3)e£eid<se(5ot4/fca/itt Een veelzijdige belangstelling voor het hoofdstedelijk leven Mossadeq in hongerstaking Het wemelt van de mensen Die PRONONCE wensen Nieuw initiatief voor een verenigd Europa Aardbeving verwoestte dorpen op Cyprus Rivaliteit tussen Egyptische officieren OPEN DE DEURU! De cel is toch veiliger k VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12989 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 in het onderhoud met me vrouw E. van der Sluis-Fintelman (P. v. d. A.). De Koningin liet zich uitgebreid inlichten over dit deel van Amsterdam benoorden het IJ. Toen kwam ook de woningbouw r sprake. De burgemeester vond het noodzakelijk, dat „meer en ook mannelijke leden" aan dit gesprek deel namen. Prins Bernhard gaf nog te kennen het nodig te achten, in een onderhoud met de Minister van Fi nanciën te verdoeken meer geld voor de investering in de Amsterdamse woningbouw beschikbaar te stellen, nu de hoofdstad nog altijd 30.000 wo ningzoekenden telt, waarvan meer dan duizend urgentiegevallen. Hij vroeg de heer Th. F. de Groot (K.V.P of er inderdaad meer wo ningen zouden kunnen verrijzen als er meer geld beschikbaar zou komen. Deze wees de Prins daarbij nog wel op het nopende gebrek aan geschool de arbeiders, onder meer aan metse laars. Gelukkig, zo zei de Prins heb ik vanochtend in de rijkswerkplaats twee mensen gezien die voor dit be roep werden opgeleid. Het volgens de mening van vele leden „zeer prettige onderhoud" ein digde met het poseren van koninklijk paar temidden van alle aanwezigen. Het Volksconcert. Een vorstelijk applaus heeft Eduard van Beinum en het Concertgebouw- orkst gisteravond beloond voor de uitvoering var het Volksconcert, be halve door Koningin Juliana en Prins Bernhard bijgewoond door het volle dige college van ministers en een aantal staatssecretarissen met hun Toen H.M. bij haar bezoek aan de Beatrixschool te Amsterdam, een „heus" winkeltje, waar twee lieve meisjes achter de toonbank stonden, passeerde kon zij de verleiding niet weerstaan, „winkeltje" te spelen. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam De derde dag van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam is er een ge worden van sociale en culturele be langstelling. Zo brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan een school voor gebrekkige kin deren, ontvingen zij kunstenaars en gemeenteraadsleden en luisterden zij het Volksconcert in het Concertge bouw, met hun aanwezigheid op. Koningin als klant In de morgen bracht H. M. de Ko ningin een bezoek aan dt Beatrix school voor gebrekkige kinderen. In de vijfde klas op de eerste verdieping vertelde de onderwijzeres, mevrouw Smit, aan de Koningin over de voor delen van de plaatsing der banken en de grote ruiten, die het licht en luchtig karakter aan het lokaal ge ven. „Het tocht hier enorm", merkte de Vorstin op, „is dit niet hinderlijk voor de kinderen? Wellicht is het be ter als u de deur en het raam sluit". De koningin hoorde met belang stelling toe, toen haar verteld werd, dat de elfjarige Elsje Monas, ondanks haar 40 graden koorts, niet van school wilde wegblijven, .„zo heerlijk vond zij het daar". „Dan is het gewenst voor tocht op te passen", vond de Koningin en ze keek met voldoening naar de inmid dels gesloten ramen. Aan het winkeltje, waarin „achter de toonbank, twee alleraardigste meisjes troonden, kooht de Koningin een ons drups, die op de toonbank met een schriftelijke aanmoediging te koop lagen. De koninklijke „klant" betaalde natuurlijk met het gebruike lijke „schoolgeld", waarmee de kin deren heel goed raad wisten en zij leten goed op, dat het juiste bedrag voor de geleverde waar in de kassa kwam. Toen de Koningin evenwel een toffee uit het papiertje wikkelde bleken er twee knikkertjes in te zit ten. „Het is