BIOSCOPEN brengt volgende week L000 kwaliteitsvee naar Leiden Vebo stuks Interessante paardenkeuring verwacht Voormalige 4 R.I. gaat straks zijn 140ste verjaardag vieren Melksanering? ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 É7E LEIÜSE COURANT CEKST E BLAD ?AG1NA 3 KAAS OP DE KEGELBAAN ER IS EEN TIJD GEWEEST waarin iedere boer, die wel een paar aardige beesten had, hartelijk welkom was op de Vebo-tentoonstelling. Dat was in de jaren vóór de laatste oorlog, toen de Vebo nog in haar kinder schoenen stond en blij mocht zich als de boeren zo vriendelijk waren om te komen en iets in te zenden. Die tijd is voorbij. De Vebo is voor Leiden en het boerenland rondom een traditie geworden, die hoog wordt aange slagen. De Vebo mag daarom ook iets eisen. En dat doet zij! Zij eist niets minder, dan dat de boeren alleen verschijnen met het beste, dat Rijn- en Duinstreek te bieden hebben. Want de Vebo is het visitekaartje geworden van Leidens omgeving, dat er in het belang van de boerenstand zelf zo keurig mogelijk moet uitzien wanneer het gepresenteerd wordt aan han delaren en belangstellenden uit binnenland en tegenwoordig zelfs ook buitenland. Daarom streeft de Vebo er niet in de eerste plaats meer naar zoveel mogelijk inzendingen te krijgen al blijft het aantal een belang rijke rol spelen maar gaat haar eerste zorg uit naar de kwaliteit. Een kwaliteit, die zich nog steeds in stijgende lijn bevindt, zoals op de komen de Vebo-tentoonsteiling (17 en 18 September a.s.) ongetwijfeld te zien zal zijn. wedstrijd gehouden worden voor leerlingen van de landbouwscholen. Tesselse schapen brengen de burgemeester mee We hebben al eens eerder gele genheid gehad te betogen, dat toen de Vebo in 1935 werd opgericht, er in deze streken practisch nog geen sprake was van een verantwoorde fokkerij. Het ging er de boeren slechts om ^pveel mogelijk melk te trekken; de rest was eigenlijk bij zaak. Nu is het anders. Mede door de sterk stimulerende invloed van de Vebo zijn de boeren rondom Leiden zich meer en meer op de fokkerij gaan toeleggen en het gevolg is thans reeds, dat Duin- en Rijnstreek zich met ere kunnen meten met andere fokcentra in het land. Ja, zelfs dat men van heinde en ver naar Leiden komt, omdat daar uitstekend fok- materiaal te vinden is. De komende tentoonstelling zal daar getuigenis van Het is bijna niet meer nodig te vermelden, dat er in de afdeling stamboek- en geregistreerd rundvee alleen maar T.B.C.-vrije dieren wor den toegelaten. Dit jaar mogt er bo vendien gelet worden op het mond en klauwzeer-gevaar. Weliswaar be hoeft niet ieder dier voorzien te zijn van een inent-verklaring, maar wel zal er van alle deelnemende bedrij ven een collectieve verklaring, afge geven door een veearts, geëist wor den. De Vebo kan niet de verant woordelijkheid op zich Iaden een be smettingshaard te zijn! Het gevolg hiervan zal ongetwij feld zijn, dat er iets minder dieren komen dan men de laatste jaren ge wend is. Maar nu de inschrijvingen binnen zijn, valt het toch nog alles mee. Hoewel ons geen afzonderlijke cijfers bekend zijn, menen we wel te weten, dat het totale aantal inge schreven dieren op duizend gesteld mag worden. Voldoende dus om een flinke en overzichtelijke tentoonstel ling samen te stellen. Zowel van het zwartblaar als van het zwartbont veeslagzullen er koeien, kalveren en stieren te zien zijn. Bovendien wordt er ook een flinke collectie vetvêe verwacht. Ook op dit gebied neemt het boerenland rond Leiden een steeds belangrijker plaats in en heeft daarmede een aan deel in de export. Veel paarden verwacht. Verrassend groot is het aantal paarden, dat verwacht wordt: 127. Voor het niet-deskundige publiek is de