Gegevens over begroting gedeeltelijk juist Burgemeester progressiever dan de Partij van de Arbeid! De kruisvaarders werden door ziekten geteisterd Kindje overleden door innemen van vergiftigde poeder Voor omkoper en omgekochte ieder 1 jaar gevangenisstraf Het zijn niet allen, slagers Landbouwer grond voor verkocht zijn te hoge prijs Overleg inzake loonvorming ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT I W bEDE BLAD PAGINA 2 Justitieel onderzoek wordt ingesteld Op vragen van het Tweede Ka merlid Van Rijckevorsel in ver band met de door het dagblad „Het Vrije Volk" gepubliceerde gegevens over de rijksbegroting 1954 heeft de heer Drees, minister-president, mi nister van Algemene Zaken, mede namens de heer Van de Kieft, mi nister van Financiën, schriftelijk het volgende geantwoord: 1. De door het dagblad „Het Vrije Volk" gedane mededelingen over de rijksbegroting 1954 zijn ten dele juist, Burgemeester als babysitter Hoe groot de woningnood in de gemeente Finsterwolde is, werd Vrijdagmiddag gedemon streerd, toen burgemeester Tuin voor de zoveelste keer een vrouw, die vergezeld was van haar moeder en een paar maan den oude baby, moest teleur stellen voor een woning. Uit pro test tegen de afwijzing beslo ten de vrouwen de burgemees ter de zorg voor de baby over te dragen. Toen hij even afwe zig was, schoven zij de kleine met wagen en al de burgemees terskamer in, waarna zij zich snel verwijderden. De politie moest tegen sluitingstijd de vrouwen thuis sommeren de baby weg te halen. De kleine moest ten gemeentehuize eerst nog van een droge luier worden voorzien. ten dele onjuist. Aangenomen moet worden, dat de schrijver van het ar tikel niet de beschikking heeft ge had over het ontwerp voor de mil- lioenennota, maar enige gegevens los heeft gekregen, welke in onder ling verband gebracht, hem tot zijn conclusies hebben geleid. 2. De regering kan bezwaarlijk een verder gaande tegenspraak ge ven dan in het antwoord op de eer ste vraag besloten ligt. Wilde zij aangeven wat in de bekendmaking juist en wat onjuist is, dan zou zij harerzijds gegevens uit de millioenen- nota moeten verstrekken, voordat deze bij de indiening der begrotings wetten voor 1954 aan de Staten-Ge- neraal wordt overgelegd. Zij meent daartoe niet te moeten overgaan. 3. De regering heeft opdracht gegeven zowel een intern ambtelijk als een justitioneel onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan moet zij afwachten alvorens een oordeel uit te spreken als wordt gevraagd. H. M. DE KONINGIN BEZOCHT „KUST EN BRANDING" H.M. de Koningin heeft gistermid dag een onofficieel bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Kust en Bran ding'" te Hoek van Holland. Om streeks kwart voor drie arriveerde de Koningin in Hoek van Holland, waar zij in het gebouw voor het lood- wezen de thee gebruikte. Hierna be zichtigde Hare Majesteit de expositie. Vervolgens begaf zij zich naar de reddingboot „President Jan Leis", waar zij zich enige tijd met de be manning onderhield.. Omstreeks kwart voor vijf vertrok de Konin gin weer per auto. VRACHTAUTO REED VAN DIJK. Op de Waaldijk te Herwijnen (Be tuwe) is gistermiddag een vracht auto geladen, met graszoden, plotse ling van de zes meter hoge Waaldijk naar beneden gereden. De chauffeur, de 23-jarige J. de Gits, werd op slag gedood. Zijn vader, die naast hem zat, bekwam o.a. een dubbele been breuk. Een derde inzittende in de ca bine bleef geheel ongedeerd. Ook een op de graszoden zittende jongen, die door de schok de lucht in werd geslingerd, bleef, ongedeerd. NOG GEEN WETHOUDERS IN ROLDE Remmers gevraagd Rolde is de enige gemeente in de provincie Drente, waar men nog niet met de wethoudersverkiezingen ge reed is. In de op 1 September gehou den raadsvergadering werd de heer Kremer (V.V.D.) tot