Pater Schins brengt de ring van gestorven gevangene naar ouders Amsterdam-Rotterdam dichter bij elkaar over „nieuwe lijn" Andere samenstelling van de jury, die corso beoordeelt? Twintig jaar geëist wegens vergiftiging van zijn vrouw OOTJE TEUR ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Korea-vrijwilligers, die de hitte van de strijd droegen, na zware reis weer in 't vaderland Gisteravond laat zetten op het sta tion te Roosendaal 183 Nederlandse Koreavrijwilligers, die in 1951 naar het strijdtoneel waren vertrokken, weer voet op vaderlandse bodem. Zij hadden een niet al te voorspoedige reis achter de rug, want het Franse troepentransportschip „Vietnam", waarmee zij de thuisreis tot Marseil le hadden gemaakt, kreeg in de Golf van Saigon driemaal achtereen ma chinepech en bovendien verliep de debarkatie in Marseille niet zonder stoornissen, zodat het gezelschap in plaats van Woensdag eerst gisteren in Roosendaal aankwam en op de laatste dag werd het uur van aan komst van twee uur namiddag ver schoven tot gisteravond goed negen uur. Sommige gelukkigen konden nog de reis naar huis voortzetten. De vrijwilligers hebben een harde tijd achter de rug. Zij hebben con tact gehad met de Chinezen in de laatste lijn van de zgn. ijzeren drie hoek. De verschrikkelijke artillerie bombardementen, welke zij daar te doorstaan hebben, zullen zij hun le ven lang niet vergeten. Zij begroe ven tussen de heuvels van Korea zes kameraden en lieten 37 gewonden achter. Een deel van deze zieken keert per vliegtuig naar Nederland terug. De ring van Lamberti. De groep die gisteravond terug keerde, was vergezeld van aalmoe zenier majoor S. Schins C.S.S.P., die een zware taak uit Korea heeft mee gebracht. Pater Schins heeft ergens in zijn bagage een gouden ring, die heeft toebehoord aan de vrijwilliger Lamberti uit Maastricht, en hij zal die ring aan de ouders van Lamber ti moeten brengen als laatste aan denken aan hun zoon, die onder bij zonder tragische omstandigheden het leven heeft gelaten. Pater Schins kreeg die ring van een Franse vrij williger, die na de wapenstilstand in contact met hem kwam. De dood van een vrijwilliger. De Franse soldaat was samen met Lamberti in Mei 1952 bij Insum ge vangen genomen door de Chinezen en opgesloten in een kamp Op een nacht zagen beide mannen de kans schoon om te vluchten. Zij zouden trachten de linies van de Verenigde Naties te bereiken en hadden daar toe een uitgebreid plan opgesteld, maar zij waren te optimistisch ge weest. Hun tocht naar de vrijheid werd een barre tocht van dagen en weken. Zij sliepen overdag en trok ken 's nacht door bossen en over af gelegen wegen zuidwaarts. Zij door waadden rivieren en zij zouden het gehaald hebben als de voedselvoor ziening, waarover zij optimistisch ge dacht hadden, niet een volkomen mislukking was geworden. Tenslot- HET FORDJE van de olieman, zonder motor „Kom", dacht een Hilversummer gistermorgen, „laat ik eens een be zoekje brengen aan de beroemde Utrechtse auto-markt, waar je auto's kunt krijgen vanaf het eerste model Ford tot de Rolls Roys van het vorig jaar". Nu ging de belangstelling van de kooplustige Hilversummer eerder in de richting van de eerste creatie van Henri Ford, dan naar het glimmende wonder van het vorig jaar, want hij wilde alleen maar iets hebben, als het een echt koopje was. Nadat hij 'n uurtje ijverig gespeurd had, dreigde hij zijn zin te krijgen, want hij kreeg een heel aardig uit ziend karretje aangeboden voor f 225. „Het lijkt me sterk", zo dacht de Hilversummer, „als ik me hier aan bekoop en nadat de verkoper nog de verbluffende eigenschappen van het wagentje had opgesomd, werd de koop gesloten. De gelukkige koper ging verge noegd in zijn nieuwe aanwinst zitten en zat juist te bedenken hoe ver baasd zijn vrouw wel zou kijken, wanneer hij zo maar met een auto