Bouw kleuterscholen door overheidspolitiek belemmerd Olielamp rolde om... Avondmis te Persingen opende de Nederlandse verkennerskerk Katholieke vader ontvoerde na scheiding z'n kind naar Spanje W*W. nu ook voor de luchtwegen Assepoester verloor haar muiltje Zaterdagmiddag op het A'damse IJ Te veel beunhazen leiden op voor t middenstandsdiploma T ropenliefde MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 DE LE1USE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Nog langer uitstel Mgr. rar. Fr. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, spreekt in zijn voorwoord op het Jaarboek 1953, deel I over het Ka tholieke Kleuteronderwijs zijn grote teleurstelling uit over de laksheid van het parlement inzake de wette lijke regelingen van het kleuteron derwijs en de schrielheid in dit op zicht van vele gemeenten. De wets ontwerpen betreffende het kleuter onderwijs zijn in een stadium, dat de Kamer zelf over de verdere behan deling kan beslissen. Men had mo gen verwachten, zo schrijft mgr. Op de Coul, dat de Kamer op dezelf de wijze als is gebeurd ten aanzien van de tweede technische hogeschool ook voor wat betreft bet kleuter onderwijs de gelegenheid zou hebben aangegrepen deze dringende kwestie vast te leggen. Doch, zo vervolgt mgr. Op de Coul, „het is een zeer grote teleurstelling geworden, te groter naarmate de ur gentie van een regeling van dit on derwijs met de dag toeneemt. Dui zenden kleuters wachten op het ogen- klik, dat ook voor hen de poort van de kleuterschool geopend wordt; hon derden moeders zien verlangend uit naar de mogelijkheid gedurende eni ge uren van de dag rust en soulaas te mogen ondervinden en de gelegen heid te krijgen het huishouden weer op orde te brengen. Men spreekt en schrijft allerwege over noodzakelij ke verlichting voor bepaalde catego rieën; hier is de mogelijkheid ontel bare moeders van alle klassen gedu rende enige uren van de dag in de gelegenheid te stellen tot kalmte en bezinning te komen om daarna haar moeilijke taak onder vaak zeer be zwarende omstandigheden opnieuw en met opgewektheid te hervatten". „Wat geestelijk en psychisch", zo lezen wij verder „als winst verwor ven wordt door een goede regeling en wijde openstelling van het kleu teronderwijs is vooral bij de thans heersende woningtoestanden niet te schatten; welke spanningen in vele huishoudingen kunnen voorkomen worden, kan slechts hij bevroeden, die enigszins op de hoogte is van» de vele neurosen, welke tengevolge van te grote huishoudelijke drukte in alle standen geconstateerd worden. Het totstandkomen van de wet op het kleuteronderwijs zal daarom voor voor zeer grote groepen der bevol king en enorme sociale verlichting bij de vervulling van hun levenstaak betekenen". Nog niet ideaal... „Maar", zo vervolgt mgr. Op de Coul, „mem trekken uit het boven staande niet de conclusie, dat het in gediende ontwerp'een ideale regeling bevat, welke niet voor verbetering vatbaar zou zijn. Iedere insider weet beter; de gewenste correcties kunnen echter ongetwijfeld tijdens de behan deling worden tot stand gebracht, ter wijl ook een nota van aanwijzingen aan de Minister de mogelijkheid biedt verbeteringen aan te brengen, waar over men bij het overleg binnenska- Boerderij afgebrand In het buurtschap „de Wilgen" on der Drachten is Zaterdagavond om streeks 9 uur een kapitale boerderij tot de grond ioe afgebrand. De brand is ontstaan in de schuur, doordat daar een petroleumlamp om viel, die door twee zoons van de land bouwer werd gebruikt bij het de monteren van het motorrijwiel van hun vader. De benzine van de motor raakte in brand en direct daarna vonden de vlammen gretig voedsel in het in de schuur aanwezige hooi. De brandweer van