poene taiell Bodegraven ontving Aristaiost de Griekse uitvinder van de kaas Afscheidsfeest van „Avifauna" Haagse oplichter schafte een lastige verloofde aan DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 ül riiDifc CULlRAN'l EERSTE BLAD PAGINA 2 Feestelijke Najaarsmarkt Kaasmakers, kaashandelaren en kaaseters hebben vandaag in Bode graven het feest gevierd van hoe zou het anders kunnen de kaas! Geen mens kon er buiten blijven, want bij het krieken van de dag rof felden de tamboers van „Triomph" ieder, die enige verknochtheid aan zijn bed vertoonde, de straat op, waar een paar bedauwde Grieken de komst van hun landgenoot Aristaios aan kondigden. Mijnheer Aristaios, die tegenwoor dig op de Olympus woont en weinig interesse toont voor aardse aangele genheden, heeft in zijn jonge jaren de .kaas uitgevonden, toen hij per ongeluk een kalfsmaag in de melk liet vallen. Aan dit ongelukje heeft Bodegraven zijn welvaart te danken en het zal daarom niemand verwon deren, dat deze ochtend de burgerij van die plaats met burgemeester, wethouders en kaascommissie aan de rand van een gezellig weilandje stond te wachten op de Griekse kaas- uitvinder. Uit de lucht. De Olympus moet erg hoog zijn, volgens de geruchten, en bijgevolg speurden duizenden ogen de wolke loze hemel af. En niet tevergeefs. Op precies half negen verscheen ei een stipje aan de kim, dat bij nader on derzoek (per verrekijker) een hef- schroefvliegtuig van de Sabena bleek te zijn. Charmant huppelend kwam het toestelletje aan de grond en even later stond Bodegraven oog in oog met de perfect Nederlands spreken de Griek, die zeldzaam veel geleek op de kunstschilder Jan Akkerman, wat natuurlijk op een abuis moet be rusten. Aristaios bleek ondanks alles goed op de hoogte van de gebruiken in de moderne tijd, want hij schudde handen en poseerde voor de foto journalisten ,of dergelijke karweitjes op de Olympus tot de dagelijkse be zigheden behoren. Na de verwelkoming volgde een glorieuse tocht naar de kaasmarkt per raketwagen. Voor het Beursge bouw sprak de heer C. Karssen een woord van dank aan de hoge be zoeker. Aristaios, die een hoffelijke gast bleek te zyn roemde de zelfkazers van Bodegraven en omstreken en gaf aan het slot van zijn toespraak bevel, de bel te luiden ten teken, dat de handel beginnen kon. Primeur. Het luiden van de bel kondigde echter nog iets anders aan en wel een bijzondere primeur voor Bode graven n.l. de aanvoer van een par tij kaas per hefschroef vliegtuig. Aan de heer S. J. v. d. Arend te Noorden, een van de beste zelfkazers in Zuid-Holland, viel de eer te beurt om" een hefschoefvliegtuig op zijn erf te mogen ontvangen. Voor het echter zover was, deden zich de nodige moeilijkheden voor. De piloot kon de boerderij niet vin den en kwam na een half uur zonder kaas terug. De heer B. Batelaan, kaascontroleur, die alle boerderijen van Bodegraven en wijde omgeving op zijn duimpje kent, ging vervol gans mee als gids en het resultaat was, dat het toestel niet alleen met de kaas terugkeerde, doch ook met de zelfkazende boerin, mevr. v. d. Arend uit Noorden. Met het raket toestel werd de partij naar de markt gebracht, waar direct een koper gevonden werd. Enorme drukte. Intussen zag het centrum van Bo degraven zwart van de mensen. Mep kreeg er een echt kermisidee, waar- W ereldrecord vliegen ~Üfc De Britse piloot Neville Duke, he^ft Maandag te Tangmere (Zuid-Enge- land) een nieuw snelheidsrecord ge vestigd voor