paardenkeuring steeds een der^at- tracties van de Vebo. Daarom zal de keuring gehouden worden nabij de verhoogde veelading, waarop men een uitstekend gezicht zal hebben op het voorleiden van de paarden voor de jury. Op het gebied van schapen heeft Leiden een naam hoog te houden. Nergens in West Europa immers vindt men zo'n grote schapenmarkt als in de Sleutelstad. Er zullen er 100 op de tentoonstelling te zien zijn en het Vebo-bestuur is zelfs op het aardige idee gekomen de burgemees ter van Den Burg op het eiland Tes- sel (waar de meeste schapen van daan komen) officiéél uit te nodi gen voor deze tentoonstelling. Er worden trouwens ook Belgische gas ten verwacht, die wel de meeste be langstelling voor het vetvee zullen hebben. Tenslotte zullen ook de varkens en geiten niet ontbreken, weinig spec taculaire dieren, die om hun beteke nis echter niet op een tentoonstelling als deze gemist mogen worden. Evenals voorgaande jaren zal er ook nu weer een veebeoordelings- Nu ook boter bij de kaas. Tenslotte is er nog de zuivel. Het is nog niet zo lang geleden, dat de kaas slechts een bescheiden plaats op de Vebo innam. Enige jaren ge leden werd de kaas nog geëxpo seerd op de zolder van het veemarkt magazijn. Daarna in een café-fcaaltje en verleden jaar tijdens de Braderie in het Waaggebouw. De belangstel ling, die er toen voor de onvolprezen Hollandse boerenkaas getoond werd, is voor het Vebo-bestuur een stimu lans geweest de kaas ook dit jaar weer op het programma te zetten. Men is daarbij zo gelukkig geweest beslag te kunnen leggen op de ke gelbaan van de sociëteit Amicitia, achter het café-restaurant 't Schut tershof (ingang 2e Binnenvestgracht). Niet alleen is de ruimte uitermate geschikt, ook is de ligging buiten gewoon gunstig in de onmiddellijke nabijheid van de veemarkt waarop de tentoonstelling gehouden wordt. Voor het eerst zal er tussen dc Goudse en Leidse kaas ook een in zending boerenboter te bewonderen zijn. Om het bezoek aan deze zuivel- tentoonstelling te stimuleren, wordt aan iedere 50ste bezoeker een lunch- kaasje uitgereikt, aan iedere 100ste een Edammer kaas, aan iedere 500ste een Goudse kaas! Tegelijk zei in de achterzaal van 't Schuttershof een tentoonstelling gehouden worden door Voorlich tingsdienst, bedrijfsverenigingen, zui- velconsulent, melk controle, enz. De officiële opening van de Vebo zal Donderdagmorgen geschieden door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Verwacht mag worden, dat deze tentoonstelling weer veel belang stelling zal trekken. Niet alleen van de belanghebbenden (fokkers, han delaren, slagers) maar ook van de burgerij. Want tenslotte is het stre ven van de Vebo veredeling van dier en product er op gericht de bevolking een betere kwaliteit te kunnen leveren. Voor de inzenders zal grote belangstelling bovendien een stimulans zijn op de ingeslagen weg voort te gaan en de naam van Leidens ommelanden op het gebied van kwaliteitsvee en zuivel nog hoger op te voeren. Zowel de boerenstand als de Leidse Veemarkt zullen er bij gebaat zijn! GEM. AANKONDIGING VERKEER HAARLEMMERSTRAAT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 14 September a.s. tot en met 1 October d.a.v., de Haar lemmerstraat, voorzover gelegen tus sen de Pelikaanstraat en de Turf markt, gesloten zal zijn voor het ver keer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden (Advertentie). Gedenkplaat in Morspoortkazerne Catena heeft plannen voor eigen sociëteit In aansluiting op ons bericht van Woensdag 11., waarin wij meldden, dat de nieuwe Leidse studentenver eniging „Catena" zich voor het eerst officieel presenteerde, vernemen wij nog, dat gistermorgen de acte is ver leden van de