Cöid6e0oti4ant Loonsverhoging van 5 a 6 percent verwacht Wisjinski De woestijn in gestuurd Wisjinski's rede stelde teleur De in Z. Korea geiande Mig Beria of geen Beria? Spoorloos verdwenen krijgsgevangenen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12998 weer in oude vorm Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE TWEE LUCAS-KINDEREN r\E Tweede Kanier gaat morgen be- slissen over de amendementen, die de heren Lucas en Ritmeester hebben ingediend bij de wetsontwer pen, welke beogen de sociale verze keringswetten en de regelingen voor de loonbelasting en de verevenings heffing beter op elkaar af te stem men. Aldus wordt een grote vereen voudiging bereikt in de administra tieve rompslomp, waar grote en kleine ondernemers in rondwroeten. Twee jaren is de commissie-Van den Tempel aan het passen en meten geweest en op vernuftige wijze heeft zij een technische herziening in-el- kaar-gedraaid, welke terecht de be wondering van de volksvertegen woordiging wegdroeg. Bij dat passen en meten, moest ook hier en daar geknipt en gelijmd worden. Dat knippen betrof in hoofdzaak de leef tijdsgrens van de kinder-aftrek, wel ke van 17 op 16 jaar zou worden ge bracht om deze te doen kloppen met de leeftijdsgrens van de kinder bijslag, welke reeds op 16 jaar stond. Deze verlaging van de leeftijdsgrens voor de aftrek zou de schatkist een voordeel bezorgen van 6 millioen, maar het is duidelijk, dat met het bedrag dat de schatkist baat, een aantal gezinnen met grote kinderen gelijkelijk geschaad zou zijn. Daar had de K.V.P., als welker woord voerder de heer Lucas optrad, be zwaar tegen, welk bezwaar de woord voerders van dp Anti-Rev. en Christ.- Hist. fracties deelden. De heer Lucas wilde de leeftijds grens voor de aftrek voorlopig op 17 jaar houden totdat in October bij de behandeling van de grote belasting wetten een oplossing zou zijn gevon den voor de gedupeerde gezinnen met grote kinderen. De Anti-Rev.-en Christ.-Hist. woordvoerders wilden in de coördinatie-wetten de leeftijds grens-verlaging wel aanvaarden, mits de regering de toezegging deed, dat de bate van 6 millioen in October weer uit de schatkist zou komen. De beide staatssecretarissen, die de re gering vertegenwoordigden, zetten zich echter schrap, waarop ook de heer Lucas zich schrap zette. De staatssecretarisen wilden over deze aangelegenheid later praten, maar de heer Lucas herinnerde er aan, dat; telkens als gezinsbelangen aan de orde zijn, van de K.V.P. een tege. moetkomende houding wordt ge vraagd met vage en niet inge loste beloften, dat het „later" wel in Orde zal komen. Hij wilde voor lopig de leeftijdsgrens voor de aftrek in de z.g. coördinatièwetten laten staan en diende enige amendemen ten in. Dat was niet naar de zin van de V.V.D. en de socialisten, die zich toen herinnerden, dat ook zij bij het stre ven naar coördinatie een struikelblok hadden ontdekt, namelijk het Lucas- kind. Na een woordgevecht tussen de heer Lucas en minister Lieftinck is in 1951 een bepaling opgenomen, dat indien voor tenminste drie kinderen aftrek wordt genoten, voor een ander kind tussen 17 en 21 jaar nog eens aftrek genoten wordt. Hier is dus een extra-kind geschapen, dat in de wan deling het Lucas-kind wordt ge noemd. De V.V.D.- en P. v. d. A.- woordvoerders hadden te'gen dat Lu cas-kind reeds bezwaar gemaakt, maar zij wilden met het lot over dat kind te werpen wachten tot de grote belastingwetten in October (hetzelfde dus wat de staatssecretaris sen aanrieden ten opzichte van de schadeloosstelling van de verlaagde kinderaftrek). Toen de heer Lucas echter zijn amendement indiende op de technische coördinatie-herziening, grepen de V.V.D. en de P. v. d. A. de gelegenheid aan ofschoon deze gelegenheid er eigenlijk niet was het Lucas-kind om hals te brengen. Het was al middernacht, toen zich dit politieke spelletje vorige week in de Tweede Kamer afspeelde en de voor gestelde vereenvouding niet eenvou diger maakte. Wat een technische herziening moest zijn, verplaatste zich naar principieel terrein en