Rijnstreek Eüi Leidsters en leiders van district Leiden hadden uitstekend geslaagde Koempoelan Rol van emigranten-vrouw is zwaar en zeer belangrijk V&hSP l JP teïuFvK- GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Verkenners van Kath. Jeugdbeweging Afscheid van pater Clemens, O.F.M. Cap. Het afgelopen week-end, begun stigd door stralend zomerweer, was voor de Verkennersbeweging van de Katholieke Jeugdbeweging wel iets zeer bijzonders. In Overasselt en Persingen hadden zeer belangrijke gebeurtenissen plaats, waarover U elders in dit blad kunt lezen. Ook Leiden had zijn vertegenwoordigers daarheen gezon den. Dichter bij huis, op de terrei nen van het Missiecollege der Paters Franciscanen te Katwijk aan de Rijn, werden de leidsters en leiders van het district Leiden verwacht bij een Koempoelan, getiteld „Hollandse Nieuwe". Ruim driekwart van alle leidsters en leiders waren aanwezig en alleen al hierdoor mag deze Koempoelan geslaagd worden ge noemd. Wat meer was: het program ma was zeer verzorgd en werd a la minute uitgevoerd met een grenze loos enthousiasme. Zaterdagavond werd er een kamp vuur gehouden op een open plek in een dicht bos, waarin de vlammen meters hoog oplaaien, en waar oü- baas van de Poel een programma on der de titel „Sterren stralen overal" bracht van hoog gehalte, waarin vro lijke en ernstige momenten elkaar afwisselen. Diogenes, een Franse professor, Alb. Schelfhout v. d. Meu- len, Daan Zonderland e.a. verkondig den er hun wijsheden. Duidelijk, dat werd afgeweken van de stijlloze sfeer, waarin helaas zoveel kampvu ren verlopen. Een goede gedachte was het, dat oübaas Beekes, distr. commissaris van Rijnland (N.P.V.) de figuur van Baden Powell naar voren bracht, vertellend van zijn eigen ontmoetin gen met hem. Zijn prachtig betoog eindigde met een dringend beroep deze figuur toch te' laten voortleven onder de jongens. De leiders gingen hierna de tenten, in terwijl de leid sters in het dorp een plek opzochten, waar het stro voor hen werd tot een zacht béd. De Zondag werd begonnen met een H. Mis, opgedragen door pater Cle mens, die voor het laatst als assis tent districts-aalmoezenier optrad. In een toespraak ontwikkelde pa ter Clemens enkele gedachten over het leiderschap en beklemtoonde de waarde daarvan voor de leiders zelf. Het gaat er niet om het resuï- De heer P. Me ief gaat ■Leiden verlaten De heer P. Melief, oud-hoofd van de R.K. Jongensschool aan het Ra penburg, gaat Leiden verlaten. Na' ongeveer 40 jaar in de Sleutelstad gewoond te hebben, gaat hij zich vol gende rweek in Breda vestigen. Twintig jaar, van 1 Jan. 1922 tot 8 September 1942 toen hij de zestig jarige leeftijd bereikte, is de heer Malief hoofd van de school geweest. Voordien was hij werkzaam in Lisse en aan de R.K. Jongens-ulo te Leiden. taat te zien; het gaat er om het werk goed te doen en niet het resultaat af te .wachten. Zich instellen en totaal geven voor de jongens moet tot goede resultaten leiden, ook al ziet men dat zelf niet. Bij de vlaggenparade wist oübaas Scholte de juiste snaar te treffen in een persoonlijk gebed, waarna de vlag werd gehesen en de wet werd voorgelezen. Onder de eminente leiding van hopman Buis volgde toen in de bos sen een spannend sluipspel De middag werd ingezet met een middagmaal, waarvoor enkele ver kenners voortreffelijk hadden ge zorgd. Na het eten was het woord aan pa ter Morel van de Witte Paters van Lavigerie. Hij sprak over zijn erva ringen in Donker Afrika, over de