TALEN Leidato kan volgende keer voor de gehele middenstand iets betekenen Nieuwe plannen liggen klaar 30.000ste bezoekster werd in calèche door de stad gereden „St. Christoffel" verdiepte zich in kwesties rond arbeidsloon „Bloemlust" krijgt een ideale showruimte in HBG-gebouw ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT eerste blad pagina 2 EN NU SAMENWERKING! Het klaterend applaus, dat gister avond in de Stadsgehoorzaal opklonk toen bekend gemaakt werd, dat de 30.000ste bezoeker (ster) de Leidato- drempel overschreden had, gold niet alleen zelfs niet in de eerste plaats de gelukkige, die een klein fortuintje in de schoot geworpen kreeg, maar vooral het Leidato-co- mité en de deelnemende midden standers, die samen tot dit grote succes gekomen zijn. Voor zover wij ons herinneren, heeft geen Leids© tentoonstelling na de oorlog het cij fer 30.000 kunnen halen. Dat de Lei dato het wel gekund heeft, nadat ve len deze tentoonstelling een fiasco voorspeld hadden, is meer waard dan het hartelijkste applaus van een opgetogen publiek. Dat is een ern stige overweging waard welke con sequenties er aan deze zo buitenge woon goed geslaagde middenstands tentoonstelling verbonden moeten worden. Onwillekeurig dringt zich een ver gelijking op met de twee Braderies, die Leiden in September 1952 en Mei 1953 heeft gehad. De Braderie-bezoe kers waren met te tellen, maar mo gen zeker op vele tienduizenden ge schat worden. Belangstelling was er dus wel. Maar konden de meeste deel nemers na afloop zeggen, dat de Braderie hun winst had opgeleverd door een flinke verkoop of door re clame? De antwoorden waren ver schillend, maar over het algemeen was men het er over eens, dat de suc cessen niet daverend genoemd moch ten worden. Op de Leidato echter hoort men alleen maar enthousiaste geluiden van de deelnemers, die Don derdagavond het comité zo spontaan gehuldigd hebben. Zo bezjen, zou men dus geneigd zijn aan een Lei dato de voorkeur te geven boven een Braderie. En „Leiden" Leeft". Maar er is meer. Terecht is hier en daar de opmerking gemaakt, dat de organisatie van een dergelijk eve nement niet uitsluitend in handen van belanghebbenden gelegd moet wor den, al was het alleen maar uit het oogpunt vén concurrentie. Leiden heelt immers een actiecomité „Lei den Leeft" met een niet-belangheb- bende voorzitter en secretaris. Had het r:iet op de weg van dit comité ge legen deze Leidato te organiseren, zij het dan vanzelfsprekend met me dewerking van belanghebbenden uit de middenstand en vertegenwoordi gers van de Leidse. Middenstandscen trale? We menen trouwens te weten, dat „Leiden Leeft" na afloop van de laatste Braderie met dergelijke plan nen rondliep. Zeker, er is overleg geweest met „Leiden Leeft". Of dat overleg ge lukkig is geweest en tot wederzijds goede resultaten heeft geleid, menen we echter te mogen betwijfelen. Het „Herwonnen Levenskracht" zoekt nieuwe donateurs Minstens 1.000 in Leiden Op 5 November a.s. is er feest in „Herwonnen Levenskracht",, in ver band met het 40-jarig bestaan. Er is reeds een feestcomité gevormd, dat zich ten doel stelt het hoofdbestuur een feestgeschenk aan te bieden, dat bijna vanzelfsprekend! zal be staan uit een groot aantal nieuwe donateurs. Hoe groot dat aantal moet zijn? Men spreekt over 100.000, het geen betekent dat Leiden er 1.000 moet leveren! Dat kan. Het kunnen er zelfs meer zijn, maar dan moet iedereen mee doen; niet alleen de ouders, maar ook de grote zonen en dochters. Iedereen weet zo lanzamerhand wel wat „Herwonnen Levenskracht" is: de K.A.B.-instelling die zich bezig houdt met de t.b.c.