Rijnstreek Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning K* en O. brengt de Leidenaars dit seizoen weer uitgebreid programma Aantal leden nadert nu de 9+000|ne™^ Grootmeestersvanhet Dodelijk ongeval Ieder lid 5 x Leerlingenstelsel van de Leidse Ambachtsschool wint in aantal Eerste dag van Warmondse feesten werd een succes WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LJOEWEL DE ZOMER zich dezer dagen nog op meer dan uitbundige wijze uitviert, wijst de scheurkalender onbarmhartig aan. dat het winterseizoen in aantocht is en daarmede de maanden, die geëigend zijn voor het stedelijk uitgaansleven. Begrijpelijk daarom, dat de stichting Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning, beter bekend onder de naam K. en O., haar programma gereed heeft en klaar is om de duizenden bezoekers v/eer op waardige wijze te ontvangen. Ons werd dezer dagen een blik ge gund in de plannen. Een indrukwekkende hoeveelheid, die respect afdwingt voor het actieve bestuur, onder de voortvarende leiding van voorzitter Han de Wilde, en niet minder voor het oureau, waar de heer A. van der Pompe de scepter zwaait. Want het is vrij eenvoudig te constateren, dat Leiden weer een druk cultureel seizoen te wachten staat, het is minder eenvoudig dit alles voor te bereiden. Daar zijn talloze besprekingen, be zoeken, brieven, telefoontjes, duizenden kopzorgen, enfin, noem maar op, voor nodig. Dit mag bij de aanvang van het seizoen wel eens gezegd zijn? inlichtingen1, te beginnen met het uit gebreide Septembernummer, dat de zer dagen verschijnt. Meer herhalingen Het werk van K. en O. groeit uit, „in tal en last" om mpt Vondel te spreken. In het afgelopen seizoen telde de stichting 97 ingeschreven in stellingen en bedrijven met samen 3.900 personeelsleden. Bovendien wa ren er 4.700 particuliere leden (gele kaart-houders), zodat K. en O. in to taal 8.600 leden had. Voor dit seizoen wordt er op gerekend, dat het aantal de 9.000 zal overschrijden. De 10.000 komt dus in zicht! Het voorlopige ideaal waar het bestuur naar streeft. Het gevolg van deze gestadige uit breiding is, dat de voorstellingen e.d. vaker herhaald zullen moeten wor den. Op die manier is K. en O. zeer rekbaar; niemand behoeft dus zor gen te maken over plaatsgebrek. Toneel, muziek, kleinkust. Voor de toneelliefhebbers zullen er minstens 25 voorstellingen gegeven worden door de beste Nederlandse gezelschappen. Vast staat reeds, dat het Rotterdams Toneel met „Muizen en Mensen" komt. Waarschijnlijk brengt het Nederlands Toneel zowel Calderons beroemde „Het Leven een Droom" en Shaw's „St. Joan". Vanzelfsprekend zullen de muziek minnaars zowel het Residentieorkest als het Rotterdams Philharmonisch Orkest weer kunnen horen, beide met solisten uit binnen- en buitenland, waarvan nu reeds Nicole Henriot (piano), Lola Bobesco (viool), Theo Bruins (piano), en het piano-duo Barlett and Robertson bekend zijn. Hoewel met enige moeite is K. en O. er in geslaagd nieuwere composities in de programma's te doen opnemen en eens af te wijken van reeds te plat getreden paden. In plaats van de kleinkunst in het St. Antonius Clubhuis komt er dit seizoen een gerhengde kunstkring „Scherts en Schoonheid" op drie Vrijdagen in de Schouwburg. Cruys Voorbergh komt met zijn kleinkunst- ensemble „Arabesquqe" en Wim Sonneveld met zijn bekende cabaret (een van de weinige goede die Ne derland kent!). Bovendien zal de ka meropera Camerata met solisten en volledig orkest een komische opera opvoeren. Ballet, opera, film. Ook aan het ballet zal weer aan dacht besteed worden. Om te begin nen zal het Nederlandse ballet van Sonia Gaskell op 20 November op treden, terwijl er nog onderhandeld