ook maar om te Ieren", zei een der verkoopstertjes ad rem, toen zij het teleurgestelde gezicht van de Koningin zag. Een album kunstwerken. In de burgemeesterskamer van het koninklijk paleis heeft Koningin Ju liana gistermiddag te vier uur het dagelijks bestuur van de jurycom missie van de Koninklijke Subsidie in audiëntie ontvangen. De schilders Matthieu Wiegman, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet (resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester der genoemde commis sie) hebben Koningip Juliana offi cieel de album met 25 kunstwerken aangeboden, vervaardSgd door de jon gere schilderessen en schilders, die gedurende het eerste regeringslus trum onzer Vorstin de koninklijke subsidie verwierven. Gedurende drie kwartier heeft H. M. zich met de kunstenaars Onder houden, elk der geschonken werken bekeken en besproken, en tenslotte de commissie haar dank bgtuigd voor deze geste, die zij hogelijk op prfjs heeft gesteld. Gemeenteraadsleden ontvangen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gistermiddag de leden van de Amsterdamse ge meenteraad ontvangen ten paleize, waar het Koninklijk Paar zich op on gedwongen wijze met hgn heeft on derhouden over verscheidene hoofd stedelijke problemen De zes wethouders werden als eer- sten aan het Koninklijk Paar voorge steld, waarna de Koningin zich ver stond met de aanwezige vrouwelijke leden. Met mevrouw M. Westendorp (C.P.N.) sprak zij over de drankbe strijding. Het noordelijk deel van de stad, dat Zondag a.s. door de koninklijke gasten zal worden bezocht, kwam ter dames die tevoren als gasten van de Koningin ten paleize hadden gedi neerd. Honderden belang, tellenden, op het trottoir gehouden door bereden politie, stonden bij de koninklijke in gang van het Concertgebouw aan de Jan Willem Brouwersstraat te wach ten toen de hoge bezoekers daar te omstreeks half negen aankwamen. Zij werd welkom geheten door de burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly, in ambtsuniform. Met het Wilhelmus werd het con cert ingeleid. De Koningin droeg een zwart avondtoilet, een corsage bezet met briljanten en diamanten oorhan gers. Op de balustrade voor haar plaats in het midden van het balcon waren gele anjers neergelegd. De Prins was in rok en had in zijn knoopsgat de gebruikelijke witte anjer. TOESPRAAK VOOR DE JEUGD. Op verzoek van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal H.M. de Ko ningin op Zaterdag 12 Sept. een rede houden voor de Nederlandse jeugd in de Koopmansbeurs te Amsterdam. Deze rede zal uitgezonden worden door de radio en wel via Hilversum I, golflengte 402 meter. De uitzen ding vangt aan om 20.15 uur en zal duren tot 21 uur. Volgens de correspondent te Tehe ran van de „New York Times" is Mohammed Mossadeq in hongersta king gegaan uit protest tegen zijn overbrenging naaf een cel in hei le gerkamp van Soeltanabad bij Tehe ran. Hij zou gevraagd hebben om een onderhoud met een advocaat voor het opmaken van zijn testa ment. Sinds Woensdagmiddag zijn in Te heran 72 communisten gearresteerd, aldus heeft de politie meegedeeld. Onder deze gearresteerden bevindt zich de directeur van het Pahlevi- ziekenhuis, dr. Ghazizadeh, en 15 le den van het personeel, onder wie zes vrouwen. Een der avondbladen te Teheran meldde Donderdag, dat het onder zoek inzake Mossadeq thans door een militair hof is overgenomen, na dat functionarissen van de militaire gouverneur hun ondervraging van de ex-premier hebben beëindigd. Enige democraat ging heen Amerika's minister van Arbeid, Martin Durkin, is afgetreden. Hij was het enige lid van de Democra tische Partij in Eisenhower's rege ring. Op een persconferentie zette Dur kin later uiteen, dat hij zijn ontslag had ingediend, omdat de regering van Eisenhower haar beloften, de Taft-Hartley-wet te