-bestrijding. Dank zij de vele kleine bedragen van tien duizenden donateurs heeft „H. L." het prachtige sanatorium Berg en Bosch kunnen bouwen, het meest mo derne sanatorium van Europa, dat tereoht de bewondering van vele bui tenlandse deskundigen heeft. Wanneer er straks 100.000 nieuwe donateurs zijn, die allemaal een kwartje in de maand betalen, kan het hoofdbestuur een aanvang ma ken met een nieuwe taak. Het wil namelijk niet blijven bij de t.b.c.-be- strijding, maar ook de rheuma-be- strijding ter hand nemen. Dat is prachtig, maar het kost schatten geld. Vandaar de roep om nieuwe donateurs, minstens 100.000, waar van er minstens 1.000 uit Leiden! Daarnaast houdt „H. L." zich be zig met de uitzending van rustbe- hoevende moeders en mannen, de verzorging van aan suikerziekte lij dende kinderen, enz. En dat allemaal van de kwartjes, die de donateurs bijeenbrengen. Een prachtig werk! Dezer dagen hebben alle leden van de Leidse K.A.B. via hun vakbonden een folder thuis gekregen. Zij behoe ven die alleen maar even in te vul len en te bezorgen bij de secretaris, de heer J. Verhoeven, Gasstraat 56. Er kunnen meerdere namen op één folder geschreven worden; wie geen folder heeft, kan ook een brief kaartje sturen. Aangezien de actie op 23 October sluit, verzoekt het Leidse bestuur de nieuwe donateurs zo spoedig mo gelijk hun folders in te sturen. is met nodig de oorzaak hiervan in het licht te stellen. We mogen vol staan met vast te stellen, dat enige actieve middenstanders wat hun volste recht is de koppen bij elkaar gestoken hebben en tot een plan ge komen zijn, dat voortreffelijk is uit gevoerd. Weliswaar heeft de L. M. C. een secretaris ann het Leidato-comité toegevoegd, maar „Leiden Leeft" is er buiten gebleven. In breder verband Waar wij er echter van overtuigd zijn, dat een middenstander minstens evenveel succes zal boeken wanneer hij samen met zijn standgenoten tracht de welvaart van de gehele middenstand te verhogen als wan neer hy alleen of met enkelen iets op touw gaat zetten, geloven wij, dat er voor de initiatief-nemers van de Leidato geen enkel bezwaar is om in breder verband, dus met volledige inschakeling van „Leiden Leeft" en de L. M. C., te gaan bespreken hoe het succes van de Leidato ook voor de toekomst vruchten kan afwerpen. Voor „Leiden Leeft" moet dit con tact bijzonder aantrekkelijk zijn, om dat de Leidato-heren toch wel dege lijk bewezen hebben, dat hun gezon de ideeën levensvatbaarheid bezit ten. Voor de Leidato zal het contact met „Leiden Leeft" en de L. M. C. een trefpunt zijn van practisch allen, die op een of andere wijze belang hebben bij bepaalde evenementen. Nieuwe plannen. Het deed ons daarom groot genoe gen uit de mond van de Leidato-he ren te vernemen, dat zij plannen heb ben om in het voorjaar 1954 een z.g. „Zweedse markt" te organiseren, er gens buiten in de stad. Gedacht wordt aan het Pieterskerkplein en omge ving. Deze Zweedse markt heeft de naam t?n spijt niet veel met een markt te maken, is dus geen braderie ,maar een expositie in de openlucht met talrijke attracties, o.a. een groot Zweeds muziekgezel schap Aangezien de Leidato dit plan in het voorjaar wil uitvoeren, zul^n speciaal woninginrichtingen e. d. bev drijven er belangstelling voor heb ben, evenals de sportzaken Mogelijk is dit alles te combineren met de Leidse Sportweek. Samenwerking. Bovendien bestaan er nu reeds plannen om in het najaar 1954 weer een Leidato te houden. De eerste in schrijvingen zijn nu reeds binnen! Voorop stelt het Leidato-comité, dat iedere middenstander, zonder uitzon dering, in de gelegenheid gesteld moet worden hieraan mee te doen. Daarom overweegt men thans een Leidato-fonds op te richten, waarvan de basis gevormd zal worden door het batig saldo, dat deze tentoonstelling heeft opgeleverd. Iedere middenstan der, die mee wil doen, zou dan aan dat fonds moeten