Commissaris van de koningin opende Koningin Julianabrug Gemeente betaalt de kosten De laatste tocht Bouw van 70 woningen Wielerwedstrijd hoogtepunt van de Langeraarse feesten VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 t)E LKIUSË COURANT DERDE BLAD PAGINA i ALPHEN a. d. RIJN VIERT FEEST 'TEMIDDEN VAN EEN FEESTELIJKE entourage zoals Alphen aan den Rijn de laatste twintig jaren niet heeft gekend, heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, Donderdagmiddag officieel opengesteld de nieuwe Rijnbrug te Alphen aan den Rijn, aan welke brug H.M. de Koningin haar naam heeft willen verlenen. Deze brug, welke bijna twee millioen aan kosten heeft belopen en ruim een jaar aan bouw heeft gevorderd, wordt door Alphens gemeentebestuur gezien als de sleutel naar haar snelle ontplooiing als industriestad. De brug verbindt de beide delen van de gemeente, maar tevens de beide Rijks straatwegen welke het verkeer van Zuid naar Noord en van West naar Oost moeten leiden. Het is mede hierom, dat dit kunstwerk niet alleen plaatselijke maar evenzeer provinciale en landelijke betekenis heeft. Hieraan is het toe te schrijven dat dan ook, billijk en rechtvaardig is. behalve de wethouders, vereni gingsbesturen, raadsleden, indu striëlen en tal van plaatselijke au toriteiten, o.m. van hun belangstel ling blijk gaven de vertegenwoordi gers van de minister van Economi sche Zaken, de leden van Ged. Sta ten, mr. G. J. G. Schilthuis, mevr. mr. Ch. A. de RuijterDe Zeeuw, A. C. A. Deerenberg, voorts mr. F. M A. Helmstrijd, de griffier van de provincie, de directeur-hoofdinge nieur van Prov. Waterstaat, de hoofdingenieur-directeur der Rijks waterstaat, de hoofd-ingenieur der Rijkswaterstaat, ir. De Gruijter van het Hoogheemraadschap van Rijn land, de besturen van de ANWB en de KNAC, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, de dir. van de Bank voor Ned. Gemeenten, de gemeentebestu ren van de steden Amsterdam, Lei- c.en, Den Haag, Rotterdam en tal van omliggende gemeenten. In het raadhuis van Alphen aan den Rijn werden de genodigden ont vangen. Burgemeester Witschey hield hier 'n toespraak. Dat zij, die wij al leen beschouwen als het levend en sterkend steunpunt in en van onze natie, er in jieeft willen toestemmen haar naam aan de brug te geven, stemt tot grote dankbaarheid, aldus de burgemeester, die het voorts een symbool noemde, want zoals de ko ningin hoog en laag in ons volk ver eert en veel helpt overbruggen, zo zal de Alphense brug dit hier doen, Lage- en Hoge zijde verbindend en zoals deze vorstin nimmer aflatende dcende is om de welvaart en het ge luk van haar volk te dienen, zo zal de koningin Julianabrug van nu af aan onafgebroken in dienst zijn van niet alleen Alphen aan den Rijn en haar ingezetenen in alle geledingen en groeperingen, die er zeker in be langrijke mate van zullen profiteren, maar van geheel ons land. Relatief gezien. Het IJ-tunnel vraagstuk is zeker een zeer belangrijk probleem, maar de oplossing van de bruggen misere hier, is, relatief gezien, voor de ge meente en de hele streek van niet minder belang en wanneer het bij de oplossing van economische pro blemen gaat om wegneming van ern stige beletselen en tijdwinst boeken, is besparing van tijd hier even be langrijk als in Amsterdam. Na gereleveerd te hebben hoe se dert 25 jaren al met een ernstige bruggen-misere in de gemeente is gekampt, behalve door ingezetenen, vaak zelfs meer door hen, die op hun tochten door het land