3)e CöidóeSoti/fca/rit De hoofdstad viert het herstel van oude Koninklijke traditie Via Korea naar de vrijheid Wie zal Adenauer zijn politiek voortzetten? Aardbeving op Cyprus Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12988 Nu beginnen ADENAUERS moeilijkheden 1 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 208^6, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w», f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Beatrix in gala Het Koninklijk Paar bracht gister middag een bezoek aan de volkstuin- tentoonstelling „De Gouden Poort". Een grote mensenmenigte juichte de hoge gasten toe, toen- de rijtuigen arriveerden bij het R.A.I.-gebouw in de Ferd. Bolstraat. Aan de ingang werd de Vorstin begroet door de heer P. Visser, voor zitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen in Nederland, en zijn echtgenote. De drie jaar oude Bennie Visser, keurig gekleed in een prinsenpakje van zwart en wit, was de uitverkore ne om de Koningin een bouquet roze en witte anjers aan te bieden, ge kweekt door de leden J. Wijnbelt en S. Stierman van de tuingroep „Ons Lustoord" in Amsterdam-Zuid. De kleine Bennie kweet zich (aan de „Gouden Poort", het symbool van de bloemen- en fruittentoonstelling) bij zonder goed van zijn taak en met een galante buiging overhandigde hij H.M. de kleurige ruiker. Over een brede roodgebloemde lo per betraden Vorstin en Prins de paden langs de met bloemen en vruchten getooide gazons. Ongedwon gen liepen zij tussen het publiek. Met veel interesse hoorde de Koningin de explicatie aan van de heer Visser, die haar uitvoerig voorlichting gaf over hetgeen de volkstuinders in ge organiseerd verband tot stand weten te brengen. Bijzondere belangstelling toonde de Koningin voor de stand gewijd aan de zijdeteelt. Even later stond zij aan de voet van de minia tuur Utrechtse Domtoren, die geheel in gedroogde bloemen is uitgevoerd. Ook de Dordrechtse Lren, opgetrok ken van fruit, trok de belangstelling, alsmede de maquette van het grote Groningse volkstuincomplex, „Pic- cardthof". Bij de stand van de N.U.S.B., de Nederlandse Unie van Speeltuinorga nisaties, vroeg de Koningin aan me vrouw J. W. Hesseling, naar de acti viteiten dezer vereniging en haar resultaten. Mevr. Hesseling toonde de Vorstin een aantal werkstukken, die de Amsterdamse schooljeugd had vervaardigd. „Interessant en belang rijk" luidde het oordeel van de Vorstin. Nadat de hoge gasten in het restau rant van het gebouw de thee hadden gebruikt, verlieten zij door de „gou den poort" het R.A.I.-gebouw luide toegejuicht door de aanwezige bezoe- Pool had er genoeg van Een jong Pools officier, die deel uitmaakte van een van de neutrale commissies in Korea voor het toe zicht op communistische krijgsge vangenen welke niet willen repa triëren heeft bij de Amerikanen po litiek asyl gevraagd. De Pool, de 28-jarige Jan Hajdu- kiewicz, wachtte met -de andere le- dèn van zijn commissie o.w. Tsje chen, Zwitsers en Zweden op het vliegveld Kangnoen, nabij Seoel, tot het vliegtuig dat hen naar Noord- Korea zou terugbrengen, startklaar zou zijn. Tijdens het warmdraaien van de motoren ging hij naar de Amerikaanse verbindingsofficier, majoor Edward Moran en vertelde hem, dat hij niet naar Noord-Korea wilde gaan, omdat hij het commu nistische regiem beu was. „Het is mijn laatste kans" zei hij tot de Amerikaan. Hajdukiewicz werd naar de com mandant van het vliegveld gebracht, die de Pool uit veiligheidsoverwe gingen onmiddellijk onder bewaking stelde. Hajdukiewicz, die geen lid van de communistische partij bleek te zijn, vertelde de commandant, dat hij in dienst was bij een Poolse im- Nog 3000 gevangenen zoek De geallieerde delegatie bij dc Ko reaanse wapenstilstandscommissie heeft de communisten gisteren ver zocht verantwoording af te leggen over het lot van 3404 geallieerde krijgsgevangenen, onder wie 944 Amerikanen. Generaal-majoor Blackshear Bry an, de leider van de geallieerde de legatie, legde de communistische de legatie een zorgvuldig gecontroleer de lijst voor van krijgsgevangenen, die naar men aanneemt nog in com munistische krijgsgevangenkampen verblijven. Bryan voegde eraan toe, dat zelfs