Ned+ B-elftal won met 4-1 van Zwitserse reserven Oefenwedstrijd FIFA-elftal belooft interessant te worden In Motorzesdaagse vielen slachtoffers onder buitenlanders HET ZINGENDE NIJLPAARD m) T ropenliefde DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 DE LE1ÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Maar Zwitserse ploeg stelde danig teleur De Zwitserse B-ploeg heeft niet veel plezier gehad van het uitstapje naar Rotterdam. Met 4—1 verloor het team van de Nederlandse reserves, die de slechts 10.000 toeschouwers op het Sparta-terreln een frisse partij voetbal voorschotelden. Vooral in. de eerste helft heeft het Nederlands B-elftal verdienstelijk ge speeld. In de voorhoede konden vooral Meiers en Brooymans het uitstekend met elkaar vinden en ook midvoor Bleyen- berg, die de aan de knie geblesseerde Michels verving, blies zijn partij in dit quintet aardig mee. Minder gevaarlijk was de linkervleugel BakSchmidt van wie in het bijzonder de Eindhovense linksbuiten tegenviel. Na de hervatting, toen de Zwitsers met enkele verse krachten in het veld verschenen en zich wat meer los werk ten, werden middenlinie en achterhoede op de proef gesteld. Het sterkste deel van het elftal was de verdediging niet. Zo was het wegwerken nogal eens on voldoende, maar gefaald heeft niemand in de Nederlandse defensie en enkele spelers, zoals doelman Steiger kregen zelfs gelegenheid uit te blinken. Toch winst voor de K.C.? Wanneer wij willen nagaan of deze ontmoeting enige winstpunten voor de keuzecommissie heeft opgeleverd, gelo ven wij, dat het antwoord „ja" mag zijn. En dan dient allereerst de kleine Nij meegse rechtsbuiten Meiers te worden genoemd. Wel overdreef dit watervlugge ventje, dat veel aan Rijvers deed den ken, af en toe met zijn overstapjes en schijnbeweginkjes, maar het slot was toch steeds dat de aanvallende Zwitser een vergeefse beweging in de ruimte maakte en Meiers de bal vrij kreeg. Gul beloonde het publiek deze staaltjes met een applaus. Voor de speler van NEC zich de vaste rechtsbuiten van het Ne derlandse elftal zal mogen noemen, zal nog wel het een en ander aan zijn spel geschaafd moeten worden, maar een proef op de vleugel van het Oranjeteam lijkt hij ons zeker waard. Een belangrijk Eunt in zijn spel is, dat hij met twee enen tot een vinnig schot in staat is en flat kan helaas niet van alle candidaten tvorden gezegd. Dat bleek bijvoorbeeld weer duidelijk in het spel van Bleyen- berg. Gevaarlijk is deze goedkoppende en zich voortreffelijk opstellende mid- voor altijd, maar om een geroutineerde dopper te kunnen omspelen moet men il naar gelang de situatie, die zich voor doet, over twee benen kunnen* beschik ken. Brooymans, de rechtsbinnen van de Rosendaalse tweede klasser RAC, is eveneens een snelle en enthousiaste spe ler, die men in de gaten zal moeten hou den. Hij begon zelfs uitstekend, doortas tend en met een snel schot waarvan de voortreffelijke Zwitserse doelman Stuber kon getuigen, maar na de rust zakte zijn tempo nog sneller dan dat van de an dere Nederlanders en in het laatste half uur viel de Brabander zelfs niet meer op. Gesteund door de middenlinie, die zich tonder veel risico geheel aan de aanval lende taak kon wijden, was de Neder landse voorhoede onmiddellijk na het beginsignaal van de Duitse scheidsrech ter Dusch in het offensief gegaan en reeds na 4 minuten had Brooymans suc ces met een onverwacht ver schot. Dat Stuber een vergeefse sprong naar de rechter benedenhoek, deed maken. Dit doelpunt betekende de ouverture voor een periode van goed Nederlands sa menspel, waartegen de stroef schuivende Zwitserse grendel geen voldoende af sluiting kon