BONDSKANSELIER ADENAUER Frankrijks oudste en jongste kantklosier VIERT VERKIEZINGSTRIOMF Afgevaardigden op audiëntie bij intern. K.A.J. de Koningin BONN hield een fakkeloptocht Truman weer in de arena Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12985 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. nmd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VERANDERDE MENTALITEIT WANNEER MEN DE COMMEN- TAREN overziet, welke gewijd zyn aan de verrassend grote over winning van Adenauers partij in West-Duitsland, dan blijkt, dat men in het Westen algemeen zeer ingeno men is met deze uitslag der verkie zingen en dat men daar uitstekende resultaten verwacht voor de Europese eenheid. In Duitsland zelf zijn de so ciaal-democraten danig teleurgesteld en zij geven daaraan uiting op een minder prettige manier. Daar zij voor zich het monopolie van de ware de mocratie opeisen, kunnen zij in Adenauers overwinning geen zege praal van de democratie zien, 0 zoals men overal elders wel doet, maar menen zij, dat de zelfde heldenverering, welke vroeger Hitier tot de wolken verhief, thans op Adenauer is losgelaten. Zij von den Adenauer maar een autoritair mannetje. Hetgeen niets anders is dan zuur gepraat van teleurgestelde men sen. Dat Moskou het nog erger maakt, is begrijpelijk; zij beweren, dat deze verkiezingsuitslag is verkregen door terreur en intimidatie. Belachelijk geleuter, dat alleen door de Russen wordt geloofd. Het is integendeel een feit, dat de verkiezingen van Zondag j.l. over vloedig reden geven tot grote voldoe ning. Voor sommigen is de nederlaag der nazi-partijtjes het voornaamste, voor andere het overlijden van de communistische fractie in de Bonds dag; de voorstanders van een ver enigd Europa verheugen zich over de onverwacht gunstige perspectieven, welke Adenauers overwinning ge opend heeft, zij die vrezen voor Rus land zien de mogelijkheden van een stevige Europese verdediging aan merkelijk toegenomen. Maar dat alles kan worden samen gevat in deze ene overweging, dat het Duitse volk nu zo geheel anders blijkt te reageren dan na de eerste wereld oorlog. Toen zowel als nu hadden de Duitse legers de nederlaag geleden, maar de geest van de overwonnene had zich in 1918 niet gewonnen gege ven. Er was na de eerste wereldoor log een geest van verzet gebleven, een gevoel van balorigheid, welke zich weldra kristalliseerde in brutali teit rondom de figuur van Hitier. Thans wordt er koortsachtig aan de economische opbouw gewerkt en ziet men in, dat geen driest optreden te gen het Westen, maar samenwerking en medewerking de middelen moeten zijn om de welvaart te herstellen. Na de eerste wereldoorlog was Strese- mann de grote figuur, die het ver trouwen bezat van de voormalige te genstanders, thans is het Adenauer. Stresemann vond echter weinig steun in het Duitse parlement, dat toen vergiftigd werd door rode agitatie; Adenauer is in dit opzicht gelukki ger en ziet zijn politiek geruggesteund door een flinke meerderheid. Daar door wint zijn persoonlijkheid aan kracht en invloed. Wanneer men in Frankrijk en Italië niet oppast,- streeft Adenauer de Franse en Italiaanse lei ders voorbij en zal hij het zijn en geen Fransman, die Europa voorgaat op de weg naar de eenheid. Overstelpende drukte in Zundert Het corso, dat Zondag door Zun dert trok is naar thans kan worden vastgesteld, door meer dah 150.000 bezoekers bewonderd. Zoals ge woonlijk werden de bloemwagens de dag na het corso tentoongesteld. Ook hiervoor was de belangstelling boven elke verwachting. Vorig jaar werd deze tentoonstelling bezocht door 20.000 bezoekers. Om twee uur gister middag passeerden er door de con trole ruim honderd man per minuut. Grote moeilijkheden bood de ver keersweg AmsterdamAntwerpen, die door Zundert loopt, waar de drukte veel vertraging veroor zaakte. De socialisten blijven mokken Met fakkeloptochten hebben Maandagavond de burgers van Bonn en van het aan de voet van de Drachenfels gelegen dorpje Thoftndorf bonds kanselier Adenauer gehuldigd. Op feestelijke wijze eindigde zo een dag van politieke besprekingen, die reeds duidelijk hebben gemaakt, op welke wijze de overwinnende Christelijke Partij haar aanval op de socialistische posities wil voortzetten. Nu de socialisten niet meer over een derde van het aantal Bondsdagze tels kunnen beschikken, is hun oppositie tegen de Europese verdragen ten dode gedoemd. Kanselier Adenauer heeft op zijn eerste persconferentie na zijn