Op de Leidato laat Leidse middenstand een keur van prachtige artikelen zien Hoofdstad Operette bracht uitstekende „Wiener Blut" Leidse stationschef gaat met pensioen Leidse Schouwburg kan na verbetering weer even mee ZOALS U HET NIET ZIET Modeshow op de Leidato ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 BURGEMEESTER VERRICHTTE DE OPENING Burgemeester Van Kinschot (rechts) en zijn echtgenote (midden) laten zich door een der standhouders de werking van een moderne wasmachine uitleggen. De burgemeester had er zelfs een natte zakdoek voor over om te zien hoe het wassen geschiedde. (Foto: „De Leidse Courant"). HULDE AAN IN IT IA TIEF-NEMERS 1WIET STIJGEND® SPANNING hebben duizenden Leidenaars de laatste dagen uitgezien naar het plechtige ogenblik van gistermiddag, toen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in de Stadsgehoorzaal de Leidato opende. De propaganda, die de organisatoren voor deze tentoon stelling gemaakt hadden, beloofde, dat het iets heel bijzonders zou wor den en nu de poorten van Leidato geopend zijn, mag geconstateerd wor den, dat zij niet overdreven hebben! Wat bijna vijftig standhouders in de zalen en gangen bijeengebracht hebben, is de moeite van het bekijken ruimschoots waard. Het geeft bij elkaar een indruk van de grote verschei denheid, die de plaatselijke middenstand haar cliënten biedt, en de arti kelen zijn zó smaakvol uitgestald, dat men zich op een jaarbeurs in het klein waant. Het moet gezegd worden en dat mag reeds bij de aanvang dat de Leidse middenstand hier een initiatief genomen en uitgewerkt heeft, dat alle lof verdient. met glazen Kaapse wijn, het begin van de reclame-campagne, die Zuid- Afrika in Nederland gaat houden. De eerste dag reeds veel belangstelling De tijd is voorbij, dat het zaken doen vanzelf ging. Er moet vandaag aan de dag weer voor gewerkt wor den met grote ijver en veel vakman schap. Wie thans indut, gaat onher roepelijk verloren. Verheugend daar om te constateren, dat dit bij de Leidse middenstand niet het geval is. Weliswaar vormen de exposanten slechts een kleine minderheid, maar zij demonstreren een streven, dat ongetwijfeld in bredere kring aan wezig is. Nu de resultaten. Het was kennelijk met een zucht van oplichting, dat de heer A. San ders (fa. B. de Koning) als voorzit ter van het comité een welkomst woord sprak tot de vele genodigden, die zich gistermiddag om half drie in de smaakvol met tapijten en bloe men versierde kieine zaal verzameld hadden. Een zucht van opluchting, omdat het voorbereidende werk, dat vooral de laatste weken zeer veel tijd, zorg en spanning eiste, nu ein delijk achter de rug was en de re sultaten hiervan nu zichtbaar zou den worden. Onder de genodigden bevonden zich de burgemeester met echtgeno te, de vier wethouders, de gemeen tesecretaris mr. J. Bool, enige hoof den van takken van dienst, verte genwoordigers van de Kamer van Koophandel, de Leidse Middenstands centrale, de Ver. voor Vreemdelin genverkeer en het actiecomité Lei den Leeft. Een speciaal woord van welkom sprak de heer Sanders tot de heer Paul H. Théron, handels attaché van de Zuid Afrikaanse Unie, die vergezeld was van mr. G. Bos man, vertegenwoordiger van de Coöp. Wijnbcuwvereniging van Zuid Afrika. Stad en middenstand. Burgemeester Van Kinschot bracht hulde aan de initiatiefnemers voor hun durf en arbeid. Vervolgens wees hij op de grote veranderingen, die de koophandel sedert de vorige eeuw ondergaan heeft en herinnerde er daarbij aan, dat de Breestraat om streeks 1900 nog een rustige straat met slechts een enkele winkel was. Thans is het een grote en drukke