Drachten, die met twee spuiten was uitgerukt, kon niets tegen de vuurzee uitrichten De landbouwer en zijn echtgenote waren niet thuis toen de brand ont stond. Een baby en een kind van vijf jaren konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Een der zoons heeft brandv/onden opgelopen. De land- bouw-inventaris ging geheel verlo ren; van het meubilair kon een ge deelte worden gered. mers reeds zou 'zijn eens geworden. Aan een spoedige behandeling in een volgende zittingsperiode schijnt dus ook niets in de weg te staan". Op 1 Januari 1952 bedroeg het aan tal leerlingen op kleuterscholen on geveer 25.000 meer dan in het vooraf gaande jaar, op 1 Januari 1953 bleek de toename slechts 5.000 leerlingen te bedragen. Voor een groot deel vindt deze afname haar oorzaak in de daling van het jaarlijkse geboortecij fer na 1946, maar een belangrijke re den is ook gelegen in de overheids politiek, welke er toe leidde slechts bij uitzondering bouwvolume voor kleuterscholen beschikbaar te stellen. Honderden kleuters zagen zich daar door van de mogelijkheid om een kleuterschool te bezoeken beroofd. Men mag verwachten, dat hierin ver andering kome en de betreffende overheid gaat inzien, dat speciaal in nieuwe wijken kleuterscholen drin gend noodzakelijk zijn. Schriele gemeenten. Op het ogenblik zijn het alleen de lagere overheidsorganen en met na me de gemeenten, welke het kleuter onderwijs subsidiëren. Gezien de be langen, welke op het spel staan ech ter zou men mogen verwachten, dat de vroede vaderen deze taak to.v. de jongste leden der gemeente royaal zouden opvatten. Op enkele loffelij ke uitzonderingen na moet mgr. Op de Coul echter constateren, dat de gemeenten zich in deze zeer schriel betonen. De Zuidelijke provincies ma ken hierin wel het slechtste figuur. Mgr. Op de Coul besluit met de conclusie, dat ".iet, zolang een wette lijke ook in financieel opzicht be vredigende regeling van het kleu teronderwijs nog niet tot stand is ge komen, een belang van> de eerste orde is voor elke gemeente om dit onder wijs royaal te steunen. Opgebouwd uit „heitjes" Zaterdagavond is door de hoofd aalmoezenier van de Katholieke ver kenners in Nederland in het histori sche kerkje van Persingen, thans her doopt tot St. Joriskerk van de Katho lieke verkenners in Nederland, een plechtige avondmis opgedragen. Talrijke verkenners, woonden de Mis bij. In de wijdse vlakte van het lageland van weiden en akkerligt het veertiende eeuwse oude kerkje, dat al sinds Zondag 22 April 1951 in gebruik is bij de Katholieke verkenners als St. Joriskapel, in deze kapel staat nu ook het St. Jorisbeeld van Albert Ter- mote uit Utrecht, welk beeld in 1950 Installateur overleefde stroom en val van 9 m De 19-jarige installateur J. B. van het Prov. Electr. Bedrijf te Gronin gen was bezig de loopkabel van een negen meter hoge loopkraan te ver lengen, n?aar had het ondanks strenge voorschriften niet nodig gevonden om de stroomtoevoer af te sluiten! Boven in de kraan geraakte hij even uit zijn evenwicht, maar net lang genoeg om houvast te zoeken; instinctief tastte hij om zich heen en greep toen de loopkabel vast met het gevolg dat de stroom door B's lichaam ging. De assistent-bedrijfsleider, de heer N., merkte dat iets niet in orde was en hij sloot onmiddellijk de stroom toevoer af. B. kreeg een hevige schok en tuimelde omlaag. Hij ligt nu met een ernstige wond aan het hoofd in het ziekenhuis. bij de viering van het 20 jarig bestaan van de Katholieke verkènnersbewe- ging door verkennners op zwerftoch ten door heel Nederland werd gedra gen. De kerk van Persingen, vroeger katholiek, kwam in de hervormings tijd in handen der Ned. hervormden, die er tot op het einde der 18e eeuw ge bruik van