thuiskwam, toen hij vanuit de wolken naar de nuchtere aarde terugrolde, omdat de auto niet wilde starten. Er kwam zelfs in het geheel geen gelujd van onder de motorkap, het geen niet zo heel erg verwonderlijk was, want toen de nieuwe bezitter de kap optilde, bleek de motor spoor loos verdwenen te zijn. Ook de verkoper was verdwenen, maar deze was met behulp van de po litie weer spoedig opgespoord. Het geld werd in beslag genomen, maar de man1 kon niet gearresteerd worden, omdat het nog helemaal niet uitge maakt is, of een auto zonder motor een „verborgen gebrek" heeft. Dit zal de rechter moeten uitma ken. Het is thans definitief, dat de N.V. Technochemie een bedrijf zal op richten te Rucphen. Het zal een springstoffenbedrijf zijn, dat werk zal gaan verschaffen aan vijfhon derd arbeiders en dat op een heide- perceel. Ongeveer twee kilometer buiten de bebouwde kom van Rucphen zal worden opgericht. De N.V. Technochemie wordt ge leid door buitenlanders, die met niet-Nederlands kapitaal deze fa briek oprichten. De gemeenteraad van Rucphen heeft een aantal grond- verkopen goedgekeurd. Niets staat de vestiging nu nog in de weg. tte hebben zij zich, volkomen uitge put, opnieuw bij de Chinezen ge meld. Zy werden in een barak op gesloten en daar is Lamberti aan dy senterie gestorven. De Franse soldaat stond hem bij in zijn laatste ogen blikken en Lamberti gaf hem zijn ring. „Geef hem aan een Nederlander en vraag of hij dit aandenken aan mijn ouders wil brengen", zei hij nog. Weinige uren later stierf Lam berti. De ring kwam terecht bij pa ter Schins, die met zachte stem dit verhaal vertelt en zich belast voelt met een bijzonder zware taak. Margarine 1 ct. duurder Van Maandag af wordt de mar- garineprijs met 1 cent per half pond verhoogd. Deze prijsstijging is het gevolg van een onderling besluit van de margarinefabrikanten. Deze prijsverhoging betekent het einde van de margarine-oorlog. De fabrikanten hebben nu de strijdbijl begraven en de consument betaalt, als men het zo noemen wil, het ge lag. Verleden jaar werd reeds ge tracht een eind aan het marktcon- flict te maken, maar de producenten konden het niet eens worden. De strijd werd in al zijn bitterheid voortgezet, met het gevolg, dat er zware verliezen werden geleden. Om de geleden verliezen goed te maken zijn de fabrikanten overeen gekomen, de prijs voor de verschil lende margarinecsoorten met 1 cent Iper pakje te verhogen. De op 4 October ingaande winter- dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen geeft belangrijke wijzi gingen voor Rotterdam. Voorts zal de insteUing van een uurdienst Amster damRotterdam over de „nieuwe lijn" via Gouda ontlasting geven op de „oude lijn" via HaarlemDen Haag. Verder zullen in Friesland en Noord-Holland meer Diesel-electri- sche treinstellen gaan rijden. De winterdienstregeling brengt voor de stad Rotterdam de sluiting van het Maasstation, de opening van een nieuw station-Noord en een wij ziging van de stationsnamen Rotter dam Delftse Poort in Rotterdam Cen traal Station en Rotterdam Fejjen- oord in Rotterdam-Zuid. Op de plaats van de voormalige halte Hillegersberg is een nieuw sta tion gebouwd, dat de naam Rotter dam-Noord zal dragen. Aan dit sta tion zullen stoppen: alle D-treinen naar en van Hoek van Holland, de lange-afstandstreinen naar en van het Oosten en Noorden, de express- treinen naar en van Rotterdam, als mede de op de overige expresstrei- nen naar en van Den Haag te Gouda aansluitende pendel-treinen Gouda Rotterdam v.v., en de treinen van de nieuwe uurdienst RotterdamAm sterdam v.v. via Gouda en Woerden. Zestien treinen. Ter ontlasting van het verkeer op de „oude lijn" AmsterdamHaar lem—Den Haag—Rotterdam zijn en- Gemeente Kessel kocht kasteelruïne De raad van Kessel heeft met al gemene stemmen besloten om over te gaan tot aankoop van de