deze centrum-gemeente moesten door kruisen, stond spr. enige tijd stil bjj de periode na 28 Maart 1950 toen de Alphense raad met 15 tegen 4 stem men tot de bouw besloot. Spr. noem de cijfers, waarvan de slotsom bijna 2 millioen beloopt, om te illustreren hoe belangrijk deze brug ook in fi nancieel opzicht voor de gemeente Dat er na de grote investering van kapitalen nog wel een tikje teleurstelling is over het feit. dat de gemeente dit alles alleen heeft moe ten bekostigen, wie zal het niet kun nen verklaren? aldus spr. Al ver heugen we ons over het doorbrekend inzicht, dat bij de oplossing van zul ke vraagstukken overheidssteun, hoe Alphens burgemeester bracht ten slotte dank aan allen, die op eniger lei wijze hebben meegewerkt aan de verwezenlijking van de brug, de of ficiële instanties voor vergunningen, verder uiteraard aan de leiding van het ingenieursbureau Van Hasselt treffelijke wijze heeft voorbereid Dei Koning te Nijmegen, die het werk op voortreffelijke wijze heeft voorbereid en tijdens de uitvoering heeft geleid; de aannemers der on derdelen met hun personeel van hoog tot laag; de directeur van ge meentewerken te Alphen, de heer L. J. v. d. Vliet, wie spr. allen prees om de goede samenwerking, waar door het werk vlot kon verlopen. Wij zijn innig gelukkig, aldus spr., 'n kunstwerk te bezitten, dat schoon van lijn en vorm is en van zeer grote betekenis voor de gemeente Alphen aan den Rijn en haar direc te en toekomstige ontwikkeling, maar evenzeer en niet minder voor de gehele streek en de industriële ontplooiing van het gehele land. Heel in het bijzonder betrok Al- pens burgemeester in zijn waarde rend woord ir. J. D. J. Waarden burg, voorheen directeur van ge meentewerken te Alphen aan den Rijn, thans als zodanig werkzaam te Voorburg, die spr. de geestelijke va der noemde van deze zgn. hooggele gen brug. Zijn waardering voor dit werk be zegelde spr. met de aanbieding van een voor deze gelegenheid door de beeldhouwer I. J. Pieters te Rhoon vervaardigde legpenning in zilver aan de Commissaris der Koningin en in Brons aan de leden van Ged. Sta ten en voorts aan een 50-tal functio narissen, die aan de tot stand ko ming van de brug hebben mge- gewerkt, o.w. ir. Waardenburg en de raadsleden. De Historische Vereni ging kreeg er ook een in zilver. Namens de industrieën voerde de heer D. van Oordt, dir. van de ge lijknamige dakpannenfabriek te Al phen a. d. Rijn het woord en namens de pl. middenstand sprak de heer H. v. Deuren. Toespraak van mr. Kesper. Bij de opening van de brug sprak de commissaris van de koningin, mr. L. A. Kesper, die zich van de ope ning van de Vebo te Leiden naar Al phen a. d. Rijn heeft gespoed om de opening te verrichten van de Konin gin Julianabrug. Dit werk is, aldus mr. Kesper, een zichtbaar en duide lijk teken van de energie, waarme de de gemeente Alphen onder stu wende leiding van burgemeester Wit schey iets tot stand heeft weten te brengen. Alphen heeft heel flink over de brug moeten komen om over deze brug te kunnen komen, zei spr., die als troost hieraan toevoegde de wens, dat spoedig zal mogen-blijken, dat de baat op de kosten gevolgd is en dat Alphen een goede toekomst zal zijn weggelegd. Het Alphens gemeentebe stuur ziet het goed, dat het niet vol doende is om achter de ontwikkeling aan te lopen, maar dat het nodig is om de ontwikkeling te stimuleren en haar op te vangen en daarvoor offers te brengen. Mr. Kesper heeft nota genomen van de zucht van Alphens