Hongarije won landenwedstrijd van de Ned. zwemploeg met grote cijfers 121-70 Geen enkele Nederl. overwinning op de eerste dag Goede resultaten op tweede dag Geertje Wielema op haar best Nederlandse ploeg uit de Tour deFrance bracht in Leiden bijzondere wielersport MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE CO LI RA NT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Reeds op de eerste dag van de lan denwedstrijd tegen Hongarije heeft de Nederlandse ploeg een achter stand van 6835 punten opgelopen. Geen enkele overwinning werd be haald en eigenlijk had alleen het zwemmen van Herman Willemse en dat van de schoolslagzwemster Nel Garritsen en Rika Bruins aan de ver- Wachtingen beantwoord. Na de opmars van de beide ploe gen, hartelijk toegejuicht door de duizenden op de zonnige tribunes, en het spelen der volksliederen tra den Willemse en de Vreng op de startblokken voor de strijd op de 100 meter vrije slag tegen Kadas en Do motor. Tegen de beide Hongaren, die regelmatig noteren onder de 59 seconden, waren onze landgenoten reeds bij voorbaat kansloos, maar toch werd het een race, die alles van Kadas en Domotor vroeg en waar aan de kleine Nederlandse kolonie zijn hart heeft kunnen ophalen. Kadas perste er tenslotte nog een eindsprint uit en ook Domotor kon de aanval van de jagende Nederlan ders afslaan, maar erg groot was het verschil niet. Met 57,9 sec. en 58,1 sec. hadden Kadas en Domotor resp. de eerste en tweede plaats bezet en wat Willemse betrof, de schijn had niet bedrogen. Met een uitstekende 59.1 sec. verbeterde hij zyn persoon lijk record ruimschoots. Tumpek zorgde met Fejer voor een tweede volledige Hongaarse zege bij de heren. Met de beroemde en veel omstreden „Dolfijn"-slag (een juist typerende benaming, want met zijn beenslag, waardoor de beide be nen in gesloten houding een gelijktij dige op-en-neergaande beweging ma ken, wordt inderdaad de slag van een vissenstaart geïmiteerd) waren zij te sterk voor Buyze en van Rooy. De Nederlandse kampioen kon een ber hoorlijk tempo handhaven, de Eind- hovenaar echter maakte met zijn 2.53.2 een tijd waarvoor vele school slagzwemmers zich zouden schamen. Tumpek, 3.2 sec. sneller dan Buyze verbeterde met 2.33.2 het Hongaarse record. De eerste 100 meter van Te Thye op de 400 meter vrije slag was veel belovend. Neyeki ging echter met een prachtige slag, welke zijn li chaam als het ware over het water in plaats van er door trok, op de fi nish af. Na 4.40.4 sloeg hij zijn hand tegen de bassinwand, Csordas werd tweede en Ten Thye derde in 4.55 Ook op de 4 x 200 meter vrije slag estafette was Willemse de beste Ne derlander. Ipacs, Kettesi, Domotor, Kadas zwommen voor him doen de tussentijden variërend van 2.13 tot 2.19, lang niet hun beste race, maar het Nederlandse gemiddelde lag bo ven de 2.20, zodat de laatste zwem mer Kadas bij de finish toch nog al tijd een voorsprong van ongeveer 20 meter op ten Thije had. 9.04.2 en 9.21.waren de tijden. land een overwinning is onthouden, doch om duidelijk te maken, dat de nederlaag door zijn toedoen tot de verhouding hadden weergegeven. Het was droevig, wat deze Wener ervan terecht bracht. De meest ele mentaire regels van het spel wer den door hem finaal genegeerd of verkeerd toegepast. Zo floot hij her haaldelijk voor de tweede overtre ding, voor het aanvallen van de man, die de bal in zijn bezit had, kortom, hij maakte het zo bont, dat de Hon garen er zelfs na afloop schande van spraken. Maar dat alles kon niet wegnemen, dat het Nederlands zevental een ver diende nederlaag heeft geleden, waarbij weer eens duidelijk tot uiting kwam, waaraan het bij onze