Nederlanders in Australië eisen in het begin te veel zekerheid Een op vijf dienstplichtigen afgekeurd 5)e nieuwe Qxmuavt 340 vaat de 3C.JE.Jli. Utrechtse Opera verdwijnt van het Nederlandse toneel DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSK COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i Samenwerking standsorganisaties met K.VJP* Op een bijeenkomst op Woensdag avond van de K.V.P. Statenkring Sittard heeft hoofdaalmoezenier K. Roncken gepleit voor een nauwe sa menwerking tussen de K.V.P. en de standsorganisaties. De belangstelling voor deze vergadering was zeer groot. Na de nadruk te hebben gelegd op de noodzaak van eenheid in de K.V.P. constateerde spreker, dat in de vak- en standsorganisaties in haar geheel deze eenheid niet bestaat. Terwille van de eenheid in de KVP moet er gewerkt worden aan de een heid in de sociale organisaties. In de toekomst zal er een veel nauwe re samenwerking moeten komen tus sen de politieke organisatie ener zijds en de vak- en standsorganisa ties aan de andere kant. Dit is nood zakelijk. maar daarbij hoeven de vak- en stadsorganisaties hun zelf standigheid niet te verliezen. In de Snellere uitbetaling van kinderbijslag In verband met de uitbetaling van de kinderbijslagen over het eerste kwartaal van dit jaar is de vraag ge steld of de betalingen van deze oij practijk zal men moeten komen tot een onderling overleg tussen beide, waardoor de politieke organisatie ook weer het contact met de massa zal krijgen. Limburg biedt voor de georganiseerde vorm van samenwer king tussen KVJ en standsorganisa ties de best? mogelijkheden. Dit zal niet alleen zijn vruchten afwerpen voor de politieke organisatie, maar tevens voor de sociale en standsor ganisaties Voorgesteld werd om in Limburg dit probleem nader te be studeren. In de afdeling Sittard van de KVP heeft men met dit nauwe contact reeds goede resultaten be reikt. Men wil deze idee van onderop via de afdelingen, de Statenkring en de gewesten ook landelijk ingang doen vinden. In de Onderwijsbegroting zegt de Minister met betrekking tot de na tuurbescherming, dat verhoging der uitgaven thans onontkoombaar is. De economische noodzaak dwingt ons volk er toe, ons domein tot een zo groot mogelijke prductiviteit te brengen tot behoud van de schoon heid van Nederland. Daartoe zal echter bij het aanko pen van terreinen een ruimere arm slag nodig zijn. De minister acht het verkieslijk geen voorstel te doen tot verhoging van de jaarlijks voor aankopen en de subsidiëring van aan kopen uitgetrokken post, maar afzon derlijke begrotingsvoorstellen in te dienen wanneer de aankoop van enigszins omvangrijke objecten wordt Ten behoeve van de restauratie van overwogen. monumenten van geschiedenis en kunst is ƒ5.000.000 uitgetrokken. DEFENSIEPLANNEN WORDEN UITGESMEERD De toelichting op de begroting van Oorlog vermeldt, dat ook voor het jaar 1954 het in de tweede Defensie nota van 5 Mei 1951 genoemde bedrag van 1500 millioen wordt aangehou- siagen, die voor vele werknemers (jen- gjj gestegen Ionen en prijzen be- van zo groot belang zijn, niet snel ler zouden kunnen gebeuren. het gemeenschappelijk admini stratiekantoor en de bedrijfsvereni gingen hebben in het begin van dit jaar veel moeilijkheden ondervon den tengevolge van de reorganisatie in de uitvoering der sociale verze keringswetten. Dat deze moeilijkhe den thans grotendeels overwonnen zijn, kan blijken uit het feit, dat bijv. 