burgemees ter over de financiële lasten. Op zulk een dag moppert men eigenlijk niet, Burgemeester Witschey overhandigt herinneringsmedaille aan de Commissaris van de Koningin. Foto v. d. Horst. RAADSLID L. C. SLOOTJES PROTESTEERT TEGEN VIERDE WETHOUDERSZETEL. De. heer L. C. Slootjes, lid van de gemeenteraad, heeft bij Ged. Staten van Zuid-Holland bezwaren inge diend tegen de benoeming van een vierde wethouder te Alphen a. d. Rijn. Hoewel, gezien het aantal inwo ners, de heer Slootjes er van op de hoogte is, dat de gemeentewet een vierde wethduder toelaat, meent hij toch bezwaar te kunnen maken tegen het raadsbesluit van 1 Septem ber. De heer Slootjes acht een colle ge van burgemeester en drie wet houders voldoende. Of de heer Slootjes succes zal heb ben met zijn bezwaarschrift lijkt ons twijfelachtig. Voor het benoemen van een vierde'wethouder is de goedkeu- was door de deelname van bedrijven enz3 die hiervoor op de dag geen tijd vrij konden maken. Talrijke muziek- en tamboercorp sen van Alphen en uit de omliggende gemeenten zetten aan de feestviering grote luister bij, waartoe de feest verlichting in de gemeente, de ver- siejjle winkels en étalages alsmede de z.g7„pret-muziek" van de pl. mid denstand, in niet geringe mate het hunne bijdroegen. Het feest zal drie dagen duren. Nog nimmer heeft Alphen a. d. Rijn zulk een drukke passage in haar straten beleefd als op deze dag en avond. Zelfs het uitgebreid politie corps werd er op een gegeven mo ment volkomen door verrast. Het was een aaneengesloten massa, die zich schuifelend voortbewoog van de ver lichte nieuwe brug naar de in donker gehulde oude brug der zuchten. Toen de nieuwe Koningin Juliana brug officieel in gebruik was gesteld voor het verkeer, was het moment aangebroken, waarop het overzet bootje van de heer Van Heiningen, vlak naast de brug voor net laatst dienst deed. Wij zagen net bootje nog \oor het laatst „klanten" op het „dek" nemen, maar deze bleken meer be langstelling te hebben voor de plech tigheid dan behoefte te hebben om van de hoge naar de'lage zijde te WOUBRUGGE Nieuwe brug op 26 Sept. in gebruik Op 26 September te half vier zal in Woubrugge officieel de nieuwe brug in gebruik worden gesteld. Dit grote werk, dat het gehele dorp van aanzien veranderd heeft, komt in de plaats van de bekende klapbrug, die uit de tijd was geraakt en ernstige bezwaren opleverde voor het verkeer. Wie de opening verricht, is nog niet bekend. Wel zal een vertegenwoordi ger van het provinciaal bestuur aan wezig zijn. BOSKOOP Aanbesteding. B. en W. hebben ring van G.S. niet nodig in dit geval, aanbesteed de werkzaamheden ter zei hij, maar voegde er aan toe, dat deze brug is opgenomen in de brug- genbouwplannen van de provincie dus ook de betaling ervan in ge noemd plan is geregeld. Deze brug vormt van dat plan een belangrijk onderdeel. Ze is vorstelijk in naam, doel en uitvoering. Moge ze tot heil strekken van Alphen, welks lot ook de prov. met belangstelling volgt, een lot dat eens moge zijn de verrijzenis van een plattelandsge meente tot trots van de provincie. Hierna liet mr. Kesper de klap van de brug dalen, waarop het muziek corps van de Mariniers uit Valken-f burg het Wilhelmus speelde. Optocht met praalwagens. De burgerij van de gemeente Al phen zette aan dit gebeuren grote luister bij door een grootse optocht met praalwagens, symboliserend han del, industrie, nijverheid en midden stand. De jeugd van alle plaatselijke scholen sloot zich hierbij aan