Veel goede woorden op het 7de lustrum-leest van de Leidse Arka Overleg over loonsverhoging Zaterdag definitief gestrand Vrijgezellen uit vele landen verenigden zich te Grevenbicht De duurdere margarine Ruim 3.000 katholieke gezinnen zijn nog steeds geen lid Zondagmorgen in Leiden MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Thans zal de regering moeten beslissen Zaterdag heeft minister Suurhoff, die vergezeld was van staatssecretaris Van Rhijn, een poging gedaan om de besprekingen tussen werkgevers en werknemers, betreffende de komen de looncompensatie voor dc huurver hoging, die Vrijdagmiddag waren vastgelopen, uit de impasse te halen; deze poging is echter mislukt, om dat men aan beide zijden van de tafel het ingenomen standpunt niet wilde prijsgeven. Nu het organisatie-overleg, dat ruim een half jaar geduurd heeft, mislukt is, zal de regering moeten be palen, welke maatregelen er geno men zullen worden om de komende stijging van levenskosten te over bruggen. Na het beëindigen van de bespre kingen hebben de beide organisaties verklaringen de wereld ingestuurd, waarin de resp. standpunten verde digd worden. De arbeidersbonden K.A.B., C.N. V. en en N.V.V. zijn van mening, dat ten eerste de huurverhoging ge compenseerd moet worden, maar dat daarnaast de consumptiebeperking van 5 pet., die de regering in 1951 tegelijk met de investeringsbeperkin gen oplegde, opgeheven dient te wor den. Zij kwamen aldus tot de conclusie, dat een algehele verhoging van 8 pet. gewenst en noodzakelijk was. De werkgevers-organisaties waren het in principe wel eens met deze re denering, doch zij stelden zich de vraag, of een dergelijke loonron-de wel economisch verantwoord zou zijn voor het gehele Nederlandse be drijfsleven. Daarom stelden zij tij dens de onderhandelingen voor de Soc. Econ. Raad om advies te vragen, daar deze voor alle bedrijfstakken afzonderlijk de situatie aan beide zij den kan overzien. De werknemersorganisaties vonden dit maar een tijdrovende procedure en weigerden, waarop de werkgevers organisaties weer weigerden om met een mogelijke compensatie verder te gaan dan 4 pet. Vrachtauto in café Een dode, een gewonde Zondagavond te middernacht is te Goes een zware trailer met aanhang wagen met volle snelheid het café van het hotel „Nieuw Goes" binnen gereden, waardoor een 30-jarige be zoekster van het café zo zwaar werd gewond, dat zij een half uur later in het ziekenhuis St. Joanna overleed. Haar man, eveneens gewond, kon na verbonden te zijn-, huiswaarts ke ren. Het café, waarin zich een groot aan tal bezoekers bevond, werd volkomen vernield. De trailer was samen met nog twee vrachtwagens op weg naar Wemel- dinge om mosselen voor Frankrijk te halen. De chauffeur van de trailer vertelde, dat de wagen die voor hem reed plotseling moest remmen voor een fietser, Toen ook hij remde, schoot zijn auto over de weg het café in. Hoogleraar uit Haar en dood langs weg gevonden Op de rijksweg Den BoschNijme gen is Zaterdagavond te kwart over acht onder de gemeente Schaik door een passerende buschauffeur het stof. felijk overschot aangetroffen van prof. G. H. Niessen, hoogleraar aan het groot-seminarie te Haaren, gebo ren 18' Januari 1912 te Wanrooy. De heer Niessen bleek door een auto overreden, zittende op een bromfiets, waarop hij des middags een bezoek aan zijn familie te Wanrooy had ge bracht. Daar men niet weet hoe het ongeluk zich heeft toegedragen en er geen ooggetuigen zijn, stelt de justitie een onderzoek in. Er zou sectie op het lijk geschieden. Er was 's middags veel mist op de weg. Door een gelukige omstandigheid zullen Nederlandse radio-luisteraars naar alle waarschijnlijkheid in staat zijn om een deel van de jacht van Prins Bernhard in Afrika nree te ma ken. De NCRV-reporter, Alfred van Sprang, zal nl. Prins Bernhard op zijn jacht op groot wild vergezellen. Waarschijnlijk zullen deze reportages per vliegtuig naar Nedeland worden