Rijksbegroting „sluit" bij met een milliard tekort van ina een MILLIOENENNOTA - MILLIARDENNOTA 1954 Niettemin belangrijke belastingverlaging Uitgangspunten Begrotingen 1953 en 1954 vergeleken Overzicht der belastingmiddelen Heeft Belgische arts medicijn tegen „konijnenpest" gevonden? DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Dc ontwerp-begroting voor het jaar 1954 wijst aan een tekort op de lopende dienst waaronder de watersnooduitgaven van f. 401 millioen en een tekort op de kapitaaldienst van f. 594 derhalve een tekort op de gehele dienst van .f. 995 De uitgaven van de gehele dienst zijn geraamd op f. 6.512 millioen en de mid delen op f. 5.517 millioen. Dit deelt de minister van financiën mede in zijn millioenennota, die hedenmiddag aan de Staten-Generaal is aangeboden. Alvorens over te gaan tot een beschouwing van de ontwerpbegroting voor 1954 geeft de minister een schets van de budgetaire ontwikkeling, welke in 1953 heeft plaats gevonden. Bij de indiening van de ontwerp begroting 1953 werd ervan uitgegaan, dat het begrotingsbeleid, ondapks de druk der militaire uitgaven en on danks de gestegen uitgaven tei be vordering van de werkgelegenheid, gericht moest blijven op handhaving van het monetaire evenwicht en daarmede op een blijvend evexiwicht in de betalingsbalans. Wat de urgen tie der economische problemen be treft, had, vergeleken bij vorige ja ren, reeds een zekere accentverschui ving plaats gevonden van de beta lingsbalans naar de werkgelegenheid. Een en ander leidde tot een on.werp- begroting, welke uiteindelijk voor de gehele dienst in een nadelig saldo van 492 millioen resulteerde. Aangezien de betalingsbalanc ge durende 1952 een gunstig beeld bleef vertonen, doch de werkloosheia in de laatste helft van dat jaar nog geen verbetering te zien gaf achtte de regering er verdere maatregelen tot verruiming van de werkgelegen heid op korte termijn noodzakelijk. De watersnood heeft de voor 1953 verwachte ontwikkeling grondig ge wijzigd. De kosten van de herstel werkzaamheden en de andere uit de ramp voortvloeiende uitgaven bete kenen een zware belasting van de rijksbegroting, waarmede naar schat ting in totaal tenminste 800 millioen gulden zal zijn gemoeid, van welk bedrag de helft inmiddels ten laste van 1953 is gebracht. De inhoud van de ontwerp-begro ting 1954 wordt, evenals dat in vo rige jaren reeds het geval was. in belangrijke mate bepaald door de verplichtingen, waartoe ons land zich heeft verbonden in het kader van de Noord-Atlantische defensie inspanning. Ook in 1954 zal het Ne derlandse volk zich zware offers moeten getroosten ten behoeve van zijn militaire bijdrage aan het ge meenschappelijk verdedigingssysteem Voor defensiedoeleinden wordt op nieuw een bedrag van 1500 millioen aangevraagd. Voorts wordt het uitgavenbeeld ongunstig beïnvloed door de gevol gen van de watersnood. Evenals in 1953 is ook in de begroting 1954 ten behoeve van het herstel van de rampschade een bedrag van 400 mil lioen uitgetrokken. Van de hoge uitgaven, welke met het herstel van de getroffen gebieden zullen zijn gemoeid, mag evenals in 1953 een gunstig effect op de werk- gelegenheid worden verwacht. Ook zal de werkgelegenheid worden be vorderd door het onlangs bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende wetsontwerp, houdende fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn. Nu de financiële en monetaire si tuatie van de Nederlandse volks huishouding zich sedert enige tijd kenmerkt door een zekere ontspan ning en stabilisatie, kan, aldu* merkt de Minister van Financiën op, wor den gezegd dat zij de samenstelling van de ontwerpbegroting .954 als richtsnoer heeft gegolden het streven om door vergroting van de beste-der het verkregen monetaire even- dir.jsmogelijkheden in de bcdrijis- wicht in gevaar te brengen via de en gezisnhuishoudingen de .evens- rijksbegroting een zo groot mogelij- standaard van het Nederlandse volk ke bijdrage te leveren aan een ver te verhogen en op deze wijze, zon-1 hoging van de nationale welvaart. De beschouwingen in de millioenennota worden door een aantal tabellen verduidelijkt. In het onderstaand overzicht worden de begrotingscijfers voor 1954 vergeleken met de oorspronkelijk vastgestelde begroting 1953 en met de herziene