3)e£eki6e(2otita/nt Gaan TREKKEN DE RUSSEN UIT OOSTENRIJK? de Russen weg? Paus heeft zenuw ontsteking Adenauer over Oost-Duitsland Ook vrouwen in de luchtrace? Adenauers nieuwe team Liberté" liep aan de grond Berkelse moord zaak komt binnenkort voor rechtbank Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12987 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adyert.: 15 d. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Slechts symbolische bezetting zou blijven Het Weense persagentschap „I.F.A." zegt, „uit Oostenrijkse en geallieer de bron" vernomen te hebben, dat in de loop van de week de Russen een voorstel zullen doen tot ontruiming van Oostenrijk door de bezettingstroe pen van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Volgens „I.F.A." zouden de Russen zelf hun troepen in October terugtrekken en slechts een „symbolische" bezettingsmacht ter sterkte van een bataljon achterlaten. staan onder een symbolische bezet ting". Een belangrijk voordeel voor het terugtrekken van alle bezettings strijdkrachten uit Oostenrijk zou zijn, dat de onderhandelingen over het Oostenrijkse staatsverdrag ge makkelijker gevoerd zouden kunnen worden, omdat de troepen van de Grote Vier dan niet langer in Oosten rijk tegenover elkaar zouden staan. TROEPENBEWEGINGEN. Oostenrijkse zowel als geallieerde kringen verklaarden gisteravond echter, geen bevestiging van het be richt te kunnen geven, doch tegelijk wees men in Oostenrijkse politieke kringen op twee opmerkelijke ont wikkelingen: Vooreerst hebben de laatste tijd Russische troepenbewegingen plaats (die nog altijd voortduren), waar van het resultaat tot dusver een ster ke vermindering der Russische be zettingsmacht is geweest. De ophef fing van een groot aantal controle posten der Sovjets heeft trouwens logischerwijze een vermindering van de sterkte der Russische troepen tot gevolg. Vervolgens is men aan de Tsjechi sche en Hongaarse zijde van de Oos tenrijkse grens sinds enkele maan den bezig betonnen versterkingen te bouwen, terwijl alle huizen en ge bouwen in de geëvacueerde grens dorpen worden opgeblazen. Dit wijst op de aanleg van een verdedigingslinie, die voor het Sov jetblok alleen van nut kan zijn, wan neer de Russen hun troepen uit Oos tenrijk zouden terugtrekken. Ook zullen de Russen tK'ans meer geneigd zijn hun trpepen terug te trekken, nu zij einde Juli hebben la ten weten, dat zij de kosten van hun bezetting in Oostenrijk voortaan zelf zullen dragen. In Wenen wijst men er verder op, dat de Engelsen door hun troepen sterkte tot op een bataljon te ver minderen, reeds het voorbeeld heb ben gegeven van wat men moet ver- Geheim proces om Mossadeq Mossadeq, Perzië's vroegere eerste minister, wordt op het ogenblik in de gevangenis verhoord door een mili tair gerechtshof. Zijn proces zal in het geheim worden gevoerd. Men heeft heeft zelfs niet bekendgemaakt, in welke gevangenis hij zit. Na zijn proces voor het militaire gerechtshof staat hem nog een twee de proces te wachten, en wel voor het opperste gerechtshof. Ten minste, zo zei een Perzische autoriteit, als hij niet na het eerste proces al wordt opgehangen. Een van de kranten in Teheran be schuldigde gisteren premier Zahedi ervan, dat er in zijn kabinet figuren voorkwamen, die tot de onmiddellijke omgeving van Mossadeq hadden be hoord. Vooral de onderminster van' buitenlandse zaken werd door de krant heftig aangevallen, omdat hij het volle vertrouwen had genoten van Mossadeq en diens minister van buitenlandse zaken Fatemi. Hij was ook toen al waarnemenc minister van buitenlandse zaken geweest. Stop het sabelgekletter Ondanks waarschuwingen van zijn arts zich te ontzien, gaat de Paus, da gelijks voort met zijn gewone bezig heden. Hij heeft een zenuwontsteking in de rechterarm, die een gevolg is van een incidentje tijdens