gezonden, zodat een actuele NCRV- reportage over de jachttaferelen in het oerwoud te verwachten is. Culemborgers kregen hun ,vrije-tijd-woningen' Roermond kwam kijken De commissaris der koningin in de provincie Gelderland heeft Zaterdag middag te Culemborg de sleutels van de „Vrije-tijd woningen" aan de bou wers overgedragen. Iets meer dan twee jaar is in Cu lemborg, op initiatief van de burge meester de bouw ter hand genomen van een twintigtal woningen, die door inwoners in hun vrije tijd zou den worden gebouwd. Deze inwoners waren o.a. meubelmakers, stoffeer ders en maar een enkele vakman. Ne gentien hunner hebben de bouw van deze woningen voltooid. De overdracht der sleutels is onder meer bijgewoond door de hoofdinge nieur-directeur van de provinciale dienst voor de volkshuisvesting en een groep van 20 „vrije-tijd-bouwers uit Roermond, die onder leiding van hun burgemeester eens een kijkje Waren komen nemen. Teugd in helicoptèrc Tijdens de K.R.O. Wampoen-uit- zending van Zaterdag heeft de heer Wm. Quint medegedeeld, dat de Ka tholieke Nationale Bond voor E.H. B.O. 5 extra prijzen heeft toegekend aan de jeugdige inzenders die deel namen aan de suppletie-pleisterac tie, welke jeugdactie tot doel had te komen tot afbouw jeugdhuis paro chie Zevenbergsehoek, welke paro chie tweemaal door het oorlogsge weld en nadien door de watersnood werd getroffen. Deze vijf extra-prijzen bestaan in een Helicopter-vlucht Rotterdam Brussel v.v. Vijf kinderen, uit ieder diocees werden aangewezen. Deze ge lukkige kinderen allen 15 jaar oud betreffen: N. v. Agtmaal, Berenstraat No. 44, Steenbergen (meisje). R. van Asten, Turfmarkt No. 134, Gouda (meisje). W. Gielen, Swolgen C. No. 30, Swolger (jongen). G. van Noesel, Jac. v. Loystraat No. 54, Arnhem (jongen). M. Vilé, Groteberg No. 22, Eindho ven (meisje). Het vertrek is bepaald af Heliport Rotterdam op Dinsdag 29 Septem ber a.s. des morgens te half ne gen. De kinderen zullen worden be geleid door de heren E. A. J. M. Ba ron van Voorst tot Voorst, lid van het bestuur van de E.H.B.O. en Wm. Quint namens de K.R.O. De E.H.B.O. had bovendien voor de jeugd nog 501 prijzen voor deze wedstrijd ter beschikking gesteld. De 15-jarige Theo Saaibrink, Flo- ris Vosstraat No. 49, Hilversum, be horende tot een gezin van 10 kin deren, ontving Zaterdagmiddag in de K.R.O.-studio de verrassing van zyn leven. De heer Wm. Quint was na vele omzwervingen te weten ge komen dat Theo werkzaam was bij een banketbakker te Hilversum. De werkgever van Theo werd in de arm genomen en het gevolg was dat Theo met een boodschap naar de heer Quint werd gezonden, zodat hij op het juiste ogenblik in het Wampoen- programma terecht kwam, alwaar hij de hoofdprijs zijnde een studiebeurs ter waarde van 25.00,in ontvangst kon nemen. Voor Theo Saaibrink en niet te vergeten voor zijn ouders werd Zaterdagmiddag 'n niet te ver vullen droom werkelijkheid. Het zal nu mogelijk zijn dat Theo een vakschool gaat bezoeken om zich in het banketbakkersvak te gaan bekwamen. 700 deelnemers (sters) Ongeveer 700 vrijgezellen, jongens en meisjes, dames en heren, en af komstig uit alle delen van Nederland, benevens uit Duitsland, Engeland, Luxemburg en België, zijn Zaterdag avond in het Limburgse dorpje Gre venbicht samengekomen, om daar deel te nemen aan 's werelds eerste internationale vrijgezellencongres. De buitenlandse deelnemers zijn onge veer 100 dames en heren sterk. Onder hen bevinden zich representanten van de genoemde landen ook twee Australische meisjes, die in Amster dam verbleven en enkele Amerikaan se meisjes, die in Limburg waren door een landbouw-uitwisseling. De congressisten trokken tegen zes uur op naar een aan 1500 personen plaats biedende feesttent. Tijdens de. ze wandeling werden zij begeleid door verscheidene muziekcorpsen en schutterijen uit Grevenbicht en om geving. Voor hen uit werden de vlag gen van de vertegenwoordigde lan den gedragen. In de tent