indien men de 400 geallieerde krijgs gevangenen, die volgens de commu nisten niet wensen te repatriëren aftrekt, er nog ongeveer 3000 over blijven, voor wie de communisten verantwoordelijk zijn. Er zijn geen Nederlanders bij. en exportfirma, doch wegens zijn ta lenkennis als tolk aan de Poolse delegatie voor Korea was toegevoegd Via Siberië was hij in Korea arriveerd. VAN KOREA NAAR INDO-CHINA. Te Tokio wordt in welingelichte kringen vernomen, dat het Franse bataljon in Korea ingevolge een ac- coord met het opperbevel der V.N. zal worden teruggetrokken. Een sym bolische macht zou ter plaatse blij-; ven. Bepaalde elementen van het ba taljon zullen naar Indo-China wor den overgebracht en gebruikt wor den als basis voor nieuwe Frans- Vietnamese eenheden. De inspectie van de erewacht van het Studenten-weerbaarheidscorps. kers. Het applaus werd buiten over genomen door de duizenden, die ge tuigen waren van het afscheid der ho ge bezoekers. Daarna reed de stoet de Ferd. Bolstraat uit met een gro te omweg naar het koninklijk pa leis. Zegetocht naar het Paleis. Na een onvergetelijke tocht door opgetogen Amsterdam, bereikt het Koninklijk Paar het Paleis op de Dam. Daar stond de menigte weer als van ouds tientallen rijen dik opge steld. Uit de omliggende gebouwen hing het publiek uit de ramen. Voor het paleis stond een erewacht van de Studenten Schietvereniging, daar tussen stond ook de Amsteirdamse politiekapel opgesteld. De eerste aankondiging van de na derende stoet werd gevormd door een gemeentelijkl zandstrooi-auto, die de gehele route langs het asfalt van een laagje zand had voorzien, opdat de paarden niet zouden uitglij den. Het gejuich en ge wuif golfde door de menigte om 16.22 uur, toen de 5 rijtuigen de Dam opzwenkten. De calèche met het Koninklijk Paar hield stil voor de hoofdingang en nadat de vorstelijke gasten waren uitgestapt zette de kapel het Wilhelmus in. Nadat Koningin en Prins de ere wacht hadden geïnspecteerd traden zij het paleis binnen en drie minuten later verschenen zij op het balcon, vriendelijk lachten en wuifden Hare Majesteit en prins Bernhard de me nigte enige ogenblikken toe, waarna ze het balcon verlieten en de balcon- deuren gesloten werden. Gala-voorstelling in Stads schouwburg. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben vanavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de gala-voorstelling bijgewoond van „Het leven een droom", dat door de Nederlandse Comedie op de planken wordt gebracht. Met haar gevolg en vergezeld van burgemeester Arn. J. d'Ailly van Amsterdam betraden de Koninklijke Gasten de koninklijke loge om kwart voor negen, waarop het Wilhelmus weerklonk. Hare Majesteit was gekleed in een lichtgrijze japon, prinses Beatrix in een lichtblauwe, de prins in avond toilet, naast prinses Beatrix nam bur gemeester d'Ailly in de loge plaats. In de pauze onderhielden konin gin Juliana, prins Bernard en prin ses Beatrix zich in de grote foyer met de directeuren van het toneel gezelschap, Guus Oster en Johan de Meester, als oolc met Gerard den Brabander, die het Spaanse stuk van Pedro Calderon de la Barca in het Nederlands bewerkt heeft. Later liet het Koninklijk Paar ook nog zeven der acteurs en actrices, die de belangrijkste rollen vervul den, aan zich voorstellen: Ton Lutz, Guus Hermus, Fons Rademakers, Lous Hensen, Ellen Vogel, Henk Rig- ters en Anton Burgdorffer. De voorstelling, die eerst te mid dernacht eindigde, werd voorts bij gewoond door tal van vooraanstaan de figuren, zoals de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de rec tor magnificus der Gemeente Uni versiteit en die van de Vrije Univer siteit, de garnizoens-commandant van Amsterdam. De president en de procureur-generaal van het Gerechts hof en de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank. Prins Bernhard onderhield zich tijdens de pauze nog geruime tijd met prof. dr C. F. A. van Dam. Beria had geen geluk Precies negen dagen nadat Malen kof Beria gevangen had genomen, zou de voormalige chef van de Rus sische geheime politie uit de gevan genis zijn ontsnapt, zo berichtte „Tsjoeng Sjing Pao", een Chinees dagblad in Hongkong. Zijn vrijheid