winkelstraat. Ook de andere winkel straten in de stad zijn zeer verbe terd. De burgemeester verheugde zich over deze ontwikkeling omdat de middenstand een zeer belangrijke plaats in de stad inneemt. De bloei van Leiden houdt nauw verband met de bloei van de middenstand; wanneer de middenstand niet bloeit, bloeit de stad ook niet en omgekeerd. Spr. was blij nu eens duidelijk te kunnen zien wat de middenstand al lemaal te bieden heeft en hij hoopte, dat de vele moeiten, die de organi satoren zich getroost hebben, ruim schoots vergoed zullen worden door een uitstekende belangstelling van het publiek. Met deze woorden ver klaarde de burgemeester de tentoon stelling voor geopend. Vervolgens bood Jan-Jacob Wolf slag, zoontje van een der organisa toren, mevr. J. M. van Kinschot- Dorhout Mees een prachtig bouquet aan. Ondertussen speelde het gezel schap van Eddy Christiani beschaaf de muziek, terwijl obers rondgingen Aan de weg timmeren. Als ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel sprak de heer C. F. Meerpoel eveneens woorden van hul de tot de standhouders. Nu de tijden veranderd zijn, is het dringend no dig aan de weg te timmeren, want met de tijd is ook het economisch klimaat veranderd en de midden stand kan niet wachten totdat de klanten naar hem toe komen. Hij moet zelf naar buiten-treden. De initiatieven naar buiten moeten ech ter samengaan met initiatieven naar binnen, want alleen een ook intern krachtige middenstand zal zich kun nen handhaven. Van alles en nog wat! Na deze officiële opening begaven de genodigden zich naar de tentoon stelling voor het maken van een rondwandeling om te zien wat er al lemaal geëxposeerd wordt. Voetje voor voetje schuifelde men langs de stands, went inmiddels was ook het publiek toegelaten en reeds direct was er grote belangstelling. Het is onmogelijk een opsomming te geven van de artikelen, die de> Leidse middenstand er te koop aan biedt. Men vindt er van alles: tex tiel in bonte verscheidenheid, zowel lingerie als dekens, wol en confec tie, wasmachines, radio's, stofzuigers, televisie-toestellen, foto-apparaten, wijn, likeur, limonade, kachels, ta pijten, boeken, schilderwerk, kinder wagens, fietsen, zonneschermen, melk, bont, scheerapparaten en bloe men. We noemen slechts wat in ons geheugen is achtergebleven; er is nog veel meer. Doch dat moeten de lezers zelf maar gaan zien! In iede re stand staan behulpzame mensen klaar om van alles te demonstreren en inlichtingen te geven over ge bruik, prijs, enz. Precies eender dus als in een winkel, maar toch anders. Prettiger, dunkt ons, omdat de win keliers alleen het allerbeste meege bracht hebben en men dus slechts een keuze behoeft te maken uit het goede. Ondertussen was het orkest van Eddy Christiani naar het balcon van de grote zaal verhuisd, vanwaar de muziek naar alle zalen en gangen werd uitgezonden. Tegelijkertijd werd er in de kleine zaal een mode show gehouden, die 's avonds her haald werd, terwijl er 's avonds ook een A.V.R.O.-film werd vertoond. De belangstelling was gisteravond nog aanmerkelijk groter dan reeds 's middags het geval was, waaruit blijken mag, dat de initiatiefnemers en standhouders zich niet vergist hebben in het Leidse publiek. Onge twijfeld zal het de komende dagen (telkens van 2 tot 6 en van 7 tot 11 uur) evenzo zijn. De tentoonstelling wordt Woensdagavond gesloten. Vermelden we tenslotte nog de keurige bloemen-versiering aan de voorgevel van de Stadsgehoorzaal. Bovendien hebben de meeste deel nemers hun zeer verzorgde stands met bloemen gesierd, zodat het ge heel een bijzonder prettige indruk maakt. Met ingang van 1 November a.s. is aan de heer G. van Ettekoven eer vol ontslag verleend als stationschef van Leiden, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 1 October komt de nieuwe stationschef, wiens naam nog niet bekend is, naar Leiden om zich in te werken. Reeds op 15-jarige leeftijd kwam de heer Van Ettekoven in dienst bij de Ned. Spoorwegen. In talrijke func ties en op vele plaatsen heeft hij het grote bedrijf gediend: loopjongen in Amersfoort, leerl.