openden als Tirolers verklede muzikanten de eer ste avond met een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd „Greven- bichts Vrijgezellenlied". Daarna wer den het Wilhelmus, het Engelse, Duit se, Luxemburgse en Belgische volks lied gespeeld. Doel en streven! Het congres werd natuurlijk ge opend door de voorzitter van het Gre- venbichtse vrijgezellencongres. Hij hoopte dat het feest }n een geest van correctheid en waardigheid zou verlo pen. Verder deelde hij mede, dat Grevenbicht in- de toekomst nog va ker dergelijke vrijgezellenfeesten hoopt te organiseren. Ook de burge meester van Grevenbicht sprak woorden van welkom. Het doel van dit gebeuren, zo zeide hij verder, is niet verheerlijking van het vrijgezel lendom, maar van de andere kant is het congres ook niet als een huwe lijksmarkt bedoeld. Wjj willen alleen maar de vrijgezellen eens op een gunstige manier in- het zonnetje zet ten en met elkaar in contaét brengen en hen samen naar lezingen en der gelijke laten luisteren. Na deze wel komstwoorden werd een lezing ge houden over de folklore en de plaats van de vrijgezel, welke schoon ver haal met lichtbeelden verduidelijkt werd. Zaterdagavond omstreeks half elf ontspanden de deelnemers aan het congres zich met dansen in de feest tent, met een bezoek aan de 26 café's van Grevenbicht, die alle op bijzon dere wijze zijn versierd, of met een wandeling door de geïllumineerde straten van het dorp. Publicisten belangstelling. Gedurende de Zondag, de tweede congresdag, is het aantal congressis ten nog met ongeveer 100 gestegen 800. Behalve een groot aantal Nederlandse journalisten zijn er re dacteuren van Engelse, Belgische, Duitse, Zwitserse, Amerikaanse en Zuid-Afrikaanse persorganen naar Grevenbicht gekomen en ook het aantal fotografen is groot. Verder zijn ook radio, televisie en film aan wezig. Voor de ochtenduren stond giste ren alleen een modeshow voor de da mes-congressisten op het program ma. In de middag was er echter zo wel voor de dames als voor de heren vrijgezellen, als voor de duizenden toegestroomde nieuwsgierigen „elck wat wils". Er trok een grote stoet door het dorp, waaraan een aantal uit vrijgezellen bestaande folkloris tische groepen deelnamen. Koningin en Psychologie. Ook waren in de stoet aanwezig een Grevenbichtse vrij gezellen ko ningin, gezeten in een rijk met bloe- versierde landauer en meisjes, die afgvaardigd waren door een comité, dat elk jaar in Henegouwen een vrij- gezellenmarkt organiseert. Later op de, avond genoten de congressisten van een lezing gehouden over „de psychologie van de vrijgezel". Verdronken romantiek. gasten van Grevenbicht door met dansen in de feesttent. De oudste deelnemer aan het con gres is een inwoner van Kerkrade, ae 75 jarige heer J. A. Reinard. Tus sen de bedrijven door werd hij door het congresbestuur in de bloemetjes gezet. Dat overkwam ook de 43-ja- rige miss Ann Rooney uit Londen, die tot verst komende vrij gezellin werd uitgeroepen. Tot de overige attracties, welke Grevenbicht in pet to had, behoorden ook nog gondel- vaarten op buiten het dorp gelegen beken. Van dit romantische onder deel van het programma kwam echter niet veel terecht, daar de plaatselij ke gondelier Zaterdagavond reeds zijn vier eerste klanten in het water had doen tuimelen. Ter verduidelijking van het bericht over de verhoging van de margarine- prijs met 1 ct. wordt er aan herinnerd, dat verscheidene merken reeds op 7 September j.l. een ct per pakje duur der zijn geworden. De heden ingegane verhoging be treft de goedkopere soorten. Uiteraard worden de merken, welke reeds duurder waren geworden, nu niet op nieuw in prijs verhoogd. Aan de N.V. Douwe Egberts te Joure is het ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan het praedicaat „Koninklijk" verleend. Kath. ambtenaren vierden feest Ledental moet nog groter worden Met kennelijk grote voldoening zag mr. H. J. Dirks, voorzitter van de