wordt over een buitenlandse groep. Ten aanzien van de opera kan er nog niets medegedeeld worden. Het is bekend, dat K. en O. gaarne de opera inschakelt, ook al zijn de Leid- se zalen er niet geschikt voor. De stichting schroomt niet een extra trein te charteren om naar het Haag se K. en W. te gaan. Maar dan moet er ook een in alle opzichten uitste kende uitvoering zijn, die bovendien niet boven de financiële draagkracht van K. en O. gaat. Tot op heden heb ben de onderhandelingen nog niet tot succes geleid. Maar wie weet Dan is er nog de film. Gelukkig is er een accoord bereikt met de Bioscoopbond, zodat K. en O. weer gebruik kan maken van een echt theater. Wederom is hiervoor het Ca sino-theater uitgekozen. Regelmatig zullen hier weer goede films draaien, die uit financiële overwegingen niet aantrekkelijk genoeg zijn voor de bioscoop-exploitanten. Bovendien zal in de filmstudiekring weer een serie films worden gedraaid, die om ver schillende redenen van grote waarde zijn, maar geen openbare vertohing in Nederland kennen. Bij het overzien van bovenstaande opsomming rijzen er vanzelfsprekend vele vraagtekens. Niet op alle vragen kan het bestuur nu reeds antwoord geven, omdat vele contracten zo laat mogelijk worden afgesloten, nadat men zich er eerst van op de hoogte gesteld heeft, wat de beste en meest verantwoorde programma's zijn. Slechts het allerbeste komt naar Lei den. Het maandblad var K. en O. verschaft daarover regelmatig alle Gistermiddag om vijf uur is de 67-jarige weduwe M. de Voogd-Tig- german, wonend in de Van der Hoe- venstraat. op de Lammenschansweg tegen een blauwe tram gelopen. Hoe wel de bestuurder signalen gaf en krachtig remde, kon hij niet verhin deren, dat de dame, die doof was en slecht zag, tegen de straat gesmakt werd. Zij brak beide polsen en liep een zware hersenschuding op. Zij werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar zij heden morgen is overleden. Ontwikkelingswerk. Bovendien beweegt K. en O. zich ook op het terrein van wat men Volkshogeschool-werk noemt. Dit ontwikkelingswerk breidt zich nog steeds uit, zowel wat het aantal le zingen en cursussen als wat het aan tal deelnemers betreft. Bovendien zullen er nu studiekringen gevormd worden, die in klein verband dieper op de stof kunnen ingaan. Er zijn talencursussen voor Duits, Frans, Engels, met aparte groepen voor conversatie. Bovendien een cur sus Spaans en een cursus Klassieke Vorming, die behalve de studie van Latijn ook Oude Griekse en Romeinse Geschiedenis omvat. Bovendien worden er cursussen ge geven (3 a 6 avonden) over „Ana lyse van het geestelijk leven van de ze tijd", „Aspecten der moderne ge- j klavier", „Pen en penseel" en „Men sen en hun moeilijkheden". Voorts kunnen nog genoemd worden een so ciologische studiekring, een natuur wetenschappelijke cursus, een cursus over beeldende kunst, enz. Onder de titel „Vreemde landen en volkeren" zullen er enige filmlezin gen worden gehouden. O.a. komt Jan Strijbos spreken over Onbekend Spanje. Een terugblik op het afgelopen seizoen van K. en O. laat zien, dat aan het ontwikkelingswerk door 5733 personen werd deelge nomen. De toneelvoorstellingen trokken 13.500 bezoekers, de con certen 6.735, kleinkunst en ca baret 3.167, film 4.116, ballet 1.850. De Breitner-tentoonstel ling werd door 2.100 personen bezocht. Op de schoolvoorstel lingen werden 1.200 leerlingen geteld. Het Leids Juweel trok 2.600 mensen. In totaal heeft K. en O. in het afgelopen seizoen 41.000 personen getrokken (in het vorige seizoen 38.000). Als men rekent, dat er in het sei zoen '52'53 in totaal 8.600 leden waren, hebben zij dus gemid deld 5 maal een K. en O.