levensgewoonten van de bevolking en in het bijzonder over de positie van de Kerk. Hij wist zijn gehoor te boeien en vroeg om gebed en of fer, vooral nu in de laatste jaren het communisme steeds verder dringt en een ontzettend gevaar voor Kerk en bevolking geworden is. Daarna nam oübaas Scholte het woord om pater Clemens „uit te lui den". Hij roemde het bescheiden ka rakter van Pater Clemens, dankte de Orde van de Paters Capucijnen, die hem had afgestaan voor dit werk en verzekerde, dat pater Clemens steeds weer welkom zal zijn in het district. Een boekwerk onderstreepte de woorden en waren tevens weer het begin van een dankwoord van pater Clemens. Tevens werd voorle zing gedaan van een schrijven van het diocesaan Hoofdkwartier met af scheidsgroeten aan pater Clemens. Burgerlijke Stand Geboren: Patricia Maureen d. v. J. A. Overdevest en J. P. de Haas; The- resia Wilhelmina Gemma d. v. S. N. Zwetsloot en M. Menken; Hendrik Jan z. v. H. J. van der Klip en M. A. Vos; Maartje d. v. P. Crama en M. Eikelenboom'. ALPHEN AAN DEN RIJN PAARD EN WAGEN TE WATER. Zaterdagmorgen omstreeks 9.30 uur is een gespan aan het Rietveldse pad te water gereden. Met veel moeite is het paard uit het water ge trokken. De bestuurder, de heer D. v. d. A. kon zich het vege lijf redden door bijtijds van de wagen te sprin gen. NIEUWVEEN MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN HEK. Gisteravond om ongeveer 8 uur is er ter hoogte van de driesprong in Blokland een motorongeval gebeurd, wat nog tamelijk goed is afgelopen. Op genoemd tijdstip kwam uit de richting Nieuwveen een motor, waar op behalve de bestuurder ook zijn verloofde zich bevond. Volgens de verklaring van de bestuurder zag hij (Van onze correspondent in Australië). Meen niet dat ik in deze corres pondentie complimentjes aan de emigranten-vrouwen ga uitdelen; er is daarvoor in het leven van een emigranten-gezin geen plaats. Elk lid daarvan heeft de hardheid van de nieuwe strijd om het bestaan te voeren, ieder voor een doel op het eigen terrein. Wie deze strijd niet kan doorstaan, doet beter in zijn oude omgeving te blijven of daarheen terug te gaan/de genen die doorzetten kennen hun koers en trachten die te volgen. Daarbij is het de vrouw die deze koers bepaalt. Er is alle reden om zoals ik ge- plotseling een wielrijder zonder ach- ruime tijd geleden beloofde ..een terlicht voor zich. Om deze te ont- speciale correspondentie te wijden aan de emigranten-vrouw, omdat haar stem in de beslissing tot emi greren véél belangrijker is, dan men in het algemeen denkt en haar ook wordt toegekend. Ja, bij de vele velerlei papieren welke een adspirant-emigrant op het Arbeidsbureau heeft te tekenen, moet zich ook de handtekening van de wijken moest hij platseling z'n stuur omgooien en raakte hierbij de macht over z'n motor kwijt, 't Gevolg was dat hij op onzachte wijze tegen een veiligheidshek opreed. De bestuurder kwam er tamelijk goed af. maar z'n verloofde bleef bewusteloos liggen. De ijlings ontboden geneesheer. Gehuwd: F. R. Bonte en H. G. Lau. j alsmede twee leden van de E.H.B O. Overleden: J. C. E. van Egmond t.w. de heren Vink en Schrama, wa ren zeer spoedig ter plaatse. De dok- wed. van: Zwart, 82 j.; N. de Jong man, 76 j.; J. G. Capoen wed van Evers, 80 jaar. nostateerde bij de vrouw een diepe snijwond boven 't rechteroog en enige ontvellingen. Na verbonden te zijn konden beiden de reis voort zetten, maar nu per bus, want de motor was deerlijk gehavend. De