bijdragen. Met nadruk verzekerden de Leida to-heren ons, dat zij niets liever zou den wensen dan samenwerking met „Leiden Leeft" en vanzelfsprekend ook met de L. M. C. om via deze or ganisatie alle Leidse middenstanders te bereiken. Zo kan deze eerste Leidato waarvan het risico geheel gedragen werd door drie initiatiefnemers het begin zijn van een nieuwe vorm van samenwerking tussen de Leidse middenstanders, met het doei de middenstand te activeren en de be volking van Leiden en omgeving iets te bieden, dat het zoals de afgelopen dagen hebben bewezen zeer op prijs blijkt te stellen. Om kwart over negen gisteravond meldde zich de 30.000ste bezoeker' (ster) aan de Stadsgehoorzaal. Weer kwam het Leidato-comité naar vo ren, weer sprak voorzitter A. Sanders hartelijke woorden en weer applau disseerde het publiek spontaan. Voor dat mver. J. C. KriekNoort, Raam straat 9, Leiden, en haar echtgnoot, want zij waren gelukkigen, het goed en wel beseften, zaten zij in een grote calèche en werden zij in triomf door de stad gereden, vooraf ge gaan door het jubilerende pijpers- corps „Kunst en Genoegen". Terug in de Stadsgehoorzaal ont ving het gelukkige echtpaar van de Leidato een enveloppe met 200 gul den aan waardebonnen. Daarna wer den er door de standhouders nog 15 enveloppen met waardebonnen aan geboden, terwijl mevr. Kriek bo vendien nog een volledige baby-uit zet kreeg, die binnenkort goed van pas zal komen. Ook het orkest van Eddy Christiani deed een duit in het zakje en speelde het lievelingsnum mer ven mevr. Kriek: De Papegaai. Tenslotte werden ook de 10.000e, 20.000e, 22.500e enn 25.000e bezoe kers, die in de afgelopen dagen reeds geschenken hadden ontvangen, op het podium geroepen en in de bloe men gezet. Namens hen dankte dr. Van der Meulen het Leidato-comité voor hun vele prachtige geschenken. Toen om elf uur de deur voor het laatst gesloten werd, hadden 31.116 personen de Leidato bezocht. Onmid dellijk werd er begonnen aan de af braak, want Zaterdagmiddag om 12 uur mocht er niets meer van te zien zijn. Doktersdienst. A.s. Zondag, 20 September, zal de dienst worden waargenomen door de doktoren Jan sen Langezaal, Nieuwzwaag en Postel. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Sep tember 13 uur tot Zaterdag 26 Sep tember 8 uur waargenomen door: cTe Apotheek Niewe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminaparkt no. 8 Tel. 26274. C0RRESP. CONVERS. (Neder!., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26585 (Advertentie). KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 20 TOT EN MET 26 SEPTEMBER. Zondag, 20 Sept.: A.R.K.A., afd. Leiden, viert 35-jarig bestaan. Om half negen H. Mis waarna ontbijt in „De Voorzienigheid", Hogewoerd. 's Avonds om 8 uur feest in Den Burcht. Maandag, 21 Sept.: 8 uur: „In den Vergulden Turk", Ned. R. K. Mid- denstandbond, afd. Leiden. Spreker: de heer J. Bakker. Dinsdag, 22 Sept: 2 uur: „Den Burcht". Rayon-bijeenkomst (Leiden Bollenstreek e.o.) Ned. Kath. Midden standsvrouwen. Zaterdag 19 September. Meerdere lezers hebben in de af gelopen dagen geklaagd, dat zij op de Steenstraat lastig gevallen wor den door lotenverkopers, die voor bijgangers aanhouden om ^en te be wegen deel te nemen aan een loterij ten bate van het een of ander. Wan neer de voorbijgangers er geen be langstelling voor blijken te bezitten, blijven deze verkopers toch aanhou den en zij generen zich zelfs niet de mensen op straat na te roepen, het geen onbeleefd en onplezierig is. Of de politie er niets aan kan doen, vragen genoemde lezers. Vanzelfspre kend heeft de politie toestemming gegeven om deze loten daar te ver kopen, maar vermoedelijk niet om het publiek lastig te vallen. Misschien kan de politie deze jonge verkopers