Het eindeloze lijdensverhaal van Korea »Avifauna« Alphen a* gemeente f 400*000 Gespannen toestand in Atjeh DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 DE LEIUSE UJUKANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ook N. Koreanen weerspanning De Koreaanse kwestie is weer in een crisissfeer terecht gekomen. Na communistisch China heeft nu na melijk ook Noord-Korea de UNO- voorstellen voor de politieke confe rentie over Korea's toekomst van de hand gewezen. Mt deze gang van zaken ziet de achtste zitting van de UNO-Assem- biée, die vandaag begint, zich voor een moeilijk probleem gesteld, om dat de procedurekwesties rond de politieke conferentie die krach tens de wapenstilstandsovereenkomst binnen 90 dagen na haar onderteke ning móet beginnen vóór 27 Oct. moeten zijn opgelost. De kans wordt groot geacht (en do gezaghebbende New York Times maakt zich van die mening tot tolk) dat de Assemblée zich derhalve weer met deze kwestie moet gaan bezig houden. Ook al hebben dan Was hington en Parijs zich reeds krach tig gekeerd tegen de tegenvoorstel len voor uitbreiding van het deelne mersaantal aan de politieke confe rentie, waarmee Peking zijn ver- Aardbeving op Fidzji eilanden De Fidzji-eilanden zijn gisteren door een vrij hevige aardbeving ge troffen, zo wordt gemeld uit Suva, de hoofdstad van deze Britse eilan dengroep in de Pacific. De aardbeving ging vergezeld van een springvloed, waardoor de schepen tegen de kade muren werden geslingerd. Volgens de richten zijn twee personen gedood en werd grote schade aangericht op de werven. In de smalle straterr van Suva brak een paniek uit, die nog werd verhoogd doordat de taxi-chauffeurs met gillende toeters door de straten gierden. Een ander deel van de be volking van Suva echter bleef rustig en spoedde zich naar het strand om de talloze vissen te vangen, die door de springvloed op het land waren ge worpen. De aardbeving, welke om half één plaatselijke tyd plaats vond, werd voorafgegaan door een hevig onder aards gerommel. Terwijl de ver schrikte mensen de straat opsnelden, stortte een springvloed over het ko raalrif, dat voor de haven ligt. Het watér overspoelde het pas gewonnen land en liet een dikke sliblaag ach ter op de wegen. Telefoonverbindin gen en hoogspanningskabels werden vernield en verscheidene andere in stallaties in de buurt van de haven moesten het ontgelden. In de muren van verscheidene grote gebouwen zijn scheuren en gaten gevallen. Ook aan de wegen is grote schade aange richt. Een uur na de eerste schok duurden de bevingen nog vrijwel on verminderd voort. Des avonds kwam er nog een serie schokken, die echter minder lang duurde. BEVREDIGEND (Vervolg van pag 1.). voor de markt van landbouw- en vis serijproducten. In verschillende para grafen houdt de Troonrede een slag om de arm. Het politie-vraagstuk zal in deze zittingsperiode worden opge lost, uit welke mededeling-zonder- meer kan worden opgemaakt, dat er op dit punt ten lange laatste overeen stemming is bereikt tussen de depar tementen van Binnenlandse Zaken en Justitie. Over de in te voeren loonsverhoging zwijgt de Troonrede, aangezien deze verhoging en de op heffing der consumptie-beperking nog in hevig beraad zijn bij de Stich ting van de Arbeid. Dit met de voor gestelde (en kennelijk voor uitbrei ding tot 200 percent vatbare) huur verhoging samenklevende vraagstuk zal niet eerder in het parlement ko men alvorens buiten het parlement een vergelijk is bereikt, een veelzeg gend symptoom van de politieke in vloed, welke de vrije organisaties in het leven der natie hebben verwor ven. Men behoeft daar niet van op te schrikken. Het is een ontwikkeling, welke in de sociale encyclieken is voorzien en daar de invoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in goed banen kan worden geleid. De