vormen. Ongevaarlijk spel der Zwitsers. Een enkele maal trokken de Helveten er tussenuit, maar het spel werd te veel In de breedte ontwikkeld, terwijl ook de nodige schotvaardigheid ontbrak. Van Schijndel en Bennaars konden daardoor steeds tijdig de helpende hand in ver dediging bieden. En wanneer de gasten het met een throughpass probeerden, lie pen zij onherroepelijk in de buitenspel- val, die telkens zonder schroom door Cools en Lagerwaard werd opengezet. Zo had Steiger het in deze eerste helft wel zeer rustig en een werkelijk gevaarlijk schot heeft hij in die eerste drie kwartier dan ook niet te verwer ken gekregen. Dat kon van Stuber niet gezegd worden. De Zwitserse doelman heeft al zijn' capaciteiten nodig gehad om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Het was ook zeker niet aan hem te wijten, dat de Nederlanders met een 30 voorsprong van de rust konden gaan genieten. Na het eerste doelpunt van Brooymans bleven de roodbroeken enthousiast en slagvaardig aanvallen met vlotte swit ches, scherpe voorzetten en goed ge richte schoten. In de 25e minuut liet Brooymans de tweede kegel aan het scorebord hangen toen hij uit een vrije trap van Schmidt een onverwachte kans kreeg, die hij met een kogel via de borst van de verbouwereerde Stuber benutte. Toen rechtshalf Kernen een minuut voor rust een onschuldige pass naar de linkervleugel radicaal miste had Schmidt de bal slechts een rustig zetje te geven om de uitlopende Stuber te passeren. Kennelijk met de bedoeling om de grendel wat soepeler te doen werken waardoor dan tevens meer aanvalsmoge- lijkheden voor de binnenspelers Mella en de oude rot Bickei zouden ontstaan, had trainer Karl Rappan linksback Quinche door Robustelli en spil Wetter door Weber vervangen. Aanvankelijk leek dit geen versterking, want kort na de hervatting wandelden Van Schijndel en Bleyenburg zo gemak kelijk door de Zwitsers defensie, dat de aanvalsleider der Nederlandse reserves met een schot van zeker 25 meter het vierde doelpunt kon maken. Steiger zwichtte strafschop. Dit was de Zwitsers toch te erg en ter wijl het Nederlandse B-elftal allengs in tempo en zorgvuldigheid bij het plaat sen en dekken verslapte, drong de mid denlinie van Zwitserland B steeds meer naar voren en na een kwartier hadden de bergbewoners het initiatief in han den. Toen moesten Cools, Lagerwaard en Steiger en de middenlinie in zijn verdedigende taak laten zien wat zij waard waren. En voor dit examen zijn zij, de een met hogere cijfers dan de ander, allen geslaagd. Vooral Steiger stond alle Zwitserse succes een tijd lang als een rots in de weg. En hij bleef zich handhaven al moest hij een maal zwich ten voor een onhoudbare strafschop van Bickei nadat midvoor Neerli op wat al te hardhandige wijze door spil Van der Hoek was aangevallen. Tijdens een persbijeenkomst te Rotter dam heeft de heer K. J. J. Lotsy mede gedeeld, dat bij het Fifa-bestuur het plan bestaat, na het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1954 in Zwitserland wordt gehouden, een wedstrijd te organiseren tussen een Europees en 'n Zuid-Amerikaans elftal. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse League werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Cardiff CitySheffield United 20; LiverpoolWolverhampton Wanderers 11; Manchester City Huddersfield Town 01; Middlesbrough Manchester United 14; Newcastle UnitedWest Bromwich Albion 37; PortsmouthBlackpool 44Sheffield WednesdayBolton Wanderers 21; Tottenham HotspurBurnley 23. Tweede divisie: BuryBristol Rovers 31; Doncaster RoversBrentford 30; FulhamRotherham United 24; Leeds United—Plymouth Argyle 11; Luton TownBirmingham City 