jongens allemaal ontbreekt. In techniek, in snelheid en in hardheid waren de gastheren superieur. Vooral de com binatie snelheid-hardheid ontbrak bij de Nederlanders. De Hongaren schrokken en be gonnen de zwakke punten van de scheidsrechter af te tasten met har der, soms grof spel van man tegen man. Het bleek, dat zij ver konden gaan bij deze arbiter en nog voor rust had dit een doelpunt van Szivos tot resultaat, waarbij Sievers voor ieder duidelijk zichtbaar een paar meter werd weggetrapt. (32). Na de hervatting begon het Ne derlands zevental te knoeien. De jon gens misten het uithoudingsvermo gen om het spel uit de eerste helft door te zetten. Bovendien raakten zij door de vreemde beslissingen de kluts kwijt en toen van Gelder zijn kijk op de bal en zijn zelfvertrou wen bij het inmmiddels ontstoken kunstlicht begon te verliezen, was het hek van de dam. Met twee nor male doelpunten en drie, waarbij ernstige overtredingen, zoals vast houden en afzetten werden begaan, voerden de Hongaren de stand op tot 82. Twee maal zagen wij de man, die het genadeschot gaf. zijn hoofd schudden van verbazing dat de heer Salzer het doelpunt goed keurde. Een volkomen onthutst en kapot De Hongaren slaagden erin een 2 gefloten Nederlands zevental vocht 0 voorsprong te nemen, maar Van in de laatste minuten voor een der- Feggelen zorgde weer voor een ge- de tegendoelpunt, maar tevergeefs, lijke stand 22. de kracht ontbrak. Nieuw Ned. record 1500 m. van Ten Thije De Nederlandse zwem- en waterpo- loploeg heeft de tweedaagse landen wedstrijd te Boedapest met groot verschil verloren. Met 121 tegen 70 punten bleven de Hongaren in de meerderheid. Een nederlaag, die Iers bestaande Hongaadse B-ploeg, -zo erbarmelijk slecht was, dat de laatste indruk van Nederlands kracht nu niet bepaald de beste was. Wereldtijden van Geertje. Maar de prachtigste prestaties van deze tweede middag konden door deze min of meer beschamende polo nederlaag. die overigens buiten de puntentelling viel, niet worden uit gewist. Het begon heel bescheiden met een tweede plaats van Peter Bekkering, die Utassy op de eerste banen van de 200 meter schoolslag aardig bijhield, doch die na 150 me ter moest capituleren voor de mach tige eindsprint van de Hongaar. De 100 meter vrije slag dames bracht de eerste grote verrassing. Ten aanschóuwe van duizenden ver wende Hongaren, die de zelfbewuste Judith Ternes op dit nummer al bij voorbaat als winnares hadden ge doodverfd, heeft Geertrie Wielema laten zien was zij kan. Tussen Va leria Gvenge en Judith Ternes in trok zij de eerste 50 meter vrijwel gelijk met de Hongaarsen Op. Ria Vonk kon tot het keerpunt goed meedraaien maar moest daarna het drietal laten gaan. Ternes keerde een handslag voor Geertje Wielema en die weer een fractie van een se conde eerder dan Gyenge. Op de laatste haan kon Ternes haar rivale niet zien, Geertje kon alleen Gyenee zien en dat bleek voldoende Zij moest en zij zou haar overwinnares op de 400 meter vrije slag dit keer achter zich houden. Het werd een verbeten race naar de finish: zo hard ging het. dat Ternes ineens naar achteren zakte en kansloos werd Zonder een moment uit de cadans van haar prachtige stijl te geraken, roffelde Geertje de laatste meters over het water. Enkele minuten la ter bleek, dat het duel haar had op gejaagd tot de beste tijd. die zij ooit in buitenwater heeft gemaakt 1 flfi g 0 1 tpc snpller dan Gvenve. En om dan meteen met het zwem men van Geertje Wieleman door te gaan, wat zij op de 100 meter rug- HBS begon weer met een nederlaag: 4-0 De in Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd op de eerste dag van de com