maakte voor de Hervormde gemeente van Ooy en Persingen. Sindsdien trad een periode van lang zaam verval in voor het kerkje tot dat restauratieplannen werden ge maakt. De uitvoering van de restauratie van het kerkgebouw, een der fraaiste dorpskerkjes uit vroeger eeuwen, was geraamd op ƒ40.000. De financiëring hiervan werd mogelijk gemaakt door 40 pet bijdrage van het rijk, 30 pet door de katholieke verkenners 10 pet door de statgn van Gelderland en de gemeente UbbergenBeek onder wel ke gemeente Persingen behoort. Zo bleef dit mooie kerkje behouden en het dient nu als blijvend monument voor de Katholieke verkenners, die een deel van de restauratiekosten bij eenbrachten met hun actie „een heitje voor een karweitje". NEDERLANDS HUWELIJKSDRAMA Priester bracht het weer terug bij Joodse moeder Met een vliegtuig uit Spanje is Za terdagmorgen op Schiphol aangeko men een vijfjarig meisje, dat, na dat zij tijdens een scheidingsprocedu re aan de moeder zou worden toe vertrouwd, door de vader mee naar het buitenland was genomen. De va der bleek het te hebben onderge bracht in een R.K. kindertehuis te Barcelona, dat geruime tijd weiger achtig bleek het kind aan de moeder in Nederland af te geven. Dank zij de activiteit, vooral van de Nederlandse buitenlandse dienst en de Nederland se R.K. geestelijkheid is nu eindelijk het kind terug bij de moeder. De Nederlandse R.K. geestelijkheid had een pater naar Spanje gezonden, die tot taak had, het kind los te krij gen en naar Nederland te brengen. Het was dan ook onder geleide van deze pater, dat het meisje de reis van- Span je naar Schiphol heeft'gemaakt. Voorgeschiedenis. Van het echtpaar was de man R.K., de vrouw Joods. Het huwelijk, dat nietkerkelijk .was bevestigd, werd op 31 Juli 1952 door echtscheiding ont bonden. Op 13 October 1952 werd het enige kind uit dit huwelijk, dat de vader buiten de moeder om R.K. had laten dopen, aan de moeder toe vertrouwd, die tot voogdes werd be noemd. Inmiddels was de vader op 8 October 1952 uit de ouderlijke macht ontzet, waarbij afgifte van het kind aan de moeder werd bevolen. In Barcelona opgespoord. Vier dagen, voordat de president het kind tijdelijk aan de moeder toe wees, wist de vader met het meisje naar het buitenland te vertrekken. Van 25 Juli 1952 af werd door de justitie een uitvoerig onderzoek inge steld in België, Frankrijk en Spanje. De man had vroeger al eens te ken nen gegeven, dat hij van plan was zich bij het Nederlandse consulaat in Barcelona vervoegde om zijn pas te laten verlengen. Het consulaat heeft toen onmiddellijk het Ministerie van Buitenlandse Zaken gewaarschuwd. Bij een verder onderzoek bleek, dat de man het kind had ondergebracht in een R.K. kindertehuis in Barcelo na. Sedertdien werden pogingen ge daan by de Spaanse autoriteiten om het minderjarige Nederlandse kind door het kindertehuis te doen afge ven. Deze pogingen zijn lange tijd zonder resultaat gebleven. De Spaan se autoriteiten en de tijdelijke ver zorgers van het kind stelden zich op het standpunt, dat niet zonder meer tot afgifte kon worden overgegaan, daar in Spanje het burgerlijk huwe lijk niet bekend is. Ned, priester naar Spanje. Inmiddels bleek, dat de man voornemens was, naar Brazilië te gaan en wel met het kind. Zou hem dit lukken, dan was de kans groot, dat elkspoor van het kind verloren zou gaan. De moeder heeft zich toen gewend tot opperrabbijn Tal, die zich op zijn beurt wendde tot de R.K. geestelijk heid. Na uitvoerige besprekingen, waarbij de moeder verklaarde volko. men vrij te willen zijn in haar keuze van opvoeding van het kind, heeft de Deurwaarders worden gewaardeerd De vereniging van gerechtsdeur waarders in Nederland heeft Zaterdag en Zondag, in het