eens op hun onbehoorlijk gedrag wij- Hedenmiddag tussen 4 en 6 uur kunnen de leden van de Leidse K.A. B. kaarten afhalen in het St. An- tonius Clubhuis voor de voordrachts avonden van a.s. Maandag en Dins- Kath. Paed. School geeft nieuwe cursus Reeds meerdere malen heeft ons de vraag bereikt of de Kath. Paedago- gische School in Leiden ook in het nieuwe seizoen weer een cursus or ganiseert. Een cursus in opvoedkun de voor jonggehuwden, verloofden en anderen, die iets met het opvoeden van kinderen hebben te maken. Na informatie bij het bestuur is ons ge bleken, dat dit inderdaad het geval is. De nieuwe cursus begint op Woensdag 14 October om kwart over acht (einde telkens om half tien, dus vroeg genoeg voor cursisten uit de dorpen) in de Jacobazaal van Den Burcht. Evenals voorgaande jaren heeft het bestuur zioh ook nu weer verzekerd van de medewerking van drie zeer bekwame docenten. Onder hen be vindt zich dr. Sis Heyster, de be kende psychologe, die de practijk van de kinderopvoeding in eni*v lessen zal behandelen. Prof. A. Hammerstein van het Theologicum te Warmond, zal enige lesen ge ven over de godsdienstige opvoe ding van het kind en bovendien de christelijke opvattingen over huwe lijk en huwelijksbeleving behande len. Tenslotte heeft dokter F. Wij- dicks zich weer bereid verklaard de medische huwelijksvoorlichting voor zijn rekening te nemen en tevens de meest voorkomende kinderziekten te bespreken. Uit bovenstaande, niet volledige opsomming blijkt wel, dat deze cur sus veel variatie biedt en ongetwij feld de cursisten een betere en mooie re kijk op het huwelijk geven zal. Daarom zij deze cursus alle belang- hebbenden van harte aanbevolen. 1 Nadere gegevens over cursusgeld, aanmelding enz. kan men vinden in de circulaire, die morgenochtend aan dt uitgangen van alle kath. kerken in Leiden en omgeving worden uit gereikt. „St. Christoffel", de Ned. Kath. Ver. van Handelsvertegenwoordigers, afd. Leiden, hield gisteren haar eer ste vergadering van het nieuwe sei zoen. Zoals voorzitter H. Conijn in zijn openingswoord meedeelde, was het de laatste jaren usance, dat de geestelijk adviseur als eerste spreker het nieuwe seizoen opende, om daar mede te kennen te geven, dat „St. Christoffel" naast de algemene be langen ook de ideële kant niet uit het oog verliest. Pater Maarschalkerweerd wilde af wijken van de gewoonte een geeste lijk onderwerp te behandelen, omdat er de laatste tijd zoveel gesproken wordt over arbeidsloon, welk pro bleem ^pr. uit economisch oogpunt wilde bezien. Arbeidsloon is een onderdeel van de leer over het maatschappelijk in komen. In de inkomenstheorie be doelt men als arbeidsloon uitsluitend die inkomens welke door ruil zijn ontstaan uit arbeidsprestatie. Vol gens pessimisten is het arbeidsloon nooit hoger dan het naakte bestaans minimum, maar volgens optimisten moet hierbij een bedrag boven op be taald worden, hetwelk hoger of lager is in verband met het cultuurpeil waarop de arbeider is aangeland. Omtrent het arbeidsloon bestaan er verschillende theorieën. Men heeft de kostentheorie, waar in het arbeidsloon bepaald wordt door de kosten, welke nodig zijn om de arbeidsprestatie in stand te hou den. De theorie welke de loonhoogte vastkoppelt aan de wet van vraag en aanbod, de loongrenstheorie welke uitgaat van een bepaald en zelfstan dig fonds en de productiviteitstheo- rie, die het loon afhankelijk stelt van de productiviteit van de arbeider. Na het uitwerken van deze ver schillende theorieën over het begrip arbeidsloon ging spreker nog in het kort na, waaruit het arbeidsloon vol gens de economen eigenlijk bestaat. Volgens de een bestaat het loon uit een product van het verleden te we ten het kapitaal, terwijl anderen het beschouwen