Kamerleden vliegen er eens uit De „konijnenpest" uit Frankrijk staat voor de Nederlandse grens Woningverbetering en woningsplitsing 103 millioen aan vermaak Nutriciafabriek in Venezuela MA Vele lichtgewonden bij een gecompliceerde aanrijding PA PANTER HET ZINGENDE NIJLPAARD DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Belangstelling voor burgerluchtvaart Op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart zal een aantal Tweede Kamer leden, dat zich voor het vliegwezen interesseert een bezoek brengen aan enkele belangrijke luchtvaartbedrij ven en instellingen o.a. de leden van de vaste commissie en de begrotings commissie voor Verkeer én Water staat. Het bezoek is over twee da gen, 12 en 16 September, verdeeld. Op Zaterdag 12 September bezoe ken de Kamerleden de Rijkslucht vaartschool en de Nationale Lucht- vaartschool op Ypenburg en het Zweefvliegcentrum der K.N.V.V.L. te Teriet. Voor het vervoer van Ypen burg naar Teriet hebben zowel de Kamerleden terug uit Nieuw-Guinea „De parlementaire missie naar Nieuw-Guinea, terug in Nederland, stelt zich ondanks de enorme hoeveel heid meegebracht studiemateriaal voor, binnenkort wellicht in Octo bereen uitvoerig rapport over de bevindingen op haar reis bij beide kamers in te dienen". Dit heeft de voorzitter, de heer F. H. van de Wetering (C.H.U.), gister middag na zijn terugkeer per K.L.M.- Constellation „Soerabaja" op Schip hol medegedeeld Zijn gezelschap, dat, zoals bekend, bestond uit de heren H. Algra (A.R.), H. J. de Dreu (P.v. d.A.), jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck (KVP) voor de Eerste Kam'Pr, prof. dr. W. L. G. Lemaire (KNP), mr. Th. J. de Graaf (KVP), J, de Kadt (P.v.d.A.) voor de Tweede Kamer de heer J. G. H. Cornelis- sen (VVD) was voor zaken naar Hongkong doorgereisd benevens de commies-griffier van de Tweede Ka mer mr. G. M. A. Huigens, werd op het vliegveld begroet door prof. mr. W. A. J. Kernkamp, minister van overzeese rijksdelen en mr. L. G. Kortenhorst, voorz. van de Tweede Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, had telegrafisch laten weten dat hij verhinderd was ter begroeting aanwezig te 2ijn. De parl.missie heeft zich beijverd om zoveel mogelijk te zien en dat niet in de vorm' van sight seeing, maar met eigen initiatief, waarbij onderlinge werkverdeling voortdurend plaats vond. Daarnaast werden steeds hea rings gehouden met alle groepen, ver enigingen en organisaties, térwijl bovendien individuele personen uit allerlei kring gelegenheid hadden de missie in haar geheel clan wel afzon derlijke leden uit haar midden te spreken Steeds heeft de missie bij haar arbeid representanten der Pa- der inwoners met de betrekking tot poea's betrokken om het standpunt de door hen gewenste ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea te le ren kennen. Het geheel van deze plaatselijke onderzoekingen door eigen aanschou wing, de besprekingen met ambtena ren, instanties, pariculieren, vereni gingen en individuen heeft de parl. missie een schat van gegevens over de huidige situatie van Nieuw-Guinea opgeleverd. Uit den aard der zaak zijn ook vele besprekingen gehouden met vertegenwoordigers van zending en missie, omdat en missie en zen ding van zo grote betekenis zijn bij de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea. Nieuwe tuinbouw teeltregeling De hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Lanbdouw besprak de richtlijnen voor de teeltregeling 1954 voor groenten en fruit. Hierbij werd uitvoerig stilgestaan bij de uit breiding van de tomatenteelt in de laatste jaren. Besloten werd aan hj?t bedrijfschap te adviseren de bestaan de regeling ook in 1944 ongewijzigd toe te passen Vervolgens besprak men het ont werp van de