overwinning reeds laten doorschemeren, dat naar zijn mening de grondwettelijkheid der Europese verdragen geen probleem meer is, nu hij een tweederden-meerderheid bijeen kan brengen voor wijziging van de Grondwet. buitenlandse politiek der sociaal-de mocraten afhangen of een nieuwe po ging tot contact succes zou kunnen hebben, zo zeide Adenauer. Zijn te genstander had echter voordien reeds verklaard, dat hij in het resultaat der stemming geenszins aanleiding zag om van zijn politiek van Duitse een heid voorop" af te wijken. Van deze kan werd dus nog geen perspectief geopend. De radicale verzwakking van hun parlementaire positie heeft de socia listen in de Bondsdag van alle midde len tot effectieve oppositie beroofd. Zij hebben nu nog een laatste steun punt in de Bondsraad, de vertegen woordiging der landen. Hierin hebben nog altijd zes landen met socialisti sche invloed hun afgevaardigden. Reeds tekent zich echter een komen de strijd om deze positie der sociaal democraten af. In vele der landelijke hoofdsteden zijn discussies over de vraag, of de landelijke rege ringsploegen geen ingrijpende wijzi gingen zullen moeten ondergaan na het overweldigende succes, dat de Christelijke Partij overal heeft ge boekt. In Neder-Saksen en Hessen hebben de christelijke en de liberale partij al om een nieuwe regering ge roepen. De socialisten regeren thans in Hessen alleen en in Neder-Saken samen met de Vluchtelingenpartij. De teleurgestelden. De sociaal-democratische partij heeft Maandagavond in felle uitvallen Adenauers overwinning geschilderd als een gevolg van „een persoonscul- tus, die een bij Goebbels geschoolde propaganda met Adenauer heeft be dreven". Adenauer wordt daarin als de „vruchtgebruiker van de koude oorlog" bestempeld. Volgens de partij begroet blijkbaar het „door autoriteit bevangen deel van het volk Adenauer als een nieuwe belichaming van de autoritaire staat". Overigens spreekt de S.P.D. over „het naakte egoïsme", dat de hereniging met de achttien millioen Duitsers achter het IJzeren Gordijn „op strafbare wijze veron achtzaamd" zou hebben. De socialis ten verwijten in een zeer agressieve verklaring de kanselier „de democra tische grondrechten der jonge repu bliek naar behoefte te omzeilen of er eenvoudig dwars tegen in te hande len". De socialisten noemen zich de „bewakers van de democratie in Duitsland". WAT ADENAUER ER ZELF VAN ZEGT. Dr. Adenauer heeft voor een eivolle persconferentie zijn mening over de verkiezing gegeven. Zij was een be wijs geweest voor de democratische geest, die over het Duitse volk was vaardig geworden. Zij had volgens hem ook bewezen en wel door de stemmen der vluchtelingen, hoezeer zijn politiek van kracht kon steunen op de instemming ook var het Oost- duitse volk. Voorts sprak dr. Adenauer de mening uit, dat zijn overwinning van grote invloed zal zijn op de verdere besprekingen met de landen der Europese gemeenschap. „Dit zal de Europese gedachte nieuwe kracht geven", zo zeide hij. De kanseliei sprak zich opnieuw uit voor een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek van regering en oppositie, die in de voorgaande jaren nooit bereikt kon worden. Als over DRUK PARTIJBERAAD. In de komende dagen is Bonn vol druk partijberaad, waarbij over de samenstelling van de nieuwe coalitie zal worden onderhandeld. De oude partners der C.D.U. zullen daarbij belangrijke veren moeten laten, nu dé C.D.U. volgens de jongste telling alleen precies de meerderheid in han den heeft. Woordvoerders van de Westduitse Vrije Democratische Partij en de Duitse Partij hebben Maandag ver klaard, dat hun partijen bereid zijn de huidige coalitie met Adenauers Christen-Democratische Unie voort te zetten. Vrije wereld is tevreden In vrijwel alle Westelijke hoofdste den wordt de overwinning van Adenauer gezien als een overwinning voor de democratie, de Europese een heid en de Westelijke verdediging. Maar van de communistische wereld komt felle critiek op de uitslag en op de wijze, waarop de verkiezingscam pagne is geleid. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, verklaarde Maandagavond, na een onderhoud met president Eisenhower, dat de president verheugd is over de over winning van Adenauer, die „veel gro ter is, dan we hadden durven hopen". Hij voegde hier aan toe, dat Aden auers overwinning aantoont, dat het Duitse volk de politiek van de drie Westelijke mogendheden Amerika, Engeland en Frankrijk waardeert en er voor open staat, welke naar wij hopen zal leiden tot de hereniging van Duitsland en $en toenemende vereniging van Europa. In diplomatieke kringen te Londen verklaarde men, dat de verkiezings uitslag de positie van de Westelijken bij onderhandelingen van „de grote vier" aanzienlijk zal versterken. Italiaanse waarnemers legden de nadruk op de volkomen nederlaag van de communisten en neo-nazi's, en zei den, dat de uitslag een duidelijke overwinning van de democratie is. Op het nippertje Het heeft gisteren een tijdlang ge schenen, dat Adenauer's C.D.U. juist niet de absolute meerderheid der ze tels in de nieuwe Bondsdag zou beha len. Haar zeteltal stond namelijk op 243. Dit was voldoende om de meer derheid in een Bondsdag van in to taal 484 zetels. Echter had de uitslag drie z.g. Ueberhangmandate, extra-zetels, op geleverd, waardoor het totale aantal zetels steeg tot 487 en hiervoor kwam de C.D.U. juist 1 zetel tekor*. Deze ex trazetels worden toegekend, wanneer zeldzamergewijze een partij ergens meer directe zetels verwerft, dan het daar door evenredige vertegenwoor diging kan bezetten. In dat geval staat de kieswet toe, dat de boven matige directe zetels toegewezen blij ven en dit aantal dan boven het nor male aantal van 484 Bordsdagzetels komt. Dit was wat de C.D.U. betreft in Sleeswijk-Holstein het geval voor 2 zetels en voor de Duitse Partij in Hamburg voor 1 zetel. Later kwam evenwel een correctie binnen van Noordrijn-Westfalen, waaruit bleek, dat de C.D.U. hier niet 72 maar 73 zetels had veroverd. Hier door kwam het totale aantal Bonds dagzetels van de C.D.U. op 244, d.i. juist voldoende om haar de absolute meerderheid te geven. Arrestaties in Perzië In de afgelopen nacht heeft men te Teheran een nieuwe cel van de Toe- deh-partij ontdekt en drie arrestaties verricht, aldus meldt de politie te Te heran, die er aan toevoegt, dat lijsten zijn gevonden, waardoor binnenkort nog een groot aantal personen kan worden gearresteerd. 29 Arbeiders van een tabakfabriek te Teheran zijn ontslagen, daar zij er van verdacht worden lid te zijn van de Toedeh-partij. Ruim een uur werden problemen besproken In het kader van de feesten, die te Bailleul worden gegeven naar aanlei ding van het honderdjarig bestaan van het „Comité Flamand de France", is er een tentoonstelling van kantwerk ingericht. De organisatoren heb ben het idee gehad een dag per week het kantklossen te laten demonstre ren. Zij kozen hiervoor de oudste en de jongste Fran$aise, die zich met kantklossen ophoudt. Hier ziet U hen tijdens een demonstratie, mevrouw Gctavie SuffysDelmotte, van 90 jaar uit Meteren en de kleine Renée Minne uit Bailleur, 6 jaar oud. Aanval op president zakenliC(ien eoei gaal-ïenoe*van de t inkomsten zal afdruipen op de rest bisenhower van de bevolking". Truman verklaarde een voorstan der te zijn van een evenwichtige be groting, doch dat moest niet ten koste gaan van de nationale verdediging. „Ik geloof dat een eerste-klas luchtmacht en luchtverdediging waardoor al onze grote steden en in dustrie-centra beschermd zouden worden, een hoop waard is voor ons, zelfs als daardoor de begroting een tijdje niet in evenwicht zou zijn, en als belastingverlagingen daardoor en kele jaren moesten uitblijven! Over de buitenlandse politiek zei de Truman: „Wij beginen aan een periode van onderhandelingen. Wij hopen dat deze vrucht zullen dragen. Maar of zij dat zijn, hangt van de Russen af. Wij moeten van een krachtig standpunt uit onderhande len want kracht begrijpen en eerbie digen de Russen". Truman voorspel de, dat de vrije wereld zou winnen. Wie is de beweging begonnen in Oost-Duitsland en Oost-Berlijn, waar door de mythe van de totalitaire on overwinnelijkheid verscheurd werd. Dat waren de werkende massa's. Het was de gewone vakverenigingsman van Oost-Berlijn, die de communis tische terreur durfde uit te dagen. Dat is iets om over na te denken. Ex-president Truraan heeft het po litieke strijdperk weer betreden, vook het eerst sinds hij op het Witte Huis plaats maakte voor zijn republikeinse opvolger Eisenhower. Tot nu toe had Truman zich strikt onthouden van iedere politieke verklaring, maar gis teren heeft hij in een redevoering voor een „Labour Day"-vergadering van de gezamenlijke vakbonden te Detroit de regering-Eisenhower er van beschuldigd te werk te gaan „vol gens de theorie dat, als het de grote GROTE BRAND IN CHICAGO. In Chicago is Maandag een oud huis van drie verdiepingen afgebrand, waardoor