DUINSTREEK Kan Nederlandse wildstand worden behoed voor gevreesde konijnenpest 1 Géén verplicht onderzoek vóór het huwelijk Conflicten rond de loonsverhoging ZATERDAG 12 SEPTEMRFR 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DESKUNDIGEN BERADEN ZICH Het verjagen van de heesten uit grensstreken vermindert gevaar van kiemenverspreiding De directeur van de veeartsenij- kundige dienst in Nederland is voor nemens de overheid een plan voor te leggen ter bestrijding van de ge vreesde myxomatose, die vanuit België ook ons land is binnenge drongen. Het plan houdt o.m. in om langs de Belgisch Limburgse en Bra bantse en Zeeuws-Vlaamse grens een drijfjacht te- houden en in een be paalde zone alle konijnen te verdrij ven of neer te schieten, eventueel in samenwerking met jagersverenigin gen. In ieder geval moeten alle ko nijnen er zov>ïl mogelijk uit verwij derd worden, om aldus het overlopen van besmette dieren te voorkomen. Konijnen zijn geen verre lopers, maar vrij sterk aan een bepaalde plaats °gebonden. De fokkers en liefhebbers van ko nijnen raadt hij aan niet deel te ne men aan tentoonstellingenVerder moeten ze liefst geen vellenopko- pers op hun erven toelaten of bij Ihun hokken. En voorts moeten ze geen voer halen uit streken waar wilde konijnen voorkomen, die be smet kunnen zijn. De import van vellen is reeds geregeld en alleen toe laatbaar op vergunningen. Jagerslatijn. Directeur Quadvlieg was zojuist terug van een bezoek aan het be smette gebied van Lommei in België. •Hij was daar ter oriëntatie heen gegaan en had daar een bezoek ge bracht aan Stevenswenne, waar de ziekte heerst. Er werden twee drijf jachten gehouden, die tezamen 530 konijnen als buit opleverderv en bij a' die dieren werd geen myxoma tose geconstateerd De verhalen over 'honderden en duizenden cadavers die in de streek zouden liggen, klop pen niet met de werkelijkheid. Een ziek konijen verbergt zich in zijn hol en het is mogelijk dat er in de holen veel slachtoffers van de ziekte lig gen. De rest is „jagerslatijn". Entstof reeds ingevoerd De veeartsenijkundige dienst heeft gezorgd dat er aanstonds een behoor lijke vtorraad entstof is aangevoerd uit het Pasteurinstituut te Parijs en van de veterinaire dienst te Brussel. Bovendien is men direct begonnen met het telen van goed vaccin hier te lande. Wellicht is het mogelijk de tamma konijnen hinr te l^nde aldus grotendeels te redden. Maar 100% zekerheid geeft het vaccin niet. De wilde konijnen echter gaan ver moedelijk een slechte tijd tegemoet Daar is niets aan te doen. Nederland telt rond anderhalf millioen tamme konijnen en de fokkers van waarde volle dieren zullen hun konijntjes willen redden en er iets voor over hebben. Voor de huis- en tuinlang- oren is het echter zeer de vraag of ze de te maken kosten plus het ho norarium van de veearts waard zijn. Tijdig slachten heeft dit voordeel, dat zij nog voor consumptie geschikt zijn. Moeilijke tijden Voor uitsterven van onze langoren behoeven we niet bang te zijn. Australië heeft ook met myxomatose gewerkt tegen de daar heersende hronische en klassieke konijnenplaag. Maar de diertjes ontwikkelen op de duur zelf een antitoxin en er ontstaan stammen die immuun zijn voor deze ziekte. Intussen zullen er duizenden doden vallen eer het zover is. Medicijn gevonden? De Brusselse arts Louis Decorte beweert inmiddels een middel uitge vonden te hebben ter genezing van door myxomatose aangetaste konij nen. Hij verklaarde reeds verschei dene konijnen, die in de bossen van Ook een leeuw kan lief zijn Omdat de verzorgen van de leeuwenkooi in het Eindhovense dierenpark graag eens een vrije dag wilde hebben had de vo gelverzorger aangeboden om die dag de leeuwen te