wet ter vervanging van 't wekersbesluit 1941 Besloten werd hierover een advies aan het hoofdbestuur uit te brengen, waarbij speciaal aandacht zal wor den geschonken aan de voorgestelde, te ver gaande bevoegdheden van de minister en de bestuurssamenstelling van de keuringsinstellingen in de tuinbouwsector. Als bestuursleden van het in op richting zijnde proefstation voor de fruitteelt in de vollegrond te Goes werden voorgedragen de heren J. A. M. v d. Veen te Zeeland (N. Br.) en J. Boot te Schellinkhout. Bij deze voordracht is rekening gehouden met de fruitteelt-gebieden, waaruit de door het centraal bureau van de tuin bouwveiling en de Ned. Fruittelers organisatie voor te dragen bestuurs leden voortkomen. Voor het organisatiecomité van het Internationale Tuinbouwcongres 1955, letwelk in Nederland zal worden ge- ïouden, werd de secretaris van de hoofdafdeling voorgedragen. DE ONTHULLING VAN HET NOLENS-MONUMENT. De voorzitter van de Tweede Ka mer dr. L. G. Kortenhorst, zal op Zaterdag 3 October a.s. op het Mgr. Nolensplein te Venlo een monument «>oor wijlen mgr prof. W. Nolens onthullen. Hij zal hierbij een her denkingsrede uitspreken. Voor de oprichting van dit monu ment is indertijd een comité opge richt onder voorzitterschap van de oud-burgemeester van Venlo mr. B. Berger. Rijksluchtvaartdienst als de Nationa le Luchtvaartschool vliegtuigen be schikbaar gesteld. Op het Zweefvlieg centrum zullen alle Kamerleden die dit wensen, een instructievlucht kun nen meemaken. Woensdag 16 September zal een bezoek worden gebracht aan de lucht haven Schiphol, de K.L.M.-installa- ties, de afdeling luchtverkeersbevei liging van der R.L.D. aldaar, de Fok kerfabrieken en het Nationaal Lucht vaart Laboratorium te Amsterdam. De beschikbare tijd is te kort om een volledig beeld van de Neder landse activiteit op rfviel luchtvaart gebied te kunnen geven. Hieraan is zoveel mogelijk tege moetgekomen door b.v. van de dit maal niet te bezoeken bedrijnen ver tegenwoordigers uit te nodigen, die op verschillende tijdstippen het een en ander over hun instelling kunnen mededelen. Zo zal op Ypenburg een aantal S.A.A.B.-Safirs, gefabriceerd door de afdeling vliegtuigbouw van de Koninklijke Maatshappij „De Schelde" te Dordrecht, ter bezichti ging aanwezig zijn en zal profdr. ir. H. J. van der Maas, voorzitter van het bestuur van het Nederlandse Insti tuut voor Vliegtuigontwikkeling, tij dens het bezoek aan het Nationaal Luchtvaart Laboratorium een korte uiteenzetting geven van de werk zaamheden van het N.I.V. Uitkering Gemeentefonds 4 pet. hoger De minister van Binnenlandse Za. ken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de algemene uitke ring over 1954 uit het Gemeentefonds op basis van 120 procent zal worden berekend in plaats vai 116 percent. De verhoging van het percentage houdt voornamelijk verband met de hogere uitgaven voor de salarissen van het gemeentepersoneel. Met betrekking tot het percentage van de belastinguitkering zullen na dere mededelingen worden gedaan, zodra de millioenennota voor 1954 aan de Staten-Generaal zal zijn aan geboden. De minister deelt voorts mede, dat bij het samenstellen van de gemeen tebegroting voor 1954 geen rekening moet worden gehouden met de lasten, die zullen voortvloeien uit het com plex van voorstellen met betrekking tot de huurverhoging en de belasting herziening, daar de wetgever nog geen beslissing heeft genomen om trent deze voorstellen. LAATSTE ZINK UIT CIRCULATIE. Met ingang van 15 September zul len oude bronzen centen en zinken dubbeltjes door de P.T.T. niet meer in betaling worden aangenomen, al dus is in een dienstorder aan de kan toren medegedeeld. Arts had last van de dieren en vernietigde de wildstand van duizenden