-avond bezocht. Bij andere volksuniver siteiten in Nederland ligt het gemiddelde tussen 2 en 3, zodat duidelijk is welke belangrijke plaats K. en O. in het culturele leven van Leiden inneemt. 62 Geslaagden Anders dan anders was gisteravond de diploma-uitreiking in de Am bachtsschool te Leiden aan de leer lingen, die na het behalen van het schooldiploma een twee-jarige oplei ding in het bedrijf volgden volgens het leerlingenstelsel, aangevuld met avondonderwijs. Anders, omdat het aantal gediplomeerden zó groot was, dat voor deze plechtigheid de „zaal" gebruikt moest worden in plaats van een kamer, zoals voorheen het geval was. De voorzitter van het bestuur, ir. J. J. G. van Hoek, verheugde zich over deze groei en noemde het leer lingenstelsel de nazorg na de am bachtsschool, een uitstekende metho de om de jongens in de practijk in te voeren. De voorzitter dankte de leraren van de avondschool, de werkgevers voor hun medewerking, de ouders voor hun aanmoediging en enige deskun digen voor hun werk in de examen commissie. Niet alleen het aantal, ook het resultaat beweegt zich in stijgen de lijn. Er is dan ook met veel animo gewerkt, aldus de voorzitter, die de jongens aanspoorde zich nog verder te bekwamen. Namens de examencommissie sprak de voorzitter, ir. H. E. Kruyt, die de j resultaten van het timmeren prima vond (de vervaardigde ramen zullen voor de woningbouw gebruikt wor den) maar die van het machinebank- werken iets minder. Wethouder J. C. van Schaik bood gelukwensen aan van het ge meentebestuur. wees op de groei van het nijverheidsonderwijs in geiden en zag in het doorzettingsvermogen van deze leerlingen dezelfde geest als die, welke ons volk bezield heeft bij de wederopbouw van het land. Tenslotte gaf de heer C. Brilman, directeur van de school een uiteen zetting van de verdere studiemoge lijkheden. De aanwezigheid van de heer A. van der Hoogt, directeur van het Kon. Gen. K.S.G., duidde er op, dat ook „Mathesis" belangstelling heeft voor deze leerlingen. De geslaagden: Timmeren: W. G. v. Bousie, P. -C. v. Dam, H. v. Driel, P. G. v. d. Geer,' W. Guyt, L. C. v. d. Helm, H. P. Hel mus, A. C. Imanse, E. B. de Jong, J. I. de Kooer, F. P. Montanus, J. Ouwehand, J. W. M. v. Parera, G. v. d. Poel, H. v. d. Reijden, C. P. Roe- landse, A. J. Schreuder, H. v. d. Veer, H. A. G. Verheijen, D. M. v. Vliet, J. Th. J. Vogelaar, J. S. de Vreede, A. Wendt, J. M. W. Wesseling, P. Wolthaus. Machine-tekenen: Th. P. Benja mins, C. I. M. Bosselaar, C. M. Hoog duin. Meubelmaken: I. Ommering. Draaien: P. Mensen, W. v. Wijk. Machinebankwerken: I. Arnoldus, C. v. Beelen, J Th. de Boer, W. v. d. Geest, J. Th. H. Griffioen, G. J. Hoekstra, G. Hulsbos, C. Kaptein, L. v. Keulen, G. Koenen, A. J. Ouwer- kerk, G. Philippo, E. S. Prins, C. Regeer, G. v. d. Reijden J. L. Schma- le, H. Schijf, A. v. Soest, G. v. Veen, J. A. Versteeg, H. Verver, E. Wie man, H. L. v. d. Willik. Schilderen: R. A. J. Boon, C. R. Heshof, G. v. d. Reijden, G. J. Koot, P J Mak Electrotechniek: J. v. d. Berg, C. N. Lintsen. Schaven: F. Dörr. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten, bij wijze van proef een wachtverbod in te stellen voor de Korevaarstraat, voor zover gelegen tussen het Steenschuur en het Levendaal. Nieuwe Studentenver. in Leiden opgericht Blijkens een circulaire is er in Lei den een nieuwe studentenvereniging opgericht, die zich „Catena" noemt en die de studenten opwekt zich als lid te melden. Zoals bekend is het Leidsch Studenten Corps na de be vrijding de enige gezelligheidsver eniging geworden naas de VVSL voor de vrouwelijke studenten en hebben de confessionele studenten verenigingen hun activiteiten be perkt tot godsdienstige en culturele zaken. „Catena" is