een audiëntie. Een pelgrim, die zijn,ring kuste en uit zijn kniebuiging wilde opstaan, gleed uit en dreigde te vallen. De Paus greep hem met beide armen vast en bezeerde zich daarbij aan de rechterarm. Later is daaruit een ze nuwontsteking onstaan, die direct geen ongerustheid behoeft te veroor zaken, doch die, gezien de hoge leef tijd van de Paus, tot complicaties kan leiden. Iedere bezoeker krijgt thans de linkerhand van de Paus geboden. Schrijven kan hij voorlopig niet. En om de verering van zijn Vissersring te vergemakkelijken, heeft hij die aan een vinger van de linkerhand ge schoven. In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich bezorgd getoond over Adenauers uitlating op de fakkel parade te Bonn van Maandagavond, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van „de bevrijding der Oostelijke Duitse ge bieden". In Britse en Franse kringen meent men overeenstemming te zien tussen deze uitspraak, die de bonds kanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede open luchtbijeenkomst, en de uitspraak van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, waarop indertijd veel critiek is gele verd, en volgens welke het „IJzeren Gordijn" teruggerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Ade nauers uitspraak nog al wat stof doen opwaaien. Een woordvoerder van het „Foreign Office" echter zag in Adenauers woorden slechts de „be vestiging van diens wens om Duits land te herenigen". Er bestond geen enkele reden om te geloven, dat Adenauer aan een soort interventie in Oost-Duitsland dacht, die oor logsgevaar met zich mee zou bren gen, zo meende hij. In officiële West-Duitse kringen te Bonn zegt men naar aanleiding van de bewuste uitlating van dr. Adenauer, dat deze niet heeft ge sproken van een „bevrijding van de Oostelijke gebieden door geweld", maar er verscheidene malen de na druk op legde, dat de West-Duitse politiek gericht is op de vrede. Hij wilde, aldus deze kringen, een op roep tot de Duitsers richten om het herstel van de eenheid van Duits land niet vóór alles als een territo riale, administratieve en diploma tieke kwestie te beschouwen, maar Landsvrouwe gaf stimulerend voorbeeld In verband met de kwestie „Triëst" tussen Italië en Joegoslavië, richtte Maarschalk Tito zich in een rede tot een menigte van ruim 300.000 men sen, verzameld in het stadje Okrog- lica, in Joegoslavië, dicht bij de Ita liaanse grens. Maarschalk Tito ver klaarde o.a., dat wanneer Italië zou trachten zelfs maar 1 meter van zijn land in bezit te nemen „zijn volk als en man daartegen op zou komen, ^m dat te voorkomen". De Italiaanse •oepenmanoeuvres aan de grens oemde hij een „openlijke aanval", t nij riep Italië toe: „stop dit circus, dit wapengekletter". Maarschalk Tito tijdens zijn rede. Hij droeg een wit uniform waarop de onderschei dingstekenen met gouddraad waren opgelegd. Veranderingen in Egypte Men verwacht te Cairo vrij alge meen, dat er binnenkort een wijziging in de Egyptische regering zal plaats hebben. Het schijnt in het voornemen te liggen Gamal Abdel Nasser, de tegenwoordige vice-premier, tot pre mier te benoemen. Op het ogenblik is generaal Naguib zowel president, dus staatshoofd als premier. Ook schijnt het militaire regiem op het punt te staan om een belangrijke verklaring uit te geven over het toe komstige beleid. Een belangrijk punt van deze verklaring zou zijn, dat de militaire controle over de uitvoeren de staatsmacht aanzienlijk zal wor den versterkt. Bovendien zou de ten dens van streven naar een ex-partij stelsel in versterkte mate worden voortgezet. De me partij zou dan de „bevrijdingsbeweging" van generaal Naguib zijn, die werd opgericht na de ontbinding van de oude en tradi tionele politieke partijen. De Australische mevrouw Gertru de McKenzie en de Amerikaanse Diana Bixby zijn van plan