Tito wil Triest internationaal gebied maken Beria verraden door zijn vrouw 1 De Kromstafviering op het witte doek Terugkerende en vertrekkende Korea-vrijwilligers te Rotterdam Amsterdamse visser brak zijn record Overtreding rijtijdenbesluit voor A'dams kantongerecht Wederom bleek ondeskundig en een reisbureau onbetrouwbaar MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 REDEVOERING AAN DE GRENS President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in een rede voor naar schatting 250.000 partisanen uit de laatste wereldoorlog gezegd, dat de stad Triëst dient te worden geïnter nationaliseerd en dat de gehele om geving van die stad aan Joegoslavië moet komen. Hij hield zijn rede in de Sloveen se plaats Okroglica, in het zicht van Italiaans gebied. Joegoslavië zou niet toestaan dat zone „a" van het vrije gebied van Triëst door Italiaanse troepen zou worden bezet. (Deze zone, waarin de stad Triëst met haven is gelegen, is door Britse en Amerikaanse troepen bezet, maar de Italianen hebben een aandeel in het burgerlijk bestuur. De Joegosla- ven bezetten het gebied ten Zuiden daarvan, bekend als zone „b"). President Tito verzocht Italië de militaire operaties langs de grens te staken hij noemde ze eenx „cir cusvoorstelling" en zijn divisies van de grens terug te trekken. Dan, zo zei hij, kunnen wij mis schien de besprekingen hervatten op een ronde-tafelconferentie. Alleen als Triëst een internationa le stad zou worden en de omgeving, aan Joegoslavië zou komen, zou het Triëst goed kunnen gaan. „Ik geloof, dat wij dan in dit deel van de we reld vrede zouden kunnen hebben". „De Joegoslaven wensen een vreedzame regeling van het pro- bleem-Triëst, maar zijn bereid voor elke voet van hun grond te vechten onverschillig wie de vijand is". Elders in zijn rede zegt Tito tot de Italiaanse regering: „De Joegoslavi sche volken wensen de laatste krui mel van hun nationaal grondgebied Volgens de Stockholmse correspon dent van het West-Berlijnse blad „Der Abend" is mevr. Beria degene geweest, die haar man, de vroegere minister van veiligheid van de Sow- jet-Unie, heeft verraden. Zij zou Ma- lenkow voldoende bewijsstukken hebben geleverd, om de arrestatie van Beria te rechtvaardigen. Het blad verklaart, dat diploma tieke vertegenwoordigers van de Sow jet-Russische satellietstaten te Moskou dit hebben onthuld. Kroeg- low, de nieuwe minister van de ge heime politie, die een neef is van mevr. Beria, zou de rol van tussen persoon hebben gespeeld. „Der Abend" tekent hierbij aan, dat mevr. Beria, in tegenstelling tot de Sowj et-geWoonte, niet is gearres teerd. Een Scandinavisch diplomaat zou haar vijf dagen na het officiële bericht over het afzetten van haar echtgenoot nog hebben gesproken in Wologda, dat ongeveer 500 kilometer van Moskou ligt, aldus „Der Abend'.' te bezitten en u moet dit bedenken als u vrede wenst". De rede van Tito is juist gekomen op een tijd dat de spanning met be trekking tot Triëst op een hoogte punt is. De diplomatieke bedrijvigheid om Triëst is ook niet gering. De Itali aanse premier Pella had gisteren een onderhoud met de Amerikaanse am bassadrice in Rome Clare Booth Lu ce en ook de Franse en Engelse am bassadeur en de Amerikaanse zaak gelastigde in Belgrado hadden een onderhoud met de minister van Bui tenlandse Zaken van Joegoslavië. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat het voorstel van Tito aangaande Triëst de voor uitzichten op een oplossing van het probleem slechter maakt dan ooit. Krijgsgevangenen thans allen uitgewisseld De uitwisseling van krijgsgevan genen in Korea, die 33 dagen heeft geduurd, is Zondag voltooid. In to taal zijn 12.760 geallieerden en 75.799 communisten gerepatrieerd. Vier niet-Koreaanse gevangen die verklaarden niet terug te willen zijn nog in Noord-Korea; in geallieerde kampen verblijven nog 7800 Noord- Koreanen en 14.500 Chinezen die niet willen repatriëren. Onder de laatste 110 Amerikanen die uitgewisseld werden bevonden zich 25 piloten die volgens de com munisten bekend hadden schuldig te zijn aan het uitwerpen van bom men met bacteriën. Na hun vrijlating verklaarden de beschuldigden dat zij door de ergste mishandelingen tot hun bekentenis sen gedwongen waren. De laatste communisten die uitgeleverd werden klommen uit de vrachtwagens, gin gen in de houding staan bogen het hoofd en begonnen, terwijl een com munistisch officier een woord van welkom sprak, eendrachtig te jam meren. Overigens was de uitwisse ling van Zondag de rustigste die men in Panmoenjon heeft meege maakt. Weer aardschokken in Griekenland Ook gisteren zijn in Korinthe, evenals Zaterdag, aardschokken ge voeld. Te Aghioi Theodoroi zijn 60 huizen beschadigd, te Perachora 20 en een kerk. Te Isthmina zijn vijftien personen gewond. Het kanaal van Korinthe zal ver scheidene dagen voor de scheepvaart gesloten blijven; op verschillende plaatsen zijn scheuren in de kanaal- wanden ontstaan. Athene werd Zaterdagmiddag reeds door een zware aardschok getroffen, een van de sterkste die ooit in Grie kenland werd geregistreerd. De seis- magraaf op het Atheense observato rium raakte er van buiten werking. Het epicentrum van de schok lag waarschijnlijk bij de Westkust van de Peloponnesus. De schonk was bij zonder sterk in Korinthe en op de Isthmus, waar ongeveer 50 oude hui zen, voor het merendeel onbewoond, instortten. Zeven personen werden gewond. Ook in vele gebieden van Cen- traal-Griekenland en zelfs te Chal- kis op het eiland Euboea werd de schok gevoeld. Echtpaar Nahas voor de rechter De Egyptische oud-premier en ex- leider van de ontbonden Wafdisten- partij, Moestafa el Nahas, zal voor een rechtbank moeten verschijnen, onder beschuldiging, dat hij betrok ken is bij een katoenschandaal. Zijn vrouw en zijn voormalige mi nister van Financiën, Serag al Din, moeten voor dezelfde zaak terecht staan. In totaal zijn bij het proces acht Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.1521.45: 1. Weeroverz.; 2. Act.; 3. Gastenboek. Pauze. 4. Progr. over vacantiegenoegens, schoolbeslommeringen en jeugdherin neringen. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. k. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerork. 11.55 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Act. 13.25 Amus.- muziek. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Metropole ork. en solist. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 verdachten betrokken. Zij zouden Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re- 4 mg -jjg gerings-uitz.: Dr. E. Emmen: „De po sitieve kant van emigratie". 18.00 Rhytm.muz. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man>. 20.30 Radio Phil.ork. en sol. (In de pauze: „De emigrerende Kerk", caus.). 22.15 Gram. 22.20 Or- geleconc. 22.45 Avondgebed en lit. ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philh. ork. en soliste. 23.35 Tenor, bariton en bas. 23.50—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de vrouw. 13.30 Am us. muz. 14.00 Ame rikaanse Muz.-kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 „De Gummibal", hoor spel. 15.10 Hammondork. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Van Groen-landers en Eskimo's. 18.50 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Fanfare-ork. 19.30 Strijkkwart. 20.00 Nieuws. 20.05 Amus.muz. 20.45 Ueded. 