Troonrede, en als uitvoerige toelich ting daarop de memorie van ant woord in zake fiscale maatregelen, getuigt van een gezonde, zakelijke kyk op de sociaal-economische toe stand van ons land, waarbij getracht is de uiteenlopende belangen van de verschillende bevolkingsgroeperingen in- bevredigende harmonie te brengen: het grootbedrijf, de middenstand, de lagere inkomens, de „vergeten groe pen", de grote gezinnen. Sluitend zal deze voorziening pas zijn, wanneer het overleg in de Stichting van de Arbeid tot resultaat is gekomen. Op vallend is, dat de maatregelen der regering een zeer goede sociale, doch geen doctrinair-socialistische inslag hebben. De door de Kath. Volkspar tij uitgeoefende aandrang heeft op vele punten gehoor gevonden aan de regeringstafel en geleid tot een com promis-programma, dat ieder het zij ne geeft, zonder dat deze of gene be volkingsgroep over het hoofd is ge zien. Er blyven altijd verlangens over en afgewacht moet worden, hoe het parlement reageert, doch „grosso modo" kan verklaard worden, dat de regering een breed en ruim stand punt heeft ingenomen, aangepakt aan de niet-ongunstige ecoaotr.ache toe stand van ons land. i werping van de UNO-plannen ver gezeld liet gaan. Een zelfde afwij zende houding wordt trouwens ook van Engeland verwacht. De overige UNO-delegaties plegen thsns druk overleg met haar rege ringen over de houding, welke zij moeten aannemen tegen een even tuele heropening van het overleg in zake Korea. Doch is er al een, zoals een gezaghebbende woordvoerder *t ncemde „vrij recht front" tegen een nieuwe bespreking, toch gelooft men dat deze oppositie zal verzwakken, indien bijv. de communisten zouden dreigen met het alternatief: méér deelnemers of geen conferentie. In Parijs achtten bevoegde kringen het gisteravond mogelijk, dat India van de gelegenheid gebruik zal ma ken om een compromis-voorstel te doen. Cyprus opnieuw geschokt De inwoners van Pathos op Cyprus, die de laatste dagen reeds zoveel be proevingen hebben moeten doorstaan, werden gisterochtend opnieuw door een hevige aardschok opgeschrikt. Een bergweg, ongeveer 50 km. ten Noorden van Pathos verzakte door deze beving, waardoor de voornaam ste verbinding tussen de hoofdstad en een aantal dorpen werd verbroken. Nabij het dorpje Ayios Yiorghias veroorzaakte de beving een grote aardverschuiving, doch er zou voor de 200 inwoners geen onmiddellijk gevaar zijn. Er is reeds een groep deskundigen onderweg, die zal onder zoeken, of de bevolking moet worden geëvacueerd. Ook in Griekenland werden weer ernstige aardbevingen geregistreerd, waarvan het epicentrum zou liggen op het Griekse vasteland, nabij de Golf van Patras. Dit is slechts een kleine 100 km van de drie Ionische eilanden, die vorige maand zo zwaar werden getroffen. Overleg over Triest De Britse regering heeft toegezegd Amerika en Frankrijk te znllen raadplegen over het Italiaanse voor stel om in het door Italië en Zuid- slavië begeerde Triest een volks stemming te doen houden. Ginseppe Pella, premier van Italië, wil een bij eenkomst tussen Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Zuidslavië be leggen om de organisatie van een plebisciet te bespreken en hij heeft althans te Parijs en te Londen voor zijn voorstel een gunstig onthaal ge vonden. Ook Zuidslavië is niet afkerig van een vijfmogendheden-conferentie, maar niet met het doel om een ple- biciet in Triëst te organiseren. Gis teren heeft Tito's regering namelijk officieel herhaald, dat van een volks stemming geen sprake zou kunnen zijn. Een plebiciet is normaliter een democratisch hulpmiddel, maar in dit geval zou het „ondemocratisch en onrechtvaardig zijn. De bevol king van Triëst was sedert de eerste wereldoorlog door Italië immers kunstmatig in meerderheid Italiaans gemaakt. Bovendien hadden Amerika, Enge