't Gemeenschappelijk Administra tiekantoor begin Augustus (dus na 1 maand) ongeveer 90 pet. van de kinderbijslag over het tweede kwar taal betaalbaar had gesteld Ei moet echter rekening med® worden gehouden, aldus het Ge meenschappelijk Administratiekan toor, dat bij de uitbetaling van de kinderbijslagen over het derde kwar taal 1953 zich de complicatie voor doet, dat de bedrijfsverenigingen en het gemeenschappelijk administra"- tiekanit-or naast de betaling van de bijslagen over het derde kwartaal 1953 er voor moeten zorgen, dat de kinder Hislaglijsten voor het iaai 1954 vóór 1 Januari a.s in het bezit van de betrokken werknemers zijn. In velband hiermede is het van belang, dat zij, die kinderbijslag moe ten ontvangen, er voor zorgen, dat hun kinderbijslaglijsten voor het derde kwartaal 1953 in de eerste week van October in het bezit van de betrokken bedrijfsvereniging of het Gemeenschappelijk Aministra- tiekartcor zijn. Ook is het gewenst, dat de aanvraagformulieren voor het jaar 1954 ten spoedigste worden ingezonden. Nieuw systeem voor torenbouw tekent dit, dat de realisatie van de bestaande plannen over meer jaren dan aanvankelijk is aangenomen, moet worden verdeeld. Door deze temporisatie zullen de plannen voor de Marine en Luchtmacht op een la ter tijdstip verwezenlijkt zijn. De regering heeft de verdere op bouw van de defensie en de daarme de verband houdende kosten in be raad genomen. Een uiteenzetting om trent de resultaten kan thans nog niet worden gegeven. De versnelde opbouw van de Ne derlandse strijdkrachten doet uiter aard in sterke mate zijn weerslag gelden op het personeelsbeleid. Ten einde een indruk te geven van het tempo waarin deze opbouw zich vol trekt moge hierbij worden aangete kend, dat medio 1947 aanwezig wa ren in globale getallen 1375 beroeps officieren en 3500 onderofficieren. Thans zijn deze aantallen resp. 5740 en 14.500, in welke laatste aantallen mede zijn begrepen de niet tot het beroepspersoneel behorende militai ren, die vrijwillig met of zonder ver band in werkelijke dienst verblijven. Deze getallen, welke aangeven dat de kern van de land- en luchtmacht zich in 7 jaren ondanks de vrij strenge selectie welke wordt toegepast meer dan verviervoudigd heeft, to nen aan, dat de bereidheid om tot de strijdmacht toe te treden niet zo ge ring is als wel eens wordt veronder steld. Verbeterde pensioenwetgeving. Een ontwerp van wet houdende enige voor het reservepersoneel van te staan. belang zijnde regelingen op het ge bied der pensioenwetgeving is, na bespreking in het Georganiseerd Overleg, in een stadium, dat het wel dra ter beoordeling aan de Staten- Generaal kan worden aangeboden. Het aantal voor de lichting 1954 ingeschrevenen bedraagt in totaal 82.000. Daarvan werden definitief af gekeurd 17.100 dienstplichtigen, d.w.z. 21,2 pet. van het aantal ingeschreve nen, dat ter keuring is verschenen. De geraamde behoefte ahn dienst plichtigen bedraagt resp. voor de ma rine 5.500, voor de landmacht 42.770 en voor de luchtmacht 5.500. Aan deze behoeften kan worden voldaan nadat aan ongeveer 14 pet. van de voor indeling beschikbaren van de lichting 1954 uitstel van opkomst is verleend. Daarbij moet uiteraard in aanmerking worden genomen, dat bij de lichting 1954 mede opkomen een belangrijk aantal dienstplichtigen dat vroeger uitstel heeft verkregen. WET TER BESTRIJDING VAN MYXOMATOSE OP KOMST. De minister van Landbouw, Visse. rij en Voedselvoorziening zal binnen kort een wet rvtwerp indienen om de besmettelijke ziektf myxomatose onder de konijnen beter te kunnen bestrijden. Er is geen wet, aan de hand daar van men de nodige maatregelen zou kunnen nemen Donderdag komen in Utrecht volgens de „Volkskrant" een aantal belanghebbenden bij een om met vertegenwoordigers van het departement te bespreken, wat in het wetsontwerp zou moeten komen Binnenkort zullen twaalf Convairs 340 aan de vloot van de KX.M. worden toegevoegd. Deze Convair 340, die een grotere en nieuwe uitvoering is van de Convair 240, heeft een laadvermogen van vijf ton, en