de president besloot als een wijze Sa lomon de moeilijkheid met de twee Lucas-kinderen (de heer Lucas ont kent dat het laatstgenoemde van hem is) op een andere dag voor zijn rechterstoel te brengen. Dat zal nu morgen geschieden en wellicht heeft het beraad achter de schermen zo veel succes, dat vóór de schermen het spel reeds blijkt uitgespeeld. SPOEDIGE BESLISSING IN MINISTERRAAD? Naar „De Telegraaf" bericht, zal de regering reeds deze week een beslis sing nemen in zake de loonsverhoging, waaromtrent de werkgevers- en werknemersbonden niet tot overeenstemming konden komen. Vermoede lijk zal deze beslissing vallen in de vergadering van de REA de Raad (Aan ministers) voor Economische Aangelegenheden. Naar verluidt zou besloten worden tot een loonsverhoging van 5 a 6 die zou gelden voor alle lonen, dus zonder inachtneming van een maximumgrens. I verzekeringen en vooral ook voor 1 de uitkeringen krachtens de Ouder- dómswet-Drees, zódat, wil men tij dig voor 1 Januari gereed zijn, thans met bekwame spoed een besluit moet worden genomen. Waarschijnlijk zal de Economische Ministerraad reeds Woensdag a.s. een definitief besluit nemen, dat daarna onmiddellijk zal worden ge publiceerd. Er bestaat in regeringskringen geen meningsverschil over de vraag of de loonsverhoging voor alle werk nemers moet gelden. Dit betekent Overeenstemming Bij de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid was tussen werkgevers en werknemers op vol gende punten overeenstemming be reikt. 1. Een loonsverhoging ter compen satie van de huurverhoging met inachtneming van de regerings compensaties, zoals afschaffing van omzetbelasting, schoeisel etc. 2. Een loonsverhoging ter ophef fing van de consumptiebeperking van 1951. 3. Een vaststelling van de loons verhoging per 1 Januari a.s. door middel van een wettelijke maat regel, zodat zij voor alle bedrijven zal gelden, waarvoor loonrege lingen gelden. 4. Het beginsel van een grotere spreiding tussen de lonen van on geschoolde en geschoolde arbei ders, welke op een later tijdstip zal ingaan. Een vermindering van de ver schillen tussen de gemeenten, het geen op een extra-loonsverho ging in plattelandsgemeenten zal neerkomen. Ook deze verhoging zou op een later tijdstip ingaan. Meningsverschil Het grote meningsverschil is echter blijven bestaan over de berekening van het percentage der loonsverho ging, dat de hum-verhoging en de consumptiebeperking moet opheffen. De berekeningen der werkgevers komen niet hoger dan maximaal 4%, de vakbonden hebben 6% bere kend en willen voorts dé prijsver hoging, die als gevolg van de loons verhoging zal ontstaan opvangen door een extra-verhoging van 2*4%. Volgens de „Tel." is men rege ringskringen weinig enthousiast ook al in verband met het daaraan verbonden principiële aspect voor deze extra 2iA%0, terwijl men voor het overige dichter bij de 6% van de werknemers dan bij de 4% van de werkgevers staat. De loonsverho ging zou dus aldus menen tot oor delen bevoegde kringen wel eens tussen de 5 en 6% kunnen bedragen. Dit besluit zal spoedig vallen. De regering heeft voortdurend gehoopt, dat de onderhandelingen alsnog tot een resultaat zouden leiden, maar kan nu niet langer wachten. Voor een advies van de Sociaal-Economi sche Raad, dat de werkgevers gaar ne zouden hebben ingewonnen, acht zij het thans te laat. De reden daar van is, dat de loonsverhoging tal van consequenties heeft voor de sociale Onder zwaar geleide heeft de Per zische premier, generaal Zahedi, 150 communisten op vrachtauto's van het leger naar een verbanningsoord in het verlaten Westelijke woestijn gebied van Perzië gezonden. Het grootste deel van deze com munisten zal worden vastgehouden op een eenzaam fort nabij Khorra- mabad. Onder de bannelingen bevindt zich één niet-communist, Khalil Ma- leki, de leider van de „derde macht' een bijzonder nationalistische partij, die Mossadeq in de laatste dagen van zijn heerschappij heeft gesteund. derhave, dat de verhoging ook op de salarissen van 6000 en hoger, zon der in achtneming van