petitie van de K.N.V.B. in het nieuwe seizoen tussen HBS en BW leverde de Bosschenaren een 40 overwinning op. Rechtsbuiten Quaadvliet van BW geeft zijn club de leiding en steekt zijn vreugde hierover niet onder stoelen of banken. overwinningen, die bij voorbeeld Tumpek, Kadas, Nyeki, Valeria Gyen ge en niet te vergeten de Hongaarse estafetteploeg hadden behaald. Wat als oorzaak moet worden aan- gewezen voor het matige zwemmen 1 slag presteerde, was al even fraai verwacht en onafwendbaar was,op de eerste dag is moeilijk te zeg-1 en ook hier was da tijd, 1.12.8 de waarbij de Hongaren op overtuigen gen. Was de ploeg te groot waardoor i beste buitenwater-tijd uit Geertje's de wijze hebben bewezen, het sterk- niet de juiste geest kon worden j loopbaan. Dat Nederland op dit ste zwemland van Europa te zijn. gekweekt? Het antwoord is moeilijk nummer de eerste twee plaatsen En juist daarom mag het tot tevre- te geven, maar de tijden van dezou gaan bezetten, stond wel haast denheid stemmen, dat de tweede dag wedstrijden op Zondag zouden in j bij voorbaat vast en dat Geertje in 'zulke uitstekende Nederlandse resul-I de richting kunnen wijzen van het haar tweede wedstrijd op één mid- taten heeft gebracht, resultaten, die I gebrek aan moreel, want toen men oag vaak nog beter is dan wanneer de 9000 toeschouwers en niet minder op de Hongaarse officials en deelnemers grote indruk hebben gemaakt. Twee fantastische overwinningen van Geertje Wielema hebben met het goede zwemmen van Ten Thije, die het Nederlandse record op het de eerste race betreft is voor in gewijden evenmin verbazingwek kend, maar dat zij het klaar speel de op deze vrij zware 50 meter baan in zoet water'de wijzers nog vóór dfe 1.13.— te laten stilstaan, heeft toch ook in het Nederuandse die middag in het bad kwam na een stevig toespraakje van een der lei ders, en meer gewend zijnde aan de aanblik van dat geweldige en tot de laatste plaats bezette stadion, leek het of er meer vechtlust en mger zelfvertrouwen in de ogen glom. De dreigende debacle werd volko-1 kamp groot opzien gebaard. Het is 1500 meter ruimschoots verbeterde, men afgewend door het zwemmen 1 ongetwijfeld aan het eveneens zeer van de Leidenaar Bekkering en van van de jongens en meisjes op de nog I goede zwemmen van Joke de Kor- Van der Veen voor een volledige j resterende nummers en het was I te te danken, dat Geertje tot deze rehabilitatie gezorgd. En dat was jammer dat het slechte spel van het j tijd is gekomen. Joke keerde als nodig want het publiek had op de Nederlands zevental, waarin nu de j eerste en dat heeft de Hilversumse eerste dag kennelijk iets anders reserves Fienee en Waalewijn waren zwemster ongetwijfeld een prikkel verwacht dan de zeer gemakkelijke j opgenomen, tegen de uit jeugdspe- gegeven zich nog meer in te span- j nen. Met nog 30 meter voor de boeg ging zij de kleine Rotterdamse voorbij, om 2.1 sec. eerder aan te tikken. Hiermee was de rehabilitatie voor Nederland volledig, al bleef de puntenachterstand groot. Onder de 20 minuten. Voor een prachtig internationaal succes zorgde Piet ten Thije, die op de 1500 meter zo uitstekend en con stant zwom, dat hij het Nederlands record, sedert 4 September 152 met 20.10.6 op naam van Arnd Kayser (Robben) met niet minder dan 40.1 sec. verbeterde, waarlijk een mijl paal in de Nederlandse zwemge schiedenis. Natuurlijk won Csordas dit nummer en maar liefst in 18.58.7. Aantrekkelijk was als strijd dan ook alleen maar het duel tussen Ten Thije en Gaborszky om de twee de plaats. Natuurlijk werd de 100 meter vlinderslag dames een overwinning voor de wereldrecordhoudster Eva Szekely. Zonder