vliegtuigen. Hij bereik te een gemiddelde snelheid van 1171 km. per uur. In Dayton (Ohio) waren Maandag juist t\uee nieuwe records bekendge maakt. Brigade-generaal Stanley Holtoner, de bevelhebber van een luchtmachtbasis in Californië, bracht op 2 September j.l. het record voor straalvliegtuigen over een gesloten circuit van 100 kilometer op ongeveer 1104 km. per uur. Op 1 September vestigde de Amerikaanse kapitein van de luchtmacht Collins een nieuw re cord over 15 kilometer, door een ge middelde snelheid van ongeveer 1130 km. per uur te bereiken. Thans komt Neville Duke met een snelheid van .1171 km. toe de vele kraampjes en standwer kers het nodige bijdroegen. Terwijl Aristaios de pers vertelde, dat in 1951 op de kop af 3.031.325 kg. kaas op de Bodegraafse markt werd aangevoerd, stond men in het tentoonstellingsgebouw alweer uit te kijken naar de Griek, die er de prij zen moest uitreiken aan de prijs winnende zelfkazers. (Voor uitslag zie elders in dit verslag). Burgemeester mr. Croles ontving om half twaalf de deelnemers aan de Bodegraven-rit, waarvoor de belang stelling overweldigend groot was. De helicopter maakte demonstratie vluchten en officiële personen hiel den in diverse gebouwen toespra ken, die tot onderwerp hadden: kaas, kaasbereiding, kaasexport enz. Door het feestende plaatsje hebben we ons naar het station gewrongen, waar we ons in stijl te blijven biina als wrongel arriveerden. Het laatste wat we van Bodegra ven zagen was een groot spandoek met het opschrift: Adam was de eerste boer en tevens de eerste heer, Waarom dan menen de heren zich de boeren meer? Een gedicht, dat nooit in verzamel de werken zal worden aangetroffen, maar wel duidelijk de zin van de Bo degraafse Najaarsmarkt onderstreept: Respect voor de toewijding, waar mede de zelfkazers in deze tijd van mechanisatie hun bedrijf in stand pogen te houden. En met succes! Kaastentoonstelling Op de kaastentoonstelling, die bij gelegenheid van de Najaarsmarkt in de Trans-Neerlandia-garage gehou den werd waren ingezonden in Klasse I (47 kg.) 24 kazen. Klasse II (710 kg.) 44 kazen. Klasse III (1015 kg.) 33 kazen. Klasse IV boven 15 kg. 10 kazen. Uitslag klasse I gemiddeld aantal punten 80. Eerste soort 10, tweede soort 7, derde soort 7. Matige groep, de helft goed van smaak. Klasse II, gemiddeld aantalpunten 85,3. Eerste soort 19, tweede soort 19, derde soort Goede groep, 27 van de 44, met be hoorlijke smaak. Klasse Hl, gemid deld aantal punten 81,8. Eerste soort 11, tweede soort 16, derde soort 6. Matige groep met veel smaakafwij king. Klasse IV, gemiddeld aantal punten 19,9. Eerste soort 1; tweede soort 8, derde soort 1. Slechte groep, met veel afwijkingen. Bij de smaak- beoordeling was 49,5 pet. goed en 50,5 pet. matig en slecht. De eerste prijs in klasse I was een medaille, uitge loofd door Helpt Elkaar en een melk emmer. De eerste prijs in klasse II was een wisselbeker beschikbaar ge steld door de fa. Turkenburg, een medaille en electrische melkkoker. De eerste prijs in klasse III bestond uit een medaille beschikbaar gesteld door notaris Evers en een schaal be schikbaar gesteld door de fa. Turken- burg en in klasse IV een wisselbeker uitgeloofd door de Middenstandsver eniging K.I.K. een medaille en een actentas. De prijzen vielen als volgt: Klasse I (4—7 kg.) Ie prijs C. N. v. d. Akker uit Leimuiden 9 2e prijs D. Vergunst, Alphen a. d. Rijn 9-f; 3e prijs W. Agterof, Bodegra ven 9-f; 4e prijs Gebr. de Bruin uit de