land en Frankrijk Triëst indertijd aan Italië beloofd en daarom zou Zuidslavië op een eventuele vijfmo- gendhedenconf eren tie altijd in de minderheid zijn en geen enkele ga rantie bezitten, dat zijn belangen zouden worden gerespecteerd. LEVENS WERK DOOR BRAND VERNIETIGD Gisternacht om 12 uur is brand uitgebroken in eender lokalen van de Sint Aloyisiusschool te Baarn, dat als repetitielokaal van het R.K Kerkkoor dienst doet. Het lokaal brandde geheel uit. Het koor is ernstig gedupeerd, daar alle muziek is vernield. Deze muziek ver- tegenwooridge nl een grote waarde Zij is geschreven door de heer Laouts, en vormt zijn levenswek. TA - NEEN - JA verkocht aan d* Rijn voor Wie weg wil wordt doodgeschoten Waf ontsnapt meisje vertelde Communistisch Bulgarije heeft de doodstraf afgekondigd voor perso nen die proberen illegaal het land te verlaten om de vrijheid in het Westen te zoeken, aldus heeft giste ren een ontvlucht Bulgaars meisje meegedeeld op een. persconferentie te Bonn, belegd door de Amerikaan se Hoge Commissie. Als een Bulgaar over de sterk be waakte grenzen glipt, worden zijn familieleden tot een gevangenisstraf van 2 tot 5 jaar veroordeeld, aldus het meisje, de 22-jarige Sofia Iwa- nenko. Zelfs Bulgaren, die iets ho ren van een ontsnappingsplan en nalaten, dit aan de politie te melden Twijfelaars in de raad Zoals het bekend is, heeft de Al- pense gemeenteraad vorige week Woensdag in een ruim 5]/2 uur du rende geheime vergadering besloten een bod van 400.000,te doen op het park met opstand en inventaris. Dit bod werd door de curatoren van de hand gewezen. Zij vroegen 35.000,— meer. Tussentijds is er voortdurend een levendig contact geweest tussen B en W en de raad enerzijds en de cu ratoren mr. A. Th. E. Kastein en mr. C. D. van Vliet uit Amsterdam an derzijds, maar tot een overbrugging van de beide standpunten scheen men niet te kunnen komen. Zelfs Zondagavond, bij het afscheid van de directeur van het vogelpark, de heer G. v. d. Brink, hield men deze mogelijkheid voor onwaarschijnlijk. De curatoren bleken vast besloten tot in veiling brengen van Avifauna hetgeen trouwens, gelijk wij Maan dag berichtten, zeer tot genoegen scheen van de stichter van het vogel park, de heer v. d. Brink. Maar in de loop van de Maandag zelen en h« weet nog steeds de re-!,'ebben <Ie °"ratorfn' ov"'ef den er niet van. De gezinnen van de Recher Comm.ssar.s m het fail- gevangenen die naar deze kampen1'^"®"' Av,fau"a' ha' gezonden worden mogen niet in So-1 ™cntebe?'™rvan Alphen aan den fia komen. Zij worden naar kleine i Rijn schriftelijk doen weten, dat zij dorpen gestuurd, waar zij, niet mo-j »>°a f o gen werken. Zij moeten dus leven«pieren. Het .s begnjoehjk, dat me- van hun spaargeld." Toen niemand erop rekende zeiden curatoren t Accoord Omstreeks half één hedennacht heeft de voltallige gemeenteraad van Alphen aan den Rijn, onder voorzitterschap van burgemeester Ed. C. Wit- schey, in een spoedeisende openbare vergadering, met 15 tegen 4 stemmen besloten tot het verstrekken van een crediet ad 400.000,voor de aankoop van „Avifauna", alsmede tot het beschikbaar stellen van een crediet ad ƒ20.000,voor de financiëring van de noodzakelijke nog lopende uitgaven gedurende het resterende gedeelte van 1953. Behoudens goedkeuring van G.S. is het vogelpark door deze besluiten definitief door de gemeente Alphen aan den Rijn aangekocht. De ge meente zal het park niet zelf beheren, maar gezocht zal worden naar een andere wijze van exploiteren, b.v. middels verpachting. Van de 19 raadsleden stemden de heren Goedhart en Gesman, beiden C.H., Verduijn (A.R.) en v. d. Lee (S.G.P.) tegen. De tegenstemmers lieten zich leiden door de overweging, dat deze financiële uitgave onver antwoord was, gezien in het raam van de onzekere perspectieven die het park