Alg. R.K. Ambtenarenvereniging, afd. Leiden, gistermorgen, dat zo'n groot aantal leden van de feestvie rende afdeling gehoor had gegeven aan de uitnodiging het zevende lus trum mee te vieren. De kapel van „De Voorzienigheid" aan de Hooge- woerd kon nauwelijks het grote aan tal bevatten. Hoewel de voorzitter zich excuseerde voor dit kleine on gerief, vond hij het toch prachtig, dat de Arka-leden in zo'n groot aan tal waren opgekomen. Bij de aanvang van het feestelijk ontbijt dankte hij hen er hartelijk voor. De H. Mis werd opgedragen door de geestelijk adviseur, rector F. A. M. Bernefeld, die na het Evangelie in een korte toespraak uiteenzette welke taak de mannen thuis hebben als echtgenoot en vader, nadat hij Vrijdag tijdens een geestelijke ver diepingsavond de kath. ambtenaren op hun plicht gewezen had ook in het ambtelijk leven het zout der aar de te zijn. Aan het ontbijt werd de leiding in handen gelegd van de voorzitter der feestcommissie, de heer W. Kriek, die de leden en hun dames er aan herinnerde welke moed de oprich ters 35 jaar geleden gehad hebben om een kath. ambtenarenvereniging in Leiden op te richten. Var de op richters waren dr. ir. P. Fehmers en de heer P. M. Sontrop aanwezig; voor hen gingen de handen even op elkaar. Stak dronkaard zijn eigen huis in brand? Zondagmorgen tegen half zeven ontdekten bewoners aan de Linde laan te Zwanenburg, gemeente Haar lemmermeer, dat uit de woning van een 83-jarige alleenwonende weduw naar rook kwam. De brandweer werd gealarmeerd en slaagde er in de binnenbrand te blussen. Direct werd naar de bewo ner gezocht, doch deze bleek niet in het huis te zijn. Juist toen de brand bijna bedwongen was verschenen en kele vissers, die de politie waar schuwden, dat in de ringvaart van de Haarlemmermeer het lijk van een man dreef. Bij onderzoek bleek, dat het de bewoner van het verbrande perceel was. Na de brand werden drie brand haarden in de woning ontdekt, zodat het ernstige vermoeden bestaat, dat er opzet in het spel is. De man die in de buurt als een drinker bekend stond, zou Zaterdagavond onder de invloed van alcohol hebben verkeerd. Zijn buren hebben de man tegen een uur 's nachts nog horen stommelen. De politie, die het lijk inbeslag heeft genomen, zal sectie laten verrichten. Wit Gele Kruis, Leiden NIET PARASITEREN, MAAR STEUNEN Nu dezer dagen in het gehele land de Kath. Gezondheidsweek gehouden wordt en de K.R.O. enige uitzendin gen wijdt aan hetgeen de kath. orga nisaties op het gebied van de volks gezondheid doen, mag onzerzijds nog weer eens de aandacht gevestigd worden op het Wit Gele Kruis te Leiden, dat enige jaren geleden toen de kath. wijkverpleging gereor ganiseerd werd een grote vlucht genomen heeft, maar thans in deze groei dreigt te blijven steken. Het heeft geen zin er doekjes om te winden en de zaak beter voor te stellen dan ze in werkelijkheid is. Daarmee wordt niets bereikt. De wer kelijkheid is dan, dat het Leidse Wit VOORSCHOTEN HOOFD R.K. JONGENSSCHOOL JUBILEERT Op Donderdag 1 October a.s. zal de heer A. W. C.van Dongen, hoofd van de R.K. Jongensschool, het feit herdenken, dat hij 40 jaar bij het on derwijs werkzaam is. Op 1 October 1913 kwam hij als on derwijzer bij de R.K. Vereniging van Katholiek onderwijs aan de Boom gaarddwarsstraat en later aan de St. Josephstraat te Rotterdam, In 1920 volgde zijn benoeming aan de R.K. Parochiale scholen van het Boschje aldaar, eerst als onderwijzer, later als hoofd. Sinds 1 September 1942 kennen wy hem als hoofd te Voor schoten van de R.K. Jongensschool. Het leeraarsambt aan de R.K. Mid delbare Handelsavondschool te Rot terdam bekleedt hij sedert 1925. Geheel in de geest en volgens het verlangen van de jubilaris zal de feestviering een sober karakter dra gen Een gezongen H. Mis uit dank baarheid om 7.45 uur zal de inzet van de feestdag vormen, 's Morgens zul len Schoolbestuur, onderwijzers en kinderen een bescheiden hulde bren gen. 