Meye, Bodegraven; 5e prijs H. Selm, Mijdrecht 9. De eervolle ver meldingen waren: 1. L. Vergeer, Al phen a. d. Rijn 92. G. v. Vliet, Al phen a. d. Rijn 93. J. Ruitenburg, Maarsbergen 94. M. Kromwijk, Nieuwerbrug 95. P. Zeeuw, Nieu- werbrug 8 ]/2. Klasse II (710 kg.): Ie prijs D. Vergunst, Alphen a. d. Rijn 102e prijs A. Breedijk, Nieuwerbrug 10-—; 3e prijs Wed. M. Stigter, Alphen a. d. Rijn 104e prijs S. Penning, Koudekerk 9Vi\ 5e prijs H. Niesing, Zwammerdam 9-f. De eervolle ver meldingen waren: L. Vergeer, Al phen a. d. Rijt: 9G. Domburg, Al phen a. d. Rijn 9A. Oosterom, Bo degraven 9H. de Hertog, Bode graven 9A. Veldhuizen, Bodegra ven 9J. Teylingen, Waddinxveen 9—; J. v. d. Heuvel, Reeuwijk 9—; P. Goosen, Bodegraven 8J^; G. v. d, Stoel, Bodegraven 8j^; C. Boer, Lan ge Ruigeweide 8]4', W. Brak, Reeu wijk 83^; W. de Jong, Aarlanderveen 9G. Vergeer, Nieuwkoop 8\4\ J. Olieman, Oud-Bodegraven 8Yi. Klasse III (1015 kg.): Ie prijs D. v. Donk, Meye, Bodegraven 9\4\ 2e prijs C. Kempenaar, Aarlanderveen 934\ 3e prijs J. v. Vliet, Bodegraven 9; 4e prijs Wed. A. Bakker, Meye Bo degraven 9; 5e prijs Wed. P. Egmond, Aarlanderveen 9. Eervolle vermel dingen: J. Boere, Alphen a. d. Rijn 8}4', J- Diegen, Bodegraven 8H; C. van Holst, Bodegraven 8J4', A. Stol wijk, Zwammerdam 814', J. Stolwijk, Bodegraven 8]4\ J. Velzen, Bodegra ven 8 H. Klasse IV (boven 15 kg.): Ie prijs W. de Jong Meye, Bodegraven 10 Geen verdere prijzen, g^en eervolle vermeldingen. ESTOGSV II 43. De eerste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen voor de eerste klas van de afdeling Gouda bracht het uit de K. N.V.B. gedegradeerde GSV en het ge promoveerde Esto tegenover elkaar. Ofschoon allerwege een nederlaag van de thuisclub gevreesd was, heb ben de wit-gelen het bestaan een zeer verdiende zege te behalen. Het eerste kwartier was in hoofdzaak voor de gastheren. Na een goed door zetten wist Zinko te scoren (10). Hij herhaalde dit na 10 minuten en nummer twee lag in de touwen. Langzamerhand kwamen de meer ge-1 routineerde en stevige Gouwenaars aan bod en meermalen moest Baelde handelend optreden. Vaak kreeg hij een open doekje voor het schitterend werk. Toch kon bij de harde en plot selinge kopbal- van de Goudse mid- voor niet keren (21). Toen v. d. Ties de bal tegen z'n hand kreeg, werd een penalty genomen, maar Baelde redde keurig. In de tweede helft pakten de bezoe kers vinniger aan, terwijl de Esto- voorhoede op halve krach, speelde, daar aanvoerder v. d. Moolen door een blessure uitgeschakeld was. Toen de bal bij de vrijstaande mid- voor kwam dook Baelde over het rollertje heen en de stand was ge lijk (22). Nu weerde zich ook de thuisclub beter. Enkele aanvallen en schoten waren het gevolg, v. Wijk sjouwde er alleen door heen en zijn punter in de uiterste hoek was voor de Goudse doelman onhoudbaar (32). De zege voor Esto leek in vei lige haven. Maar feller werd de Goudse aanval. Baelde verrichtte de ene safe na de andere. Voordouw ging en tussen uit en passeerde de doel man, die reeds geslagen was (42). Nog enkele minuten waren te spelen. Een hard en onverwacht schot was Baelde te machtig (43). Verdere uitslagen: Nieuwkoop II— Esto II 44; NSV a—Esto a 01; Esto b—Woerden b 1—5; Bodegraven cEsto c 1—3. ALPHEN AAN DEN RIJN 25 JAAR BESTUURSLID VAN „ALPHIA". De leden van de v.v. „Alphia" kwamen Maandagavond in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer C. P. Mulder. De heer A. Post bracht namens de leden