wijzigen, niet was nagekomen. (Advertentie.) Volgens tot nog toe niet officieel bevestigde berichten uit Bologna is Aminto Fanfani, de Italiaanse mi nister van binnenlandse zaken bij een ernstig auto-ongeluk om het le ven gekomen. Adenauers plannen voor de toekomst Vanuit Bonn kan na dè grote verkiezingszege van dr. Adenauer binnen afzienbare tijd een nieuw initiatief verwacht worden, om de Europese po litieke integratie weer op gang te helpen, zo verluidt in ingewijde kring aldaar. Dr. Adenauer zelf heeft zijn overwinning een beslissend moment in de strijd voor een Verenigd Europa genoemd en hij zal de paar weken rust, die hij zich thans gaat gunnen, zeker wel gebruiken om zich erover te beraden, hoe de Europese discussie weer nieuw leven kan worden ingeblazen. SAARKWESTIE GEEN BELETSEL. Vermoedelijk zal de Haagse minis terconferentie, die op 22 October moet beginnen, de kanselier de eerste gelegenheid bieden om concrete plannen voor het tempo van de bouw van het Verenigde Europa in te dienen. In Den Haag zullen ook de minis ters van buitenlandse zaken der zes landen van de continentale gemeen schap bijeen komen om het Europese statuut te behandelen, dat door de Straatsburgse grondwetsvergadering is uitgewerkt. De leidende politici te Bonn achten bet in de eerste plaats noodzakelijk het contact met Parijs te hervatten. Uiteraard staat bij de pogingen om de verhoudingen tussen Parijs en Bonn weer wat op te frissen het oude Saardispuut op de voorgrond. Van bevoegde zijde is echter verklaard, dat inzake de Saar vooreerst geen initiatieven van Duitse Kant zijn te verwachten. Men acht het daar nog wat te vroeg, maar in elk geval heeft dr. Adenauer zijn bereidheid tot pra ten te kennen gegeven. Opnieuw werd namelijk verklaard, dat men van Duitse kant de overtuiging blijft houden, dat de Europese eenheid niet op de Saarkwestie zal mogen af stuiten. COALITIE HERLEEFT. De partij van Adenauer heeft gis teren besloten de coalitie, welke ge durende de laatste vier jaar West- Duitsland heeft geregeerd, te doen herleven bij de vorming van het nieuwe kabinet. Zo zullen dus naast de christen- Voor milloenen schade Naguib gafhuisarres Volgens betrouwbare inlichtingen bestaan ernstige veten tussen oude officieren van het Egyptische leger en de leden van Naguib's miltaire regering. De oude generaals hebben zelfs plannen opgesteld om de rege ring af te zetten of in ieder geval te wijzigen. Naguib op zijn beurt heeft de leiders van de beweging afgezet en minstens een van hen heeft huisarrest gekregen. Een van de belangrijkste figuren is generaal majoor Farag, die de vorige week bevorderd werd en on middellijk met pensioen werd ge stuurd. Hij heeft zich vanaf het be gin tegen Naguib verzet. Onlangs werd hem het bevel over de troe pen in Noord-Egypte ontnomen en hij kreeg een ondergeschikte functie Met een verhit gezicht rukte de heer Guiilaume Landré, directeur van het Amsterdams Concertgebouw Orkest gisteravond aan een deur van het gebouw, waar het Koninklijk Paar verwacht werd, maar de deur had geen gevoel voor een precaire toestand en bleef potdicht. Op enige afstand stbnd burgemeester d'Ailly, wiens gezicht opval lend veel overeenkomst vertoonde met een tafellaken, dat juist van de bleker thuisgekomen is en even later was ook hij tegen de deur aan het duwen overigens met evenveel succes als de directeur. In de verte kondigden ronkende escorte-motors aan, dat de Vorste lijke gasten op komst waren en nog steeds was de deur, waardoor heen zij het Concertgebouw moesten betreden, niet geweken. „De Sleutel, de sleutel!" riep jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland angstig en dit was nu niet direct de juiste manier om de over z'n zenuwen heen geraakte portier, die erook niets aan doen kon, tot rust te brengen. De