S)eCöid6eSoixtant Adenauer EEN ECLATANTE OVERWINNING VAN DR. ADENAUERS POLITIEK De Christen-Democraten behaalden de absolute meerderheid Geert communisten in de Westduitse Bondsdag Verkiezingsdag verliep wonderlijk rustig Hollands Glorie 1 op Bloemencorso te Zundert Het Duitse kiesstelsel Bestendig weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12985 kan zich feliciteren Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ADENAUERS ZEGEPRAAL QE VERKIEZINGEN in West-Duits- land zijn gisteren buitengewoon bevredigend verlopen. In alle opzich ten. Op de eerste plaats zijn zij rustig verlopen en was er geen stoornis door een of andere invasie van saboteurs uit de Oost-zóne noch door relletjes of kloppartijen. Met de zending van de 8.000 terroristen', die prompt zijn ingerekend en waarvan er 6.000 zijn Vastgehouden tot na de verkiezingen, schijnen de rode heren van Oost- Duitsland al hun krachten uitgeput te hebben; zij hebben althans geen moeite meer gedaan om de stemming nog verder te verstoren. Vervolgens is de stemdag begunstigd door fraai weer, waaraan mede de grote op komst van het kiezersvolk kan 0 worden toegeschreven. En door de grote deelname èn door de volkomen rust, waarin de stem ming kan worden gehouden, is deze volksuitspraak een buitengewoon klinkende demonstratie van hetgeen er op het ogenblik leeft in de har ten der Duitsers. Aan een minder goed bezochte stemming of aan een door terreur opgejaagd resultaat zou men heel wat minder waarde hebben kunnen hechten als thans het ge val is. Maar bovenal is de verkiezingsuit slag bevredigend omdat zij een ver bazingwekkende overwinning van de Christen-Democraten heeft opgele verd. De Christen-Democratische Par tij is met haar 244 zetels verreweg de grootste partij in de Bondsdag, waarvan zij de helft plus een zetels bezet. Daarmede heeft de C.D.U. dus de absolute meerderheid be reikt. Dit verrassende resultaat waarvan zelfs Adenauer niet had durven dromen is niet alleen een persoonlijk succes voor de grijze kanselier maar kan ook beschouwd worden als een goedkeuring van zijn politiek van oriëntering op het Wes ten. Het volkomen wegvallen van de extremistische partijtjes, de commu nisten ter linker en de neo-nazisten ter rechter zijde, stemt tot voldoening en kan niet anders dan het prachtige resultaat van de stemming van giste ren accentueren. Het bewijst, dat het Duitse volk genoeg heeft van de waandenkbeelden, welke het in het verderf hebben gestort en dat er niet ergens in een verborgen hoekje een heimelijke sympathie is overgeble ven voor de goden, welke het ver brand heeft, x Op internationaal gebied opent het resultaat van deze verkiezingen de meest hoopvolle perspectieven, want als iets geëigend is om het reeds ziel togende systeem der Europese verde diging nieuw leven in te blazen, dan is. het deze uitslag. Voor Moskou betekent de Zondag van gisteren een zwarte dag, want de rode Duitsland-politiek kan totaal worden herzien. Het is nu zo klaar als de dag, dat het communisme ih Duitsland geen enkele kans heeft en dat zelfs de propaganda van de So ciaal-Democraten er niet in geslaagd is, de Duitsers er toe te hrengen, de hereniging van hun vaderland te ver wachten uitsluitend van de minzaam heid van Moskou. Degenen, die van Duitsland een neutrale staat willen maken tot groot plezier van het Kremlin, hebben geen voet aan de grond gekregen. De politiek van de éénwording van Europa van welke politiek dr. Adenauer één der grote coripheeën is heeft sinds Zondag een nieuwe stimulans gekregen en wij hopen van harte, dat zij daarvan in ruime mate zal kunnen profiteren. OOK NAZI'S HADDEN GEEN SUCCES De verkiezingen in West-Duitsland hebben gisteren