begroting 1953. omschrijving Gewone dienst Uitgaven Middelen oorspron kelijk vast gestelde be groting 195 herzien begrotings beeld t 1953 ontwerp begroting 1954 Voordelig saldo Buitengewone dienst 1 (uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) Uitgaven Middelen Landbouw-Egalisatiefonds Nadelig saldo Gewone dienst, buitengewone dienst 1 en Lancbouw-Egalisatiefonds Voordelig/nadelig saldo Buitengewone dienst 2 (kapitaalsuit gaven en ontvangsten) Uitgaven Middelen Nadelig saldo Gehele dienst Uitgaven (inclusief nadelig saldo Landbouw-Egalisatiefonds) Middelen Nadelig saldo Een uitvoerige specificatie van de uitgaven voor de verschillende onder werpen van staatszorg is samengevat in het als bijlage opgenomen overzicht De opbrengst van de voornaamste belastingen, voorzover die ten bate komen van het Rijk, is in onderstaande tabej vermeld De totale opbrengst der belastingen is in feite hoger. De gemeenten en de provincies ontvan gen namelijk een gedeelte van de opbrengst der rijksbelastingen Dit ge deelte, voor 1954 geraamd op 665 millioen gulden, is in de tabel reeds afgetrokken. oorspr. herziene 1954 percentage BEGROTINGSVERGEL'JKING 1953-1954 ssa r-i Oorspronkel. vastgestelde begroting 1953 begrotmgs- beeld 1953 begroting T954 -| Uitgaven |£gï Middelen Egalisatiefonds) feB TekorV Omzetbelasting Invoerrechten Accijnzen Vereveningsheffing Motorrijtuigenbelasting Overige Totaal kostprijsverhogende bel. Inkomstenbelasting Loonbelasting Vennootschapsbelasting Vermogensbelasting Rechten van successie, overgang en schenking Overige Inhaal van belastingachterstand Totaal belastingen op winst, inkomen en vermogen Totaal der ten behoeve van het rijk geheven belastingen De nationale schuld Blijkens het in de Millioenennota opgenomen overzicht van de natio nale schuld heeft de daling van de totale staatsschuld, die in de 12 maanden, eindigende 30 Juni 1952, 1.795 min gld had belopen, zich in de periode 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953 verder voortgezet, ditmaal met een bedrag van 818 millioen waar van 598 millioen betrekking heeft op de binnenlandse schuld en 220 mil lioen op de buitenlandse schuld De totale schuld per 30 Juni 1953 be draagt 22.800 millioen gulden. Slotbeschouwing Teneinde de beschouwingen in de Millioenennota over de toestand van 's Rijks financiën te plaatsen in het ruimer verband van de ontwikkeling der Nederlandse economie besluit de minister van Financiën de nota met enige opmerkingen over die ont wikkeling, waarbij hij in het kort vastgee- raming van totaal steld 1953 1954 1953 1.068 984 984 21,9 356 345 345 7,7 409 465 448 10,0 240 235 250 5,6 80 80 85 1,9 76 70 73 1,6 2.229 2.179 2.185 48,7 779 885 811 18,1 579 587 544 12,1 690 733 712 16,0 76 76 78 1,7 80 73 73 1,6 66 79 79 1,8 65 2.270 2.498 2.297 51,3 4.499 4.677 4.482 100,0 den ter sprake brengt, die momen teel bij het bepalen van het rege ringsbeleid de bijzondere aandacht vragen. Aan het financiële beleid moet men, aldus wordt betoogd, vooreerst de eis stellen, dat het gericht is op het bevorderen en handhaven van een zo evenwichtig mogelijke con juncturele ontwikkeling. Een tweede belangrijk richtsnoer voor dit beleid 'is, dat het zoveel mo gelijk dient bij te dragen tot de op lossing van bestaande structurele problemen. Met name onder de hui dige omstandigheden treedt dit laat ste aspect, zoals in het vervolg zal worden toegelicht, op de voorgrond. Niet altijd zal één budgetair be leid de verwezenlijking van beide genoemde doelstellingen optimaal kunnen dienen. Het toekennen van een zekere prioriteit aan een van beide wordt dan noodzakelijk. In overeenstemming met deze al gemene gezichtspunten heeft ir de afgelopen jaren het budgetaire be leid bepaalde veranderingen in ver- enkele vraagstukken en moeilijkhe- band met de zich wijzigende econo mische omstandigheden ondergaan. Reeds in de vorige millioenenno ta kon worden vastgesteld, dat het bekende -regeringsprogramma van Maart 1951, ondersteund door crediet- beperkende maatregelen van de centrale bank, zijn uitwerking niet had gemist. Mede als gevolg van een reactie op de voorafgegane versterk te aankopen kwam niet alleen aan de bestaande betalingsbalanstekorten een einde doch werden sedert het derde kwartaal van 1951 aanzienlij