verzor gen. „Dieren zijn dieren" dacht de man deskundig, „en het gaat er alleen maar om, of je ze wilt begrijpen!" Om dit begrip oök levendig te maken bij de koning der wilder nis stapte hij op de bewuste morgen, gewapend met een fles melk de kooi binnen en inder daad scheen dit een zeer bruik bare methode; want de beide leeuwen toonden zich zeer ge voelig voor deze attractie. Toen werd de man echter een beetje roekeloos, want om de vriendschap helemaal te voltooien, streelde hij een der leeuwen eens over de rug. De tweede leeuw wilde zich toen niet onbetuigd laten en gaf de man ook een aai. Het St. Jozefziekenhuis kreeg enige minuten later een inge wikkeld geval te behandelen, omdat daar een gapende wonde aan een schouder gehecht moest worden. Houtlust werden aangetroffen, waar de gevreesde ziekte voor het eerst in België werd geregisteerd, met dit mid del te hebben gered. De geneesheer deelde verder mede, dat het hier ec-ü snel werkend middel betreft, waardoor zieke langoren na toedie ning van een tweetal injecties na een drietal dagen weer normaal zjjn. In tegenstelling tot het Franse serum dat slechts een voorbehoedende wer king heeft, zou het middel van dok ter Decorte dus een helende invloed hebben. De resultaten van de heer Decorte worden thans door de vete rinaire dienst onderzocht en heden reeds zal te Brussel een bijeenkomst van officiële deskundigen worden gehouden waar de industriële ver vaardiging van het geneesmiddel zal worden besproken. Er is voor gezorgd dat met ingang van Woensdag 16 September entstof tegen deze ziekte, die wilde en tamme konijnen aantast, beschik baar is. Het is uiteraard niet doen lijk wilde konijnen in te enten. Het inenten is wettelijk alleen toegestaan aan dierenartsen. De entstof is ver krijgbaar bij het Staatsveeartsenij- kundig Onderzoekinstituut te Amster dam Zo lang eigengeproduceerde vaccin nog niet beschikbaar is, wordt het uit Frankrijk ingevoerd. Volgens gege vens uit Frankrijk biedt het vaccin geen volledige zekerheid voor im muniteit, maar men mag van 70 pet van de entingen goed resultaat ver wachten. TWEEDE KAMER Hoewel de Tweede Kamer Donder dagmiddag 17 September zal beslis sen over het voorstel van mij. mr. J. Zeelenberg en ander P.v.d.A.-le- den, om een geneeskundig onderzoek voor het huwelijk verplicht te stel len, staat na de debatten van gister middag wel vast, dat het bij geen der andere Kamerleden, ook niet bij de C.P.N., steun zal ontvangen. De Tweede Kamer zal accoord gaan met het regeringsvoorstel, om een geneeskundig onderzoek niet ver plicht te stellen. De heer VAN LEEUWEN (WD), die met een desbetreffende motie ge wapperd had, kreeg van minister DONKER de gulle toezegging, dat hij met minister J. G. Suurhoff en de staatssecretaris prof. dr. P. Mun tendam, overleg zou plegen over de door vele andere Kamerleden ge steunde wens, om maatregelen te overwegen ter bevordering van het geneeskundig onderzoek huwelijk op heid. Pater STOKMAN (K.V.P.) noem de het voorstel onaanvaardbaar, om- I op basis van vrijwillig- dat de consequentie daarvan een hu welijksverbod na een eventueel on gunstig geneeskundig onderzoek zou moeten zijn. Minister DONKER achtte de tijd voor een verplichting nog niet aan gebroken. Ook GERBRANDY (AJt.) en BEERNINK (C.H.) wilden met mr. Van Leeuwen het geneeskundig on derzoek voor het huwelijk, dat zij op zichzelf toejuichten aan het par ticulier initiatief overlaten. NIEUWE NEDERLANDSE GEZANT IN COLUMBIA. Naar wij vernemen kan binnenkort de benoeming worden verwacht van mr. dr. M. M. L. Savelberg, werk zaam als hoofd van de afdeling Mid den- en Zuid-Amerika van het direc toraat-generaal voor de Buitenlandse Economische Betrekkingen, tot Ne