onroe rende goederen van de Zusters der Goddelijke Voorzienigheid te Kessel. Deze omvatten: bijzondere lagere meisjesschool, bijgebouwen van het klooster, een boerderij met 3 ha. bouwland, twee woningen en de im posante ruïne van het kasteel de Ke- verberg. Dit kasteel was met dat van Leiden het enige in Nederland van het zogenaamde ronde burchttype. De zusters hadden er een internaat van schipperskinderen in gevestigd, aan wie onderwijs werd gegeven. In 1944 werd het kasteel zwaar ondermijnd en bij de aftocht door de Duitsers opgeblazen. Of het kasteel nog te restaureren valt is nog altijd niet uitgemaakt. Mocht het oordeel positief uitvallen, dan zal slecht subsidie voor restau ratie kunnen worden aangetrokken als een nuttige bestemming voor het gebouw gevonden wordt. De eigen dommen van de zusters, die uit Kes sel vertrekken, zijn door de gemeen te voor totaal 77.000 aangekocht. COMMISSARIS VOOR DE EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman is Vrijdag middag per vliegtuig van Schiphol naar Afrika vertrokken. Hij wenst zich in Rhodesia en de Unie van Zuid-Afrika persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstan digheden waarin de naar deze delen van de wereld geëmigreerde Neder landers zich bevinden. Bovendien hoopt hij met de autoriteiten in Zuid- Afrika van gedachten te kunnen wis selen over de emigratieproblemen. In Rhodesia werken op het ogen blik 197 Nederlandse arbeiders aan de uitbreiding van het spoorwegnet al daar. Andere Nederlandse immigran ten heeft dit land nog niet. Naar de Unie van Zuid-Afrika trekken onze landgenoten reeds jarenlang. Het vo rige jaar waren het er ruim 4000. Ir. Haveman verwacht, dat dit jaar een zelfde aantal Zuid-Afrika als hun tweede vaderland zal kiezen. Deze studiereis van de Nederlandse commissaris voor de emigratie zal circa zes weken duren, zodat men hem begin November weer op Schip hol terug kan verwachten. HET FAILISSEMENT VAN DE OUDEWATERSE BANK. De commissie in het faillissement van de Oudewaterse Bank zal Maan dagavond een vergadering houden in de zaal van het gebouw „Oudewater Vooruit". Deze vergadering is belegd als ge volg van de arrestatie door de Goud se politie van Van L. te Gouda, pen ningmeester van de „Stichting Gedu peerden Oudewaterse Bank". kele maatregelen genomen, waarvan die tot instelling van een uurdienst over de „nieuwe lijn" Amsterdam WoerdenGoudaRotterdam wel de belangrijkste is. Langs deze route zal men in 62 minuten van Amsterdam C.S. naar Rotterdam C.S. kunnen rei zen en in 64 minuten in tegengestel de richting. Op één uitzondering in de ochtenduren na, vertrekken deze treinen op 24 minuten na het hele uur van Rotterdam C.S. en om 13 mi nuten na het hele uur van Amster dam-Noord, Gouda, Woerden, Anv sterdam-Amstel en Amsterdam-M.P. In totaal rijden er op werkdagen tus sen 7 en 22 uur 16 treinen in beide richtingen over de „nieuwe lijn". Schilders, beeldhouwers en dichters gevraagd Wie de laatste tijd in de Bollen streek zo nu en dan eens achter de corso-coulissen duikt, hoort enkele opmerkelijke geruchten. En die ge ruchten betreffen dan de samenstel ling van de Corso-jury. Niet dat men ook maar één kwaad woord over de heren spreekt, die tot nu toe in die jury hebben gezeten. M^ar men vraagt zich toch wel af, of net wen selijk is in de toekomst uitsluitend bloemsierkunstenaars te. laten beoor delen of een praalwagen al dan niet voor de eerste en de ereprijs in aan merking komt. Want, zo zegt men, het peil der corsowagens is de laatste jaren zo enorm hoog geworden, dat een één zijdig georiënteerde jury als nu, haar taak niet meer aan kan! Laat men nu de waarheid van de ze laatste opmerking rustig in het midden laten. Maar men kan toch niet ontkennen, dat de samenstelling der huidige jury inderdaad eenzijdig was. En daarom valt het te begrij pen-, dat