijke Nicaragueos, Falla, gisteren Beria heeft gezien bij Malaga, in Zuid-Spanje De Rus zat in een auto, die een nummerplaat van Gibraltar had. Volgens Reuter was Falla de bron var het verhaal van het Madrileense dagblad „ABC". De j correspondent van .,Le Monde" heeft ae naam een van de beste geïnfor meerde buitenlandse corresponden ten in Spanje te zijn. Voorts heeft kolonel Amoss, het hoofd van een particuliere inlichtin gendienst in de V S., in zijn bureau te Baltimore verklaard, dat hij een aantal documenten had ontvangen van een man, die beweerde Beria te vertegenwoordigen. Deze man die ge zegd had majoor in het Russische le ger te zijn, had meegedeeld, dat de documenten bedoeld waren als be wijs, dat Beria bereid was geheiir/en van het Kremlin uit te leveren in ruil voor asyl in de V. S. Volgens ko lonel Amoss bestaat er evenwel „aanzienlijke twijfel" over of de stuk ken echt zijn. Amerikaanse boodschap aan Peking De Amerikaanse regering heeft Woensdag de Chinese communisten en Noord-Koreanen laten weten, dat zij bereid is een afgezant te sturen om te spreken over regelingen be treffende de politieke conferentie over Korea. De boodschap werd ver zonden via Zweden, dat een verte genwoordiging te Peking heeft. De V.S. lieten de communisten we ten, dat volgens hen „de conferentie zelf zich kan bezig houden met vraagstukken, die eventueel nog niet anderszins tot tevredenheid van bei de partijen zijn geregeld". Voorts wordt in de Amerikaanse nota o.m. gezegd: „Of er neutralen moeten wor den uitgenodigd is een kwestie, waar over bpide partijen het eens moeten worden. Indien de ontwikkelingen op de conferentie zulks wettigen en de andere partij het vraagstuk van nieuwe deelnemers aan de orde •wenst te stellen, staat het haar der halve vrij, dit te doen". OPSTAND IN AT.'EH Een fantastisch plan zich over te verbazen, dat de Darul Islam nu pas in Atjeh opduikt. Het blad acht het minder juist, de onrust te wijten aan een tegenstelling tussen de feodalen en het gewone volk en noemt als oorzaken van de groeiende onrust in de laatste tijd de prijsstij gingen, de scherpere controle op het smokkelen en de vorming ener re gering zonder de Masjumi, terwijl het voorts mogelijk is, dat toene mende communistische agitatie van invloed is geweest, benevens de wens in Atjeh naar autonomie en het ge voel, dat dit gebied stiefmoederlijk werd bedeeld. Het blad wijst er ten slotte op dat de gebieden waar de Darul Islam invloed heeft, zich uit breiden. Het uit Atjeh afkomstige lid van het parlement Zainal Barahudin noemde voor de moeilijkheden in Atjeh drie oorzaken: ontevredenheid over de weinige aandacht, die de centrale regering aan het gebied be steedt, fouten der overheidsapparaten, die op aanwijzing van de voormalige feodale notabelen de uitvoeders van de sociale revolutie hebben vervolgd en ten slotte het niet in vervulling gaan van de wens, dat het gebied de status verkrijgt van een Daerah-Isti- mewa (zelfbesturend gebied). TELEVISIE IN BELGIE Met ingang van 31 October a.s. zal de Belgische Radio Omroep een begin maken met dagelijkse televi sie-uitzendingen. Aanvankelijk zal het Vlaamse pro gramma gedurende twee uur per dag worden uitgezonden met een onder breking van één dag per week. Het zelfde geldt voor het Franse program ma. Deze programma's zullen gelei delijk worden uitgebreid. ,Tmn en tafel" Woensdag geopend Vannacht om 12 uur is in Italië een der grootste stakingen die het land na de oorlog heeft gekend, begon nen. Volgens de communistische bladen zullen er zes millioen arbei ders bij zijn betrokken, volgens de andere kranten vier millioen. De ar beiders staken voor hogere lonen en grotere veiligheid bij het werk. Zo wel de communistische als de niet- communistische vakbonden staan achter de staking die 24 uur zal du ren. Het particuliere vervoer, gemeente trams en -bussen, taxi's, bioscopen en kranten zouden