hulde aan de voorzitter, de heer C. P. Mulder, in verband met het feit, dat deze reeds 25 jaar onaf gebroken lid van het bestuur is ge weest van de vereniging, waarvan de laatste 15 jaar als voorzitter. Hij bood hem namens de leden een 'klok aan voor de in aanbouw zijnde wo ning van de heer Mulder. De heer H. Meijer dankt de ter reinfondscommissie voor haar werk in de afgelopen periode gedaan en stelde voor deze actieve commissie om te zetten in een jubileumcommis sie, zulks in verband met het 25-jarig bestaan volgend jaar, welk voorstel de instemming kreeg van de gehele vergadering. Ook de- heer Mulder dankte de terreinfondscdmmissie voor het vele, dat deze voor Alphia heeft EEN EERSTE PRIJS VOOR „VOX LAETA" Op het Zondag te Oisterwijk (N. Br) gehouden zangconcours be haalde de plaatselijke gemengde zangvereniging „Vox Laeta" met 352 punten een eerste prijs met lof van de jury. Een pracht resultaat voor dit koor en haar directeur, de heer Toon Vranken. De concours-nummers, waarmede dit succes werd behaald waren: Schone Nacht" R. Veremans en „Adoramus Te" Jac Clemens Non Papa. Wim Huisman verloor geen enke le partij bij AJ>.C. De Leidse dam-meester Wim Huisman speelde Maandagavond ter opening van het damseizoen in Alphen tegen dertig leden van de A-D.C. in het gebouw Rhenaia een simultaan. Met een be wonderenswaardig gemak bewoog Huisman zich langs de borden om tel kens na Iedere zet de tegenpartij tot lange tijd nadenken te brengen. Ach ter elkaar moesten de Alphenaren hun meerdere erkennen van de Leid se dammer. Toch wisten vier leden het tot een remise te brengen en wel de heren J. Gelderblom, F. Blom, M. v. Tol en N. Brunt. Niet minder dan 26 partijen werden door Huis man gewonnen. 30 September a.s. Fokveedag. Door de standsorganisatie's zal dit jaar weer een Fokveedag worden ge organiseerd, welke zal worden ge houden op Woensdag 30 September op het IJsclubterrein aan de Pr. Bernhardlaan. HAZERSWOUDE NIEUW KRUIS OP DE KERK. De katholieke kerk in het Zwaantje heeft sinds vorige week weer een kruis. Het vorige kruis is er in de stormnacht van 1 Februari afge waaid evenals de haan. Het kruis was zo beschadigd, dat het niet meer ge repareerd kon worden. Het nieuwe kruis is geplaatst door de firma Pe ters uit Den Haag. LEIMUIDEN Oranjefestijn. Op Woensdag en Donderdag a.s. zullen de jaarlijkse Oranjefeesten gehouden worden. Naast de gebruikelijke attracties op het feestterrein, zullen er wederom diverse wedstrijden gehouden wor den. Dé eerste dag begint met een rondgang van de kinderen door het dorp naar het raadhuis te 9 30 uur. Daarna op het terrein kinderzang met tractatie. Om 1.30 uur nam. zijn de kinderspelen. Te 5.30 uur optocht met versierde fietsen en autopeds, waaraan fraaie prijzen zijn verbon den. Des avonds te 7.30 uur is er voor de heren „Ruitergevecht" en voor de dames „Hindernisspel". Op ,de tweede dag is er des mor gens te 10.uur ringrijden met paard en tilbury. Om 2 uur sprietlo- pen over de Drecht en om 3uur hardlopen. Te 6.30 uur is er tot slot behendigheids wedstrijd met mo toren. Deze wedstrijd wordt georga niseerd door de motorclub Aalsmeer Het aantal vermakelijkheden op het terrein wordt door de te geringe pu- Het wordt géén begrafenis! Zondag a.s. zullen de poorten van het oude „Avifauna" definitief ge sloten worden. Of de poorten voor een „nieuwe" Avifauna ooit weer zullen open gaan is in dit stadium nog niet te zeggen. Het college van B- en W. van Alphen aan