biedt. Bij de heer v. d. Lee wogen principiële bezwaren het zwaarst. besluit niet met algemene stemmen vallen, dit geenszins berust op on vriendelijke gevoelens ten opzichte van de heer G. v. d. Brink, noch ten aanzien van het vogelpark, maar dat de financiële consequenties boven de draagkracht van de gemeente acht te. Zoals gezegd, was tot koop in de geheime raadsvergadering met gro te meerderheid besloten en hechtte de raad om ongeveer half één van nacht zijn goedkeuring aan het voor stel tot voteren van de benodigde gelden. Tevoren had de raad met al gemene stemmen besloten om het college te machtigen met Ged. Sta ten en het Rijk verder te onderhan delen teneinde deze instanties te overtuigen, dat met het behoud van Avifauna te Alphen aan den Rijn niet uitsluitend een specifiek ge meentebelang wordt gediend, doch, dat het ook en zeker niet in mindere belang met het zijn of niet zijn van Avifauna op het spel staan. Het doel van de met deze instanties te voeren bespreking zal er op gericht zijn, deze Prov- en Rijksbelangen om te zetten in klinkende munt. Voordat het besluit een feit werd, Geld weg-gesaneerd. Sofia zei, dat de dag van de geld- hervorming een datum is, die allen onthouden. De mensen kregen 1 lev voor elke 100 die zij inleverden. De voor elke 100 die zij inleverden. Spaargelden voor kinderen en lonen die nog niet uitbetaald waren, wer den gewisseld tegen 4 per 100. ,,Er zijn nu geen rijken meer in Bulgarije. De prijzen zijn hoog en de lonen laag. Met een officiële koers gaan de gevangenis in en verliezen i van 8 lev in de dollar verdient de hun bezittingen. Een wet van die strekking werd 12 Februari goedgekeurd door het parlement en in de Bulgaarse pers gepubliceerd. Door deze terreur maatregelen zijn de pogingen van de Bulgaren om te ontsnappen prac- tisch tot staan gekomen, aldus Sofia. Zij werkte als vertaalster en tolk voor Russische en Bulgaarse autori teiten, totdat zy in Kopenhagen om politiek asyl vroeg, toen zij op 2 Juni het wereldcongres van de in ternationale democratische federatie voor vrouwen bijwoonde. Sedertdien is zij door Deense en Amerikaanse autoriteiten in hechtenis gehouden. Zij wacht nu op verlof naar Amerika te gaan. Grote 'concentratiekampen Sofia vertelde, dat twee grote con centratiekampen in 1948 aangelegd werden in Kuzian en Belene voor po litieke gevangenen. „Ik weet van een Russische emi grant, dat hij naar Kuzian gezonden werd en er krankzinnig werd. Maar Belene is nog erger. De gevangenen werken daar het gehele jaar in de open lucht, terwijl onze winters zo koud zijn. Per maand mogen zij een pakket van 3 kilo van hun familie ontvangen en eenmaal per maand mogen zij een briefkaart aan hun fa milie sturen. De meesten van hen weten niet eens, waarom zij naar het kamp ge stuurd 'werden. De vader van een vriend van mij heeft er vijf jaar ge- Engeland komt dichter bij E.D.G. Engeland is volgens AP bereid nog nauwere banden met de Europese Defensie-gemeenschap aan te gaan dan het eerst van plan was. Dit met het doel aan de Franse bezwaren te gen deze Gemeenschap tegemoet te komen, en zo de herbewapening van West-Duitsland te bespoedigen De Britse regering heeft doen we ten dat zij bereid is: Zitting te nemen in de Minis- gemiddelde arbeider 500 lev per maand. Een paar schoenen kosten 220 lev, en kilo boter 23 en een me ter wollen stof 360." mand op deze sensationele omzwen king was voorbereid en zo verlang den ook de vroede vaderen een her nieuwde bespreking. Daarna heeft men zijn standpunt gehandhaafd en tot koop besloten. De geheime raadsvergadering be gon om 10 uur. Kort na de aanvang hielden de Prot. Chr. partijen frac tiebespreking van ongeveer een half uur. Om plm. half twaalf ving de openbare bespreking aan, waarin practisch alle leden het woord heb ben gevoerd, enkele