man rende heen en weer en het motorgeronk werd sterker. Toen scheen hij zich plotseling iets te herinneren. Hij rende weg, stoof even later de hal weer binnen en juist op het moment, dat de hofauto voor het gebouw stopte zwaaide de deur open en rolde de loper over het trottoir. De bezadigde Jan Willem Brouwersgracht bracht een spontane ovatie en de Koningin onwetend welke angst haar komst vooraf gegaan was stapte binnen. m het binnenland. Farag is generaal der artillerie die zich het meest te gen de regering verzet. Verschillen de artikene-ofticieren waren betiok- Ken bij een mislukte staatsgreep te gen Naguib in het begin van dit jaar. De vroegere bevelhebber van het garnizoen van Cairo, kolonel Ach- med Shawky -heeft ook deelgenomen aan de nieuwe beweging. Hij zit op het ogenblik vast in zijn villa te W°5S*- De gisteren in het kort reeds ge melde aarbeving op Cyprus blijkt de ergste aardbeving sinds mensen heugenis te zijn geweest. Volgens de eerste berichten zijn minstens 40 mensen omgekomen en twéé dorpen volkomen verwoest, waardoor 1500 mensen dakloos zijn geworden. In acht seconden werden in 135 dorpen in het Westen van het eiland de woningen vernield. Volgens een officiële bekendmaking wordt het aantal ernstig gewonden op 100 ge schat; het aantal lichtgewonden op een veelvoud er van. Het Engelse vliegdekschip „The seus", de torpedoboot jager „Saintes" en een landingsschip voor tanks zijn uit Piraeus naar Paphos vertrokken om hulp te bieden. In Paphos is bij na geen huis onbeschadigd. De hoofd weg tussen Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, en Paphos is door grote rotsblokken versperd. Vrachtwagens met brood zijn naar het rampgebied gezonden. Drie dorpen in het district Paphos Stroumbi, Kidassi en Ayis Niko- laos werden nagenoeg geheel ver- Cairo en wordt beschuldigd van communistische neigingen. De opstandelingen hadden de sym pathie van de chef van de staf van het Egyptische leger, generaal-ma- jooi Ibrahim. Waarschijnlijk zal hij worden opgevolgd door de 35-jarige luitenant-kolonel Iiusein Shafei, be velhebber der cavalerie. De regering aarzelt omdat het Egyptische leger dan geleid zal worden door twee mannen met weinig militaire erva ring. De opperbevelhebber, gene- raal-majoor Amer, is 34 jaar en werd onlangs van majoor tot generaal bevorderd. Onrust in Nyassaland neemt toe Volgens het Zuid-Afrikaanse ra diostation is de toestand te Tsjikwa- na, in Zuid-Nyassaland, Woensdag avond plotseling erger geworden. De gehele dag waren hier reeds door een dreigende menigte demonstra ties gehouden. Aanvankelijk wist de politie de betogers met traangas: in bedwang te houden, doch tegen de avond kon zij r e orde niet handha ven en moest zij van de vuurwape nen gebruik maken. Twee demon stranten kwamen hierbij om het le ven en verscheidene hunner :-wer- den gewond. Observatievliegtuigen meldden* dat de wegen naar Tjikwana met TOts- blokken zijn versperd, en dat-er in het gehele gebied grote onrust heerst. Nieuwe ongeregeldheden worden verwacht. Ook Limassol en dorpen in de om trek, in het Zuiden van Cyprus, wer den zwaar beschadigd. De aardbevingen volgden op een plotselinge daling van de tempera tuur en een zware regenstorm na de warmste zomer in 25 jaar. De schade wordt officieel geraamd op enige millioenen guldens. De in woners in het getroffen gebied heb ben hun huizen verlaten en kampe ren in parken en tuinen, uit angst voor nieuwe schokken en vernielin gen. Handelscorrespondentie van de Pharao Deskundigen zijn bezig met het ontcijferen van de tekst op een in Augustus te Enkomi bij Famagoe- sta op Cyprus gevonden kleitafel. Men gelooft, dat het een brief is van een Egyptische Pharao aan een vorst van Alasia op Cyprus. Oudheidkundigen noemden de vondst van de tafel „zeer sensatio neel". Het is