-assistent in Baarn, Enkhuizen en Heer Hugowaard, as sistent in Miste, Kesteren en Wou- deniberg-Scherpenzeel, klerk in Wou denberg, Hoek van Holland en Nij- verdal, commies in Groenlo en Amersfoort, chef-commies in Sittard, stationschef in Nunsipeet, Nieuwe- schans en «Hoorn, tenslotte sedert 1949 stationschef in Leiden. Hoewel de heer Van Ettekoven het in Leiden niet gemakkelijk heeft ge had, omdat hij voortdurend midden in de spoorwegwerkzaamheden zat, is hij zeer tevreden over zijn Leidse periode. Dat zijn ondergeschikten tevreden waren over hun chef, zal straks bij het officiële afscheid onge twijfeld blijken. De opgelapte Schouw burg nog steeds even knus en gezellig als voor heen beleefde gister avond de eerste voorstel ling in het nieuwe seizoen. Een voorstelling, die er zijn mocht, zowel wat de belangstelling betrof (er was geen plaats onbezet!) als het geboden program ma: de bekende operette Wiener Blut van Victor Léon en Leo Stein op on sterfelijke muziek van Jo- hann Strauss, gebracht door de Hoofdstad Operet te onder regie van Otto Aurich. Zijn het de drukkende zorgen van deze tijd, die de mensen in massa naar zo'n luchtige Weense ope rette doen lopen om een ogenblikje alle zorgen te vergeten en ondergedom peld te worden in de brui sende vrolijkheid uit een verleden tijd? Hoe het ook zij, het. publiek heeft zich weer kostelijk geamuseerd. Deze keer om de snaakse graaf Zedlau (Gerard Mül- ler) die een schattig vrouwtje (Ruth Rhoden) heeft, maar het toch niet kan laten zo nu en dan een esca pade te maken met een charmanée danseres (Mizzy van der Lans) en daarna met een mannequin (Claire Zoals men zich zal herinneren be vond de Leidse Schouwburg zich in het vorige seizoen in een dergelijke staat, dat de Brandweer het niet lan ger verantwoord achtte opvoeringen in dit gebouw toe te laten. De hoogst- nodige veiligheidsvoorzieningen ble ken verouderd of afwezig te zijn, terwijl aan de andere kant ook de mogelijkheden, om een voorstelling naar Avaarde te genieten, voor een groot gedeelte van de toeschouwers zeer beperkt waren. Leiden moest een nieuwe schouw burg hebben. Het voorstel kwam in de Gemeenteraad. De middelen voor nieuwbouw bleken niet aanwezig te zijn. Wel kreeg het Schouwburg bestuur een crediet van ƒ45.000, toegewezen voor de nodige verbete ringen van het oude gebouw. Hoe met dit crediet gewoekerd is zonder het bedrag te overschrijden, konden wij gisteren constateren, toen wij op uitnodiging van het be stuur een bezoek aan een vernieuw de Leidse Schouwburg brachten. De heer Hagendoorn, commandant van de Leidse Brandweer, gaf ons een overzicht van de voornaamste [verbeteringen, eerst in woord en la- j ter tijdens een rondleiding in beeld. Vanuit de parterre kan men nu op zes manieren buiten de zaal komen. De oude achteruitgang is verdwenen, hiervoor in de plaats zijn twee nieuwe achteruitgangen gekomen, die elkaar onder een hoek van 30 graden snijden. Het verdriet in de parterre. Wie kende verder niet het verdriet van de parterre-plaatsen, waarop men slechts tussen zijn opgetrokken knieën door de handeling op het to neel kon volgen. Ook dit behoort ge lukkig tot het verleden. De