I malenkof Mutaties in Peking Is Beria uit Rusland ontsnapt? WlaAoMcaanit cLemonWiatie. in AmeuHa JÜSÏÏCt 0MA#P$/ FRANCE ust r «trnrum uomco Af Voor goede brandstoffen Berg op Cyprus bedreigt dorp Noodweer in Zuid-Europa Frankrijk kent Andorra niet langer Malenkof valt Amerika's politiek aan Mae de aatiótag opi óidtan aan Matafkho. geöefiiedde m MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 1 I /7| 44ste JAARGANG No. 129 Directeur c m v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I brult weer Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 V*S* willen wapenstilstand niet nakomen wordt m Wenen „ondergronds" voortgezet. Twee officieren van de Amerika's politiek in het Verre Oosten is Zaterdagavond het doelwit geweest van een scherpe aanval van de Russische premier Malenkof. Hij beschuldigde de V. S. er van, „dat zij niets doen om een vreedzame oplossing van het Koreaanse geschil te bevorderen." Kort tevoren had de Russische regering in een communiqué bekend gemaakt, dat zij Noord-Korea op omvangrijke schaal gaat helpen bij de wederopbouw van het geteisterde land. Uit deze beide feiten leiden Westelijke diplomaten in Moskou af, dat Rusland voornemens is, uitgebreide technische hulp aan de communis tische: landen te verschaffen mogelijk in de vorm van een „tegenhan ger" van het Amerikaanse program voor wederzijdse bijstand. HULP VOOR NOORD-KOREA. De hulp aan Noord-Korea, be kendgemaakt na negen dagen van besprekingen met de Noord-Kore- aanse regeringsdelegatie komt neer op: 1. Levering van uitrustingsstuk ken en materieel, technische bijstand en deskundigen; 2. Levering van verbruiksgoede- ren voor de Noord-Koreaanse bevol king; 3. Een gift van één milliard roebel (plm. 920 millioen), voor namelijk voor het herstel van de be schadigde hydro-electrische centra les aan de river .de Jaloe, de grens rivier langs Mandsjoerije; 4.Uitstel van aflossing van cre- dieten, die vroeger door Rusland aan Noord-Korea zijn verleend, en ver lichting van de terugbètalingsvoor- waarden. Vrijdag j.l. was reeds bekendge maakt, dat Rusland eveneens aan rood-China technische hulp zal gaan verschaffen. Zuid-Korea als militaire springplank. Malenkof sprak tijdens een diner, dat de Noord-Koreaanse delegatie onder leiding van premier Kim II- soeng in Moskou aan het slot van de besprekingen op het Kremlin werd aangeboden. De weigering om India, Pakistan. Indonesië en Birma toe te laten tot de Koreaanse vredesconfe rentie achtte Malenkof een aandui- Radio Peking meldt,1 dat er een aantal wijzigingen in dé regering van communistisch China zijn aange bracht. Het betreft 15 ministeriële en andere regeringsfuncties. Vervan gen zijn o.m. de minister van finan ciën en de secretaris-generaal van de regering. Te Hongkong zijn gewoonlijk be trouwbare waarnemers van mening, dat de wijzigingen in de samenstel ling van de Chinees-communistische regering zijn ingegeven door de wens, de regeringsleiding te ver sterken, het ministerie van finan ciën te reorganiseren en een goede uitvoering van het eerste, door de regering te Peking opgestelde vijf jarenplan te verzekeren. Het persbureau Nieuw China' heeft Zondag gemeld, dat de bijeen roeping van het volkscongres van geheel China wordt uitgesteld. Ook zullen de verkiezingen voor het con gres worden uitgesteld tot einde Ja nuari 1954. ding, dat de V.S. de wapenstilstands overeenkomst niet naar beste ver mogen willen nakomen. Integendeel, aldus de premier, zij willen Zuid-Korea handhaven als „miliatirè springplank". En het be wijs daarvoor zag hij in het pa. ge sloten AmerikaansZuid-Koreaanse defensiepact. Hij was er van overtuigd, dat Ko rea weldra ,,een volledige vrede" zou kennen. De wapenstilstand had aangetoond, dat de „vredelievende krachten alle internationale kwesties kunnen oplossen, wanneer zij maar eensgezind optreden". Het zou echter „onvergeeflijk zijn, als zij geen aandacht schonken aan de voornemens van de „reactie" voornemens die het Koreaanse be stand beogen te ondermijnen en de situatie in Azië en Pacific te vertroe belen." Britse veiligheidsdienst, die Maandag naar Zwitserland waren gereisd om een onderzoek in te stellen, zijn naar Engeland