hectaren grond Rijkspremieregeling 1 October van kracht Per 1 October wordt een Rijkspre mieregeling van kracht voor woning verbetering en woningsplitsing. De nieuwe regeling houdt o.m. in, dat bij woningsplitsing subsidie wordt gege ven van maximaal 60 pet. van 4200 en voor woningverbetering maximaal 50 pet. van 2800. De nieuwe Rijksregeling is in uit voering eigenlijk een verlengstuk van de werkzaamheden van het Terlin- genfonds, dat deze materie voor zijn rekening heeft genomen sinds aan de oude Rijksregeling, die dateerde van 1948 een eind is gekomen. Dit fonds, door particulieren bijeengebracht, heeft in tegenstelling met de Rijks- premieregeling 1948 meer nadruk op sociale verbetering, die met de ver bouwing gepaard ging, gelegd dan op de technische verbetering. Deze opvatting huldigt ook de ndeuwe premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953. Het Terlingenfonds zal het geld, dat nog over is. gebruiken voor steun aan de huiseigenaren, die moeilijkhe den hebben met de betaling van het voor hun rekening komende deel van de verbouwingskosten. Voor verbou wingen, die tussen 1 October en 1 Verleden jaar heeft het Nederland se volk aan het vermaak 103 millioen gulden uitgegeven, dat is twee mil lioen meer dan in 1951. Per inwoner komt dat op 9.98. Er werden 110 millioen plaatsbe wijzen verkocht, hetgeen betekent dat gemiddeld iedere Nederlander er 10,f voor zijn rekening nam. Meer dan de helft hiervan had betrekking op het bioscoopbezoek. Van de 103 millioen gulden kwam 21 procent als vermakelijkheidsbe lasting bij de fiscus terecht. „Naar onze verwachting zal de melkpoederfabriek, die wij voorne mens zijn, in Venezuela te gaan ex ploiteren, ongeveer medio 1954 kun nen draaien". Deze mededeling deed mr. J. v. d. Hagen, de hoofddirecteur van de fa briek van melkproducten „Nutricia" te Zoetermeer aan een der redacteu ren van het A.N.P. in een onder houd, waarbij eveneens de heer H. H v. d. Velden directeur der fabriek, aanwezig was. De heer v. d. Velden is dezer dagen teruggekeerd uit Ve nezuela, waar hij zich op de hoogte heeft gesteld van de mogelijkhe den, die in dit land aanwezig zijn voor het vervaardigen van melkpro ducten, zoals „Nutricia" deze sinds vele jaren in de handel brengt. deed zo vervelend! „Omdat mijn moeder zo vervelend doet; dat is de reden", vertelde een achtjarig ventje uit Utrecht, dat van huis was weggelopen aan de politie te Rotterdam, waar de chauffeur van een vrachtauto dit ongewone vrachtje had afgeleverd. Hij had de jongen bij Gouda als „lifter" meegenomen. Hoe hij in Gouda is gekomen,is niet bekend geworden. Toen men hem vroeg, waar hij woonde, gaf hij een adres in Rotterdam op, doch bij informatie bleek niet hij, doch zijn grootvader daar te wonen. De politie heeft zjjn moeder ih Utrecht bunnen gerust stellen en hopelijk zal zij bij de te rugkeer van zoonlief niet vervelend doen! April geschieden geeft bovendien het ministerie van Soc. Zaken en Volks gezondheid onder bepaalde voorwaar den een DUW-subsidie van een zesde deel der begrote totale kosten, maxi maal ƒ700 per woning voor verbete ring en 1000 voor splitsing. Gelukwens van K. V.P« aan Adenauer Naar aanleiding van de verkie zingsuitslagen in West-Duitsland heeft het bestuur van de KVP een telegram met gelukwensen gestuurd aan het bestuur van de CDU. Voorts heeft de voorzitter van de KVP, de heer W. J. Andriessen persoonlijk een telegram gezonden aan de voor zitter van de CDU, dr Adenauer. Onbekwaamheid met dood als gevolg Op de kruisweg Pieter Langendijk- straatWilhelminastraat te Amster dam is Zondag de 11-jarige wielrijder W. M. J. Morree door een personen auto overreden. De jongen is later in het Wilhelminagasthuis aan de be komen verwondingen