onbekende wielrijder? bekwamen geen letsel, en bleken spoorloos te zijn verdwenen. Amerikaanse dwaasheid strijd (waarbij de kinderen zelf de jury vormden!) en een sprekende pop. In de pauze werdefi de kinderen getracteerd en bij het naar huis gaan kregen zij nog een verrassing mee, Maandag 7 September zodat het ieugdig publiek zeer vol- r»Q t a- v j - i daan was over het feest. Volgende stad werd gehouden dooreet 'Roode Kruis heeft het zeer mooie bedrag van 4.303.54 opgebracht. Uitgezon derd natuurlijk de collecte voor de Nederlandse rampslachtoffers heeft dit jaar geen enkele straatcoiiecte in Leiden zóveel opgebracht! Behalve omdat het doel uitermate sympa thiek was, heeft deze collecte zoveel opgebracht dank zij het grote aantal Nog een hengelbericht. De jeugd van de Maredijk hield Zaterdagmid dag haar jaarlijkse viswedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. Nadat de jongens en meisjes anderhalf uur ge vist hadden, werd de volgende uit slag bekend gemaakt:' Ria Turk 10 p.; Uico de Jong, K. Weselman en 1. x André Oyendijk 7 p.; J. Schimmel. collectantenUrices). Niet minder dan I Kobi Akerboom 6 p.; J. Heiver- Zaterdas steyn 5 p.; Janny Duivenbode en Hi,p Ki -i To™y de Roode 4 p.; Hans Weer- Hier volgt een zeer belangrijk lee Evert Wouters, Bertha Wouters Peïrmn3h!le TT ,d° St;1 en Breuring 3 p.; Bert Beulink, j Petrusparochie. In het vervolg zaljKoos chaudron, Jan Klein, Frans de sociteit niet meer op Donderdag-., Burgerjon en Maarten Brand 2 p.;! h e |eh°uden! Wies Helversteyn, Jan Riethoven worden De bejaarden worden daar- Corrie Turk, S. Maaskant en Frank "eds. morgenmiddag om halfj Maaskant j p. De wedstrijd werd ge wacht. Zeg? het VOOR! Ver"«rganlseerd door de hengelcereni- De leden van de R.K. „Groen Wit" worden er aan herin nerd, dat de lessen deze week weer gaan beginnen. Hedenavond in de zaal Gymnasium (Fruinlaan) 4.30 5.30 jongens 68 jaar, zaal Pieters kerkhof 4.30—5.30. 5.30—6.30 en 6.30 7.30 alle jongensclubs. Dinsdag avond 9.3010.30 uur heren-ont- ging „Forel". Gym.ver.Volgende week Maandagavond om 8 uur geeft het Leids Politie Mu ziekgezelschap een tuinconcert in de tuin van Oud-Hortuszicht aan de Witte Singel, onder leiding van di recteur Dick Anderson. Als hoofd der school heeft de heer spanningsclub, HBS Hoge Rijndijk. Melief de Rapenburg-school van een i Nieuwe leden kunnen zich melden parochiale school met zes klassen °P de lesuren. zien groeien tot een dubbele school Zaterdag werd er in Boskoop een met 13 klassen en kreeg de A-afde-§root muziekconcours gehouden, ling een uitstekende naam als oplei- Helaas moest het Leidse Concordia dingsschool voor het middelbaar on- j verstek laten gaan Alleen de drum- derwijs, die ook door vele leerlin- band ging naar Boskoop en kwam gen uit de omliggende gemeenten met een tweede prijs naar Leiden werd bezocht. terug. De onderwijzers en leerlingen die j En uit Utrecht bereikte ons het de heer Melief als hoofd der school I bericht, dat de lieer Frits Castelein hebben meegemaakt, leerden hem geslaagd voor 't diploma patroon- kennen en waarderen als een zeer broodbakker. humaan m'ens, terwijl hij toch wan neer dit nodig was zeer doortastend en beslist kon optreden. Zijn oud leerlingen bewaren van hem de her innering aan een goed schoolhoofd, die borg stond voor het uitstekende gehalte aan het onderwijs. Na zijn pensionnering is de heer Me lief secretaris geworden van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheca ris, welke