als een opbrengst van een product van het heden, dus uit de goederen, welke de arbeider voortbrengt. Waar de arbeider dik wijls al een loon wordt uitgekeerd, hoewel de goederen door hem gepro duceerd nog niet gereed zijn, terwyl andere goederen nog pas in het be ginstadium van productie zijn, moet zijn loon voor een gedeelte gezien worden als een product van het ver leden, iets wat in het verleden ver diend is en hem nu ten goede komt. Dit product nu noemen wij kapitaal. De waarde van de arbeid wordt bepaald door de kosten-theorie en door de vraag- en aanibod-theorie. De natuurlijke prys van een bepaald ar tikel wordt verkregen als het pro duct van de blote kosten. De vraag en aanbod regelen de prijs van heti artikel. Is de vraag groot en het aanlbod gering dan is de prijs van het artikel hoog en omgekeerd bij 'n groot aanbod en een 'kleine vraag is de prijs ook gering. Ditzelfde speelt zich ook af op het gebied van de ar beidslonen. Het is nu de taak der economen de verschillende theorieën zo tot een harmonisch geheel te verbinden, dat de arbeider voor zijn arbeid een zo danige beloning krijgt, dat niet alleen zijn bestaansminimum is verzekerd, maar daarenboven een bedrag, dat hem in staat stelt zich ook cultureel te verheffen. Als we nog even bij de Leidse K.A.B. mogen blijven, moeten we ook vertellen, dat nieuwe leerlingen van de Avondtekenschool van de R.K. Volksbond zich a.s. Maandag en Dinsdagavond van 7 tot 9 uur kun nen aanmelden op Rijn- en Schieka- de 28. De Leidse politie heeft gisteren twee winkeldieveggen in de cel op gesloten, die in het gebouw van V. en D. op heterdaad betrapt werden. Bij huiszoeking vond de politie een grote hoeveelheid gestolen goederen, afkomstig uit verschillende winkels. Woensdag a.s. zal het twaalf en een half jaar geleden zijn, dat de oud-Leidenaar, pater Damascus Cas- telein, O.F.M., thans kapelaan in Gouda, de H. Priesterwijding ont ving. Mogen we nog even herinneren aan de Nationale Reclasseringsdag, die a.s. Zaterdag in Leiden wordt gehouden? Dezer dagen zullen we nog de gelegenheid hebben iets over dit werk te vertellen. Nu slechts dit: collectanten (gaarne heel veel!) kun nen zich o.a. melden bij de heer Lij- ten, Durieuxstraat 23 en bij mej. La ken, Kam.Omneslaan 10. Het bekende Palestrina-koor uit Den Haag, o.l.v. Jaap Vranken, geeft Dinsdag 22 September a.s. onder de auspiciën „Zomerconcerten Pieters kerk" een uitvoering van de beken de „Missa Sacerdos" van de Italiaan se meester, naar wiens naam dit koor genoemd is. Leo Mens verzorgt de prae- en interludia, o.a. van Fresco- baldi, Palestrina en Couperin. Een belangrijke en goede inzet van de 3 Octoberfeestviering is ongetwij feld de Koraalmuziek. Hoewel hier aan door velen spontaan wordt mee gewerkt, en door deze gemeenschap pelijke zang sterk een band van saamhorigheid tot uiting komt, is een betere voorbereiding altijd nog ge wenst. Dit geldt temeer nu er in overleg met de dirigent Leo Mens een tweetal nieuwe liederen is toege voegd. Daarom zullen er dit jaar twee repetities plaats hebben, nL Donderdag 24 en Dinsdag 29 Septem ber, 8.15 uur. Teneinde de koraal muziek goed te doen slagen wordt verzocht, zo enigszins mogelijk, bei de repetities mee te maken. STADSKOK. LISSE BOUWT Als alles volgens de plannen gaat verlopen en het ziet er naar uit, dat dit inderdaad het geval zal zijn! dan mag de stichting „Bloemlust" te Lisse ongeveer half December een zware zucht van verlichting slaken. Want omstreeks die tijd is niet alleen de tentoonstellingshal als een Phoe nix uit de as herrezen, maar heeft men tevens een showruirate, die de vorige vele malen overtreft in doel matigheid! U vindt tussen de betonmolens, de kruiwagens en de stapels stenen, de heer P. S. v. Leeuwen, één der direc teuren van de H.B.G., in welker ge bouwen de stichting „Bloemlust" al jaren een gastvrij onderdak vindt. En de heer Van Leeuwen vertelt U, dat de stichting „Bloemlust" het min of meer voor het zeggen had, "hoe men het gebouw wenste in te delen, enz. De H.BG.