den Rijn is nog steeds in onderhandeling. Volgens de laatste afspraak zal dit college uiterlijk 13 September zijn besluit aan de cura toren bekend maken. Het zal dus in elk geval a.s. Zondag de laatste dag zijn dat dit vogelpark in dit sei zoen althans voor het publiek toe gankelijk is. Die Zondag zal het voor velen een afscheid betekenen. Ook voor de heer G. v. d. Brink, die er wel behoefte aan heeft van de vele vaste bezoekers van zijn creatie af scheid te nemen. Om dit in een ge zellige en ongedwongen sfeer te kun nen doen, bereidt de heer v. d. Brink Zondag een afscheidsfeest. Met na druk zij hier gezegd, een afscheids feest. Want 't wordt zeker geen „be grafenis". zo verklaarde de heer v. d. Brink ons. Belangeloze medewerking voor de muzikale opluistering hebben toegezegd de orkrVen van Eddy de Latte en van Pali Lakatos. Wellicht zal de heer v. d. Brink die dag gele genheid hebben wat nader, positief nieuws betreffenden de toekomst van Avifauna bekend te maken een mededeling die ongetwijfeld door zeer velen met belangstelling wordt tege moet gezien. Want het is nog steeds zo, dat men in brede kring maar moei lijk kan aannemen, dat het vogelpark in zijn huidige vorm afbreuk zal wor den gedaan en dat het door verkoop van zijn bezittingen aan diverse be langstellenden tot verdwijnen ge doemd zal worden. In „De Tel", wordt omtrent Avifau na" gemeld dat „men fluistert," dat de onderhandelingen met de gemeen te reeds tot een accoord hebben ge leid. De vraagprijs (prix fixe) is 550.000 gulden. De schulden bedragen zeven ton, zodat er dan nog een bedrag van 150.000 gulden gevonden zal moeten worden, om de schuldeisers geheel te voldoen, hetgeen in de bedoeling ligt en altijd heeft gelegen. Behalve de koopsom is intussen nog aan contanten aanwezig ongeveer 40 mille. Het park maakte dit jaar een winst van 20 mille. De ton, die dan nog mankeert zou gevonden worden in een lening, aldus „De Tel", ten laste van Van den Brink's hoe denzaken. Er schijnt pressie te zijn uitgeoe fend uit Den Haag op de gemeente om „Avifauna" niet te laten gaan. De provincie zal door het verlenen van faciliteiten en anderzins steun verle nen De regering wil namelijk het park uit culturele overwegingen be houden. Hoe de exploitatie zal worden, is niets bekend. blieke belangstelling ieder jaar steeds kleiner. Thans is er meer aandacht besteed aan de diverse spelen en wedstrijden, om te trachten dit feest toch met succes te doen verlopen. NIEUWKOOP NA HET DANSEN.... VECHTEN TOE! Wie van mening is dat men tijdens en na het dansen altijd vrolijk en op gewekt is, heeft het mis. In Nieuw koop is het Zondagavond tenminste weer slecht uitgepakt, toen twee niet uit Nieuwkoop afkomstige jongelui, die gedanst hadden in een café, on enigheid kregen. Het conflict lier uit op een complete vechtpartij, waarbij een der jongelui een deksel van een melkbus wist -te bemachtigen en daarmede het hoofd van een jonge man uit Langeraar ging bewerken, met het gevolg dat laatstgenoemde hevig bloedend in elkaar zakte. E.H.B.O.-ers verleenden eerste hulp en dokter Kramer uit Nieuwkoop nam de verdere behandeling over. De jongeman werd per auto naar huis vervoerd vanwege de zware verwon dingen. De politie heeft de zaak in handen. ROELOFARENDSVEEN Negende prijs voor Alphense politie. Onder de ruim 10.000 deelne mers aan de jaarlijkse Airborne- mars te Oosterbeek was ook de Alphense gemeente- en reserve-poli- tie met 20 man vertegenwoordigd. De Airborne-mars wordt jaarlijks in de maand September door de Ren- kumse Politiesportvereniging georga niseerd, ter herdenking van de in Sept. 1944 plaats gehad hebbende luchtlandingen. 