een vliegbereik van 3000 km. De passagiers-ingang van dit vliegtuig heeft een eigen in het vliegtuig ingebouwde trap, die, nadat de deur naar boven is opengeklapt, automatisch naar buiten komt. De Convair 340 in de vlucht. Nadat de Utrechtse Opera een moedige strijd om haar bestaan gestreden heeft en nadat zij in het begin van deze maand haar grote en sterke zus ter, dc Nederlandse Opera met succes weerstond en ondanks de protesten tcch de opera „Carmen" op haar repertoire plaatste, is gisteren het bericht gekomen, dat zij gedwongen is van het Nederlandse toneel te verdwijnen, daar zij geen voldoende middelen meer heeft om de kleurrijke Italiaanse drama's tot leven te brengen. Het is in Nederland nu eenmaal erg moeilijk vooi een Opera-gezelschap om rendabel te werken en de Nederlandse Opera wordt ook gesteund van Rykswege. De Utrechtse Opera genoot dit voorrecht niet en een aanvrage om subsidie werd door de minister van Onderwijs Kunsten en Weten schappen afgewezen, omdat deze meent, dat Nederland aan één Opera meer dan voldoende heeft. De Utrechtse Opera heeft toen getracht om het particulier initiatief in te schakelen. Zij maakte bekend, dat zij vóór 16 September 200.0000, aan ionaties moest krijgen, daar zij anders tot ontbinding zou moeten overgaan. Alhoewel zij in de afgelopen weken niet over sympathie- en trouwbetui- gingen te klagen heeft gehad, blijken de geldelijke stortingen echter niet het benodigde bedrag gehaald te hebben, zodat gisteren tot opheffing be sloten moest worden. De directeur heeft onmiddellijk zijn ontslag ingediend om te pogen voor enkele gedupeerde leden van het gezelschap, voornamelijk musici, een nieuw emplooi te vinden. Vooral op het platteland wordt werkgever bang van de vele vragen, die gesteld worden De heer H. A. Luyk van het Com missariaat voor de Emigratie, wel bekend door zijn wekelijkse radio praatje op Vrijdagavond kreeg on langs van een luisteraar een brief, van ongeveer de volgende inhoud: „In uw radiopraatje hebt u reeds meermalen verteld, dat het de emi granten in Australië in het algemeen goed gaat. Er is volop werkgelegen heid voor iedereen die zijn handen wil gebruiken, ook al betekent dat wel eens een aanpakken van werk dat men in Nederland niet gewend toch niet meteen teleur stellen en noemt een bedrag van, laten we zeg gen twaalf pond, dat ongeveer met het wettelijk vastgestelde minimum loon overeenkomt Hierop trekt de Nederlander een bedenkelijk gezicht en probeert de Australiër duidelijk te maken dat het niet genoeg is, want hij heeft een «vrouw en twee kinderen, moet elke dag een uur met trein of bus reizen om op het werk te komen en is in Nederland toch ook een vak man gewees» en niet de eerste de was. I beste amateur. Kan hij misschien Maar ook al is men daartoe bereid dan niet die reiskosten vergoed krij- en in staat, dan gebeurt het nog wel1 gen? Of, nog beter, kan de baas eens, dat een goede kans voor een hem niet aan een huis in de buurt Nederlands emigrant verloren gaat helpen, dat zou helemaal mooi zijn. Nadat de oorspronkelijke toren van de Ned. Herv. Kerk, daterende uit de 14de eeuw tijdens de strijd in de Grebbelinie in 1940 totaal ver woest werd en de in de bezettings jaren herbouwde toren in 1945 een zelfde lot onderging, is men wederom druk aan de gang, de Hervormde Kerk van een nieuwe toren te voor zien. Bij deze bouw wordt een ge heel nieuw systeem van torenbouw toegepast nl. de skeletbouw. Bij dit systeem wordt eerst in beton een skelet gebouwd, waaromheen later de muren worden opgericht. Bij dit systeem wordt een betere drukverde- ling voor de onderste delen van het bouwwerk verkregen, omdat door de bouw van het skelet de druk over groter oppervlakte kan worden ver deeld en de samenhang