afstand tussen de rijen is zodanig vergroot, dat men zijn knieën zonder kramp weer voor zich kan houden. We heb ben het geprobeerd! In de loge en 'baignoire heeft men de schotjes weg gebroken. Hoewel het aantal uitgan gen hier verminderd is, zal men zich toch eerder in de jas- of koffiestrijd kunnen werpenwant door het vastzetten van de eindstoelen wordt n.l. voorkomen, dat er voor het naar buiten gaan nog klimcapaciteiten ver eist zijn. De grootste verbetering lijkt ons wel het gedeeltelijk nieuwe trappen huis bij de foyer. Het is nu mogelijk om van de bovenste verdieping de foyer of parterre te bereiken, zon der eerst in de bierkamer en tussen- gang koffie-roeden te moeten lopen. Sproei-inrichting. Ook voor de artisten heeft men verschillende veiligheidsmaatregelen uitgevoerd. Zo is het toneel door een muur van de kleedkamers geschei den. Door twee uitgangen kunnen de spelers het gebouw aan de achter zijde verlaten. Tenslotte werd het regenscherm vervangen door een uiterst vernuftige sproei-inrichting, die naar men ons verzekerde in ge val van brand, het toneel en de op bergruimte in een oogwenk in een watersnoodgebied zou kunnen veran deren. Voor dit alles is slechts een handbeweging voldoende. We heb- en het niet mogen meemaken! Al deze en nog vele andere werk zaamheden zijn in nog geen vijf we ken door 't aannemersbedrijf Zitman uitgevoerd op 'n wijze, waarmee het Schouwburg-bestuur en het Leidse publiek hoogst tevreden kan zijn. In ieder geval: zolang er van de bouw van. een nieuwe schouwburg alleen nog maar sprake is! Otto Aurich (links) en Fritz Steiner (rechts) tijdens een komisch scène in het eerste bedrijf. Clairy). De graaf komt hierdoor in moeilijkheden met vorst Ypsheim- Gindelbach (Fritz Steiner) maar weet zich er weer uit te redden door zijn vrouw en vriendinnen doodeenvoudig te verwisselen. Tenslotte komt alles uit, maar dan heeft de graaf inmiddels ingezien, dat zijn eigen vrouw toch boven alles gaat en zo vindt deze overigens on waarschijnlijke geschiedenis een hap py end. Naast de komieken Fritz Steiner en Otto Auich (koetsier), van wie men langzamerhand wel gewend is, dat zij de uitvoering voor een groot deel dragen met hun uitstekend spel en dolkomische invallen (waarbij men hun stemmen graag op de koop toe neemt), waren het vanzelfspre kend ook Ruth Rhoden en Claire Clairy, die schitterenden aan deze operette-hemel. Overigens mochten ook Mizzi van der Lans, Gerard Mül- ler en Herman Valsner (kamerdie naar) er zijn; steeds meer treedt dit drietal op de voorgrond. Ad Heerings had een bescheiden rol, maar hij zet te graaf Bitowski voortreffelijk op de planken. In het goed gedisciplineerde koor viel Rudolf Kat op met enige zeer goede solisten, Alfred Saten leidde zijn kleine maar goed inge speelde orkest met bekwame hand, zodat het tempo geen ogenblik ver zwakte en de drie bedrijven nret gloed over het voetlicht kwamen. De uitstekende décors (vooral het laatste bedrijf) en de prachtige cos- tumering, die een kapitaal vertegen woordig in moet, werkten eveneens mee aan het welslagen van deze uit stekende operette, die het publiek getuige het hartelijk applaus en de vele open doekjes bijzonder bleek te waarderen Hoe U met II. 24.