20.50 Disco-caus. 21.35 Gevar. rtuz. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gram. Voor wat hoort wat President Eisenhower heeft de nieuwe Perzische regering ingevol ge een verzoek "van haar premier, generaal Zahedi, als noodmaatregel hulp ter waarde van 45 millioen dol lar verstrekt; aldus is Zaterdag of ficieel te Denver medegedeeld. De Perzische eerste-minister, Za hedi, heeft president Eisenhower Za terdag dank gezegd voor deze extra hulp. De Perzische regering zal alles in het werk stellen om de financiële en economische crisis in Perzië te doen afnemen, aldus de premier. De regering zal nu voor „onbeperkte tijd" in staat zijn „dringende maat regelen te nemen om de plannen voor de verbetering van de levens standaard van het Perzische volk uit te voeren". Ook beloofde Zahedi, dat Perzië „een maximaal gebruik van zijn na tuurlijke hulpbronnen „zal maken". De laatste uitlating zou, volgens welingelichte Perzische kringen, be tekenen, dat de Perzische regering bereid is het oliegeschil met Groot- Brittannië te regelen. De Perzische politie heeft Zater dag 71 leden van de communistische „Toedeh-partij" gearresteerd. Er wer den bovendien nog zeven leden van een nieuw ontdekte cel van deze partij te Teheran in hechtenis geno men. De herinnering aan de verheven Kromstafviering is gelukkig bewaard gebleven in een filmjournaal, waar van de première vanrlang in tegen woordigheid van de Aartsbisschop coadjutor Mgr. dr. B. J. Alfrink, van dr. F. Houben commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Lim burg en Mgr. dr. R. Post van de Nij meegse Universiteit als leden van het praesidium is gegeven. Polygoon-Profilti heeft de beste delen van het tweedaagse feest op de filmband vastgelegd en door het ge bruik van de nodige afwisseling een journaal bereikt, dat staat op het zelfde hoge peil als het wekelijkse bioscoop-journaal. Het enige, dat de film'onderneming niet heeft geleverd, is het commentaar. En dat nu is be paald het zwakste deel van deze rol prent, het had bepaald meer begees terd kunnen zijn. Tegenover enkele feiltjes bij de nasychronisatie staan prachtige beel den, die bijna een half uur lang de aandacht gespannen houden en doen herleven wat we zo graag voor de historie willen behouden. Nu is ge lukkig mogelijk gebleken wat in de tijd van onze eerste emancipator en Het einde voor de een is start van de ander „Op een gegeven ogenblik waren er vier van mijn familie op Korea: Mijn broer, twee neven en ikzelf", zo vertelde de commandant van het elfde Nederlandse aanvullings-deta- chement Verenigde Naties, kapitein H. van Ardenne uit Den Haag Zater dagmorgen. Dit detachement, 89 man omvat tend, is met een Amerikaans troepen- transportschip in Rotterdam aange komen. Het schip was op 4 Augustus jl. uit Korea vertrokken. Verleden jaar Augustus is dit de tachement vertrokken en nu het terug is, behoeft het geen gesneuvel den te betreuren; het aantal gewon den is gering. Met het schip keerden 90k Turken en Perzen naar huis te- mg. Voorts waren er Belgen aan boord, die in Zeebrugge werden ont scheept: Zij hadden 32 doden te be treuren. Na de debarkatie, scheepte zich een nieuw aanvullingsdetachement in, omvattend 160 officieren, onder officieren en manschappen onder commando van eerste luitenant H. A. Muller uit Apeldoorn. De aankomst en het vertrek werden opgeluisterd door muziek van de Koninklijke Mi litaire Kapel. zeker niet mogelijk was: grote figu ren uit de geschiedenis zullen ook in celluloid blijven leven. Dan noemen we op de eerste laats de persoon van Kardinaal De Jong, die men gelukkig enkele malen in het beeld heeft kunnen vasthouden, wel het meest treffend