een verbazingwek kende overwinning van dr. Adenauer opgeleverd. Volgens de officiële telling zal de nieuwe Bondsdag 487 zetels hebhen, als volgt verdeeld: Christen-Democraten 244 (dus meer dan de helf). Sociaal-Democraten 150; Vrije Democraten 48; Duitse Partij 15; Vluchtelingenpartij 27; Centrum 4. De nieuwe Bondsdag zal dus geen communisten tellen. De omvang der overwinning van dr. Adenauer heeft vriend en vijand van de bondskanselier met stomheid geslagen. Met iedere uitslag, die In de loop van de nacht van alle hoeken van Duitsland het hoofdkwartier in Bonn bereikte, steeg de verbazing, ook van diegenen, die dr. Adenauer bij voorbaat een stevige overwinning hadden toegedacht. In bijna alia Lander behaalde de C.D.U., in percentages uitgedrukt, een winst van on geveer vijftig procent. Zelfs in de beide tot dusverre het meest voor de nationalistische invloeden vatbaar gebleken landen, SleeswijkHolstein en Neder-Saksen, heeft Adenauers partij grote winst geboekt Zij heeft hier de Vluchtelingenpartij zelfs een vrij radicale nederlaag kunnen toe brengen. Algemeen wordt het resultaat van deze verkiezingen bestempeld als een votum van vertrouwen in bondskanselier Adenauer en de door hem met zoveel overtuiging en volharding nagestreefde buitenlandse politiek. AVERECHTS RESULTAAT. De felle wijze, waarop de socialis ten deze politiek hebben bestreden heeft hun een averechts resultaat op geleverd. Het socialistische devies: „Eerst Duitse eenheid" en pas daar na een zekere vorm van Europese vereniging, heeft zeer duidelijk bui ten het traditionele socialistische deel van het volk geen weerklank kunnen vinden. Men heeft kennelijk in het grote aanzien, dat dr. Ade nauer in het buitenland heeft ver worven, aanleiding gezien om meer heil te verwachten van een lijnrech te voortzetting van de groei van West-Duitsland in de Westelijke ge meenschap. De leiders van de over winnende partij zijn er op hun beurt van overtuigd, dat dit overweldigen de blijk van vertrouwen een belang rijke stimulans zal kunnen zijn om deze politiek van Europese integra tie weer op gang te helpen. In de Bondsrepubliek zelf heeft deze verkiezing naar het schijnt de weg naar de bekrachtiging der ver dragen vrij gemaakt. Van de zes par tijen, die haar intrede in de nieuwe Bondsdag zullen doen, is alleen de so- de neutralisten. Dr. Ehlers, de Bondspresident, zei Maandagochtend, dat dit radicale verlies voor de nazi- gezinde partijen het meest verheu gende resultaat van de verkiezing is en dat deze partijen er wel niet meer bovenop zullen kunnen komen. Het gehele resultaat bewees vol gens hem, dat de pogingen om de democratie in het Duitse volk wor tel te doen schieten, zijn geslaagd. Hij vestigde er de aandacht op, dat klaarblijkelijk ook het protestantse deel der bevolking stevig achter de CDU is blijven staan. De secretaris der Bondsdagfractie der CDU, dr. Crone, beschouwde de grote over winning van zijn partij voor een deel als een gevolg van het feit, dat de vluchtelingen uit Oost-Duitsland zich in grote meerderheid achter Aden auer hadden geschaard. WIE HET GELAG BETAALDEN. De grote winst van de Christen- Democraten is in hoofdzaak ten koste gegaan van haar eigen coalitiegeno ten. De Duitse partij zou zonder de directe steun van dr. Adenauers ver kiezingsfront de race niet hebben ge haald. Slechts doordat de beide an dere regeringspartijen een van haar candidaten in Hamburg op het paard hielpen blijft zij als parlementaire factor bestaan. Haar betekenis is echter sterk afgenomen. In iets min dere mate geldt dit voor de liberale FDP, die de grote winsten, welke zij in het verleden boekte, weer geheel en al heeft moeten prijs geven. De beide