er momenteel stemmen op gaan om hierin wat meer variatie te brengen. Men meent niet ten onrech te, dat het geen kwaad zou kunnen, als men bijvoorbeeld twee kunstschil ders in de jury haalde, om de kleuren te beoordelen. Verder zou men er ook een paar beeldhouwers aan toege voegd willen zien, die de wagens be- kéken op de vorm. En tevens: een paar dichter-schrijvers, die de „ver beelding" van een wagen naar waar de kunnen schatten. Dat laatste is ook nodig, zo zegt men U. Het is dit jaar namelijk voorgekomen, dat een wégen vermoedelijk minder punten heeft gekregen dan verdiend waren, omdat de jury toevallig een bepaalde figuur in een uitbeelding niet kon begrijpen. Erfelijke belasting Gisteren heeft de rechtbank te Dordrecht het tweede gedeelte be handeld van de zaak tegen de 30-ja- rige Goudse gemeente-opzichter, die beschuldigd wordt zijn 23-jarige vrouw in April jl. door vergiftiging om het leven te hebben gebracht Nadat zoals wij gisteren reeds bericht hebben de eerste dag de bewijzen tegen verdachte zich had den opgestapeld kwam gisteren eerst de psychiater aan het woord. Volkomen toerekeningsvatbaar. Deze verklaarde, dat verdachte alhoewel erfelijk belast volkomen toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Hij is het kind van ouders, die een zeer groot leeftijdsverschil hadden zijn vader was 47 jaar toen deze met zijn 16-jarige moeder trouwde en hiervan heeft het ka rakter van de man weloverwogen koud, wellustig en sadistisch de gevolgen ondervonden. De psychiater was echter van me ning, dat verdachte voldoende intel lect bezit, om deze ongunstige aan leg te kunnen corrigeren, dit heeft hij niet Hardnekkige ontkenning. Verdachte-zelf bleef ook nu weer volmaakt kalm; hij ontkende nog maals met klem zijn eerste vrouw vermoord te hebben en voegde hier nog aan toe niet te begrijpen, wie de moordenaar zou kunnen zijn, daar zijn vrouw zover hij wist geen vijanden had. De Officier van Justitie zeide in het requisitoir, dat hierna volgde, dat de rechtbank hier voor een uiterst moeilijk geval staat, omdat men slechts over aanwijzingen be schikt en niet over directe bewij zen. Van groot belang achtte de officier echter de verklaring van de drogist, die zich, toen de zaak aan het licht kwam, herinnerde, dat ver dachte bij hem arsenicum gekocht had. „Schuldig". De officier overwoog verder, dat er uit al de getuigenverklaringen geen enkel punt naar voren was gekomen, waarvan men zou kun nen zeggen: „Als dit waar is, kan hij de moord niet gepleegd heb ben". Dan ging de openbare aanklager de gehele geschiedenis nog eens na; hoe verdachte tijdens afwezig heid van zijn eerste vrouw rela ties had aangeknoopt met het Goudse meisje; hoe hij bevreesd voor ontdekking koel een plan be raamd heeft om zijn eerste vrouw uit de weg te ruimen; hoe hij ten slotte nadat zijn toeleg tot twee- ,maal toe mislukt was omdat hij Kennelijk een te kleine dosis ver gift had toegedeind de derde keer de ongelukkige vrouw een dodelijke dosis arsenicum heeft la ten innemen. „Deze gruwelijke misdaad", al dus de officier, „is in verband te brengen met de aanleg van de ver dachte, die hij echter met zijn in tellect had kunnen beteugelen". Op grond van de wel zeer sterke aanwijzingen, acht de officier de man schuldig aan moord op zijn van verdachte niet bijster veel sym pathie zal kunnen oogsten, maar wees er op, dat dit geen gewicht in de schaal van het recht mag leggen. Pleiter meende verschillende onge rijmdheden in het betoog van de of ficier te kunnen aanstippen en vond het o.m. erg onwaarschijnlijk, dat verdachte bij het kopen van het ver gift, zo hij van plan was, daarmede zijn vrouw te vermoorden, zijn vol ledige naam genoemd zou hebben. Tenslotte besloot de rechtbank over 14 dagen uitspraak te doen. En hierbij denkt men kennelijk aan' de flamingo in de Zonnegod-wa