wethouder ver kozen, doch daarmede kon de fractie van de P. v. d. A. zich' niet vereni gen, Sinsdien is er reeds een zestal stemmingen gehouden, die geen van alle resultaat hebben opgeleverd. Wel Koning Lodewijk de Heilige Vervolg van pag. 1, 2e blad. verkiezen moest boven het bedrijven van een enkele doodzonde. „Want de melaatsheid van het lichaam is met dit leven voorbij. De doodzonde is een melaatsheid, die zich voortzet in de eeuwigheid". Ondertussen toonde hij ook met koninklijke mildheid hoezeer hij de „gens d'Eglise", de kerkelijke perso nen waardeerde, hij- stichtte alom kerken en kloosters (o.a. was hij de stichter van Sainte-Croix-de-la-Bre- tonnierie, het Kruisherenklooster van Parijs) en putte zich uit in mede lijden en milddadigheid voor de ar men. Opnieuw ter Kruisvaart. Door dat alles heen bleef hij de Kruistocht als het eigenlijke doel van zijn leven zien. De bevrijding van de Heilige Plaatsen beschouwde hij als het eigenlijke en voornaam ste doel van zijn regering. Enkele jaren na zijn terugkeer in Europa brak het onheil los over het Heilig Land. De heiligdommen van Bethe- hem en Nazareth werden met de grond gelijk gemaakt, Cesaren viel in handen der saracenen, het chris telijke Armenië werd veroverd en ook Antiochië bezweek, het zag ze ventien duizend mensen sneuvelen en honderdduizend krijgsgevangenen weggevoerd in slavernij. Lodewijk had toen reeds in het geheim het besluit genomen, om aan het hoofd van een nieuw kruisleger terug te keren naar het Oosten. Het werd hem door heel zijn omgeving afgeraden en terecht. Lodewijk was door tal van ziektes zo verzwakt, dat hij nauwelijks te paard kon stijgen. Terugkeren naar het Oosten bete kende niets anders dan een zekere dood tegemoet gaan. Maar het besluit van de koning stond onherroepelijk vast en toen hij van de paus toestem ming gekregen had riep hij in 1267 zijn vazallen en bisschoppen bijeen en bezwoer hen, op zijn voorbeeld, het Kruis aan te nemen. Velen volg den, niet omdat zij enig heil in de Kruistocht zagen, maar omdat ze hem, hun meester, niet in de steek wilden laten. Joinville geeft als zijn mening, dat degenen, die de koning tot de kruistocht aanspoorden, daar mee een doodzonde bedreven. De koning zelf was zo gegrepen door zijn ideaal, dat hij geen oog meer voor de werkelijkheid had: zijn mystieke begeestering sleepte hem mee en deed hem gevaren en moeilijkheden niet meer tellen. Misleid door zijn broeder. De voorbereiding voor de Kruis tocht nam nog enkele jaren in be slag; er moest vanzelfsprekend veel geregeld worden. De koning maakte een uitvoerig testament, waarin hij vooral de religieuze stichtingen van het land met milde legaten be dacht. De inscheping was gesteld op de 1 Juli van 1270. Reeds de 15e Maart verliet de koning Paijs: de reis naar de kust nam drie en een halve maand in beslag. Men zou niet onmiddellijk naar het Heilig Land stevenen, maar eerst in Tu nis aan land gaan. Het schijnt dat vooral Karei van Anjou, koning van Sicilië en broer van Lodewijk, hiervoor gepleit had. Hij verborg zeer laag-bij-degrondse, zelfzuchtige oogmerken achter ogen schijnlijk practisehe en idealistische motieven. Tunis, zo beweerde hij, was het geëigende achterland voor de sultan van Cairo, dat hem onuit puttelijke reserves aan troepen en materiaal verschafte. Tegenover zijn heilige broer werkte hij met een ar gument van andere strekking. De sultan van Tunis stond klaar hetj Christelijk geloof aan te nemen. Hij werd nog slechts weerhouden door de vrees voor zijn onderdanen. Het verschijnen van een groot, Christelijk leger, zou de reden van deze angst wegnemen en de sultan mèt zijn onderdanen in de schoot der Christelijke Kerk binnenvoeren. Voor Lodewijk was zo'n motief be slissend. Zijn apostolische ijver droomde reeds