met een Douglas DC3 deel te nemen aan de vliegwedstrijd van Londen naar Wellington in October a.s., als zij er in slagen de 40.000 gulden, die zij menen nodig te hebben voor de vlucht in te zamelen. De dames willen met haar deelne ming in de vervoersklasse van deze wedstrijd bewijzen, dat vrouwen ge schikt zijn voor de functie van pi- loot van verkeersvliegtuigen. Als de dames er niet in zouden slagen in Australië genoeg geld bij een te krijgen zouden zij, volgens mevr. Bixby, moeten trachten de kosten van de vlucht te dekken door passagiers mee te nemen, doch mevr. McKenzie meent, dat dit gelijk zou staan met „zelfmoord". als een „humanitaire missie, 'welke H M P°st de briefkaart (rechts), er uit zou bestaan de Oost-Duitsers, die door de communistische terreur en Sowjet-bezetting verdrukt wor den, te bevrijden uit hun slavernij". Het Rijdende Postkantoor, dat op het ogenblik door ons land rijdt om de verkoop van Roode Kruispostzegels te stimuleren, een actie, die werd ingezet op 24 Augustus en zal worden besloten op 24 October, deed Dinsdag morgen Soestdijk aan. H.M. Koningin Juliana kocht bij het postkantoor een aantal Roode Kruispostzegels, en prentbriefkaarten. De landsvrouwe schreef er een briefkaart naar het Roode Kruis, en zij postte deze meteen, in de in het rijdende postkantoor aanwezige brievenhuis. H.M koop een aantal zegels en prentbrief kaarten, met toeslag voor het Roode Kruis (links); H.M. bezig met het schrijven van de briefkaart (midden) en Bondskanselier Adenauer zal in het nieuwe West-Duitse kabinet niet meer de leiding van Buitenlandse Zaken op zich nemen. Dit werd mee gedeeld door Heinrich von Bren- tano de fractieleider van de chris ten-democraten in de Bondsdag die tevens liet doorschemeren, dat hij mogelijk Adenauers opvolger in de ze functie zal zijn. De samenstelling van het nieuwe kabinet zal nogal verschillen van die van het oude, hoewel de coalitie van de christen-democraten met de libe ralen en de Duitse Partij, die in de nieuwe Bondsdag over 310 z». .els be schikt, zal worden gehandhaafd. Adenauer zal de coalitie-partners echter minder belangrijke posten ge ven dan voorheen. Twee christen-democratische mi nisters uit Adenauers huidige kabinet hebben reeds te kennen gegeven niet te willen terugkeren. Het zijn de mi nister van Binnenlandse Zaken, Ro bert Lehr, en Wilhelm -Niklas, de mi nister van Voedselvoorziening. Nu de „volwaardige" waterstofbom De Verenigde Staten zullen mis- schien volgend jaar „een volwaardige waterstofbom" tot ontploffing 'bren gen, aldus schrijft het Amerikaanse blad „Baltimore Sun". In de laatste tijd heeft men, aldus het blad, de experimentele waterstof bom, die in November van het vorig jaar door de Amerikanen tot ont ploffing werd gebracht, kunnen ver beteren. De proef zou weer Op Bikini wor den genomen. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie wilde geen com mentaar geven op het bericht in de „Baltimore Sun". Een bewogen levensloop t* De grote Franse oceaanstomer „Li- berté", is gistermiddag met 1075 pas sagiers aan boord juist buiten de haven van Le Havre aan de grond gelopen. De meeste van de zich aan boord bevindende passagiers zijn Amerikanen, die van vacantie op de terugreis naar hun vaderland zijn. Pas gisteravond is men er in ge slaagd het schip vlot te slepen. De „Liberté" is-het vlaggeschip van de Franse transatlantische passa- gierslijn. Vroeger was het een Duits schip en heette het „Europa". Gistermiddag om een uur was het schip uit de hr ven van Le Havre ver trokken. Het zou eerst nog South ampton aandoen en dan naar New York oversteken. Zodra het schip echter maar net buitengaats was, ge raakte het in een dikke mist. Juist viorbij de havenuitgang liep de oceaanreus toen aan de grond. Nog voor het half twee was, zat het schip muurvast op een