met een défilé, dat door de overheid op de brug werd afgenomen. Daarna begaven de genodigden zich naar het paviljoen van het vogelpark Avifauna, waar door het gemeentebe stuur voor het eerst in zijn eigen res taurant, verversingen werden aange boden. Weth. A. J. Dekker van onderwijs declameerde hier een vers waarin hij het leven en streven van de gemeen te bezong. De enorme belangstelling die er bestond des middags bij de opening van de brug groeide iro de avonduren uit. Het scheen, dat heel de Rijn streek in Alphen was samengedromd om getuige te zijn van de herhaling van de optocht, die toen eens zo lang bleef met zijn passagiers midden in de Rijn dobberen tot het officieel ceremonieel achter de rug was en de genodigden zich per luxe auto's en drietal bussen van de Citosa naar hun eindbestemming Avifauna hadden begeven. De veerman is door dit bouwwerk echter niet brodeloos geworden. Bij na 20 jaren zat hij „heen en weer" dicht op het water. Thans wordt hij chef van de nieuwe brug als brug wachter. Deed hij het overvaren na genoeg alleen, voor de bediening van de hoge brug krijgt hij hulp van drie man sterk, maar zij zullen nu hoog boven het water hun brood gaan ver dienen en wellicht iets gemakkelij ker zal het bedienen van de electri- sche brug zijn dan het roeien in de boot. Hun verantwoordelijkheid zal daarentegen wellicht niet minder op zijn geworden van geen van de vier: J. E. van Heiningen, Fr. Domburg, A. Versteeg en J. Bosman. Nog deze of volgende week zal aan het ingenieursbureau van Tijen en Maaskant door het bestuur van de Nutsstichting tot verbetering van we Volkshuisvesting opdracht wor den gegeven een nieuw plan te ont werpen voor het doen bouwen van 70 woningwetwoningen. Dat de Stichting deze woningen kan bouwen vindt haar oorzaak in het feit, dat het plan IJsselsteijn geen doorgang kon vinden. De wo ningen zullen ongeveer van het zelfde type worden als die van ge noemd plan, maar zullen wel beslist voorzien worden van een pannen dak. De woningen zullen worden gebouwd volgens het door boven genoemd ingenieursbureau destijds gemaakte uitbreidingsplan ten Wes ten van de Piet Heinstraat en Noor delijk van de in aanbouw zijnde chocoladefabriek de Baronie. Het bouwvolume voor deze wo ningen is aanwezig en verwacht mag worden, dat nog dit jaar, maar an ders begin volgend jaar de aanbe steding zal kunnen plaats vinden. Aan verwondingen overleden De 73-jarige A. Boerefijn, die dezer dagen toen hij de rijksstraatweg te Alphen aan den Rijn per rijwiel overstak door een passerende auto werd aangereden en later in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen is heden aan de bekomen verwondingen overleden. Alleen zou een eventuele wijziging van de begroting, in verband met het salaris van de wethouder, geen goed keuring kunnen krijgen. Maar ook dat lijkt ons onwaarschijnlijk. VERIFICATIEVERGADERING BETREFFENDE AVIFAUNA Hedenmorgen is te Amsterdam de verificatievergadering gehouden in verband met het faillisement van Avifana. De rechter-commissaris heeft op voorstel van de vereniging ,.Pro Avifauna" een commissie van de schuldeisers ingesteld, waarin zitting Prast, eiden te Amsterdam, en de heer N. J. Verkleij, voorz. van eer der genoemde vereniging. Bij de aan bieding van het accoord van de heer G. v. d. Brink bleek, dat dit te laat ter Griffie was gedeponeerd, zodat aangenomen kan worden, dat niet alle belanghebbenden er kennis van hebben kunnen nemen. In overleg met- de rechtskundige