van geestelijke ver overingen, belangrijker dan het hoog ste krijgsgeluk. De schepen voeren op Tunis aan juist in de hondsdagen: ze moesten een door hitte uitgeput leger afzet ten op een door de blakerende zon verschroeide kust. Men sloeg het le gerkamp op in de buurt van een kasteel, dat spoedig genomen werd en dat tot wijkplaats voor vrouwen en zieken dienen moest. Het leger was echter zó verlamd door de warmte, dat het verder niet in staat was, tot offensief over te gaan. De hitte en de gebrekkige hygië nische toestanden ontketenden spoe dig een epidemie mischien van dy senterie, mischien zelfs van cholera. Een der eerste slachtoffers was Jean Tristan, een zoon van de koning, die tijdens de eerste kruistocht in Syrië geboren was. De koning was zelf zo ziek, dat men hem de waar heid niet dorst t- zeggen. Hij vermoedde echter wat er gaande was en smeekte een monnik, hem alles te vertellen Toen hij de dood van zijn zoon vernomen had, begreep hij, dat ook zijn dagen ge teld waren. Hij regelde zijn zaken, hij liet ontroerende raadgevingen achter voor de zoon, die hem moest opvolgen en bereidde zich voor op de dood. Langzaam werd hij ge sloopt. Daags voor zijn heengaan vroeg hij om de Heilige Communie. Nadat hij die ontvangen had, moest men hem neerleggen in de as, de armen in kruisvorm uitgestrekt. Toen sprak hij zijn laatste woorden, ontleend aan de pslamen: „Ik zal binnengaan in Uw huis, ik zal aan bidden in Uw heilige tempel en Uw naam belijden". Daarna gaf hij de geest, 25 Augustus 1270, ver van zijn vaderland en de zijnen. Zo stierf de beste der koningen, de man, wiens leven een voortduren de poging geweest was, om het Evan gelie te verwerkelijken in zijn ko ninklijk bestuur. Zijn broer, Karei van Anjou, koning van Sicilië, kwam aan onmiddellijk na zijn dood. Hij wist de overrompelde Saracenen en kele, snelle nederlagen toe te bren gen en daarna door een voor hem voordelig vredes-verdrag het avon tuur te besluiten. Het was het einde van de kruistochten. Zij waren mi litair gesproken een volkomen mis lukking geworden, maar zij hadden de zielgrootheid mogen zien van een koning, die zijn vreugde in het Kruis van Christus vond. Een anonym dichter heeft in en kele woorden vertolkt, wat er bij de ze dood leefde in het hart van het Franse volk: „Recht is begraven en koningschap is dood!" Dr. HENRI VAN ROOIJEN. Kruisheer, i werden er wethouders gekozen, doch dezen bedankten stuk voor stuk voor de eer onder dergelijke omstandig heden de benoeming te aanvaarden. Zij werden n.l. meest met twee van- de elf stemmen gekozen, terwijl er steeds vijf blanco stemmen werden uitgebracht (P v. d. A.), terwijl de overige vier stemmen op vier ver schillende raadsleden waren uitge bracht. In de laatste raadsvergadering deelde de woordvoerder van de P. v. d. A. mede, dat Rolde belang heeft bij twee wethouders die zich ten volle bewust zijn van hun verantwoorde lijkheid en die voor hun mening dur ven uit te komen. Volgens de P. v. d. A. zou de burgemeester, de heer Th. Ph. baron Mackay, moeilijk zijn stadse ideeën kunnen prijs geven en stelde hij alle middelen in het werk om enige wensen in vervulling te doen gaan. Daarom is het nodig, aldus spr. dat er naast de burgemeester wethouders komen te staani, die hem zo nodig kunnen afremmen. De reeds verkozen wethouder, de heer Kremér, had in het verleden bewezen daartoe niet in staat te zijn door zijn goedig karakter, aldus spr. De vergadering ging daarna uiteen zonder vast te stellen, wanneer een nieuwe poging zal worden gedaan om een voltallig college van B. en W. te I krijgen. Apothekersassistenten voor gerechtshof Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de zaak behandeld tegen de 38- jarige apothekers-assistent J. B. uit Leiden en diens 35-jarige vrouwelijke