20; Notts ForestHull City 20. Door de organisatie-commissie van de oefenwedstrijd van het Fifa-elftal tegen FC Barcelona op 30 September te Am sterdam werd te Rotterdam een bijeen komst belegd, tijdens welke de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de speciale Fifa-commissie voor deze wedstrijd, en kele interessante mededelingen deed. De voorzitter van de KNVB, de heer ir. H. F. Hopster, deelde in zijn ope ningswoord mede, dat men het feit, dat deze wedstrijd in Nederland wordt ge houden, niet mag opvatten als Neder landse propaganda voor het professiona lisme. Hij zeide dankbaar te zijn, dat de Fifa Nederland heeft verzocht deze oefenwedstrijd voor de grote strijd op 21 October te Londen voor te bereiden. De heer Lotsy onderstreepte nog eens het feit, dat Nederland het „monopolie" voor deze wedstrijden heeft verworven en hoe moeilijk het is geweest om deze voor het publiek en de Nederlandse voetbalwereld zo interessante en leer zame ontmoetingen in ons land te krij gen. De Fifa-commissie heeft, aldus de heer Lotsy, met opzet een clubteam als te genpartij gekozen en geen selectieploeg van elf andere uitblinkers omdat juist de spelers in een clubteam zo goed op elkaar zijn ingespeeld. FC. Barcelona is bij uitstek geschikt als sparringpartner. Het is een zeer sterk en homogeen elf tal met enkele uitblinkers van bijzon dere klasse, zoals de veel omstreden, uit Tsjechoslowakijk uitgeweken Kubala. Belangrijk is ook, dat de FC Barce lona zelfs enkele spelers bezit, die voor het Fifa-elftal eventueel in aanmerking komen en die men nu dus gelijk met de voorlopig gekozenen aan het werk kan zien. Het is het eerste Spaanse elftal van klasse, dat sedert de oorlog Nederland bezoekt. Over de berichten als zouden de Hon gaarse spelers niet beschikbaar zijn voor de wedstrijden te Amsterdam en Londen deelde heer Lotsy mede, dat bij de Fifa nog geen enkele afschrijving van die zijde was binnengekomen. Wel was dit het geval met Di Stefano, de Argen tijnse midvoor. Twee spelsystemen. Wat het systeem betreft, waarmee men Engeland in het Wembley-stadion op 21 October zal bestrijden, vertelde de heer Lotsy, dat zoals bekend te Amsterdam voor rust aanvallend en na rust met stopperspil zal worden gespeeld, doch dat het er naar uit ziet, dat tegen Enge land met een aanvallende spil zal wor den aangetreden. Het Oostenrijkse lid van de speciale Fifa-commissie, Walter Nausch, heeft n.l. geadviseerd de Engel sen niet met eigen wapens te bestrijden. Zowel Walter Nausch als het derde lid van de commissie, de Fransman Gaston Barreau, zijn de laatste tijd teruggeko men van het starre stopi Zij willen de individuele meer vrijheid geven, Uitverkocht stadion? Als lid van de organisatie-commissie van de wedstrijd te Amsterdam, deelde de directeur van het olympisch stadion de heer D. J. Bessem mede, dat alle zit plaatsen vrijwel zijn uitverkocht. In de zojuist begonnen voorverkoop te Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en Zaandam zijn voornamelijk nog staanplaatsen verkrijgbar. Met de extra-tribunes op de wieler baan zal het stadion op „interland-capa citeit" worden gebracht, d.w.z. 65.000 toe schouwers kunnen bevatten. Talrijke buitenlanders uit geheel West pperspilsysteem. ele intelligentie Europa zullen in de Nederlandse hoofd stad getuigen zijn van de interessante wedstrijd, waarin twee systemen zullen worden gespeeld. Tot de buitenlandse bezoekers zal o.a. Walter Winterbottom, de trainer van het Engelse elftal, be horen. Of de wedstrijd per televisie zal wor den uitgezonden is nog niet bekend. Wel heeft de Televisiestichting een uitzend vergunning aangevraagd. Tussen de KNVB