zandbank. Ondanks verscheidene pogingen gelukte het gistermiddag niet het schip vlot-te..krijgen. Zelfs niet met behulp van acht zeesleepboten. Pas gisteravond toen de vloed op zijri hoogst was, heeft men de boot vlot kunnen krijgen. Een woordvoerder van de scheep vaartmaatschappij, waartoe de „Li berté" behoort, verklaarde, dat het schip geen schade heeft opgelopen en dat alle passagiers veilig zijn" De „Liberté" heeft reeds een be wogen carrière achter de rug. In 1929, het jaar dat het schip in Hamburg werd gebouwd, liet men het zinken nadat een grote brand was uitgebro ken. Een jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was, liep het aan de grond. In Maart 1931 won de toenmalige „Europa" de blauwe wimpel voor de snelste overtocht over de Atlantische Oceaan. In 1945 werd de „Europa" door de Britse luchtmacht met bommen in de grond geboord. De Fransen kregen het schip in 1946 als herstelbetaling, doch in Bereiden verdedigers een verrassing voor? De Haagse Rechtbank meent, dat zij momenteel het einde nadert van het voor-onderzoek inzake de ge ruchtmakende Berkelse moordzaak, waarbij een Berkelse arts beschul digd wordt door toediening van cyaankali zijn echtgenote, met wie hij 5 jaren gehuwd was, vermoord te hebben. Deze zaak heeft schijnbaar vele kanten en de meest uiteenlopende berichten hebben in het afgelopen jaax de ronde gedaan. Vaststaat, dat de 28-jarige vrouw op 29 September 1952 in de avond uren overleed, kort nadat haar echt- gènoot haar een poeder gegeven had; dat tijdens een door de justitie opge- 1 dragen sectie sporen van cyaankali gevonden zijn en dat de dokter in de plaats het gerucht verspreid had, dat zjjn vrouw aan- een ongeneeslijke ziekte leed, waarvan tijdens de ver richtte sectie en het daarop gevolg de onderzoek door twee deskundi gen, geen sporen zijn gevonden. Voorts heeft- een vroeger dienst meisje van het gezin verklaard, dat zij in nog een andere dan zakelijke relatie met de dokter heeft gestaan, terwijl, een assistent van de dokter enige tijd geleden verklaringen heeft afgelegd, die er op zouden wijzen, dat de arts geen gebruik heeft gemaakt van een zending cyaankali, waarme de men aannam, dat hij de vergifti ging zou hebben gepleegd. Toen de rechtbank enige maanden geleden de dagvaarding meende klaar te hebben, is deze door de verdedi gers onjuist verklaard, hetgeen ge accepteerd werd. Thans vermeldt de dagvaarding als eerste beschuldiging moord en als tweede het toedienen van voor de gezondheid schadelijke stoffen. De verdedigers, die een Britse ge leerde in de arm genomen hebben, hebben dezer dagen aangekondigd, dat zij een opzienbarende verklaring zullen afleggen tijdens de rechtszit ting. Bij het uitgaan van de Aloysius- school te Baarn is de 8-jarige Sjaan- tje K. van haar fiets gevallen. Zij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar ze later is overleden. 1947 zonk het opnieuw, ditmaal bij Bremen. In Augustus 1950 maakte het zijn eerste reis als de „Liberté", doch een maand later liep het bij Southampton aan- de grond. Na enige uren kon de „Liberté" toen worden vlotgebracht. Frankrijk vreest Duitse concurrentie Franse zakenlieden vrezen, dat de verkiezingszege van Adena/uer zal betekenen, dat West-Duitsland be langrijke Amerikaanse steun zal ont vangen en dat als gevolg daarvan de concurrentie voor Frankrijk gro ter zal worden. Men is van mening, dak de Duitsers, van het Amerikaan se standpunt uit bezien, bewezen hebben een solide en betrouwbaar element in Europa te zijn. Volgens Franse industriëlen zal er financiële hulp J worden verleend in de vorm van een belangrijke lening voor Bonn en grote Amerikaanse parti culiere investeringen in de West- Duitse industrie. Een vertegenwoordiger van het Amerikaanse bedrijfsleven te Parijs verklaarde, dat de Duitsers goedko per