van het bouwwerk al verzekerd is voor er nog een muur is gebouwd. De later om te bouwen muren hebben n.l. niets meer te dragen. De toren krijgt een omvang van plm. 8 bij 8 meter en een hoogte van 50 mjeter met inbegrip van de spits. Thans is men bezig met het aanbren gen van het basisgedeelte van de spits, die ook in beton zal worden uitgevoerd en met leien zal worden afgedekt. Vlak boven de straat is men al bezig de muren op te met selen. omdat een Nederlander nu eenmaal andere opvattingen huldigt dan een Australiër". I Het is zeker de moeite waard aan deze moeilijkheid nader aandacht te wijden. Want wat gebeurt er als een Nederlander aanklopt bij een Australische werkgever? Wel, in zo'n geval vraagt de Austra liër wat onze landgenoot voor de kost doet en wat hij zoal kan pres teren. Gesteld dat deze in staat is hem in min of meer verstaanbaar Engels te antwoorden, dan zal de Australiër wellicht tot de overtuiging komen dat hij de man kan gebrui ken en zal hem vervolgens medede len dat hij de volgende week kan beginnen. Nederlander vraagt te veel. Zo te zien is dus alles in orde en is er weer een Nederlandse emigrant toegevoegd aan het grote leger van werkers, dat in Australië een goed bestaan vindt. Maar wacht even: onze landgenoot is nog niet klaar! Hij moet toch weten wat de baas er van zijn kant tegenover stelt! En hij vraagt dus met enige spanning in zijn stem welk loon hij zal ver dienen. Dat gaat hem gemakkelijk af. want ook al kent hij overigens al leen maar de betekenis van „yes" en „no", dat geld in het Engels „money' is weet hij al voor hij in Australië voet aan wal zet. De werkgever, die een beetje met die vraag in zijn maak zit hij heeft de nieuweling immers nooit zien werken en weet dus nog niet wat hij waard is zal de emigrant En, tussen twee haakjes, hoeveel overuren zou hij kunnen maken en kan hij ook op Zaterdag werken? Hoeveel kan hij met dat overwerk verdienen? Australiër krabbelt terug. Op dit punt, zal de Australiër die dit alles in stijgende verbazing heeft aangehoord en waarschijnlijk maar half begrepen, eens bedachtzaam naar de lucht kijken en, nadat hij de Nederlander heeft laten uitpra ten, zal hij hem vertellen, dat hij het toch eigenlijk niet druk genoeg heeft om er nu direct een man bij te nemen Het zou beter zijn, dat hij eerst nog maar eens ergens anders probeerde of over een half jaar eens terug kwam. En daarmede is dan een droevig einde gekomen aan wat aanvanke lijk een veelbelovend gesprek leek. Want de gezonde Hollandse neiging van te willen weten waar men aan toe is, van alles grondig van te vo ren te willen afspreken; liefst zwart op wit, is voor menigeen in Austra lië een handicap gebleken. Niet in de grotere bedrijven in de stad, waar de arbeidsvoorwaarden in hoofdzaak vastliggen, maar wel op het platte land waar de verhoudingen tussen werkgever en werknemer van veel meer persoonlijke aard is en waar ook de mogelijkheden voor extra gunstige voorwaarden groter zijn. Maar, de Australiër, vooral op het platteland, houdt er niet van zich te binden voordat hij weet wat voor vlees hij in de kuip heeft. Als hy in zo'n eerste gesprek woorden op vangt als gezin, huis, hulp, vakman en overwerk, heeft hij de indruk met een bijzonder lastig mens te doen te hebben en daar hij niet de geringste lust heeft zichzelf moeilijk heden op de hals te halen ziet hij er maat bij voorbaat van af. En dat is jammer, want de Nederlanter is in de meeste gevallen helemaal niet zo lastig en zou waarschijnlijk een prima krach c voor de Australische werkgever zijn geweest. Hij was alleen maar wat echt Nederlands- ciegeiijk bezorgd door de problemen, die hij in den beginne te verwer ken krijgt. Als hij om even tot ons zojuist gegeven voorbeeld