zelfs ook in tweede instanties. Financieel verantwoord? Tijdens deze besprekingen is her haaldelijk gebleken, dat, mocht het Er broeit een opstand In Atjeh heerst een gespannen toestand. De oorzaak ligt in geruch ten, dat er een opstand broeit tegen het gezag van de regering in Dja karta. Mobiele brigade en politie zijn er Een koning zonder koninkrijk Een koning zonder koninkrijk heeft een beroep op de Verenigde a ties gedaan om zijn aanspraken op de Ba learen, die in het bezit zijn van een koninkrijk zonder koning, te erken nen. De koning zonder koninkrijk, Don Francesco, die zich ..titulair vorst van Majorca en Ibiza" noemt, wil zich op werpen tot heerser van de 433.444 be woners van de Balaeren, die tot het koninkrijk zonder koning, Spanje, be horen. (Spanje werd in 1947 weer een monarchie). Ook vorig jaar deed Don Frances co reeds een stap bij de Verenigde Naties. In het antwoord werd ge zegd, dat de Vreenigde Naties aan dacht aan de zaak zullen besteden, maar dat de dringende wereldproble men een beslissing misschien zullen vertragen. Fatemi (heel) in Cairo Hoessein Fatemi, Mossadeqs minis terraad der Gemeenschap die tot ter van buitenlandse zaken, die vol- taak heeft de strategie van de E.D.G. uit te stippelen, en in het algemeen e plannen voor de Europese veilig heid op te stellen. 2. Een permanente missie te zen den naar het hoofdkwartier van de E.D.G. om alle aspecten van de Britse defensie te coördineren met die van de landen, die lid zijn van de E.D.G. gens de eerste berichten „door woedende menigte in stukken was gescheurd" toen Mossadeqs regiem werd omvergeworpen, is gisteravond in Cairo gearriveerd volgens berich ten uit Egypte. De militaire gouverneur van Tehe ran had een hoge prijs op zyn hoofd gezet onverschillig of hij dood of levend werd gepakt. En Zahedi had Eerder hadden de Engelse reeds be- tie dag nadat hij aan de macht was ge loofd nauw samen te werken met de j komen verklaard, dat hij er zeker van Defensiegemeenschap op het gebied was, dat Fatemi nog in leven was en van de opleidingen en in technische dat hij, als hij nog in Perzië was, on- kwesties. 'mogelijk zou kunnen ontsnappen. in staat van dc grootst mogelijke pa raatheid gebracht, maar het leger heeft (bij monde van een zijner woordvoerders) laten weten dat het zich buiten „de tegenstellingen tus sen bepaalde groepen in Atjeh" wenst te houden. Alle belangrijke regeringsgebou wen worden bewaakt. Volgens het hoofd van de politie in Atjeh, Njak- moer, zijn er „tekenen, die wijzen op activiteiten, welke uit een oog punt van veiligheid gezien onwettig zijn." Wat hij met deze vage om schrijving bedoelde zei hij er niet by. De eerder genoemde woordvoer der van het leger verklaarde tegen over Aneta, dat de ontwikkelingen in Atjeh een zaak van de politie zijn. Hij meende, dat een „derde partij" er op uit is voordelen te trekken uit de tegenstellingen in Atjeh. Hij zag echter geen reden om aan te némen, dat er inderdaad een op stand in dat gebied op handen is. Poolse bisschop staat terecht Voor een militair gerechtshof ir Warschau is Maandag het proces be gonnen tegen de bisschop van Kilce mgr Czeslaw Kaczmarek. Samen met drie andere priesters en een kloosterzuster is hij beschuldigd van het organiseren van een anti-com munistische groep en van „spio-nna ge voor het Amerikaanse imperialis me en het Vaticaan". Ook wordt hem ten laste gelegd het saboteren van de econonmische plannen, het deelne- nemen aan zwarte-marktpraktijken en het voeren van een verzoenings politiek met de Duitsers tijdens d€ bezetting. Volgens radio-Warschau heeft de biscchop verklaard schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde en heeft hij een uitvoerig verslag gege ven van wat radio-Warschau noemt „zijn misdadig optreden". De „Ossevatore Romano" zegt haar