overleden. De 22-jarige chauffeur reed onder toezicht van een jongeman van gelijke leeftijd. Op het genoemd kruispunt schrok hij dermate van de naderen de wielrijder, dat hij in de war raak te een niet meer wist hoe te handelen. Hij reed recht op de wielrijder af. Het achterwiel ging over het hoofd van de jongen. Eerst tegen de gevel van een woning kwam de auto tot stil stand. Voigens de politie was de bestuur der niet, de begeleider wel in het bezit van een rijbewijs, Dit had hij drie jaar geleden behaald. Na die tijd heeft hij bijna niet meer gechauffeerd. Wie de afgelopen zomermaanden een tocht door Frankrijk gemaakt heeft, is op zijn zwerftochten langs de Franse dorpjes hoogstwaarschijn lijk meer dan eens een jongetje te gengekomen, die met een schopje een gat langs de weg aan het gra ven was, waarin hij een dood ko nijntje legde, waarna het gat weer vlug dichtgegooid werd. Wie op zijn tocht per auto een nachtrit door de bosrijke streken van Frankrijk gemaakt heeft, zal meer dere malen verbaasd zijn geweest over konijntjes die midden op de weg bleven zitten en niet de minste moeite deden om weg te springen voor de naderene auto. Wanneer men, nieuwsgierig ge maakt door dit merkwaardige ge drag van deze zo schuwe beestjes, eens uitgestapt is om het diertje nader te bekijken, is men tot de ontdekking gekomen, dat het konijn tje ook bij de nadering niet weg vluchtte, maar als verdoofd bleef zitten. Grote onrust op 't platteland. Lang behoefde men niet in het on wetende te verkeren, wat er nu met die konijntjes aan de hand kon zijn, want iedereen in Frankrijk sprak er over en iedere vreemdeling kreeg van de eerste Franse boer, die hij ontmoette een stipte gebruiksaanwij zing, wat hij doen moest, wanneer hij zo'n diertje tegenkwam. Wanneer het beestje nog leefde, moest men de moed kunnen opbren gen om het met een stok te doden en het daarna enkele voeten diep in de grond te begraven met de stok ei bij. Want ieder konijntje, dat ver suft of dood langs de weg bleef lig gen, vormde weer een nieuwe be smettingsbron voor het gebied. Hoe het begon. Er gaan verschillende geruchten over het ontstaan van deze ver schrikkelijke konijnenziekte, die in de volksmond .„konijnenpest" wordt genoemd. Als de meest betrouwbare geldt het verhaal van een Franse arts, die op zijn buiten ernstig van konijnen te lijden had. Hij bracht van een zijner reizen naar Austra lië een besmettingsstof mee, waar mede hij een konijn op zijn land goed inentte en vervolgens weer vrijliet. De gevolgen waren verschrikke lijk In zeer korte tijd had de ziekte zich in de wijde omtrek uitgespreid en duizenden konijnen stierven een uiterst pijnlijke dood. Konijnen, die besmet zijn. Wanneer een konijn besmet is, wacht hem een vreselijk lijden, dat soms dagenlang kan duren. Het dier komt aan de kop vol met zweren te zitten, die zo verwoestend te werk gaan, dat soms de ogen geheel weg teren. De kop van het beest zwelt tot onnatuurlijk grootte en ook de oren, neus en mond kunnen weldra niet meer gebruikt worden. Zo loopt het konijn dan blind, verdoofd en dol van pijn door de bossen, totdat het laatste stadium van zijn ziekte intreedt en liij ver- Twee luxe-auto's, een bestelauto, I Alle andere chauffeurs liepen een vrachtauto en een motor hebben lichte verwondingen op; ter plaatse gistermiddag om vijf uur op de Rijksweg ten Noorden van Sittard onder de gemeente Nieuwstadt een gecompliceerde aanrijding gehad. Een buitengewoon groot. Tenslotte kwam Utrecht passeerde een voor hem rij dende boerenwagen uit de richting Sittard. Een tegenligger, een perso nenauto, bestuurd door de heer van Noord uit Zeist, kwam met de vracht auto in botsing Deze tegenligger begon te slingeren ramde een bestel, auto