terug te keren had gezegd: accoord, ik wil het met twaalf pond wel proberen, dan had den de zaken zich naar alle waar schijnlijkheid tot beider tevreden heid ontwikkeld. Dab had de Ne derlander eerst zijn gezin rustig ge- later waar het verbleef en was hij elke dag met bus of trein of fiets op het werk gekomen De werkge ver zou dan in korte tijd hebben ervaren dat zijn nieuwe hulp inder daad zijn loon ten volle waard was en b.v. na een maand had deze zon der bezwaar om een verhoging kunnen vragen, En als onze landge noot het wat handig had aange legd had de Australiër hem beslist niet in de steek gelaten bij het zoe ken naar een oplosing voor het huisvestingsprobleem. Kortom, de neiging van de Ne derlander om zich aan alle zijden zekerheid te verschaffen voor hy aan iets nieuws begint, heeft in Australië naast zijn goede kanten ook bezwaren. Geen specialisten. Er is nog een omstandigheid die nog al eens oorzaak wordt van wanbe grip tot verwijdering tussen emigrant en werkgever. En die omstandigheid is, dat de Australiër, alweer vooral ten plattelande. een veelzijdiger werker is dan de Nederlander. Vooral de boer is niet alleen maar boer, maar ook zijn eigen monteur, timmerman, schilder, metselaar, en wat niet al. Alles wat op de boer derij moet gebeuren doet hij als re gel zelf, want stelt u voor dat hij voor elke wissewasje iemand uit dorp of stad, tientallen of honder den kilometers ver weg, moest laten komen. Het is begrijpelijk, dat de Austra liër dan ook van de Nederlander, die bij hem in dienst komt, verlangt dergelijke werkzaamheden te ver richten. En hij zegt het niet te kun nen of niet te willen omdat hij daar voor niet is aangenomen, zal mer ken, dat er voor hem geen plaats is, al is hij ook nog zo'n goed vakman. Maar hij die er zijn schouders onder zet, zal deze dingen al werkende er bij leren en er plezier in hebben ook. Hij fikst het wel! De Groningse landarbeider Klaas Schuur, die op een boerderij bij Walla Walla in New South Wales werkt vertelde onlangs aan de Ne derlandse emigratie-ambtenaar in dit gebied, dat hij er veel had geleerd, waar hij in Nederland nooit aan had gedacht. Vol trots toonde hij een nieuwe loods voor de landbouw-ma- chines, zelf gebouwd, eerst met de baas samen en later alleen. Ook het inwendige van motoren en tractoren had voor Klaas weinig geheimen mqer. Hij was nu voor zijn werkge ver een zeer waardevolle kracht, werd goed betaald en had het best naar zijn zin. Maar, zei Klaas tegen onze ambtenaar, als u een plaats weet voor een share-farmer, dan houd ik me aanbevolen, want ik zal toch op den duur ook wel eens eigen baas willen worden. Welnu, mensen als Klaas Schuur bereiken meestal wat ze in het hoofd hebben Maar het feit dat Australiërs ge wend zijn vele dingen zelf te doen, betekent niet dat zij het niet op prijs zouden stellen indien anderen zich voor het verrichten van karweitjes zouden aanbieden. Alleen het feit, dat daarvoor bijna nooit mensen te vinden waren bracht hen er toe, alles maar zelf te doen. Twee specialisten. Van die situatie hebben Neder lander- gebruik gemaakt door boer derijen langs te gaan op zoek naar dit soori karweitjes die dan voor een tevoren beoaald bedrag worden aanpenomen Succes blijft meestal niet uit. Zo heeft zich om één voor beeld te noemen in Culcairn, New South Wales, een Nederlandse lood gieter gevesti'gd, die eerst met een tweedehands wegentje maar nu al met een nieuwe „utility'' zijn klan ten afreist. In samenwerking met een Nederlands metselaar voert hy nu opdrachten uit zoals reparaties aan gebouwen, het aanleggen en vernieuwen van waterinstallaties, het bouwen van loqdsen, enzovoorts. Hij kan het werk nauwelijks meer aan Ja er is in Australië, vooral bui ten de grote