ke overschotten gerealiseerd. In te- gestelling tot hetgeen een jaar gele den werd verwacht, zijn deze over schotten tijdens de tweede helft van 1952 en de eerste helft van 1953 niet verminderd. Aan een gunstige externe positie in de zin van een toestand van be talingsbalansoverschotten op lopende rekening groter dan de verplichte af lossingen op de buitenlandst schuld kunnen ondertussen ook nadelen verbonden zijn. Met name is dit het geval, indien zij zich voordoet ten koste van een contractieproces van de binnenlandse bedrijvigheid. Dit proces heeft zich, zoals bekend, in 1951 en 1952 inderdaad tot op zeke- HET BLAD. WAAR UW GROOTOUDERS GROOT MEE WERDEN.IS EVEN JONG ALS U DANS MET DE INKTVISSEN „Een tijger kan je slechts verslinden, maar de inktvis slurpt je op." NEERLANDS GROOTSTE BOUWPROJECT Veertigduizend woningen voor honderd en zestigduizend mensen te Amsterdam! VIJFTIG JAAR LUCHTVAART De bekende vliegtuigtekenaar RUDOLF DAS tekent en schrijft RUBBER Een wereld vol verrassingen UITGAVEN V.D. VERSCHILLENDE ONDERWERPEN V. STAATSZORG 1952-1954 (IN MILL. GULDENS) re hoogte voorgedaan. Inmiddels heeft, met name in de eerste helft van dit jaar, de binnen landse bedrijvigheid zich duidelijk hersteld. De industriële productie bereikte haar tot dusverre hoogste stand, waarbij het peil van de eerste helft van 1951 en 1952 met resp. 7 en 11 pet. werd overschreden. Ook de werkloosheid vertoonde in de loop van dit jaar een opmerkelijke daling. Op grond van het voorgaande meent de Minister van Financiën met voldoening te mogen constate ren, dat de huidige economische toe stand in verschillende opzichten als gunstig is aan te merken. Daartegen over mag echter niet uit het oeg wor den verloren, dat op langere termijn ons land zich nog steeds voor de zware taak ziet gesteld, werkgele genheid te scheppen voor dc gesta dig groeiende beroepsbevolking. Het is in verband daarmede een ongun stig verschijnsel, dat de investerings activiteit thans een zekere terugslag blijkt te vertonen. Het vraagstuk van de werkgelegenheid op lange termijn eist hierdoor meer nog dan tevoren de voortdurende aandacht op. Ook in dit geval heeft dc wen selijkheid tot aanpassing van de eco nomische politiek zijn weerslag ge vonden in het financiële beleid. Te zamen met de noodzaak van budge taire compensatie van een deel der komende huurverhoging en de wen selijkheid van verlichting van be lastingdruk voor verschillende in komensgroepen is het verlangen, de werkgelegenheid op lange termijn te bevorderen door middel van het scheppen van versterkte prikkels tot investering, de drijfveer geweest tot het indienen van het complex van voorstellen tot belastingverlaging, dat thans bij de Staten-Generaal aan hangig is. Deze maatregelen zullen, gezien de terugwerkende kracht van sommige daarvan, het budgetaire beeld voor 1953 reeds enigszins be ïnvloeden. Hun effect zal zich echter in hoofdzaak eerst ten aanzien van de begroting 1954 doen gelden. De belastingverlagingen zijn er mede de oorzaak van, dat in 1954 in samenhang met de financiering van de Rijksbegroting naar alle waar schijnlijkheid een belangrijk kaste kort zal optreden. Het zou overigens onjuist zijn, de Proeven zonder mislukkingen Tientallen door myxomatose aan getaste konijnen zijn genezen nadat zij een tweetal injecties hadden ge kregen met het door mij bereide ge neesmiddel „myxine" en aan de doel treffendheid hiervan kan nauwelijks nog getwijfeld worden", aldus heeft de Brusselse arts, dr. Decorte op een persconferentie verklaard. Dokter Decorte vertelde, dat zijn opzienbarend geneesmiddel bestaat uit het gekristalleerde extract van „odium lactis", een soort schimmel. Reeds een dag na de eerste inspuiting is een verbetering waar te nemen in de toestand van het door myxomatose aangetaste konijn en na verloop van een week is de genezing volkomen. Geen mislukkingen. Opmerkelijk is ook, aldus dr. De corte, dat in de drie weken welke de proefnemingen nu reeds duren, nog geen enkele proef is mislukt. Het is waarschijnlijk, dat het nieu we geneesmiddel niet alleen een ge nezende doch ook een voorbehouden de uitwerking heeft, zo verklaarde de Brusselse arts verder. Het onderzoek naar deze immuniserende werking van het geneesmiddel wordt door dr. Decorte thans