kippensoep K.V.P.-woordvoerder in conflict met de staatssecretarissen Arme Zuid-Afrikaanse zal in Nederland geholpen worden Internationale politieke ontwikkeling beïnvloedt Ned* parlementaire leven VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 Dfi LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer vergaderde weer tot middernacht Over leeftijdsgrens kinderaftrek De vergadering van Donderdag wordt geopend om een uur onder voorzitterschap van mr. L. G. Kor- tenhorst. De voorzitter doet medede ling van het inkomen van een Ko ninklijk Besluit, houdande de be noeming van mr. L. Ga Kortenhorst tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het komen de zittingsjaar. De voorzitter houdt een toespraak (zie elders). GEEN VERPLICHT GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HUWELIJK. Aan de orde is de stemming over het amendement van mej. Zeelenberg c.s. op conclusie 44 n.a.v. de vierde reeds van vraagpunten inzake een nieuw B.W. en de stemming over conclusie 44. Mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.) zegt dat het geneeskundig onderzoek ders betekent. gen over de wetsontwerpen coördina- tie van bepalingen van sociale ver zekeringswetten met die van de loon belasting en de vereveningsheffing. De heer Ritmeester (V.V.D.) zegt, de het zogenaamde extra-kind dient te vervallen, zoals ook de commissie- Van den Tempel heeft geadviseerd. Spreker vraagt, of er nu redenen zijn om alle complicaties, die samenhan gen met de creatie van dit extra-kind te handhaven. Spreker meent van net. De heer Stapelkamp (A.R.) zegt, dat hij namens zijn fractie deze wets voorstellen toejuioht. Men moet op deze weg voortgaan. Spreker zegt, wat betreft de kinderaftrek, dat als de Kamer de leeftijdsgrens van 6 jaar aanvaardt, dit voor een kleine groep kleine gezinnen een achteruit gang betekent. Deze plooi zal straks weer glad gestreken moeten worden. Spreker wil echter niet zo ver gaan als de heer Lucas, die dit punt geheel wil elimineren. De heer Reuter (Comm.) zegt, dat deze coördinatie in bijna alle geval len verslechteringen voor de arbei- voor het huwelijk haar zeer ter harte gaat. Zij acht de invloed van de staat niet overheersend aanwezig bij aanvaarding van dit amendement. Het amendement wordt met 42 te gen 25 stemmen verworpen. Voor stemmen de P.v.d.A.-fractie, Van der Feltz (C.H.) en mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.). Aan de orde is de instelling en be noeming van commissies. De voorzit ter stelt onder meer voor dat aan de voorzitter machtiging wordt verleend tot benoeming van de leden der ver schillende commissies over te gaan. De heer Gortzak (C.P.N.) zegt dat in het verleden, op initiatief van de heer Romme, de C.P.N.-fractie uit een aantal commissies is geweerd. Daar tegen is, niet alleen van de zijde van de C.P.N.-fractie, protest uit de Ka mer gehoord. Spreker wil nogmaals zijn protest uitspreken, omdat in een aantal commissies een deel van de Kamerleden niet zal worden be noemd. De voorzitter noemt de namen van de leden, die benoemd zijn in de on derscheidene commissies". COÖRDINATIE SOCIALE WETTEN. Aan de orde zijn de wetsontwerpen Coördinatie van bepalingen van so ciale verzekeringswetten met die van loonbelasting en de vereveningshef fing (Coördinatie Wet Sociale Ver zekering). De heer De Kort (K.VJP.) zegt, dat de snelle totstandkoming van dit wetsontwerp een felicitatie waard is, in het bijzonder voor de staatssecre taris, mr. dr. Van Rhijn. Spreker is er nog niet van overtuigd, dat een hand having van de huidige status van de leeftijdsgrens van kinderbijslag en kinderaftrek het wetsontwerp funda menteel zou aantasten. Dit wetsontwerp zal als wet het maatschappelijk leven tot nut zijn. Het betekent echter nog niet, dat al les nu eenvoudig wordt. Spreker wil de regering adviseren, meer te letten op vereenvoudiging dan op perfectie ten aanzien van verdere coördinatie. De heer Lucas (K.V.P.) zegt be reid te zijn medewerking te verlenen aan de gelijktrekking van de