blijkbaar ontstaan in de kringen van hen, die zich niet kunnen verenigen met de gang van zaken in het L.S.C., getuige het feit, dat de nieuwe vereniging uitgaat van het principe der gelijkgerechtig- heid van de leden, waardoor het con tact tussen de verschillende studen tengeneraties meer bevorderd wordt, hetgeen vooral de jongerejaars ten voordeel strekt. Een consequentie hiervan is, dat Catena het systeem der jaarclubs niet kent. Haar onder verenigingen zoals disputen en deba tingclubs omvatten studenten van verschillende jaren. Een door Catena uitgegeven circu laire raakt ook een punt aan, dat onder meer aanleiding vormde tot haar oprichting: In overeenstemming met de gedachte, dat iedere student, ongeacht de financiële draagkracht, moet kunnen deelnemen aan het ge zelligheidsleven, is de contributie zo laag mogelijk gehouden, terwijl bo vendien dispensatie mogelijk is. Over het ontgroenen denkt men blijkbaar niet zo klassiek meer: Het novitiaat, dat op voet van gelijkwaar digheid zal plaats hebben, is een periode, waarin de noviet in staat gesteld wordt kennis te maken met de vereniging en haar leden. Om dit te vergemakkelijken wordt aan elke noviet een patroon toegewezen, die het aspirant-lid ook verder wegwijs kan maken in de universitaire ge meenschap. De duur vap het nh- ovitiaat is vastgesteld op drie weken. Het begint dit jaar op 21 September. Hoe U met II. 24.- in het bezit kunt komen van een één of twéépersoons Verend Interieurmatras laten wij zien en bespreken wij met U op de „LEIDATO" van 11 >1 6 Sept. In de Stadsgehoorzaal ADR. VAN 00Y Jr. Breestraat Tel. 20890 Gisteren was het de eerste dag der jaarlijkse kinder- en volksfeesten. Het moet gezegd worden, dat deze bijzonder goed geslaagd is. Het fraaie weer bracht al vroeg tientallen men sen op de been en toen om 9 uur 's morgens de festiviteiten met een muzikale rondgang door „Warmonds Fanfare" geopend werden was het al dra een gezellige drukte, speciaal in de Dorpsstraat, waar de spelen gecon centreerd waren. Men kon echt genieten alleen al van de ernst en overgave, waarmede de kinderen hun best deden een prijs je te winnen. Groot was ook het enthousiasme der ouderen, die de deelnemers en -neemsters luid aan moedigden. Een teleurstelling was het aanvankelijk, dat voor de kin deren geen draaimolen aanwezig bleek te zijn: de exploitant, die had ingeschreven, liet n.l. zonder meer verstek gaan. De feest-commissie slaagde er toch nog in te elfder ure een andere draaimolen te charteren. In allerijl naar Warmond gedirigeerd, kon deze rond het middag-uur reeds draaien, zij het met „mankracht". Bij de prijsuitreiking 's avonds door bur gemeester jhr. mr. L. M. E. von Fi- senne met muziek van de harmo nie „St. Matthias" sprak de heer Th. de Vroomen een hartelijk dank woord tot allen, die hadden medege werkt deze dag zo bijzonder te doen slagen-, daarmede een jarenlange tra ditie bevestigend Hieronder volgen de uitslagen der diverse spelen: Korfballen voor meisjes van 6 jaar: I Marianne Sikking, 2. Joke van Ros- sem, 3. Gerri v. d. Horst, 4. Rippie Weijers, 5. Adri v. Grieken. Vlaggetje steken voor jongens van 6 en 7 jaar: 1. Hans Schippers, 2. Theo van Rijn, 3. Johny Kortekaas, 4. Wimmie Meskers, 5. Adri van Kampen. Hardrijden- op de step voor meis jes van 9 jaar: 1. Marijke v. d. Weerdt, 2. Joke Beugelsdijk, 3. Ma rianne Schippers, 4. Mary Vollemans, 5. Nelly v. Winsen, 6. Anneke Groen in 't Woud. Zaklopen voor meisjes van 10 jaar: 1. Alida Beugelsdijk, 3. Gradi de Haas; 3. Tini' Sikking, 4. Ineke Heemskerk, 5. Ploni van Tongeren. Hindernislopen voor jon-gens- van II en 12 jaar: 1. Jan Beugelsdijk, 2. Wim van Dijk, 3. Koos v. d. Meer, 4. Henny ter Haar, 5. Eddy v. Rijs wijk. Korfballen voor meisjes van 7 en 8 jaar: 1. Alie Zandvliet, 2. Willy Beu gelsdijk, 3. Thea Houweling. 