zich om haar tegen standsters te bekommeren zwom zij aan de kop van het veld naar de fi nish in 1.1.6. Wat voor ons belang rijk was, was de strijd tussen Nel Garritsen en Valeria Gyenge. Lang had de Rotterdamse in tweede positie gelegen en een meter of 6 voor de finish lag zij dat nog, maar op het zelfde ogenblik was de Hongaarse naast haar, zo fel sprintend, dat het verschil nog 0.6 sec. bedroeg (1.21.9 en 1.22.5). Jitse van der Veen leverde een dergelijk duel met Kli- ment. Eerst had de Fries de leiding gehad maar na het keerpunt moest hij de Magyar laten gaan. Toen kwam Kliment een aanval op zijn tweede positie doen. Maar van der Veen sloeg deze af al was het verschil bij HONGARIJE NAAR NEDERLAND? De KNZB zal de mogelijkheid on derzoeken om in de zomer van 1954 een volledige Hongaarse zwem- en waterpoloploeg in ons land te ont vangen voor een landenwedstrijd te gen Nederland. De Hongaren zullen in Juli van dat jaar te Parijs tegen Frankrijk uitkomen en daarna naar Stockholm gaan voor een landen wedstrijd tegen Zweden. De 400 meter vrije slag dames bracht op de eerste dag een teleur stelling voor het kleine groepje oranje op de tribune. Dat Valeria Gyenge, die onlangs het wereldre cord op de 800 meter vrije slag heeft verbeterd en nog maar 8,5 seconde van het fantastische 400 meter-re cord van Raghild Hveger af is, zou winnen, lag in de lijn der verwach tingen, maar dat Geertje Wielema zich door de tweede Hongaarse Ago- ta Szeboe en tenslotte ook nog door i Tine van Brenk zou laten verdrin-1 gen, wees op een uit. vorm zijn. Be-1 paald slecht waren dé tijden van de Nederlandse meisjes niet Tine van Brenk brak met 5.20.4 haar persoon lijk record en Geertje Wielema noteerde 5.21.2 maar in dit gezel schap, waarin het zwemmen van Gyenge (5.10.8) toch wel een stimu lans heeft moeten zijn, hadden wij van de Nederlandse kampioene een tijd, die ruim onder de 5.20 lag, ver wacht. Een aangename verrassing bracht de 200 meter schoolslag dames. De Hongaren hadden Eva Gerard-No vak, die sedert haar huwelijk met de Belgische sportjournalist Gerard niet meer is uitgekomen in landen teams, weer opgesteld, zodat een Nederlandse overwinning al by voorbaat als onmogelijk kon worden beschouwd. Inderdaad was het ook in dit nummer weer Hongarije, dat de 5 punten voor de eerste plaats in de wacht sleepte, maar het gevecht, dat Nel Garritsen leverde en het eveneens goede zwemmen van Rika Bruins was hartverheffend. Vanuit derde positie trok de Rotterdamse zich naar Novak toe om tenslotte 0.3 seconde (2.59.7) tekort te kQmen. De waterpolo wedstrijd. Voor de aanvang van de waterpo- lo-wedstrijd zorgde de Nederlandse ploeg voor een verrasing, die bij de Hongaarse spelers en niet minder bij de duizenden op de tribunes, in zeer goede smaak viel. Het Nederlands ze vental, dat op klompen was versche nen, overhandigde de zeven paren van dit typisch Hollandse schoeisel aan de ploeg der gastheren, die stun telig en op elkaar steunend de pas sende maat begonnen uit te zoeken. Het was een moment, dat meer vreugde bracht dan de strijd zelf. Het klipkt altijd onprettig wanneer na een verloren wedstrijd scherpe critiek op de scheidsrechter wordt geleverd. Maar wanneer wij zeggen, dat de Oostenrijker Salzer in de of ficiële wedstrijd HongarijeNeder land volkomen heeft gefaald, dan is dat niet om te beweren, dat Neder- Wim van Est en Gerrit Voorting streden om overwinning in Kleine Tour de France Nog nimmer heeft Leiden een wielerprogramma voorgezet gekregen als Zater dagmiddag in de Leidse Hout werd verreden. Dat mag wel de slotconclusie zijn van het programma, dat op lofwaardig initiatief