teruggekeerd, zo verluidt te Londen. In diplomatieke kringen maakt men hieruit op, dat het eerste deel van de naspeuringen voltooid is. De Engelse geheime dienst, die de overtuiging schijnt te hebben, dat mevr. MacLean is uitgeweken naar een der Oosteuropese landen, heeft zich in verbinding gesteld met de spionnen en tipgevers van de onder wereld op de grens tussen Oost en West, die voor geld mensen.in en uit Oost-Europa smokkelen en eveneens voor geld bereid zijn handel te drij ven in staats- en andere geheimen. De moeder van mevr. MacLean, mevr. Dunlbar, heeft haar woning in Genève, die zij een jaar lang met haar dochter had gedeeld, verlaten en is in Frankrijk „ondergedoken". Haar adres is alleen bekend aan de Franse contra-spionnage, die zelfs de politie-autoriteiten in Parijs niet in licht. Twee Engelse kranten, de „Daily Mail" en de „Daily Express" hebben beloningen uitgeloofd voor goede aanwijzingen de „Mail" 10.000 en de „Express" 2.000. Hij zou asyl wensen in de V.S. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken onderzocht gis teren de betrouwbaarheid van het bericht, als zou Beria, de voormalige chef van de Russische geheime poli tie. zich schuil houden in een neu traal land en asyl wensen in de Ver. Staten. Men stond zeer sceptisch tegen over dit sensationele nieuws, dat openbaar werd gemaakt door een krant in Californië. De krant noemde zich zelf de be- middelares tussen enerzijds de man die zich als Beria had voorgesteld, en anderzijds de subcommissie van onderzoek van de Senaat en de Amerikaanse geheime dienst. Het blad zei, het nieuws te kun nen geven als vrucht van eigen on derzoekingen naar communistische activiteiten in Latijns Amerika. Beria zou zich, in gezelschap van drie an dere communistische leiders, ver borgen houden in een zeer zuidelijk gelegen land. Joseph MacCarthy, voorzitter van de subcommissie van onderzoek van de Senaat, weigerde gisteren iets te zeggen over het nieuws, dat de ge moederen van vele hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten heèft ge schokt. Volgens het New Yorkse blad „Daily News" zou de subcommissie van onderzoek van MacCarthy wel bevestigd hebben, dat Beria en drie medewerkers zich in verbinding hebben gesteld met iemand van de commissie. Volgens de „Daily News" hebben een aantal Amerikanen tienduizen den dollars besteed voor ,,een fantas tische onderneming" om Beria naar de Ver. Staten te laten komen. Eén van hen zou Ryan, onafhankelijk candidaat voor het gouverneurschap van New Yersey zijn. Hij zou 50.000 dclJar voor de onderneming hebbèn verschaft. Een woordvoerder van de sub commissie van onderzoek had, vol gens het New Yorkse blad, beves tigd, dat Beria en drie van zijn me dewerkers drie maanden geleden uit Rusland waren ontsnapt. De sub commissie wilde niet zeggen, waar de vier Russen zich bevinden, om dat zij nog in gevaar zouden verke ren, aldus het blad. ook Uw adres De Brandstof-Centrak Kantoor en Magazijn van Speijkstraat 1a-a Tel. 21484 (Advertentie) In het dal van Panayia, 35 kilome ter ten Noorden van Paphos op Cy prus, worden 5.000 dorpsbewoners bedreigd door instorting van een wand van de berg Vouni-Panayia. Bij de aardbevingen, die onlangs dit gebied teisterden, zijn brede scheuren ontstaan in de bergwand en door de nog steeds aanhoudende aardschokken worden deze scheuren steeds breder. Op sommige plaatsen zijn zij reeds 40 centimeter breed. De bevolking, die reeds zwaar ge leden heeft bij de grote aardbevingen tien dagen geleden, leeft goeddeels in de open lucht en dorpshoofden heb ben de regering verzocht tot evacua tie over te gaan. Toen Sidi Mohammed Beu Arafa, de nieuwe Sultan van Marokko, te paard in processie op weg was naar de Toeranga Moskee in Rabat, op 11 September jl. pleegde Allal Ben Abdullah, een 28-jarige huisschilder uit Rabat, een aanslag op zijn leven. De moordenaar reed met zijn oude Ford in op het paard, waarop de Sultan was gezeten. Het paard brak een voorbeen en viel, de Sultan, die door het paard werd meegesleurd in de val, kon door zijn lijfgarde ongedeerd op de been worden geholpen. Een lid van de lijfgarde van de Sultan slaagde erin in de Ford te springen. Allal Ben