4. Ma- rianna Meskers, 5. Irene v. d. Drift. Hardrijden op de step voor jongens van 8 jaar: 1. Jaap Meskers, 2. Alwin v. Bentem, 3. Adri v. d. Kerkhof, 4. Wim v. Westerop, 5. Dick van Grie ken, 6. Robby Mout. Zaklopen voor jongens van 9 en 10 jaar: 1. Bart Kraan, 2. Kees van Rijn, 3. Klaas v. Leeuwen, 4. Theo Ver geer, 5. Gerard Koppers, 6. Kees Schavemaker. Blokjeslopen voor meisjes van 11 en 12 jaar: 1. Gerry v. d. Voet, 2. Le- ny de Winter. 3. Sarina Tijsen, 4. Willy Houweling, 5. Thea Willem- n. Serveer-race voor meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Gerda Kortekaas, 2. Tiny van Elburg, 3. Ria Koppers, 4. Annie v. Stijn, 5. Riet Wiilemsen. Kussenslaan voor jon-gens van 13 en 14 jaar: 1. Jan Betram, 2. Tony van Noort, 3. Jan v. d. Horst, 4. Bert Meskes, 5. Jan Heemskerk. Serveer-race voor meisjes van 15 en 16 jaar: 1. Ank v. d. Zalm, 2. Joke Burgerlijke Stand Geboren: Minke Helena d. v. G. M. de Haan en C. E. de Bruine; Lau- rentius Rauland z. v. C. Steenbergen en M. Titing; Tom Erik z. v. T. van Strien en E. Wijnne; Maria Johanna d. v. N. M. Hugenholtz en A. Voge lenzang; Johannes Jacobus z. v. J. J. Louwrier en C. J. Schrijver; Helena Petronella Johanna Maria d. v. P. J. Hakkaart en J. M. M. Spruijt; Leo- nardus Petrus Maria z. v. P. J. Hak kaart en J. M. M. Spruijt; Maria Anthonia d. v. C. Staphorst en M. A. Ramak; Jan z. v. P. de Mol en N. van Duijn; Johanna Maria d. v. J. C. van Zundert en M. J. M. Hulsbosch; Pie- ter Nicolaas z. v. H. H. van Regteren en A. M. J. C. Hengst; Adriana Wil- helmina d. v. J. van Rijn en W. Guijt; Ido Jacob z. v. P. C. Krul en T. Hogenbirk. Getrouwd: D. Kraaij en Th. Don kers. Overleden: J. M. A. van Leer wed van' De Groot, 68 jaar. ONGEREN Woensdag 9 September. De officiële opening zal nog wel even op zich laten wachten, maar toch is het nieuwe bedrijf van de Royal Typewriter Company dezer da gen reeds in gebruik genomen. Zo als bekend, is deze schrijfmachine- fabriek gevestigd in het gebouw van de Colgate-Palmolive-fabrieken aan de Oosterkerkstraat. Momenteel bestaat het personeel reeds uit 40 man. Het aantal zal later nog aan zienlijk uitgebreid worden. Onder leiding van de personeelschef, de heer Van Hout, is er reeds een per soneelsvereniging opgericht. In het verslag van de tocht naar Franeker, die het R.K. Gemengd Koor „Het Zonnelied" Zondag ge maakt heeft, zijn enige fouten geslo pen. De begeleiding werd verzorgd door de heer P. Hazes. Het secreta riaat, waar nieuwe leden zich kun nen melden, is gevestigd op Morsweg 164 (mej. A. Staats). In tegenstelling tot hetgeen wij gisteren berichtten, schijnt het niet juist te zijn, dat de Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging „L. P. K. V." uit de Raad van Beheer ge treden is. Wel is de Ned. Konijnen- fokkersbond er uitgetreden, met als gevolg, dat vele konijnenfokkers uit Leiden dit eveneens gedaan hebben., De L.P.K.V. blijft echter aangeslo ten bij de Raad van Beheer. Gisteravond is de 17-jarige T. A. P., die in de tuin achter zijn woning aan de Lage Rijndijk bezig was met ge wichtheffen, achterover gevallen, v/aarbij hij het gewicht bovenop zich kreeg. Hij brak zijn rechter pols en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Wie nog kaarten wil hebben voor de opvoering van het toneelspel „Geef mij uw hand" door de R.K. Gemengde Zangver „Pulchri Studio", a.s. Zaterdagavond om 8 uur in het (St. Antonius Clubhuis, moet zich haasten naar het secretariaat Irene- straat 18A, waar de laatste kaarten verkrijgbaar zijn. Gisteren heeft de heer