derlands gezafit in Bogota (Colum bia). Europese K.A.J. Minister De Bruyn op op bezoek Op de tweede Europese conferen tie van de K.A.J, en V.K.A.J., die deze week op de volkshogeschool Drakenburgh te Baarn is gehouden, is uitvoerig ingegaan op de grote pro blemen waarvoor deze jeugd in Euro pa is gesteld voor wat betreft de keuze van hun beroep, de opleiding, de confrontatie van hun verwachtin gen met het werkelijke leven, de on voldoende voorbereiding op het ar beidsleven, waarbij nog komen de na tuurlijke leeftijdsproblemen van lichamelijke en geestelijke groei. Deze jeugd heeft nodig ene bewe ging die hen geeft wat zij het aller meest nodig heeft, iets dat hen leert fier te zijn op hun arbeid, op hun jonge arbeider- en jonge arbeidster zijn, dat hen leert de waarde van het leven, van een Christelijk leven, dat geen ideaal mag zijn maar zich tot werkelijkheid moet kunnen ontwik kelen tijdens de vorming in het leven zelf. Op de conferentie op „Draken burgh" zijn ook besprekingen gewijd aan de verhouding met de arbeiders beweging, de emigratie en de her kerstening van het arbeidsmilieu. Minister De Bruijn op bezoek. Gistermorgen heeft minister A. C. de Bruijn een bezoek gebracht aan> de conferentie. Namens de minister van Binnenlandse Zaken sprak hij de deelnemers en deelneemsters toe. Aangaande de taak van de K.A.J. zeide de minister o.a. het volgende: „Voor de arbeidersjeugd, die na de school in de arbeidswereld wordt op genomen, is de K.A.J. onmisbaar voor de vorming van deze jeugd op godsdienstig-zedelijk, cultureel en sociaal-economisch gebied. Daarom heeft de K.A.J. de taak om een stem pel te drukken op de jeugd voor hun toekomstige levenstaak. Het is de jeugd die het enthousiasme en de kracht kan geven om de arbeid en de samenleving weer christelijk te maken. Het zal van uw practisch werk afhangen of wij gezamenlijk zullen slagen, om in Nederland en in alle Westeuropese landen, de nieu we maatschappijstructuur verwezen lijken. De afd. Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op 22 en 23 September a.s. een speciale anjer- en rozen- tentoonstelling in het gebouw van de Coöp. Veilingver. „Bloemen- lust", gelegen aan de Oosteinder- weg te Aalsmeer, waarvoor van in zenderszijde grote belangstelling bestaat. Deze ongetwijfeld aan trekkelijke show kan door iedereen gratis worden bezichtigd op 22 tember vanaf 1 uur tot des avonds 10 uur en op 23 September vanaf 9 v.m. tot 9 uur des avonds. KOLEN voor alle doeleinden CR EYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 Route rijtour op Prinsjesdag Op Prinsjesdag zal de Koningin 's middags een rijtour door Den Haag maken. De volgende route is vastge steld: Lange Voorhout (lange zijde) vertrek 5.45 uur'Kneuterdijk, Vij- verdam, Buitenhof, Gravestraat, Groenmarkt, Riviervismarkt, Jan Hendrikstraat, Prinsengracht, Brou wersgracht, Zuidwal, Koningstraat, Hoefkade, Stationsweg, Huygensplein Wagenstraat, Spuistraat, Lange Poten, Plein, Lange Houtstraat, Tournooi- veld, Lange Voorhout. Bij het ziekenhuis aan de Zuidwal zal de Koningin een bloemenhulde in ontvangst nemen. Prins vliegt naar Tanganjika Naar wij vernemen zal prins Bernhard, die 15 September a.s. naar Tanganjika hoopt te vertrekken om deel te nemen aan enkele jachtpar tijen, de tocht in zijn eigen Dakota maken. Hij zal het vliegtuig zelf be sturen. BRIEFPAKJES NAAR KOREA. Gedurende de periode van 14 t.m. 26 September a.s. zal de gelegen heid worden opengesteld aan de militairen van het NDVN in Korea, alsmede aan bedoelde militairen verblijfhoudende in een hospitaal in Zuid-Korea of Japan, niet aange tekende briefpakjes tot 'n maximum van 500 gram te zenden tegen beta ling van het zeeposttarief. Het port