Neo-Nazistische partijen bleken kansloos, ook in die distric ten, waar zij ruim een jaar geleden nog kansen hadden. Ook de van Na zi-elementen doorspekte vluchte lingenpartij is verre beneden haar verwachtingen gebleven en zij moest in haar stamland Slees wij k-Holstein de helft der stemmen afstaan, die zij vorig jaar verwierf. Dr. Adenauers nationale succes en zijn beloften ten aanzien van Oost-Duitsland hebben vooral onder de nationalisten en on der de vluchtelingen uit Oost-Duits land een uitzonderlijk grote weer klank gevonden. In hem hebben blijkbaar vele radicale elementen een leider gezien van een formaat, dat zij in eigen gelederen misten. Zoals te verwachten was zijn de communisten van het toneel verdwe nen. Hun poging om in hun laatste Communisten verspeelden hun enige kans Manschappen van de Westduitse grenspolitie lagen gisteren met ge weren en verrekijkers in het struik gewas langs de zóne-grens, maar de ciaal-democratische partij verklaard gevreesde invasie van communisti- tegenstander van de verdragen. Niet langer beschikt zij echter over vol doende macht om deze tegen te hou den, ook al zou het staatsgerechts- hof een wijziging der Grondwet ver langen. NAZI'S KREGEN GEEN VOET AAN DE GROND. De beide nieuwe Nazi-partijen zijn op zeer gedecideerde wijze ge slagen, evenals de communisten en sche stembus-saboteurs uit Oost- Duitsland bleef uit. Ondanks alarme rende berichten over vrachtauto's vol, die Zaterdag nog in de pers cir culeerden. In feite was het Zondag in Helmstedt de rustigste dag sinds weken. Boeren in het Zondagse zwart wandelden kalm in het milde herfstzonnetje naar de stembureaux van het grensstadje waar de vorige week zo'n achtduizend communisti sche agenten werden ingerekend. Tweeduizend agenten had men te- ruggestuurd naar de Sowjet-zóne de zesduizend anderen worden vastge houden, tot de verkiezingen goed en wel achter de rug zijn. Sommigen echter zullen terechtstaan wegens verstoring van de orde. En wat de situatie rondom de stembureaux elders in de Bonds republiek betreft, nergens werden ongeregeldheden gemeld. In Celle raakte een- groepje communisten slaags met de politie en werd gear resteerd, maar dat was Zaterdag avond. Weinig opwindend was een inci dent in een stemlokaal in Darm stadt, waar drie stembiljetten wer den ontdekt, die vals waren. Er stonden stempels op van de steden Halle en Schwarzbach, diein de Russische zóne liggen. De drie stem mers, die zich hadden uitgegeven voor studenten, waren al gevlogen. In Solingen, het enige düstrict, waar de communisten een kans had den om een persoonlijke zetel te winnen, was enige spanning. Solin gen is altijd nogal rood geweest en de leider der Duitse communisten Reimann was er candidaat gesteld. Communisten uit de hele Bondsre publiek hebben geprobeerd in So lingen te stemmen, om aldus de ge lederen te versterken. Bonafide rei zigers konden namelijk een certifi caat krijgen -om t.e stemmen in een ander district dan waar zij woon den. Eerst organiseerden de commu nisten een sportfeest in Solingen. Dat werd niet als een geldige 're den erkend. Maar men kon nooit weten, hoe veel certificaten er op andere gron den wèl waren verstrekt. De autori teiten in Solingen braken zich Za terdagavond nog het hoofd, hoe zij een rode toevloed van kiezers zou den kunnen stuiten bijvoorbeeld we- gens kinderverlamming of mond- en j klauwzeer. I Doch ook deze invasie bleef uit. Het aantal reizende stemmers in So- lingen was een normale vier procent. Alles verliep rustig. Om twaalf uur vannacht werd be kend gemaakt, dat Reimann versla gen was. Zelfs ontging de zetel de socialisten, zij werd veroverd door de Vele tienduizenden hebben Zondag |wonderd, dat te Zundert werd ge-|de praehtige praalwagens, welke in I nfeuwrBo^sdag'Teke^zonder'com- het jaarlijkse grote bloemencorso be- houden. „Holland's Glorie", een van 1 de stoet meereden. 