en de Fifa zal hieromtrent nader worden overlegd. ATHLETIEK. Wanneer a.s. Zaterdagmiddag om half vier precies het startschot klinkt voor de 26e estafette „Dwars door Leiden" kun nen we spreken van een herleving van de belangstelling der Leidse clubs voor deze traditionele loop. Immers, de deel name werd de laatste jaren steeds min der, doch a.s. Zaterdag zullen in totaal een tiental ploegen de strijd met elkaar aanbinden. En dat die strijd boeiend zal zijn, staat reeds van te voren vast. De deelname van UVS (met twee ploegen), ASC. Oranje Groen. VNL en ZLC in de afdeling „Niet Athletiek" waarborgen een zeer interessante strijd. ASC. dat zal trachten de GGV-wisselbeker nu defini tief in handen te krijgen, (in 1951 en 1952 werd ASC in de afdeling Niet ath letiek winnaar) zal het ongetwijfeld moeilijk krijgen tegen UVS en Oranje Groen. De belangstelling van buiten de stad beperkt zich in de athletiekafdeling tot de deelname van Vlug en Lenig uit Den Haag. hetgeen zeer zeker te wijten is aan het vroege aanvangsuur waardoor de meeste verenigingen niet in staat zijn tijdig in Leiden te zijn. Toch zal de strijd tussen de Athletiek Vriendenkring „Hol land" en de Landskampioenen „Vlug en Lenig" (clubkampioen Senioren en Ju nioren en tevens Estafettekampioen) om de „Hasselman en Pander"-wisselbokaal fel zijn, daar de A.V. „Holland" op eigen terrein altijd goed voor de dag komt. De athletiekploegen starten evenals de voorgaande jaren met handicap. De lo pers der reserveploegen van „Holland" en UVS zullen herkenbaar zijn aan een „2" op de borst. Het parcours is als van ouds: Start Andries Schotkade, Kastanjekade, Lam- menschansweg, Korevaarstraat, Steen- schuur, Rapenburg W.Z., Gijzelaarsbank, Rapenburg O.Z., Kaiserstraat. Witte Sin gel. Finish voor het gebouw van het Leidsch Dagblad. De ploeg van A.V. „Holland" is als volgt samengesteld: David Perduyn, Huub van Ingen Schenau, Henk van der Meel, Joop Singeling, Koos van Royen, Albert van der Linden, Carel van Ve- netiën, Lambert van der Berg, Ramon Singerling en Cor van Wanrooy. SCHAKEN. HET CANDIDATENTOURNOOI IN ZWITSERLAND. De afgebroken partij tuusen Reshevsky en Kotov uit de achtste ronde van het candidaten-tournooi te Zürich is door Kotov gewonnen gegeven. De uitslagen van de He ronde luiden: EuweAverbach 01; StahlbergPe- trosian afgebr. in gunstiger stelling voor Nu de officiële resultaten van de eer ste dag van de Motorzesdaagse in Tsje- choslowakije bekend zijn, is gebleken, dat alle Nederlanders met uitzondering natuurlijk van de Maico-rijder Schram, zonder strafpunten zijn gebleven. Rönt genfoto's hebben aangetoond, dat de Amsterdamse rijder, die zoals bekend door een der volgauto's van de weg werd gereden, behalve een gebroken duim, een scheur in het heupbeen heeft opgelopen. Volgens de doktoren te Gott- waldov zal een gips-kuur van 3 weken voldoende zijn voor algehele genezing. Morgen zal Schram per KLM-vliegtuig naar Amsterdam worden gebracht. Bij de buitenlanders zijn op de eerste dag enkele zware klappen gevallen. Zo zijn de Engelse rijders Whittle, Oliver en Vaerdin reeds uitgevallen evenals de Zwitsers Otto Müller en Bracher en de Duitsers Uhlig en Bruns. In totaal heb ben 14 deelnemers de strijd tijdens het eerste traject moeten staken. Van de Trophy-teams hebben de ploe gen van Hongarije, Engeland en Duits land strafpunten opgelopen en bij de start van de tweede dag kregen ook het Tsjechische en het Zweedse Trophy-team strafpunten, doordat van beide ploegen een rijder niet tijdig genoeg kon ver trekken. De Zweed moest in de loop van de dag opgeven, zodat Zweden er elke dag 100 strafpunten bij krijgt. Van de