SPAANS Prof* Duyvendak bepleitte titel voor niet-gepromoveerde en baccalaureaat Universitaire salariëring moet spoedig herzien worden Leidse varia Dahlia- en fruittentoonstelling in „Ons Huis" te Leiden Het Leidse K.A.B.-kader opende vooravond van jubileumjaar Weth. Jongeleen onthulde monument van „Ons Belang' MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 DE LE1USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Rectoraatsoverdracht aan Leidse Universiteit Tijdens een plechtige bijeenkomst in het groot auditorium van de Leid se Universiteit heeft prof. dr. J. J. L. Duyvendak hedenmiddag met het uitspreken van een rede het recto raat overgedragen aan prof. mr. J. J. M. van Bemmelen. De scheidende rector magnificus vroeg in zijn rede aanjdacht voor een aantal belangrij ke kwesties in en rond de universi teit. Bij het overzien van zijn rectoraat drong zich aan prof. Duyvendak in de eerste plaats de gedachte op, hoe rijk en veelzijdig de Leidse Univer siteit is, over hoeveel kennis, talent en toewijding zij kan beschikken, en welk een waardevol cultureel bezit in haar is belichaamd. In een wereld van spanning, waarin millioenen wor den geëist voor de verdediging van de Westerse cultuur, moet deze Uni versiteit er zich van bewust zijn, een der waardevolste cultuurgoederen te zijn die bescherming verdienen. Zij mag daarom echter evenzeer aan spraak maken op minstens even grote financiële offers van de gemeenschap, als voor haar verdediging geëist wor den. Het universitair budget is welis waar sterk gestegen, doch er is meer nodig, want die stijging heeft geen gelijke tred gehouden met de stijging van het totaal der Rijksbegroting. In het oog moet worden gehouden, dat leerstoelen nimmer eenzame burchten mogen worden waarop de persoonlijkheid van een bepaalde hoogleraar troont. Alle hoogleraren dienen de beschikking te hebben over een instituut, laboratorium of andere ruimtelijke outillage, benevens mede werkers, om de ontwikkeling van een wetenschapsrichting voortgang te doen vinden zonder de centrale figuur die haar lange tijd droeg. Vele onderscheidingen vielen leden van de Universitaire gemeenschap ten deel. Naar aanleiding daarvan merkte prof. Duyvendak op, wel eens indruk te hebben gekregen dat de Regering met het verlenen van onderscheidin gen in vergelijking met andere tak ken van dienst zeer spaarzaam is ten opzichte van hoogleraren, en dat de weinige, die in dit kader beschikbaar zijn, gelijkelijk over alle Universitei ten, kleine en grote, worden ver deeld. Dit doet geen recht aan de grote culturele betekenis voor ohs land van het werk der wetenschaps beoefenaren. Een grondige herzie ning van de normen in dit opzicht lijkt gewenst. Herziening salariëring. Voorts wees spr. op de noodzaak van een spoedige herziening van de universitaire salariëring. Reeds nu is het in sommige faculteiten uiterst moeilijk, eersterangs figuren te vin den voor het bekleden van een leer stoel, die in materiëel opzicht zoveel minder biedt dan een andere maat schappelijke positie. Is dit probleem ernstig, beschemend ronduit is. de toestand van hen, die op hun zeventigste jaar met een staf begiftigd worden en met niet veel meer. Voor hen geldt een pensioen regeling uit 1922, terwijl datgene wat zij in handen krijgen naar koop krach veel minder is dan in 1922, tengevolge van de sterk gestegen in komstenbelasting en de sterk vermin- Prof. Mr. J. J. M. VAN BEMMELEN Nieuwe rector magnificus. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis z. v. J. Becker en D. Visser; Sietske d. v. H. de Raaf en A. Brinksma Bartholomeus Andries z. v. A. Harteveld en J. de Bolster; Cornelia Wilhelmina d- v. M. de Roode en M. Eradus; Reinout z. v. D. Klapwijk en E. L. Hamm; Janne tje d. v. J. J. van Oosterhoud en G. G. Vink; Pieter Lucas z. v. L. Miere- met en M. Flanderhijn, Frans Johan nes z v- J. Hoekman en J. T. Post- huma. Ellen Mario d. v. P. Koning en E. J. var Arkel; Harm z. v. H. Bouland en A. Dokter; Alida Christi na d. v. P. van Diggelen en A. de Ru. Overleden: Th M. Kuipers d.t 4 j. Onveilig Rapenburg Prof. Duyvendak wees o.a. op de minder gelukkige omstandig heid, dat de Leidse Universiteit niet over een ruim afgebakend grondgebied beschikt (zoals b.v. het terrein waarop thans de Doelenkazerne is gevestigd) doch dat haar hart gelegen is aan ceiv voor zwaar verkeer toegan kelijk en daardoor veel ge bruikt Rapenburg, zodat voor studenten en docenten bij h®t uit- en ingaan van het Acade miegebouw telkenmale lichame lijke gevaren dreigen. Boven dien is het rumoer van het ver keer storend voor colleges en andere bijeenkomsten, terwijl ook het gebouw van het zware verkeer op den duur te lijden heeft. Spr. drong er op aan, dat het Rapenburg aan Academie- rijde althans voor het doorgaand verkeer van vrachtauto's ver schoond zou blijven. Met enige foede wil van het gemeentebe stuur kan, ondanks de ver keerstechnische problemen, voor dit euvel een oplossing gevon den worden. derde koopkracht van het geld. Men moet daarbij bedenken, dat hoogle raren vijf jaar langer dan ambtena ren hun pensioenbijdrage betalen en hun werkkracht geven en derhalve ook vijf jaar korter van dit pensioen kunnen genieten. Hier moet onmid dellijk en met terugwerkende kracht, worden ingegrepen. De rector memoreerde dat in het afgelopen jaar 62 promoties plaats vonden, waarvan 14, dus bijna een kwart, met lof. Daaruit mag geenszins een degradatie van het judicum Cum Laude worden afgeleid, want de pro movendi, die het verkregen, verdien den ten volle deze hoge onderschei ding. Niet iedere student is in staat tot het schrijven van een zelfstandige wetenschappelijke studie. Integen deel, slechts een minderheid zal daartoe in staat zijn. Toch zal ook uit deze gezichtshoek bezien het aan tal promoties hoger kunnen zijn dan 62 zoals in het afgelopen jaar, of 50 zoals in de twee jaren voordien. Prof. Duyvendak vroeg zich af, welke voorzieningen getroffen moe ten worden voor diegenen, die de doctorstitel niet bemachtigen. In som mige faculteiten bereiken de studen ten toch een titel-waardigheid zon der promotie (arts, mr., ds) zodat de maatschappij hen terstond herkent als academisch gevormden. Zonder bewonderaar te zijn van titeljacht moet spreker erkenen, dat een titel toch maatschappelijk een waarde heeft. Wie vele jaren in let teren en wijsbegeerte of wis- en na tuurkunde studeert, treedt in tegen stelling met enkele andere facultei ten de maatschappij na zijn studie binnen in natuurtaat. Niets heeft hij om zijn naaktheid te bedekken. Derhalve grijpt hij of zij haastig naar een vijgeblad en noemt zich drs, of dra. letters, die geen titel vormen doch slechts een J overgangstoestand aanduiden. Men is hard en bet is een schromelijke on billijkheid, dat deze twee groepen van universitair gevormden niet een passend handvat voor hun naam wordt verleend. De oorspronkelijk van Huizinga afkomstige gedachte om dezulken de titel „magister" toe te kennen, zou een uitkomst betekenen, die spreker arne verwezenlijkt zag los van de huidige wetsontwerpen waarin een dergelijke regeling is opgenomen. Voor de belanghebbenden is dit maatschappelijk een urgente kwes tie. Prof. Dr. J. J. L. DUYVENDAK. Scheidende rector magnificus. een langdurige gespecialiseerde stu die willen doorlopen. Men zou kun nen beginnen met aan het baccalau- reaatsexamen een bescheiden effec- tus civilis te verbinden. De ervaring zou moeten bewijzen wat de bezitters van deze graad waard zijn en de no