tijdens de plechtige ontvangst in de Utrechtse kathedraal. Ook andere hoogwaar digheidsbekleders kwamen duidelijk onder het oog van de camera, zo ook de hoogtepunten van de viering ir het Stadion, behoudens dan de rege ringspersonen, maar we nemen aan, dat toen de filmapparaten in het duis ter van de avondvieyng onmachtig waren. Bepaald een geestige noot verleent de bewegelijkheid van de pauselijke ceremoniarius, die uit Rome was meegekomen Dat de pauselijke woorden, door Kardinaal Van Roey vertolkt, als apothese in dit journaal werden gebruikt, moet hogelijk wor den gewaardeerd. Wij kunnen nog meedelen, dat „Honderd jaar Kromstaf" op Zondag 11 October voor autoriteiten en mede werkers aan het Kromstaffeest in het Bisdom Haarlem zal worden vertoond evenals te Utrecht onder auspiciën Copieën als smalfilm zijn voor ver van de Stichting 18531953. enigingen beschikbaar. KARDINAAL DE JONG ONTVING VOORONTWERP UNIVERSITEITSKRUISBEELD. Gistermiddag hebben dr. Frans Houben, comm. van de koningin in Limburg en mgr. prof. dr. R. R. Post, voorz. St. Radboudstichting, verge zeld van de beeldhouwer Paul Gre- goire, een bezoek gebracht aan het klooster met de blauwe ruitjes te Amersfoort, waar kardinaal De Jong verblijf houdt. Zij hebben de aartsbisschop een voorontwerp in brons aangeboden op 1/3, van de ware grootte van het kruisbeeld, dat Paul Gregoire heeft ontworpen voor de terreinen van de medische faculteit van de Kath. Uni versiteit te Nijmegen. Paul Gregoire heeft met dit ontwerp de eerste prijs behaald in de „Crucifix-prijsvraag", die door de.stichting „Honderd jaar kromstaf" werd uitgeschreven. Ongeluk in Duitsland Achttien Nederlandse militairen gewond Zaterdag heeft er in Duitsland een verkeersongeval plaats gehad, waar bij 18 Nederlandse militairen werden gewond. Het verkeersongeluk, nabij Celle in Duitsland, werd veroorzaakt door een Duitse personenauto, die een Neder landse colonne van vijf vrachtauto's tegemoet reed en hierbij een ander voertuig passeerde. De personenauto kwam in aanra king met een der vrachtauto's die bij een poging tot uitwijken van de weg raakte en kantelde. Achttien van de vierentwintig inzittenden moesten in de Engelse militaire hospitalen van Hohne en Hannover worden opgeno men ter verpleging of ter observa tie. Zij behoren tot de 43e afdeling veldartillerie welk onderdeel naar Duitsland wordt verplaatst om deel te nemen aan de oefening „Grand Repulse". De namen der gewonden zijn: sgt. H. J. Huurdeman, Amersfoort; korp. P. M. J. Vuyk, Groningen; B. L. Vol- ke, Zwartemeer; sold. Chr. H. Bolle- man, Arnhem; sold. J. P. Djever, sold. M. A. B. van Oosterhout Baarle- Nassau; sold. Z. J. Elders, Midwolda; sold. C. Doornink, Wormerveer; sold. J. G. W. de Veer, St. Michielsgestel; sold. J. Booy, Enschede; wmr. A. H. M. Linthorst; sold. W. H. Bies Huis- sen (Geld.), sold. W. E. Kreikaipp, Stoutenburg (Utrecht); wmr. H. W. S. v. d. Berg, Eijghelshoven; sold. C. Glasbergen, Paulowna; sold. T. van Rootselaar, Rijnsburg; wmr. C. J. M. Neutkens, Helmond;; sold. J. W. M. Beerkens, Siebengewald (Limb.) tussen 1950 en 1952 de katoenmarkt van Alexandrië hebben ontwricht door knoeierijen, waarmede zij mil- lioenen zouden hebben verdiend. Begin Augustus kondigde de Egyp tische regering aan, dat zij van de verdachten een schadevergoeding van 22,1 millioen Egyptische ponden zal eisen. Hij wipte precies 34 kg uit 't water De heer Nefkens uit Amsterdam kan ongetwijfeld worden gerekend tot de specialisten op het gebied van het vangen van omvangrijke vissen. Reeds 20 jaren komt genoemde sportvisser in Nieuwkoop bij gebr. van Leeuwen en meerdere malen kwam hij thuis met een flinke