tachtigste jaar van haar bestaan, de najaarsvergadering gehouden te Maastricht. De congres-deelnemers werden Za terdagmiddag ten stadhuize ontvan gen door het voltallige college van B. en W. De burgemeester der Limburgse hoofdstad, mr. W. baron Michiels van Kessenich, sprak over de belangrij ke taak, welke de deurwaarders in economische sector van het maat schappelijk leven bekleden. Vooral in de na-oorlogse tijd heeft de over heid, met n-ame die der gemeenten, heel vaak te maken gekregen met de deurwaarders, die maar al te vaak o.a. in kwesties van huisvesting moesten optreden om aan de beslissingen van gemeentelijke instanties kracht bij te zetten. De burgemeester verklaarde daar bij gesticht te zijn door de zeer hu mane wijze, waarop de deurwaarders in de vervulling van hun delicate taak optraden. Na het welkom van baron Michiels v. Kessenich, tot de congressisten, heeft de voorzitter der vereniging, de heer I. Harshagen uit Amsterdam het gemeentebestuur niet alleen gedankt voor deze hartelijke ontvangst, maar tevens erkentelijkheid betuigd aan de burgemeester van Maastricht, voor diens zuiver begrip va*" de taak der deurwaarders en voor de juiste waar dering van hun ambt. Hij wenste de burgemeester geluk met de dezer da gen aan deze toegekende hoge Bilgi- sche onderscheiding. Hij besloot met rug te brengen. Deze afgevaardigde is toen met be hulp van- de Nederlandse consul te Barcelona zeer voortvarend aan het werk getogen. De kinderrechter te Barcelona werd bewogen zich bereid te verklaren, de voogdij beschikking van de Amsterdamse rechtbank ook in Spanje ten uitvoer te laten leggen, indien de rechtbank het verzoek daartoe zou doen. De Amsterdamse rechtbank heeft zulk een verzoek op zeer korte termijn en wel op 4 Augustus j.l. gedaan-. Na ontvangst a j van de betreffende stuiken heeft de naar Spanje te gaan. Begin Augustus kinderrechter te Barcelona toen af- R.K. geestelijkheid een afgevaardig- de naar Spanje gezonden met de op- Jf °5_ dracht het kind naar Nederland te- werd van de Spaanse politie bericht ontvangen, dat de man de Spaanse grens niet was overgekomen. Achteraf bleek, dat hij zich toch in Spanje bevond, en wel toen hij Een Pipercup, die voor reclame doeleinden boven Zundert en verschil lende voetbalvelden had gevlogen, kreeg in de buurt van Dordrecht mo torstoring en moest door zijn bestuurder M. J. P. aan de grond gezet worden. Nu gebeurde een en ander vlak in de buurt van de Rijksweg DordrechtMoerdijk, waarop toevallig juist een hoofdinspecteur van de Wegenwacht passeerde. Deze zag er iets in, zodat enige uren later de Pipercup zijn stimulerend werk weer kon voortzetten. Op het zonovergoten IJ, waar tot ergenis van de Amsterdammers nog steeds de ponten varen, kwam een van deze trage vervoers middelen Zaterdagmiddag midden op zijn tocht tot stilstand en begon lang zaam terug te varen. Hevig ontstelde opva renden dromden rond de railing en wisten de meest lugubere verhalen te ver tellen over een drenke ling. Er was echter geen man over boord, maar een klein meisje, dat tot de opvaren den behoorde, had een nieuw schoentje in het wa ter laten vallen en huilde om dit verlies zo erbar melijk, dat de kapitein het niet langer kon verdragen zijn bemanning op dracht gaf de pont te stop pen en naar het schoentje te vissen. Langzaam voer de pont acnteruit en grote boots haken deden vernuftige pogingen om het schoentje te pakken te krijgen. Hier voor was weer een hele tactiek nodig, want wan neer het niet erg omzich tig gebeurde, zou een golf je in het schoentje terecht komen en zou het meisje voor altijd van haar bezit beroofd zijn. Telkens voer de boot er nam om haar schoentje te bereiken. En zij was niet de enige die in