Vaas-teams, 17 in totaal, zijn er thans nog 11 met blanco strafregister. Het zijn: Nederland A en B, Tsjecho slo wakije A en B, Polen A en B, Duits land, Zweden A en B en Engeland A en B. Van de resultaten van de tweede dag is nog niets bekend. Na het dagtraject, ZEILEN. INTERNATIONALE DEELNAME BIJ NA-BRAASEM 1953. Voor de zeilwedstrijden, die 26 en 27 September op het Braassemermeer zul len worden gehouden, blijkt ook inter nationale belangstelling te zijn. Zo zul len de Internationale Olympiajollen- klasse de bekende Belgische zeilers Lully en Maes aan de start komen. Voorts is een inschrijving ontvangen van een lid van de zeilvereniging Tandjong Priok. Deze zeiler zal een dezer dagen in Holland arriveren. De sluiting van het Nationale Zeilsei- zoen 1953 op het Braassemermeer, waar aan alle wedstrijdzeilers zullen deel nemen, heeft die aantrekkelijkheid, dat de nieuwe nationale kampioenen dan nog eens flink aan de tand worden ge voeld. zijn de rijders aan het avondtraject be gonnen. Er moesten enkele moeilijke ge deelten, zoals steile bospaden met. grote plassen, word enoverwonnen, maar zwaar was het parcours niet, ook al om dat het weer zich goed hield. De derde dag beloofde heel wat zwaarder te worden. Het is een rit over Hluk en Mesto naar Zilina en terug over Makov en Vsetin naar Gottwaldov, to tale afstand maar liefst 480 km. Tijdens de trainingsritten in de dagen voor het begin van de Zesdaagse ontdekten de rijders op dit traject een aantal zeer steile bergwegen en aangezien de weers voorspelling regen meldt, is het begrij pelijk, dat men in het deelnemerskamp wel een beetje tegen de tocht van heden opzag. Petrosian; BoleslavskyNajdorf V-,i KotovTaimanov 10; GeilerGligonc afgebr. in gelijke stand; SmyslovBron- stein afgebr. in gelijke stand; Keres Reshevsky afgebr. in iets gunstiger stel ling voor Reshevsky. Szabo was vrij. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMlTs. De dertiende partij tussen Lyudmllla Rudenko, de wereldkampioene en haar landgenote Elizaveta Bykova om het wereldkampioenschap heeft de titelhoud- ster gewonnen. De stand is met nog één partij te spelen 7—6 in het voordeel van Bykova. Reeds in het begin geraakte Elizaveta Bykova in het nadeel door een pion- offer van haar tegenstandster. Zij wist de dreiging in eerste instantie af te wenden, doch later kwam zij in tijd nood en na de 31ste zet capituleerde zij. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". Gisterenavond werd begonnen met de parenwedstrijd, welke het volgende re sultaat had: Groep A. Ie ronde: Echtp. Bik echtp. Cuppen 1612; Bonnet Sr.-Bon- net Jr.—v. d. Post-v. Zijl 14^—13U; v. Dieren-Goddijn—Zwannenburg-Kleln 17J/A10 y% 2e ronde: Echtp. Cuppen— Bonnet-Bonnet 15^—12^! Zwanenburg- Klein—Echtp. Bik 15^—12^; v. Dieren- Goddijnv. d. Post-v. Zijl 17'11. Groep B. Ie ronde: Dieben-v. Wijk Abswoude-Smidt 16 11J4v. Haaste ren-BonnetGebr. Abswoude 1810; Dames Goddijn-Van GelderenKins- Scheeren 14^—13)^; 2e ronde: Kins- ScheerenGebr. Abswoude 16y711^; Dames Goddijn-v. GelderenAbswoude- Smidt 14—14; Dieben-v. Wijkv. Haas teren-Bonnet 16J/£1V/2- Groep C. Ie ronde: Mulder-Niekerk Echtp. Stuijfzand 15—13; Jeuster-Bergs- maEchtp. v. Gent 20—8; Dames Van Berge Henegouwen-SchalksDames v. d. Stok-Pieters 199; 2e ronde: Mulder- Niekerk—Dames v. Berge Henegouwen 19J/28 Echtp. StuijfzandEchtp. Gent 20—8; Dames v. d. Stok-Pieters Jeuster-Bergsma 14 13 PAARDENSPORT. COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden drave rijen en rennen te Duindigt luiden: Nearco-prljs. Afstand 2140 meter. 