-directie had name lijk onmiddellijk na de brand de be stuursleden van „Bloemlust" ge vraagd de plannen te komen bespre ken. En de heren gelijk maar ge- Wat lezers schrijven TEGEN MELKSANERING. De heer P. Woud wijk, plaatselijk voorzitter van de Ned. Bond van Broodslijters, zond ons een uitvoerig stuk, waarin hij de Leidse melkhan- dëlaren waarschuwt tegen de plan nen van de melksanering, omdat hij daarin een aantasting van de per soonlijke vrijheid ziet. Hij wekt de „vrijheidslievende Leidenaars" op hun handtekening te zetten op de lijsten tegen de sanering. vraagd welke onvervulde wensen ze nu eigenlijk hadden wat de vorige showruimte betrof. Dan kan men hiermee bij de herbouw gelijk reke ning houden. Er waren uiteraard nog al wat wensen. Want het mag dan zo zijn, dat men destijds aan één der drie loodsen van de H.B.G. voor dit doel het nodige liet vertimmeren, het gebouw was daar jaren geleden neer gezet om manden met bollen in op te slaan en niet om er nog eens drie maal per winter een grootscheepse bloemententoonstelling in te organi seren. De wensen. Zo was er geen overdaad aan licht; moest het stichtingsbestuur voor de ontvangst van „hoge" gasten gebruik maken van een der H.B.G.-kantoren, wat voor beide partijen bezwaren had; men op de top-dagen slechts dan in het restaurant komen, wan neer men vrolijk op eikaars tenen parkeerde; was de ventilatie niet je- van-hèt; kortom: er waren vele ge breken. Het „Bloemlusf'-bestuur diende dus haar verlanglijstje in bij de H.B.G.-directie en, zo gaat de heer Van Leeuwen verder, toen zijn later in nauwe samenwerking de bouw plannen opgesteld en verder uitge werkt door het architectenbureau Paardekoper Barnhoorn. „Bloem lust" krijgt nu naar de mening van de H.B.G.-directie een showruimte, die nooit beter en doelmatiger had kunnen zijn. Ook niet wanneer de stichting „Bloemlust" voor eigen re kening een speciale showruimte had laten bouwen. Het behoeft geen betoog, dat alle bezwaren, die aan de oude „Bloem- lust"-hal kleefden, bij de bouw van de nieuwe van de kaart zijn geveegd. Er zijn beduidend meer ramen in, terwijl het gebouw tevens „aircondi tioned" wordt. Het rookverbod tij dens de tentoonstellingen behoort tot het verleden. Verder wordt het res taurant beduidend groter. Aan de wegzijde komt een kantoor voor het „Bloemlust"-bestuur, dat door een glazen wand van het restaurant is gescheiden. De ingang komt weer in het midden. Dat was ook in de oude zaal het geval. Maar die „oude" in gang kon allergemeenst tochten. Dank zij de nodige zwaaideuren zal dat nu niet meer het geval zijn. Opvallende gevel. Niet alleen wat de inrichting be treft gaat men er op alle fronten op vooruit, maar ook wat het „gezicht" van de zaal betreft. Het front van de oude hal was niet bepaald indruk wekkend. Maar het front van de nieu we wordt dat wél. Onder meer wordt de gevel tweemaal zo hoog als die van de belendende loodsen name lijk dertien tegen zes en een halve meter hoog en bovendien springt de gehele gevel zeventig a tachtig centimeters naar voren. Mede door dat normale vensters zijn aange bracht, zal dit gebouw min of meer „apart" staan en ongetwijfeld domi neren. Waarom men zo hoog bouwt? Wel, de mijnzaal, waar de veilingklok draait, was in de nieuwe loods I een lelijke sta-in-de-weg. En nu men toch grootscheeps aan het bouwen moest, meende de H.B.G.