collega A. M. P. te Sassenheim, die er van waren beschuldigd, roekeloos en zeer onverantwoordelijk en on achtzaam te hebben gehandeld in de apotheek te Katwijk, waar zij werk ten. Ten gevolge daarvan zou de fa milie Mastenbroek voor haar 20 maaDden oud zoontje, dat ziek was, een verkeerde, giftige, poeder tus sen de poeders van het doktersrecept hebben ontvangen. De moeder had haar zoontje deze poeder ingegeven. Het kindje is daarna eind Januari 1951 gestorven. De rechtbank te 's-Gravenhage had B. veroordeeld tot één maand hech tenis en A. M. P. tot 14 dagen hechte nis, voorwaardelijk, met een proef- tyd van drie jaar en 100 boete sub sidair 25 dagen hechtenis. Biede apo thekers-assistenten hadden tegen dit vonnis beroep aangetekend, omdat zij meenden, dat zij ten onrechte waren veroordeeld, De procureur-generaal vorderde vernietinging van het vonnis van de rechtbank, omdat er enige technische fouten aanwezig waren en vorderde tegen B. een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand en te gen mej. P. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één ^maand, met een proeftijd van één jaar, en f 100 boete subsidair 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat er hier, naar zijn me- DORDT LAAT TAPIJTEN KNOPEN Elk jaar opnieuw verblijven in Dordrecht gedurende de herfst en de winter mensen, die in de overige seizoenen elders in het vrije bedrijf hun werk vinden. Deze mensen zijn aangewezen op steun van de over heid. Uit maatschappelijk oogpunt nu achten B. en W. van Dordrecht het noodzakelijk voor deze seizoen werklozen een afzonderlijk werkob- ject in het leven te roepen, waarbij zij nuttige, op hun psychische en physieke conditie ingestelde arbeid kunnen verrichten. B. en W. vragen nu aan de raad een crediet van 32.000.voor het jaar 1953 onder mededeling, dat voor 1954 nodig zal zijn een bedrag van 30.400.in de totale kosten zal het rijk ook bijdra gen. Het werkobject, dat B. en W. op het oog hebben, bestaat uit het kno pen van tapijten. Vijfentwintig per sonen zullen er werk in vinden. ning, sprake was van grove schuld en grove nalatigheid. Hij achtte bei de verdachten schuldig aan het mede- plegen van het misdrijf van dood door schuld. Negen getuigen werden in deze zaak gehoord. P. was bezig met het ventaardigen van de poeders voor het zoontje van Mastenbroek, terwijl B. een hoestsiroop bereidde, waar voor enig vergift nodig was. B. legde de poeder op een papiertje voor de weegschaalging enkele ogenblik- en weg doch toen hij terugkwam, was het vergift verdwenen. Mej. P. wist niet, waar het gebleven ,was. Wel zei zij, maar 16 poeders voor het kind van Mastenbroek bleek klaarge maakt te hebben. De 16e poeder zou dan het vergift hebben bevat, waar door het kind later overleed. De verdediger van verdachte B. merkte op, dat het kindje een keel ontsteking had en door zijn gezond heidstoestand extra gevoelig was. Het is niet met zekerheid te zeggen, welke factor de dood heeft veroor zaakt, zo meende pleiter. Hij vroeg daarom vrijspraak. Electrisch getokkel Een inwoner van Bussum de 40-jarige heer Theo Rector is er in geslaagd een electrische mandoline te bouwen. Volgens een deskundige, lid van een radio-muziekgezelschap, die de muziekvakliteratuur bijhoudt, zou dit instrument een unicum zijn in de muziekwereld. Toch geen vlees naar Rusland? Er is niet veel kans, dat de leve rantie van 'n grote hoeveelheid vlees aan Rusland verwezenlijkt zal wor den. Aanvankelijk hadden de onderhan delingen tussen Nederlandse expor teurs en de Russische delegatie be trekking op 5000 ton vlees, verdeeld in 4000 ton rundvlees en 1000 ton- var kensvlees, gedeeltelijk voor Oost- Duitsland en gedeeltelijk voor Rus land bestemd. In de loop van de besprekingen is de hoeveelheid, die geleverd zou wor