van de gebroeders Riethoven en de heer G. Schoonwater op de Leidse sintelbaan werd gegeven met de volle dige Tour de France-ploeg, de tien renners, die gedurende de maand Juli niet alleen hun bewonderaars en de bewonderaars van de wielersport in hun ban ge vangen hebben gehouden door de wijze, waarop zij de Nederlandse kleuren in Frankrijk hebben hoog gehouden, maar ook omdat zij alle wielerexperts in binnen- en buitenland hebben verstomd doen staan door de eclatante wijze, waarop zij ditmaal hun kansen in deze monsterrit hebben verdedigd en daarna lauweren hebben geoogst als nimmer te voren. De initiatiefnemers hebben gedurende de tijd, die sedert de Tour de France verlopen is, niet stil gezeten en we kunnen wel zeggen hemel en aarde bewogen, om Leiden van dit uniek wielersportevene ment te doen genieten. En zo is het inderdaad geworden, want we mogen zeggen, dat alle ren ners zich volledig hebben ingespannen, om Leiden inderdaad wielersport van het hoogste plan te kunnen geven. Of zegt het niets, dat Woutje Wagt- mans, die Zaterdagnacht nog- te Bazel meereed in het nachtcriterium en daar na 900 km achter 't stuur van zijn wagen zat, om Zaterdagmiddag op tijd in Lei den aanwezig te zijn? Of dat Wim van Est na de zware wedstrijden op de sin telbaan van de Leidse Hout even vrolijk gistermorgen weer in het vliegtuig stapte om zijn kansen in de wedstrijd om de Grote Prijs van Zwitserland ie Bern te verdedigen? Die twee feiten alleen reeds zeggen voldoende, dat de renners er toch inder daad wel wat voor over hebben gehad om er geen spijt van hebben gehad, want zij troffen een prima door de heer Zierikzee in orde gemaakte wielerbaan te Leiden te komen rijden. En zij zullen aan, waarvoor alle hulde aan de Leidse Sportstichting, terwijl zij niet minder tevreden zullen zijn geweest door de enthousiaste houding van het publiek uit Leiden en omgeving. Naar schatting waren er 3500 k 4000 personen aanwezig, die van begin tot einde hebben genoten van een prima verzorgd programma, dat evenwel zijn climax vond in de Kleine Tour de France, een wedstrijd over 132 ronden met om de ronden een klasse ment, zodat de gehele wedstrijd bestond uit 22 etappes, gelijk in de werkelijke Tour gebruikelijk is. Het was al spoedig te zien, dat de strijd hier ging tussen Wim van Est en Gerrit Voorting. In het eerste klasse ment kwam van Est weliswaar als vier de binnen, doch het ene puntje, dat hy hiermede verwierf, was het enige, want daarna waren het allen vijven, drieën en tweeën, welke we achter zijn naam kon den noteren. Zeven klassementen—wer den door Van Est gewonnen, maar Ger rit Voorting overtrof hem hierin door negenmaal als etappewinnaar te ein digen. In de overige klassementen was de Haarlemmer evenwel stukken achter. Viermaal kwam hij niet in de punten en dit kostte hem de eerste plaats, want in die vier verzamelde de man uit St. Wil- librord 12 punten, hetgeen hem tevens de overwinning opleverde. Dadelijk vormde zich een kopgroep van vier renners, maar na het vijfde klassement kwam de tweede groep weer opzetten en vond tenslotte aansluiting. Onder deze bevonden zich ook Henk Lakeman uit Amsterdam en Rien Riet hoven uit Leiden. Deze laatste had na 12e klassement het ongeluk met Wout Wagtmans in aanraking te komen, waar door beiden vielen, maar de Leidenaar was geblesseerd en gaf op. Twee ronden later viel Suikerbuik uit en na de 17e ronde stapte Hein van Breenen af, doch de rest bleef tot het bittere einde bij elkaar. Tot het bittere einde inderdaad, want het was geen show, dat de renners hier lieten zien, maar harde, enerveren de strijd, waarbij ze elkaar geen duim breed