functie hij met veel toe wijding vervulde. Bovendien is hij vele jaren een zeer gewaardeerd lid van het zangkoor van de St. Petrus parochie geweest. DIT BENT U WAARD WAT HET MENSEL'JK LICHAAM BEVAT Koper voor 3 schroeven □ecfricifeilomeenlamp- )e3min.fedoen branden 45-50 Iiler water Ko^^^w9000 poModen Fosfor voor2000 lucifer Kalk voor hel witten van 1 plafond urlnfe ^fe^fbranSen0' Suiker vöorhel^^^k van 1 dag vooreen gezin Morgenavond is er in de zaai Ma ria Gijzensteeg weer repetitie van de R.K. Harmonie, in verband met het a.s. tuinconcert is aller opkomst dringend gewenst. Aanvang 8 uur precies. De R.K. Harmonie is bezig een Beiers oandje te vormen en kan daarvoor nog een goede amateur-ac- cordeonnist gebruiken. Aanmeicten by de heer W. van Dorp, Jan Wil lem Frisostraat 4". De tambours en pijpers repeteren hedenavond om half acht in de zaal Herensingel. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf stak de vierjarige H. V., wo nend in de Hyacinthenstraat, zonder op het verkeer te letten de Seringen straat over, ter hoogte van de Ko- ninginnelaan. Een naderende wiel- rijdster kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaapje werd tegen de straat gereden en brak zijn rech ter been. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Het personeel van de Leidse Wol spinnerij heeft Zaterdag zijn laatste viswedstrijd in dit seizoen gehouden. De vangst in de Vliet bij Allemans- geest was zeer slecht. De eerste prijs, tevens extra-prijs grootste vis, was voor C. Stikkelorum. Verdere win naars waren G. de Horn, A. van Ros sen, P. Bakker, W. Beekman, J. Crama. De overige prijzen werden verloot, zodat alle vissers met iets naar huis gingen. De feestviering ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de woningbouwvereniging „Ons Belang" is Zaterdagmiddag in het St. Anto- nius Clubhuis ingezet met een kin derfeest voor de kinderen van 6 tot 9 jaar. De heer A. Gerritsen, voor zitter van de jubileumcommissie, sprak een welikomstwoord, waarna de heer Verhulst uit Delft de kin deren op aangename wijze bezig hield met goochelen, een zangwed- STADSKOK. Veertien maanden oud is Irita pas, maar toch nam zij reeds met enthou siasme deel aan de stakingsoptocht van het telefoonpersoneel in St. Louis (V.S.) Zij liep naast haar moe der met een groot biljet. De Ame rikanen vonden het prachtig; Een kwestie van smaak overigens. Wij krijgen bij het zien van dergelijke tafereeltjes de neiging om te zeggen: „Je kunt niet gek worden als je wil". vrouw bevinden, waarby ze ver klaart in te stemmen met de emigra tie-plannen van haar echtgenoot. Deze handtekening bezit de groot ste waarde onder alle documenten! Er zijn ook wel.afgeperste hand tekeningen bij, geplaatst onder ech telijke dwang. De straf daarvoor blyft gewoon lijk niet uit, een straf, die voor bei de partijen heel zwaar kan zijn.... Doch indien de vrouw eerlijk haar deel ontvangt bij de voorbereiding der plannen is een deugdelijke basis voor de toekomst gelegd. De vrouw en haar huis Belangrijker dan het werk voor de man, is voor de vrouw het huis. Nu moge het een gouden waarheid zijn, dat men „ijzer niet met han den kan breken"; hetgeen in dit geval wil zeggen, dat indien er geen huis beschikbaar is, men dat z'n vrouw ook niet kan aanbieden, feit is, dat soms met heel weinig haar het le ven aangenamer kan worden ge maakt. En een goede emigranten-vrouw is met heel weinig tevreden! Wanneer ge de eerste tijd in een schuur, garage of soms