leef- tijdsgrensen. Spreker zegt, dat inder tijd, door het verzet in de Kamer, de regering de leeftijdsgrens zelf heeft gebracht op 17 jaar, nadat zij eerst 6 jaar had voorgesteld. Tegen het leggen van nieuwe las ten op de gezinnen ten bate van de schatkist hebben spreker en zijn fractiegenoten grote bezwaren. Zij juichen het streven naar unificatie der sociale wetgeving toe. Spreker zegt, dat een verlaging van de leef tijdsgrens van de kinderaftrek tot 16 jaar niet kan worden geaccepteerd. De thans bestaande grens werd in 1950 na veel strijd en onder het be reiken van een compromis vastge steld. Spr. stelt de regering voor, dit punt uit het wetsontwerp terug te nemen en te strev n naar een andere oplos sing. De heer Peschar (P.v.d.A.) zegt, dat hét belangrijkste van deze wetsont werpen is, de poging tot een eenheid te komen van het loonbegrip.. Spre ker acht de gronden, die de regering heeft aangevoerd tegen de verhoging van de leeftijdsgrens voor de kinder bijslag alleszins gemotiveerd en aan vaardbaar. Blijft dus over de verla ging van de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek. Hier ligt de zaak iets minder eenvoudig, maar de regering heeft volgens spreker op overtuigen de wyze de noodzaak aangetoond. De vergadering wordt geschorst to 's avonds acht uur. 20 OCTOBER GROOT DEBAT. Na de hervatting zegt de voorzitter na overleg met de fractieleiders voor te stellen om de algemene beschou wingen over de begroting 1954 zonder schriftelijke voorbereiding te doen houden en wel op Dinsdag 20 October en volgende dagen. Tegelijk met de algemene beschou wingen zulen de gehele reeds belas- tingontwerpen en de voorstellen tot huurverhoging worden behandeld. Op 14 October zullen de wetsvoorstel len inzake de watersnoodschade in openbare behandeling worden geno men, terwijl op 16 October het afde- lingsonderzoek zal plaats vinden in zake het verdrag van Rome over de rechten van- de mens. De voorstellen van de voorzitter worden door de Kamer aangenomen. De heer Kikkert (C.H.) wil even eens de staatssecretaris de toezegging vragen om de plooi glad te strijken, die ontstaat bij de aanvaarding van het voorstel, tot het brengen van de leeftijdsgrens op 16 jaar bij de kin deraftrek. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer Van Rhijn, zegt dat de plannen algemeen in Nederland met voldoening zijn ontvangen. Spreker zegt dat er veel voor te zeggen valt, om de loongrenzen voor de verschil lende takken van de sociale verzeke ring te unificeren op de 6000 gulden grens. De regering is gaarne bereid met de medici, die in een request zich te gen deze loongrens van 600i gulden hebben gekant, van gedachten te wis selen, om het ideaal van unificatie te bereiken. Wat betreft de kinderbijslag en -aftrek zegt spreker dat ook de S.E.R. heeft geadviseerd om de grens yan 16 jaar aan te houden. De staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, verklaart, dat de verlaging van d leeftijd niet was gedwongen door de voorgenomen coördinatie. De regering stond voor de keuze tussen 16 en 17 jaar en zij heeft gekozen voor 16 jaar om de coördinatie niet in gevaar te bren gen. Het is de bedoeling der regering de verdubbeling van de kinderaftrek voor studerende kinderen volgens de belastingplannen, welke bij de Kamer liggen, te doen ingaan op 16-jarige leeftijd. Spr. meent dat men de kwestie van de ƒ6 millioen ook moet zien tegen de achtergrond van deze belasting plannen. Binnen enkele weken ko men ze in behandeling en dan kun nen alle kwesties van aftrek en bij slag in bespreking komen. De 5 a 6 millioen komen niet beoogd, maar noodgedwongen in 's rijksschatkist. Spr. zou ter zake de voorstellen niet willen schenden. Spr. beveelt de Kamer aan de ont werpen niet te wijzigen en bij de ko mende behandeling der belastingplan nen de thans gemaakte opmerkingen te doen wegen. AMENDEMENTEN. Bij de replieken dient de heer Lucas (K.V.P.) een tweeta1 amendementen in, beogende de leeftijd voor de kin deraftrek te handhaven op 17 jaar. De heer