's Middags zal van 46 uur ge legenheid zijn voor iedere belangstel lende om de jubilaris ten zijnen huize, Leidscheweg 35, geluk te wen- Isen met zijn jubileum. Ongetwijfeld zullen velen hiervan een dankbaar x/c van avunu üiouuwu uc gebruik maken. Gele Kruis thans 3.000 leden telt. Een mooi aantal, maar niet noemens waardig hoger dan verleden jaar. En waar het gezegde luidt, dat stilstand achteruitgang is, dient hieraan iets gedaan te worden. Wanneer men weet, dat Leiden ongeveer 6.200 kath. gezinnen telt, is het duidelijk, dat het Wit Gele Kruis in ledental nog ver dubbelen kan. Nu zal het ideale uiterste wel nooit bereikt worden, maar een flinke uit breiding behoort toch tot de reële mogelijkheden. Het Wit Gele Kruis zou al een heel stuk verder zijn wan neer de kath. gezinnen, die zich een maal als lid hebben aangemeld, na enige maanden niet bedankten. Men kan het zich bijna niet indenken, maar al zijn tientallen gevallen aan te wijzen van gezinnen, die plotse ling de hulp van het Wit Gele Kruis nodig hebben, zich haastig aanmel den, dankbaar gebruik maken van de wijkverpleging enna aflooip van het ziektegeval weer prompt be danken. Twee kwartjes per maand. Die mensen begrijpen kennelijk niet dat zij daardoor parasiteren op het geld van anderen, hoewel zij het zouden kunnen begrijpen door Uit te rekenen, dat de wijkzusters voor twee kwartjes in de maand geen zieken kunnen verzorgen. Het kruis werk kan alleen draaien wanneer de gezinnen ook in tijden van gezond heid hun contributie betalen en daar mee als het ware by het Wit Gele Kruis een spaarpotje vormen voor eventuele ziektegevallen. Het Wit Gele Kruis eist weliswaar, dat nieuwe leden, die onmiddellijk hulp nodig hebben, eerst drie maanden contributie betalen (ex-leden zelfs een jaar contributie) maar zelfs met die maatregel komt men er niet. Men kan er alleen komen wanneer de kath. gezinnen begrijpen, dat de kruisvereniging even belangrijk en noodzakelijk is als een levensverze kering en een ziekenfonds. Het lid maatschap heeft niets te maken met de omstandigheid of er toevallig een zieke in het gezin is. In practisch alle gezinnen zal er van tijd tot tijd wel eens een wijk-i Goede plichtsvervulling. Nadat aan het ontbijt alle eer be wezen was, sprak deken M. A. Jan sen zijn hartelijke gelukwensen uit, waarbij hij er op wees, dat de amb tenaren een roeping te vervullen hebben, daar zij op vele terreinen geconfronteerd worden met het wel en wee van de mensen. Zij kunnen de mensen wat geluk schenken. Niet altijd is dit mogelijk, maar juist dan vooral zal de ambtenaar zijn plicht met tact moeten vervullen. Spr. hoopte, dat de Arka nog veel mag bereiken door de leden op te voeden tot een goede plichtsvervulling in de ware geest van het Christendom. Van 20 tot 250 leden. Namens het hoofdbestuur bood de heer P. M. Sontrop, secretaris, de ge lukwensen aan. Hij prees het actieve bestuur, dat de Arka zo'n belangrijke plaats in het kath. verenigingsleven van Leiden heeft doen innemen, en had grote bewondering voor het feit, dat de afdeling in 35 jaar van 20 tot 250 leden gegroeid was. Toch zijn er nog kath. ambtenaren, die uit laks heid of onverschilligheid buiten de Arka staan; ook zij moeten aange trokken worden. Tenslotte huldigde spr. de echtgenoten der bestuurs leden, die zich vele opofferingen moeten getroosten. De heer P. C. ten Broek, die de fe licitaties van de KVP-raadsfractie overbracht, kon zich goed indenken, dat het voor ambtenaren niet gemak kelijk is met iedereen goede vrienden te blijven. Hij beklemtoonde de nood zaak van een hechte organisatie en wenste de Ar'ka bij het 50-jarig be staan toe, dat alle kath. ambtenaren lid zouden zijn. De sociale positie van de ambtena ren en de laatste acties hieromtrent werden op het tapijt gebracht door de heer L. van Veldhoven, die de ge lukwensen van de R.K. Onderwij zersvereniging overbracht. Hij spoor de de dames aan haar mannen naar de vergaderingen