aan de staking van heden meedoen en voor 5 Octo ber is een staking in het landbouw bedrijf aangekondigd, waaraan twee millioen arbeiders zullen deelnemen. De vakbonden betogen, dat de Ita liaanse industriëlen uit de winsten grote fondsen hebben gevormd, die zij onder de arbeiders zouden kunnen verdelen. Daar de staking samenvalt met het begin van de debatten over premier Palla's begroting, verwacht men dat de staking een politieke terugslag zal hebben. Vakbondsleiders hebben duidelijk laten blijken, dat de staking wel eens het begin kon zijn van een uitge breidere en langduriger staking, in dien hun eisen niet worden inge willigd. Ned. Genie in „Grand Repulse Twee Chileense ingenieurs hebben een plan ontworpen voor een onder gronds duplicaat van het strategisch belangrijke, doch bij een even tuele luchtaanval uiterst moeilijk te ^rdedigen Panamakanaal. De ingenieurs, Jorge Cortinez Del- fino en Roberto Gomez Alvarez, stel len in hun plan voor, een dubbele scheepstunnel op de hoogte van de zeespiegel te graven, dwars door de republiek Costa Rica. De twee tunnels zouden ten hoog ste 100 kilometer lang worden. Met een breedte van 40 meter en een hoogte van 58 meter zouden zij door de grootste zeeschepen, slagschepen en vliegdekschepen kunnen worden bevaren De eerste stap bij een even tuele uitvoering van dit plan zou zijn het graven van een 12 meter bre de en 6 meter hoge spoorwegtunnel. In totaal zouden ruim 200 millioen kubieke meter aarde en stenen moe ten worden verplaatst. Met dit ma teriaal zou aan beide zijden van de scheepstunnel een kunstmatige ha ven kunnen worden gebouwd. Manschappen van het 4de Divisie-geniebataljon A Compagnie 3c pelo ton uit de legerplaats ,,'t Harde" bij Oldenbroek leggen een Baileybrug over een klein riviertje in N. W. Duitsland. Deze brug zal zelfs dei zwaarste tanks kunnen „houden". Minimum aantal gewonden Gistermorgen omstreeks 10 uur werd het bevel „staakt het vuren" ge geven in de oefening „Grand Repul se" en gistermiddag waren de eer ste Nederlandse troepen al weer op weg naar huis. Het was een bataljon, dat per trein vertrok en dat nog voor de avond in Nedeland was. De rest zal vandaag en Vrijdag per trein en auto terugkeren, zodat overmorgen de 35.000 Nederlanders allen weer bij hun onderdelen terug zullen zijn. Zoals de situatie zich thans laat aanzien, zijn er naar verhouding zeer weinig ongelukken gebeurd. Zelfs het aantal zieken is, gezien de vaak slech te weersomstandigheden, tot het mi- numum beperkt gebleven. Bij de vier de divisie bedroeg het ziekenpercen- tage slechts y. procent en de meest ernstig gewonde was een militair met een beenbreuk. 15 Mannen van de divisie zijn wegens familieomstan digheden naar huis teruggekeerd en de verbandplagtsen van de divisies hebben in totaal slechts 31 gevallen behandeld. De ingenieurs hebben de regering van Costa Rica reeds verzocht een ongeveer vijf kilometer breede strook dwars door de republiek voor de duur van 99 jaar te willen verpachten. Deze strook zou onder toezicht van de Verenigde Staten of de Verenigde Na ties moet enkomen. De ingenieurs zijn van mening, dat uitvoering van hun plan belangrijk minder zal kosten dan het verwijde ren van de sluizen uit het Panama kanaal. Een koninklijke Britse commissie, die de mogelijkheid van herziening van het Britse strafrecht en gevan geniswezen heeft bestudeerd, heeft de regering geadviseerd, de dood straf door middel van de strop te handhaven. Wel beveelt zij aan, de jury in plaats van de rechter de bevoegd heid te geven, over moordenaars het doodvonnis uit te spreken dan wel hen te veroordelen tot levenslang. Een standpunt, waarvoor in het par lement veel steun wordt verwacht. Thans kunnen jury's alleen zeg gen, of zij de beklaagde schuldig of onschuldig achten; in het eerste ge val volgt automatisch de doodstraf. De commissie, van welker elf le den er twee vrouwen