toegaven. Aanvankelijk dacht de jury er nog over met het oog op de invallende duis ternis drie klassementen te laten ver vallen, doch men zag daarvan af om publiek het volle pond te geven. En dat het dit genomen heeft, bleek wel toen Wim van Est tenslotte als winnaar ein digde, om onmiddellijk daarna door de enthousiaste toeschouwers te worden omringd en gehuldigd. De uitslag werd tenslotte: 1. Wim van Est 74 punten (afgelegde afstand ruim 47 km. in 1 uur 20 min. 33 2/5 sec.)2. G. Voorting 67 p., 3. Thijs Roks 35 p., 4. H. Stevens 16 p., 5. A. Voorting 13 p., 6. W. Wagtmans 12 p., 7. Jan Nolten 8 p., 9. Jefke Jansen, 9. Lakeman. De overige wedstrijden. Het programma der wedstrijden was aangevangen met een sprint wedstrijd over 2 ronden, in drie series tussen de boven reeds genoemde renners. De series werden gewonnen door Thijs Roks, Adri Voorting en Henk Lakeman. In de finale won Henk Lakeman (laatste 200 meter 15 sec.). Interessante strijd werd vervolgens geleverd in de Nieuwelingen wedstrijd over 20 ronden tussen J. Riethoven, Leiden, M. Alenburg, Lisse, B. Rljke- lijkhuizen, Leiden, S. van der Pol, Lisse, L. Sikking, Warmond, C. Plasmeyer, Voorhout, J. de Vroomen, Warmond en P. Hulst, Haarlemmermeer. De uitslag werd hier: 1. P. Hulst in 11 min. 17 4/5 sec., 2. S. van der Pol, 3. C. Plasmeyer, 4. M. Alenburg. De profs, die niet in het eerste num mer, de sprintwedstrijd geplaatst wa ren, reden vervolgens een afvalwed- strijd, waarbij na drie ronden om de twee ronden de laatste renner van de groep afviel. Dit waren achtereenvol gens: Suikerbuik, Jefke Jansen, Wim v. Est, R. Riethoven, Hein van Breenen en Jan Nolten, terwijl de drie anderen voor de drie prijzen overbleven. Winnaar werd tenslotte Wout Wagtmans vóór Stevens en Gerrit Voorting. Voordat het hoofdnummer werd gere den volgde tenslotte nog een achtervol gingswedstrijd over 4 km. voor de ama teurs J. Slingerland uit Zoeterwoude en J. v. d. Oever uit Lisse. Slingerland werd winnaar in 4 min. 51.8 sec., tijd v. d. Oever 4 min. 56 sec. Hartelijke woorden. De wielerwedstrijden werden geopend met een woord van welkom namens het Leidse Wielercomité van mr. Heskes, die de vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur de wethouders J. C. van Schaik en Steph. Menken waren aan wezig het bestuur van de Leidse Sportstichting en de Leidse Sportraad hartelijk welkom heette, waarna hij er op wees, dat deze wedstrijden mogelijk waren geworden door het werk van de gebr. Riethoven en de heer Schoonwater. Weth. Van Schaik wees er hierna op, dat de wielersport in Nederland niet populair is, niet althans zoals in België, Frankrijk of Italië, waar men b.v. de namen der bekende renners op de mu ren gekalkt ziet, hetgeen spr. evenwel niet gaarne zou aanbevelen. Door de sportieve houding en het manmoedig volhouden der organisatoren wordt door deze wedstrijden evenwel zeer in het bijzonder op de wielersport gevestigd indien de Ned. renners het volgend jaar in de Tour hetzelfde succes behalen, dan zullen zij hiermede niet alleen hun eigen ploeg maar in het bijzonder de wieler sport een grote diepst bewijzen. Als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur bracht spr. gaarne hulde aan de renners als ploeg zowel als individueel er deze hulde vatte hij ook op een woord van lof aan ploegleider Kees Pellenaars, die zoveel succes met zijn jongens heeft weten te bereiken. Een bijzonder woord richtte weth. Van Schaik ook tot de Leidenaar Rien Riethoven, die met deze wedstrijden zijn wielerloopbaan zou afsluiten. Tijdens de wedstrijden vertrouwde Jan Riethoven het publiek via de micro foon nog toe, dat hij