Reuter (C.P.N.) verklaart zich voor de amendementen. Worden ze niet aanvaard, dan zal hij zijn stem niet aan de ontwerpen geven. De heer Kikkert (C.H.) meent, dat er een voorstel moet worden gedaan om de 6 millioen te doen terug vloeien. Dat is z.i. beter dan aanvaar ding der amendementen. Staatssecretaris Van den Berge ver klaart geen toezegging te kunnen doen, dat de regering de 6 millioen zal toevoegen aan de belastingplan nen. Staatssecretaris Van Rhijn ver klaart nog het verminking van de kinderbijslag te vinden als men bij slag gaat geven aan kinderen, die er niet voor in aanmerking komen. De heer Ritmeester (V.V.D.) dient tenslotte een vijftal amendementen in, ten doel hebbende het z.g.n. extra kind uit de wet te verwijderen. Tien minuten na middernacht schorst de voorzitter de beraadslagin gen. AMBTSAANVAARDING dr ir TELLEGEN. Dr ir Ph. Teilegen, vanwege de St. Radboudstichting benoemd tot bijzonder hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de wijsbegeer te van de H. Thomas van Aquino, zal Woensdag 30 September zijn ambt aanvaarden. De ambtsaanvaarding geschiedt in een openbare senaats vergadering in de aula, waarbij dr. Tellegen een rede zal uitspreken. Na afloop is ei receptie in net ge bouw aan de Oudt Delft. GROOT VERLOF RESERVE ONDEROFFICIEREN. Aan alle dienstplichtigen, die be horen tot de lichtingsploeg 1951-11 en die zijn opgeleid tot reserve-officier of dienstplichtig onderofficier wordt met ingang van 1 October 1943 groot verlof verleend. Hetzelfde geldt voor de dienstplichtigen, behorende tot de lichtingsplueg 1951-11, die zijn ingedeeld bij het regiment aan- en afvoertroepen. Het groot verlof, dat niet geldt voor officieren en onderofficieren van de Luchtmacht, wordt verleend wegens beëindiging der eerste oefening. Herdenkingsmonument te Arnhem Door Koningin onthuld Koninging Juliana heeft Donder dagmiddag te Arnhem het oorlogsge denkteken onthuld, dat is opgesteld op het plein voor de Grote of St. Euse- biuskerk, en waarmede de nagedach tenis in ere zal worden gehouden van de Britse strijdkrachten, die voor de bevrijding van ons land zijn ge vallen, en van alle Arnhemmers, die door oorlogsgeweld het leven verlo ren. De vorstin arriveerde kort voor vier bij het stadhuis in Arnhem, waar zij werd begroet door duizenden jui chende Arnhemmers. In het raadhuis maakten tal van autoriteiten haar opwachting. De Koningin wandelde van het stadhuis langs de Grote Kerk naar het plein, waar het beeld stond, nog gehuld in een groot wit laken. Hanny Held, de jongste, acht-jari- ge pupil van de Stichting 19401045, bood .H.M. een bos dubbele rose anjers aan. Overdracht Arnhems burgemeester sprak een kort begroetingswoord, waarna de heer F. J. ten Kate, voorzitter van het Comité Oorlogsmonument, het ge denkteken officieel overdroeg. Deze overdracht werd vervolgens door de burgemeester aanvaard, waarna de Koningin met een ruk aan het touw het laken verwijderde. De Koninklijke Militaire Kapel speelde het Engelse en het Neder landse volkslied en preludeerde met melodieën van Grieg tijdens de hier na volgende kranslegging. De Konin gin legde een krans van rose dahlia's; de Engelse arr/bassadeur, minister Staf, generaal-majoor Urquhart, de commissaris der Koningin in Gelder land, Arnhems burgemeester e.a. leg den eveneens fraaie kransen aan de voet van het gedenkteken. Tot besluit van haar bezoek maak te de landsvrouwe nog een korte wandeling door de in restauratie zijnde Grote Kerk, terwijl zij in de burgemeesterskamer van het stadhuis de thee gebruikte Om halfzes ver trok H.M., opnieuw bejubeld door vele duizenden van haar Arnhemse onderdanen. "Het monument, getiteld „Mens te gen Macht", is in brons vervaardigd door de Arnhemse beeldhouwer Gijs Jakobs van den Hof. Het stelt voor een liggende man, die in een symbo lisch gebaar zijn handen afwerend voor zich uit houdt tegen het ge weld. Micro-televisie op Haematologisch Congres Tijdens het Haematologisch Congres in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam projecteerde Philips beelden van microscoop- en electronen- praeparaten op een normaal bioscoopscherm. Dit geschiedde via een Groot beeld Televisie-systeem, dat de microscoopbeelden met behulp van tele visiecamera's overbracht naar de zgn. „Mammouth"-televisie-projector, die de vergrote beelden op het doek in de aula bracht. Hierdoor zijn zeer interessante mogelijkheden voor de medische wetenschap ontsloten, welke het nut van televisie ook op ander gebied dan dat van het huiskamergebruik zullen aantonen. Herdenkingsdiensten Op de Airborne-begraafplaats Oosterbeek waren 's morgens herden kingsdiensten gehouden. Hierna werden bij het kruis op het kerkhof kransen gelegd, o.a. namens de Koningin en Prins Bernhard de Amerikaanse, Engeise en Poolse regeringen. Schoolkinderen legden op alle graven bloemen neer. krachtig 1 Het „wonder" gebeurde Alleen prof. We ve kan de ogen opereren Dr. Kortenhorst weer voorzitter van Tweede Kamer Volksvertegenwoordiging versiert haar huis met emblemen en vraagt een grotere woning In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de griffier voorlezing gegeven van het koninklijk besluit, waarbij mr. L. G. Kortenhorst wederom is benoemd tot voorzitter^ De voorzitter sprak daarna een openingsrede uit. Dr. Kortenhorst sprak er zijn vol doening en dankbaarheid over uit, dat Kamer en Kroon wederom voor de tijd van een jaar het vertrouwen in zijn voorzitterschap hebben wil len prolongeren en geeft de verzeke ring, „naar best vermogen onpartij dig en met, dikwijls even noodzake lijke als soms beklemmende, voort varendheid" de eervolle taak te zul len vervullen. De voorzitter hoopt, dat de wederzijdse gevoelens van vriendschap als onmiskenbare factor voor een vruchtbare samenwerking, in het komende jaar bestendigd mo gen blijven. Vervolgens wijdde de voorzitter, zoals de traditie dit wil, enige ge dachten aan de ontwikkeling van het parlementaire leven. Spr. meende, dat tijdens de behan deling van enige conclusies over het nieuwe burgerlijke wetboek duide lijk gebleken was, dat buiten de rechtspersonen, die ons burgerlijk recht kent en erkent, er -nog vele andere bestaan, die op de titel zede lijk lichaam aanspraak kunnen ma ken, ook wanneer zij niet over een eigen vermogen beschikken. „Dat is zeker het geval met de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die zich tijdens de periode na haar herstel in 1946 geleidelijk aan heeft ontwikkeld tot een tastbare en zicht- Aan de orde zijn de beraadslagin- bare zelfstandige organisatie, die deelneemt aan het maatschappelijk verkeer en naar buiten optreedt, het zij als zodanig, hetzij door een aan tal uit haar midden daartoe gedele geerde leden. Verregaande bevoegdheden. Krachtens een verscheidenheid van reeds geratificeerde en nog in staat van wording verkerende internatio nale overeenkomsten treden de Sta ten-Generaal, zonder dat de grondwet zich daartegen in enig opzicht ver zet, buiten de grenzen van hun oor spronkelijk nationaal beperkt terri toir en aanvaarden de opdracht leden aan te wijzen in boven-nationale par lementaire vergaderingen, toegerust met een aantal geduchte bevoegdhe den. Al zijn onze gedelegeerden in de „Raad van Europa" en de „Ge meenschap voor Kolen en Staal" en wellicht later in de „Europese Defen sie Gemeenschap" de „Europese (Po litieke) Gemeenschap en de inter parlementaire Benelux Adviesraad voor hun doen en laten in strikte zin niet aan de Kamers verantwoording schuldig en ook al zijn zij niet ge bonden aan enige opdracht, geheel los van de Kamers staan zij toch niet, aangezien het recht van benoeming aan de Kamer periodiek verzekerd blyft. Zelfstandig karakter. Hierdoor gaan de Nederlandse par lementariërs met hun collega's uit de andere deelnemende landen een niet. te onderschatten macht vertegen woordigen ten overstaan van de be sturende organen der gemeenschap pen en van de raden van ministers. Deze internationale ontwikkeling on derstreept eens te meer het eigen zelfstandig karakter der Staten-Gene