een maxi mumgrens, betrekking zal hebben. Niet alle werkgevers verzetten zich tegen een grotere loonsverho ging dan 4%. Er zijn bedrijven, die wel hoger kunnen en willen gaan, maar er zijn er ook, die met grote zorg de uit de loonsverhoging voort vloeiende lastenverzwaring tegemoet zien. De loonsverhoging (van bijv. ruim 5 gaat immers gepaard met een dienovereenkomstige stijging van de sociale lasten, terwijl vervolgens ook de herzieningen der gemeente klassen en de hogere beloning voor de geschoolden de lasten zullen ver hogen. De gemiddelde lastenverzwaring per bedrijf zal niet ver van 10% van de huidige loonsom afwijken. Hij diende slechts oude kost op Wisjinski, de Sovjet-Russische gedelegeerde bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Maandagmiddag in een langdurige rede allen die hoopten op een meer soepele politiek van Rusland een teleur stelling bezorgd. Voor deze rede bestond grote belangstelling omdat zij de eerste officiële reactie zou zijn op het beroep dat de Amerikaanse mi nister Dulles de vorige week op de Russen deed. Wisjinski wees dit beroep af, bestempelde de Amerikanen als oorlogs-ophitsers, eiste „recht" voor communistisch China en deed tenslotte een ontwapeningsvoorstel dat iden tiek was aan de vorige pogingen van het Kremlin om het Westen weer loos te maken. De rede, die 103 minuten duurde, werd door de UNO-afge- vaardigden dan ook algemeen als „negatief" bestempeld. Minister Dulles verklaarde: „ik heb dit alles al eerder gehoord"; een Britse woordvoerder noemde de rede „negatief en onvruchtbaar", een Franse afgevaardigde zei: „het was dezelfde langspeelplaat. Er was absoluut niets nieuws in." AMERIKA HAD HET WEER GEDAAN. Winsjinski begon met zijn veroor deling uit te spreken over de huidige regeling voor een politieke Korea- conferentie. Hij steunde de eis van Peking en Noord-Korea dat niet al leen de oorlogvoerende partijen moesten worden toegelaten en vet- De piloot van de Mig-15, welke Maandagochtend op het vliegveld Kimpo bij Seoel is geland, is een of ficier, die ervaren is in het besturen van vliegtuigen van dit type, zo heeft de commandant van de groep jachtvliegtuigen, welke op Kimpo is gestationneerd, meegedeeld. Het toestel verkeert in goede staat, de machine is kleiner dan een straal vliegtuig van het Amerikaanse type Sabre. De kanonnen waren geladen en de piloot was gewapend met een revolver. Nadat de Mig een goede landing had uitgevoerd, kwam de Noord- Koreaan te voorschijn, die glimla chend verklaarde: .,Ik ben blij, dat ik hier ben". Hij droeg een blauwe vliegeniersoverall, een leren vest en laarzen. Hij zou kapitein bij de Noord Koreaanse luchtmacht zijn, genaamd Kom Sjok. Ook wordt ge zegd, dat hij de uitgeloofde beloning van 100.000 dollar zal krijgen. Volgens de Noordkoreaanse piloot hebben Sovjet-Russische piloten in de Koreaanse oorlog meegevochten. Op een persconferentie te Seoel zeide hij, dat de "Noordelijken nog steeds Migs en bommenwerpers in Noord Korea binnenbrengen. De be stuurder zeide niets geweten te heb ben omtrent de 100.000 dollar, die waren uitgeloofd voor het overbren gen van de eerste onbeschadigde Mig. „Ik stel geen belang in geld. Ik wilde slechts ontsnappen," zeide hij. Eredoctoraat voor H. J. v. Doorne Van de zijde van de Amerikaanse Senaat is medegedeeld, dat een Ame rikaanse functionaris uit Washing ton naar Europa is vertrokken om te onderzoeken of de man, die zich op het ogenblik in een neutraal niet-communistisch land in Europa bevindt, inderdaad de in ongenade gevallen Russische minister van Bin nenlandse Zaken, Beria, is. Binnen enkele dagen kan een verslag over deze kwestie verwacht worden, al dus dit bericht. Uit dezelfde bron is vernomen, dat agenten van de subcommissie van onderzoek van senator MacCarthy, zich in verbinding hebben gesteld met de man, die zich voor Beria uit geeft. Jawce heeft nieuui catiiCan I" Wfc W Op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse Nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoer tuigen en aanverwante