gen van de fa. Zonneveld Philippo pit SassenheimImmers: toen er. i- ge maanden geleden in het Hillegom- se „Treslong" een avond was belegd door het Comité Bloemencorso Bol lenstreek, gaf de jury, die geheel aan wezig was, een critische beschouwing op de gemaakte wagens. En daarbij kwam ook de hierboven genoemde Helios-wagen ter sprake. Men zei toen, dat men niet had kunnen be- grijpen, wat die vogel daar nu eigen lijk te maken had. De jury wist dus niet, dat de flamingo in deze mytho logie er wel degelijk bij betrokken is Men wil het niet alleen bij bloemsierkunstenaars, kunstschilders, beelhouwers en dichter-schrijvers la ten, maar ook een paar leken in de jury zetten. En ook dat laatste valt toe te juichen. Immers: het is tot nuj toe zo geweest, dat alleen de wagens die in de ogen der vakmensen je-van- I hét waren, met de erepalmen gingen strijken, maar men heeft zich nim mer afgevraagd wa t de grote massa nu eigenlijk het mooiste vond. Dat alles hoort men nu achter de corso-coulissen. En als men vraagt, hoe zij zich de beoordeling der wa gens indenken, dan wil men dit ge woon als volgt doen: men drukt zo wel de schilders, de beeldhouwers, de leken, de bloemsierkunstenaars en de schrijvers een lijst in de hand. En men laat ze afzonderlijk, de dichters bij de dichters en de schilders bij de schilders, de wagens langs gaan en een puntenwaardering geven. Als men klaar is, worden de lijsten naast elkaar gelegd en de wagen die de meeste punten heeft gekregen, wint zowel de eerste als de ere-prijs. Misschien dat dit alles in de prak tijk niet zo eenvoudig zal blijken en misschien dat men ook op deze ma- nièr de ideale jury nog niet formeert. Maar het kon toch wel eens gebeu ren, dat de jury, die het grote bol- lencorso beoordeelt, er dit voorjaar anders uit zal zien, dan de laatste ja ren- het geval was. BABY GESTIKT. Donderdag is in Apeldóorn een ruim drie en een halve maand oude baby in de kinderwagen gestikt. De moeder deed deze ontdekking, toen zij enige tijd nadat zij het kindje had verzorgd, ging controleren of het nog goed lag. De baby was met het hoofdje tussen het kussentje en de wagenrand terecht gekomen, doordat het zich dwars in de wagen- had ge werkt. KONINGIN JULIANA OPENT SURINAME-TENTOONSTELLING. De opening van de tentoonstelling ever Suriname op 26 September a.s. in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam zal niet zoals aanvankelijk vastgesteld om drie uur, doch om twee uur door H. M. de Ko ningin worden geopend. Zoals bekend zal deze expositie gewijd zijn aan Su- riname's historie, landbouw, visserij, veeteelt, bevolking, mijnbouw, scheep-'en luchtvaart, alsmede aan« de economie en de welvaartsplannen van dit land. Goudader in de Waal Een knaapje van ongeveer tien jaar, die met zijn tijd geen raad wist, was te Nijmegen langs de Waaloever een kuiltje aan het graven, in de hoop, daar wat oud ijzer aan .te treffen. Deze jonge delver kwam inderdaad een paar brokjes oud ijzer tegen, maar plotseling zag hij iets schitteren in het zanu Hij groef het op en voordat hij kans had om te constateren, dat het ten gouden tientje was, legde hij een hele berg van deze gouden muntjes bloot. Hij vulde er allebei zijn broekzakken mee en rende naar. huis om zijn moeder deze goudmijn te laten bewonderen. Deze vond het echter een beetje te veel van net goede en nam haar zoontje mee naar de politie, die momenteel een onderzoek instelt, wie de munstukken daar begraven kan hebben. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een oorlogserfenis. in de leeuwenkuil In Groningen treedt op het ogen blik het circus Althoff op. De senaat van het Groningse studentencorps „Vindicat atque polit" heeft in vol ornaat een bezoek aan dit circus ge bracht. De cavalerie van het circus haalde de senaat af en met twee senaatsrij tuigen trok men de piste binnen, waar Groningens trots, het muziek corps van de P.T.T., het „Io vivat" aanhief. De senaat woonde de hele voor stelling bij en bood traditiegetrouw een levend dier aan, ditmaal een pa relhoen. Een journalist en een reporter van de regionale omroep noord presteer den het tijdens de voorstelling sa men met de dompteur Roland Prin en de directeur van het circus, Frans Althoff, de leeuwenkooi binnen te gaan. Milde straf voor oproerkraaiers Eergisteren zijn de 18 oproer kraaiers uit Beerta en Finsterwolde, die vorig jaar de rust in het raadhuis verstoord hadden en deswege door de Groninger rechtbank tot 6 weken ge vangenisstraf veroordeeld waren, door het gerechtshof in Leeuwarden in Hoger Beroep veroordeeld tot ieder 8 dagen gevangenisstraf. Zoals men zich zal herinneren wa- L. JAMIN. f De heer L. Jamin, oudste directeur van de N.V. C. Jamin is gisternacht te Rotterdam in de onderdom van 71 jaar overleden. Meer dan vijftig jaar heeft de heer L. Jamin, die een zoon was van de oprichter van het bedrijf, zijn werkkracht aan de zaak gegeven en meegeholpen aan de verdere uitbrei ding daarvan. De teraardebestelling is Maandag om -11.30 uur op de R.K. begraaf plaats aan de Nieuwe Crooswijkse- weg te Rotterdam. NIEUWE ZETEL VAN DE CENTRALE RAIFFEISENBANK. Door het bestuur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht is onder hands aanbesteed het bouwen van een nieuw bankgebouw aan de St. Jacobs straat te Utrecht. Het is ontworpen door de architecten ir. J. M. Leeu wenberg te Utrecht, H. A. Pothoven en ir. G. Pothoven te Amersfoort. Het wordt de zetel van de centrale bank voor de 750 boerenleenbanken in Ne derland en zal op het gebouw van de Rotterdamse Bank te Rotterdam na het grootste bankgebouw worden, dat na de oorlog is tot stand gekomen. Het wordt gebouwd in het centrum van Utrecht, aan de doorbraak in de onmiddellijke nabijheid van het Vre- denburg. ZWARE STRAF VOOR HET VERZWIJGEN VAN INKOMEN Voor de Roermondse Rechtbank is tegen een Venlose fabrikant 6 we ken gevangenisstraf geëist wegens ren deze achttien mensen naar het het verzwijgen van inkomen voor de vrouw en eiste een gevangenisstraf gemeentehuis van Finsterwolde van 20 jaren. „Niet sympathiek". De verdediger, die hierop het v/oord kreeg, gaf toe, dat het leven raadhuis van Beerta getrokken om daar een steunregeling veranderd te krijgen, hetwelk buiten de macht van B. en W. lag. Tijdens een raadszitting begonnen zij vanaf de publieke tribune de ver gadering te verstoren en nadat de burgemeester de ontruiming gelast had,, verzetten zij zich tegen de orde bewakers. Twee van hen hoorden gisteren nog een week extra eisen, omdat zij het ren binnengedrongen. Een van dezen, die tevens terecht moest staan wegens belediging van het openbaar gezag, werd op dit punt vrijgesproken wegens gebrek aan be wijs. inkomstenbelasting over de jaren 19461950. In totaal waren f 100.000 niet in de administratie verantwoord. Verdachte bekende onjuiste aangif te te hebben gedaan. Als motief gaf hij op, dat hij rond 110.000 oorlogs schade zou hebben geleden, waarvan hij nog bijna niets uitgekeerd had gekregen. Bovendien zou hij geplun derd zijn, toen hij na de bevrijding in Duitsland vertoefde en men ten on rechte meende, dat hij omgekomen was. De Officier van Justitie achtte de tenlastelegging bewezen en reke ning houdend met het extra belas tingbedrag van ca. f 25.000 dat ver dachte nog boven de achterstallige 61.000 moet betalen vorderde hij zes weken gevangenisstraf. Verificatievergadering van Avifauna Onder presidium van de rechter commissaris mr. U. W. H. Stheeman man is gisterochtend, gelijk wij reeds in het kort meldden, in het paleis van Justitie te Amsterdam de verificatie vergadering gehouden van de credi teuren van Avifauna. Als raadsman van de heer G. van den Brink, directeur van de