vangst. En de belevenissen van de heer Nef kens berusten .heus niet op „vissers latijn", neen, het is werkelijkheid Eens ving hij een snoekje van pl.m. 7ppr 7117orp «fmf 0"ppi«t een zeer "npu^ief man blijkt te zijn 1 Z«W£Uv all al gCCIal en een ongunstige verklaring waar- Doorlopend schijnt in Nederland het rijtijdenbesluit overtreden te wor den en bevelen vervoermaatschap pijen him chauffeurs langer te rijden, dan de maximumtijd van 14 uren per dag, die wettelijk toegestaan is. Zaterdagmorgen moest zich we derom een directie voor de Amster damse rechtbank verantwoorden en het betrof een ernstig geval, daar er zeer lang op grove schaal geknoeid was in de administratie om de over tredingen te verdoezelen. Tijdens het vooronderzoek hadden diverse chauffeurs voor de politie verklaringen afgelegd, die getuigden van abnormaal lange werktijden, maar toen zij Zaterdagmorgen in het openbaar deze verklaringen moesten bevestigen, vertelden zij geheel an dere verhalen, hetgeen niet zo erg verwonderlijk was, door de directeur schijnlijk met ontslag beloond zou hebben. Tijdens een vroegere veroor deling had deze werkgever de hem opgelegde boete verhaald op lonen van zijn chauffeurs. De ambtenaar aan het kantonge recht laakte in scherpe bewoording het gedrag van de directeur en wilde de chauffeurs niet verder ondervra gen, daar een onjuiste verklaring voor de rechtbank meineed betekent. Hij schilderde de directeur als een onmaatschappelijk element en vor derde ten slotte 50 dagen hechtenis en 750.boete. De verdediger meende, dat het ten laste gelegde niet bewezen was en dat de directeur slechts een ondui delijke administratie verweten kon worden; hij vorderde daarom nietig verklaring van het vonnis. De kantonrechter zal over 14 dagen zijn uitspraak bekendmaken. 4 pond en toen hij deze ophaalde, kwam er meteen een andere snoe- kenkop boven water, die het plan had de kleinere op te slokken. Die grote snoek heeft hij niet gevangen, maar vorig jaar ving hij er wel een van 21 pond. Maar deze week was het succes van de visser wel heel groot. Donderdag j.l. kwam hij naar de „wal" met twee snoeken, een van 15 pond er. een van 12 pond. En Zondag heeft hij z'n eigen record gebroken. Want niet minder dan 3 grote karpers sleepte hij uit het water. De „bakbeesten" wogen tezamen 34 kg. No. 1 was lang 85 cm. en woog 11 kg., no. 2 was 75 cm. lang en woog 10 kg. en no. 3 had een lengte van 90 cm. en een gewicht van 13 kg. De vissen werden gevangen met een normale hengel en een stukje aardappel als aas. Jiwte GOLF Een drieling deed Zaterdag mid dag zijn intreden in het gezin J. F. Cleef-Rozier te Valkenswaard. De moeder, het meisje en de twee jonge tjes maken het uitstekend. De Amsterdamse burgemeester kwam tijdens het weekend een bloempje plukken op de volkstuin- derstentoonstelling „De gouden poort", die in zijn stad gehouden wordt. Hij was niet de enige, die er een bezoek bracht; vele duizenden passeerden de controle en Zondag avond waren reeds meer dan 20.000 bezoekers geweest. De 25.000ste bezoeker van de „Oude kunst en antiekbeurs" te Delft, was een dame uit Antwerpen; zij ontving een lustrumvaas, gevuld met bonbons. V.l.n.r. mevr. Nefkens, Jan van Leeuwen familielid van Nefkens, Willem van Leeuwen en de visser, de heer C. H. P. Nefkens Amsterdam. (Foto; Ruiterman, Nieuwkoop). Zondag kwamen velen naar v. Leeuwen om de grote vissen van na bij te zien. Onrustig, gejaagd? Mijnhard! 