1. Rina Gay (W. H. Geersen) 1.30.6; 2. Paul (R. van Wieringen) 1.29.8; 3. Quatrième Enfant (N. Heskes) 1.33.6. Toto: w. 3,10; pl. ƒ1,20, 4,90, 6,90; gek. ƒ4,70; cov. 13,50. Bahram-prijs. Afstand 2500 meter. 1. Postduif je K (M. Romein) 1.9; 2. Quick silver S (H. C. ten Hagen) 1.27.7; 3. Pe tite Casindra (W. H. Geersen) 1,28.3. Toto: w. ƒ9,60; pl. ƒ4,90, 3,40; gek. ƒ355,40; cov. ƒ2,70. St. Simon-prijs. Afstand 1420 meter. 1. Sunny Boy (W. H. Geersen) 1.36.1; 2. Sagne d'Or (M. Vergay) 1.35.4; 3. Sir Hollo (H. C. ten Hagen) 1.41.7. Toto: w. ƒ2,10; pl. ƒ1,30, 1,60, 2,10; gek. ƒ4,50; cov. ƒ4, Tetrarch-prijs. Afstnd 2100 meter. 1. Ocar Major (J. Wagenaar Jr.) 1.24.4; 2. Playsier (A. Finkelenberg) 1.26.2; 3. Notekraker S (H. Oldebeuving) 1.22.9. Toto: w. ƒ4,20; pl. 1,90, 3,30; gek. ƒ18,80; cov. ƒ7,10. Vurry on-prys. Afstand 2100 meter. 1. Oosting's Lieveling (W. Leeuwenkamp) 1.25.6; 2. Peter Spencer (H. C. ten Ha gen) 1.25.6; 3. Petulance K (F. A. Bos veld) 1.26.3. Toto: w. ƒ21,30; pl. ƒ4,80, 1,60, 1,80; gek. ƒ16,10; cov. ƒ4,20. Eclipse-prijs. Afstand 1350 meter. 1. Douce France (A. Bongers) 1.28.8; 2. Hidlago (F. Delbrassinne). Deadheat 2. Suprise (H. J. van der Kraats). Toto: w. ƒ18,40; pl. ƒ2,10, 1,20, 1,40; gek. ƒ16,20; cov. Hidalgo 1,70; cov. Sunrise 1,90. Ormondc-prys. Afstand 2000 meter. 1. Aquavit (J. van Yperen) 2.12; 2. Flying Gal (C. Th. Sterk); 3. Taxiol (F. Del brassinne). Toto: w. ƒ5,90; pl. ƒ2,80, 2,60gek. ƒ8,90; cov. ƒ4,30. Pharls-prijs. Afstand 3000 meter. 1. Wiribi (A. W. van Dijk) 3.36.4; 2. Dicky (H. J. van der Kraats); 3. Corrida (A. Montane). Toto: w. ƒ6.—; pl. ƒ1,40, 1,20; gek. ƒ290; cov. ƒ4,30. Totale omzet: 54.119, Postduiven. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht met oude en jonge duiven (zgn. navluchten) vanaf Maastricht (Bos poort). Afstand 165.37 km. In concours 100 duiven, gelost om 8.20 met Noord westen wind: aankomst eerste 11.08.24, snelheid 981.97 m. p/m., laatste 11.28.36. snelheid 876.96 m. p/m. Uitslag: P. d'Haens 1, 2, 15; Fr. Hendriks 3, 4, 18; J. P. v. d. Assem 5. 9, 12, 19; G. Teske 6; A. van As 7; P. n. van Wissen 8, 20; F. C. van Heusden 10. Rhijnmondcrs (Katwijk). Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Roermond. In concours 41 duiven: te 12.30 gelost met mooi weer en W.N.W.- wind; aankomst eerste te 15.32.16 uur, snelheid 853.5 m. p/m. Uitslag: W. van Rijn 1, 7; P. Varkevisser 2, 6, 10; A. Grimbergen 3, 5; H. Hoek 4; L. Noort 8; J. Heemskerk 9. HAAGSE POLITIERECHTER. Mishandeling. Voor mishande ling van zijn buurvrouw stond een 37-jarige fabrieksarbeider uit Al phen a. d. Rijn terecht voor de Haag se politierechter. Op 29 Mei had hij zijn buurvrouw mishandeld omdat deze zijn kind snoepjes had gegeven. Zijn kind had het aan het hart, zo zei hij. Verd. ontkende echter dat hij de vrouw op haar gezicht had gesla gen. Hij had haar alleen maar op de armen geraakt. De officier van Justitie vond het optreden van verd. buitengewoon er gerlijk en poemde dit een verkeerd afreageren van huiselijke moeilijk heden. Hij eiste f 40.boete of 10 dagen en. een week gevangenisstraf voorwaardelijk, met toewijzing van de civiele vordering die het slacht offer had ingesteld. De politierechter had wel de indruk dat het niet hele maal aan verd. had gelegen. Hij zou het echter nog min of meer hebben kunnen vergeven wanneer verd. niet de vrouw, maar haar echtgenoot die nu op de publieke tribune stond te lachen had afgetuigd. De rech ter wees hem er op dat hij, mocht hij overlast ondervinden van deze buren zich schriftelijk moest wenden tot de officier en veroordeelde hem ver volgens tot 30.boete of 10 da gen, met toewijzing van de civiele vordering. In de val. De vroegere huis knecht van de Haagse Golf- en coun tryclub te