constructies, heeft de senaat der Technische Hogeschool te Delft, de heer H. J. van Doorne, president-directeur van Van Doorne's automobielfabriek N.V. en van Van Doorne's Aanhangwa- genfabriek N.V. te Eindhoven het eredoctoraat aangeboden. Maandag middag werd Dr. H. J. van Doorne het diploma in een Openbare Senaats vergadering in de Westerkerk te Delft uitgereikt. De promotor, Prof. Ir. J. J. J. Broeze, overhandigt de Doctor" Honoris Causa de bul. Zeifs op de daken van de huizen hadden inwoners van Joure plaats ge nomen om niets te missen van het eerste concert cp het nieuwe carillon, dat de firma Douwe Egberts ter gelegenheid van haar twee honderd-jarig bestaan aan de gemeente had geschonken. De overdracht vond Zaterdag plaats. klaarde op een nieuw debat te blij ven aandringen. Toen wendde *hij zich tot Dulles, die gezegd had de internationale spanning te willen verminderen. Dat is allemaal prachtig, maar de Ame rikaanse politiek is er juist op ge richt deze te doen toenemen." Mi nutenlang fulmineerde hij tegen de Amerikaanse regering om dan de Westerse defensie-maatregelen aan te vallen. Sprekende over de opneming van Duitsland in het Westerse defensie stelsel verklaarde de Sovjet-Russi sche delegatieleider dat dit onver mijdelijk nieuwe problemen zou scheppen die misschien „de vonk zul len leveren van een oorlog van ka pitalist tegen kapitalist". Ontwapeningsvoorstel. De spanning zal eerst verminderen nadat de bewapening verminderd is, aldus Wisjinski, die vervolgens aan het eind van zijn rede het oude be kende Russische ontwapeningsvoor stel deed. In zijn resolutie werd voorgesteld: een onmiddellijk, alge heel verbod van atoom- en waterstof bommen en controle van de Veilig heidsraad op de naleving; vermin dering met een derde van de strijd krachten der Grote Vier; het slopen van militaire bases in het buitenland en veroordeling van oorlogspropa- Ongeregeldheden te Durban Naar schatting is bij ongeregeld heden, die Zondagavond te Caro Manor, een voorstad van Durban (Z. Afrika) hebben plaats gevonden, aan winkels, woningen en voertuigen 'n schade van ongeveer 350.000 aan gericht. Onder meer werden twee van de grootste winkels in de be trekken wijk geplunderd en in de as gelegd. Bij de relletjes, welke ontstonden nadat een neger door een door een Indiër bestuurde bus was aangere den, kwamen twee personen om het leven en werd één persoon zwaar gewond, terwijl bij botsingen met de politie nog een onbekend aantal mensen verwondingen opliep. In het geheel moesten 18 winkels en twee woonhuizen van Indiërs het ontgelden. Volgens de politie te Durban heeft men de toestand on der controle. Storm over de Oceaan De Atlantische kusten van Enge land en Frankrijk zijn geteisterd door hevige stormen. De wind joeg de golven op tot een hoogte van bij na 15 meter voor de Frans kust en tal van vissersschepen konden ter nauwernood de haven bereiken. In Southampton kon de „Queen Elizabeth" met 973 passagiers aan boord, de haven niet binnenlopen, zij moest voor het eiland Wight voor anker. Het Liberiaanse schip „Greenville" dat Zondagavond in nood kwam te verkeren nabij de Azoren, is Maan dagmiddag gezonken. De bemanning is opgepikt door het Franse passa giersschip „lie de France", dat Zon dag koers had gezet naar de „Green ville", nadat dit schip had geseind, dat het stuurloos en met een door hoge zeeën verpletterde brug rond dreef. De lijst was wat „slordig" De geallieerden in Korea hebben de communisten rekenschap gevraagd van het lot van 3404 geallieerde sol daten, die gevangen zouden zijn ge nomen doch niet zijn uitgeleverd. Op egji bijeenkomst van de mili taire wapenstilstandscommissie voor Korea hebben de communisten giste ren verklaard, dat zij het merendeel van de krijgsgevangenen, over wie het geallieerde commando reken schap heeft gevraagd, „nooit gevan gen hebben genomen". De Noorde lijken deelden dit mee in een voor lopig antwoord op de eis die de ge allieerden op 9 September aan de communisten hebben gesteld. Van de DNO-zijde is het antwoord volkomen