commentaar dat dit proces weer een duidelijke manifestatie is van de strijd tegen de godsdienst in Polen. De beschuldigingen, zegt 't Vaticaanse blad, zijn'identiek aan die welke bij vorige processen tegen katholieken in communistische landen te berde zijn gebracht. Wat lezers schrijven Commentaar van Avifauna's oprichter ALPHEN A/D RIJN, 14 Sept. Geheel onverwacht gistermiddag om 4 uur kwamen de curatoren van Britimij N.V., Mrs C. V. van Vliet en Kastein zo in de wandeling mede delen, dat zij Avifauna toch maar verkocht hadden aan de gemeente Alphen aan den Rijn voor 400.000. Mijn opmerking hierop was: „Dan betaalt U tesamen wel het verschil van 85.000" waarop de heren mij antwoordden „nee". Ik heb hen bei- herinnert aan onze eerste af spraak, dat Avifauna onder geen be ding minder verkocht zou worden dan 550.000, waaraan zij zich niet ge houden hebben door de gemeente 485.000 te vragen. Toen heb ik di rect geprotesteerd tegen deze onnodi ge verlaging. Trots dat ik in mijn afscheidsrede ten aanhore van mr. Kastein oier de dertig zilverlingen sprak, die zij niet van de gemeente aangenomen hadden, hebben zij nu zonder mijn voorken nis deze dertig zilverlingen van de gemeente geaccepteerd. Ik weet dat ik juridisch aan deze handelwijze niets kan doen en geen claim op hen kan doen gelden. God zij dank leven wij in een de mocratische maatschappij en is er in Nederland nog een persvrijheid en hiervan wil ik gaarne gebruik maken. Dit is mijn enige bazuin die ik kan laten horen om heftig te protesteren tegen de gang van zaken hoe Avi fauna versjachert is. Ik kondig hierbij tevens aan dat ik zo snel mogelijk een andere woon gelegenheid voor mijn gezin zal zoe ken om Alphen te verlaten en daarin nooit meer terug te komen. Geachte redactie, U kunt dit pers communiqué beschouwen als een open brief aan het Nederlandse pu bliek en ik verzoek U vriendelijk deze brief in zijn geheel te publice ren. G. VAN DEN BRINK. MELK-SANERING? 3 OCTOBER-HERDENKING. Wanneer gij Leidenaars laat be sluiten tot melksanering, dan hebt gij geen recht meer om op 3 Oct. be vrijdingsfeest te vieren. Onze voorvaderen hebben in- 1574 alles getrotseerd ter wille van de vrijheid, welke nu, al is het fn een andere vorm dreigt verloren te gaan. Melksanering is een aantasting van onze vrijheid. Laten wij bedenken wat vrijheid is. Wij in Sassenheim ondervinden de directe nadelen van sanering. Het interesseert de heren niets of men klachten heeft en niet meer door hen bediend wil worden. Dus, Leidenaars, let op Uw zaak. In Leiden vooral geen vrijheidsbe knotting. Waar zou het eind zijn? Een Leidse Sassenheimer. MAU-MAU-„GENERAAL" GEDOOD De Mau-Mau-„generaal" Kamwam- ba is in een gevecht met Britse troe pen, dat veertig Kiometer ten Zuid oosten van Nyeri, in Kenia, werd ge leverd, gesneuveld. Van zyn dertig tot veertig volgelingen zijn er twee gedood. sprak weth. Dekker (AR) de wens uit, dat, als Alphen aan den Rijn strakt het vogelpark koopt, het ge meentebestuur er in zal slagen, voor de exploitatie krachten aan te trek ken, bij wie de geestelijke belangen van de gemeentenaren veilig zijn. Blijkens mededeling van. burge meester Witschey zijn in de koop begrepen de naam van Avifauna, roerende en onroerende goederen en opstallen behorende bij het park, als mede de villa van de heer G. v. d. Brink. Tijdens de afscheidsavond uitte de heer v. d. Brink zijn vreugde, dat zyn mooie Avifauna niet aan de ge meente Alphen aan den Rijn was verkocht, een vreugde, die overigens niet van langdurige aard is geweest. Dat de heer v. d. Brink, ondanks de feeststemming, die deze avond heer ste, tot minder vriendelijke uitlatin gen aan het adres van het gemeente bestuur kon komen, kon burgemees ter Witschey wel aanvoelen, want hij moest inwendig toch wel de te leurgestelde man zijn, wie