te sturen. Ook de heer C. Conijn, die namens het bestuur van de Leidse K.A.B. sprak, wenste de Arka een stijgend ledental toe, waarna de heer P. B. H. Oostdam als vice-voorzitter van de Plaatselijke Raad van Maatschappe lijk en Cultureel Overleg er op wees, dat deze Raad een bijzondere plaats voor de Arka heeft ingeruimd als een bijzondere erkenning van haar betekenis. De heer H. Heller, die verleden week als voorzitter van de gouden Kabo de gelukwensen van de Arka in ontvangst mocht nemen, bood nu wederkerig de felicitaties aan van de Kath. Bond van Overheidspersoneel, die als goede vriend dicht bij de Arka staat. Dr. ir. P. Fehmers, de eerste Arka- voorzitter van Leiden, haalde oude herinneringen op en adviseerde voor- zuster nodig zijn; dan is twee kwartjes in de maand (eigenlijk 55 cent) niet te veel. En blijft de ziekte buitenshuis, dan kan een redelijk mens zich toch niet beklagen, dat hij voor niets betaald heeft. Hoeveel ge zinnen zouden maandelijks meer dan twee kwartjes willen betalen om de ziekte buiten hun deur te houden? Liefdevolle hulp. Ondertussen doen de wijkzusters hun werk. Dagelijks zwerven er zeven op fiets en brommer door de stad; in honderden gezinnen bieden zij hulp; overal waar de zusters ko men, zijn zij de nuttige schakel en vertrouwenspersoon tussen gezin en dokter. Wie ooit de liefdevolle hiulp en toewijding van deze zusters on dervonden heeft, kan niet begrijpen, dat er gezinnen zijn, die, na deze hulp genoten te hebben, doodleuk een briefje naar het Wit Gele Kruis schrijven met de prettige mededeling, dat zij als lid geschrapt willen wor den Maar het Leidse Gele Kruis laat zich niet ontmoedigen. Het gaat rus tig voort zijn werkzaamheden uit te breiden. Steeds groter wordt het aan tal verplegingsartikelen in het grote en moderne uitleenmagazijn aan de le Binnenvestgracht. Wat de dokter ook voorschrijft, het Wit Gele Kruis zorgt er voor. Wanneer er iets niet in voorraad is, wordt het onmiddel lijk aangekocht. Zó groot is de ser vice van de kruisvereniging. Er is nog meer. Zowel aan de le Binnenvestgracht als aan de Oost- dwarsgracht en de Middelstegracht exploiteert het Wit Gele Kruis een consultatiebureau voor kleuters en zuigelingen, waar honderden moeders van ervaren kinderartsen wijae raad krijgen. Met grote ijver zoekt het Wit Gele Kruis naar een gebouw in de Profes- sorenwijk voor het inrichten van een vierde consultatiebureau, zeer nood zakelijk in deze alsmaar groeiende wijk. Nog is er geen oplossing gevon den, maar het bestuur blijft zoeken; een stijgend ledental zou dit zoeken wellicht nog stimuleren. Vooral jonge gezinnen dienen zich aan te melden. Gezinnen uit alle standen, want het is beslist niet waar, dat het kruiswerk alleen voor arbeiders bestemd is; iedereen dient er gebruik van te maken. Het gemeentebestuur heeft grote waardering voor het kruiswerk en steunt het met een flinke suibsidie. Laten de kath. gezinnen, die thans nog aan de kant staan, dit goede voorbeeld volgen en eveneens hun steun geven aan het Wit Gele Kruis. Zowel uit een welbegrepen eigen belang als uit oogpunt van een so ciale plicht. Moge de thans begonnen Kath. Gezondheidsweek een flinke stoot in de goede richting geven! Goede geest en samenwerking. Tenslottê sprak wethouder S. Men ken namens het gemeentebestuur. Dat de Arka iets betekent, had spr. in de afgelopen 8 jaar als wethouder ondervonden. Mede omdat de onder linge verstandhouding prima is, had de heer Menken grote waardering voor hetgeen de Arka verricht. Even als vorige week bij de Kabo wees spr. op het grote belang voor de rechts positie van het gemeente-personeel en de ambtenaren, dat er in het Ge organiseerd Overleg een goede geest heerst en dat men bereid is samen te werken om wille van het grote geheel. De wethouder hoopte, dat dit zo zou blijven. De heer Menken voegde er in een persoonlijk woord nog aan toe, dat hij grote waardering had voor een organisatie als de Arka, die durft uit te komen voor haar principe. Het zou voor het maatschappelijk leven in stad en land een ramp zijn wan neer allen overgoten zouden worden door een neutralisme, waardoor er van principes niets meer terecht komt. Aan het einde van deze ochtend- bijeenkomst stond de voorzitter voor de moeilijke taak alle sprekers te bedanken voor ieder had mr. Dirks echter een persoonlijk weder woord. Gezellige lustrumavond. 