onbevredigend genoemd. Van de 3404 vermiste geallieerde krijgsgevangenen zijn er volgens de communisten reeds 519 aan het ge allieerde commando uitgeleverd; 350 anderen zouden tijdens de oorlog „aan het front" zijn vrijgelaten. Een „gedeelte van de rest" had gewei gerd te repatriëren. De meeste ove rigen zouden volgens de communis ten nooit in rode krijgsgevangenschap Stormachtig begin van de Herfst Het K.N.M.I. deelt mede: Het na- jaar is met een Zuid westerstorm in gezet. Een tropische cycloon, die mid den vorige week bij de West-Indische eilanden tot ontwikkeling kwam, heeft in een dag of vier de Atlan tische Oceaan overgestoken, daarbij ongeveer de Golfstroom volgend. Zondag was de storing Ierland gena derd tot een afstand van ruim 1000 km. Intussen had er een gedaante verwisseling plaats gevonden. Uit 'n kleine, zeer intensieve tropische cy cloon was een reusachtige depressie ontstaan, die over een groot gebied van de Atlantische Oceaan zware stormen veroorzaakte. De Franse oceaanstomer „Ee de France" meldde Zondag in het midden van het storm- veld windsnelheden van ruim 140 km. per uur. Het depressiecentrum bereikte gistermorgen de Ierse kust met 'n luchtdrukwaarde van 955 ir.b. Intussen breidde het stormveld zich uit over het Kanaal en het Zui delijk deel van de Noordzee. Het op thuisreis zijnde Nederlands weer- schip „Cirrus" meldde golven van 13 meter hoogte en moest bijdraaien om de woeste zeeën het hoofd te kunnen bieden. Vanmorgen was het centrum van de depressie bij de Oostkust van Schotland aangekomen. Wel was de druk in de kern minder laag gewor den, maar eèn actieve randstoring, samenhangend met een hoeveelheid uit de omgeving van Groenland af komstige lucht deed de stormachtige' wind langs onze kust nog geruime tijd doorstaan. Het lichtschip Noord-Hinder meld de de afgelopen nacht zware Zuid wester storm, terwijl het lichtschip „Goeree" storm ondervond. De hoogste gemeten gemiddelde windsnelheid boven ons land was tot vanochtend 8 uur 70 km. per uur te Den Helder. In buien kwamen stoten van ongeveer 90 km. per uur voor boven land. Vanmorgen is ten Westen van Ier land een nieuwe depressie, versche nen, die in snel tempo naar onze om geving loopt. Het onrustige weer is dus nog 'niet voorbij. zijn geweest. Zij voegden hier, bij monde van de Noordkoreaanse lui tenant-generaal Lee Sang, aan toe, dat de lijst met de 3404 namen slor dig opgesteld en niet gecontroleerd Generaal Bryan, de leider van de geallieerde delegatie in de militaire bestandscommissie, zei, dat het ant woord onaanvaardbaar was. „Geen van de genoemde personen is gere- patriëerd. Van geen een is van uw zijde opgegeven dat hij is gestorven of gevlucht. Uit verklaringen van uw kart blijkt, dat al deze mensen op 'n bepaald tijdstip bij u in gevangen schap waren", aldus Bryan. Op de geallieerde lijst komen 2400 Zuid Koreanen, meer dan 900 Amerikanen, 19 Britten, 9 Australiërs, 8 Zuid- Afrikanen, 5 Turken, 3 Canadezen, 3 Belgen en 1 Griek voor. Op 10 September waarschuwden de Amerikaanse militaire autoritei ten de verwanten van vermiste UNO-militairen, niet te veel hoop te koesteren dat de vermiste nog in le ven zijn. Het ministerie van defensie in Washington verklaarde, dat het niet kon nagaan, of de vermisten in leven waren of gestorven in gevan genenkampen of op „dodenmarsen". HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar la ter verspreide opklaringen. Aan vankelijk nog krachtige afne- jnende en naar Zuid krimpende wind. Mogelijk tijdelijk wind uit uiteenlopende richtingen, la ter toenemende wind ruimend naar Westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 24 Sept.: zon op 6.29 en onder 18.35; maan op 18.35 en onder 8.23 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME regen geheel bew. regen zwaar bew. regenbui regen regen zwaar bew. onbewolkt regenbui mist licht bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. regen licht bew. 14 C. 14 Korreltje De blijde verliezer is een win naar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1