Wassenaar, stond terecht omdat hen ten nadele van de club 25.had ontvreemd. Men ver trouwde hem niet meer, want de penningmeester was al 100.kwijt Toen had men lichtgevend poeder in het geldkistje gedaan, waardoor verd. zich verraden had. Eerst zei hij toen de 25.al verbrand te hebben, maar dit geld bleek verstopt te zijn in de kelder. Verd. ontkende iets van de 100 af te weten. Hij was nog nooit veroordeeld. De officier van Justitie eiste f 50 boete of 20 dagen en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk. Over eenkomstig deze eis werd verdachte veroordeeld. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 77) Het was alles zo vanzelf en toch zo onverwacht gekonven, de tegenstel ling in beider toestand was zo sterk, dat hij al zijn denkvermogen moest concentreren op het verwerken van dit kritieke ogenblik. Het was geen tijd on? grapjes te maken, dat zag hij spoedig genoeg in. Simuk had echt volgens haar hart gesproken, ze had heel haar ziel aan hem blootgelegd, zij had hem haar ridder, haar krijgs makker genoemd en even ridderlijk moest dus ook zijn antwoord zijn. „Simiik", vroeg hij, „wist Pulangga hiervan? Wist hij, dat jij me lief had?" „Ik heb hem wel gesproken over mijn wensen .Toean, rrraar ik voegde er bij die gelegenheid onmiddellijk aan toe, dat mijn vrouwelijke intuïtie me reeds gezegd had, dat uw liefde voor iemand anders was bestemd. Ja, hij was van alles op de hoogte, Toe an". „En dat wetende, is hij gestorven?" „Dat wetende, stierf hij, Toean". ».En jij. Simuk? Jij wist dus ook, dat mijn liefde naar iemand anders uitging, en toch heb je de missy aan de dood ontrukt en bij mij terugge bracht?" „Toean, ik wist, dat uwe liefde niet voor mij was bestemd. Indien de mis sy in Tiang's huis was gestorven, in ditzelfde huis, dat nu het grote ge heim van Sinvuk's korte leven heeft vernomen, zou dan de smart van de Toean om dit verlies verander de in liefde voor Simuk, die hen? dus in zijn verwachtin gen had teleurgesteld en de naas te oorzaak van zijn verdriet was ge worden? Neen, Toean, dat is de ware weg niet voor grote liefde. Mijn hoop was gestorven. Maar toen die verzwond, ontwaakte in mij tegelij kertijd de kennis, dat mijn dood spoe dig zou komen. Daar zou niets aan te veranderen zijn. Zelfs al mocht het me intussen gelukken de liefde van de Toean te winnen, mijn stervens uur zou er geen dag door worden ver schoven". Zij hield even op en richtte sme kend tot hem de volgende vraag: „Ik heb slechts één gunst te vragen, Toean, één bede". Desmond knikte. „Pulangga, mijn vader, was uw broeder in het bloed. Nu sta ik in zijn plaats. Wil de Toean mij als zijn zus ter beschouwen en toespreken? Zijn zuster, aan wie hij door een dure eed gezworen heeft trouw te blijven tct in de dood? Ben ik die eer waardig, Toean?" Met moeite wist Desmond zijn ont roering te verbergen. „Zuster", sprak hij, „het is te kleine wederdienst voor alles wat gij ons gegeven hebt. Jij hebt zoveel voor mij gedaan en ik bezit macht noch ver mogen om je naar waarde te belonen. De schuld die ik bij jou heb, zuster, is met geen aardse prijs te vergel den". „De prijs is betaald, Toean-broeder. Kijk eens, het wordt dag. Ik moet dus gaan". Zij hulde zich dichter in haar don kere sarong en keerde zich van hem af. Desmond bleef haar nakijken. De hartstochtelijke bekentenis had hem met stomheid geslagen. Tien jaar lang was hij districtsbestuurder geweest, had hij een eenzaam en bescheiden leven gevoerd in de kleine buiten bezittingen van Borneo, ver van de beschaafde blanke wereld. Voor zijn contact met redelijke wezens was hij geheel aangewezen geweest op de in boorlingen. Op zijn kantoor, op