raal als een naar buiten optredend lichaam met een eigen structuur en met eigen organen. Dr. Kortenhorst waagde zich niet aan overwegingen voor de toekomst, maar verc,: pte zich voor later weer in de gewijzigde taken van de huidi ge parlementsleden. Nog op andere wijze nemen leden der Kamer deel aan het internationaal verkeer tus sen de volken. Ik heb het oog op het feit, dat onze regering leden der Sta ten-Generaal opneemt in haar af vaardiging naar internationale orga nisaties Inniger buitenlands contact gevraagd. De positie der Kamer als zelfstan dig lichaam, deelnemend aan het maatschappelijk verkeer, demon streert zich onder meer ook in het vriendschappelijk contact, dat hoofden der bij de regering geaccre diteerde buitenlandse missies met uw voorzitter onderhouden. Het is mij bekend, dat ook enkele andere leden der Kamer met de buitenlandse di plomaten goede betrekkingen onder houden. Het is mij echter niet ont gaan, dat de behoefte wordt gevoeld de reeds bestaande ontmoetingen tussen de Kamer en de vertegenwoor digers der buitenlandse mogendheden uit te breiden en hechter te maken, Onder één dak! De zich geleidelijk ontwikkelde ge daantewisseling der Kamer brengt uit de aard der zaak enige consequenties mee, o.m. de uitbreiding en de ver fraaiing van ons Kamergebouw en de betere outillering van de verschil lende diensten. De behoeften van deze tijd brengen met zich mee, dat de leder, meer dan in het verleden op eigen bodem en onder eigen dak contacten en confe- In Zuid-Afrika volgt men met grote belangstelling, hoe het zal aflopen met mevrouw Doris Cameron uit Kaapstad, wier gezichtsvermogen door een afwijking aan haar ogen snel afneemt en die nu naar Neder land zal vliegen, om te worden ge opereerd door de Utrechtse oogheel kundige, prof. dr. H. J. M. Weve. Zuidafrikaanse oogspecialisten had den aan mevrouw Cameron, die de moeder is van een twee-jarig meisje, medegedeeld, dat zij binnen korte tijd geheel blind zou zijn, tenzij zij zich zou laten behandelen door prof. Weve. De kosten van een reis naar Utrecht bedroegen echter, naar men schatte, een tien duizend gulden. Hoewel de heer Cameron vorige week maar een honderd gulden in huis had, boekte hij passage in een vliegtuig, hopende dat er een wonder zou gebeuren. Dat wonder gebeurde. De zaak kreeg bekendheid via de kranten en gisteren was er aan parti culiere giften reeds vijf duizend gul den voor de reis van mevrouw Ca meron binnengekomen. Dergelijke gevallen trekken altijd de aandacht. Men kan het sensatie noemen, maar de mensen laten zich anderzijds door zulk een belangstel ling toch ook weer van de goede kant zien. Zelfs chauvinisme verdwijnt er bij in het niet, zoals het geval van het zes-jarige Italiaanse meisje Ginette Cohen. Ook deze historie werd giste ren bekend. Ginette reed Woensdag met haar vader langs een bij Cairo gelegen oefenterrein van het Egyptische le- renties kunnen beleggen met poli- tiek-zakelijke relaties, waaronder ik ook de vertegenwoordigers der pers reken, in aangename sfeer. Nog niet voldaan. Ik zou niet durven beweren, dat onze tegenwoordige behuizing reeds aan deze voorwaarden voldoet. Het aantal spreek- en conferentiekamers is veel te beperkt, en de gelegenheid om samen met niet-leden een maal tijd te gebruiken is niet aanwezig. Het zou u en my zonder twijfel tot vreugde strekken, wanneer de rege ring op korte termijn haar goedkeu ring zou willen hechten aan de door uwe vergadering goedgekeurde plan nen voor een vergroting van ons ge bouw naar de zijde van de Hofweg. „Rechtvaardigheid" en „vrijheid" Bij een zelfstandig optredend hoog college van staat passen emblemen en levensspreuken als symbolen van de geest, waardooi zijn leden zijn be zield en tevens van de idealen, waar naar zij streven. Gistermiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deze symbolen aan de Kamer aangeboden in de vorm van twee, monumenta'e geëtste gla zen van de jonge gl zenier en kunste naar Troost, voorstellende een vrou wen- en een