thans het noodlot treft, een noodlot, dat hij zelf naar zich toe heeft gehaald. Het debat. Nadat burgemeester Witschey de openbare raad had heropend, sprak de heer Kroon het eerst. Het ver heugde hem, dat de gemeente de vraagprijs van 485.000,niet voet stoots heeft geaccepteerd. Hij is zelfs van mening dat ƒ400.000,aan de hoge kant is. Toch zal hij zijn fiat aan het voorstel geven, omdat hij het behoud van het vogelpark voor Al phen a. d. Rijn op prijs stelt. Als recreatieoord voor de bevolking is 't zeer zeker van betekenis, terwijl ook de pl. middenstand ongetwijfeld be lang heeft bij het voortbestaan in de eigen gemeente. Over de exploitatie zou spr. gaarne in de raad van gedachten wisselen. Het zou voorshands niet wenselijk zijn, indien de gemeente zich zelf met de exploitatie zou belasten. De heer Gesman kon met het voor stel niet meegaan. Heeft niets tegen Avifauna, maar we] een bezwaar te gen elke prijs meende dat in pu blieke veiling Avifauna goedkoper zal zyn. De heer Goedhart ging uit van de stelregel, dat niet risicodragend ka pitaal nooit in een riskante zaak ge stoken mag worden en was de me ning toegedaan, dat elke overheid de handen af zal moeten houden van riskante zaakjes. Avifauna is een gewoon vermaakcentrum, dat concur rentie te duchten heeft, en tiendui zenden guldens aan propaganda zal moeten kosten. Als het toch gekocht moet worden, wacht dan in elk geval de veiling af. Spr. was tegen het voorstel. De heer Rogaar was voor en hoopte op bijdragen van rijk en pro vincie. De heer Ruijssenaars zei, dat er nu eenmaal aan elke zaak risico's zijn verbonden. Belangrijk object voor Alphen, maar ook voor rijk en prov. Vraagt de verpachtingen in overleg met de raad te doen. Vraagt geheim houding over de besprekingen in ge heime zitting over Avifauna te doen opheffen, zodra de overdracht heeft plaats gevonden. De heer Geerlof vond het niet juist de opvatting hier en daar, dat het grootste deel van de raad Avifauna liever zou zien verdwijnen. De heer v. d. Lee hield vast aan het standpunt, dat de raad met het bod te ver is gegaan. In die mening is hij gesterkt toen de curatoren ac cepteerden. De heer Verduijn zag in Avifauna een zorgenkind. De voorz.: Over exploitatie kan la ter worden gepraat. Een efficient doelmatig beheer moet komen. Avi fauna mede noodzakelijk omdat Al phen op het gebied van recreatie maar weinig mogelijkheden biedt. In deze sterk groeiende en in elk geval industrialiserende gemeente kan het gemeentebestuur op dit punt niet waakzaam genoeg zijn. Indien Avi fauna er niet reeds was, zouden B. en W. geen voorstel doen om een Avifauna te bouwen. Avifauna is in derdaad naast de gem. ook van be lang voor Rijk en Prov. Spr. hoopt, dat die belangen spoedig in klinken de munt zal kunnen worden omgezet. Niémand kan in de toekomst zien. Laten we de historie rusten. Betreur de de gebezigde woorden Zondag j.l. in Avifauna. Scherpe woorden stoten af. Alphens bevolking zal op extra billijke wijze toegang krijgen. Per soonlijk is de burgemeester de me ning toegedaan, dat met een zuinig beheer in Avifauna winst is te beha len. Avifauna heeft het afgelopen seizoen 1&0.000 bezoekers getrokken. De Veluwe gedurende 8 jaar ruim 1 millioen. Dat wil toch wel wat zeg gen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenrrtor- gen 7 uur luiden: HELSINKI licht bew. 13 C. STOCKHOLM licht bew. 15 OSLO geheel bew. 15 KOPENHAGEN onbew. 15 AMSTERDAM zwaar bew. 17 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 18 LUXEMBURG licht bew. 19 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX regenbui 31 GRENOBLE mist 23 GENEVE onbew. 21 NICE zwaar bew. 24 ZURICH mist 20" LOCARNO geheel bew. 18 WENEN onbew. 18 INNSBRUCK licht bew. 20 ROME zwaar bew. 26

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2