3imte GOLF De oude kunst- en antiekbeurs te Delft is gistermiddag gesloten. Zij werd door 27275 personen bezocht. Twintig jaar wethouder van 's-Gravenhage was gisteren ir: L. J. M Feber. Gedurende deze tijd heeft hij de katholieke belangen behar tigd. Juliana Regina, het bloemnspel in het Olympisch Stadion te Amster dam, zal op 12 Sept. as. gehouden worden. Een gemeenschappelijk grens- kantoor te Smeermaas bij Maastricht zal morgen zonder officiële plechtig heid maar wel officieel! in ge bruik genomen worden. Een springende waterbuis, die gisteren op het kruispunt Staten- wegStad^oudersweg te Rotterdam een sterk spuitende fontein deed ont staan, veroorzaakte een gat in het wegdek van 30 M.2. Twee juweliers leverden de ringen De Haagse recherche heeft een 24- jarige cineast aangehouden en inge sloten omdat hij enige juweliers in Den Haag, zoals hij zelf heeft bekend, heeft opgelicht. Hij stelde zich aan een juwelier voor als een goede vriend van de zoon van een oud-minister, die een klant was van deze juwelier. Hij nam twee verlovingsringen op zicht mee, om deze aan zijn verloofde te laten zien. Dezelfde dag verkocht hij de ringen. De volgende dag ging hij opnieuw naar de juwelier en zei dat zijn ver loofde liever een ring met briljan ten had. De ring met een briljant in vierkante zetting, die hij ter keuring aan zijn verloofde zou laten zien, werd dezelfde dag weer verkocht. De volgende dag kwam hij opnieuw bij de juwelier. Zijn verloofde had toch maar liever een briljant mèt ronde zetting De vrouw van de juwelier kreeg eindelijk argwaan en gaf geen ring mee. Truc mislukte. 's Avonds belde de cineast op en vertelde dat zijn verloofde de ring met vierkante zetting had gekozen. D£ rekening zou op een bepaalde dag aangeboden worden, dan zouden de gewone gouden ringen tevens worden teruggegeven. Op de dag van de aanbieding van de kwitantie werd er echter opgei beid en verteld, dat er niemand thuis was. De moeder bleek de avonturier zelf te zijn, die een vrouwenstem had geimiteerd. Hij had pech. De kwitantie was al onder weg. Zijn moeder bleek van niets te weten. De juwelier deed aangifte bij de po litie en de jongeman werd van zijn bed gelicht. Hij bekende dat hij bij een andere juwelier in Den Haag eenzelfde op lichtingstruc had uitgehaald Bij deze juwelier had hij om een ring met een opaal gevraagd, die echter onverkope- lijk was. Hij bracht toen de ring maar Vwi de. HAAGSE POLITIERECHTER Gevangenisstraf voor hoogleraar De Haagse Politierechter mr. Nauta veroordeelde de hoogleraar G M H. V. uit Utrecht tot zeven dagen ge vangenisstraf. Prof. V., die te Leiden dcceert, had in Januari jl. op het uiterste nippertje in Leiden de trein nog willen halen. Hij rende het per ron op door de uitgang voor de rei zigers, omdat hij toch reeds in het be zit was van een kaartje. Een contro leur hield hem aan, maar in zijn agi tatie gaf de hoogleraar de man zo'n klap, dat deze bloedend verwond werd en negen dagen zijn werk niet kon deen. Verd. had nog gezegd dat de man van geluk m'ocht spreken dat hij niet knock-out was geslagen want dat hij boksen kon. Op 8 Juni jl. had de zaak reeds voor de politierechter gediend, maar toen was de behandeling aangehou den voor het doen horen van getui Deze werden nu gehoord. Het