's Avonds mocht de heer Kriek de grote Arka-familie weer verwelko men ,toen echter in de grote zaal van „Den Burcht", waar de lustrum- avond werd verzorgd door het G.H.- cabaret. Gé Heynen leidde het programma in met een gezellige conference, waarna John Boelee zijn bekende Rythma Boys presenteerde, die met vrolijke muziek de stemming er in brachten. Na een niet bijzonder ge lukkig uitgevallen schets verscheen het Jumping Baeters Xylophoon Trio voor het voetlicht met een uitste kend nummer, dat de aanwezigen bijzonder bleken te waarderen. Ook het optreden van de jonge ma nipulator Amarco werd een succes. De eerste helft werd besloten met een tweede schets die evenmin tot het beste gerekend mocht worden van hetgeen wij Gé in de loop der jaren hebben zien brengen. Na de pauze traden dezelfde artis- ten nog eens voor het voetlicht en het feest werd besloten met een dansje onder leiding van Gé. terwijl John Boelee met zijn band muzikale medewerking verleende. Tussen de bedrijven door werd er een inzame ling gehouden voor het ondersteu ningsfonds en het Priesterstuden tenfonds van de Arka, zodat dit wel geslaagde lustrumfeest ook in dit opzicht winst opleverde. Gistermiddag omstreeks half een, op een tijd, dat de normale Leide- naar gezellig aan zijn Zondags kopje koffie zat, geraakte op de hoek van de SteenstraatSt. Aagtenstraat een bezoeker van het aldaar gelegen café slaags niet een passerendé poli- tie-agent. Nauwelijks waren de eerste klap pen gevallen of een tweede drinke broer kwam eveneens uit het café te voorschijn en greep de agent bij zijn haren. Toen de overrompelde agent een bloedneus geslagen weird, begonnen de omstanders te gillen, hetgeen de lafaards deed besluiten het op een lopen te zetten. De agent was echter geenszins uit het veld geslagen en rende de dronkaards door de St. Aagten straat na. Op de Veemarkt vond een nieuw treffen plaats. Een van de vechtersbazen was een der huizen daar binnengevlucht, maar de bewo ners belden vlug het politie-bureau op en verwijderden vervolgens de man uit hun gang, waarop de agent hem buiten in ontvangst kon nemen. Een loeiende overvalwagen maakte een eind aan de Wild-West-story. Toen de samengestroomde mensen zich verspreidden, stond te midden van een groep belangstellenden een klein jongetje, dat met een licht stemmetje vertelde, hoe hij langs het café gekomen was en toen geïnspi reerd werd om een afgekloven ap pel naar binnen te gooien. Een langs komende agent, die deze euveldaad Ontdekte, riep de jongen bij zich om hem op het foutieve van zijn daad te wijzen. Toen de dienaar der gerech tigheid hiermede bezig was, rende een der bezoekers, die door de ap pel getroffen was en kennelijk het schuttertje een aframmeling wilde geven, naar buiten. Ziende, dat de agent de jongen reeds een zij het minder hardhandige vermaning gaf, veranderde zijn woede plotse ling van onderwerp en begon hij de agent handtastelijk tot een gevecht uit te dagen Nog maar net waren overvalwa gen en jongetje van de Veemarkt verdwenen of daar strompelde weer 'n nieuwe minnaar van Bacchus over de stoep; hij liet zijn sigaar vallen en wilde deze graag oprapeneven later moesten drie voorbijgangers er aan te pas komen om hem op te ra pen, want hij was tijdens de werk zaamheden naast zijn sigareneindje gaan liggen. Toen de man weer opgeholpen en weggewaggeld was, mocht Leiden weer terugkeren tot zijn koudgewor- den kopje Zondagmiddag koffie.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2