waren, beval echter aan, de minimumleeftijd, wfaarop iemand ter dood veroordeeld kjan worden, van 18 tot 21 jaar te ver hogen. Voorts acht zij de strop verkies lijker boven andere methoden voor :t voltrekken van het vonnis, maar el beveelt zij aan, dat het parie tent er zich van tijd tot tijd over braadt, of het geen beter middel zou zijn, de veroordeelden een dodelijke tjectie te geven. Het staat nagenoeg vast, dat te gen oud-premier Mossadeq van Per' zië de doodstraf door ophanging zal worden geëist. Dit zal gebeuren op de openbare terechtzitting, het laat ste stadium van het proces. Zeer na drukkelijk wordt door de Perzische regering tegengesproken, dat Mossa deq in het geheim zou hebben te rechtgestaan en dat de doodstraf al was uitgesproken. Men neemt aan, dat de aanklacht tegen Mossadeq over een dag of drie zal worden bekend gemaakt en voordat dit het geval is, zal het proces niet beginnen. Welke schade Mossadeq heeft aan gericht aan de Perzische olie-indu strie, blijkt wel hieruit, dat er maanden nodig zullen zijn, om alle installaties van de raffinaderij te Abadan weer in gebruik te nemen. Bij hervatting van de productie zal Perzie gedurende twe e jaar 500 a 600 buitenlandse deskundigen nodig hebben, waarna zou kunnen worden volstaan met 250 buitenlandse tech nici. Er is nog slechts één Italiaanse oliemaatschappij, die actieve belang stelling voor de Perzische olie toont. PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE De Belgische bladen melden dat Prinses Josephine-Charlotte, die be gin van dit ]aar in het huwelijk trad met erfprins Jan van Luxemburg, in blijde verwachting is. Het prinselijk paar verblijft op het ogenblik bij Prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder van Prinses Josephine Charlotte. Een straalvliegtuig van het type „Meteor", wordt ten Zuid-Oosten van Schotland vermist. De laatst opgege ven positie was 00.45 Noord en 00.15 West. Woensdag werd de nationale tentoonstelling van aardappelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante artikelen „de schakels tussen tuin en tafel", geopend. Deze tentoonstelling wordt tot 30 September in de jaarbeursgebouwen te Utrecht gehouden. Een prachtige stand, trok onmiddellijk na de opening de belangstelling van de genodigden- IDe bijzondere vergadering van de ministerraad, die gistermiddag dpor minister-president Drees in de Trèveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bijeen was geroepen, heeft geen definitieve be slissing genomen over de as. looncompensatie en het eventueel onge daan maken van de consumptiebeperking. pe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff ep de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, zul len nog nader contact opnemen met de werkgevers- en werknemers organisaties, teneinde alsnog tot een overeenstemming te komen. In afwachting van de nog te voeren besprekingen, heeft het kabinet een beslissing over het loonvraagstuk uitgesteld tot de vergadering van Maandag a.s. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Vrij koude nacht. nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van- daag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 25 Sept.: zon op 6.30 en onder 18.32; maan op 18.58 en onder 9.56 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 7 C. STOCKHOLM regen 17 OSLO motregen 11 KOPENHAGEN regenbui 15 AMSTERDAM licht bew. 1? EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG geheel bew. 17 PARIJS zwaar bew. 18 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE regen 17 NICE zwaar bew. 22 GENèVE regen 19 ZüRICH regen 19 LOCARNO regen 17 BERLIJN geheel bew. 22 FRANFORT zwaar bew. 21 MüNCHEN geheel bew. 22 WENEN mist 20 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME onbewolkt Korreltje De wetenschap is het voedsel der jeugd en de verkwikking van de ouderdom.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1