dige soepelheid zou te hunnen op zichte moeten worden betracht in ons lieve vaderland, dat al te zeer hecht aan het bezit van bepaalde diploma's met pijnlijk nauwkeurig afgebakende bevoedheden. Een schif ting onder de studenten, die op deze wijze zou plaats vinden, zou het ge makkelijker maken de strenge vak- wetenschappelijke eisen in de facul- tetisstudie onverzwakt te handhaven. H. F. A. WALENKAMP t Na een langdurige ziekte is giste ren in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer H. F. A. Walen kamp, bekend zakenman hier ter stede. Voor ruim 5d jaar begon dc heer Walenkamp in een pand op de Haarlemmerstraat nabij de Harie- brugkerk, zijn eerste zaak, zeer klein maar met de hulp van zijn echtge note steeds meer uitgroeiend, zodat hij al spoedig naar de Steenstr. verhuisde en tenslotte voor ruim 25 jaar de be kende sigaren- en rijwielzaken op de hoek van de Haarlemmerstraat en Prinsessekade vestigde. De thans overledene was een zelf made-zakenman, voortvarend en snol in zijn beslissingen, een dolle liefhebber van vrije handel en daar om wars van alle beperkende bepa lingen welke van welke zijde dan ook aan het zakenleven worden Toen enkele jaren geleden de bromfiets de wereld veroverde, was hij de eerste, die de Solex haar in trede liet doen in zijn zaak, waar voor hij een nieuw pand op de Turf markt inrichtte, want hij zag de bromfiets als een nuttige noodzaak, zonder welke het publiek niet meer kon. De laatste vier jaar werd de heer Walenkamp geplaagd door een hard nekkige rheumatiek, waardoor hij zich meer en meer uit de zaken meest terugtrekken. Maandag a.s. zal Theo v. d. Pas in de Stadsgehoorzaal te Leiden een piano-avond geven, waarvan het programma geheel gewijd zal zijn aan de onvergankelijke muziek van de Poolse componist Ohopin. Uitge voerd zullen worden de derde sonate in b kl. t. op. 58, de vier grootste bal laden, een impromptu en enkele mazurka's. Op Zondag 27 dezer houdt de Vriendenkring van het H. Sacrament de Vriendenkringdag. In alle paro chies van Leiden worden op die dag H. Missen opgedragen voor de inten tie: Dat de katholieken de gave der H. Eucharistie meer mogen waar deren. Tijdens deze H. Missen zul- Zaterdagmiddag heeft wethouder leer P. H. Kerkvliet; V. T. L.-beker Van Schaik de tentoonstelling ge opend van de Leidse Dahlia-Ver. „jo- han Mater" en de amateur-fruitteelt- club „Prof. ir. Sprenger" in het club gebouw „Ons Huis" van de speeltuin- ver. „Oosterkwartier". Hierbij waren o.m. aanwezig: de commandant Erandweer, de heer Ha gendoorn, ir. C. L. W. Ruys, P. Vis ser, voorz. Alg Verbond, de heer Joh. Jonker, voorzitter Kon. Mij. Tuinb. en Plantk., afd. Lei4en, de heer J. Mater, de heer Vijfwinkel (voorlich tingsdienst), de heer de Lange, voor lichtingsdienst, het Bestuur Leidse Bond van Volkstuinders Verenigin gen en zusterverenigingen, de heer Zitman, voorz. Avibus en vele andere. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot bezocht in de middag de tentoonstelling. De uitslag was: „Johan Mater"-be- Rector KraakmanStandsverheffing ligt ook op godsdienstig, cultureel en vormend gebied Hoe in het komende seizoen de ac tiviteiten van de Leidse K.A.B. zich zullen ontplooien is natuurlijk nog zeer moeilijk te zeggen, maar vast staat, dat deze afdeling,' die thans haar 60e jaar is ingetreden en het volgend jaar een groots jubileum hoopt te vieren, de opening van het seizoen, gevuld met regen en kou, met vergaderingen en gezellige avondjes, op buitengewoon goed ge slaagde wijze gehouden heeft. De kapel van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat was gister morgen om half negen flink bezet, toen daar ruim honderd kaderleden van de Leidse K.A.B. verzameld wa ren. om hun openingsmorgen te be