- ir. het bezit kunt komen van een één of twéépersoons Verend Interieurmatras laten wij zien en bespreken wij met U op de ..LEIDATO" van 11-16 Sept. in de Stadsgehoorzaal ADR. VAN 00Y Jr. Breestraat Tel. 20890 Vaniek-sluiting. Reeds bij het betreden vcg het ge bouw blijken de grote veranderin gen. Het trapje vroeger in de hall heeft men naar buiten gebracht, zo dat het hinderlijke her- en derwaarts klauteren naar de loopgangen in een te kleine hall, tot het verleden be hoort. De buitendeuren zijn voorzien van een z.g. paniek-sluiting, waarbij verhoogde druk van binnen uit vol doende is om ze te openen. De gangen heeft men opnieuw en licht behangen en geverfd; bovendien zijn er nieuwe kapstokken aange bracht. Een van de attracties van Leidato is de modeshow, die de firma's Alb. de Vries, De Groot, Middelkoop en Brinks in de kleine zaal houden, twee maal per dag. De firma De Vries toont vóór de pauze een keur van bontjasjes in het goedkopere genre met enkele duurdere stukken er tus sendoor, de firma De Groot laat de mannequins chique truitjes, kanten blouses, sportieve vesten, decente rokken en geklede deux-pièces zien. De beide delen van de show worden gecompleteerd met hoedjes van de dames Middelkoop en tassen van de firma Brinks. Ingeleid door de heer Alb. de Vries zelf, die de nummers achter de mi crofoon van een gedegen commentaar voorziet, wandelen de drie manne quins tussen de rijen door met ele gante fingertips en chique lange man tels, die de toeschouwers wel erg duur moeten voorkomen, zó royaal zijn ze gemaakt en zó soepel vallen ze, terwijl er niets valt aan te mer ken op de tekening van de verwerkte velletjes. De heer De Vries stelt er dan ook een eer in van1 de goedkopere bontsoorten, zoals biberette, kalf, kid- leg, seal-electrique enz.méér dan aan vaardbare stukken te creëren. Het spreekt daarbij wel vanzelf, dat hij in de duurdere bontsoorten, zoals persianer, werkelijk show-exempla ren weet te maken. Extravagante dingen heeft de heer De Vries niet in deze show, slechts een enkel couture- model. Maar extravagante dingen wil de Nederlandse vrouw ook niet. Zij wil een bontjas, die jaren meegaat en de veranderingen van de mode zon der al te grote kosten kan volgen. Dat heeft de heer De Vries goed be grepen. Zijn collectie is dan ook voor 100 pet. verkoopbaar. Mevr. De Groot laat de drie man nequins coquet rondstappen in trui tjes, die de chiqueste geklede blouse evenaren: hoofdzakelijk Weense im port. Verder toont zij prachtige kant ten blouses, beschaafde rokken, goed zittende deux-pièces en originele ves ten. De stola blijkt menig kleding stuk tot een creatie te kunnen ma ken. De hoedjes van de dames Middel koop passen wonderwel in dit ge heel. Ook de tassen van de firma Brinks. Na afloop van de show toont de heer Riel de dames dan nog, hoe zij behalve zichzelf ook hun huis kun- nen opsieren door er vakkundig bloe men in te plaatsen. Zijn demonstra tie heeft ten doel het publiek op te wekken een cursus bloemschikken te volgen. C. Th. R. JA, ZOALS U HET NIET ZIET, is wel een beetje overdreven. Want iemand, die Leiden enigszins kent, komt spoedig tot de ontdek king, dat dit plaatje genomen werd aan de Vliet en dat de brug op de voorgrond niets anders kan zijn dan de Molensteegbrug, die zich zo kat achtig hoog over het smalle grachtje kromt. Dit tot dagelijkse ergernis van melkventers en andere bakfiets berijders, die aan dit kleine brug getje een hele „hijs" hebben, wan neer er tenminste geen hulpvaardige voetganger toeschiet om een handje te helpen. Achter deze brug en zo ziet U het niet, want daarvoor moet men j in een bootje stappen ligt de Vlietbrug, die op de foto duidelijk' zichtbaar is onder de boog van de Molensteegbrug. Onder deze Vliet brug kwam op de ochtend van 3 Oc tober 1574 de haring en wittebrood- vloot de stad binnen. De schuiten voeren via de Vliet de Steenschuur op en meerden tenslotte voor de Saaihaal, die thans Lodewijkskerk is. (Foto: „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12