bedraagt 10 cent per 50 gram met een minimum van 50 cent. Baconvarkens wederom 5ct. per kg. goedkoper Nadat in Mei van dit jaar de richt prijs voor baconvarkens met 4 cent per kg kon worden verlaagd, is we derom een verlaging van de kost prijs van de slachtvarkens ingetre den. Overeenkomstig hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten met ingang van 14 September 1953 de richtprijs voor de baconvarkens met 5 cent per kg te verlagen en op f 2.29 per kg geslacht gewicht vast te stel len. De prijsontwikkeling voor het var kensvlees op de wereldmarkten maakt het voorts mogelijk, de regeling voor de prijsuitslag voor baconvar kens met ingang van dezelfde datum tijdelijk buiten werking te stellen, zodat de overnameprijs voorlopig ge lijk is aan de nieuwe richtprijs. Diepgaand overleg tussen werkgevers en werknemers Er is de laatste dagen tussen de vertegenwoordigers van de werkne mers en die van de werkgevers in de Stichting van de Arbeid zulk een onenigheid ontstaan over de aan staande loonsverhoging, dat de minis ter-president dr. W. Drees tussenbei de is gekomen om -een breuk in de Stichting te voorkomen. De werknemersorganisaties hadden aanvankelijk 6 pet. loonsverhoging over de gehele linie wenselijk geacht, maar op grond van de laatste statis tische gegevens heeft het C.N.V. me de namens de K.A.B. en het N.V.V., een algehele loonsverhoging van 8,5 pet. geëist. De werkgevers daarentegen staan een gedifferentieerde loonsverhoging voor, terwijl zij bij een algehele loonsverhoging niet verder dan 4 pet. willen gaan aldus meldt „De Te legraaf". Uitstel. Bovendien wensten de werkgevers aldus het blad een advies van de Sociaal-Economische Raad over de loonsverhoging af te wachten; ook wilden zij afwachten, hoe de Staten- Generaal beslissen over de a.s. huur verhoging en de compensatievoor- stellen door de regering ingediend. Daar de loonsverhoging toch pas op 1 Januari zal ingaan, achten- de werkgevers een vroegere beslissing dan in December a.s. niet wenselijk, omdat men het oog wil houden op de loop van de indexcijfers van het le vensonderhoud. De werknemers noch de regering wilden evenwel van een uitstel van een beslissing over de lonen, welke uiteraard een gevolg zou zijn van een S.E.R.-advies, weten. De regering was bang in tijdnood te geraken. De heer M. Ruppert, de voorzitter van het Chr. Nat. Vakver bond, kwam mede namens de K.A. B. en het N.V.V. met de nieuwe eis van 8,5 pet. Nieuw overleg. Op instigatie van dr. Drees is een acute crisis in de Stichting voorko men. Nadat twee onafhankelijke des- HEISTELLING VIEL OM Op het bouwterrein aan de J. J. Hamelinkstraat in Haarlem-Oost is Donderdagmorgen een heistelling omgevallen. De heibaas en drie man van zijn personeel werden door de len van de stelling geraakt. Het viertal werd naar de Maria- stichting gebracht, waar de heibaas de 41-jarige 'J. v. d. L., ter verple ging moest worden opgenomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de heistelling van deugdelijk ma teriaal was opgetrokken. kundigen prof. dr. S. Pothuma, di recteur van de Ned Bank, en prof. M. J. H. Smeets, hoogleraar te Tilburg de invloeden van een algehele loonsverhoging op werkge legenheid en betalingsbalans hadden uiteengezet voor de Stichting en de regering, werd besloten, dat komende week zowel in werkgevers- als werk nemerskringen nog een diepgaand overleg zal plaats hebben, waarna op 18 September de Stichting bijeenkomt om zo mogelijk een advies aan de re gering vast te stellen. De regering heeft op een zeer spoedig advies aan gedrongen. De voordrachten van de twee ex perts zijn althans bij de werknemers niet bepaald met enthousiasme ont vangen. Men acht het niet voldoen de, dat