G. Buij- tendorp, chef van het bagage-, snel- en expresgoederenkantoor aan het Leidse station, afscheid genomen van de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij werd toegesproken door de he ren Van Ettekoven en Ras, resp. stationschef en onderstationschef, die veel waardering hadden voor het werk van de scheidende chef. Na mens het personeel werd een af scheidsgeschenk aangeboden en mevr. Buijtendorp ontving bloemen. STADSKOK. MARSEPEINCURSUS De N.V. Backer en Co. te Leiden heeft een boekje in de handel ge bracht, dat „Marsepeincursus" heet, samengesteld door Carel van Laere, de bekende marsepein-boetseerder. Het boekwerk is bestemd voor ban ketbakkers, die zich op dit terrein bekwamen willen. LEIDSE SPAARBANK. In de maand Augustus 1953 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 773.035,58 en terugbet. ƒ656.739,83. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 283 en het aantal afbetaalde boekjes 155. Op 5.095 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd 77.154,bijgeschreven. Er werden 351 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 7.065,05. Het tegoed der 32.403 in leggers bedroeg aan het einde der I maand 18.363.298.56. ffOLKNAAL Je hoeft je bij de volksdans nooit eenzaam te voelen, om de doodeen voudige reden, dat het in zich al een onmogelijkheid is, daar de volksdan sen zelf zich richten op de gemeen schap. Bovendien kom je door de volksdansen met zoveel mensen in contact, dat het werkelijk je eigen schuld zou zijn, als je je daartussen nog een eenling bleef voelen. Hoe kom je dan in aanraking met zoveel mensen? Welnu, „De Grote Ronde" organiseert een volksdansmiddag, er gens heerlijk buiten in de frisse lucht, op Den Burcht b.v. Er komen men sen uit Velsen, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, ja zelfs uit Breda en Tilburg. Allemaal jonge mensen van je eigen leeftijd, met evenveel levensvreugde en enthou siasme als jijzelf. Jongelui, die even graag, of misschien op deze mid dag nog liever met jou dansen, dan met de mensen van hun eigen groep, 't Begint zo gemakkelijk met een praatje over de warmte of over de dansvloer en al heel gauw is het net, of je elkaar al heel lang kent, totdatoch jaCupido heeft op zo'n middag al menig pijltje afge schoten Je kunt ook zelf op cursus gaan, ergens tussen de hei van 't Gooi of verweg in Zuid-Limburg. Je bent dan een hele week bij elkaar. Er worden foto's gemaakt, er wordt gewandeld, gezongen, gedanst, kortom je kunt daar zo echt al je levenslust en ener gie heerlijk botvieren! 't Is een com plete vacantie in een zuivere en daarom juist zo'n prettige sfeer! En als ik nu niet gauw moest ophouden, zou ik je ook nog uitvoerig kunnen vertellen over de buitendagen, die we voor de eigen groep organiseren en waarbij we dan met elkaar een heerlijke fietstocht maken, gezellig picknicken enz. Maar kom zelf bij ons dansen en je zult dit alles ondervinden en er van genieten. T. S. v. Winsen, 3. Corrie Heemskerk, 4. Ploni v. d. Berg, 5. Corrie v. d. Drift. Doelschoppen voor jongens van 15 en 16 jaar: 1. Gerrit ter Beek, 2. H. Veltenaar, 3. Piet v. Noort, 4. Wim de Vroomen, 5. Jan v. d. Hulst. De uitslag der volksfeesten is: Ringsteken met paard en tweewie- lig-rijtuig: 1. Jan Warmerdam, 2. Piet v .d. Vooren, 3. Gijs Vergeer, 4. Jan Verlaan, 5. Henk de Winter. Hieraan was ook een wedstrijd ver bonden voor de mooist versierde wagens. Een jury bestaande uit de heren Th. de Vroomen en W. Ge- raedts en mej. M. Machen kende de volgende prijzen toe: 1. Jan Landman, 2. Piet v. Lëeuwen, 3. Koen Uit den Boogaard, 4. Jan v. Rijn. Stoeltje verwisselen voor dames van 17 t.m. 25 jaar: 1. Henny Corne- lissen, 2. Grada de Haas, 