was echter van korte duur, daar hij reeds vier uur later v/eer werd gegrepen en ditmaal werd opgesloten in een zwaar Dewaakte gevangenis van het leger. In dit bericht, dat volgens het blad afkomstig was uit communistisch China, werd verder nog vermeld, dat vrienden van Beria zijn ontsnap ping hadden mogelijk gemaakt „Tsoeng Sjing Pao" publiceerde eveneens een bericht uit Peking, waarin stond, dat Beria kort na zijn arrestatie had getracht zich van het leven te beroven. Duits vakverbond ondervindt gevolgen van de stembusuitslag Splitsing overwogen De houding die het Duitse eenheids vakverbond bij de verkiezing heeft ingenomen heeft de plannen van de Christenen in Duitsland versterkt om zo spoedig mogelijk tot de oprichting van een eigen vakverbond over te gaan en zich uit de socialistisch ge richte eenheidsvakbeweging los te maken. Zoals men weet heeft het bestuur van de eenheidsvakbeweging kort voor de verkiezingen de neutraliteit laten varen en in manifesten en met jrote sommen gelds de socialistische verkiezingscampagne gesteund. Alle protesten van de christenen ten spijt bieef het bestuur deze houding, in de vaste overtuiging van een socia listische overwinning, volhouden. De uitslag van de verkiezingen nu heeft het eenheidsvakverbond grote schade gedaan. Reeds terstond na de verkie zingen drong de voorzitter van de Bond van Duitse Handels- en Win kelbedienden aan op uittreding uit het eenheidsvakverbond. In Beieren is een soortgelijk geluid vernomen van het Verbond van katholieke wer kers, Intussen is reeds een commissie van de Duitse K.A.B, begonnen met de bestudering van de mogelijkhe den tot afscheiding. Kardinaal Frings verheugd Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft namens het Duitse Episcopaat, zijn vreugde uitgespro ken over de gunstige uitslag van de verkiezingen. De kardinaal noemde de overwinning van de Christen- Democraten niet alleen een triomf van het gezond verstand, :naar vooral var de christelijke gedachte in Duits land. „De hele wereld moge cr nu van overtuigd zijn zo zeide hij dat de politiek van Adenauer de Dolitiek van het Duitse volk is". Voor de toe komst zag hij een grote taak voor de christenen weggelegd door te zeggen: „Thans hebben wij een gegronde hoop, dat de vraagstukken van hu welijks- en gezinswetgeving, van ge- zins vereveningsfondsen van gezins woningen, van belastinghervorming naar sociale maatstaven er van bezits vorming ook inderdaad naar de eisen van het christelijk geweten worden verwezenlijkt". De crisis in het eenheidsvakverbond is Woensdag door bondskanselier Adenauer en dr. Arnold, de minister president van Noordrijn-Westfijnlen besproken. De meningen van de chris telijke leiders over een uittreding uit MENINGSVERSCHILLEN DOEN ZICH GEVOELEN. Deze tegenstrijdige verklaringen van Von, Brentano en de officiële voorlichtingsdienst van Adenauer hebben in Bonn de indruk gewekt, dat de samenstelling van de nieuwe H. M. Koningin Juliana, prins Bern hard en prinses Beatrix bezoeken de Koninklijke Schouwburg. Adenauer zelf of Brentano Adenauer heeft gisteren door zijn nieuwsdienst laten meedelen, dat hij van plan is de leiding over West-Duitslands buitenlandse politiek voor lopig zelf in handen te houden. Maar de leider van de parlementsgroep van Adenauers christen-democratische partij, Heinrich von Brentano, hield \oI, dat Adenauer het voornemen koestert om thans „een zelfstandige minister van Buitenlandse Zaken te benoemen", en von Brentano liet goed uitkomen, dat hij zichzelf de aangewezen man voor deze functie acht. regering wel niet zo gemakkelijk zal verlopen als aanvankelijk werd ge dacht. In christen-democratische kringen weigert men te spreken over een open conflict tussen de kanselier en de leider van zijn fractie in de Bondsdag. Maar daarbuiten durft men onomwonden te beweren, dat het verzet binnen de christen-demo cratische partij tegen de „eenmans- regering" van Adenauer thans zo is toegespitst, dat het een kritiek sta dium heeft bereikt. Volgens functionarissen van het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Adenauers wens om de leiding over Buitenlandse Za ken voorlopig in eigen handen te houden