tenminste veertien perso nen om het leven zijn gekomen. On der de slachtoffers bevinden zich ze ven kinderen. Men vreest, dat ondei de rokende puinhopen nog slachtoffers bedolven liggen. De oorzaak van de brand is onbekend. Om kwart over twee gistermid dag heeft H.M. de Koningin ten pa- leize Soestdijk een uit twintig perso nen bestaande delegatie ontvangen van de internationale conferentie van de Katholieke Arbeidersjeugd, die van 6 t.m. 12 Sept. op „Draken- burgh" te Hilversum wordt gehou den. Van deze delgatie maakten deel uit mgr. Joseph Cardijn uit Bel- eiste hij daarbij uiteraard j ffië, de secretaris van de Internatio- ïiïünifMnnüno rl D7ü 71m tinlp K^f.holipkp A rhpi(lprciPII(rH Pq. van de overwonnene, dat deze zijn eisen zou matigen. Het zou van de Koningin Soraya terug naar Perzië ngin Seraya, de vrouw van de Sjah van Perzië, gaat tussen een aantal houwers door naar het vliegtuig, dat haar van het vliegveld van Rome Teheran zal brengen. De Koningin leek in betere conditie, dan toen a Augustus met haar echtgenoot in Rome aankwam. Zij droeg een Ipakje en een hoedje, dat zij uit het gezicht droeg. nale Katholieke Arbeidersjeugd, Pa trick Keegan en de heer Pennings, nationaal voorzitter van de K. A. J. in Nederland. Afgevaardigden uit 10 Europese landen, uit Cuba, Canada, de Philippijnen en Senegal nemen deel aan de conferentie. Voor Nederland waren ten palei- ze aanwezig de heer A. H. Huijboom, nationaal Aalmoezenier van de K. A. J., Wim Bennink voorzitter van de K. A. J. en mej. Corrie Koehler na mens de vrouwelijke K. A. J. Tij dens de audiëntie, welke ruim een uur duurde, gaf H.M. blijk van haar grote belangstelling voor de grote moeilijkheden, die de werkende jeugd ondervindt. Speciaal aan het probleem van de jongeren die de school verlaten en direct in het be drijfsleven moeten treden wijdde de koningin haar bijzondere aandacht. In en buiten Nederland. Met grote belangstelling infpr- meerde zij naar de werkzaamheden ten behoeve van deze jongens en meisjes, zowel wat betreft in Neder land als in andere landen. Zij onder hield zich hierover uitvoerig met mgr. Cardijn, Partick Keegan en Aalmoezenier Huijboom. In haar vragen ging de koningin uitvoerig in op de diensten van de K.A.J. en H. M. de Koningin temidden van de Kath. Arbeiders Jeugd. Geheel links Mgr. Joseph Cardijn, Algemeen Proost van de Belgische en de Interna tionale KAJ, naast deze Patrick Geegan (Engeland), Secretaris van de Internationale KAJ. Rechts van H.M. Wim Pennings, Nationaal voorzitter van de KAJ in Nederland. V.K.A.J. voor deze jongeren en de van de arbeidersjeugd op de Philip - zorg om hen nierdoor meer vertrou wen te geven in de toekomst. Groot was de belangstelling van H.M. voor de internationale K.A.J., waarover zij zich geruime tijd onderhield met mgr. Cardijn en Patrick Keegan, die, pas teruggekeerd van een reis om de wereld, zijn indrukken mede deelde. Contacten in Canada. Speciaal informeerde zij naar de indrukken van mgr. Cardijn in In dia, waar de nood van de arbeiders jeugd zeer groot is door gebrek aan arbeid. Ook onderhield zij zich met Roberto Hernandez over de toestand pijnen en met Romeo Maione uit Ca nada over immigratie van jonge ar beiders in dat land. Rómeo vertelde, dat de K.A.J. in Canada een actie voert in de indus trie, om immigranten op te vangen en bij de K.A.J. in te schakelen. Ook Nederlandse jongens worden hier door bereikt. Uitvoerig ging H.M. in op de Euro pese conferentie van de K.A.J., waarbij het haar verheugde, dat de arbeidersjeugd op dit terrein zo ac tief is. De delegatie was zeer onder de indruk van de eenvoud en harte lijkheid, waarmede koningin Juliana haar ontving. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LAGERE TEMPERATUREN. Koude nacht met plaatselijk vorming van mist. Morgen over dag van het Noordwesten uit binnendrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Over het algemeen lagere maxi mumtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. 9 Sept.: zon op 6.04 en onder 19.10; maan op 7.23 en onder 19.01. uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. regen 13 C. regen 17 zwaar bew. 24 zwaar bew. 19 mist 21 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURG LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist onbew. nevel onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. Korreltje Niets is onnozeler dan onnozel ge lach.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1