3. Dina Vel tenaar, 4. A. Hoek. Op zoek naar een man voor dames van 25 jaar en ouder: 1. mevr. Schoo, 2. mevr. Betram, 3. mevr. Kool, 4. mej. Heemskerk. Heden werden de feestelijkhe den voortgezet met: tobbetje steken, Kortebaandraverij, waarbij het kam pioenschap van Nederland verreden zal worden, en hardrijden op ver traagde fietsen. NOORD WIJK Tocht ouden van dagen. Het was een drukte van belang gister morgen op en rondom het Linden- plein, naar aanleiding van het jaar lijkse uitgaansdagje voor de bejaar den van Noordwijk. Steeds weer kwamen de auto's met hun passa giers aanrijden, maar ook groeide steeds de belangstelling van vrien den en bekenden, die de reizigers wilde zien vertrekken. Te kwart vóór tien vertrokken onder de goede zorgen van de plaatselijke verkeers politie 36 luxe auto's en 5 grote bus sen, nagewuifd door honderden Noordwijkers. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat een Vene zolaanse dame met haar prachtige auto bezet met Noordwijkse oudjes aan deze tocht deelnam. Via Den Haag werd gereden naar Rotterdam- Noord, waar de gasten hun bivak op sloegen in Restaurant Lommerrijk en onder het genot van een kopje koffie, een borrel, een sigaar of snoepje, was de stemming er spoedig in. Trou wens hiervoor zorgden wel de Noord- wijkse humoristen Arie Westgeest en Henk Steenvoorden. Te half twee was het aantreden voor het diner, dat goed was verzorgd en alle eer werd aangedaan. Wegens ontstentenis van de voorz., de heer H. J. v. d. Werf, bracht de heer E. de Groot dank aan de autobezitter, de organisatoren en allen die medewerking verleenden aan de uitgaansdag. Te 3 uur werd de reis voortgezet naar de speeltuin „Drievliet" in Rijswijk, waar de tijd omvloog. Het was ongemerkt 7 uur geworden, tijd om huiswaarts te trekken. Te half negen reed de stoet Noordwijk weer binnen. Het was een goed geslaagde tocht, waaraan velen nog dikwijls zullen denken. HAZERSWOUDE BRAND IN DE KEUKEN Omstreeks 12 uur Dinsdagmorgen ontstond een begin van brand ten huize van de familie W. B. Karei, Doormanstraat 7, toen een brandend oliestel dat in een houten kist stond, omviel doordat een fiets er tegenaan kantelde. De olie vloeide over de vloer in de keuken en weldra stond alles in lichter laaie. Hoewel de brandweer gewaarschuwd werd, be hoefde ze niet uit te rukken, want ar beiders die zich in de nabijheid op het werk bevonden, slaagden spoedig erin de brand te blussen. De schade wordt door verzekering gedekt. Laatste Berichten AANRANDER GEARRESTEERD. De politie te 's-Hertogenbosch heeft de dader gearresteerd van een aanranding, welke Maandagmiddag tussen Groesbeek en Berg en Dal geschiedde op een 22-jarig meisje uit Amsterdam. Het meisje logeerde in Berg en Dal. De dader bekende bij zijn arrestatie. Hij zal worden voor geleid voor de officier van justitie in Arnhem. EEN HALVE EEUW IN HET IJS. Gisteren is in het bekende Oosten rijkse bergplaatsje Heiligenblut het stoffelijk overschot van de berggids Kajetan Schweighofer begraven, die 47 jaar geleden in een scheur van een gletscher op de Grosz Glockner viel en omkwam. Dezer dagen heeft de gletscher, die langzaam naar bene den zakt, het lijk van Schweighofer teruggegeven. Het zag er uit of de dood zojuist was ingetreden. Vele vroegere vrienden van de veronge lukte, die nu tussen de 70 en 80 jaar oud zijn, volgden de baar. DOOR DE VLOED VERRAST. Een groep van 12 vissers is Dins dag op een verlaten strand bij het eiland Oleron aan de Franse Oceaan- kust door de vloed afgesneden. Elf van de vissers verdronken, de twaalf de slaagde er in de kust te bereiken. Toen de vloed opkwam hing er een dichte mist.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2