deze reden: Hij wil éérst „de grondslag leggen voor een blijvend goede Frans-Duit se verstandhouding" en daarna een minister van Buitenlandse Za ken benoemen, waarschijnlijk von Brentano. Die grondslag zal volgens Aden auer gelegd zijn als Bonn en Parijs overeenstemming hebben bereikt over het Saargebied en de Europese Defensie Gemeenschap. HULP VAN EISENHOWER. Amerika's president Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles hebben beiden tele grammen aan Adenauer gezonden naar aanleiding van zijn verkiezings overwinning. Eisenhower verzekerde de kanse lier, dat de Amerikaanse regering streeft naar samenwerking met West- Puitsland „ter versterking van een vrij Europa en ter beëindiging van de kunstmatige verdeling van Duits land, als gevolg waarvan nog 18 mil- lioen Duitsers onder een totalitair regiem zijn geplaatst". De door Eisenhower bedoelde sa menwerking zal zich blijkens het te legram uitstrekken over „politiek, economisch en defensief gebied". het eenheidsvakverbond blijken sterk verdeeld te zijn. Johannes Even, de voorzitter van de Duitse K.A.B., eist losmaking m'aar andere christelijke leiders zien liever en oplossing bin nen het eenheidsvakverbond. Het be stuur zou dan moeten aftreden en de politieke neutraliteit van de D.G.B. zou gewaarborgd moeten worden. Twintig personen zijn Donderdag ochtend omgekomen en honderd ge wond bij een aantal aardschokken in en om de Cyperse stad Paphos. In de nacht werden acht lichte aardschokken in de hoofdstad Nico sia gevoeld, een aantal mensen vluchtte in nachtkleding de straat op en vrouwen riepen: „Het wordt precies zo als in Griekenland. Juin spiegelt zich aan Napoleon In Frankrijk gingen geruchten, dat men na de overwinning van Aden auer in West-Duitsland ook in Frank rijk de behoefte gevoelde aan het bezit van een „sterke man". De vroe gere „sterke man", generaal de Gaul le, is al lang practisch uitgeschakeld en daarom schreef men aan maar schalk Juin het plan toe om de re gering over te nemen. Het linkse weekblad „Observa- leurs" maakte het eerst meldLug van deze geruchten en weldra versche nen ze ook in de Nederlandse pers. Een lid van de staf van de Franse maarschalk heeft deze geruchten be titeld als „te dwaas om er commen taar op te geven". Juin zelf zeide tot verslaggevers: „In Frankrijk heeft het een soldaat nimmer geluk gebracht, in de poli tiek te gaan, zelfs Napoleon niet". Russen verlieten Oostenrijk Volgens berichten uit gewoonlijk welingelichte kringen in de Russi sche zóne van Oostenrijk zijn een groot aantal Russische soldaten uit Baden, Moedling en andere militai re centra in Oostenrijk in oostelijke richting vertrokken. Er zijn geen te kenen, die er op wijzen, dat deze militairen worden vervangen. Ofschoon er nog geen officiële stap werd genomen, wordt er sedert eni ge tijd bericht, dat de Russen van plan zijn een aanzienlijk deel van hun strijdkrachten terug te trekken. Dit werd reeds gemeld vóór de Brit ten bekend maakten, dat zij hun be zettingstroepen met twee derden zouden beperken. Ook uit Parijs komen berichten, volgens welke de Franse regering overweegt een groot deel van zyn strijdkrachten uit Oostenrijk terug te trekken. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIïG. Wisselende bewolking met aan- vankelijk plaatselijk nog enkele buien, maar morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in tempera- tuur. Tot matig afnemende wind, aanvankelijk Noord-Westelijk, later krimpend naar West. 11 Sept.: zon op 6.07 en onder 19.05; maan op 9.41 en onder 19.28 uur. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 13 C. STOCKHOLM zwaar bew. 12 OSLO zwaar bew. 11 KOPENHAGEN licht bew. 17 AMSTERDAM regenbui 18 EDINBURGH licht bew. 17 LONDEN waar bew. 22 LUXEMBBURG regenbui 23 PARIJS geheel bew. 26 BORDEAUX geheel bew. 26 GRENOBLE zwaar bew. 29 NICE licht bew. 24 GENEVE half bew. 30 ZURICH zwaar bew. 27 LOCARNO zwaar bew. 25 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT geheel bew. 27 MUNCHEN zwaar bew. 27 WENEN regenbui 27 INNSBRUCK zwaar bew. 28 ROME onbew. 28 Korreltje Het leven is een lange les in ne derigheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1