de rechtbank, op zijn voortdurend terugkerende tochten door het binnenland had hij ogen en oren, de kost gegeven om zoveel mogelijk te weten te komen van dit volk, dat hem verbazend symphatiek was geworden. Hij had hun karakter bestudeerd en door de studies was hij tot de liefde gekomen. Zijn vriendschap had altijd een va derlijk karakter gedragen, zoiets van toeziende voogd over in de grond toch goedige, maar uiterlijk wat achterlij ke kinderen. Het waren op en top kinderen, argeloze kinderen, met kin derlijke wensen en kinderlijke harts tochten. Meermalen hadden zij hem soms verbaasd doen staan over ideeën en gedachten, die voor hun doen vroegrijp leken. Maar dit waren uit zonderingen. Over het algemeen ble ven ze de eenvoudige mensen. Hij had braaf meegedaan aan de verschillen de genoegens der mannen: hij was met hen gaan vissen en jagen, hij had zelfs de leiding genomen bij de voetbalwedstrijden die het evene ment van de dag waren. Geen ne derzetting, waar men in de vrije uren niet naar „het bruine monster" grijpt en dat de blanke Toean zelf deze sport niet versmaadde, bracht een gTijs van onschuldigste en stralend ste genoegen op de kindergezichten van die grote kerels. Ook in hun sport demonstreerden zij dat gevoel van zorgeloosheid, van kinderlijk ver maak in het spel om het spel alleen. Aanvankelijk hadden ze de Toean wel eens radeloos gemaakt, doorlat de backs van zijn elftal met een prachtzwaai de bal in eigen doel aftrapten. Maar als hij dan zijn com pagnon op hem zag komen, stralend van plezier, dat hij die kans zo prach tig had benut, lachte Desmond har telijk mee, omdat er toch geen natio nale eer op het spel stond. Nooit zagen die mensen in de toe- koir/st. Zelfs wat de dag van mor gen brengen zou,, interesseerde hen heel weinig, als vandaag de zon maar scheen. Van de vrouwen had hij maar wei nig te zien gekregen. Een paar echt scheidingsproblemen waren het enige contact geweest, dat hij in de officiële wereld met haar had gehad. Op zijn tochten had hij meermalen eens ge glimlacht tegen de zich verlegen ver stoppende jonge meisjes, die vanuit haar schuilplaats ginnegappend toe zagen bij al de vreemde manipulaties, die de blanke Toean verrichtte bij toilet en ontbijt. Voorts als er plot seling een zee van schuim aan het ge- zich van de Toean bleef hangen gi- chelden ze het uit. De eindeloze klach ten over onbetaalde huwelijksuitzet ten hadden hem spoedig doen inzien, dat het huwelijk op de eerste plaats een commerciële aangelegenheid was. De ouders of voogden van bruid en bruidegom bleven net zo lang loven en bieden, totdat ze het eens waren over de prijs. Dc vrouw was niet meer dan een stuk vee onder het ove rige vee, maar van meer waarde, zo dat men enkele buffels voor haar in ruil ontving. Hy had wel degelijk kennis gemaakt met de trots op voor ouders, de tamelijk strakke grenzen die tussen families en afstammeling werden getrokken, maar toch sche nen deze factoren alleen gewicht in de schaal te leggen bij het taxeren van de prijs. Gevoelsargumenten wa ren zeldzaam bij deze transacties. Simuk gaf hem daardoor een ge heel nieuwe kijk op de ziel dezer vrouwen. Zij was een Salongse, zij was een vrouw, en toch had hij in haar een exponent van rasverbetering en noblesse aangetroffen. Dit was een geheel nieuwe phase voor hem. Nadenkend ging hij weer zitten. De dampen verdunden en het rose en goud kreeg gestalte, toen het te gen de heuvels botste. Het werd och tend. Dat verkondigden de gulden spitsen der heuvels, die als donkere koepels lagen gerijd in de ijle och tendnevels. Aan het werk! (Wordt vervolgd®

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7