spanning verkeerde. Iedereen op die pont scheen Zaterdagmiddag zijn tijd vergeten te zijn en volgde met ingehouden adem de strijd tussen het scaip en de golven met als inzet het kleine schoentje. Het scheen echter tever geefs. de logge pont Pont noch politie konden l echter de Prins vervangen langs en telkens werden de machines teruggescha keld. Het kleine meisje, met de.traantjes nog aan haar oogwimpers, keek vol spanning toe, hoe de haken steeds weer misgre pen en hoe de boot steeds weer een nieuw aanloopje niet genoeg wenden en bracht te veel beweging in het water, waardoor het schoentje telkens weer op een golfslag je wegdreef. Ondertussen had de wa- terpolitie aan de wal de merkwaardige manoeuvres van de pont gadegeslagen en in de mening verke rend, dat er iemand in nood was, kwam zij met haar motorbootje pont- waarts gevaren. Al reeds van verre werden hen door de opgewonden pas sagiers waarschuwingen en adviezen toegeroepen en het duurde niet lang, of ook het politiebootje was ijverig op schoentjes kon jacht. Helaashet politie- f bootje wilde het te vlug doen. In volle vaart tufde t het op het schoentje af, veroorzaakte hierdoor een golfslag, die het schoentje noodlottig werd; het liep vol met water en ver- en dween in de diepte. Met het schaamrood op de boeg vertrok het poli tiebootje naar de haven, een teleurgestelde en woe dende menigte pontvaan- ders en een zielsbedroef4 klein meisje op het zon overgoten IJ achterlatend. gifte van het kind bevolen. De eerste uitvoering door het nieuw gevormde toneelgezelschap Theater heeft in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, te Arnhem, plaats ge had. Gespeeld werd Pedri Calderon de la Bearea's stuk „La dama duende", naar de bewerking van Hendrik de Vries en onder regie van Kees v. Iersel. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (16 Sept.); Ned. Nw. Guinea m.s. „Peleus" (11 Sept.); Ned. Nw. Guinea m.s. „Oran je" (16 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Delft" (12 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Botne" (14 Sept.); Suriname: m.m. „Rantum" (15 Sept.). Unié van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (12 Sept.); Ca nada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (16 Sept.); Zuid-Amerika: m.s. „Alnati" (16 Sept.); Australië: s.s. „Himalaya" (11 Sept.); Nieuw Zeeland: via En geland (12 September. bloei van Maastricht en het gewest Limburg. De vereniging hield in de namiddag in de stedelijke schouwburg een ver gadering ter bespreking van onder werpen van zuiver organisatorische en interne aard. Zondag werd door de excursisten een autocar-tocht door Zuid-Limburg gemaakt met bezoe ken o.a. aan kasteel Neubourg te Gul penen het Amerikaanse kerkhof te Margraten. Wanneer zal Ned. visum voor Duitsland afgeschaft wor< en? Nu de Belgische regering besloten schijnt te hebben aan Duitsers, die om zakelijke of touristische redenen naar België willen reizen, een koste loos visum te verstrekken, zijn er bij de Nederlandse minister van buiten landse zaken enkele vragen inge diend, gesteld door een der Tweede Kamerleden, waarin de minister ge vraagd wordt, of een dergelijke maat regel ook niet erg doeltreffend voor Nederland geacht moet worden. De minister wordt herinnerd aan toezeg gingen in het verleden gedaan en het betreffende kamerlid spreekt er zijn verwondering over uit, dat de rege ling van deze kwestie zoveel tijd moet kosten. Ten slotte wijst de vragen steller de minister op de schade en teleurstelling, die in de touristen- centra en de grensstreken door het uitblijven van de regeling, ontstaan zijn. Meisje op straat overleden Het 18-jarige meisje A. J. K. uit Boxtel is Zondagavond, toen zij de helling in de