bekend, dat de Pharao's en de koningen van Alasia een gere gelde briefwisseling onderhielden over de handel in wijn en koper. Verscheidene boodschappen, worden toegeschreven aan de vors ten van Alasia, zijn in Egypte ge vonden. Vorig jaar werd ook een kleitafel ontdekt, die echter, anders dan de bovenbedoelde, in zeer slechte staat verkeerde. Het lezen van de Cyprisch-Myceen- se tekst is geen hopeloze taak. Des kundigen zijn er onlangs in geslaagd dergelijk schrift te ontcijferen. democraten de FDP (de liberale vrije democratische partij) en de DP (de conservatieve Duitse partij) weder om in het nieuwe kabinet zitting hebben. Er zal echter nog wel veel onderhandelen nodig zijn, voordat men tot een verdeling van de porte feuilles kan komen. Bovendien is 't nog altijd niet uitgesloten, dat de nieuwe Vluchtelingenpartij, die in de verkiezingen 27 zetels in de Bonds dag heeft veroverd, bij de regering zal worden betrokken. Kanselier Adenauer heeft ver klaard voorstander te zijn van een „democratische regering op zo breed mogelijke basis", maar met nadruk de gedachte van een „grote coalitie" met de socialisten van de hand ge wezen. Dezen zullen dus met hun honderd vijf tig zetels in de Bondsdag de oppositie vormen. De Mexicaanse politie is een com plot op het spoor, dat tot doel heeft de moordenaar van Trotzky wiens ware naam Mercader is wanneer hij uit de gevangenis zal worden ont slagen, van het leven te beroven. Mercader ook wel genaamd Mornard pleegde op Trotzky, de doodsvijand van wijlen Stalin, op de 20ste Augustus 1940 een moordaan slag en aan de gevolgen hiervan kwam Trotzky te overlijden. Hij werd door de politie gearresteerd en door de justitie tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De straf van deze G.P.U.-agent zou pas in 1960 aflopen, doch de Mexicaanse over heid heeft hem de rest kwijtgeschol den, ten gevolge waarvan Mornard dezer dagen in vrijheid zal worden gesteld. De politie kreeg echter bij tijds een tip van de weduwe van Trotzky, dat men het op het leven van de G.P.U.-man voorzien had. Door de aanwijzingen van de weduwe kon de recherche enkele arrestaties errichten. De gevangenis, waarin Mornard vertoeft, wordt thans extra zwaar bewaakt. Mexicaanse autoriteiten verklaard, dat het Mornard niet zal worden toegestaan het land te ver laten. Mornard zou aan de Mexicaanse regering hebben verzocht het recht van gratie op hem niet toe te passen, daar hij bij een eventuele invrijheid stelling voor zijn leven vreest. REDDINGSLIJN BRACHT UITKOMST Bij Provincetown in Massachusetts (V. S.) liep de Panamese vrachtboot „Evgenia" aan de grond. De kustwacht kwam direct in actie, en gooide een lijn uit, waarlangs de bemanning van het schip, naar de veilige kust kon komen. Het reddingswerk in volle gang. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagvond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veel bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien. Wei- s nig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige Zuid-Weste- 5 lijke wind, later draaiend naar West tot Noord-West. I 12 Sept.: 'zon oj 6.09 en onder 19.03; maan op 10.52 en onder 19.45 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM licht bew. OSLO zwaar bew. KOPENHAGEN half bew. AMSTERDAM regenbui 16 EDINBURGH zwaar bew. 16 LONDEN licht bew. 17 LUXEMBURG licht bew. 14 PARIJS zwaar bew. 18 BORDEAUX onbew. 21 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE zwaar bew. GENEVE licht bew. ZURICH nevel LOCARNO zwaar bew. BERLIJN half bew. 17 FRANKFORT zwaar bew. 13 WENEN nevel MUNCHEN zwaar bew. 18 INNSBRUCK regen 18 HELSINKI niet ontvangen. Korreltje Het enige, dat men met liegen be reikt, is niet geloofd te worden, wanneer men de waarheid spreekt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1