den teruggebracht tot 3000 ton. Men kon echter geen overeenstemming over de prijs bereiken, waarbij het feit, dat de Nederlandse vleesprijzen hoger liggen dan die van andere vlees exporterende landen, een bè- langrijke rol speelde. Om dit bezwaar te ondervangen is van Nederlandse kant voorgesteld in plaats van eerste kwaliteit een tussenkwaliteit te leve ren, doch van Russische zijde werd als voorwaarde gesteld, dat de trans actie gecombineerd moest worden met een leverantie van aanzienlijke hoeveelheden boter en kaas. Welis waar zal het Nederlandse in- en ver koopbureau voor zuivel thans 2500 ton roomboter en 1750 ton kaas aan Rusland leveren, doch vermoedelijk worden deze hoeveelheden niet vol doende geacht als aanvulling van de vleestransactie. Door het instituut Nederland-USSR onder welks auspiciën de besprekin gen plaats vinden, worden nog po gingen in het werk gesteld om een oplossing te vinden, maar men acht de moeilijkheden wel zodanig, dat het uiterst moeilijk zal zijn tot het af sluiten van een contract te komen. („Trouw"). ZWARE EIS TEGEN CORRUPTIE Enige tijd geleden heeft in Dor drecht en omgeving een vleesknoeie rij veel stof doen opwaaien. De poli tie arresteerde de Sliedrechtenaren C. O. en M. M. en de Dordtenaar R. C. S., resp. firmanten en bedrijfslei der van een vleeswarenfabriekje ge vestigd op de terreinen van de ge meentelijke slachtplaats. De verdach ten werden er van beschuldigd vlees aan de verplichte sterilisatie te heb ben onttrokken, waardoor gevaar voor de volksgezondheid zou zijn ont staan. Voorwaardelijk goedgekeurd vlees was onttrokken aan het toezicht van de slachtplaats en verwerkt in het vleesfabriekje. De consumenten liepen gevaar om tuberkelbacillen en vlektyphusbacteriën binnen te krij gen. Een van de grootste Nederlandse worstfabrieken was afnemer van het bedrijf. Tegen de voornaamste verdachte, C. C., eiste de officier van justitie, mr. J. E. Visser, die de knoeierijen be wezen achtte, 2 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het slagersberoep voor de tijd van 7 jaar. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte zich behalve aan luioeie- rijen schuldig heeft gemaakt aan de loyale concurrentie door zich te spe cialiseren in minderwaardig vlees, dat tegen lage prijs verkochte kon worden. De verdediger, mr. G. J. W. van Tricht, bestreed, dat verdachte schul dig zou zijn. Hij zeide, dat O. name' lijk niet heeft geweten dat de door hem aan de man gebrachte waren schadelijk voor de gezondheid zouden zijn geweest. De verdediger vond de grondoorzaak liggen bij de gemeente Dordrecht, die nooit had mogen toe staan', dat een vleeswarenfabriekje zich op het terrein van de slacht plaats vestigde. Aan de tweede verdachte, de sla ger M. M., was ten laste gelegd, dat hij mergpijpen en rundertongen had verkocht, die voorwaardelijk goedge keurd waren en dus slechts gesteri liseerd in de handel mochten worden gebracht. De officier nam aan, dat M. geen actief aandeel in de vlees knoeierijen had gehad en daarom eiste hij slechts 3 maanden met af trek. De verdediger, mr. van Tricht, onderschreef, dat deze verdachte slecht-s een ondergeschikte rol had gespeeld. Tegen de bedrijfsleider R. C. S. uit. Dordrecht, die o.rn. opzette lijk behulpzaam zou zijn geweest bij zijn handelingen, eiste de officier zes maanden met aftrek. S. had onder meer gebruik gemaakt van een valse sleutel om voorwaardelijk goedge keurd vlees uit de daarvoor bestem de ruimte te halen. Uitspraak over 14 dagen. Een jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf was de eis, die de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren stelde tegen een 49-jarige voormalig ambtenaar van de C.C.D., terzake van het zich laten omkopen als ambtenaar en eenzelfde straf eiste hij tegen