Abdullah verwondde hem echter, door hem met zijn mes in de rug te steken. Toch gelukte het de lijfwacht, de moorde naar uit de auto te werken, een politieman in burger schoot hem dood. Foto 1: het lid van de lijfwacht springt in de auto, om de moordenaar, die zijn mes trekt, te overmeesteren. De man in het donkere pak, die naderbij komt, is de politieman, die de aanvaller uiteindelijk sal doden. Foto 2: de lijfwacht heft zijn vuist om Allal Ben Abdullah een slag in het gezicht te geven. De moordenaar tracht zich met zijn mes te verdedigen. Foto 3: de lijfwacht gooit de aanvaller uit de auto; de politieman is reeds dicht "genaderd. Foto 4: de politieman in burger richt zijn revolver op de moordenaar. Geheel Italië is dit weekeinde ge teisterd door stormen, wolkbreuken, onweer en overstromingen. Er wor den tien doden gemeld. De materiële schade moet in de millioenen lopen. Uit de Dolomieten komen berich ten over zware sneeuwval, de dalen in de Italiaanse Alpen meldden zware regens en hagelstormen. De havenwijken van Genua zijn over stroomd; het water staat op sommige plaatsen tot twee meter hoog. In een groot gedeelte van de stad ligt 't ver keer geheel stil. Ook telefoonverkeer is nagenoeg onmogelijk. Bij over stroomde begraafplaatsen zag men de doodkisten drijven; stalletjes, die op markten stonden, dreven de zee in; tonnen koffie en andere goederen, die in de vemen lagen opgeslagen, volg den dezelfde weg. De spoorverbin ding van Italië met Frankrijk langs de Rivièra is ernstig beschadigd door aardverschuivingen tusseh Ventimig- lia en Genua. In Florence heeft het verkeer uren stilgelegen ten gevolge van een wolk breuk. In de omliggende stadjes en dorpen was de brandweer van Flo rence nodig om de mensen uit hun ondergelopen woningen te redden. Tot Napels toe waren de telefoonver dingen gestoord. Ook aan de Franse Rivièra heeft men van het noodweer te lijden ge had. De brandweer van Nice moest tweeduizend maal uitrukken om on dergelopen kelders leeg te pompen. Vijf arbeiders zijn in een steen groeve te Aprilia bij Rome door een instorting om het leven gekomen. Men vreest, dat er nog meer arbei ders onder het gesteente bedolven liggen. Te Lumarzo bij Genua kwamen vier wegwerkers om het leven toen de hut, waarin zij schuilden, werd verpletterd door een aardverschui ving. Mig-jager landde bij Seoel Een Mig-jager, een straalvliegtuig van Russische makelij, is Maandag ochtend omstreeks half tien op een Zuid Koreaans vliegveld, 25 km. ten Westen van Seoel, geland. De com munistische piloot werd ondervraagd. Het opperbevel van de Ver. Naties heeft op 27 April een bedrag van 100.000 dollar aangeboden aan de eerste communistische piloot, die 'n Mig-15 of een andere in de Sovjet- Unie gebouwde straaljager, onbe schadigd in geallieerde handen brengt. Voor het gebouw van de V. N. in New York demonstreerde een groep Marokkanen met grote borden tegen het afzetten van de Sultan van Ma rokko, Sidi Mohammed ben Youssef. Enkele demonstranten. Op de ach tergrond het gebouw van de V. N. „Overblijfsel uit feodale tijd" Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft Zaterdag in een officieel communiqué verklaard, dat er geen regering van Andorra be staat. Het bevestigde daarmede het besluit van president Auriol om de betrekkingen met de kleine repu bliek in de Pyreneeën te verbreken. In het communiqué wordt Andorra, dat in 1790 zijn onafhankelijkheid verkreeg, een overblijfsel uit de feo dale tijd genoemd. Reeds lange tijd bestaat er een toestand van koude oorlog tussen Frankrijk en Andorra, :lie begonnen is toen Andorra Toe- temming weigerde voor oprichting an een tweede radiozender, die on der Frans toezicht zou werken, in concurrentie met de commerciële zen-' der van radio Andorra. In Juni jl. stelde Frankrijk als represaille paspoort- en visumbeper kingen in voor reizigers tussen beide landen. Dit betekende de genadeslag voor het winstgevende toeristenver keer in Andorra. Het aantal toeris ten daalde van 200.000 in 1952 tot naar schatting 15.000 dit jaar. De directe aanleiding tot het verbreken van de betrekkingen door Frankrijk is de weigering van Andorra om Franse burgers dezelfde rechten toe te