zelfs in een tent hebt te wonen, dan moet het de man zijn. die met enkele kleinighe den veel gerief voor de vrouw kan brengen. Een straatje voor de deur, een paar planken, zelf getimmerd kastje en wat haken kunnen verbeteringen Marktberichten ROTTERDAM, 7 Sept. Vee. Aanvoer: 1481 stuks, waarvan 997 koeien en 464 varkens. Prijzen: vette koeien 2.64—2.74, f 2.50—2.64, 2.20 2.34 en varkens 2.02, 2.1.96 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer korter, handel tamelijk, prij zen iets stijver in prijs, prima's boven notering; varkens aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen even hoger, pri ma's boven notering. Gevestigd in de week van 31 Augus tus tot en met 5 September: W. J. Beek man, W. Singel 37; G. A. Beek, pries ter, Herensingel 3; J. C. M. Begeer, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. van den Berge, militair, Morsstr. 62-64; W. F. Blansjaar, kleermaker, Maresingel la; M. J. M. van Bohemen, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. KruidenburgBoot. verkoopster, Bakkerkorffstr. 4a; P. W. Bauwman en fam., radio-monteur. Bos- huizerkade 92; A. J. Briel, J. v. Goijen- kade 31; G. van den Brink, 1.1. verpl., Rijnsb.weg 10; G. J. de Bruyn, Nieuwe Rijn 49; D. J. de NieDornbos, Heren gracht 112; F. Dijkema, hulp in de huis houding, Wolsteeg 2; M. G. F. Eleveld, matroos II KM, Gortestr. 64; M. J. Elf- ferich, Morsweg 19; H. van Es, ijzer- vlechter, O. Vest 97; J. Gaykema en fam., chauffeur. Herenstr. 110; A. T. S. Geeraths, typiste, Calandstr. 38; A. L. Gelauff, R.K. Priester. Mariënpoelstr. 4; R. Giel, Gerecht 10; T. M. E. Govaert, Kam. Onneslaan 7; G. MuelinkHarm- sen, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; L. M. v. LeeuwenHeemskerk en fam., Javastr. 12; C. J. A- Heusdans en fam., mag.meester Min. v. Oorlog. Franchi- montlaan 68; P. ZweistraHogerbrugge, schilderes, Hogewoerd 38; W. J. Kar- pes. Kaasmarkt 8; J. BrusseeKeus, J. v. Goijenkade 10; P. L. Kokshoorn en fam., vliegtuigmaker, Franchimontlaan 44; N. A. J. M. Koning, H. Rijndijk 85; R. K. Krastel en fam., werktuigkundige, Lijsterstr. 19; J. M. C. Kroesen, Nwe Rijn 40; N. A. A. Krijnse Locker, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; G. H. Lam- merée, bankemployé, Breestr. 177; M. C. T. van Lent, dienstbode, Haarl.str. 147a; Wed. C. H. W. NumansLinck, Da Costastr. 13; J. Lotteman, militair, Mors- straat 62-64; E. Mackay, lerares N.O., Lammensch.weg 17; J. Mantel en fam., kwartiermeester, Franchimontlaan 36; L. J. Menges en fam., ass. psycholoog, Boshuizerkade 69; J. Muller, Plantsoen 31; G. Nasveld, visser, Waardstr. 41; H. A. R. Nieuhoff, kinderverzorgster, Ra penburg 131; A. C. Pellenkoft en fam., adm. ambtenaar. G. v. d. Laanstra 10; P. S. R. Radhakishun, Lijsterstraat 15; J. la Rivière, Indon. hfd-ambtenaar, Plantsoen 7; B. R. de Ruijter, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; B. Rijken, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; L. C. AdriaanscheSchenkel. Boshuizerkade 82; T. Simons, h. in de huish., Tromp straat 6; I. Souman. 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; W. A.D. Spaarman, lichtmatroos, HaarLweg 16; T. M. Stee man, R.K. Priester, Mariënpoelstr. 