mannenfiguur, uitdruk king gevende aan twee treffende ge dachten over ons democratisch-par- lementair stelsel, ontleend aan het Wilhelmus: „Obedieren in der ghe- rechticheyt" en „Die tyrannie ver drijven". Rechtvaardigheid en Vrijheid, in de zin, zoals Willem de Zwijger dat ver stond. En wanneer het geoorloofd is het geringe met het verhevene te verge lijken, dan maak ik de woorden van de vader des vaderlands tot de mijne: „Die vroom begheert te leven, „Bidt Godt nacht ende dach, „Dat Hij mij cracht wil gheven, „Dat ick u helpen mach". „En hiermee", zo besloot dr. Kor tenhorst zijn openingsrede, „verklaar ik het voorzitterschap der Tweede Kamer der^Staten-Generaal te aan vaarden. De rede werd met applaus begroet. ger, toen zij werd getroffen door een verdwaalde kogel. Zij werd terstond overgebracht naar een ziekenhuis in Cairo. Daar constateerde een arts, dat het meisje slechts gered kon worden met een gevaarlijke hersenoperatie, die slechts door enkele chirurgen verricht kan worden. Zo'n chirurg had Egypte niet. Een snel onderzoek wees uit, dat er in de Kanaal-zóne een Britse dokter gedetacheerd was, die de ope ratie zou kunnen verrichten. Ondanks alle bestaande vijandschap zochten de Egyptenaren via de Britse ambassade contact met deze chirurg en hoewel geen enkele Brit de mili taire zóne mag verlaten, kreeg de arts binnen een paar uur de nodige papieren bij elkaar om naar Cairo te reizen. De Britse arts, kolonel McMillan, moest vaststellen, dat hij de operatie niet in Cairo kon uitvoeren, omdat het ziekenhuis niet voldoende ge outilleerd was. Onmiddellijk maakten de Egypte naren visa klaar voor Ginette, haar vader een een verpleegsters, om naar Engeland te vliegen. De operatie zal beproefd worden in het Academisch Ziekenhuis van Oxford. De moeder van Ginette, die met vacantie in Zuid- Frankrijk was, zal zich in Londen bij haar gezin voegen. 50.000ste BEZOEKER TENTOON STELLING „KUNSTEN UIT VATICAANSTAD". De grote belangstelling voor de tentoonstelling „Kunstschatten uit Vaticaanstad, Italiaanse kerken en musea" in het gemeentemuseum te 'sGravenhage heeft tot gevolg, dat heden 18 September, de 50.000ste be- zoeker(ster) wordt verwacth. De di recteur van het museum voor scho ne kunsten mr. L. J. M. Wijssenbeek zal deze bezoek(ster) ontvangen en een herinnering aanbieden. Hoewel de inzending via postbus 26000 te Amsterdam nog tot 30 Sep tember openstaat, is thans reeds ze ker, dat de luisterprijsvraag van 31 Augustus j.l. ten bate van de kan kerbestrijding een succes zal wor den. Dagelijks stromen de oplossin gen nog bij het Koningin Wilhel- minafonds dat de baten van de verplichte extra 50 cents aan post zegels ontvangt binnen. Inmid dels zijn echter de tachtigduizend in zendingen reeds ruimschoots over schreden. Men hoopt de honderd duizend te halen, als de vergeet- achtigen nog voor het einde dezer maand hun oplossing inzenden. Op de avond van de dertigste zal ten overstaan van een Amsterdamse no taris de trekking van de gelukkige prijswinnaars geschieden. DIJKWERKER VERONGELUKT. Gisteravond om zeven uur is de 23- jarige J. H. Christ uit Nijmegen op de Zeedijk bij Wolphaartsdijk dode lijk verongelukt. C., die werkzaam was bij de Grontmij, keerde samen met enkele andere werknemers te rug van de herstelwerkzaamheden op de zeedijk. Zij waren daartoe op een zandtreintje geklommen. Samen met zijn vader stond hij voor op de locomotief. Bij een bocht is hij er af gevallen en een eindweegs meege sleurd. Hij overleed vrijwel onmid dellijk. Het slachtoffer is gehuwd en vader van een kind. Het aantal rijwieldiefstallen Is de laatste jaren aanzienlijk toegenomen, nl. van 7548 in 1949 tot 10.737 in 1952. Amsterdam, Den Haag en Utrecht spannen de kroon volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek met resp. 340, 263 en 251 fietsendiefstal len per 100.000 inwoners. Opvallend laag is het cijfer voor Rotterdam nl. 96. In de hoofdstad worden per week gemiddeld 76 fiet sen gestolen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5