een Amsterdam se vleesexporteur wegens het omko pen van een ambtenaar. De ambtenaar zou van de vlees- exporteur enkele malen kleine gelds bedragen hebben ontvangen. Hij zou een aantal ladinglijsten met gegevens over hoeveelheden aan Amerikaanse clubs in Duitsland geleverd vlees, als mede met adressen van klanten in het buitenland, afkomstig van een en toen als bedrijfsleider bij de ex porteur in dienst getreden. „Waarom leverde u de exportpa pieren aan een concurrent uit?" vroeg de president aan de voormalige amb tenaar. „Ik was me niet bewust dat ik een strafbaar feit pleegde", antwoordde deze. „In Duitsland heeft men alle kans deze lijsten in te zien, omdat de Amerikanen deze altijd ter inzage geven". Dit laatste bevestigde een der beide getuigen a décharge uit Duitsland, die door een tolk ter zijde werd ge staan. „Waarom gaf u geld aan de ambte naar!" vroeg de president vervolgens concurrent aan de exporteur hebben da exporteur. Deze beweerde, dat laten zien Seen maar een lening was Hij was terzake van deze en an- j geweest, doch de president meende dere feiten bij de C.C.D. ontslagen weten, dat het een gift was j geweest en concludeerde, dat de ex- I porteur schuldig is aan het ten laste I gelegde. Aansluitend hierop werd De bloedende Betuwe niets van waar De wildste geruchten doen thans in de West Betuwe de ronde over de afloop van een vechtpartij, die Zon dagavond tijdens kermisvermaak in een café in Velddriel is voorgeko men. Er zouden hierbij vier perso nen ernstig zijn gewond en in een ziekenhuis zijn opgenomen. Een hunner zou reeds zijn overleden. Van de Rijkspolitie in Kerkdriel verneemt het ANP thans dat deze verhalen voor het overgrote deel uit de lucht zijn gegrepen. Wel is Zon dagavond in een café in Velddriel gevochten, doch hierbij hebben twee personen slechts lichte verwondingen opgelopen. Na verbonden t*> zijn, konden zij naar hun woningen te rugkeren. De politie wist de orde spoedig te herstellen. Van het afge lasten van de kermis, waarvan ook reeds gewag werd gemaakt, is geen sprake. Wegpiraat gevonnist Zware straf De arrondissementsrechtbank Assen heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 29-jari- ge koopman uit Emmen, die op 15 Mei de plaats zijner inwoning in be roering bracht door een zeldzaam wilde autorit. Volgens de getuigenverklaringen zat verdachte op die dag dronkqn in de auto, waarmede hij met een vaar tje van 80 k.m. door de straten van Emmen reed, nadat hij in Nieuw Weerdinge reeds een wielrijder had aangereden. Slingerend reed de wagen door de straten, niemand en niets ontziend, zelfs niet de schoten tellend die uit de revolvers kwamen van de agen ten, die deze wegpiraat achtervolg den. Nadat ook in Emmen nog een persoon was aangereden, raakte de auto vast in een zandweg, waarna de bestuurder kon worden gearresteerd. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 1 jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk en ont zegging van het rijbewijs voor de tyd van vijf jaar. Pachters protesteerden Voor het gerechtshof te 's-Cra venhage, dat Donderdag een zitting hield in het kantongerechtsgebouw te Terneuzen, werd onder meer de zaak behandeld tegen een landbou wer uit IJzendijke, die door de eco nomische rechter te Middelburg werd veroordeeld wegens een mis drijf tegen de prijsopdrijvings- en hamsterwet, tot een geldboete van 2000 subs 3 maanden en een ge vangenisstraf van 5 maanden, waar van 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte, die tegen dit vonnis in beroep kwam, omdat hij meende on schuldig te zijn, zou als lasthebber voor zijn familie een perceel grond hebben verkocht tegen een prijs van 2500 per gemet, hetgeen ongeveer 1500 meer was, dan de verkoop prijs die voor deze grond was toege staan. Vier getuigen a charge