4; J. Tegelaar en fam., grondwerker. Mirakel- steeg 36; T. Tuinstra, lasser, Schelpen kade 41; H. C. Tijssen, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; A. J. Verhulst, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; H. J. Versteegh, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; G. J. van weg 10; M. A. M. Wolffenbuttel, LI. ver pleegster, Rijnsb.weg 10; A. P. v. Wijck, res. leidster, Hoogl. Kerkgracht 17; S. Wijnia en fam., onderwijzer. Thorbecke- straat 12; D. Zaalberg, bouwk. teeken. Opz. gem.werken, Middelweg 2. Vertrokken in dc week van 31 Augus tus tot en met 5 September: G. E. Abrahams, De Sitterlaan 21, Delft, Aan 't Verlaat 23; C. Bekkering en fam., Mauritsstr. 16, Voorburg, Hoekweg 29; G. A. C. Berg, Levendaal 91, 'sGraven- hage, Griftstr. 5; J. Berlemon, 3 Octo- berstraat 54, Eindhoven, Primulastr. 36; W. Betgen, West Havenstr. 15, 's Graven- hage, Nwe Schoolstr. 15a; L. W. Beze- Tubbergen, B 70; M. H. Binken, Hoge woerd 57, Amsterdam, Obistraat 4; H. de Boer. Cobetstr. 21, Delft, Achterom E. W. Bolier, Zoeterw.weg 140, Hil versum, Kretschmar van Veenlaan 7-2; H. A. Bos, Dahliastr. 12a, Oegstgeest, Terweeweg 48; S. Bosma, Warmonder straat 3a, Westschellingwerf, Oldeholt wolde 4; J. M. M. Braun, Vreewijk straat 6, Amsterdam, Smitstr. 28II; R. Coetinho, Vliet 15a, Oegstgeest, v. Was senaarlaan 40; A. W. Cramer, Heren gracht 14, Voorschoten, Rijndijk 231; S. J. Dagniaux en fam., H. Rijndijk 36, Vlaardingen, Hortensiastr. 2; J. C. C. M. van Dam, Hoogl. Kerkgracht 29, Tilburg, Wilhelminapark 52; A. Dreef en fam., Nieuwstr. 47, Leimuiden, Dorpstr. 36; H. A. van Dijk, Bloemmarkt 2, Apel doorn, Boschweg 9; M. A. F. Cramer Van Eecke, Maredijk 161, Voorschoten, Rijndijk 231; H. W. van Erkel, Hooi gracht 60, 's Gravenhage, Beeklaan 389; Th. M. Feun, Pieterskerkhof 36, Venlo, Kaldenkerkerweg 28: D. J. Fokkinga, Oude Vest 35, Haarlem, Westerhoutstr. 20; W. van Geldrop, Rapenburg 17, Voorburg, Binckhorstlaan 14; M. C. de Graaf en fam., W. Rozenstr. 27e, Am sterdam, Linnaeusstr. 199; M. de Groot, Rapenburg 59, Alkmaar, Troelstrakade 35; A. B. de Haan, Boerhaavelaan 19, Oegstgeest, Oranjelaan 14; E. A. M. Th. Haffmans, Noordeinde 50. Nijmegen, St. Canisiussingel 10; L. WillemseHagens, Rijnsb.weg 10, Noordwijk, St. Jeroens- straat 26; H. van der Hart, Hyacinthen straat 2, Rotterdam, Blokmakersstr. 44; F. Hartevelt en fam., W. Rozenstraat 46, Haarlem. Joh. de Breukstr. 13; J. Hart man, Atjehstr. 75. Hillegom. Ambacht- straat 14; C. Helling, Cobetstr. 44. Ter Aar. Langeraarseweg 146; A. C. van den Hoonaard, Rijnsb.weg 10, Rotterdam, Oosterkade 10; S. P. Houtveen, Volmo lengracht 2a, Roosendaal ca NB, Marco nistraat 143; Th. J. H. Huigens. Mariën- poelstraat 4, Katwijk, Overrijn 7; J. Hij- zelendoorn. Herengracht 35, Alkemade, Voorweg 23; J. H. Isken, Herenstr. 31a, Amsterdam, 3e Wittenburgerdwarsstr. Van Katwijk, Leliestr. 57, Rijssen, Markeloseweg 109; J. Kindt en fam., St. Buysingstr. 10, Rotterdam, woonschip „Ora et Labora" Spoorhaven; Wed. A. SangersVan Klaveren, Plantsoen 1, Rijnsburg, Vliet NZ 36; J. Kroeze, St. Jacobsgracht 1, Rotterdam, Dalkruid- straat 7c; F. Krouwel, W. Singel 27, Rot terdam. Hillegondastr. 5b; J. A. Kuipers, De Sitterlaan 121, Rijssen, Markelose weg 109; R. Lageman, Rapenburg 131, Valburg, Wageningsestr. 50; G. van de Lageweg, Dahliastr. 12a, Oegstgeest, Terweeweg 48; J. van Leeuwen, Caland- straat 37, Nieuw Zeeland; J. Lek, Oos terstraat 46, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5; C. M. Meijer, Pieterskerkhof 38, Voor schoten, Leidseweg 392; L. Mieremet en fam, Vliet 41, Epe, Vlijtweg 24; L. J. C. van Mosel, Noordeinde 2a, 's Graven hage, v. Ravesteinstr. 