staan als de burgers van Andorra in Frankrijk genieten en om de be lasting op importgoederen af te schaffen. Het staande leger van Andorra be staat uit zes politieagenten en het militieleger uit 200 burgers, die als zwaarste wapen over een geweer kunnen beschikken. Bidault aanvaardt uitnodiging Het Franse ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat minis ter Bidault het voorstel van dr. Aden auer heeft aanvaard tot een vergade ring over de Frans-Duitse betrekkin gen. II.H. WIJDINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op Zaterdag 19 en Zondag 20 September j.l. in de kapel van he* Theologicum de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De diaken-wijding aan: A. J. M. Brabander, A. G. M. v. d. Burg, W. van Egmond, F. F. M. J. v. d. Eerden, N M. C. Groot, C. N. M. de Groot, N. M. Grijpink, J. F. M. Hoes, E. C. Hoogervorst, A. H. G. Imbens, F. P. G. Jansen, H. J. G. de Jong, F. A. M. Keesen, H. J. Kollmer,, J. A. Kruu- nenberg, W. J. Kuttschütter, J. M. Lefeber, A. P. Olsthoorn, P. J. Pou- lyen, J. Th. Stam, J. G. M. Velthuyse, F. Verhoogt, J. H. S. Vos, G. W. M. de Wit. De kleinere wijdingen aan: P. R. 1 A. J, Aalsma, Th. A. M. v. d. Akker, C. H. M. Bense, C. J. Th. van Bockx- meer, P. J. A. Boogaards, H. J. M. Cocu, J. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Graaff, B. P. M. Hemelsoet, A. S. Heten, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker, Th. J. Kern- pers, J. C. van Klink, B. J. A. Kort- mann, C. B. Kouwenhoven. J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lam- mertink, J C. v. d. Linden, C. A. Paardekooper, W. F. M. Postma, J. C. van Roode, B. F. J. Rozestraten, W. C. Ruigrok, J. M. Schlatmann, N. A. M. v. d. Waart, J. H. Willems, G. H. W. Zaal. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, zal a.s. Zaterdag een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland, waar hij een instellen naar de grote woningnood, die op dit eiland heerst. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de Zeereerw. Heer A. F. C. van Noort, die Pastoor was te Heemstede (O.L.Vr. Hemel vaart). Tot Pastoor aldaar is benoemd, de Zeereerw. Heer H. A. J. Drost; tot Pastoor te Sohoorl, de Zeereerw. Heer J. B. van der Linden, die leraar was aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. HOE wordt het weer? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur. VEEL WIND Over het algemeen veel be wolking met enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust mogelijk nu en dan stormachti ge wind tussen Zuid en Zuid- West. Vrij koud weer. KATH. THUISFRONT MEE MET DE GRAND REPULSE. Geleerd door de ervaringen van vroegere buitenlandse oefeningen weet het bestuur van Katholiek Thuisfront, dat geen zaak zo bege renswaardig is als lectuur. Daarom heeft Katholiek Thuisfront enorme zendingen lectuur met de troepen naar Duitsland meegezonden, plus nog een 50.000 exemplaren van het Katholieke militaire blad Salvo. Voor de Zóndag, die in de manoeu vres valt, is een speciaal kerkboek je vervaardigd, dat tevens als herin nering aan de buitenlandse militaire trip bewaard kan blijven. Tijdens een receptie, die de zus ters Carmelitessen te Beek (Z.-Lim- burg) gisteren hielden bij gelegen heid van de officiële ingebruikname van een nieuwe vleugel, werd haar een enveloppe aangeboden, die 70 pet. der bouwkosten bevatte. 22 Sept.: zon op 6.25 en ondef 18.37. maan op 18.16 en onder 6.51 uur. Het weer in Europa De weerapporten van het KNMI van Maandagochtend 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. c STOCKHOLM mist. 16 OSLO mist. 13 KOPENHAGEN motregen. 14 AMSTERDAM zwaar bew. 17 EDINBURGH regen. 17 LONDEN regen. 19 LUXEMBURG mist. 16 PARIJS regen. 19 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE mist. 18 NICE licht bew. 25 GENEVE licht bew. 18 ZURICH mist. 16 LOCARNO onbewolkt. 16 BERLIJN nevel. 17 FRANKFORT nevel. 17 MUNCHEN onbewolkt. 18 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME licht bew. 24 Kor r e 11 j e Vrede past mensen; strijd wilde Ondergrondse jacht op Mevr. MacLean De jacht naar de vermiste mevr. MacLean en haar drie kinderen

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1