werden in deze zaak gehoord, onder wie twee landbouwers, die grond van de fami lie van B. in pacht hadden en aan wie hij deze grond tegen een prijs van 2500 per, gemet zou hebben aangeboden. Een derde getuige was practisch gedwongen tegen de dure prijs te kopen, omdat men de grond anders dreigde te verkopen en hij zonder broodwinning zou geraken. den percelen van genoemde grond te hebben gekocht tegen een prijs, die niet uitging boven de toegestane. De procureur generaal meende, dat men hier met een zeer ernstig feit te doen had. Hij achtte het bewijs geleverd en requireerde, zowel om dat verdachte reeds eerder negens economische delicten werd veroor deeld, als in het belang van de alge mene preventie, bevestiging van het vonnis van de economische rechter. De verdediger was van oordeel, dat de getuigenverklaringen in deze zaak zeer vaag waren en hij achtte het gevaarlijk zijn cliënt op grond daar van te veroordelen. Vrijspraak zal zijns inziens dan ook moeten volgen, mocht het hof hiertoe kunnen be sluiten, dan meende de verdediger, dat met een geldboete kan worden volstaan. Uitspraak op 17 Sept. a.s. 70 KRUIDENIERSWINKELS KRIJGEN EEN ANDERE NAAM. Circa zeventig zaken van de N.V. Van Amerongen, hoofdzakelijk geves tigd te Amsterdam, zullen op 17 September overgaan naar N.V. Al- bert Heijn, met dien verstande, dat de naam Van Ameron-gen vervangen wordt door dit van Albert Heijn. In feite was de N.V. Abert Heijn reeds eigenaresse van deze zaken. Door deze transactie is het aantal winkelbedrijven, dat de naam Albert Heijn zal gaan dragen, gestegen tot Een viertal getuigen a decharge I 360. Voor een groot deel zijn deze fi- werd eveneens gehoord. Twee daar-ilialen in» het Westen van het land ge- van, beiden landbouwer, verklaar- vestigd. ook de ambtenaar schuldig bevonden, wegens het accepteren van een- gift vóór een dienst als ambtenaar bewe zen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid, heeft, o.a. naar aanlei ding van het desbetreffende advies van de Sociaal-Economische Raad van Maart j.l., besloten in de komen de maanden overleg te plegen over de toekomstige loonvorming. Vastgesteld werd, dat de inhoud van de onlangs gepubliceerde verkla ring der vier werkgeversverbonden, die in het bestuur van de Stichting van de Arbeid werd toegelicht, geen belemmering behoeft op te leveren voor een reëel overleg over het toe komstige systeem van loonvorming en de taak, die de organisaties van het bedrijfsleven daarbij zullen heb ben te vervullen. Namaak antiek tarwe De rijkslandbouwconsulent voor de zaadteelt te Wageningen heeft de aandacht gevestigd op d< zogenaamde „wondertarwe" of Osiristarwe, waar van zaaizaad wordt aangeboden. Men schrift aan deze tarwe veelal geheim zinnige eigenschappen toe en de prijs is daarmede dikwijls in overeenstem- min. De tarwe, die in het wild in het Middellandse zeegebied voorkomt, staat echter in cultuurwaarde ver achter bij andere tarwegewassen, ter wijl ook de wintervastheid gering is. Het verhaal, dat deze tarwe uit de Egyptische koningsgraven afkomstig is, kan- men veilig tot de fabelen re kenen, aldus de rijkslandbouwconsu lent. Jiatte GOLF Mr. R. Dobbelman van de di rectie der Dobbelman zeepfabrieken té Nijmegen heeft de pauselijke on derscheiding van Ridder in de orde van de H. Gregorius ontvangen. Bij het uit een hijsluik leunen heeft een 50-jarige zakkenreparateur het evenwicht verloren en is naar beneden gestort. Hij werd op slag gedood. Prins Bernhard is op voor- dract van de raad van beheer door het algemeen bestuur der Nederland se vereniging voor hoger onderwijs in de economische wetenschappen be noemd tot curator der Nederlandse economische hogeschool te Rotter dam. De Prins heeft de benoeming

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6