er op 1 Januari compensa tie door belastingverlaging wordt ge geven voor de huurverhoging. Men wenst tevens, dat de huurders meer loon zullen ontvangen. Culemborg krijgt zijn „vrije-tijd-woningen 19 September overdracht „Vrije-tijd-woningen", welke in Culemborg door 20 inwoners in de vrije tijd zijn gebouwd, zullen op Za terdag 19 September a.s. om 14.30 uur officieel door de commissaris der koningin in de provincie Gelder land jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford aan de bouwers worden over gedragen. In 1951 werd met de bouw van deze 20 woningen gestart. Men had de bouwperiode geprojecteerd op ander half jaar, doch verscheidene oorza ken hebben de bouw enigszins ver traagd. Zoals bekend namen de betrokken Culemborgers het initiatief tot het bouwen van hun eigen woning op een tijdstip, toen bleek dat de ge meente Culemborg haar bouwvolume wegens financieringsmoeilijkheden niet kon realiseren. Met ingang van Maandag a.s. zal op de verbinding ZierikzeeKatsche- veer van de provinciale Zeeuwse stoombootdienst, dag en nacht wor den gevaren. Bij de gebruikelijke vijf reizen per dag zullen er, met uitzondering van Zaterdag en Zon dag, nog drie vaarten per nacht komen. De dienst wordt onderhouden met het motorschip „Koningin Em ma". Op deze wijze hoopt men de steeds groter wordende moeilijkhe den bij het vervoer van auto's enigs zins te verlichten. Dit vervoerspro- NOORD WIJK Dekenale bijeenkomst van Kath. Actie Gisterenavond had in het Juvenaat de eerste bijeenkomst plaats van de leden van de Kath. Actie uit het ge hele dekenaat Noordwijk. De opkomst was zeer goed. Deken Brinkman sprak hierover in zijn ope ningswoord zijn grote vreugde uit en heette in het bijzonder welkom rec tor Kraakman, die in serie-lezingen de ware vorm en het streven van de Kath. Actie uiteen zal zetten. Rector Kraakman begon met te wijzen op het werk van de Kath. Actie, dat nog teveel wordt vereenzelvigd met het lekenapostolaat, een taak, welke door alle gelovigen moet worden nage streefd. Het werk van de Kath. Ac tie ligt veel hoger, want hierbij ko men het werk van de priester en van de leek geheel tot éénheid voor de geestelijke uitbouw der wereld. In een uitvoerige en zeer duidelijke rede, bracht spr. naar voren de zen ding welke elk actief lid van de Kath. Actie heeft te vervullen. De ken Brinkman bracht dank aan rector Kraakman voor de zeer duidelijke uiteenzetting over het werk van de Kath. Actie. Uit de gevoerde gedachtenwisseling die hierna plaats had, bleek wel het duidelijkst het grote nut van derge lijke bijeenkomsten en het lijdt geen twijfel of a.s. Dinsdag zullen zich weer velen in het Juvenaat verzame len voor de tweede bijeenkomst. SASSENHEIM Programma oranjefeesten. Het programma voor de oranjefeesten, die Woensdag en Donderdag worden ge houden, stemt grotendeels overeen met dat van de voorafgaande jaren. Woensdag zal de burgemeester des morgens om 9 uur de feestelijkheden officieel openen, waarna de traditio nele kinderoptocht door het dorp zal wrden gehouden. De verdere och tend is gevuld met kinderspelen. 's Middags zal voor de eerste maal een Ganzebord-puzzlerit voor auto's bleem biedt voor 'de komende maan den weinig gunstige perpectieven. Men vreest namelijk, dat de boten-van de door de Rotterdamse Tramweg maatschappij geëxploiteerde dienst ZierikzeeAnna Jacobapolder bij ongustige weersomstandigdheden als mist en harde wind niet in staat zul len zijn te varen. BROMFIETSBOND BEPLEIT UITSTEL VERPLICHT RIJWIEL- PADGEBRU IK In aansluiting op zijn reeds gepu bliceerde standpunt acht de Neder landse Bromfietsbond het urgent, dat de bromfietser weer even vrij in zijn keuze van rijbaan wordt, als dit voor de regeling