Stichting Horus-fonds, die zich ten doel stelt alle roerende en onroerende goederen van de ver eniging in eigendom te beheren. In de toekomst zal deze stichting uitsluitend door reünisten beheerd worden. Thans hebben er enige kapi taalkrachtige leden en belangstellen de buitenstaanders zitting in, die renteloze leningen verstrekken om het Horus-fonds zo spoedig mogelijk in staat te stellen een gebouw aan te kopen en daarin een eigen sociëteit die de naam Horus dragen zal te openen voor de leden van Catena. De vereniging, die op 7 Mei 1952 met 30 leden werd opgericht, telt thans 70 leden. De senaat is als volgt samengesteld: J. R. Steenbeek, prae- ses; L. Meermans, Stieltjestraat 46, ab actis- J. den Otter, quaestor; W. Schaling, assessor I; J. Keuken, as^es- sorll. Penningmeester van de stich ting Horus-fonds is de heer J -den Otter, Van Bemmelenstraat 14, Lei den. Doktcrsdienst. A.s. Zondag 13 September '53 zal de dienst worden waargenomen door dr. Van Bockel, De Jager, Kors, Mastenbroek, Veld- huijzen, Van Wingerden. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Sept., 13 uur, tot Zaterdag 19 Sept., 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8 Tel. 26274. HYPOTHEKEN en roor alle andere caken op het gebied van on roerende goederen 8ouw- an M akelaarsbedrljf v.d. Drift Ouda Vaat 29 - Leiden Telet. 20513 KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 13 t/m. 19 SEPTEMBER. Donderdag 19 Sept. 8 uur: Alge mene ledenvergadering Vrouwengil de in de Turk. Vrijdag 18 Sept. 8 uur: Ledenver gadering „St. Christoffel" in de Har monie. Zaterdag 19 Sept. 8.15: Propaganda- avond R.K. Volksdansgroep „De Grote Ronde" Gym.-zaal Pieterskerk gracht 7. (Advertentie) Op 9 Januari a.s. zal het 140 jaar geleden zijn, dat het 4de Regiment Infanterie werd opgericht. Dit regi ment, dat tot de oorlog van 1940 be kend stond als het specifieke Leidse regiment, bestaat sinds 1945 als zo danig niet meer. Zijn militaire tra ditie werd overgenomen door het te genwoordige Regiment Johan Willem Friso. Het Vierde telde in zijn gele deren vooral mannen, die afkomstig waren uit Leiden en grote omstre ken. De oud-militairen, die indertijd deel uitmaakten van 4 R.I. kunnen hun diensttijd echter nog niet ver geten. Reeds meermalen kwamen zij in de laatste jaren bijeen op da gen, die Voor het regiment een spe ciale betekenis hadden Zo zal ook de verjaardag van het regiment worden gevierd. ROELOFARENDSVEEN „Utile Dulci". De penn. ver meldde op de jaarvergadering een batig kassaldo, waarvoor men besloot enkele schaakklo'kken aan te schaf fen. In de kascommissie werden be noemd de heren M. Bakker en W. J. Groenendijk. De secr.-penn., P. J. Seip, werd in het bestuur herkozen. Besloten werd om Dinsdag a.s. weer in het clublokaal in de Pancratius- zaal met het schaken te beginnen. Allen, die iets voor het schaakspel voelen, ook zij die geen uitnodigings kaart ontvingen, zijn van harte wel kom. De opening, het midden- en eindspel zal dan op aangename wijze door bekwame spelers worden uit eengezet. Voorts werd besloten om weer met één tiental in de compe titie LSB te spelen. Daar U.D. onge slagen naar de 2e klasse promoveer de en hiervoor een medaille ver wierf, zullen haar nu wel spannende wedstrijden te wachten staan. Aantal werklozen met 111 gestegen Op 5 September 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 875 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daar enboven 104 personen tewerkgesteld waren op D.U.W.-objecten. Een stij ging van 111 in vergelijking met de vorige stand. Deze stijging is vrijwel geheel toe te schrijven aan seizoen invloeden (afvloeien van arbeids krachten uit de conservenindustrie en de hotelbedrijven). De vraag bleef vrijwel constant en blijft gericht op vaklieden. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen onderging een niet onbe langrijke stijging, welke in hoofdzaak het gevolg is van inschrijving van jeugdigen. De vraag naar vrouwe lijke krachten bleef constant, nl. 211. Er is een reunie-comité 't Oude Vierde in het leven geroepen, dat grote plannen heeft gemaakt. De uitwerking van deze plannen ver keert reeds in een vergevorderd sta dium. Onder het motto „Weer één dag soldaat" zal op 9 Januari a.s. een reünie worden gehouden. De oud-le den van het Vierde zullen deel kun nen nemen aan wedstrijden in schie ten enexcerceren. Voorts ver meldt het programma theorie-lessen. Aan de bijeenkomst wordt een of ficieel tintje gegeven door de ont hulling van een bronzen gedenk plaat in de Morspoortkazerne. Deze gedenkplaat werd in 1939 door de oud-militairen aangeboden. doch kon tengevolge van de plotseling intredende mobilisatie nooit officieel worden onthuld. De plaat werd toen opgeborgen in het Legermuseum „Generaal Hoefer" te Leiden. De reünisten zien in de 140ste verjaardag van het regiment een goe de gelegenheid alsnog deze gedenk plaats in de muur van de Morspoort kazerne te laten aanbrengen en met enige plechtigheid te onthullen. Burgerlijke Stand GeborenMartinus Theodorus Ma ria z. v. N. W. Nieuwenhuizen en C. J. Kester; Catharina Helena d. v. P. Keyzer en H G v. d. Voet; Susanna Sophia d. v. W. F. Gubler en C. van Tongeren; Ina Maria d. v. D. A. Hu- wae en T. N. A Scholtens; Albertus Johannes z. v. A. M. Bavelaar en G. M. A. Vinkestein; Petronella Maria d. v. H .A. de Koning en G. J. Brokx; Niesje d. z. J. van der Stelt en 1. E. Kuiper. Overleden1: J. E. de Nobel huisvrouw van: van der Velden, 54 j.; J. J. Zirk- zee wednr. 76 j.; J. van Kempen wed van: Straathof, 84 j.; A. van Noord man, 69 jaar. Zaterdag 12 September. Het duurt nog drie weken, maar toch willen wij U er nu reeds iets over vertellen. Over het 3 October- feest, bedoelen we, dat dit jaar op een Zaterdag valt en daan m onge twijfeld duizenden vreemdelingen meer naar Leiden trekken zal. Het programma is vanzelfsprekend onge veer gelijk aan voorgaande jaren; zelfs het springen van de fontein ontbreekt niet Iets aparts is de gro te wielerwedstrijd om het provin ciaal kampioenschap van Zuid Hol land, die 's morgens op het Leven daal gehouden wordt. De historische optocht draagt dit jaar als titel ,Uyt Leydens Scatcamere" (van Ada van Holland tot Napoleon). Niet minder dan 400 personen, 100 paarden, 6 muziekcorpsen, vele praalwagens, calèches en andere voertuigen ne men er aan deel. En nu maar wach ten of het die dag mooi weer zal zijn! Gistermorgen om kwart voor twaalf viel de Haarlemse monteur J. Z., die in de nieuwbouw van de Lichtfabrieken bezig was lampen te monteren, van vijf meter hoogte om laag. Het liep buitengewoon goed af, want de man klaagde slechts over pijn in zijn voeten. Voor onderzoek werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En gistermiddag om tien voor vijf had er op de Breestraat ter hoogte van de Korenbrugsteeg een aanrij ding plaats tussen de 21-jarige mari nier L. van E. van de S.M.D. aan het Noordeinde, die op een motor reed, en de 63-jarige wielrijder W. D., wo nend in de Sumatrastraat. Vermoede lijk heeft de wielrijder te laat aan gegeven, dat hij linksaf wilde slaan, de Korenbrugsteeg in. Hoe het ook zij, beiden kwamen te vallen en de marinier liep verwondingen aan zijn knie op, zodat hy door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht moest worden. De wielrijder kreeg enige schaafwonden en werd door de politie naar huis gebracht. Laat ons vooral niet vergeten