en vervolgens een daarachter rijdende luxe auto. De ravage was buitengewoon groot. Tenslotte kwam nog een motorijder in de ravage te recht. De bestelauto, bestuurd door de heer Sips uit Busum, inspecteur van de Bensdorpwinkels sloeg over de kop. De heer van Noord was er het ergst aan toe. Zijn linkerarm werd afgekneld en hij kreeg inwen dige kneuzingen. Hij werd in be wusteloze toestand naar het zieken huis in Sittard vervoerd. BOERDERIJBRAND TE GROUW. Gistermiddag om half twee is brand ontstaan in het hooi in de boerderij van de heer Kerkstra on der Grouw. Door het uiterst snelle ingrijpen der brandweren van Olde- boorn en Grouw kon de boerderij gered worden. De brandweer van Drachten, die gisteren nog bezig was met de nablussing van een boerderij brand te de Wilgen kwam een half uur later en kon onver- richterzaken terugkeren. De heer Kerkstra was sinds 14 dagen eige naar van de boerderij. De gehele oogst ging verloren. Verzekering dekt de schade. werden ze door de E.H.B.O. behan deld. Zowel de luxe-auto als de bestel auto werden zeer ernstig beschadigd, de andere voertuigen min of meer ernstige schade. lamd langs de weg of in het bos blijft zitten, waarna de dood zich over hem ontfermt of een barmhar tig mens een einde aan zijn lijden maakt. De besmetting vreet verder. Als strovuur tastte de ziekte zijn omgeving aan en de wijzen, waarop de verspreiding plaatsvindt ,zijn vele. Niet alleen, wanneer een gezond konijn een zieke soortgenoot be snuffeld, wordt hij ziek, maar ook anneer hjj door een vlieg gesto ken wordt, die te voren bij een ziek dier geweest is. Dit is de oorzaak van de grote sterfte onder de tamme konijnen in Frankrijk. Voorts zijn ook uitgevallen haren en uitwerp selen een infectie-haard. In enkele weken had de epidemie zich over geheel Frankrijk verspreid. De bevolking van het platteland ging de strijd aanbinden om de wildstand te redden, maar zij kon niet veel meer doen, dan de zieke dieren, die zij tegenkwam doden en de slachtoffertjes begraven. Laboratoria binden de strijd aan. Toen gingen de laboratoria zich met de ramp bemoeien. Men ving gezonde konijnen, en entte hen in te gen de ziekte. Hierdoor bereikte men natuurlijk, dat deze konijnen in leven bleven dit was vooral van belang voor de tamme konij nen, die in hokken leven maar doeltreffend voor de wildstand is dit geenszins. Men staat echter machteloos. Duizenden hectaren grond, waar doorheen men een jaar geleden niet rijden kon, zonder doorlopend weg te de weg kwieke pluimstaartjes weg te zien schieten, zijn thans volkomen beroofd van hun wildstand. Ziekten kennen geen grenzen. De konijnenpest kent evenals iedere andere ziekte geen gren zen. Nadat de grenzen van Frankrijk bereikt waren, werden spoedig de buurlanden doden en aangetaste konijnen aangetroffen. Duitsland en België waren de eerste slachtoffers en thans, enkele maanden later, wordt Nederland ook bedreigd. Op een groot landgoed bij Lommei ongeveer 10 km. van de Neder landse grens is de ziekte in grote hevigheid uitgebroken en alhoewel men met alle beschikbare middelen poogt het gevaar te keren, is men tot nu toe nog steeds aan de verlie zende hand. Nederlandse rattenvanger gaat strijden bij Parijs De Limburgse rattenvanger, de beer J. Oioschlager te Maastricht, zal binnenkort een grootscheepse rattenverdelging in Frankrijk uit voeren. In Argenteuil bij Parijs we melt het van Ie ratten. Vooral op de vuilnisbelt, in de centrale keuken van de scholen en in het gemeente lijk slachthuis heerst een ware rat- tenplaag. Toen de heer Oioschlager dit ver nam, stelde hij zich onmiddellijk be schikbaar om de beesten door mid del van een experiment te doden. Tevens wil hij studie maken van de verschillende soorten. Van het