voortgezet. Expert in serums. De uitvinder van de myxine houdt zich sedert 1945 bezig met de micro therapie en in het bijzonder met de bestudering der schimmels. Hij heeft reeds de uitvinding van oidiumcyne op zijn naam staan, dat grote infec tiehaarden geneest en tegelijkertijd de functie der klierafscheiding re gelt. Met dit geneesmiddel, dat veel in de Belgische Cingo wordt gebruikt, heeft dr. Decorte in sommige geval len zelfs uitbreiding van kankerge zwellen voorkomen. Fabricage wordt voorbereid. Dr. Decorte heeft zijn eerste proef nemingen met myxine verricht in de omgeving van Chartres in Frankrijk. Hij is thans bezig met zijn afsluitende proeven te Kapelle, waar zich de laatste dagen vele gevallen van my xomatose he' ben voorgedaan en waar de langoren bij honderden aan de gevreesde ziekte sterven. Hierna zal hij een rapport over zijn bevin dingen met het nieuwe geneesmiddel indienen bij de veeartsenijkundige dienst. Over de industriële bereiding van het nieuwe geneesmiddel worden reeds besprekingen gevoerd. mogelijkheden tot belastingverla ging uitsluitend te toetsen aan het beeld van de begroting 1954 en het daaruit voortvloeiende monetaire perspectief. De belastingverlagingen immers beogen onder meer de pro ductieve kracht van de Nederlandse volkshuishouding op lange termijn te versterken en zij zullen ook gedu rende latere jaren de budgetaire en monetaire toestand beïnvloeden. In het voorgaande zijn enkele al gemene gezichtspunten genoemd, die bij het beoordelen van de begroting 1954 van betekenis zijn. Kenmerkend voor deze begroting is enerzijds het bij voortduring hoge niveau der uit gaven (niet slechts in absolute zin, doch ook in relatie tot het nationale inkomen). Het is het nog steeds hoge peil der militaire uitgaven, de voort gaande uitkeringen van oorlogsscha de, de nog altijd omvangrijke lasten van de nationale schuld, de uitga ven als gevolg van de watersnood, zomede de bedragen gemoeid met een groot aantal verdere noodzake lijke voorzieningen, verklaren dit beeld. Anderzijds staat de nieuwe begroting in het teken der belasting verlagingen. Zoals in hetgeen eerder opgemerkt ligt besloten, zyn het vooral structurele overwegingen ge weest, te weten de belangen van de werkgelegenheid op lange termijn, die tot deze verlagingen de aanlei ding hebben gevormd. Daarnaast heeft de wenselijkheid van een ver* lichting van belastingdruk voor ver schillende inkomensgroepen een rol gespeeld. De begroting 1954 vormt, gezien de omvang van het te verwachten kas tekort en de daarvoor aanwezige dekkingsmogelijkheden, een aanwij zing, dat mede als gevolg van de voorgestelde belastingverlagingen de grenzen van het in het komende jaar financieel mogelijke kunnen ge acht worden te zijn bereikt. 's Gravenhage, 15 September 1953. KONINKLIJKE REDE IN ENGELS EN FRANS Met het doel de toespraak, welke zij Zaterdagavond heeft gehouden en die ook door de radio is uitgezonden, eveneens uit te spreken in de Engelse en Franse taal, heeft H. M. de Konin gin vanmorgen een bezoek gebracht aan de studio's van de Wereldomroep te Hilversum. H.M. sprak de rede in de Engelse taal in extenso uit. Deze zal door de Wereldomroep worden uitgezonden in de programma's welke gericht zijn op de Engels sprekende landen. In de Franse taal werd een ver korte versie opgenomen, welke per telefoonlijn wordt doorgezonden naar de Franse omroep in Parijs en Radio Luxemburg, die in hun programma's eveneens aandacht zullen besteden aan de rede van onze Koningin. Om half één waren de toespraken op de plaat vastgelegd en verliet Hare Majesteit de studio. Koningin sprak voor de wereldomroep Na Haar vertrek uit Amsterdam begaf H.M. de Koningin zich Maandag naar de studio van de Wereldomroep in Hilversum, alwaar H.M. voor de microfoon in het Engels en in het Frans Haar rede uitsprak, welke zij Zaterdagavond in de Koopmansbeurs te Amsterdam hield voor de jonge ren van Nederland. De rede in de Engelse taal wordt door de Wereld omroep zelf uitgezonden in de Engelse programma's De rede in de Franse taal wordt door de Franse nationale radio-omroep en door de Luxem burgse radio-omroep verspreid. H. M. de Koningin spreekt voor de micro foon van de Wereldomroep haar rede uit.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5