Vleutenseweg naar de brug over het Merwedekanaal nabij de Douwe Egbertsfabrieken te Utrecht opfietste, van de fiets ge vallen en ter plaatse waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming overleden. Het meisje logeerde te Utrecht. KAMER VAN KOOPHANDEL CONCLUDEERT De bevindingen van een door de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen bij de middenstandsexamens voor het Zuid- Gelderse district gehouden enquête, waren zo teleurstellend, wat de kennis der candidaten betreft, dat aan de Kamer in overweging is gege ven naar de oorzaken een ernstig onderzoek in te stellen. Het is gebleken, dat de meeste particuliere opleidingen niet voldoende waren. Men sprak zelfs van „halfbakken" opleidingen. De examencom missies staan hier machteloos en het aantal niet geslaagde candidaten is onrustbarend. Het bestuur der Nijmeegse Kamer zal bij de regering de nodige stappen ter verbetering doen. De officieel erkende opleidings-instituten voldoen wel. De klacht gaat hier juist over de onbevoegde opleiders. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 68) „Nee. niets", antwoordde hij. „Zul ke berichten komen net op je af als een draadloze. Je hoort het wel, maar waar het vandaan komt, weet je zelf niet. Toch kun je er zeker van zijn, dat het zo is. In ieder geval, "kunnen we nu weer gerust zijn. Dat is voor lopig een pak van mijn hart. Minan- dong heeft het van een Salong ge hoord, die toevallig vanmorgen hier langs kwam". „Minandong? Hij heeft er mij geen woord over gesproken, toen ik hem daareven zag," antwoordde ze', ter wijl er een beetje twijfel in haar stem doorklonk. „Zo, zo, die ouwe dagdief! Maar kijk eens meisje, misschien weet hij wel niet dat de gezondheidstoestand van. Desmond, nietwaar, (of is htt nog altijd Mr. Carruthers?) voor jou een kwestie is van het hoogste belang. In ieder geval, als je straks je hart aan hem hebt uitgestort, mot je voor al niet vergeten, dat hij je tegen vier «ur naar de tennisbaan moet bren gen. Al de jongelui zullen vanmid dag van de partij zijn. We kunnen dus een paar behoorlijke sets ver wachten". „Ga je alweer weg? In orde hoor, ik zal om vier uur present zijn. Jim, wat heb je me toch gelukkig gemaakt. Ik geloof dat je er geen vaag besef van hebt, wat die enkele woorden voor mij betekenen". Jim Temple zat in het tentje van de tennisbaan de spelers een bgetje te plagen. Hij had twee sets achter de rug en was doodop. Hij en de dok ter trachtten zo vervelend mogelijk te zijn, wat beide die middag bij zonder goed afging. „Over het net, Stella en in het vak vóór Mr. Duggan", zei hij, toen zijn zuster, gichelend om een paar aardigheden van haar partner, double fault serveerde. „Ha, ha, de grote mannen kent men aan hun kracht", ging hij verder, toen Duggan haar volgende service met een keihard schot in de bamboepallisade beant woordde. „Toean", mompelde een stem ach ter hem. Hij keek op en zag Minan dong, die op zijn hurken bij zijn stoel zat en hem met zijn verrim- peld gezicht zeer ernstig aankeek. „Apa, Minandong, apa mahu?" „Toean, ik heb slecht nieuws, slecht nieuws uit het binnenland". „Wat?. Nee, hier niet. Ik zal wel naar het kantoor komen. Kom me daar over een paar minuten opzoe ken". Hij wendde zich tot de dokter en voegde hem gekscherend toe: „Je drink toch zeker mijn glas niet leeg, terwijl ik weg ben, hé? Ik moet even v/at brieven tekenen voor de mail. Schrijf alvast de volgende set voor ons af, als ik nog niet terug mocht zijn, voordat die kinders uitgeknoeid zijn". Hij verliet fluitend de tennisbaan. Enkele ogenblikken later strompelde Minandong hem achterna. „Wat is er aan de hand, Minan dong? Wat voor nieuws heb je?