ginnen met een H. Mis en algemene H. Communie. Nadat het gemeenschappelijk ont bijt in de gym-zaal van het lyceum verorberd was, sprak de voorzitter de heer D. Haverkorn, die reeds voor tafel een kort welkomstwoord de zaal had ingezonden, enkele woor den ter aanbeveling van de Gewes telijke School, de Credo Pugno-club, Herwonnen Levenskracht en de „Ka- van 18 October a.s.. Baccalaureaatsstudie. Het feit dat ongeveer 40 procent van de Nederlandse studenten het doctoraal examen niet haalt, plaatst de Universiteit voor een ernstig pro bleem. Naar de mening van prof. Duyvendak mag hieruit niet worden geconcludeerd, dat de Universiteit haar eisen te hoog stelt, doch wel dat haar organisatie niet meer aan behoeften der huidige maat schappij voldoet. De maatschappij vraagt thans om een zeer groot aan tal mensen, die, zonder specialistische vakmensen te zijn, toch enig inzicht hebben verkregen in wetenschappe lijke probleemstellingen en die hun horizon hebben verruimd door enige jaren verblijf aan een Universiteit. Voor velen, die universitaire vor ming zoeken zonder speciale voor keur voor een bepaalde theoretische of practisch toegepaste wetenschap- pelijke toekomst moet een weg ge vonden worden naar de een of an dere vrm van baccalaureaatsstudie. Spr. verwees naar het' voorbeeld in de Engelsaksischc landen, zonder daarbij de verschillende omstandig heden uit het oog te verliezen. E enkorte, inzichzelf afgesloten academische vorming zou tegemoet komen aan de behoeften van zeer velen, enerzijds van hen, die een korte algemene studie prefereren, Belofte maakt schuld. De diocesane geestelijk adviseur der K.A.B., x-ector H. Kraakman, die 's morgens de H. Mis had opgedra gen en die prof. dr. Fr. v. d. Meer als spreker verving, haakte voordat hij zijn redevoering begon even bij de woorden van de voorzitter aan, speciaal met betrekking tot de „Ka peldag". De K.A.B. in het bisdom Haarlem heeft zich bij de bouw van de Haarlemse kathedraal garant ge steld voor de inrichting van een der kapellen. Deze belofte is nog steeds niet gerealiseerd, maar een comité heeft thans de schouders er onder gezet en hoopt op de verjaardag van mgr. Huibers, 15 Nov., de kapel te kunnen aanbieden. Daartoe zal aan alle K.A.B.ers in de komende we ken een enveloppe uitgereikt worden, die op 18 Oct. a.s (gevuld)! weer ingeleverd zal worden. Een even tueel overschot zal gestort worden in het Bisschoppelijk Bouwfonds. Breed vlak. In een boeiende en diepgaande re de heeft rector Kraakman vervol gens enkele facetten belicht van de taak, die de Ned. K.A.B. op zich ge nomen heeft en waarvoor zij verant woordelijk is. De verheffing van de arbeidersstand moet zich niet tot het materiële vlak beperken, maar dient evenzeer en soms in nog grotere ma te gericht te worden op vermeerde- ring van de schoonheidszin en op de ontwikkeling van de leden; daarbij moet voor alles het streven er op ge richt zijn de arbeiders betere men sen, dat wil zeggen: betere Christe nen, te maken. Dit kan, zo meende spr., slechts gebeuren, wanneer men de mens zijn pei'soonlijkheid laat behouden of teruggeeft; wanneer men dus voorkomt, dat hij in de massa ver malen wordt. Deze verheffing op het brede vlak moet geschieden in de juiste verhoudingen; men moet de juiste waarde van de diverse onder delen der standsverheffing onder kennen en er evenredig zijn aan- doch anderzijds evenzeer van hen, die dacht en inspanning aan besteden. Voor de standsorganisatie. Dit heeft de K.A.B. altijd op een hoger plan gesteld dan haar socialis tische zuster, die eerst slechts de ma teriële verheffing als haar hoogste doel stelde, thans schoorvoetend tot culturele verheffing overgaat, maar nog steeds hardnekkig de geestelijke verheffing ter zijde schuift. Het werken aan deze taak achtte spr. een specifieke taak van de standsorganisatie, want daar de vak organisaties meer technisch, dus meer technisch, dus meer materiëel zijn ingesteld, kunnen deze niet die aan dacht aan de geestelijke verheffing van haar leden schenken, die abso luut nodig is. Een grote verdienste van de K.A. B. achtte spr., dat zij deze verheffing op het brede vlak steeds door haar eigen leden laat verrichten. Eisen. Om aan deze taak in de toekomst te kunnen blijven beantwoorden, dient iedere K.A.B.