247; A. A. de Nooijer, Rijnsb.singel 2, Laren HM, terdam, Abr. Kuyperlaan 87b; C. P. J. M. Plouvier, H. Rijndijk 35, Hoorn, Koepoortsweg 66; P. B. V. Quartero, Ca- lapdstraat 65, Indonesië; L. J. van der Ree en fam., Du Rieustr. 19, Indonesië; J. de Reus, Oude Singel 146, 's Graven hage, Nwe Duinweg 25; M. B. Rost van Tonningen, Oude Vest 33c, Rotterdam, Bergweg 174b; M. P. Savedoff en fam., Sterrenwacht 3, Verenigde Staten van Noord Amerika; A. E. Schiff, Rapen burg 121, 's Gravenhage, v. Soutelande- laan 147; J. H. Schutte, Groenhovenstr. 19, Nijmegen, Graafseweg 62; B. H. van der Spek, Haarl.straat 94, Voorburg, Oosteinde 62; C. M. Sprey, De L. de Kanterstr. 32, Alphen a. d. Rijn, Hoorn 17; M. van der Stoel, Thorbeckestr. 5, Amsterdam, Meerhuizenplein 261; C. Stolk en fam., Mei. Treublaan 37, 's Gra venhage, v. Baerlestr. 4911; G. H. Thieme, St. Buysingstr. 19, Rotterdam, Straatweg 226; N. G. Valk en fam., Van Ledenberchstr. 40, Epe, Eekhoornweg 2; E. A. J. Valkenet, Roodborststr. 40, 's Gravenhage, Thorbeckelaan 675; D. J. Veendorp, Kaiserstr. 13, Amsterdam, Koninginneweg 130; A. Veenstra, Mors weg 15, Leeuwarden, Willem Loréstr. 124; H. M. T. Verhagen, Boerhaavelaan 16, Bloemendaal, Medelievenlaan 12; C. A. Verheij van Wijk, Burggravenlaan 11, Amsterdam, Prinsengracht 769; A. M. A. WetselaarDe Visser, Pioenstr. 33a, Haarlem, Adr. Jongstr. 10; E. M. van der Voort, Oude Singel 18, Noordwijk, Kerkstraat 26; M. J. Vooijs, Rijnsb.weg 113a, 's Gravenhage, Pr. Mauritslaan 37; H. C. W. van Wageningen. Rapenburg 87, 's Gravenhage, Pr. Mauritslaan 30; P. Wetselaar, De Genestetstr. 122, Haarlem, Adr. Jongstr. 10; J. J. Wolters, Greven- straat 5a, Breda, Kasteelplein 10; U. Woudstra, Rijnsb.weg 10, 's Gravenhage, Javastr. 183; H. L. G. Wijsen, Mariën- poelstraat 4, Venray. Leunseweg 2; M. M. W. Zandvliet, Haarl.str. 117a, En schede. Gronausche Voetpad 18; J. van 't Zelfde, Roodenb.str. 3. Amersfoort, Hooge Weg 83; M. van Zwieten de Blom, en fam., Stadhouderslaan 15. Renkum, De la Reijweg 12; G. C. Fles, Hooigracht 24, Dordrecht, Ceramstraat 84. brengen. Met een weinig verf krijgt een akelig bouwsel een vriendelijk aanzien! Mogelijk zult ge het vanzelfspre kend vinden dat de man al dat soort karweitjes opknapt, doch ik kan U verzekeren dat heel wat emigranten, zodanig vervuld zijn met hun eigen moeilijkheden op het werk en zo, dat zij de vrouw laten tobben. Het is geen wonder indien in der gelijke gevallen de vrouw heel wat spoediger de moed laat zinken, dan wanneer de man zijn plicht ook in deze verstaat. Want ondanks alles, zijn tiendui zenden emigranten-vrouwen geluk kig in haar (tijdelijke) twee-kamer be huizing, omdatdat zij diep inhaar gezin zijn geworteld. Zij zorgen en sjouwen; tuinieren, melken soms koeien, al hebben zij haar leven lang in een stad op een etage gewoond. Vaak helpen zij bij de bouw van het huis en hanteren de verfkwast met de vaardigheid van een schilder.... Dezer dagen was ik op bezoek bij een Nederlands emigranten-gezin, waarvan de vrouw een universitaire opleiding had genoten, doch nu in overall gekleed, de kippenhokken, schoon maakte. „In het eerst durfde ik geen kip aan te raken, hoogstens een kuikentje. Nu grijp ik alle die- ren net zo gemakkelijk alsof ik m'n leven niet anders héb gedaan", ver telde ze. En op die kleine farm was ze echt gelukkig! De moeilijkheid van het „koers houden" De emigranten-vrouw is er lang nog niet, indien zij in en mét haar ge zin koers weet te houden. Minstens zo belangrijk is haar op treden naar