van de familie v. d. Brink werd besloten de behan deling van het accoord te verdagen tot Vrydag 9 Oct. a.s. Veertig-jarig jubileum. Op 5 Oc tober hoopt de heer P. Dirkzwager zijn 40-jarig jubileum te vieren bij N.V. A. Oosthoek te Alphen aan den Rijn. Opnieuw spiegelruit vernield. Moesten wij enkele dagen geleden melding maken van de opzettelijke vernieling van een grote spiegelruit van het chocoladehuis van de heer J. Verhagen door er een grote straat steen doorheen te gooien, de afge lopen nacht ontdekte de heer Ver hagen, dat opnieuw vandalen het op een zijner spiegelruiten gemunt heeft gehad. Ook nu weer is een grote straatsteen door de ruiten ge gooid. Dit moet tussen half 2 en 2 uur in de nacht gebeurd zijn. Dit moet naar veler mening door een maniak met een ziekelijke afwijking slechts het overtuigend bewijs in han- gebeurd zijn waar tegen de politie den trapht te krijgen. Diploma-zwemmen. In het Alphense Zwembad zijn de proeven afgenomen voor het verkrijgen van de diploma's van de Kon. Ned. Zwem Bond. Geslaagd zijn voor diploma A Meisjes: A. Ie Grand, M. Boot; T. Lemkes; R. Mijc en G Mijs; A. van Noppen; J. Rijlaarsdam; A. Heems kerk; J. Deelstra; T. Boot; B. v. Heus- den; J. v. Heusden; L. Wind; M Frijters; T. de Looij; L. Snel; W Maaskant; E. de Wild; M. van Dam W. Kooij; R. de Jong; Clar de Vries; T. Duim; N. v. Ginhoven; J. Spoor en M. Goedhart. Jongens: J. v. d. Kolk; T. Seppen; H. Vergouw; E. Wind; B. v. d. Snoek; G. v. Elk; J. Hofland; A. Kers en A. Goedhart. Voor diploma B.: Meisjes: M. Vis; J. Spoor en jongens: E. Wind. Voor diploma C.: Meisjes: M. Be- zemer; A. Schouten; J. de Grouw; G. de Grauw; N. Gorree; M de Pijper; C v. Gemeren; J. v. Donk; G. den Hertog; J. v. Zwieten Vochteloo Jongens: K. de Geus; H. Mulder; H. G. Kotter; E. Wind en J. van Dam. Diploma D. Jongens: R. v. Egmond; J. Vleesenbeek en P- v. d. Neut. Diploma E. Jongens: R. Schouten; S. v. d. Berg en J. van Beest. verbetering van de situatie bij de Ro- zenlaanbrug, o.m. het dempen van de sloot ten Noorden van de Alge mene Begraafplaats, het vervangen van de Rozenlaanbrug door een dam met duiker, plaatsen van hekwerk en bij-komende werken. Er waren 6 bil jetten binnengekomen. Hoogste inschrijver fa. H. Zanen Bergambacht voor 74.480. laagste inschrijver fa. Mulkhuyze te Nieuwerbrug voor ƒ61.900. begroting was geraamd op ƒ58.220.De gunning is aangehou den. NOORDEN Middenstand. Woensdagavond werd in de zaal van de wed. A. Kuyf de R.K. Middenstandvereniging her opgericht. De besprekingen, die ge leid werden door een hoofdbestuur der, verliepen vlot. Pastoor W. G. Bu ren sprak tot de aanwezigen ook nog een opwekkend woord. In het bestuur werden gekozen J. Th. Hoogeboom voorz. A. de Jong sec. en M. Pieterse penn. Woensdag en Donderdag zijn in Langeraar de jaarlijkse Oranjefeesten gevierd. Het met vlaggen getooide dorp had een feestelijk aanzien. Dit werd nog verhoogd nu de statig wap perende driekleur blijde beschenen werd door een gouden herfstzon. Woensdag was het de dag voor de jeugd. In de morgenuren trokken de jongens en meisjes met oranje sjerpen en cocardes getooid, en vele van hen met een leuke voorstelling of mooie versiering naar de speel plaats der R.K. School, waar het jon ge volkje werd opgesteld om in op tocht naar het woonhuis van de bur gemeester te gaan en daar een auba de te brengen. Het was een lange kleurrijke stoet, die om circa 10 uur onder begeleiding met prettige vlotte marsmuziek van Arti door