1 munisten zijn. bolwerk Solingen het pleit nog te winnen heeft hopeloos gefaald. Met 20.000 stemmen behaalden zij er slechts het derde deel van de stem men van de Christelijke candidaat en het linkse radicalisme schijnt hier, als overal in de Ruhrstreek, voor het grootste deel overwonnen te zijn. Men moet aannemen, dat het is op geslokt door de Sociaal-Democrati sche Partij, die mede dank zij deze aanwas haar percentage min of meer op peil heeft weten te houden. INSTEMMING TE WASHINGTON. In ambtelijke kringen te Washing ton werd het succes van Adenauer met instemming begroet. Uit de uit slagen blijkt, aldus deze kringen, dat het West Duitse volk Adenauers pro gram van positieve samenwerking met de Verenigde Staten in de kou de oorlog tegen de So wj et-Unie steunt, voorstander is van Adenauers opvatting, datWest-Duitsland eerst door middel van de Europese Defen sie gemeenschap zijn kracht dient te vergroten voor de Duitse eenwording een feit kan worden, en instemt met de Amerikaanse eis, dat eerst vrije verkiezingen iri geheel Duitsland die nen te worden gehouden voor een voorlopige regering voor geheel Duitsland kan worden gevormd. HOE ER GESTEMD WERD. Het aantal zetels der partijen is verdeeld naar directe en evenredige verkiezing, als volgt tot stand geko men: even- direct redig totaal 173 71 244 45 105 150 14 34 15 Chr. Democraten 6oc. Democraten Vrije Democraten Duitse Partij Centrumpartij Vluchtelingenpartij 487 Bij de evenredige verkiezing zijn de volgende aantallen stemmen op de verschillende partijen uitgebracht: Christen Democraten 12.440.779 (45,2 pet) (in 1949: 31 pet.) Sociaal Democraten 7.939.774, resp. 28.8, 29,2. Vrije Democraten 2.628.146, 9.5, 11.9. Duitse Partij 897.952, 3,3, 4. Centrumpartij 217.342, 0,8. 3,1. Vluchtelingenpartij 1.614.474, 5,9. Duitse Rijkspartij 295.615, 1,1. Communisten 607,413, 2, 5,7. Neutralisten 318.323, 1,2. Anderen 581.217, 2,2. PRACTISCH DE ABSOLUTE MEERDERHEID. De nieuwe verdeling der zetels in de Bondsdag geeft de Chr Partij van dr. Adenauer alle bij de regeringsvorming in handen. Dr. Adenauer zal uiteraard op nieuw als Bondskanselieï aangewezen en hij is daarbij in een positie, waarin hij de overige partijen naar zijn hand kan zetten. Met 244 zetels van 487, die de Bondsdag uiteindelijk zal tellen, heeft de C.D.U. de absolute meerder heid. Het Centrum heeft bovendien vier zetels verkregen en zich zodanig aan de C.U.D. gebonden, dat men deze zetels practisch bij die der partij van Adenauer kan rekenen. Men neemt dan ook aan, dat dr Adenauer over een ruime meerderheid kan be schikken De socialisten hebben door deze verkiezing, alhoewel zij zich wat per centage betreft vrijwel handhaaf den, hun machtpositie in de Bonds dag verloren. Met 150 zetels kunnen zij niet meer zelfstandig een wijzi ging der Grondwet voorkomen en daarmee de kanselier onder druk zetten. Hun enige (geringe) kans ligt nog in een mogelijke toekom stige versplintering van de onstabiele Vluchtelingenpartij, waarbij zij ech ter het grootste deel van de 27 af gevaardigden dezer partij tot zich zouden moeten trekken. SUCCES VOOR WESTELIJKE POLITIEK. In Londense regeringskringen werd het succes voor Adenauer als een grote triomf voor de Westelijke politiek jegens Duitsland beschouwd. Men hoopte, dat de goedkeuring van de plannen voor het Europese leger door Duitsland voor Frankrijk en Italië een aansporing zullen zijn het verdrag spoedig te bekrachtigen. Kringen te Parijs, die nauwe be trekkingen met de Franse