te vertellen, dat het morgen groot feest in Leiden is, omdat de Leidse afde ling van de Kabo (de kath. bond van overheidspersoneel) haar 50-jarig bestaan viert, o.a. met een receptie in Den Burcht van 3 tot 5 uur. Des avonds is er groot feest, eveneens in Den Burcht. Op het gevaar af, dat de bejaarden van de St. Petrusparochie ons mis schien wel om de oren willen slaan ziging is gekomen in de wekelijkse sociëteit-middag. Voorheen werd de sociëteit iedere Donderdagmiddag om half drie in de Vroolijcke Arke, Lange Pieterskerkkoorsteeg, gehou den. Dezer dagen berichtten wij ech ter, dat het in het vervolg Dinsdag middag worden zou. Maar zojuist komt er bericht binnen, dat het toch weer Donderdag wordt. Laten de le den daarom alle voorgaande berich ten maar vergeten en alleen onthou den, dat zij a.s. Donderdag om half drie verwacht worden. Nu we het toch over slaan hebben, gistermorgen om kwart over acht acht ontstond er een heibeltje op de Leidse veemarkt, waar twee veehan delaren slaags raakten bij het uitla den van schapen. Een van hen, af komstig uit Oude Wetering, kreeg wat wij in Leiden een „dreun" noe men op z'n oog en werd door de E. H.D. naar de afd. oogheelkunde van het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar het bloeden spoedig ophield. Donderdag was het 25 jaar gele den, dat de heer G. J. van der Mark, onderhoudsmonteur eerste klasse by de N.Z.H.V.M., 25 jaar in dienst van mij. was. Hij werd 's morgens in zijn woning, Rijn en Schiekade 77, har telijk gehuldigd. De chef van de technische dienst, de heer Kapteijn, sprak waarderende woorden tot de jubilaris voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak kwijt. Namens de directie overhandigde hy esn ge schenk onder couvert met de beken de oorkonde. Namens de Ned. maat schappij voor nijverheid en handel bood de heer Kapteijn de zilveren medaille met draagmedaille en oor konde aan. De heei IJzendijk voerde het v/oord namens het jubileumfonds. Ook hy bood een oorkonde en ge schenk onder couvert aan, terwijl mevr. v. d. Mark bloemen in ont vangst mocht nemen. STADSKOK. (Vervolg van Stadsnieuws op pa gina 1, vierde blad). Wilt U iets weten? Vraag: Zijn op Prinsesjesdag de zaken in Den Haag geopend? Antwoord: Ja! Vraag: inzake Hondenbelasting. Antwoord: Het belastingjaar loopt van 1 Jan. tot 1 Jan. Wanneer men evenwel vóór 1 Juli zijn hond kwijt raakt of eerst na 1 Juli een hond krijgt, kan men vermindering van de op 10 per jaar vastgestelde aanslag vragen. In uw geval betaald u blijk- vertellen we, dat er weer een wij- baar 2 X f5. Wat lezers schrijven LEIDEN, 11 September. Onze Vrijheid bedreigd! De melksanering dreigt in onze stad een feit te worden. Dit betekent, dat we weer een deel van onze vrij heid verliezen, die ons allen zo dier- I baar is. Voordelen van een melk sanering zijn er niet, tenzij men de nadelen tot voordelen gaat maken! Deze „voordelen" zijn dan: lste. 't Melkbedrijf houdt op een levend bedrijf te zijn, daar de stimu lans om vooruit te komen bij de handelaar kapot gemaakt wordt, als hij 75 moet afstaan aan de melk- saneringscommissie, van hetgeen hij verkoopt boven 't hem toegestane quantum. Waarvoor zal hij zich dan nog uitsloven? 2e. Door deze beperking van z'n vrij heid in 't verkopen, zal menig flink melkbedrijf ingekrompen moeten worden, wat tot gevolg heeft: talrijke ontslagen onder de loperknechts, waardoor menige huisvader weer werkloos wordt!! 3e. De melkhandelaar zonder werk lust daarentegen, doet 't nóg kalmer aan, daar hij toch z'n centjes wel op strijkt van de melksanering, als hij (door sloomheid?) niet z'n rantsoen zou behalen! 