van 1 Augustus jl het ge val was en dat de verplichting aan bromfietsers, om op de rijwielpaden te rijden .dient te worden uitgesteld. Het ligt in het voornemen van het bondsbestuur zich hierover tot de re gering te wenden. De bond meent, dat op de duur het voorschrijven van rijbanen aan bromfietsers in het wegenverkeers reglement moet worden opgenomen, maar dat dit niet eerder kan geschie den, wanneer de voorgeschreven rij banen geheel en al voor hun/ taak zijn gereed gemaakt. NIEUWE SMELTOVEN BINNENKORT IN BEDRIJF. Bij de N.V. v/h H. C. Beckers' Ijzergieterij en Haardenfabriek te Bergen op Zoom zal binnenkort een nieuwe smeltingsinstallatie in ge bruik worden genomen. Deze instal latie is een vinding van de Franse ingenieur Philipon, geconstrueerd in samenwerking met een Belgisch be drijf. De vinding was het resultaat van een onderzoek naar de mogelijk- heir om zonder ruw-ijzer toch giet ijzer te kunnen produceren. Genoemd Nederlands bedrijf heeft het alleen vertegen woordigingsrecht voor Ne derland verkregen. De insallatie heeft een uur-produc tie van vijf ton gietijzer. De hitte, welke voor het smeltingsproces nodig is, wordt geïntensiveerd door het aan voeren van verhitte lucht. Het op de vereiste temperatuur brengen van de aangevoerde lucht geschiedt met behulp van de hete vrij gekomen gassen van de installatie zelf. In te genstelling met het tot nu toe ge bruikte type smeltoven gaan bij de verhitting vrijgekomen gassen niet verloren. Lucht en het overige deel der gas sen kan elders in het bedrijf produc tief worden gemaakt. Men zou er twee emailleovens mee kunnen ver warmen tot de voor deze ovens ver- BRANDSTICHTER GEGREPEN. Het is de rijkspolitie te Schoone- beek gelukt, een turfbranc'/tichter te grijpen. Het is een vervener uit Erica. De man heeft bekend en is thans opgesloten. Woensdagavond brak op zijn veld in een aantal goed verzekerde turven brand uit. De brandweer uit Schoonebeek, die het blussingswerk deed, merkte, dat op verschillende hopen turf in de buurt van de brand petroleum was gego ten en dat tussen de turven bran dende sigaretten waren gestoken. De rijkspolitie, die direct werd ge waarschuwd, maakte gebruik van een politiehond. Na enige proeven wees de hond de vervener aan als de man die kort geleden bij de turf- bulten zou zijn geweest. De rijks politie voelde de vervener aan de tand, waarna hij spoedig bekende de brand te hebben gesticht, er gingen 150.000 turven verloren. worden gehouden. De verdere och- iets zeer attractiefs te worden naar men ons mededeelde. Op het feest terrein zullen verschillende volks spelen worden gehouden. Dit is even eens zo op de tweede dag. Op deze dag zal ook de grote touwtrekwed strijd tussen de ploegen van verschil lende firma's enz. worden gehouden. Het geheel wordt besloten met een groot vuurwerk. „Adest Msusica" en de accordeon vereniging' „Excelsior" zullen hun medewerking verlenen. Winkelsluiting. Deze week zul len de winkels op Dinsdagmiddag ge opend mogen blijven. Een en ander in verband met de ophanden zijnde feesten. Men wordt echter verzocht thans Donderdagmiddag te sluiten. Geb.: Amoldus Maria z. v. A. C. van der Veer en M. C. van Resteren; Cornelis Antonius Maria z. v. J. M. J. van der Meij en Th. M. Weijers; Vincentius Dominicus Maria z. v. Th. A. dte Haas en J. G. Kok; Wilhelmina Margaretha d. v. J. van Duijvenbo- de en J. Dekker. Ondertr.: Jacobus A. M. Augusti- nujs, 22 j.; en Johanna M. M. Schra- nra, 18 j.; Adrian us H. van Schoo- ten, 23 j.; en Hendrica J. Goddijn, 23 j.; Pieter Bij, 21 j. en Pieternella H. Gaffel, 21 j.; Adrianus Heemskerk 24 j. en Theodora M. Th. Tijssen, 22 j.; Peter Kattenberg, 26 j. te Haar lemmermeer en Catharina