regering onderhouden, juichten de overwin ning van Adenauer toe, maar men vreesde, dat er weer moeilijkheden over het Europese leger zullen ont staan. Italiaanse waarnemers te Rome noemden Maandag de overwinning van Adenauer" een triomf voor het Westen en het denkbeeld van de Eu ropese eenheid". Voor een goed begrip van de uit slagen der Duitse Bondsdagverkie zingen geven wij nogmaals de voor naamste bepalingen van het gevolgde kiesstelsel. De nieuwe Bondsdag telt 484 ze tels. Daarvan wordt de helft (242) ge kozen volgens het districtenstelsel, waarbij een ieder der 242 districten de candidaat, die de meerderheid be haalt, een zg. persoonlijke zetel krijgt. Daarnaast wordt door de kiezer een tweede stem uitgebracht op een par tij-lijst, waardoor de tweede helft der zetels verdeeld wordt volgens het stel sel der evenredige vertegenwoordi- ding. Het spreekt vanzelf, dat het tallen van de stemmen van de zg. persoon lijke zetels vrij spoedig gebeurd was, zodat de uitslag van deze stemming het eerst bekend was. Het bepalen van de uitslag der tweede stemming (op partij-lijsten) hield langer op. Eerst moesten nl. de stemmen van al le 9 „Bondeslander" binnen geko men zijn, om te kunnen vaststellen, wie aan de partijen de vereiste 5-% der totale stemmen niet had behaald en dus uitgesloten was van de zetel verdeling De evenredige zetelverdeling ge schiedt volgens per „Land" Elk der negen „Lander" heeft in de Bonds dag 'n vast aantal zetels. Beieren bij voorbeeld 98. Deze 98 zetels worden verdeeld overeenkomstig het aantal „Zweitsstimmen", dat elke partij in Beieren behaald had. Van het aldus aan elke partij toegekende aantal ze tels wordt afgetrokken het aantal ze tels, dat candidate dezer partij ver overd hebben in de districten van het betrokken „Land". De resterende zetels worden bezet volgens de candidatenlijst van de bewuste partij. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 uur). Droog zonnig weer met weinig j wind, Weer iets hogere maximum temperaturen. 8 Sept.: zon op 6.02 en onder 19.12. maan op 6.14 en onder 18.50 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 16 OSLO mist 12 KOPENHAGEN onbew. 12 AMSTERDAM licht bew. 17 EDINBURG Licht bew. 21 LONDEN onbew. 21 LUXEMBURG onbew. 20 PARIJS onbew. 24 BORDEAUX onbew. 31 GRENOBLE half bew. 27 NICE half bew. 27 GENEVE onbew. 25 ZURICH onbew. 23 LOCARNO geheel bew. 27 BERLIJN onbew. 20 FRANKFORT onbew. 23 MUNCHEN onbew. 19 WENEN licht bew. 23 INNSBRUCK geheel bew. 20 ROME onbew HELSINKI licht bew. 13 C. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgestrekt hogedrukgebied bedekte vanmorgen het grootste deel van Europa. Alleen in Rusland is de luchtdruk laag. Tussen dit lagedruk gebied en het maximum boven Euro pa voeren krachtige Noordenwinden grote hoeveelheden koude Poollucht naar het Zuiden, die in Oost-Europa een voorproefje van de winter ge ven. Ook de lucht boven ons land is van polaire oorsprong, maar deze is in be trekkelijk langzaam tempo over Scandinavië, de Oostzee en Duitsland gestroomd'. Vooral op de laatste etap pe van deze route is ze belangrijk ver warmd. Intussen wordt het hogedrukgebied in Noord-Europa aangevallen door een zeer actieve depressie op de Noor delijke IJszee. Het centrum van de hoge druk, dat zich vanmorgen bo ven Noord-Duitsland bevond, gaat daardoor in de richting van ons land bewegen. De huidige drukverdeling vertoont een grote mate van stabiliteit. We mogen verwachten, dat het weer nog een groot deel van deze week onder invloed zal blijven van hoge druk, zo dat op droog weer gerekend kan worden. Korreltje Niets raakt men moeilijker kwijt dan een goede bijnaam.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1