-directie ook dit euvel maar te moeten opruimen en besloot men boven het „Bloemlust"- kantoor en -restaurant een nieuwe mijnzaal te laten bouwen over de ge hele breedte van het gebouw. Kon den er in de oude mijnzaal 190 koop lustigen een plaatsje vinden, in de nieuwe kan men er ruim 250 een ze tel aanbieden. Deze mijnzaal wordt van drie kanten van daglicht voor zien en wordt zes en een halve meter hoog. Geen luxe als men bedenkt, dat in deze mijnzalen nog al eens een onvervalst nevelgordijn van tabaks rook pleegt te hangen Zo zal rond half December de H. B.G. een gebouwencomplex rijk zijn, dat er zijn mag en „Bloemlust" een showruimte, die bij haar standing past! DE HARDDRAVERIJ Zoals reeds eerder gemeld, vindt Donderdagmiddag a.s. het jaarlijkse paardensportfeest van de Harddrave rijvereniging Lisse en Omstreken plaats op het terrein achter de Witte Zwanen. Het belooft inderdaad een prach tig paardensportfeest te zullen wor den, indien het weer maar wil me dewerken. Immers, er zijn niet min der dan 31 paarden ingeschreven waarvan de helft nog nimmer in Lisse is gestart. Bovendien heeft Lisse deze pri meur, dat er negen paarden zijn in geschreven, die altijd op de lange baan liepen en nu hier voor het eerst hun kunnen op dé korte béan zullen tonen. Het belooft druk te worden, zodat het publiek aangeraden wordt tijdig aanwezig te zijn, opdat op tijd kan worden begonnen. De totalisator is reeds vanaf half één geopend. Verdere bijzonderheden vindt men in een advertentie in ons blad van heden. voorschoteiT Aankomende diplomaat Een 10-jarige jongeling uit Voor schoten, die kennelijk voor diplomaat in de wieg is gelegd, speelde een de zer dagen bij de R.K. kerk. „Je komt niet met donker thuis", had zijn vader gezegd en dit stelde de jongeman vo^r een probleem, dat hij op geniale wijze wist op te lossen. Tijdens het spel bemerkte hij plot seling, dat het donker geworden was. „Ik ben in overtreding", heeft hij toen waarschijnlijk gedacht, „maar er is een gaatje Enkele uren later was de politie van Voorschoten met assistentie van welwillende buren op zoek naar de verloren zoon. Hij was nergens te vinden. De ouders verkeerden in grote angst en begonnen reeds het ergste te vrezen. Maar zodra de zon aan de kim was verschenen, verscheen aan de deur van de ouderlijke woning het zoekgeraakte jongetje. De nacht had hij doorgebracht in een bunker aan de Marnixstraat. Toen de zon weer scheen, ging hij naar huis in de veronderstelling niet meer in overtreding te zijn. Niemand kon toen meer beweren, dat hij „met donker thuis was geko men". Daar zit iets in die theorie. We betwijfelen echter, of de ouders na een nacht vol ellende dat iets hebben kunnen ontdekken. SVLV Het programma voor SVLV handbal is DEO I—SVLV I, aanvang 2 uur. Vertrek per fiets 12.45 uur. Geen gevaar voor epidemie In een gezin aan de Valkenburgseweg zijn drie gevallen van diphteritus voorgekomen. Een 4-jarig kind is daaraan overleden. Het gezin is ge ïsoleerd. Er is in de gemeente enige op schudding ontstaan door geruchten, dat een epidemie was uitgebroken. Van de meest deskundige zijde werd ons verzekerd dat het epidemisch optreden van diphteritisch zeer on waarschijnlijk is op het ogenblik en dat er in dit opzicht geen enkele reden is voor ongerustheid. Gevallen van diphteritus doen zich regelmatig voor. Opleiding Roode Kruishelpsters Eventuele gegadigden voor de op leiding tot Roode Kruishelpster 3e klasse, kunnen zich melden bij zr. M. van Driel, Leidseweg 132, tel. 888. Voor deze opleiding is het EHBO- diploma vereist. Het is de bedoeling cm in October a.s. met deze oplei ding tot helpster te beginnen. De medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dr. FJ. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 493.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2