slachtoffer, wist zich de gebeurtenis sen niet heel precies meer te herin neren. De officier van Justitie, mr. Hamel berg persisteerde bij zijn eis van 50 boete of 30 dagen. Mr. J. Th. Vermeulen, de raads man, voerde aan dat het geven van een klap niet het karakter van een mishandeling hoeft te hebben. Niet vast staat dat verd. het slachtoffer pijn heeft willen doen. Mogelijk is de handelwijze van verd. door het slacht offer uitgelokt en was het een soort reflexbeweging. Verd heeft direct zijn excuses gemaakt en direct gezegd dat de man zich moest laten behande len in het Academisch Ziekenhuis. Pleiter drong" aan op vrijspraak om dat de opzet tot mishandeling ont broken had, In zijn vonnis overwoog de rech ter dat het optreden van verd. bij zonder ernstig was. De verd. had zijn slachtoffer geen oorvijg gegeven met de vlakke hand, maar een stomp. Bo vendien was het een oüdere man in de uitoefening van diens normale taak. De man droeg een bril en het is louter toeval dat de gevolgen niet ernstiger zijn geweest. Als verzwaren de omstandigheid nam de rechter de opvoeding en het milieu van verd. aanmerking, daar diens verant woordelijkheid groter is dan wan neer bij uit een a-sociaal milieu af komstig zou zijn. Verd. is daarbij nog medicus en heeft dus de gevolgen van zijn daad kunnen overzien. Oneerlijke chauffeur. In dienst van de vleeswarenfabriek Vianda had een 43-jarige chauffeur meermalen ver duisteringen gepleegd door middel van valsheid in geschrifte .Voor de Haagse politierechter bekende hij thans benzinebonnen te hebben ver valst, Verd. voerde aan dat hü in nood zat. Van de zaak kreeg hij niet ge noeg geld mee. De officier van Justitie nam1 het verd, erg kwalijk, dat deze zich in allerlei bochten had gewrongen om kleine bedragen binnen te krijgen. Verd. toonde z.i. gebrek aan inzicht en dat terwijl een voorwaardelijke straf nog lopende was. De officier eiste twee maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde ver dachte tot een maand gevangenisstraf. weer terug en ruilde hem voor een ring met een parel. De bediende in de juwelierswinkel gaf hem deze ring mee, omdat deze vertelde dat hij een vriend van de zoon van de juwelier was. De ring met de parel werd ook prompt verkocht. Wilt U iets weten? Vraag: Route Zwammerdam— Lomm per auto; hoeveel km? Antwoord: Zwammerdam, Bode graven, rijksweg richting Utrecht, Vianen, Zalfcbommel, Den Bosch, Berlicum, Heeswijk, Veghel, Gemert, Deurne, Griendtsveen, America, Horst, Grub-bevorst (over de Maas), Velden, Lomm; afstand 150 km. Vraag: Route Noor d wij k-Grons- veld, hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Gel- dermalsen, Zaltbommel Den Bosch, Eindhoven. Leende Weert, Swart- broek, Ell, Thorn, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Maastricht, Grons- veld, afstand 255 km. Marktberichten LEIDEN, 3 Sept. Vette Varkens. Aanvoer: 290 stuks. Zware 2.02 2.06, lichte 1.87—2.00. Zeugen 1.80 1.85 per kg levend gewicht. Han del vlug. Enkele boven notering. BODEGRAVEN, 8 Sept. Kaas. Aangevoerd 207 partijen. Prijzen: le soort 2.142.22, 2e soort 2.06 2.13, en extra tot 2.50 per kg. Voor de feestmarkt die vandaag wordt ge houden, bestaat grote belangstelling van het publiek. ROTTERDAM, 8 Sept. Vee. Aanvoer totaal 3422 (weektotaal 4883) stuks; 500 vette koeien, 847 (177) gebruiksvee, 140 vette kalve ren, 264 (131) graskalveren, 318 nuch tere varkens, 286 varkens, 270 biggen, 150 paarden, 108 veulens, 466 schapen of