N.V. Britimij, die het vogelpark exploi teerde, las mr. W W. J. Russel een nieuw voorstel voor, dat enkele da gen geleden reeds is voorgelegd aan de erditeuren. Het voorstel behelst een accoord, dat gesloten zou moeten worden tus sen de N.V. Britimij en de crediteu- ren, als gevolg waarvan het faillisse- men op verzoek der crediteuren zou moeten worden opgeheven. De heer Van den Brink stelt daar echter tegenover, dat de bestaande vorderingen (in totaal ruim 700.000) voor 100 procent zullen worden vol daan. Naar bekend is Avifauna in middels voor 400.000 aan de ge meente Alphen verkocht. De overige schulden zullen worden betaald uit de winsten, die de hoedenzaken van mevr. Van den Brink afwerpen. Vol gens de curatoren in het faillissement bedragen die winsten circa 100.000 tot 150.000 per jaar. In het ontwerp-accoord wordt thans voorgesteld hierin geen wijzi ging te brengen. Aangezien bij ophef fing van het faillissement curatoren geen toezicht op de gang van zaken meer kunnen uitoefenen, wordt voor gesteld. dat de heer Van den Brink za?. a^reden als directeur der Briti mij. Deze N.V. zal dan twee andere directeuren krijgen: een aan te wij zen door de crediteuren zelf en een door de N.V. Britimij. Maison van den Brink C.V. (de hoedenzaken) zal overgaan tot exploitatie van een nieuw op te richten hoedenbedriif te Rot terdam, welke mogelijkheid, ten ge volge van invloed van derden, by continuering van het faillissement is uitgesloen. De heer Van den Brink hoopt, dat de crediteuren dit accoord zullen aannemen, omdat bij de opening van nog een nieuwe hoedenzaak meer winsten beschikbaar zullen komen voor de aflossing der schulden. Bo vendien zou het aan de curatoren uit te keren salaris vervallen. Ter vergadering gisterochtend vroeg de meerderheid der aanwezige crediteuren uitstel van bespreking van het voorstel, zodat de vergade ring werd geschorst. Zij zal worden voortgezet op 9 October a.s. des mor gens om 9 uur in het paleis van Justi tie te Amsterdam. De „konijnenpest" Amsterdam is gisteren ten strijde getrokken Wacht U voor insecten Te Amsterdam is gisteravond een begin gemaakt met de inenting van konijnen tegen de zo gevreesde ko nijnenziekte, myxomatose. Voor het winkelpand in de Albert Cuypstraat van de voorzitter der pluimvee- en konijnenfokvereniging „Ornis", stond een groot aantal die renliefhebbers met hun konijnen. De eerste, die precies om acht uur z'n maar liefst tien dieren aan de injec tienaald van de Amsterdamse dieren arts toevertrouwde was de negen jaar oude Leo Maas uit de Quellijnstraat. Hij had voor deze bijzondere gele genheid zijn vader meegebracht, die een waakzaam oog hield op kind en dieren. Na de injectie verlopen er vijf da gen voor een dier geheel immuun is, en de immuniteit duurt ongeveer acht maanden. Andere knaagdieren zijn niet vatboor voor de moxymatose. Ook de andere centraal gelegen plaatsen zal te Amsterdam de inen ting geschieden. Konijnenhouders wordt aangeraden hun hokken zeer goed schoon te houden en bovendien te bespuiten met een insectendodend middel. Juist insecten blijken de gevaarlij ker. overbrengers van de gevreesde ziekte te zijn. In Bilthoven is bij de hoenders van de kippenhouder S. pseudo vogel pest geconstateerd. De kippenstapel, omvattende 380 dieren, is onmiddel lijk afgemaakt. P.T.T.-AMBTENARES GEARRESTEERD. Verdacht van het plegen van frau de is een vrouwelijke employé van het PTT-kantoor te Heumen gear resteerd. Zij was reeds verscheidene jaren in dienst van de PTT. De recherche heeft de zaak nog in onderzoek. Het is gebleken, dat de fraude moeilijk bij de regelmatige controle aan het licht kon worden gebracht. De verdenkingen tegen de ambtenares zijn ontstaan door klachten van de zijde van het pu bliek, vooral van hen die een giro hebben.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6