-er vooral de jongeren in de beweging zich toe te leggen op een gedegen inzicht, een brede kijk en brandende bezie ling van en voor de taken en proble men, waarvoor zij heden en in de toekomst gesteld zullen worden. De rector besloot met enkele prac- tische raadgevingen: Een mogelijk te kort aan inzicht kan verholpen worden door zelf-ontwikkeling op de eerder genoemde cursussen; de le venskijk kan verruimd worden door zich te interesseren voor de mens en de stromingen buiten de bewe ging en de stand. In verband met de mensen die tot de stand behoren, maar buiten de beweging staan, brak spr. een lans voor het door de cyclostyle-machine in de verdruk king geraakte huisbezoek. De bezie ling kan men aanwakkeren door zich periodiek te bezinnen op de werke lijke waarden waarvoor men strijdt. Deze bezinning zal dan automatisch uitmonden bij Christus, omdat Hij het enige doel van ons leven moet zijn. Dekenale belangstelling. Tijdens de redevoering van rector Kraakman, was deken M. A. Jansen, vergezeld van rector L. van Vught, de vergaderzaal binnengestapt. Van een korte pauze maakte de deken gebruik om kennis te maken met het kader van de Leidse K.A.B. Hij wenste de kaderleden een zeer vruchtbaar seizoen toe en hoopte, dat zij ook speciale aandacht zouden besteden aan de samenwerking op velerlei gebied met de diverse orga nisaties buiten de K.A.B., die teza men een groot geheel moeten vormen in de Kerk van Christus, die een is. Een dankwoord van de voorzitter aan de sprekers, een mededeling, dat er voor de sprookjesavond van he den- en morgenavond nog enkele kaarten bij de heren De Kruif en Van Leeuwen verkrijgbaar zijn de beide heren hebben er nog steeds enkele voor de liefhebbers en het strijdlied vormden het slot van de ze zeer geslaagde eerste kaderbijeen komst, die ook werd bijgewoond door het bestuur der Leidse K.A.V. en die door de getrouwe „K.A.B.-sympho- nie" weer in een klankvolle lijst werd gezet. P. H. Kerkvliet; Medaille Ned. Dahl. Vereniging eerste prijs W. F. Smit; Wissel-medaille Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen A. C. den Hertog; 2e prijs huishoudelijk voor werp L. J. J. Dooyenburgh; 3e prijs diploma C. Compier; Wissel-medaille Volkstuin „Ons Genoegen" A. Hof man; 2e prijs huishoudelijk voor werp A. Hofman; Wissel-medaille Leidse Bond van Volkstuinders-ver- enigingen voor de mooiste stand A. Hofman; medaille Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde afd. Leiden, voor mooiste fantasiestuk A. de Graaf Andere bloemen dan dahlia's eerste prijs huishoudelijke voorwerpen G. den Hertog. 1. (zes appels van een variëteit) A. Hofman; 2 idem A. Hofman. 3. idem mevr. OosterhuisKoolhaas; 1. (zes peren van een variëteit) C. Compier; 2 idem A. Hofman; 3 idem W. P. Dool. Wissel-medaille Alg. Verbond van Volkstuindehsverenigingen in Neder land (12 appels van een variëteit) D. v. d. Meij, 2 idem J. W. A. v. d| Waals; 3 idem C. Compier Wissel-medaille Leidse Bond van Volkstuinders Verenigingen: 1 (voor twaalf peren van een variëteit) J. W. A. v. d. Waals, 2 idem mevr. Pont Bemelman; 3. idem diploma P. C. de Haas. De mooiste opgemaakte fruitmand: 1 medaille Volkstuin „de Mul", M. v. d. Lelie; 2 C. Compier; 3 