bevolkingscentra, nog veel te doen. Werk voor sterke han den en vindingrijke geesten. Wie over deze waardevolle eigenschap pen beschikt en zoekt naar meer armslag en betere kansen zal in Australië niet teleurgesteld wor den. Nederland in Lourdes Pastoor Looyaard geïnstalleerd Het was een zeer eenvoudige, maar hartelijke plechtigheid, toen de Ne derlandse Bedevaart, waarbij meer dan 1000 leden van de jubilerende Katholieke Boerinnenbond, Dinsdag morgen bij de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. P. M. Théas, ter re ceptie ging. Dit geschiedde in de openlucht, terwijl er var» tijd tot tijd een lauwe motregen viel. Zingend wachtten de pelgrims de komst van de bisschop af. Toen de bisschop e'enmaal op het terras was aangekomen werd hij met een driewerf hoera begroet De voor zitter van de Nationale Bedevaart, mgr. J. J. F. Ingendael, deken van Maastricht, begroette hem hartelijk, waarop de bisschop van Tarbes en Lourdes zijn blijdschap uitsprak over de komst van de Nederlanders, die hij prees om hun voorbeeldige vroom heid. Daarna ontving de nieuwe ere-ka nunnik van de basiliek van Lourdes, pastoor J. Looyaard uit Oegstgeest, de onderscheidingstekenen van zijn waardigheid uit handen van mgr. Théas. Enkele Marialiederen, het Wilhelmus, een lang zal hij leven, de den de bisschop tenslotte niet een adieu, maar een tot weerziens toeroe pen. Hij hoopte, dat dit reeds het vol gend jaar zou zyn, wanneer het eeuwfeest van de dogmaverklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis wordt gevierd. Deze spontane ontmoeting met de bisschop vormde voor de Nederlan ders een vererend onderdeel van de bedevaart, omdat de bissch:p van Tarbes en Lourdes slechts bij uitzon dering groepen ontvangt. Stichtende vroomheid kenmerkt bedevaart. Wat mgr. Théas zo nadrukkelijk had gezegd over de devotie der be devaartgangers was niet zonder grond. Reeds Zondagavond had mgr. Ingendael na de plechtige nachtelij ke aanbidding er behoefte aan ge voeld zijn grote tevredenheid te be tuigen over het stichtende karakter van deze pelgrimstocht. De zieken worden overal begeleid en gezonden bidden onafgebroken tezamen met hen op de tijdstippen, dat zij bij de grot of bij de baden zijn. Mgr. Mut- saerts, de leden van het bestuur en de priesters gaan in dit opzicht on vermoeid voor. De bisschop van Den Bosch was intussen Maandag terug gekeerd naar Nederland met de zie ken, die met hem per vliegtuig wa ren gekomen. Op deze dag hadden veel pelgrims gebruik gemaakt van het feit, dat er slechts weinig bijzon dere plechtigheden werden gehou den. Met ongeveer 30 autobussen trokken zij de bergen in om van het natuurschoon der Pyreneeën te ge nieten. Dinsdag sloten zij zich weder om bij de plechtigheden aan, die aan de menselyke krachten van velen toch hoge eisen stellen. Des ochtends maakten zij in grote en kleine groe pen de tocht over de Calvarieberg en baden ér de Kruisweg. Des mid dags volgde men het Lof aan het Bernadette-altaar voor de Rosaire. Allen waren ook wederom aanwezig bij de Sacramentsprocessie, die door de Nederlanders werd geleid. Des avonds trokken de Nederlanders voor de laatste maal mee met de lichtpro cessie, doch hun aantal verdween toen enigermate in 't niet bij de gro te groepen van Franse, Italiaanse en Zwitserse bedevaartgangers, die in middels 'varen gearriveerd. Woens dag was het de dag van vertrek. Voor velen der zieken, oqk voor hen, die reeds eerder Lourdes hebben be zocht, te vroeg. Zieken en gezonden waren Woens dagochtend om half tien voor een af scheidsbezoek bijeengekomen bij de Grot, waar mgr. Ingendael de pel grims voor het laatst toesprak. Woensdagmiddag zyn de vier treinen uit Lourdes vertrokken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5