„ vroeg hij toen de oude jager het kan toor betrad en onmiddelijk op zijn hurken ging zitten. „Slecht Toean Besar, zeer slecht De mensen zeggen, dat de Toean Ma gistraat gewond is. Ze vertellen ook, dat hij het fort heeft aangevallen en ingenomen. Hij en vijf mannen zijn gewond. Nu brengen ze hem op een draagbaar naar beneden". „Wie heeft je dat allemaal ver teld, Minandeng? Waar is dat bericht vandaan gekomen?" „Geruchten, Toean Besar. de vogels dragen ze mee, de wind heeft ze op zijn wieken, zeggen de inboorlingen, maar ik geloof ze. Ik geloof zeker, dat het waar is". „Weten de mensen ook te zeggen waar de Toean gewond werd, op welke dag en of het ernstig is?" „Ik hoorde zeggen verleden nacht. Maar of het ernstig is of niet. heb ik niet kunnen achterhalen. Trouwens, dat kun je weer niet geloven van een gerucht, Toean". ,,Aan wie heb je het allemaal ver teld. Minandong?" „Aan niemand, behalve aan U, Toe an Besar". Temple dacht even na en wist spoe dig wat hem te doen stond. „Zorg dat er binnen twee uur aan de landingsplaats een boot gereed ligt. Vertel tegen iedereen, die het maar horen wil, dat de Toean naar beneden komt, zo gezond als een vis en met een hele bende gevangenen. Ik ga naar boven om hem welkom te heten en hem alvast geluk te wen sen met zijn overwinning. Laat nie mand te weten komen ,dat hij ge wond is. Vooral tegenover de missy mag ér geen woord over gerept wor den. Begrepen Minandong?" „Toean". „De Toean heeft haar verlost, heeft meegeholpen aan haar ontsnapping uit het huis van Tiang en zijn man nen. Ze zou het besterven, indien ze nu te weten kwam, dat hij ernstig is gewond". „Binnen twee uur een boot, Toe an?" „Zo heb ik het bevolen, Minan dong. Ga nu even terug naar het veld, waar de Toean's met die ballen aan het spelen zijn en roep de Toean dokter. Zeg hem. dat er iemand naar het hospitaal is gebracht en of hij dus zo vlug mogelijk wil komen.^ Dat hij geen ogenblik mag wachten", „Toean". „En, Minandong, voor ik het ver geet. Pik eens vier of vijf van de sterkste en vertrouwdste mannen uit, die je vinden kunt.' Geef ze ieder voor een week rijst mee en zeg, dat ze met me mee moeten om d<t Toean tegemoet te trekken. Vertel èr maar bij, dat ik onderweg een beetje wil jagen, zodat we misschien langer uit zullen blijven dan nodig is. Er zwerft altijd nog een oude temadau in de buurt, die we nooit te grazen hebben kunnen krijgen". „Toean". Temple had zijn zelfbeheersing al weer verloren. Zodra Minandong uit het gezicht verdwenen was, begon hij te stampvoeten van ongeduld, omdat de dokter zich nog niet liet zien. Eindelijk, na een eeuwigheid, zag hij de kleine man in de vallende sche- mering de weg afkomen. Hij liep ta melijk hard en haastte zich de kant van het hospitaal op. „Hierheen, Callaghan", schreeuw de Temple. „Waar zit jij toch?" „Een ogenblikje, brombeer',, ant woordde de dokter. „Ik moet even naar het hospitaal". „Nee, uilskuiken", schreeuwde Temple weer. „Kom nou hier. als ik zeg, kom hier Een Ier is altijd ob stinaat. Ik heb je laten roepen". „Jij? Ik heb een heel andere bood schap gekregen". „Natuurlijk. Als je een dokter in zijn waren aard wil zien, moet je hem het tegengestelde vragen van wat je bereiken wilt. Maar zonder gekheid. Ik heb die truc verzonnen, omdat ik je op de hoogte wilde stel len, van iets, wat nu niet onmiddel lijk aan de grote klok behoeft te wor den gehangen. Kijk eens. Het is uit gelekt, dat de jonge Carruthers een paar opstoppers heeft gekregen. Erg of niet, kan ik je niet zeggen. Ik heb je al gezegd hoe de zaken staan tussen hem en Stella en het m*inste wat ik nu doen kan is een boot ge reed maken en hem een stuk tege moet gaan. Dan brengen we hem zo snel mogelijk naar huis. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8