het dorp trok. Er waren heel mooie versierin gen en leuk bedachte voorstellingen bij, waarbij men kon zien (en dat is juist aardig) dat het werk was van de jeugd zelf.) Op het erf voor de ambtswoning van de burgemeester heeft de jeugd zich opgesteld en; hield de voorzitter van de Juliana Vereniging een toespraak, welken door de burgemeester werd beant woord. Weldra klonken toen u}t> honderden kinderkelen in de mor genuren van deze eerste feestdag^ verschillende vaderlandse liederen. Een dochtertje van de voorz. bood den verschillende kinderspelen ge houden. De uitslagen voor de mooiste ver sieringen waren na beoordeling door een dames jury als volgt: 1. Een groepje van drie jongens B. Keijzer, D. v. Lammers en C. Volgering met versierde kano; 2. Jos Valentijn met Piggelmee en de Keulse pot; 3. An nie Egberts met. versierde fiets; 4e. Fr. Sassen. Uitslagen der kinderspelen: Hard lopen voor jongens: 1. Joop Touw; 2. Arie Ouwerkerk; 3. Tinus Zeven hoven. Hardlopen voor meisjes: 1. Annie Egberts; 2. M. v. d. Boogaard; 3. An nie Kroft. Houtjes rapen voor meisjes: 1. Riet Leliveld. 2. Annie Hoogervorst, 3. Erna Egberts. Zaklopen voor jongens: 1. J. Hoo gervorst; 2. K. Koeleman; 3. Adr. Kouwenhoven. Vlaggetje steken voor meisjes 1. Riet Koeleman, 2. Gerda v. d. Boo gaard, 3. Tonny Hellnig. Wielerwedstrijd. 1 De tweede dag begon met een gro- -te wielerwedstrijd. Het was een weg wedstrijd door de gemeente om het Wereldkampioenschap. Uit alle lan den waren de meest bekende wieier- grootheden aan de start verschenen, de echtgenote van de burgemeester Om het geheel voor de toeschouwers bloemen aan. Een bouquet prachtige Pgemakkelijker te maken, droeg iede- anjers. Daarna gingen de kinderen re renner de naam op borst en rug. naar het feestterrein waar hen een- Klinkende namen las men. v. Est, tractatie wachtte, en zij van ver- - - Wagtmans, Schotte, Koblet, Bobet, schillende attracties gratis gebruik1 Uoppi en vele anderen. Om circa 10 mochten maken. Om half drie wer-Tfninuten voor twee klonk het start schot en de grote strijd was begon nen. In een rustig tempo vertrok men, maar in de kerkbuurt ontbrand de de de eerste strijd, toen een vier tal renners een uitlooppoging onder nam. Zij hadden geen succes, want het peleton achterhaalde de vluch telingen. Aan het Papenveer ging het er weer fel naar toe. Daar werd een sprint verreden. Coppi (W. v. d. Pijl) was cle winnaar, 2e. Robic (Henk v. Kessel), 3e Bruneel (G. v. d. Pijl). Op ongeveer 1 km van de finish had zich een kopgroep ge vormd van 4 renners welke op circa 100 meter werden gevolgd door Bar- tali (Jos Kouwenhoven) en v. Est (H. Sassen). In een felle sprint zou de beslissing vallen. Brik Schotte bleek de sterkste. De einduitslag luid de 1. Schotte (J. Sanders), 2. Wagt mans (Hub. Valentijn) 3. Coppi (W. v. d. Pijl) 4. Robic (Henk v. Kessel) 5. Bartali (Jos Kouwenhoven) 6. v. Est (H. Sassen). De winnaar kreeg bloemen en de Belgische vlag ging omhoog. Volksspelen. Op het feestterrein werd met enige volksspelen het feest voortgezet. Eerst zaklopen voor de renners: 1. Opoe (W. Hassel) 2. Schotte (J. Sanders), 3. Magni (Joh. Versluis). 80 meter hordenloop voor dames: 1. Bets Volgering, 2. Annie v. d. Hoorn, 3. Ali Hoogervorst. 