buiten. Ge kunt denken dat een emigranten-vrouw in een vreemd land weinig van zich kan laten merken naar buiten, doch dan hebt ge het glad mis. Haar optreden is zeer belangrijk, heeft zelfs een nationale betekenis! Door de wijze waarop de vrouw haar huis ver zorgt, man en kinderen gekleed gaan, ontvangt de Australische be volking een beeld van de Nederlan der. Vaak heb ik" mogen constate ren dat in het algemeen dit beeld gunstig is, hetgeen tiiet kan worden gezegd van emigranten uit sommige andere landen. Ook door correctheid in betalingen, door spaarzin en alge' meen gedrag wordt een stempel ge zet op de Nederlandse emigrant. Met behoud van eigen waardig heid Men kan niet ontkennen dat het vooral de vrouw is, die op dit alles een zeer belangrijke invloed kan uit oefenen. Helaas komt het voor, dat emigranten-vrouwen niet voldoen de haar eigen waardigheid zich be wust zijn, hetgeen tot uitdrukking kan worden gebracht o.a, door onno dig afhankelijkheid te aanvaarden. Vooral in de eerste jaren is het voor de emigrant noodzakelijk zo snel mo gelijk wat geld bijeen te krijgen. Dat de vrouwindien noodzakelijk dan een haudje mee uitsteekt, kan eer vol zijn. Het komt echter voor, dat hoewel de man een zeer goede ver- dienste' heeft, de vrouw er enkele „werkhuizen"' op na houdt of andere werkjes opknapt, waarvoor een Australische gehuwde vrouw zich niet leent. Dit geldt eveneens voor het accepteren van bepaald soort gif ten, welke een Australische vrouw niet aan haar landgenote zou dur ven aanbieden. Ook in deze beteke nis moet de emigranten-vrouw koers weten te houden! Niet voor niets kan men vaak ver nemen: „Ik zou niet graag willen dat ze thuis wisten dat ik dit deed". Een verklaring,* die in de meeste gevallen tot eer kan zijn, doch in de niet noodzakelijke gevallen tot oneer zou kunnen strekken! In sommige gevallen is het harde nood zaak in de eerste tijd anders -te le ven dan men in Nederland gewend was, daar is men nu eenmaal emi grant voor, doch het behoort tot een deel van het .gesettled" raken om in de koers te blijven! De vrouw en haar heimwee" Wanneer men zo de beweegredenen vopr terugkeer naar Nederland na gaat, vindt men in minstens veertig procent daarvan „heimwee" bij de vrouw, al wordt dat niet altijd ge zegd. Men vindt hier dan ook nogal wat „eenzame zielen" onder de emi granten-vrouwen. Toch zijn er wel mogelijkheden voor haar om zich onder de Australische vrouwen te be geven. Zo b.v. vindt men voor vrij wel iedere school een speciale Vrou wenclub, die zich met bepaalde be langen der school bemoeit. Hetzelfde treft men aan in diverse kerken; het Rode Kruis en andere instellin gen van sociale- of liefdadige aard hebben zeer actieve Vrouwenclubs, v/aarin voor emigranten-vrouwen gaarne een plaatsje wordt ingeruimd. Om niet te bewagen van de organi saties op sportgbied. Een pracht gelegenheid bovendien om zich de taal eigen te maken! Maar ja, lang niet ieder vrouw durft de stap naar zulk een club te wagen, hoewel men vaak invitaties ontvangt. Uit dit alles ziet men, dat de vrouw van een emigrant zeker geen be scheiden plaats is toebedeeld in het grote feit der emigratie. Het duldt geen tegenspraak, dat inderdaad zij het grootste offer je gens haar gezin brengt; dat zij het meest haar leven heeft om te bui gen enhet sterkst heeft te zijn. vooral physiek en geestelyk. Want hij het ontbreken van een koers, loopt het meestal op stranden uit!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3