van de heer Van Leeuwen, die de tour der Ned. renners door het gehele land regelt, de toezeg ging had gekregen, dat hij een nieuw succes in het volgend jaar, de gehele ploeg wederom heel spoedig naar Lei den zou komen. het aantikken nauwelijks een vin gerlengte. Bij het schoonspringen bleek de zwakte van de heren duidelijker dan bij de dames. Van Moll en Gnodde waren te weinig constant om het hun tegenstanders Ujvary en Bacskay lastig te maken. Els van der Horn leverde bij de ongelimiteerdre spron gen een goede prestatie door de Hongaarse Katalyn Lehr, na de tweede dag tweede achter Irene Sa- got, naar de derde plaats te drin gen. De waterpolowedstrijd, die tot slot buiten de puntentellinfg werd gespeeld tussen Nederland met re serves en Hongarije B, was zo slecht, dat hij geen beschouwing verdient. Daarom volstaan we met te zeggen, dat de Hongaren verdiend met 4—2 wonnen, dat in de Neder landse ploeg de ene blunder na de andere werd begaan, waardoor tal rijke doelrijpe kansen verloren gin gen, dat Waelewijn nog niet de man is om wie dan ook te vervangen en dat iedereen tenslotte blij was, dat het einde werd gefloten. Tevens het einde van een interessante ontmoe ting in ëen op torenspringen na vol ledig Olvmtiisch programma. Nederland heeft een zware ne derlaag geleden, maar wanneer de zwemploeg, de springploeg en de waterpoloploeg profijt van het vele, wat te leren viel, weten te trekken, zal de nederlaag niet voor niets zijn geweest. Piet van der Neut kampioen van Alphen Hij won 1 km-wedstrijd in het Aarkanaal Het zwemseizoen, dat dit jaar wei nig belangrijks bood in Alphen a. d. Rijn, daar de AZC, om verschillende redenen zelfs met de polo-competitie, verstek moest laten gaan, is Zaterdag besloten met de traditionele één kilo meter-zwemwedstrijd in het Aarka naal. In Piet van der Neut, die in October nog 16 jaar moet worden 2n ook met de jeugdwedstrijd mee had mogen doen, kreeg Alphen aan den Rijn zijn nieuwe zwemkampioen. Twaalf heren en vier dames gin gen voor deze race te water, waarvan buiten mededinging Jan Smit uit Oude Wetering, die fraai zwom en met grote voorsprong won in de beste tijd van 15 min. 41.1 sec. De Alphenaren achter hem leverden on derling flinke strijd. Piet van der Neut en Coen van der Bijl zwommen lange tijd gelijk op, met Jan Schreu- ders op de derde plaats. Op de helft van de baan had v. d. Neut zich van een kleine voorsprong verzekerd, die hij rustig vergrootte en na een knappe spurt werd hij winnaar in 18 min. 8.5 sec. Schreuders had intussen kans ge zien v. d. Bijl voorbij te komen en tikte als tweede aan in 19 min. 9 sec., gevolgd door v. d. Bijl in 19 min. 27 sec. Als vierde kwam binnen H. M. Huik. Van de vier dames werd Emmy Mulder nr. 1 en Annie Schmal twee de. Voor de jeugd onder 16 jaar ging de strijd over 500 meter met twaalf meisjes "en twaalf jongens, die elkaar de eer betwist hebben. Bij de jongens werd evenals het vorig jaar Joeb Kaltenacker eerste. Zijn voorsprong zou groter geweest zijn, als hij minder zog-zag over de baan was gegaan. Nu kon C. Zijtveld hem nog enigermate bedreigen. Nummer één was dus J. Kal- tenecker in 9 min. 34.4 sec., 2e. C. Zijtveld in 9 min. 52.4 sec.; 3e. Pe ter van Gooten 10 min. 12.4 sec.; 4e. C. v. d. Ent 10 min. 18 sec.; 5e. Theo Seppen 10 min. 34.7 sec. Bij de meisjes was Suzan v. d. Berg de eerste in de tijd van 10 min. 50 sec.; 2e. Maartje Haasbeek 11 min. 49 sec.; 3e. Bets Vergeer 12 min. 27 sec.; 4e. Ria v. Egmond en 5e. A. Schouten. Mede dank zij het uitstekende weer volgden velen dit altjjd weer interes sante schouwspel.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5