4e. De huisvrouw moet zo ten slotte maar afwachten, hoe ze be diend wordt. Zij zal voortaan afhan kelijk zijn en blijven van de nukken en grillen van de haar toegewezen bezorger. Samenvattend betekent dit alles, dat 't melkbedrijf afgestompt wordt tot een allerakeligst sloom bedrijfje, dat de werkschuwe melkhandelaar vertroeteld wordt, en dat er geen re kening meer gehouden wordt met de wensen van de huisvrouw. Want bij wie zal zij zich beroepen? We weten maar al te goed, hoe langzaam commissies over 't alge meen werken. De huisvrouw is cor- dater en efficiënter in haar optreden! Zij handelt liever zelf! Nu kan zij nog zeggen tegen de handelaar, die haar niet goed bedient: „Als U mij niet beter kunt bedienen, dan neem ik een andere bezorger". Strakó kan dat niet meer! Laten we daarom 't heft in han den houden, huisvrouwen! Laten we eendrachtig opnieuw voor onze vrij heid vechten en, kost wat 't kost, een melksanering voorkomen. Tot dit doel, heeft zich nu uit het publiek een kern gevormd, die con tact opgenomen heeft met de anti- saneringscommissie, om in overleg daarmee tot een actie te komen. Er zullen nu medeburgers van U trachten zoveel mogelijk bij U rond te komen met een lijst, waarop Uw naam en handtekening niet mag wegblijven, daar alle burgers van Leiden gezamenlijk één groot protest moeten indienen bij B. en W., waar door zij nogmaals overtuigd worden, dat Leiden z'n vrijheid waard is! Zou deze lijst U voor Woensdag a.s. nog niet bereikt hebben, laat dan nóg Uw stem niet achterblijven, maar komt naar één van de hiernayolgende adressen: G. de Kier, Prinsenstr. 25, H. van Nood, Korte Diefsteeg 5-7, P. Boehlee, Timorstraat 26 en J. van Noort, Morsweg 55 D. Tekeht dan daar de aanwezige lijst! Laat Uw stem niet achterblijven en tekent of komt tekenen. Het gaat om onze vrijheid. v. W. DE LEIDSE Casino heeft met „Telefoon van een onbekende" een goede Ameri kaan film op zijn programma geno men. Het is de geschiedenis van een advocaat, die zijn vrouw een fout uit het verleden niet kan vergeven en haar verlaten, om zijn heil in een ander gedeelte van Amerika te zoe ken. Hij reist per vliegtuig en leert daar drie andere passagiers kennen, waarmee hij bevriend raakt. Na eerst een noodlanding te hebben meege maakt, die hun dichter bij elkaar brengt, verongelukken zij. De advo caat is de enige overlevende en hij besluit de lamilieleden van zijn vrienden een bezoek te brengen. Zo leert hy de achtergronden van problemen, die zij hem verteld heb ben, begrijpen en zelfs oplossen. Bij zijn laatste bëzoek laat men hem echter zichzelf kennen en hij besluit naar zijn vrouw terug te keren. De manier waarop Jean Negulesco, die ook „Johnny Belinda" maakte, dit hachelijke gegeven zonder tot pseudo-psychologische diepgraverijen te vervallen, heeft uitgewerkt, ver dient alle respect. Van de acteurs is het vooral Oary Merrill, die van zijn rol, een grote menselijke creatie maakte. De film is toelaatbaar voor personen boven 18 jaar. Lido. Een ontroerend verhaal speelt zich af in het Lido-theater on der de titel „Ik beken", waarvoor men ook de titel „Slachtoffer van het Biechtgeheim" had kunnen kiezen. Dat slachtoffer is een geestelijke, die van een vluchteling, die hij heeft ge holpen, verneemt, dat hij een advo caat heeft vermoord. Toevallig heeft die priester iets met die advocaat te maken en aangezien de man, die de moord pleegde, in priesterkleren is gezien, wordt pater Logan voor de dader aangezien. De werkelijke da der, bang voor de strop, zorgt er daarbij voor, dat de bezwaren tegen de geestelijke nog zwaarder worden, maar zonder zioh overigens te be roepen oj> het biechtgeheim laat de geestelijke de hele gang van een pijnlijke rechtspraak over zich heen gaan om ten slotte te