5 Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Advertentie). DE PRIJS VAN 10.000 Op no. 3933 van de dertiende lijst van de 520e staatlotery is een prijs van 10.000 gevallen. LEIDERDORP ORANJEFEEST UITSTEKEND GESLAAGD. Het uitstellen van het Oranjefeest heeft geen afbreuk gedaan aan de deelname. Integendeel, door de ideale weersomstandigheden, welke in schrille tegenstelling waren met verleden week, zijn de feesten in alle opzichten geslaagd. Er heerste Zaterdagmiddag op de Speelweide aan de Groenedijkstraat een opgewekte feeststemming en er is volop genoten, zowel door de deelnemers als toe schouwers. De uitslagen van de verschillende wedstrijden zijn: Kruiwagen rijden: 1. het paar Bor- remanv. d. Zwan, 2. v. d. Wal Rotmensen. Touwtrekken: 1: het duo J. van OsnabruggeKoolmoes; 2. het duo L. v. d. WalKoene. Ringsteken op de fiets: 1. H. Heijn, J. J van Osnabrugge, 3. Mej. Nel Goedhart. Boegsprietlopen: 1. P. Krijgsman, 2. J. Stramar., 3. J. Kok. Na afloop van deze volksfeesten vond een wielerwedstrijd plaats, wel ke zo langzamerhand in de volks mond tot „Ronde van Leiderdorp" gedoopt is. Er bestond voor deze rit grote belangstelling ook van buiten de gemeente en het resultaat was dan ook, dat de drie eerstaankomen- den n.l.: 1. C. Slingerland, 2. Th. v. d. Meer en 2. H. Slingerland alle drie niet-Leiderdorpers waren. Het bestuur van de OranjeverenigirTg had daarom ook nog twee prijzen be schikbaar gesteld voor de eerstaan- komende Leiderdorpers. Deze prij zen werden gewonnen door: 1. D. Kruidenier en 2. J. Grimmon. Tot slot volgde een feestelijke rond gang van „Concordia" door Leider dorp gevolgd door een „Hosconcert" op de speelweide tot groot vermaak van de Leiderdorpse jeugd. Voor de aanvang van dit corcert reikte de burgemeester na een kort toespraak de prijzen uit. NOORDWITKERHOUT iy,llendiefstal. Twee personen zijn Vrijdagavond door de Rijkspolitie gesnapt tijdens vervoer van bloem bollen, welke zij gestolen hadden op de tuin van hun werkgever, de firma Van Zonneveld en Co. aan de Lange- velderweg. Zij werden gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. VOORSCHOTEN Schaakvereniging „Voorschoten O.G.". De Schaakvereniging „Voor schoten Ons Genoegen" heeft haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Het bestuur kon melding maken van de goede resultaten in het afgelopen jaar een deelde mede, dat ook in het komende seizoen met twee tientallen aan de competitie in de Leidse Schaakbond zal worden deel genomen. Het eerste tiental zal spe len in de eerste klasse van de L.S.B. Het tweede tiental in de 3e klasse L.S.B. De zaal „Irène" aan de Leidseweg werd opnieuw gehuurd voor de club avonden, echter nu voor de Dins dagavonden. Nieuwe leden of begin nende schakers kunnen zich nu het nieuwe seizoen weer begint ten alle tijden bij het bestuur melden. Vele Amsterdammers is de vacantie ontstolen Er schijnt in de Nederlandse reis- bnreaux-wereld iets niet helemaal in orde te zijn, want nadat enige we ken geleden de directeur van een Haags reisbureau, verdacht van ou- lichting, in arrest genomen werd, is Zaterdag de directeur van een Am sterdams bureau in verzekerde bewa- ringgesteld. De man gaf voor passage en hotels voor zijn klanten te bespreken, maai de door hem georganiseerde reizen werden steeds maar weer uitgesteld. Het blijkt, dat deze man vroeger bij een reisbureau gewerkt heeft, daar ontslagen is en toen besloot om voor eigen rekening te gaan werken. Hij begon zonder een cent en met een grote reclame-campagne, die natuur lijk schatten gelds kostte, waardoor hij diep in de schuld kwam. Toen de belangstelling bij het publiek niet van dien aard was, dat de enorme kosten gedekt zouden worden, kwa men de moeilijkheden. Het is nog niet bekend hoeveel va- cantiegangers nu weer van deze ma noeuvre de dupe zijn geworden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2