80 Meter hordenloop voor heren: 1. Martin v. d. Jagt, 2. Henk Bos, 3. Bertus Pieterse. Op het feestterrein werd het feest voortgezet. Het bezoek was zeer groot In cake walk èn zweefmolen of in het theater vermaakte men zich. Het feest, dat tevens is een viering van het 30-jarig bestaan van de Julianavereniging is prachtig ge- RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Oplichtingen. Een koopman uit Leiden moest voor de Haagse recht bank verantwoording afleggen voor een hele reeks nagenoeg gelijksoor tige oplichtingen, die hij in Leiden en omgeving had gepleegd geduren de Juni-Juli jl. Zo had hij een oude juffrouw verteld, dat hij bezig was een inboedel in te pakken van emi granten. Hij zou van deze mensen een partijtje anthraciet voordelig kunnen overnemen en deze wilde hij wel doorverkopen. Hij kreeg 25. mee, maar de kolen kwamen nooit. Dat klopte, want het verhaal was verzonnen. In totaal had verdachte op deze wijze 226.verkregen. Kort tevoren was hij tweemaal voor oplichting veroordeeld. „U schijnt het niet te kunnen laten", zei de president. Voor 1950 was niets gebleken van een misdadige aanleg. De verdachte vertelde dat hij niet kon rondkomen van hetgeen hij als lorrenkoopman verdiende. De president wist de verklaring wel. In de oorlog en kort nadien had hij flink verdiend met zwarte han del en het teruglopen van de inkom sten had hij niet kunnen verwerken. Ook drank speelde een rol. Een geboren oplichter en een lui aard, zei de officier van Justitie. De eis luidde: een jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 1 October. Inbraken. Een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering eiste de of ficier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 21-jarige land arbeider uit Noordwijk. Deze had met een vriend in zijn woonplaats twee inbraken gepleegd. In de nacht van 17 op 18 December j.l. hadden zij een inbraak gepleegd in een bo ter- en kaaswinkel aan de Wilhel- minastraat 35. De buit bedroeg 975. In de nacht van 13 op 14 Januari jl. klommen zij in bij de Coöperatie „Door samenwerking sterk" in de Molenstraat. Eerst hadden zij enkele avonden op de uitkijk gestaan, totdat op de bewuste avond de kust vrij was. Zij vonden al gauw de sleutel bos en namen uit een kistje 2300 weg. Van 200, die vermist werden uit een enveloppe, zei verdachte niets te weten. De jongen was reeds vader ver oordeeld. Hij werd als enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar be schouwd. De R.K. reclassering was bereid hem in een landkolonie op te nemen. De Haagse rechtbank zal 10 October a.s. uitspraak doen. Wilt U iets weten? Vraag: Route HazerswoudeLeu ven; hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Rotterdam, Dordrecht, Willemsdorp, Breda, Zun- dert, Wuestwezel, Antwerpen, Me- chelen, Leuven; afstand 175 km. Vraag: Route LeidenWittem per auto; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, via Rijksweg langs Utrecht naar Zaltbommel Den Bosch, Vught, Eindhoven, Leende, Weert, Grathem, Maasbracht, Susteren, Sittard, Hoensbroek, Heerlen, Ubachsberg, Eis, Wittem; afstand 255 km. Vraag: Route LeidenHeer bij Maastricht per bromfiets; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, ^Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Eindhoven, Weert, Swartbroek, Thorn, Maasbracht, Sus- teren, Sittard, Beek, Rothem, Amby, Heer; afstand 250 km. Vraag: Route NoordwijkAdenau; hoewel km? Antwoord: Noordwijk, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Til burg, Eindhoven, Weert, Roermond, Posterholt, Heimburg, Geilenkirchen, Aken, Eschweiler, Düren, Zülpich, Euskirchen, Arcoff, Munstereifel, Schönau, Adenau; afstand 350 km.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10