produceren dan de Fransen en goede leveringstijden hebben. Boven dien produceren zij goederen voor de massa-markt, wat Frankrijk niet doet. VEERTIG BRUILOFSTGASTEN VERDRONKEN IN PAKISTAN. Veertig genodigden op een brui loft zijn Dinsdag verdronken in de rivier de Soetlej in de staat Baha- walpoer (Pakistan), door de sterke stroming sloeg de boot, waarmede zij de rivier wilde oversteken, om. Niemand werd gered. FLATGEBOUW STORTTE IN Te Kowloon in het gebied van de Britse kroonkolonie Hongkong zijn Dinsdag door het instorten van een bijna voltooid flatgebouw zeven ar beiders om het leven gekomen en twaalf gewond. Drie andere arbei ders, die door het puin werden inge sloten, waren hedenochtend nog niet uit hun benarde positie bevrijd. MINISTER CALS ZAL GEëTSTE GLAZEN AAN TWEEDE KAMER OVERDRAGEN. Zoals bekend heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen enige tijd geleden aan de glazenier lbert Troost, te Eindhoven, opgedragen het ontwerpen van ge- etste glazen, aan te brengen op het portaal van de hoofdtrap in het ge bouw der Tweede Kamer. De heer Troost heeft deze opdracht uitgevoerd en de glazen zijn dezer dagen ge plaatst. Zij geven een symbolische voorstelling weer en dragen de mot to's „Obedieren in der gherech- ticheit" en „Die tyranny verdrij ven". De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft zich be- heid verklaard deze glazen persoon lijk aan de Kamer over te dragen op Donderdag 17 September te 17.30 uur. Het is de bedoeling, dat de ont werper dan tevens een korte toelich ting zal geven op zijn ontwerp. Korreltje De roest verslijt nog meer dan schuren. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOORD-WESTEN WIND. Zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opkla ringen. Matige tot krachtige en mogelijk nu en dan harde Noord- Westelijke wind. Iets kouder. 10 Sept.: zon op 6.06 en onder 19.07; maan op 8.31 en onder 19.14 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURCH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME Nazomer voorbij Het hogedrukgebied, dat ons eni ge dagen van bijzonder fraai nazo- merweer heeft doen genieten, is van het vasteland van Europa verdreven. Een actieve depressie viel enkele da gen geleden het hogedrukgebied bo ven Scandinavië aan en met succes. Nadat het hogedrukgebied deze voor uitgeschoven post had prijsgegeven, verplaatste het zijn centrum naar de onmiddellijke omgeving van ons land. zodat gisteren bij aanvankelijk nagenoeg windstil weer de tempera turen snel konden oplopen. In Eind hoven werd een hoogste kwikstand van 27 graden bereikt; in het Noor den van het land bleven de tempe raturen echter lager, doordat daar in de loop van de dag Westelijke winden doordrongen, die koelere zeelucht aanvoerden. Deze westen winden hingen samen met het verschijnen van een nieuwe actieve depressie bij IJsland, die in de loop van gisteren een nieuwe, krachtige aanval op het hogedrukge bied lanceren, dat thans de wijk heeft genomen naar het zeegebied ten Westen van Ierland. Vanmorgen lag deze laatste de pressie boven Zuid-Scandinavië en stuwde grote hoeveelheden koele en vochtige Oceaanlucht over de Noord zee naar ons land. Het binnendrin gen er van bracht veel bewolking. Vanmorgen bevond zich ten Noor den van de Faroer al weer een nieu- de depressie, die in Zuid-Oostelijke richting koerst en de wind in ons land verder zal doen aanwakkeren uit richtingen tussen West en Noord. De huidigen drukverdeling is van dien aard, dat een terugkeer van het war me weer niet direct te verwachten max. -temp. half bew. 15 C. regen 17 regen 21 regen 22 nevel 23 zwaar bew. 24 mist 25 onbew. 25 onbew. 29 mist 32 nevel 28 half bew. 25 nevel 30 mist 28 nevel 22 onbew. 23 nevel 27 onbew. 26 onbew. 23 onbew. 27 onbe\V. 27

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1