J. C. Hoo- gervorst, 21 j.; Johannes A. Duiven voorde, 23 j. en Maria J. G. Jansen, 22 j.; Hendricus A. F. van den Berk, 26 j. en Greta J. IJkhout, 24 j.; Dirk de Graaf, 24 j. te Amsterdam en Grietje de Vries, 25 j. Getr.: Hubertus J. Duchateau, 35 j. en Hendrica A. G. Berg, 20 jaar. överl.: Leonardus van Noord, 87 jaar. DE KWAKEL Brugleuning vernield. Nu het Jaagpad tussen Vrouwenakker en Uithoorn voor alle verkeer is geslo ten, krijgt de Drechtdijk het met zijn smalle bruggetjes zwaar te verant woorden. Een grote vrachtauto gela den met riet, raakte de brugleuning, die geheel vernield werd. Geb.: Johannes Maria z. v. A. G. Luijten en A. M. van Hameren; Anna Alberta Maria d. v. W. M. Plasnreij- er en M. J. de Groot; Anna Johanna Catharina d. v. C J. Markwat en A. Maas; Maria Theresia Petronella d. v. J. M. de Hollander en A. A. G. Zwetsloot; Cornelis z. v. G. J. Poot en P. de Gelder; Marianne Elisabeth d. v. v. J. E. Sweers en O. E. M. Kok; Miriam Huberth.a Elisabeth Clara d. Agnes d. v. R. M. M. Janssens en A. M. van der Velden. Getr.: F. Meijer en N. van den Heuvel. Overl.ï Jfhanmv van Rijt wed van: C. C. Gomes, 79 jaar. VOORSCHOTEN VERGADERING ROODE KRUIS Aan de filmavond van het Roode Kruis ging eerst de algemene leden vergadering vooraf. De voorzitter, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, was op het laatste moment verhinderd, zodat deze avond stond onder het praesidiunr van de heer T. Beets. Na zijn welkomstwoord gaf spr. een over zicht van de bereikte resultaten Hij kon mededelen, dat het lectuurhuisje had opgebracht 535 kg aan tijdschrif ten en 23 boeken, waarmede Voor schoten zich als nummer 29 plaatste op de ranglijst. In de toekomst zullen donorsavon den t.b.v. van de bloedtransfusie dienst worden gehouden. Het bestuur van de afdeling werd uitgebreid met vier leden t.w. de dames M. van Driel, J. Minaar en J. Dammers en de heer G. Verstegen. Meegedeeld werd, dat het voorbereidende werk om te ko men tot de vorming van een colonne in volle gang is. De uniformering van de helpsters zal nog nader aan een bestuursbesluit worden onderwor pen in verband met de hoge kosten Om half negen liep de zaal steeds meer vol en kwamen vele belang stellenden kijken naar de diverse Roode Kruis films, over het Welfare- werk, de bloedtransfusiedienst en de transport-collone. Als toegift maar zeker niet de minste was de film „Alarm" over de nationale ramp van Februari jl. Een vrij groot aantal nieuwe leden kon worden ingeschre ven. Bengelwedstrijd. De politiesport- vereniging „Luctor" uit het gewest 's Gravenhage heeft een hengelwed- strijd gehouden nabij „De Knip". Het was er een vrolijke boel, 65 deelne mers namen aan de wedstrijd deel. Organisator was opperwachtmeester J. H. Schoonbeek. Dit jaar ging de eerste prijs naar de deelnemers van Oude Wetering. WASSENAAR Na Zaterdagmiddag 4 uur kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. '3005 en J. Jaarsma, W'itteburgerweg 106, tel. 9676. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag Wordt de avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken waargenomen door de „Wasse- naarse Apotheek" Schouwweg 32, tel. 2402. ZOETERMEER R.K. Schaakvereniging. Nu het seizoen weer is aangebroken stijgt ook de belangstelling van de schaak liefhebbers. De clubcompetitie werd voortgezet met de volgende partijen. J. C. OpdamH. J. Comijn \A]/2\ G. de VreeH. Houtman 0—1; A. P. NuhnM. J. v. Staveren 01; P. ScholtesG. v. d. Broek 01; Th. v. DijHh. v Galen Sr. Okl; Th. van Galen Jr.J. v. d. Arend afgebroken. De heer W. Woldendorp slaag de te 's Gravenhage voor het diploma vakbekwaamheid voor het herenkap- persbedrijf.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6