gemeentebestuur van Agenteuil heeft de heer Oioschlager inmiddels bericht ontvangen dat men accoord gaat met de condities; men hoopt dat de Nederlandse rattenvan ger zo spoedig mogelijk met de ver- delgings-acties zal kunnen begin nen. Er moeten nog enkele voor bereidingen worden getroffen waar na Oioschlager tegen eind Septem ber of begin October naar Parijs zal vertrekken. Het landgoed te Lommer wordt omgeven door een kanaal, maar het water blijkt ook voor de ziekte geen grens te zijn. Reeds zijn aan de overzijde van het water dode konij nen gevonden en thans staat het ge vaar voor de Nederlandse grens. De boswachters en jachtopzieners langs de Nederlandse grens hebben nog geen besmet dier gevonden, maar een dergelijke ontdekking kan iedere dag gedaan worden. De Veeartsenij kundige dienst in Den Haag is gealarmeerd en bezint zich op de maatregelen, die geno men kunnen worden. Een afdoend middel heeft men echter nog niet gevonden en in België is men er al toe overgegaan om in de aangetaste streken grote klopjachten te orga niseren en de nog gezonde konijnen neer te schieten. Dit biedt als vrij negatief voordeel, dat deze konijnen geen baccillenverspreider meer 'kun nen worden en dat zij nog geschikt zijn als voedsel. Ook gevaarlijk voor de mens. In tegenstelling tot andersluiden de uitspraken, hebben wij een maand geleden in Frankrijk gehoord, dat de ziekte ook een gevaar voor de men sen oplevert. De Fransen doodden de besmette dieren met een stof en be groeven stok en dier, zonder het konijn of het deel van de stok, dat met het beest in aanraking was ge komen aan te raken. Men wist ons daar te vertellen, dat de smetstof van de „konijnen pest" de ogen var de mens kan aan tasten en in ernstige gevallen zelfs blindheid ten gevolge kan hebben. sloeg ma poema bijna dood Hoe het precies gegaan is, weet niemand, maar in de dierentuin van Emmen wist gisteren een panter bij de poema in het hok te komen. Ooggetuigen verklaarden later, dat de deur tussen beide hokken op een kiertje gestaan had en dat de poema daar haar poot doorheen gestoken heeft, maar zéker is dit geenszins. Hoe het zü, de panter was op een gegeven moment bij de poema en de ontmoeting was verpletterend! Pa panter wilde de faam van het sterke geslacht geen oneer aandoen en Ma poema had schijnbaar vol doende contact gehad met de vrou wen-emancipatie om de rechten voor het zwakke geslacht op te eisen. Het werd een vechtpartij, waar de stuk ken letterlijk afvlogen en toen op passers met emmers ijskoud water de beesten wisten te scheiden, had Pa dik op punten gewonnen en was Ma niet zo heel ver van een definitief knock-out af. POST KOREA-VRIJWILLIGERS. Van heden tot en met Dinsdag 20 October a.s. kunnen brieven be stemd voor militairen van het aan- vullings-detachement van het Neder landse Detachement Verenigde Na ties, dat op Zondag 6 Sept. jl. naar Korea is vertrokken, ter post wor den bezorgd; op de brief dient te worden vermeld: rang, naam, voor letter, legernummer, aanvullingsde tachement NDVN op uitreis, Amster dam, Schiphol, militair. UITSLAANDE BRAND IN DEN HAAG. In een woning aan de Piet Hein- straat 127 te 's-Gravenhage is gister avond omstreekt half elf, tengevolge van een korte, maar felle uitslaande brand de zolder-etage uitgebrand. De brandweer, die het vuur met drie stralen, één straal van de ma. girusladder af bestreed, kon bin nen een kwartier de brand bedwin gen. q/v hoewel ïrnte f/don/R du/del 'J/c /Err gehoord hrd, vindt z'j inde grng rchter de voorhrng, rl leen mrrr n grote nrtte plek op de muur. ZE volgt de grng, en komt u/t rrn de N'jl. Dat moet een vergis sing van me zvn ge weest, die abuis was. Niks te bespeuren!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5