lammeren en 73 bokken of geiten, Vette koeien 2.64—2.74, f 2.50—2.64 en 2.202.34, vette kalveren 2.50 -t-2.60, 2.40—2.50 en 2.20—2.40 per kg., graskalveren 330290200, nuchtere kalveren 575045 en biggen f 524842 per stuk. slacht- paarden 1.75, f 1.70, en 1.65 per kg.; veulens 400350225, scha pen f 908075, lammeren 7065 60, kalf- en melkkoeien f 1050 925—825, vette koeien 720620 570, vaarzen 800725—000 en pin ken 525475375 per stuk. Vette koelen aanvoer minder, handel lui, prijs als gisteren, prima's boven no tering; vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen on veranderd; graskalveren aanvoer even meer, handel traag, niet geheel prijshoudend: nuchtere kalveren aan voer iets minder, handel kalm, te ruggaande prijs; biggen aanvoer kor ter, handel matig, prijzen stabiel; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel traag, minder in prijs, veulens aanvoer als vorige week, handel kalm, niet geheel prijshou-. dend; schapen en lammeren aanvoer tamelijk, handel stroef, prijs iets la ger, kalf- en melkkoeien aanvoer ge woon, handel kalm, prijshoudend;; varekoeien aanvoer als vorige week, handel flauw, niet geheel prijshou dend; vaarzen en pinken aanvoer matig, handel lui, prijzen onveran derd. T. b. c. aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen constant. TER AAR, 7 Sept. Groente. Snij bonen 3.807.30, idem B f 2.00 3.00. Kassnijbonen 7.909.60. Stok- prinsenbonen f 3.704.50, idem B. 3.00. Stamprinsenbonen 2.40 3.50. Spekbonen 2.603.50. Idem B. 2.002.40. Witte pronkers 1.20 2.10, alles per 10 kg. Tomaten A. 28 40 ct. Idem B. 2841 ct. idem C. 2529 ct. idem CC 20—24 ct. idem bonken 2224 ct. Andijvie 713 ct. rabarber 46 ct. waspeen 816 ct. idem 2, 6 ct. groene kool 68 ct. putjes kool 78 ct., witte kool 6 ct. rode kool 12 ct. zilveruien 37 ct. kro ten 58 ct. spinazie 2122 ct. uien 48 ct. alles per kg., sla 1, 815 ct. idem 2, 48 ct.* bloemkool 1, 29 45 ct., idem 2, 1226 ct. idem 3. 8 11 ct. komkommers a, 1618 ct., idem B. 1213 ct. idem C. 8 ct., knol selderij 9 ct. alles per stuk. Bospeen 1216 ct. per bos. Peren: Triumph de Vienne 1718 ct. per kg. Meloe nen 2548 ct. per stuk. VINKEVEEN, 7 Sept. Groente. Komkommers 824 cent, sla 313 cent, bleekselderij 13—19 cent, bloem kol 1224 cent, knolselderij 1418 cent per stuk, peen 14—18 cent, pronk- bonen 1221 cent, snijbonen 4371 cent. stambonen 3352 cent, stok- prinsessebonen 4260 cent, kassnij- bonen 698i cent, tomaten 2038 cent, andijvie 611 cent, prei 19 ct., groene kool 810 cent, rode kool 8 9 cent, spinazie 721 cent, waspeen 1718 cent en postelein 1718 cent per kg. ROELOFARENDSVEEN, 7 Sept. Groente. Aardbeien 5566 cent per doosje, idem 2 ons 7881 cent, per doosje, kropsla I 4.8016.10, idem II 2.5010.20, andijvie J 69, bloemkool 1135, uien 8.—, to maten A 2236, idem B 2438, idem C 22022, idem CC f 20, snij bonen 2566, stambonen 2851, stokprinsessen f 2261, pronkbonen 1217, spekbonen 1719, Augur ken A 7179, idem B f 40, idem C 40, idem D I f 26, idem D 21, 22, idem E 35, idem CD 1617 Bloemen. Irissen 2729 cent. Herfstasters 1416 cent, Troschry- santhen: Sept Wit 2632 cent, Mos- puito 2428 cent, Shirley White 30— 35 cent, Chatsworth 3238 cent. Pre- cose 3034 cent, Rayonanten 1421 cent, Migoli 712 cent, Millersdale 611 cent, Daydream 59 cent, Whi te Hope 1012 cent, Perfection 9 15 cent, Horwood 1012 cent, Beryl 7—8 cent, Gift 911 cent, Corona 6— 9 cent, Anjers 6—17 cent.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2