J. W. A. v. LESSEN: Corr., Conv., Lit. P. H. v. ULDEN Rijksdipl. Tolk-Vertaler, Becd. Plantsoen 65 - telefoon 26558 (Advertentie) len ook feestpredicaties worden ge houden. Woensdag a.s. om 8 uur houdt de Vriendenkring de jaarver gadering in „Den Burcht". Op deze bijeenkomst zullen o.a. de plannen voor het gouden jubileum worden be sproken. Alle invaliden kunnen met 3 October naar de optocht. Zij worden in de gelegenheid gesteld de optocht op 3 October, rustig zittend op een der mooiste punten van de stad aan de Breestraat, in de omgeving van de studenten-sociëteit, te kunnen ga deslaan. Zij zullen dan geen last hebben van het gedrang en het uit zicht zal niet worden belemmerd. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede niet op te stellen aan de Noordzijde van de Breestraat, vanaf de Gemeentelijke Meisjesschool No. 80 tot het Belastingkantoor No. 40, op welk gedeelte dc minder-va- liden komen te zitten. Minder-vali- den, die niet of zeer moeilijk kun nen lopen, kunnen eventueel worden afgehaald en weer thuis gebracht worden, indien zij tijdig, zeker vóór 1 October dit schriftelijk aange vraagd hebben bij het secretariaat van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond afdeling Leiden, Heeren gracht 83. Getracht zal worden evenals vori ge jaren de minder-validen verfris singen aan te bieden. De kaarten hiervoor kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van inva liditeitswetrente, ongevallenwetrente, lidmaatschapskaart van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, of zus terorganisaties en op een bewijs van een arts tegen de prijs van 20 cent per plaats. Het afhalen der plaatsen kan geschieden op 28. 29, 30 Septem ber en 1 October e.k. des middags van 1 tot 2 uur en des avonds van 7 tot 9 uur. De leden van Groen Wit, die deelnemen aan do rhythmische oefe ningen, worden er op gewezen, dat de oefenavond niet Woensdag-, maar hedenavond om 9 uur is. Marktberichten ROTTERDAM, 21 Sept. Vee. Aanvoer 1729 stuks, waarvan 1174 vette koeien en 555 varkens. Prijzen: vette koeien f 2.622.72, 2.482.62, 2.18—2.32; varkefls f 2.05, 2.02, 1.95 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer groter, handel traag, iets minder in prijs prima's boven no tering; varkens: aanvoer even min der, handel vlot, le en 2e kwaliteit prijshoudend, lichte iets lager, enkele zware boven notering. Veertig-jarige w.b.V. hield feestavond „De stad Leiden is niet rijk aan beeldhouwwerken," merkte wethou der A. J. Jongeleen op, toen hij Za terdagmiddag in de Marnixstraat 'n monument onthulde, dat de herin nering levend zal houden aan het 40- jarig bestaan van de woningbouw vereniging ,.Ons Belang". Bijgaande foto geeft het moment weer, waarop de wethouder aan het touw trok en het witte doek omhoog zweefde, dat een prachtig beeld van beeldhouwer Petrie uit Dordrecht verborgen had gehouden. „Daarom was het een goede ge dachte van „Ons Belang" om dit mo nument op te richten", vervolgde de wethouder, die er op wees,, dat de woningbouwverenigingen langzamer hand de kinderschoenen ontwassen zijn. Meer wilde de heer Jongeleen er Zaterdagmiddag niet van zeggen; dat komt op de officiële receptie van a.s. Vrijdag wel. Een groot aantal genodigden woon de deze korte plechtigheid bij, ter wijl honderden buurtbewoners op straat belangstellend toekeken en luisterden. De heer A. Gerritsen, voorzitter van het feestcomité, ver telde dat dit beeld moeder en kind het huiselijk geluk voorstelt zoals de woningbouwvereniging het door goede woningen te bouwen wil bevorderen. Namens het bestuur aan vaardde de voorzitter, de heer J. Ger ritsen, dit mooie geschenk met grote dankbaarheid. (Foto: „Dc Leidse Courant".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3