horen, dat hij in vrijheid wordt gesteld wegens ge brek aan bewijs.Maar de publie ke opinie blijkt duidelijk als de on schuldige het gerechtsgebouw verlaat en als direct gevolg daarvan volgt tenslotte de ontknoping. Wat zich verder in deze adembenemende film afspeelt, willen we niet verklappen, maar we mogen wel zeggen, dat er voor treffelijk spel te zien wordt ge geven. De grote regisseur Hitchcock heeft er een boeiend meesterwerk van gemaakt, terwijl men bewonde ring moet hebben voor de vertolkers der hoofdrollen. Montgomery Clift en Anne Baxter. De film is door de K.F.C. voor 18 jaar gekeurd. Luxor. Dat iemand het studeren moe is, kan niet bepaald een nieuwtje genoemd worden, maar dat hij zijn boeken in de kast stopt om in de buurt van Corsica te gaan duiken naat de schat van de Phoeniciër Traulius, zal minder vaak voorko men. De student uit de film „Manina" komt echter op dat leuke idee en na lang zoeken weet hy de eigenaar van een smokkelschip voor zijn plan te interesseren. Met een paar knechtjes gaan de heren er op uit en in tijd van een wip brengen ze de kostbaar heden van de 2000 jaar geleden ver gane vloot aan de oppervlakte. Als het zover is, laat de smokkelaar de student op de rotsige kust achter en gaat er met de duiten van door. Ge lukkig zijn er opfcde kust niet alleen rotsen, er is ook een aardig meisje en wat nog aardiger is, zij trekt zich het lot van de gedupeerde aan. Als ze op het punt staan een verbintenis voor het leven aan te gaan, komt het bericht binnen, dat de smokkelaar met zijn schip en de schat naar de zeebodem verhuisd is. En daarmede is het verhaaltje rond, dat over het al gemeen wel onderhoudend is, maar helaas hier en daar neiging tot lang dradigheid vertoont. Vooral de eigen schap van de aardige juffrouw om op ongelegen ogenblikken liedjes met vele coupletjes te zingen, draagt hier toe bij. Voor volwassenen. Rex heeft deze week weer eens een echte Wildwestfilm onder de titel „Treinroof in Missouri", waarin Wen dell Corey de hoofdrol speelt als een van de geboeders James, die in de vorige eeuw het leven in St. Louis door plundering, bank- en treinroof onveilig maakten. De hevige gevech ten en talrijke schietpartijen zowel bij hun overvallen als tegen de man nen van hun verbeten tegenstanders kolonel Trowbridge, geven voldoen de actie en spanning om de liefheb bers van dergelijke films echt te doen genieten. Toegang voor perso nen boven 14 jaar. Trianon: Programma door K.F.C. ontoelaatbaar verklaard. Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN, 11 Sept. Groente. Bloemkool I 2748, idem II f 821, prinsessebonen f 3261, waspeen I 8—19, idem II 6—6.50, sla 2.50—8.40, stoofsla 17—21, komkommers 8—16, tomaten 23— 36, pronk bonen 19—34, kroten 5.75 —6.50, uien- 5.406.10, andijvie 8.5011.50. peterselie 2.102.40, selderie 3.80—5.80, kervel 5.10— 5.30, postelein 24—26, groene kool 9.10—10.10 ROELOFARENDSVEEN, 11 Sep.t Aardbeien 5568 cent idem II on- zers 6781, bramen 22 cent, kropsla I 4.60—12.80, idem II 2.50 4.80, andijvie 69, bloemkool 15—41, groene kool 6.—, tomaten A 22—35, idem B 23—38, idem C 2027, ideir» CC 20.snijbonen 3867, kassnijbonen 115130, stambonen 3272, stokprinsessen f 4167, pror.kbonen 1228, Augur ken A 83. idem B 56, idem C 48, idem Dl 37, idem D f 26, idem E 45, idem CD 1819 per 100. TER AAR, 11 Sept. Groente. Snijbonen 48, idem B 2.—, kas- snybonen 10.70—12.10, idem B 5.10 6.70, stokprinsessebonen 4.50 5.90, idem B 2.603.30, stamprin- sessebonen 3.806.60, spekbonen f 1.804.30, witte pronkers 1.30 2.70, alles per 10 kg. Tomaten A 23 39 cent, idem B 3340 cent, idem C 2228 cent, idem bonken 2025 cent

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3